BEROERING OM THOMAS EAGLETON Akkoord met Telegraaf niet waterdicht over afvloeiingen TWAALF PROCENT BRITSE LEGER NU IN N.-IERLAND Nog 4000 soldaten naar Ulster Geen vorderingen op Vietnam -overleg Bacteriën gaan nooit met vakantie Extra Nederlandse hulp voor Chili Ook bekeurd voor „dronken en gevaarlijk rijden' AUDET BIEDT LD SAMENWERKING AAN Familie drama in Beekbergen Zeeman na schietpartij gearresteerd HET WEER IN EUROPA binnenland buitenland 12 PROCENT BOYCOT Maaruwel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen alle binnen-en buitenlandse bacteriën. Unicura N.V.-Amsterdamj DIJKEN „ESCALATIE" J Niet waterdicht Teruggedrongen Strafklacht Tijdschriften duurder Vrijdag 28 juli 1972 (Van onze oorrespondent) WASHINGTON. Jack An denon, professioneel onthuller van Amerikaanse geheimen, heeft gisteren bekendgemaakt dat Thomas Eagleton, de con troversiële democratische kan didaat voor het vice-president- schap, bij herhaling in Missouri is bekeurd wegens „dronken en gevaarlijk" rijden. Anderson verklaarde dat een hooggeplaatste ex-functionarls in St.-Louis fotocopieën van een „pakket van 6 tot 11 be keuringen" heeft, dat hem door een politieman ter hand is ge steld. George McGovern, die zich onmiddellijk na het be kend worden van het nieuws van commentaar onthield, heeft een onderzoek bevolen naar de juistheid van Anderson's ont- hulingen. In hoofdartikelen in een aantal Amerikaanse dagbladen en in brieven aan McGovern wordt gezegd dat Eagleton zich het best kan terugtrekken. Het zou niemand verbazen wanneer hij dat zou doen. Het bezwaar te gen Eagleton is niet zozeer dat hij in het verleden psychiatri sche hulp nodig had en zelfs niet dat hij zich mogelijk heeft schuldig gemaakt aan rijden on der invloed, maar dat hij Ge orge McGovern daaromtrent in het duister heeft gelaten. Hij heeft zijn persoonlijke carrière blijkbaar als belangrijker be schouwd dan het welslagen van de McGovern-campagne voor het presidentschap. Als Thomas Eagleton zich te rugtrekt en hij heeft beloofd zulkt te doen wanneer duide lijk zou worden dat hij de de mocratische kans op verkie- zlngssueces zou schaden moet het nationale comité van de democratische partij een nieuwe kandidaat voor het vice-presidentsehap kiezen. Het comité telt leden uit alle Amerikaanse staten en zij zullen stemmen volgens de stemmenverhoudingen die de staten op de recente demokra- tische conventie hadden. Een dergelijke herverkiezing van een kandidaat voor het vice-pre- sidentschap is slechts eenmaal in de geschiedenis van Ameri ka voorgekomen. In 1912 over leed James Sherman, een ver kiezingspartner van de repu blikein William Howard Taft enkele dagen voor het presidentschap. Afgezien van de juistheid of onjuistheid van Anderson's onthullingen neemt de druk op Thomas Eagleton om zich uit de race terug te trekken toe. Volgens een hoofdartikel in de Washington Post dient Eagle ton zich terug te trekken en in telegrammen naar Custer in South-Dakota, waar McGovern zich gereedmaakt voor zijn veldtocht tegen Nixon, wordt van hem geëist dat hij Eagle ton aan de dijk zet. En hem vervangt door mogelijke kan didaten als Larry O'Brien, ex- voorzitter van de democrati sche partij of Leonard Wood cock, president van de auto- werkersvakbond. Veel tele grammen komen van jongeren die enthousiast voor George McGovern hebben gewerkt tij dens de voorverkiezingen. Het gevoelen onder veel McGo- vern-aanhangers is „we heb ben niet gedurende vier jaar slag geleverd voor de kandida