„Er zit iets niet goed met loongrens" „KOM VAN GEBREK AAN BEWIJS" OVERLEDEN Over bombarderen van dijken Engeland Heftige beroering bij het Limburgs Dagblad A Gehuurde moordenaar op zwarte lijst Britten "barder is e* UNIE VAN ZIEKENFONDSEN: Informateur in Finland binnenland buitenland SENAAT KWANG TRI Heropening Sire-campagne over geboorte beperking Woensdag 26 juli 1972 9 (Van onze redactie binnen land). UTRECHT. —De Unie van Ziekenfondsen, waarbij 42 fondsen met In totaal ruim 3,2 miljoen verzekerden zijn aan gesloten, geeft in haar jaarver slag over 1971 enkele voor beelden om aan te tonen dat er iets „niet goed zit", met de loongrens voor de zieken fondsverzekering. Een ambtenaar in rijks dienst met een jaarwedde van f 12.000 is als ambtenaar niet verplicht verzekerd. Hij kan zich eventueel vrijwillig ver zekeren, maar hij werkt 's za terdags als hulpkracht in een cash-and carrybedrijf en ver dient daarmee als verplicht verzekerde werknemer f 1200 per jaar. De werkgever betaalt de helft van zijn premie, zodat het ziekenfonds hem maar f 45 per jaar kost. Voor dit be drag zijn bovendien zijn vrouw en kindefen meeverze kerd. Een kleine zelfstandige met een gelijke gezinssamen stelling betaalt in de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering ge middeld ruim f 1400. Mensen met een 'groot eigen inkomen hoeven maar een baantje van enkele uren per week te aanvaarden om even eens verplicht verzekerd te zijn en wel tegen een premie die alleen maar is afgeleid van het bedrag dat zij in dat baantje verdienen. Het criteri um fs namelijk het „vaste loon". 1 Dat betekent ook, dat verte genwoordigers met een laag vast toon en een zeer hoge provisie, portiers van luxe ho tels die een faag vast loon hebben en vele malen meer innen aan fooien en mensen met een ton inkomen en een kleine dienstbetrekking ver plicht verzekerd zijn tegen een in feite veel te lage pre mie. (Van onze redactie buiten land). PARIJS. De Franse on derwereld rouwde dinsdag om een van haar kleurrijkste figuren, de 56-jarige Jo Atti- a, „Koning van het gebrek tan bewijs". Attia moet de hand gehad hebben In ontelbare onder- wereldmoorden en duistere zaakjes. Hij werd meer dan twintig keer gearresteerd maar steeds vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. Dit weekeinde is hij in Parijs aan keelkanker over leden. Attia werd tot ver buiten Frankrijk bekend om zijn vermogen om steeds weer door de mazen van de wet te kruipen- Op gegeven moment dook hij in Tanger op, waar hij werd vrijgesproken van onwettige handel, terwijl hij in Abidjan (Ivoorkust) een serie nachtclubs dreef. Het Parijse blad „l'Auro- re". dat Attia's overlijden dinsdag meldde, schreef dat diens laatste uren net zo ver liepen ais die van een van zijn oude vrienden, de Parij se bendeleider Pierre Loutrel die bekend stond als „Pierrot le Fou" (gekke Pietje). Attia haalde Loutrel over, het zie kenhuis waarin hij in 1946 ïag te sterven te verlaten en begroef hem In het geheim oij Parijs. Attia was zelf ook vastbe sloten zijn laatste uren niet in de Parijse kliniek door te brengen waar hij behandeld werd. Twee helpers haalden uem daar zaterdag weg, vol gens l'Aurore, en hij stierf in zijn huis in het zuiden van Parijs met zijn dochter Ni cole aan zijn zijde. Tijdens de Tweede wereld oorlog werd hij door de na zi's gegrepen en in het con centratiekamp Mauthausen ondergebracht. In 1965 werd hij in Parijs gevangen gezet wegens overtreding van een nevel van de politie waarbij hem de toegang tot Parijs was verboden. Twee jaar la ter werd hij vrijgelaten om aan keelkanker behandeld te worden. In april van dit jaar brak een voormalige geestelijk ge stoorde, die werd beschul digd van een dubbele moord in een café in Montmartre dat eigendom was van Attia, en van verkrachting van Hens dochter Nicole, ouder bedreiging van een pistool uit een rechtszaal in Parijs, samen met twee mede-be klaagden. De politie greep het trio en hun drie gijze laars binnen 24 uur CONFLICT WALDHEIM-V.S. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON - De Verenigde Sta ten hebben scherp geprotesteerd tegen de uitla tingen van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN over de Amerikaanse bombardemen ten op dijken in Noord-Vietnam. Waldheim deed maandag na zijn terugkeer in New York van een reis naar Polen en Rusland een beroep op de VS onmiddellijk op te houden met deze bom bardementen, die zouden leiden tot „een enorme ramp en enorm veel leed". De VS-regering reageerde fel. Minister Rogers van buiten landse zaken wees erop dat Waldheim steeds gezegd had dat hij behulpzaam wilde zijn bij het voeren van geheime besprekingen. Later brandmerkte de VS-ambassadeur bij de VN, George Bush, de beschuldigingen als „vals". Waldheim liet na de felle re actie weten dat hij de juistheid van de berichten niet langs ei gen kanalen had kunnen na gaan. „Hij achtte het echter zijn plicht zich uit te spreken over de vernietigende conse quenties die het gevolg zouden zijn van dergelijke bombarde menten", aldus een woordvoer der. Waldheim zei later zelf zich ernstig zorgen te maken over de voortdurende bombar dementen op Noord-Vietnam en in het bijzonder „over de tal rijke berichten van verschillen de zijden over de gevolgen daarvan voor de dijken". De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp over de mili taire hulp aan het buitenland getorpedeerd en daarmee ook een eerder goedgekeurd amen dement tegen de oorlog in In dochina. Het amendement be helsde terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Viet- (Van onze redactie buiten land) HELSINKI —President Ur- ho Kekkonen heeft dinsdag de leider van de centrumpartij, professor Johannes Virolainen, verzocht de mogelijkheid van een meerderheidsregering voor Finland te onderzoeken. Het sociaal-democratische minderheidskabinet (55 van de 200 zetels in het parle ment) van premier Rafael Paasio trad vorige week af om een regering op bredere basis mogelijk te maken in verband met belangrijke beslissingen die genomen moeten worden. De twee voornaamste kwesties die tot het aftreden van het kabinet leiden waren de goed keuring van de voorwaarden voor een vrijhandelsakkoord met de EEG en de nieuwe begroting. Virolainen was van 1964 tot 1966 leider van een coalitieka binet. nam, Laos en Cambodja binnen vier maanden op voorwaarde dat Noord-Vietnam en zijn bondgenoten alle Amerikaanse krijgsgevangenen vrijlieten. Het was afkomstig van de republikeinen (partijgenoten van Nixon) Cooper en Brooke. Het was de felste actie van de senaat tot dusver tegen de oor log in Vietnam. Toen over het wetsontwerp als geheel werd gestemd volg de een dramatische ontknoping. De anti-oorlogscoalitie scheur de. De senatoren die het amen dement nog krachtig hadden ge steund maar hun verzet tegen het hulpprogramma zwaarder lieten wegen, onthielden nu hun goedkeuring aan het wets ontwerp. De regering-Nixon staat nu op korte termijn voor de keus de senaat een nieuw wetsontwerp voor te leggen of om machtiging te vragen voor handhaving van het uitgaven- peil op het niveau van het af gelopen jaar. Ongeveer 200 Zuidvietnamese para's zijn gisteren door een groot gat in een muur de cita del van Kwang Tri binnenge drongen. Het bleek dat de Noordvietnamese verdedigers verdwenen waren, aldus een woordvoerder in Saigon. Vol gens deze bekendmaking was Kwang Tri nu weer geheel in Zuidvietnamese handen. Een woordvoerder in Hoe-é verklaarde evenwel dat slechts een deel van de geheel ver woeste stad in handen was. Journalisten mochten de sol daten tijdens hun opmars niet volgen. Een oorlogsverslagge ver die dit wel probeerde werd beschoten. Het gat in de mum- rondom de citadel werd in de afgelopen dagen door straal vliegtuigen geslagen. Militaire kringen in Saigon hebben er op gewezen dat de vermeende val van Kwang Tri nog niet betekent dat de gehe le provincie in handen van Saigon is. Amerikaanse militai ren verklaarden dat door de gemilitariseerde zone 2.000 Noordvietnamese soldaten op weg waren naar Kwang Tri. Sommige waarnemers verwach ten dat Hanoi Kwang Tri moed willig heeft verlaten om later met een omsingelende bewe ging verwoestend terug te kun nen slaan. (Vervolg van pagina 1) Voor de op een vesting lij kende Pentonville-gevangenis in Londen, waar sinds vrijdag de vijf vertrouwensmannen van de havenarbeiders gevan gen zitten, hebben duizenden stakers gedemonstreerd. De banden van twee autobussen en een vrachtwagen liet men leeg lopen waarna de voertuigen ge