TEGEN AUSTRALIËR BALL boekte fraaie winst Wielertraditie gehandhaafd VAN HAMBURG: GROTE KLASSE Vonck probeert nog een record te pakken Hemmes minder sterk Tijden niet so scherp plotseling nodig? V. d. Velde-trofee ligt klaar Zeer zwak Seolto tevreden sport M Definitief Tweede plaats Zeventig Selectie voor Zeeuws elftal Arnemuiden tegen NAG Gestaakt typisten sociëteit RAAD&DAAD GINNEKENWEG 103 BREDA TEL. 01600- 33329/48916 Woenedag 26 fcrft 1972 HILVERSUM (ANP) Zal Jan Hordijk zich toch nog ontpoppen als een speler van redelijke internationale klas se De vraag werd jaren geleden reeds gesteld, bestierf allengs pp de lippen van hen, die het goed menen met het Nederlandse tennis, maar werd dinsdag weer actueel, toen de Rotterdammer in moed gevende stijl via de Australische nummer 11 Sid Ball de derde ronde bereikte van de inter nationale kampioenschappen van Nederland in Hilversum. Jan Hordijk (22) inmiddels gediplomeerd tennisleraar, vormde jarenlang een „tweeling" met Fred Hemmes, een duo waarin de bond niet onaanzienlijke bedragen inves teerde. Jan Hordijk in actie tegen de Australiër Ball, die uitstekende vprfn in deze partij. Sinds echter Sn die kringen de mening overheerst, dat de spelers eerst maar eens moeten bewijzen of ze werkelijk wat kunnen, dienen Hordijk en Hemmes op eigen benen te staan. Zij werden geadopteerd door de Brabantse bouwmag- naat Pelikaan (voor ieder een jaarsalaris van 15.000 gulden) en zetten hun pogingen om in ternationale erkenning te krij gen voort. Veel schot zat er de algelopen jaren niet in, maar dit seizoen Hikt Jan JHcaidiik zich uit te werken bóven het toch wel frustrerende vaderland se niveau. Redelijke uitslagen in België en Zwitserland waren de oogst van het toch wel ge ringe internationale contact, gevolgd door een goede over winning op Bartolucci in de Davis-cupwedstrijd tegen Italië. Niet dat hij ooit de kwalificatie voor het eindtoernooi overleef de, maar vorig jaar was hij er met een vijf-setsnederlaag te gen de Australiër Dörner toch dichtbij. Hordijk: „Maar de bond had de beslissing om dit jaar geen heren te sturen al genomen. En om dan zelf je reis- en verblijfkosten te gaan betalen, daar voelde ijk niets voor." Voor Jan Hajer kwam dins dag het einde. Na de 46 06 nederlaag tegen de soms echt hard slaande John Bartlett (Aus.) kon hij zijn vijftig dol lar bij de wedstrijdleiding gaan incasseren. „Ik stond slecht te volleren maar ja, ik heb het ook alweer zo lang niet ge daan," gromde de oude magiër wiens huidige vorm hem noch tans tot een gevaarlijke out sider voor de Nederlandse kam pioenschappen stempelt. Het damestoernooi, dat bij zonder stroef op gang komt, raakte haar eerste geplaatste speelster kwijt, namelijk de Amerikaanse Mona Schallau. Zij verloor van haar landgenote Janet Newberry met 64 75. De „halve Wimbledonkam pioene" Betty Stöve (nummer 1 op de Ijjst) won moeiteloos met 60 61 van Marcelien Blom. een ruime nederlaag leed. "Hordijk was in De Australiër Ewert, die kansloos was tegen Hemmes. (Van onze sporteorrespondent) VLISSINGEN Zaterdag wordt in Oud-Vossemeer de 29e wielerronde verreden, een traditioneel evenement op Tholen, waarvan de opbrengst ook ditmaal weer geheel bestemd zal zijn voor de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis Fred Hemmes die een partij van minder gehalte speelde dan Hordijk, maar die het toch tot een overwinning bracht. Toch zal Jan Hordijk de vi cieuze cirkel geen toernooien igeen resultatengeen bekend heid moeten doorbreken. Hoe ziet hij zijn tenndstoekomst? Hordijk: „Toch wel iets zonni ger nu. Dit jaar gaat het echt beter dan ooit. En wat die in ternationale ervaring betreft, ik heb echt wel zo hier en daar gespeeld. Want dat lesgeven is niet mijn voornaamste bezig heid. Alleen het is zwaar om over het dode punt heen te ko men. Hier in Hilversum en op de nationale, die ik nog nooit heb gewonnen, zal het toch moeten gebeuren, dan maak je een beetje naam, dan word je ook gevraagd. Het mooiste zou natuurljjk zijn een vaste verbin tenis met de bond. Maar of het zover komt Hordijk mag rond zijn toe komstmogelijkheden nog enke le aarzeling ten toon spreiden, in zijn partij voor de tweede ronde tegen Sid Ball viel van schroom steeds minder te be speuren. Na twee keer de kans te hebben gemist op eigen op slag de eerste set uit te maken, overleefde de Rotterdammer in de 16e game een setpoint en drukte even later door tot 10-8. In de tweede reeks speelde hij voor Nederlandse