tuur van George McGovern, om die nu als een kaartenhuis ineen te zien storten". George McGovern liet gisteren een persconferentie afzeggen die hij bijeen had geroeipen om zijn steun aan Thomas Eagle ton opnieuw te bevestigen' Volgens een woordvoerder van McGovern werd er door McGovern's staf geen verder onderzoek ingesteld naar het verleden van Eagleton. Vol gens de CBS was dit onder zoek echter al op gang. In de Amerikaanse senaat Overweegt de opvatting dat Eagleton zich zal terugtrek ken. De enige vraag die nog onbeantwoord is, zeggen de meeste senatoren, is wanneer. (Van een onzer verslaggevers) VENLO/ROERMOND Het bestuur van N.V. AUDET heeft aan commissarissen van het Limburgs Dagblad het voorstel gedaan besprekingen te openen over de mogelijk heid om tot een samenwerking te komen, die gezonde marktverhoudingen tussen alle Limburgse dagbladen kan scheppen. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven communi qué. Het bestuur van AllDET heeft daarbij vooropgesteld, dat de samenwerking gericht zal moeten zijn op de handha ving van een zo breed mogelij ke verscheidenheid der kran ten in Limburg. Voort» stelt AUDET als conditie voor be- (Van onze redactie buitenland) BELFAST Er worden nog eens vierduizend Britse soldaten naar Noord-Ierland gestuurd. Dit is gisteren bekend gemaakt door het ministerie van defensie in Londen. Het is het grootste contingent dat naar de provincie wordt overgebracht. In Ulster bevinden zich al 17.600 Britse soldaten. Soldaten vonden gisteren achter in een warenhuis in de protestantse wijk Sandy Row van Belfast het lijk van een man. Met de twee doden die donderdagochtend in een uit gebrande auto werden gevonden, is het aantal doden in Ulster sinds het verlopen van het IRA-bestand op 9 juli gestegen tot 65. Sinds Britse troepen naar Noord-Ierland werden gestuurd om de orde te handhaven, zijn 477 mensen omgekomen. Engeland heeft besloten nog eens 30 miljoen pond sterling in Noord-Ierland te pompen om de landbouw, handel, in dustrie en het onderwijs te helpen. Het krediet is voor twee jaar. Al eerder had het kabinet van premier Edward Heath be slaten 45 miljoen pond beschik baar te stellen van de scheeps- bouwindustrie in Belfast. De nieuwe versterking be staat uit zeven bataljons en ze betekent dat ongeveer 12 pro cent van het Britse leger in Noord-Ierland is gestationeerd. Ze worden geholpen door acht (Van onze redactie buitenland) APELDOORN Een 82-ja- rlge inwoner van Beekbergen (Gld.) heeft in de nacht van dinsdag op woensdag na een poging zijn 71-Jarige vrouw te wurgen een einde gemaakt aan zijn leven. Hij heeft vermoede lijk in de mening verkeerd dat zijn vrouw dood was. De man had zijn voornemen dit weekeinde bekend gemaakt. Zijn vrouw cn kinderen dach ten dat het was gelukt dit uit zijn hoofd te praten. 's Nachts om een uur wilde de vrouw een slaaptablet ne men. Ze maakte hiervoor haar echtgenoot wakker. Hij zei daarop dat slapen niet meer nodig was en greep een nylon kous om haar te wurgen. De vrouw verloor het bewustzijn. Uren later kwam zij bij en moest ze vaststellen dat haar man zich had opgehangen. De vrouw had verwondingen aan keel, armen en borst. ROTTERDAM (ANP) De politie in Antwerpen heeft de 29-jarige Portugese zeeman M. de S. gearresteerd, die in de nacht van 8 op 9 juli in een bar aan de 's Gravendijkwal in Rot terdam ztfn 32-jarige ex-ver loofde Maria den Brinker met een pistool neerschoot. De Portugees is inmiddels overgebracht naar Rotterdam, waar