Vertwijfeling over deltawerken COMMISSIEWANDTAPIIT VOOR STADHUIS TERNEUZEN WEINIG ORIGINEEL VOOR 16 MILLE Schepen der schepen werd 75 jaar Vertraging bij bouw van psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland Kotex-NieuweAfrijheid. Paniek bij brand in Vlissingen WATERSCHAPPEN ROND SCHELDE: SOMMIGE WERKEN ZIJN URGENT EEN KUNSTWERK DAT STEEKT Buien RAADSLID VRAAGT ACTIE TEGEN VEILINGEN Vergunningen voor bouw 1851 woningen in Zeeland Cafébeheerder tapte uit verkeerd vaatje KotexComfortTape. Plakt met'n stripje vast in't slipj< streek BUI KALM Goes Vertrouwen Terrein I Vrijdag 28 juli 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De mededeling in de „afscheids brief" van ex-minister Drees, dat bepaalde werken aan de Westerscheldedijken zullen worden uitge steld, heeft bij de waterschappen rond de Wester- schelde grote onzekerheid teweeg gebracht. Sommige Deltawerken zijn zeer urgent. In een enkel geval had men de stellige verwachting dat nog dit jaar met de verbe tering van bepaalde dijkvakken zou kunnen worden begonnen. Al is deze hoon niet geheel de bodem ingeslagen, men vreest toch met grote vreze dat de benodigde rijksgelden niet tijdig meer ter beschikking zullen komen. Voor het waterschap Het Vrije van Sluis staat de aanleg van een nieuwe waterkering, van circa 350 meter lang, langs de Thomaes- en Paulinapolder bovenaan de urgentielijst. „Het werk is bestekklaar en zou dit najaar worden aanbesteed"/ zegt dijkgraaf J. B. Becu Ris- seeuw. „Wij meenden er zeker van te kunnen zijn dat het werk doorgaat. We blijven ho. pen dat juist dit werk niet door de bezuiniging zal worden ge troffen. Ik ben mij daaromtrent aan het oriënteren. Voor de vei ligheid van dit deel van het waterschapsgebied is deze dijk van groot belang. Bovendien heeft het werk betekenis voor de werkgelegenheid, waarmee het in West-Zeeuwseh-Vlaan- deren slecht gesteld is. Het zou een vreemde zaak zijn als er wel rijksgelden in allerlei werk verschaf fingsproj ecten werd gestoken, terwijl het werk aan de dijk, dat bovendien ook vele handen werk geeft, door geldgebrek zou moeten worden uitgesteld", aldus de dijkgraaf. Dijkgraaf W. P. J. Staal van het waterschap Het Hulster Ambacht vertelde ons dat hij de bui al enige tijd heeft zien aankomen. „Van de Zeeuwse dijkgraven ben ik degeen die al grotere verrassingen heeft geïncasseerd", zegt hij. „Toen op acht september 1970 werd meegedeeld dat het Baalhoek- kanaal niet doorging, zag ik het al niet meer zitten. Het is toch bekend, dat vooral het dorp Baal buitengewoon kwets baar ligt? Voor veel mensen is dit een angstige tijd. Er lekt nu toevallig iets over bezuini gingen uit, doordat Drees af treedt. Maar welke feiten blij ven ons nog onbekend? Voor Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Plaatselijk een bui, ook pe rioden met zon en hogere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: om streeks normaal, max temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon 3 tot 11, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een droog etmaal: 50 procent. STRANDVERWACHTING Een kleine depressie trek' langs onze oostgrens naar net zuiden en kan vandaag nog een bui veroorzaken. Wisselend be wolkt, maar geleidelijk iets meer zon, bij een matige wind tussen noord en noordoost, Temperatuur 18 graden, zee water 17. VOORUITZICHTEN: Tegen het weekeinde een langzame verbetering met wat meer uren zon. waterstanden Konstanz 376 pl. 1, Rhein- felden 281 -11, Straatsburg 276 -34, Plittersdorf 440 -36, Maxau '513 -13, Plochingen 121 -9, Mannheim 338 pk 28, Steinbach 121 -2, Mainz 301 pl. 3, Bingen 190 -2, Kaub 215 -7 Trier 236 -37, Koblenz 220 -17, Keulen 196 -26, Ruhrort 369 -4. Lobith 991 pl. 17, Pan- nerdense kop 958 pl. 18, Nij megen 783 pl. 21, IJsselkop 866 pl. 12, Eefde IJssel 390 pl. 10, Deventer 270 pl. 10, Mon- sin 5460 -10, Borgharen 3881 pl. 26, Belfeld 1105 -5, Grave beneden de sluis 503 -5. hoogwater Morgen, zaterdag 29 juli Bergen op Zoom 5.43 17.59 Hansweert 5.03 en 17 08 Terneuzen 4.24 en 16.31 Vlissingen 3.50 en 16.02 Wemeldinge 5.33 en 17.49. een dijkgraaf is het in deze tijd moeilijk een beleid uit te stippelen. Je weet niet waar je aan toe bent. In 1978 moest, zo dachten wij tot voor kort, het gehele gebied beveiligd zijn te gen herhalingen van de ramp van 1953. Maar dat is nu niet meer haalbaar. We vergeten te snel, vrees ik". De heer H. P. Wolfert, dijk graaf van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders, constateert: „Als we weer zo'n vloed krijgen als in 1953, dan gaat het onherroepelijk fout. Voor ons is het belangrijkste werk, de bouw van een sluit dijk voor de Braakman. Het werk wacht echter, tot er een beslissing is gevallen over de uitbreiding van Dow Chemical in noordelijke richting. Uiter lijk in 1974 moet echter met de bouw van de dijk, die circa 2700 meter lang moet worden, worden begonnen. De veilig-, heid van het gebied is inder- daad in het geding, al is paniek niet nodig. Maar het kan niet blijven sloffen". Dijkgraaf G. C. D. Rutgers van Rozenburg van het Water schap Walcheren, reageert ui terst kalm. „Laat ons eerst de aanbieding van de begroting 1973 maar eens afwachten", zegt hij. „Voor de werken aan de Vlissingse Boulevard zouden In het nu komende begrotings jaar toch geen gelden meer be schikbaar worden gesteld. Het is overigens nog te vroeg om conclusies te trekken". Een woordvoerder van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland wijst er op dat het gehele streven van het waterschap er op gericht is, om in 1978 de 52 kilometer zeedijk, die door het waterschap wor den beheerd, op Deltahoogte te hebben. Men heeft nu ongeveer de helft van de totale dijkleng- te gereed. „Temporisering van de werken doordat Den Haag de subsidiekraan dichtdraait, zouden wij ernstig betreuren", aldus de woordvoerder. „Het eerstvolgende werk dat op het programma staat, moet in elk geval in 1973 worden aanbe steed en ter hand genomen. Het betreft hier een dijkvak dat de calamiteuze Willem Annapolder, ten zuiden van Kapelle. tegen overstromingen moet beschermen. Een ander dijkvak waaraan direct kan worden begonnen is gelegen ten oosten van Borsele. Bij dit project zjjn al vertragingen op getreden, omdat men te lang in onzekerheid heeft verkeerd over de plannen voor een nieuwe havenmond in dit ge bied. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Mid delburgse raadslid J.J.G. van den Berge (PvdA) heeft inge haakt op de waarschuwing die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden en Noord-Zeeland begin deze week aan de gemeentebestu ren in het werkgebied van de kamer heeft gezonden. Wij hebben hiervan uitvoerig mei ding gemaakt. In de waarschuwing werd gewezen op het verschijnsel van „wilde veilingen" die „ten overstaan van een notaris of deurwaarder" worden gehou den, maar slechts in schijn echte openbare verkopingen zijn. De heer Van den Berge noemt een tweetal in Middel burg gehouden wilde veilingen op, en informeert of de orga nisatoren daarvan wel over de vereiste papieren