bruikt werden als barricades om de weg voor de gevangenis te blokkeren. Voor het begin van de protestbetoging werd een boodschap voorgelezen waarin stond: „Wij willen geen sympathie, maar alleen de vast beradenheid ons uit de gevan genis te bevrijden en een einde te maken aan een van de on rechtvaardigste wetten (de ar beidswetgeving) die sinds 200 aan de arbeiderklasse is opge legd". De demonstranten had den spandoeken bij zich en rie pen leuzen als: „Heath erin, de vijf eruit". De verdediger van de kroon, N/Vnan Turner, heeft meege deeld dat hij uiterlijk woens dagmiddag het hof voor indu striële bterekkingen zal ver zoeken de zaak tegen de „Vijf van Pentonville" te heropenen. In welingelichte kringen in Londen acht men het mogelijk dat het bestuur van het over koepelend vakverband TUC (Trade Union Congres) de ruim tien miljoen aangesloten leden zal oproepen tot een nationale protestdemonstratie van 24 uur. De heer C. Munnig-Schmidt uit Hilversum is de trotse be zitter van een broedende py. thon. Het schijnt vrij zeldzaam te zijn, dat pythons in gevan genschap voortplanten. De heer Munnig-Schmidt houdt reeds jaren reptielen als hobby. Rechts in het midden van de foto is al een slangetje uit het ei gekropen. (Van onze redactie binnenland). AMSTERDAM. „Veel te veel kinderen krijgen straks geen le ven, Geboortebeperking is noodzaak". Dit is het kernthema van een nieu we advertentiecampagne van de Stichting Ideele Reclame Sire, over de bevolkingsproblema tiek. Deskundigen heb ben de teksten voor de zteven advertenties van deze campagne geschre ven, die een jaar zal du ren. De stichting die vijf jaar bestaat, heeft tot doel de kennis en de- middelen van de Neder landse reclamewereld belangeloos in dienst te stellen van de Neder landse bevolking. Voor deze ,de zevende cam pagne, was de milieuhy giëne het uitgangspunt, spunt. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Bij de redactie van het Limburgs Dagblad is gisteravond heftige beroering ontstaan. Dat gebeurde toen bekend werd, dat waarnemend-directeur F. Dreh- mans, iedere negatieve publikatie in het Limburgs Dagblad over de voorgenomen verkoop van de krant aan De Tele graaf liad verboden. Eerder op de dag had adjunct- hoofdrpdacteiur Jo Groen ge weigerd een hoofdartikel te schrijven, waarin hij zich vol ledig achter heit besluit van het bestuur moest opstellen. Met een verwijzing naar de cao voor dagbladjournalisten had hij duidelijk kunnen ma ken dat een dergelijke activi teit niet van hem verlangd kan worden. In die cao staat o.a. dat een journalist nimmer kan worden gedwongen tegen eigen inzicht en eigen geweten in te schrijven. Daarop beval de heer Dreh- mann de redactie het vandaag door de Telegraaf te publice ren hoofdartikel over te ne men. Het werd de redactie al evenmin toegestaan een eerder door haar opgestelde veriMa (ADVERTENTIE) sAj,EVWWD ring over de gang van zaken binnen de onderneming in de krant op te nemen. Adjunct-directeur Pos hield persoonlijk op de zetterij een oogje in het zeil, opdat geen enkele, de directie niet welge vallige regel in de krant zou verschijnen. Redacteuren van het Limburgs Dagblad verklaarden gistera vond onitdaan dat het onvoor stelbaar is welke grove intimi datiemethodieken bij het Lim burgs Dagblad worden ge bruikt om de redactie te belet ten haar normale voorlichten de taak te vervullen, „Nie mand behoeft zich meer af te vragen, wat er straks gaat ge beuren als het Limburgs Dag blad door de Telegraaf is over genomen. Dat hebben Dreh- mann en Pos ons vandaag wel duidelijk gemaakt", aldus een woedende redactiechef. Hij verzekerde dat de redactie en tientallen personeelsleden van andere afdelingen met alle middelen zullen proberen te verhinderen, dat de voorgeno men verkoop doorgaat. De redactieraad van de Limbur ger heeft zich dinsdagmiddag solidair verklaard met de re dactie van het Limburgs Dag blad. Hij heeft in verband daarmee de volgende verklaring afgelegd. De redactieraad van de Lim burger spreekt zijn waarde ring uit voor de principiële houding, die de redactie van het Limburgs Dagblad heeft aangenomen tegen de voorge nomen verkoop van de krant aan de Telegraaf. Hij heeft met voldoening kennisgenomen van de mening van de redactie van het