hij in afwachting van zijn berechting zit opgesloten in een cel van hét huis van bewaring. Tijdens een ruzie met zijn ex-verloofde schoot de Portu gees zijn revolver leeg op de vrouw. Terwijl Maria den Brinker, getroffen door kogels in rug en armen, zwaar ge wond ineen zakte, wist De S. de bar via een achterdeur te verlaten. De zeeman bleef spoorloos tot de Antwerpse po litie hem in de Scheldestad ar resteerde. Maria den Brinker is inmid dels uit het ziekenhuis ontsla gen. duizend a negenduizend solda ten in het Noordierse vrijwil ligersleger. In Victoria Street in Belfast deed zich donderdag de ergste ontploffing van de dag voor. In een winkel van afgedragen kleding waarvan de inkomsten zijn bestemd vbor „Oxfam", de interri'ationale liefdadigheids organisatie, ontplofte een bom. Drie mensen liepen verwondin gen op. De IRA heeft het voornemen gebagatelliseerd van de mili tante protestantse UDA (Ulster Defence Association) om door middel van een stookolieblok kade de katholieke wijken Bog- side en Creggan Estate in Bel fast „uit te hongeren'. Iemand van het gemeentelijk gasbedrijf verklaarde dat het niet mogelijk is de gasvoorzie- ning voor een of meer delen van de stad af te snijden, een maatregel die door de UDA was aangekondigd. Hij zei dat de hele stad dan zonder gas zou komen te zitten, dus ook de protestantse wijken, als de gasvoorziening wordt gestaakt. De UDA riep donderdag haar leden op een stookolie blokkade van de rooms-katho- lieke wijken te organiseren. UDA-leden zouden de tankwa gens met stookolie die het gas bedrijf bevoorraden moeten on derscheppen en de brandstof onbruikbaar moeten maken door er zand of zaagsel in te werpen. Als de bewoners van Bogside en Creggan Estate, wij ken waar de IRA de lakens uitdeelt, geen gas meer krij gen om te koken zullen ze noodgedwongen vertrekken. Daama zouden politie en mi litairen de wijken kunnen bin nengaan om de macht van het IRA te breken, zo luidde de redenering. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De onderhandelaars in Parjjs zijn er ook don derdag niet in geslaagd de impasse in het Vietnam-overleg te doorbreken. De Noordvietnamezen en Vietcong verwier pen het Amerikaanse aanbod voor het staken van het vu ren en zeiden dat miljoenen Vietnamezen tijdens het ko mende regenseizoen als gevolg van het bombarderen van dammen en djjken zullen verdrinken. De Amerikaanse delegatie leider, Wmlam Porter, deed een beroep tot onmiddellijke bespreking van een formule om te komen tot beëindiging van het doden. Hij drong er ook bij de Noordvietnamezen en de Vietcong op aan, nu be sprekingen te beginnen over voorlopige regelingen vooor de dag dat de oorflog eindigt en de Amerikaanse gevangenen worden vrijgelaten. (ADVERTENTIE) De afgevaardigde van Hanoi Thoey zei dat een staken van het vuren en uitwisseling van de gevangenen pas moeten ge schieden wanneer alle hangen de politieke en militaire kwes ties goed geregeld zijn, zoals is bepaald in het (reeds eer- dar verworpen) vredesplan van zeven punten van de Viet cong van 1 full 1971. Op een persconferentie na de zitting van donderdag be streed de Noordvietnamese woordvoerder Ngoeéyen Thanh Le de Amerikaanse verklaring dat de bombarde menten op dijken onopzette lijk zijn. Hij noemde ze „stel selmatig en opzettelijk". Le verwierp de Amerikaanse lezing dat dijken soms gebom bardeerd werden omdat er mi litaire installaties op gebouwd waren. „We hebben nooit mili taire installaties op dijken ge bouwd". zei hij. Het