beschikken. Hij dringt er bij b. en w. op aan alles in het werk te stel len om in Middelburg een eind aan de wilde veilingen te maken, omdat zij niet alleen in strijd zijn met een ordelijk economisch verkeer, maar om dat zij ook de belangen van ae consument schaden, b.v. door dat garantieaanspraxen op ge kochte artikelen niet waar ge maakt kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dezelfde adviescommissie voor een in het stadhuis van Terneuzen te plaatsen kunstwerk, die daar voor een wandtapijt van de Amstelveense kunstenares Wil Fruytier heeft uitverkoren, he'eft nu aan b. en w. van Terneuzen geadviseerd een ontwerp van mevrouw Fruy tier voor een dergelijk wand kleed niet te aanvaarden. Vijf van de zeveen leden tellende commissie achten het ontwerp niet aanvaardbaar voor het stadhuis. De gemeen teraad had eerder ingestemd om mevrouw Fruytier f 1600 te betalen voor het maken van het ontwerp. Indien mevrouw Fruytier de definitieve op dracht voor het maken van het wandtapijt zou krijgen zou sijn daarvoor f 16.000 ontvan gen. B. en w. van Terneuzen zul len zich in hun vergadering van dinsdag beraden over het afwijzende advies van de kunstwerkcommissie. De leden van de adviescom missie die zich negatief heo- ben uitgelaten over het ont werp van mevrouw Fruytier zijn de heer H. Koch, direc teur van de Zeeuwsc'ne cultu rele raad, mevrouw W. Maar- tense-Glaser uit Hoek, de heer K. Delcour uit Hoek, die de VU vertegenwoordigt in de culturele raad, de heer Joh. de Vries, voorzitter van ae vere niging oud Terneuzen en de heer Chr. Maas, ambtenaar voor culturele en jeugdzaken van ae gemeente Terneuzen. De andere twee leden van de adviescommissie prof. F. J. Bakema, de ontwerper van het Terneuzense stadhuis en de kunstcriticus André Oosthoek, waren met aanwezig toen de adviescommissie haar afwij zend advies aan b. en w. op- steiae. De commissie zegt in haar nota aan b. en w. dat het ontwerp van mevrouw Fruy tier niet aan haar verwachtin gen Deantwoordt. Het te ma ken tapijt, dat een plaats zou krijgen in de hal voor de raadszaal, wijkt volgens de adviescommissie nauwelijks af van het werk dat mevrouw Fruytier de laatste tijd heeft vervaardigd. De commissie adviseert daarom de uitgetrokken f 16.000 niet te besteden aan een wandtapijt van mevrouw Fruytier doch dit geld te re serveren voor een kunstfonds totdat voldoende middelen be schikbaar zijn om te voldoen aan de z.g. een procentsrege ling van het rijk. Krachtens deze regeling mag 1 procent van de bouw kosten van bepaalden projec ten besteed worden aan de aankoop van kunstwerken Een andere mogelijkheid die de adviescommissie aan de hand doet is een keuze uit de ontwerpen die samengebracht zijn in de karthoteek van de stichting kunst en bedrijf te Amsterdam, waarbij het ont werp van mevrouw Fruytier vergeleken kan worden met aat van andere kunstenaars. De uitnodiging van het Ter neuzense gemeentebestuur op advies van de kunstwerkcom missie, aan mevrouw Fruytier een ontwerp voor een wandta pijt te maken gaf destijds veel aanleiding tot kritiek in de Terneuzense gemeenteraad en Zeeuwse kunstenaarskringen Velen gaven de voorkeur aan een ontwerp van een Zeeuws kunstenaar of kunstenares. Het ziet er naar uit dat het Terneuzense stadhuis nog lang op zijn wandtapijt zal moeten wachten. (Van een onzer verslag gevers) ANTWERPEN. Vraag iemand in Nederland hoe de burgemeester van Antwer pen heet, hij zal het niet weten. Vraag iemand of hij de naam kent van een sche pen van Antwerpen en hij zal