VOORZICHTIG IN FRANKRIJK! Kans op buien in het weekeinde SCHOLTEN (CH) ONDERZOEKT OF ER TE LUMEN VALT Mr. Biesheuvel stuurt verkenner het veld in BIESHEUVEL LAAT BOERSMA NIET VALLEN AUDET maakt over week bekend ARMADA WACHT VOOR ENGELSE KUST NOODWEER IN Zi Twintig gezinnen in Hansweert deze week al drie keer in de watermisère Weinig kans op herstel coalitie met I)S 70 OVERLEG OVER HAVENSTAKING Nederland onderzoekt aanspraken op goudschip voor Noorse kust TWEE INBRAKEN IN ZIERIKZEE: BRIT BIJNA ZESTIG M1LEE RADIO DE K0CK Limburgs Dagblad Man (97) dood door kolendamp INSTEMMING Nederland Militairen Watermassa stremt verkei Vergoeding Zenuwen Ook Van Nelle- koffie goedkoper Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 30 Abonnementsprijs m.i.v. 1-7-72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 29 JULI 1972 "e Jaargang No. 8915 Advertentieprijs: per m per advertentie 2,40, er Rubriek „Kleine Advert advertenties) 5 regels 23 cent. Kleine advertent Vermelding: Brieven on bureau van dit blad, 50 i Inzending advertenties u Voor het anaandagnumr 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland)! DEN HAAG Vakantiegangers die dit weekeinde per auto in Frankrijk reizen moeten er rekening mee houden dat in dat land zaterdag en zondag de grote vakantie-uittocht begint. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdagmiddag mee gedeeld. De Franse radio verwacht dit weekeinde tien miljoen vakantiegangers op de wegen. Ook al in verband met het stij gende aantal dodelijke ongelukken van Nederlanders in het buitenland raadt het ministerie aan uiterst voorzichtig te rijden en al te grote snelheden te vermijden. (Van onze weerkundige medewerker). DE BILT. E'en van De nemarken afkomstige depres sie gaf vrijdagnacht en och tend plaatselijk vrij veel re gen. Het meest viel er in Geldermalsen 78 mm, in Ee- de viel 66 mm ien ln Pernis 50 milimeter. Het storingsge- bied is in de loop van vrij dag in betekenis afgenomen en ligt nu boven het zuiden van de Noordzee. Boven Scandinavië is een hogedruk gebied aanwezig, zodat er boven Duitsland een zwakke oostelijke stroming staat. Tij dens het weekeinde blijft er een buienkans bestaan maar er zijn ook zonnige perioden met een middagtemperatuur van ongeveër 20 graden en dat geeft ons redelijk zomer weer. De depressies van de oceaan zijn wel ln beweging maar zij nemen voorlopig een zuidelijke route in de richting van dc golf van Bi- scaje. Ook aan het strand dit weekeinde perioden met zon nig weer maar ook een bui enkans 'en een zwakke ver anderlijke wind. Tempera tuur 18 tot 20 graden. Zee water ongeveer 17 graden. MR. T. SCHOLTEH (Van een onzer verslagge vers). DEN HAAG. Formateur B. Biesheuvel is niet berfeid het slagen van een herstel van het vijf-partijen kabinet te kopen met het politieke hoofd van ex-minister Boersma van Sociale Zaken. In Brandpunt gisteravond herinnerde Ad Langebent de heer Biesheuvel aan een inter view van ex-mlnister De Brauw (DS'70) Deze had woensdag verklaard dat ex- minister Boersma zijn per soonlijke consequenties moest trekken indien hij niet kon instemmen met de nullijn voor het Ioonbeleid voor 1973. (Van een onzer verslagge vers). HEERLEN-AMSTERDAM. I Het bestuur van de n.v. Associatie van uitgevers van dagbladen en tijdschriften (AUDET) heeft de aandeel houders van het Limburgs Dagblad meegedeeld dat Au- det een alternatieve mogelijk heid zal kunnen bieden voor het door de n.v. Holding maatschappij „De Telegraaf" uitgebrachte bod. AUDET is hiertoe mede in staat dankzij voorbereidingen die al waren getroffen voor een gesprek met het bestuur met het Limburgs Dagblad. AUDET zal hierover nadere mededelingen doen in de week van 7 tot 12 augustus. Volgens de Raad van Com missarissen heeft 35% van de aandeelhouders van het Lim burgs Dagblad zich akkoord verklaard met een verkoop aan De Telegraaf. Dat blad heeft overigens als voorwaar de gesteld dat driekwart van de aandelen in zijn hand moe ten komen. De Telegraaf heeft ruim vijf miljoen (koers 563 bij een beursnotering van 230) geboden. Ook in de afgelopen vieren twintig uur ontving de redactie van het Limburgs Dagblad weer van alle kanten morele steun. De belangrijkste was ongetwijfeld die van de televi sierubriek „Brandpunt", waar. in de redactiecommissie de gelegenheid kreeg haar stand punt bekend te maken. De di rectie van het Limburgs Dag blad had dit in de eigen ko lommen verboden. Daar werd alleen het standpunt van De Telegraaf weergegeven. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De oud-minister van justitie, mr. Ynso Scholten gaat onderzoeken of er mogelijkhe den zijn tot herstel van het vijf par tijenkabinet, dat twee weken geleden uiteen viel dqor het vertrek van de beide DS '70-ministers Drees en De Brauw. In politiek Den Haag werd gisteren grote betekenis toe gekend aan het feit, dat de heer Scholten lid is van dc Christelijk Historische Unie. Dat betekent namelijk zo goed als zeker, dat de lijmpoging ondernomen zal worden vanuit de formule-Tilanus, waardoor succes welhaast bij voorbaat is uitgesloten. De fractievoorzitter van de ARP, de heer Aantjes, zei gis teren na het bekend worden van de benoeming van de heer Scholten met enige nadruk, dat de heer Scholten een „uitge sproken politieke figuur is die niet afkomstig is uit de kring van de heer Wiegel, maar uit die van de heer Tilanus." Van belang is in dit verband trou wens ook, dat de heer Aantjes met de lijmpoging instemt, om dat hij eergisteren nog ver klaarde dat hij er niet aan mee zou willen werken ais de for muIe-Wlegel gehanteerd zou worden. „Uit het feit dat ik er mee Instem, mag u bepaalde conclusies zeker trekken," zo zei hij ons desgevraagd. Formateur Biesheuvel maak te het nieuws over de aanwij. zing van mr. Scholten als poli. tlek verkenner (officieel heet hij nu adviseur) gisteravond om half zeven bekend in Nieuws poort, waar hij het volgende communiqué voorlas: „Nadat de formateur telefo nisch interim-rapport aan de koningin heeft uitgebracht, heeft hij op basis van het door hem met de vier fractievoorzit ters gevoerde overleg mr. Y. Scholten verzocht en bereid ge vonden op zo kort mogelijke termijn na te gaan of een her stel van een vijf-partijenkabi net bereikbaar is. Het kader waarbinnen deze werkzaamhe den worden verricht, zal door de formateur in onderling over leg met mr. Scholten worden bepaald. De vier fractievoor zitters hebben hun positieve medewerking te dezen toege zegd." Mondeling voegde de heer Biesheuvel daaraan toe, dat geen bijzondere betekenis moest worden toegekend aan Scholtens politieke kleur, maar dat hij gekozen was op grond van zijn bekwaamheden en APELDOORN (ANP) De 97-jarige M. Holtman uit Apel doorn is vrijdagochtend over leden aan kolendampvergifti ging. Buren vonden hem dood in zijn stoel. vanwege het feit, dat de heer Scholten buiten hjj politieke gewoel staat. Van groter belang achtten waarnemers gisteravond de uit spraak van de heer Aantjes, dat Scholten wel degelijk een poli tieke figuur is. Aangenomen wordt dat de lijmpoging niet zal slagen, maar slechts vertra gend zal werken op de verleden week door Biesheuvel gestarte formatiepoging op de koers vart een vier-partijenkabinet. Of dat er nog komt, nadat gebleken is dat herstel van de breuk met DS'70 niet gaat, is inmiddels zeer twijfelachtig geworden door de opstelling van de VVD, die naar de mening van AR- leider Aantjes afwijkt van de koers waarop de vier aanvan kelijk voeren. Hoewel de lijmpoging kenne lijk niet gebeurt overeenkom stig de formule-Wiegel, waar bij alles waarover al overeen stemming was bereikt, weer ter discussie zou moeten komen, heeft de liberale leider wel zijn instemming met de lijmpoging betuigd. Het viel niettemin op, dat de heer Wiegel, die tot voor kort erg scheutig was met pers conferenties, niet voor de jour nalisten bereikbaar was, maar dat hij zijn commentaar in de vorm van een beleefd communi qué had achtergelaten. Fractieleider Berger van DS'70 werd gisteravond tegen zes uur op de hoogte gebracht van het nieuws. Hij liet weten zijn me dewerking aan de lijmpoging te willen geven „in 's lands be lang". De benoeming van een adviseur noemde hij staats rechtelijk gezien een „vreemde figuur". Formateur Biesheuvel deelde op zijn persconferentie mee, dat de heer Scholten zal gaan wer ken volgens een geclausuleerde ondracht. Niet alles waarover al overeenstemming is bereikt kan aan de kant gezet worden aldus de heer Biesheuvel. In het gesprek met DS'70 kunnen daardoor alleen zaken aan de orde komen als het begrotings beleid voor volgend jaar, de Ionen en prijzen (volgens DS'70 het grote breekpunt) en andere mogelijke breekpunten. (Vervolg op pagina 7) De kranen in de Londense haven staan werkeloos in de ruststand ten gevolge van de havenstaking in Engeland. DE REGERING van Venezu ela heeft in Frankrijk voor 60 miljoen dollar zware wapens besteld. Het is de grootste wa penaankoop van een zuidame rikaans land sinds de tweede wereldoorlog. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering onderzoekt of zij als rechts opvolger van de Vereenig- dc Oostindische Compagnie aanspraak kan maken op het goud dat zich aan boord van de „Akerendam" be vindt die 250 jaar geleden voor de Noorse kust is ge zonken. Dit onderzoek, dat zich ook tot de Noorse wetge ving uitstrekt, kan vrij snel zijn voltooid, aldus het Mi nisterie van Financiën in Den Haag. De woordvoerder van het ministerie zei dit naar aan leiding van berichten in een Noors blad, als zou Ne derland reeds eigendoms rechten hebben doen geiden op de gouden en zilveren munten die een waarde van anderhalf miljoen dollar (ca. 5 miljoen gulden) zou den vertegenwoordigen. Noorse amateur-duikes hebben onlangs ca. 200 kilo zilveren en gouden munten naar boven gehaald, die volgens een Noors jurist hun eigendom zijn. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Voor de Engelse kust liggen naar schatting tussen vierhonderd en vijfhonderd schepen, die als gevolg van de Britse havenstaking niet gelost kunnen worden. Alleen al op de Theems bij Londen lagen zo'n honderdenzeventig schepen te wachten. Sommige schepen zetten koers naar het Europese vaste land, maar volgens een woord voerder van de Londense ha ven willen de meeste schepen het einde van de staking af wachten. Britse rederijen en buitenlandse maatschappijen proberen te voorkomen dat de armada voor de kust nog ver der toeneemt, want een stillig gend vrachtschip kost naar schatting rond twaalf duizend pond (bijna tienduizend gul den) per dag. De bootdiensten van Hoek van Holland naar Harwich en van Dover naar het Europese vasteland worden niet door de staking getroffen. Pas maandag zullen werkge vers en werknemers van de ha vens bijeenkomen voor over leg, zo wordt in Londen ver wacht. wet op de industriële betrek kingen. zo verklaarde minister van arbeid Maurice MacMillan vrijdag in het Lagerhuis. Deze wet biedt de mogelijkheid een afkoelingsperiode en een ver plichte stemming onder de ar beiders over de staking te ge lasten. Ook kan de regering de noodtoestand afkondigen, zoals bij de havenstaking van 1970 gebeurde. In dat geval kunnen bijvoorbeeld militairen worden ingeschakeld om,het werk van havenarbeiders over te nemen. Verwacht wordt dat de rege ring in ieder geval niet voor maandag zal interveniëren in de havenstaking, maar eerst het resultaat van het overleg tussen werkgevers en werkne mers wil afwachten. Als resul taten uitblijven is het niet uit gesloten dat de regering ge bruik maakt van de omstreden In de havens van Amster dam en Rotterdam zullen, zo lang de Britse havenstaking duurt, geen schepen die naar deze havens uitwijken, worden gelost. De Nederlandse haven vakbonden hebben gistermid' dag het verzoek van de inter nationale transportfederatie in Londen ingewilligd om sche pen met voor Londen bestemde lading als besmet te beschou wen. De scheepvaartverenigingen Noord en Zuid (de werkgevers in Rotterdam, en Amsterdam) hebben al verklaard het stand punt van de Nederlandse ha venvakbonden te zullen respec teren. (Van onze corresponds cl1nge/H answeert/steenberge: gepaard gaande met hevige regenval heeff plaatsen in Zeeland en West-Brabant g Rioolputten raakten verstopt, straten, kelt rages en tuinen kwamen blank te staan. N. wateroverlast bereikten ons uit Clinge, H, brabantse Steenbergen. Boven Clinge barstte het noodweer rori namelijk de Gravenstraat kreeg veel las' De riolen die aan weerszijden van de weg water niet verwerken. Op het kruispunt Gravenstraat werd een deksel van een r^H ln de wijk De Grens werd op het midden v; veertig centimeter water gemeten over een li kilometer. Hoewel passerende auto's langzaan massa reden bleven twee auto's in de Grav Hulpbiedenden duwden de wagens vooruit, zo, verkeer geen hinder ondervond. Telkens als er -r het water reed sloegen de „golven", voor zover ht,. niet reeds op het trottoir stond, tegen de muren van de huizen. Het was onmogelijk door de Gravenstraat te lopen zonder natte voe ten te krijgen. Ook niet door op het trottoir te lopen. Na onge veer een uur kwamen de gemeentewerklieden de rioolputten nazien. Wethouder