Noordvietnamese minis terie van buitenlandse zaken een bataljon mariniers. heeft de „bombardementen op dijken" een nieuwe „escalatie van de oorlog in Indochina" genoemd. In een memorandum spreekt het ministerie van „schandelij ke misdaden van de regering- Nixon tegen de bevolking van Noord-Vietnam". De Ameri kaanse uitleg dat alleen mili taire doelen worden bestookt, wordt afgewezen. De bombar dementen brengen Noord-Viet nam volgens het memorandum „grote verliezen aan mensen en materiaal" toe. Tussen 30 maart en 22 juli, aldus het memorandum, heb ben Amerikaanse vliegtuigen en oorlogsschepen 218.700 ton bommen en granaten tegen Noord-Vietnam gebruikt. Hier van namen de reusachtige B- 52 bommenwerpers 146.700 ton voor hun rekening' Noordvietnamese troepen hebben de vuurbasis Bastogne veroverd, die deel uitmaakt van de verdedigingsgordel Hoe-é. Van militaire zijde wordt gemeld dat Bastogne en een andere stelling woensdag avond zijn gevallen na een zware artillerie-mortier- en raketbeschieting, in de citadel van Kwang Tri bieden circa 200 Noordvietna mezen nog steeds fel verzet tegen Zuidvietnamese para chutisten die begin deze week erin slaagden het fort binnen te dringen. Deze laatsten heb ben versterking gekregen van Eén kijkje op het straatge deelte in de Eerste Sweelinck- straat in Amsterdam, dat Mo menteel wordt ingericht als speelstraat. Buiten het afgezet, te deel van de straat blijft een smalle rijbaan voor het verkeer open. DE DRIE vakcentrales zijn er in geslaagd een begin te ma ken met hun eerste gezamen lijke woningbouwplan: de bouw van 92 eengezinshuizen in d« nieuwe wijk Soestervcen in; Soest. NA DE REEKS bomaanslagen van "woensdag, de 2Óste sterf dag van Evita Peron, zijn don derdag in het centrum van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires wéér twee bommen ont ploft. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck' Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Stockholm Zürich Max. temp. onbewolkt 17 licht bew. 34 zwaar bew. 27 half bew. 19 Onbewolkt 27 regen 15 zwaar bew. 19 zwaar bew. 22 onbewolkt 22 regen 22 zwaai- bew. 20 half bew. 23 regenbui 25 zwaar bew. 20 zwaar bew. 15 half bew. 34 onbewolkt 29 onbewolkt 34 regen 20 licht bew. 27 onbewolkt 23 zwaar bew, 19 licht bew. 28 zwaar bew. 30 licht bew. 21 onbewolkt 23 geheel bew. 17 sprekingen, dat er van zal worden uitgegaan, dat volledig behoud van werkgelegenheid voor alle werknemers in de betrokken bedrijven zal wor den gegarandeerd. Het AUDET bestuur is van mening, dat een samengaan van het Limburgs Dagblad met De Telegraaf het onmoge lijk zal maken nog te komen tot een gezonde oplossing van de problemen waarvoor de Limburgse dagbladen staan. Het stelt voorts dat bij de uitwerking vin een plan tot samenwerking de inspraak van alle geledingen in de be trokken bedrijven tot gelding zal moeten komen. AUDET knoopte met dit voorstel aan bij eerdere ver zoeken tot een gesprek met het Limburgs Dagblad, waarop tot dusver nog geen antwoord werd ontvangen. AUDET is van mening dat in Zuid-Lim burg een einde moet worden gemaakt aan ongezonde en geldverslindende concurrentie- vormen, die de bedrijven in Heerlen en Maastricht In de afgelopen jaren miljoenen heb ben gekost. AUDET is van 19 En gisteren om 15.10 var namen wij ons voor verder te zwijgen over de pogingen van de heer Biesheuvel om een ka binet te formeren, zoals de opdracht van onze vorstin luidde. Ik zwijg daar verder over omdat de meningen van de geachte heren