misschien de naam noe men van Leo Delwaide, nog beter bekend als de „haven baron" van Antwerpen. Die Leo Delwaide is giste ren 75 jaar geworden, een leeftijd die voor een Neder landse wethouder te hoog geacht wordt, maar die in België geen enkel beletsel is. Net zo min een beletsel is die leeftijd voor schepen Delwaide om zich nog dage. lijks in te spannen voor de haven en scheepvaart van Antwerpen. Want daaraan heeft Leo Delwaide zijn ver maardheid in België, maar ook in Nederland te danken. Hij is de man die jaren heeft geijverd voor een goede verbinding tussen Schelde en Rijn, een verbinding die er nu dan ook komt. Hij is ook de man die altijd heeft geijverd voor de verbreding van het Nauw van Bath en het Baalhoekkanaal. Binnen kort zal dat ook gerealiseerd worden. Ondanks de natuurlijke omstandigheden, die veel minder gunstig waren, heeft de expansie van Antwerpen vrijwel niet ondergedaan voor die van Rotterdam. De oevers van de Schelde zijn in het zelfde duizelingwek kende tempo geïndustriali seerd als de oevers van de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. Toen Delwaide in 1959 het roer van de Antwerpse ha ven in handen kreeg bedroeg het tonnage van de schepen die de Scheldestad aandeden 37.524.559 ton. In 1970 was dit tonnage meer dan ver dubbeld: 78.132.528 ton. Nog meer cijfers: het bruto op pervlak van de Antwerpse haven groeide tijdens het „bewind" van Delwaide van 5000 naar 10.000 ha, de ka delengte van 45 tot 96 kilo meter, 3000 ha werden met industriën volgepompt. Nederland weet bijzonder goed dat Delwaide schepen van Antwerpen is. Hij is een keihard onderhandelaar. Sommigen in Nederland ver wijten hem dat hij bij zijn pogingen industrie naar Ant werpen te halen, wel eens voorbijgegaan is aan de pro blemen die diezelfde indus trie met zich meebrengt. Maai- dat overkomt bestuur ders de laatste jaren vaker niet alleen in Antwer pen. Kunst kan een aanslag op schoonheid zijn, zoals op deze foto in beeld is gebracht. Een nieuw beeldhouwwerk van Wessel Couzijn, dat op de Burg promenade te Middelburg is ge plaatst, heeft zoveel uitsteeksels dat het tegelijkertijd een doorn in het oog en een stomp voor de borst is. Sylvia weet nog net een aanval van het beeld te ontwijken. Nachtelijke vqorbij- gangers en slechtzienden kun nen minder geluk hebben. Van daar dat het beeld een hek. werkje waard is. Niet om het tegen de mensen te beschermen, maar om de mensen tegen het beeld te beschermen Jubileum De heer A.J Kik uit Goes herdenkt maan dag het feit dat hij vijfen twintig jaar geleden in dienst trad van „Van Gend en Loos". De heer Kik is werkzaam als chauffeur-besteller. (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft gedurende het eerste halfjaar van '72 voor Zeeland in totaal 1851 vergunningen voor de bouw van woningen afgegeven. Daarvan waren in totaal 709 woningwetwoningen. Er zijn geen vergunningen verstrekt voor de bouw van bejaarden woningen in de woningwetsec tor. Dat was wel het geval in de gesubsidieerde particuliere sec tor. Van de in totaal 1142 af gegeven subsidiebeschikkingen in deze sector waren er 204 be stemd voor de bouw van be jaardenwoningen. De verdeling van die 1142 vergunningen is als volgt: 330 eorporatie-wondn. gen, 424 andere huurwoningen en 418 eigen woningen. In de sector bejaardentehuizen werd het eerste halfjaar van '72 geen enkele vergunning verleend. Volgens minister Udink kwa. men er in het gehele land ge durende de eerste zes maanden in totaal 70.775 woningen ge reed. Dat is ruim 