Stolte kwam zich ter plaatse op de hoogte stellen. Over de watermisère in de Korte Geer en de Veerweg te Hans- weert leest n in onderstaande reportage. (Van e enonzer verslaggevers) HANSWEERT De be woners van de Korte Geer en de Veerweg in Hans- weert in totaal zon twin tig gezinnen durven hun huizen niet. meer onbewaakt achter te laten. Sommige bewoners zien zelfs af van vakantie. Immers de Korte Geer en de Veerweg leven onder de voortduren de dreiging van overstro mingen. Eén malse regenbui is al genoeg om In het rio- lenstelsel te Hansweert on controleerbare reacties op te roepen, die zich eerst merk baar maken in de ruimten onder de ruizen en vervol gens de huizen zelf en de straat aantasten. Alles komt onder een centimeters diepe laag water te staan. Deze week is het al drie maal raak geweest, en sloeg de buurt opnieuw alarm. Gevulde zandzakken liggen altijd bij de hand en de kin deren uit de buurt hebben hun zwemkleding klaar lig gen om, als het weer eens zover is, voor het huis een baantje te zwemmen. Bij een maximum waterstand van veertig centimeter is dat ook heel goed mogelijk. De brandweer is een vaste verschijning in dit deel van Hansweert. Niet om er te blussen, maar om er te pom pen. Gisteren weer De bewoners zijn de wan hoop nabij. Twee gezinnen zijn de misère van een wa tervloed van enkele jaren geleden nog niet eens te boven. Zij wachten name lijk nog steeds op een ver goeding voor de schade die zij bij een vorige bandjir aan hun huisraad hebben geleden. Een hunner, me vrouw Fassaert, deelt ons mee: „De gemeente zegt dat er bij de bewuste overstro ming voor de gemeente sprake van overmacht is ge weest. De maatschappij waarbij de gemeente tegen dit soort dingen verzekerd is, keert dan ook niets uit. Wc zijn het nu goed beu. We hebben een advocaat in Breda in de arm genomen en gaan nu procederen. Bij de overstroming waar mee de Lange Geer en de Veerweg gisteren weer eens werden verrast, kwamen de zandzakken weer goed van pas. Behalve de traditionele brandweer, met haar pomp- installaties. verschenen ook enkele raadsleden van dc gemeente Reimerswaal in het natte deel van de ge meente. ..Ze hebben het nu zelf gezien", zeggen de buurtbewoners. Mevr. Fas saert vindt het wel nuttig als de gemeentelijke over heid zelf eens komt onder vinden hoe natte voeten aanvoelen. „We hebben de burgemeester al eens bij ons in huis gehaald tijdens een overstroming", zegt zij. „Als wc ook maar iets te Iaat zijn met het waarschuwen van de brandweer, die ove rigens altijd zo snel moge lijk komt, dan is onze ellen de niet te overzien", voegt zij er aan toe. „Ook als het normaal re gent zitten we in de zenu wen. Soms komen we er 'snachls ons bed voor uit. Want weet u wat het be roerde is? Het kan gebeuren dat er een hele vracht wa ter onder de vloer van je huis zit, zonder dat je bui ten iets merkt. Meestal be gint het met een hevig ge- borrel in de W.C. en de bad kamer. Dan komt de stank, en vervolgens het water. Dc straat Is al eens op kosten van de gemeente opge hoogd, maar de juiste reme die is nog niet gevonden. De dienst gemeentewerken zegt, dat de riolering in Hansweert tn orde is. Wij moeten het tegendeel be wijzen, wat wij als leken natuurlijk niet kunnen. Wij hebben alleen het water maar ais bewijs dat er iets scheef zit onder de grond. Is dat niet genoeg?" (Van onze correspondent). ZIERIKZEE Inbrekers hebben uit het pand Superdam od net industrieterrein van Zierikzce 366 herencostuums met klerenhanger ter waarde van r 55.000.- ontvreemd. Ze verschaften zich toegang tot het pand door een deur te forceren. De buit werd per auto ver voerd. Of er enige relatie be staat tussen de diefstal van een auto te Nieuwerkerk, die later werd teruggevonden te Ouderkerk, en deze inbraak is nog onbekend. In Zierikzee werd ook inge broken in de drankengroot handel aan de Oude Haven. Hier drong men binnen door een ruit in te slaan. Na de ramen van de kantoren geblin deerd te hebben werd de brandkast open gebrand. De buit bedroeg f 2000,-. De poli tic stelt een onderzoek in. ROTTERDAM. Na Douwe Egberts heeft thans ook een andere grote koffiebrander een prijsverlaging aangekon digd. Van Nelle-Lassie bv zal per 1 augustus de belangrijk ste koffiesoorten Supra, Goud- merk en Roodmerk per pak van 250 gram met 6 7 resp. 9 cènt in prijs verlagen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1