politici om de haverklap veranderen, en het niet duidelijk is wie niet wil lijmen of wie nu niet wil lijmen. Basta. Een Griekse goederentrein heeft 's nachts e enafstand van 30 km overbrugd, zonder be stuurder. Het incident speelde zich af tussen de plaatsen Veria en Platy in het noorden van Griekenland, waar Ka merlid Spinks momenteel niet zulke aardige tijden door maakt, zo blijkt uit de berich ten („Het weer is het enige wat goed is in Grieken land") Terug naar de trein; de be stuurder had de uit twaalf wa gons bestaande trein ter hoog te van Veria tot stilstand ge bracht, om slechts aan een menselijke behoefte te vol doen. -fr Nadat de man was uitge stapt zag hij zijn trein zonder hem naar Salonild vertrekken. De bestuurder slaagde er wél in de stations te waarschuwen die zich langs de route bevon den. ■fr Maar de trein beperkte er Sieh tóe zijn macht te tonen. Bij het station van Platy kwam de onbestuurde trein tot stilstand zonder dat zich moei lijkheden hadden voorge daan. Moeten de kolonels nou nog meer bewijzen hebben dat de Grieken meer vrijheid wil len? Gelezen: Biesheuvel re geerde van DS '70 tot '72. mening, dat deze gelden beter aan verbetering van de kwali teit der kranten kunnen wor den besteed. Men verwacht van overname door De Tele graaf een nog heviger concur rentiestrijd, die een gezonde structuur in de weg staat. Het bestuur van AUDET heeft zes garanties geformuleerd waar aan onverkort de hand zal worden gehouden. Het staat overigens aller minst vast, dat een eventuele overneming Van het Limburgs Dagblad door de Telegraaf geen gevolgen zai hebben voor het personeel. Hoewel aan de vak bonden nog deze week volle dig behoud van Werkgelegen heid werd gegarandeerd, blijkt uit de tekst van de gesloten overeenkomst dat afvloeiingen en inkrimpingen biet zijn uit gestoten. In deze overeenkomst wordt letterlijk gesteld: „De aanslui ting bij De Telegraaf moet de beste garanties géven voor een blijvend voortbestaan van het Limburgs Dagblad, wtaarmee ook de werkgelegenheid het meeat is gediend,. Zowel het LD als De Telegraaf stellen prijs op -arbeidsruet. Afvloeiin gen, waar absoluut noodzake lijk, dienen uiterst geruisloos te Vérlopen. De belangen van liét personeel zullen daarbij zeer zwaar wegen". En elders wordt gesteld: „In geval dat personeelsvermindering nood zakelijk zou blijken moeten deze zich voor zover mogelijk, via het natuurlijke verloop voltrekken". Met name de toevoeging „voor zover mogelijk" heeft bij de personeelsleden van het LD de vrees doen ontstaan, dat de gegeven garanties na verloop van tijd waardeloos zulleh blijken te zijn. Vooral het grafisch personeel van de handelsdrukkerij maakt zich zorgen nu geble ken is, dat van de zijde van De Telegraaf, weinig opdrach ten te verwachten zijn. Men had er twee jaar lang proeven mee genomen en ein delijk was het zover dat het autostootkussen een lucht kussen dat zich bij eên botsing in een flits opblaast en be stuurder en passagiers be schermt aan de autoriteiten getoond kon worden. Deze zagen op een proefter- rein van de universiteit van Detroit de auto met ten snel heid van bijna zestig kilome ter tegen een muur botsen, waarbij het stuur afbrak en de pop, die op de plaats van de bestuurder zat, met de kop door de voorruit sloeg. Het luchtkussen had niet ge- Werkt, dat was gedeeltelijk te wijten aan een menselijke fout, luidde de verdediging van de beschaamde organisato ren. Ter inf.: het luchtkussen zal door de Amerikaanse over heid met ingang van 1976 voor alle auto's verplicht worden gesteld. Het is te hopen dat er zich dan minder botsingen VOOr. doen. Dat hoop ik trouwens nu ook al. MERIJN. ze week geformuleerde ultima tieve pakket van eisen maast zich neerlegt. Dat de redactionele indent!