10.000 meer dan tijdens de overeenkomstige periode van 1971, toen er 59.371 woningen klaar kwamen. In het eerste halfjaar van 1972 werden voorts machtigingen tot gun ning verstrekt voor de bouw van 23.900 woningwetwoningen (tegen 17.780 het eerste halfjaar vorig jaar) en beschikkingen afgegeven voor de bouw van 41.010 gesubsidieerde particu liere woningen (35.114). Dat betekent aldus de de missionaire bewindsman dat in die periode rijkssteun is toe gezegd voor 64.910 woningen (52.894), waarvan 8.446 bejaar denwoningen (6.929). Boven, dien is subsidie toegezegd voor bejaardentehuizen met in to taal 2.185 bedden (2.157). In het gehele jaar 1972 kan voor 109.500 woningen rijkssubsidie worden toegezegd. Meer dan de helft (59 procent) is tijdens de eerste zes maanden al uitge geven. (Van een onzer verslaggevers/ HALSTEREN Tijdens de jaarvergadering van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zee land, heeft voorzitter J. E. van Boeijen zijn bezorgdheid uitge sproken over de vertraging, die in de ontwikkeling van de nood zakelijke nieuwbouw is ontstaan tengevolge van enkele wijzi gingen op de wet ziekenhuisvoorzieningen, van het katholieke volksdeel van Zeeland, de stichting ver pleeg- en rusthuizen in Zeeland van de koninklijke Nederland se maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst en het Zeeuwse instituut voor de gees telijke volksgezondheid. De heer Boeijen stelde na drukkelijk groot vertrouwen te hebben in de gekozen struc tuur, de intenties van het ge vormde bestuur en in de mo gelijkheden om in de geest van het statuut een werkelijk te ken van christelijke barmhar tigheid op te richten. Door deze wijzigingen werd het aan instellingen op het gebied van de gezondheidszorg onder meer verboden om te investe ren zonder goedkeuring van de minister voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. „Dit bete kent vooral een belangrijke vertraging voor de bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland, dat, zoals de zaken nu staan, voorlopig is gepland in Goes", aldus de heer Van Boeijen. Hij betreurde dit vooral om dat in samenwerking met het provinciaal bestuur van Zee land wel kans was gezien om de nodige financieringsmidde len wel tijdig bij elkaar te krij gen. Als gevolg van deze wij zigingen ondervindt ook de nieuwbouw, vervanging en mo dernisering van het psychia .trisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren een aanzienlijke ver traging. Een ander belangrijk punt van het afgelopen jaar noemde de heer Van Boeijen de vor ming van een stichting psychia' trisch ziekenhuis Zeeland, dat een breder draagvlak zal krij gen dan tot nu toe in de vere niging het geval was. In de nieuwe stichting zijn ook ver tegenwoordigd representanten (Van onze correspondent»! MIDDELBURG Volgens de opgave van de café-eige naar A. de P. uit Middelburg zou de beheerder van een van zijn cafés, V. T., van 11 no vember 1971 tot 20 juni 1972 f 22.800 achterover hebben ge drukt. Tijdens het eerste ver hoor gaf de Vlissinger het be drag grif toe. Bij het volgend verhoor liet hij het bedrag aanzienlijk slinken, en donder dagmorgen bleef er nog maar ongeveer f 750 over. Volgens het proces-verbaal haalde T., die volgens zijn me ning te weinig salaris kreeg van zijn werkgever, elke week f 450 extra uit de kassa. Hij zou bovendien voor ettelij ke duizenden guldens voor re' kening van de zaak gedronken hebben. Donderdagmorgen ontkende T. dat het bedrag van de verduistering zo groot zou zijn. De politie heeft mij leren