Limburgs Dagblad dat alvorens enige beslissing wordt genomen, de mogelijkheid van samenwerking van aide Lim burgse bladen dient te worden onderzocht. (Van onze redactie buitenland) BELFAST. Een gehuurde moordenaar, waarschijnlijk een buitenlandse huursoldaat, is geplaatst op de lijst van het Britse leger van meest gezochte mannen in Ulster. Volgens hoge legerkringen in Belfast Is de man verantwoor delijk voor de dood in de laat ste weken van minstens drie Britse soldaten. In alle gevallen was het slachtoffer met èén schot op lange afstand in de keel gedood. Het jongste slachtoffer van de huurling is soldaat Brian Thomas, die maandag werd doodgeschoten toen hij op de Springfield Road in Belfast een wachttoren van het Britse leger beklom. De legerkringen vermoeden dat de gehuurde moordenaar voor elke doodgeschoten Britse soldaat verscheidene duizenden ponden sterling krijgt. Op zijn missies zou hij wor den vergezeld door een „wa pendrager", vrijwel zeker een plaatselijke vrijwilliger van de IRA-provisionals. De gehuurde moordenaar is waarschijnlijk vermomd als een in Ulster op bezoek zijnde buitenlandse za kenman of verslaggever. Het leger gelooft dat het de identiteit van de man kent, maar hij heeft zich tot dusver niet laten vangen. „We krijgen nem wel, maar de vraag is hoe veel soldaten zal hq hebben doodgeschoten wanneer dat het geval is," verklaarde een hoge Britse officier. In Belfast is gisteren een reexs van gewichtige bespre- Kingen over de politieke toe- Komst van Noord-Ierland be gonnen met de terugkeer uit Londen van de Britse minister voor Ulster, William Whitelaw. Whitelaw spreekt volgens zijn woordvoerder niet alleen met Brian Faulkner, de voormalige premier van Noord-Ierland, maar ook met vertegenwoordi gers van de grootste katholieke politieke beweging, de sociaal democratische en Labourpartij. In West-Belfast werd dins dagmorgen vroeg een protes tantse man doodgeschoten aan getroffen. Dit na een vechtpar tij met stenen tussen katholie ken en protestanten in de ge mengde wijk. En zo blijven we dan mid den in de regeringsproblema- tiek zitten, uitgedund Neêr- lands kiezersvolk. Biesheuvel heeft het er maar moeilijk mee, zo heb ik begrepen. De KVP is niet zo volgzaam als ze meestal wel is. Maar vol gens mij moeten we ons geen zand in de ogen laten strooien: de KVP-keert wel terug in Biesheuvels schoot. En dan is het wachten op wat de nieuwe verkiezingen gaan brengen. Een ding lijkt me zeker: een nieuwe partij. We hebben gehad: D '66 en DS '70. DSZ '73 volgt. „Wat heeft al deze drukte te betekenen", vroeg de 80-jarige weduwe Marton Hart ver baasd, nadat zij op het vlieg veld van het Britse Luton uit het vliegtuigje was gestapt waarmee ze een transatlanti sche solovlucht had ge maakt. Tot de samengestroomde mensen zei ze: „Ik kan werke lijk niet begrijpen waarom ie mand belangstelling voor mij heeft. Ik vlieg zo vaak. Ik was alleen bang toen ik in een onweersbui terechtkwam, zo merkte mevrouw Hart op. Ze leerde in 1946 vliegen en heeft er inmiddels 5.000 vlieguren opzitten. Gelezen in het blad van een verzendfirma: „Oosterse slaap bol (papaver). Overblijvende winterharde tuinplant met ge kerfd blad en fraaie rode bloemen met zwart hart. Na de bloei komt een dekoratieve doosvrucht te voorschijn". Klap op de vuurpijl is de volgende opmerking: „Aardig is te weten dat in Oosterse landen uit de aldaar bloeiende papaver slaapverwekkende middelen worden gemaakt". Stop, einde bericht. Dat slaapverwekkende mid del heet optum. Ongelukkig zijn zij die nu geen vakantie hebben. Nu zijn er natuurlijk men sen, die denken dat dat het geval met mij is. Ten dele heeft u daar gelijk wu Gelukkig zijn koninginnen die bepaald werk over kunnen laten aan sterke mannen als mooie Barend. Wat niet weg neemt dat ik voor de inwoners van Rijs ber gen, Zundert en Wemhout blij ben dat er eindelijk iets gaat gebeuren. Ik ben alleen be nieuwd hoeveel vrachtkolossen er nog binnen zullen vallen voordat alles gereed is. „Pessimist". Maar laten we bij de werke lijkheid blijven, zelfs D rees kon niet onder maatregelen uit. Wij bezuinigen verder op regels. Allez mannekes, al- lez. MERIJN. (ADVERTENTIE) Zwane Shag? 1 TOsfc 1

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7