- teit van het huidige Limburgs Dagblad volledig op de hel ling wordt gezet, wordt duide lijk uit de passages waarin WOrdt gesteld, dat het nationa le en internationale nieuws zal worden Ingebracht, door de redactie van de Telegraaf, evenals de niet-regionale com mentaren. De Heerlense redactie wordt teruggedrongen Op de strikt regionale nieuwsvoorziening. Morgen komt in Utrecht het algemeen bestuur van de Ne derlandse Vereniging wan Journalisten bijeen om zich nader te beraden over de aan gekondigde „harde acties" als het LD-bestuur het eerder de- De Holdingsmaatschappij De Telegraaf heeft, mede namens directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad bij de Officieren van justitie van Amsterdam en Rotterdam strafklacht ingediend tegen resp. de Volkskrant en NRC- Handelsblad. De klacht is in gediend „in verband met de volstrekt onjuiste en lasterlij ke berichtgeving over bedra gen die door De Telegraaf aan directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad in uit zicht zouden zijn gesteld". Beide bladen hebben melding gemaakt van geuchiten die wil len dat bedoelde personen ie der anderhalve ton zouden ont vangen als de verkoop van Limburgs Dagblad zou door gaan- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Chili zal voor de Nederlandse ontwikkelings hulp binnenkort een concen- tratieland worden. Het zal dan behoren tot de groep landen, waaraan in het Nederlandse hulpprogramma extra aan dacht wordt besteed. Het principebesluit tot deze stap is in Santiago tijdens de UNCTAD-conferentie genomen na contacten tussen minister Boertien van Ontwikkelings hulp en de Chileense regering. Het besluit houdt onder meer in dat Nederland voortaan te gen zachtere voorwaarden fi nanciële hulp aan Chili zal verlenen dan tot nu toe het ge val was. Momenteel wordt de ze hulp die 11 miljoen gul den bedraagt in 1972 ver strekt via de inter-Amerikaan- se Ontwikkelingsbank, tegen 6,5 procent remte. Concentra- tielanden krijgen leningen te gen 2,5 procent rente met een looptijd van 30 jaar. Verder zal Nederlands techni sche hulp aan Chili die gra tis is en voornamelijk bestaat uit kennisoverdracht wor den uitgebreid, Naar de voorlichtingsdienst ontwikkelingshulp in Den Haag meedeelde vloeien uit het besluit om Chili eoncentra- tieland te maken geen handels- privileges voort. Wel zou de handel tussen beide landen een bepaalde injectie kunnen on dergaan door het feit dat de Nederlandse hulp „gebonden" hulp is. Het begunstigde land is hierdoor namelijk gebonden om eventuele aankopen met het geleende geld in het ge vende land te verrichten. Na Peru en Columbia is Chili het derde ZuidamerikaanSe land dat extra zal profiteren van de Nederlandse hulp. De andere concentratielanden zijn Kenia, Oeganda, Tanzatii- a, Nigeria, India, Turkije en Tunesië. UTRECHT De tijdschrif ten gaan binnenkort hun ta rieven weer verhogen, zo heeft de Nederlandse organisatie van tijdschriften uitgevers (NOTU) medegedeeld aan de .bond van adverteerders en de vereniging van erkende advertentiebu reaus. Het reclameweekblad „Ari adne" heeft vernomen dat de verhogingen zich overwegend zullen bewegen tussen de zes en negen procent.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7