liegen. Ik heb de verha len gewoon verteld omdat ik niet nog 1 anger vastgehouden wilde worden zo verdedigde T. zich. De politierechter hechtte geen enkele waarde aan de argumentering van verdachte. Volgens de officier zou de cafébeheerder ook waar het zijn eigen drankgebruik be treft, ver de contractuele af spraken te buiten zijn gegaan Aan dergelijke praktijken moeten we een halt toeroepen. De houding die de verdachte donderdagmorgen aannam, weerhield de officier van het eisen van een gecombineerde straf. Hij stelde hem op twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse trad op als verdedi ger voor T. De politierechter, die de verduistering van het geld wel bewezen achtte, ver oordeelde de verdachte con form de eis van de officiar (ADVERTENTIE) Handig. Plakstroofcje tegen slipje Veilig.'n Speciaal ondoordringbaar Zacht.Kotex Soft Impressions® zorgen Ttken.vask't Verband verschuift niet. laagje zorgt voor extra bescherming, er voor dar'e oppervlak droog en zacbt blijft. Ook verkrijgbaar: 20 stuk» tijdelijk 2.30 De chef van de medische staf van het ziekenhuis Vrederust gaf een korte uiteenzetting over de veranderde inzichten ten aanzien van behandeling en the rapie. „het gaat er in de toe komst om in de inrichtingen minder chronische patiënten te hebben. De patiënten zullen zo snel en efficiënt mogelijk moe ten worden behandeld en weer snel teruggeplaatst worden in de maatschappij. Dit vergt aan gepaste, doeltreffende behande ling en daarop ook is het stre ven gericht om meer kleine en verspreide ziekenhuizen tot be schikking te hebben", zo be sloot de heer Van Rossum. Voorzitter J. Balkenende van de stichting verklaarde reeds een terrein in de omgeving van Goes aangetrokken te hebben voor het ziekenhuis in Zeeland. Of het daar ook inderdaad komt kon hij niet bevestigen. „Op dit punt is alles afhanke lijk van de beslissingen van de minister", aldus de heer Bal kenende, die echter zo pessi mistisch in deze zaak was, dat hij niet verwachtte, dat er voor 1977 reeds gebouwd zou kunnen worden. In het bestuur werden her kozen de heren S. Francke en P. Vermaire. Niet herkiesbaar waren de heren J. Balkenende en mr. C. Pijl. In hun plaats werden gekozen de heren M. A. Geuze en P. Verhoge. Me vrouw P. de Bondt-Hoekstra werd gekozen in plaats van me vrouw A. Slingenberg-de Wil de, die zich gedwongen zag tussentijds af te treden. (Van onze corresponden te). VLISSINGEN Donderdag avond brak er brand uit in een box onder een flatgebouw aan de Troelstraweg in Vlis singen. De rookontwikkeling zaaide enorme paniek onder de inwoners van de flat. De brand ontstond onder de flats 223 tot en met 225. De bewo ners van deze flats, probeer den zich via de balkons van de buren in veiligheid te stel en. Op het moment dat de brand uitbrak was niemand in de box aanwezig. Ongeveer een maand geleden brandde twee flats verderop in dezelf de straat ook een box uit. Dit gebeurde doordat jongens ge morste benzine van een brom mer aanstaken. Bij deze felle brand werden twee jongens gewond. Een jongen liep toen levensgevaarlijke brandwon- denop waaraan hij later over leed. De brandweer rukte op het alarm met groot materieel uit. In zeer korte tijd was het vuur bedwongen. De Vlis- singse politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. De sterk verontruste bewo ners van de flat en van die ernaast, die uit veiligheidso verwegingen ook was ont ruimd, modi ten nog dezelfde avond naar hun flats terugke ren.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3