begrippen superieur tennis, daartoe overi gens in staat gesteld door de aangeslagen Ball, die steeds on nauwkeuriger werd: 60. Minder verheffend was de demonstratie van Fred Hem mes tegen Balls landgenoot Earl Ewert een partij, die zich veelal in de hogere luchtlagen afspeelde. Dat de nationale kampioen het met zijn ontroe rend zachte service en zijn met overdreven topspin geladen grondslagen tot winst bracht, was in tactisch opzicht wellicht een verdienste, duidelijk moet echter wel worden gesteld, dat de tegenstander de Australische jongeling onthutsend zwak was. Hemmes versloeg zijn reeds in de eerste set naar adem snak kende opponent met 4—6 6—4 6—2. UTRECHT (ANP) De naween van de slechte voor zomer spelen de Nederland se zwemtop parten. De over gang van duur- naar snel heidstraining is door de lang aanhoudende koude weken later ingezet dan gepland en dat heeft tot gevolg dat de prestaties bij de nationale kampioenschappen in Utrecht iets ten achter blij ven bij de verwachtingen. Slechts de meest geharden zoals de Naarden-zwemmer Ton van Klooster maandag en schoolslagzwemster Alie te Riet dinsdagavond, trok ken zich daar niets van aan. Van de 19 Olympisch ge selecteerden hebben tot dus verre alleen dit tweetal, Ro ger van Hamburg, Hennië Pentermann en uiteraard het duo Hansje Bunschoten/An ke Rijnders de controletijden gehaald. Maar het hele ge zelschap krijgt nog een der de kans aan het einde van de week in de all-in-finales. Dan zijn we weer een paar dagen verder en kan de „Ta- pering-off" zijn invloed doen gelden. De grote man van de der de dag van de nationale kampioenschappen was on getwijfeld Roger van Ham burg. Niet alleen op de 200 m vrije slag, waarvoor hij vanuit Australië naar Ne derland is teruggekeerd, maar op de 200 m wissel slag. In twee etappes bracht hij het Nederlands record te rug naar 2.14.4, een-tiende sec. onder de controletijd van 2.24.5. Francois van Kruisdijk, specialist bij uit stek op dit onderdeel, bleef met 2.15.0 niet ver bij hem achter. Nu Roger van Hamburg zich definitief voor München heeft gekwalificeerd hij staat op de wereldranglijst van dit seizoen op de 14e plaats was zijn moeder bereid het ware verhaal te vertellen van zijn Australi sche belevenissen. Deprime rende belevenissen in hoofd zaak. Het Australische ver blijf, dat volgde op de suc cessen bij het nationaal kampioenschap in Breda (1969) was vol blessures en ziektes. Zoveel waren het er dat zelfs trainer Forbes Car- lile het geloof in hem ver loor en hem de laan uit stuurde toen hij enkele we ken lang in het ziekenhuis had gelegen. Roger van Hamburg stond op het punt met zwemmen te stoppen. Maar Dom Talbot de Australische Olympische coach sprak hem moed in „Een talent als jij mag bij de Spelen niet ontbreken". Op dat moment koos Van Ham burg voor Nederland. Hij volgde zijn ouders naar Sin gapore, waar de trainingsfa ciliteiten verre van ideaal waren en keerde naar Ne derland terug om hier zijn geluk te beproeven. Zonder conditie, uitsluitend op zijn wilskracht zwemmend slaag de hij erin zich bij de win terkampioenschappen te plaatsen voor de Nederland se Olympische ploeg. Bij ZIAN waar hij daarna werd ondergebracht, werkte hij verder aan zijn comeback. De harde training van Ra- zoux Schultz bleek uiter mate bevorderlijk voor zijn wisselslag capaciteiten. „Hij kan in Europa nu goed op dit nummer mee komen. Maar een absolute topper zal hij niet worden. Daarvoor heeft hij toch te veel aan training gemist de afgelopen jaren", aldus de ZIAN-trainer. in 2.32.7. Met deze tijd fi nishte zij kort achter Jozien Elzerman (ZIAN), die met 2.30.9 een nieuw adspiran- tenrecord vestigde. Annette Segaar volgde in haar kiel zog .hetgeen haar een nieuw Brabants record opleverde. Mark Eligh Baronie ver wezenlijkte op de 200 meter vrije slag jongens een nieuw Brabants record in 2.08.3. In de laatste meters moest hij de tweede plaats afstaan aan Eddie de Wit (ZIAN), die in- 2.08.1 eindigde. De derde plaats was voor Mark Eligh, nadat hij in de series 2.10.2 gezwommen had. An gela Twaalfhoven van Daph- nia Hoeven kwam in de fi nale 200 meter schoolslag dames, net wat tekort om als derde te eindigen Met een serie klassering als achtste in 3.05.5, zwom zij de finale in 3.05.0 (vijfde plaats). Annete Segaar plaatste zich voor de all-in finale, door een vierde plaats op de 200 meter vrije slag meisjes onder de 16 jaar, tijd 2.15.6. Overige resultaten: 200 meter wisselslag jongens onder de 16 jaar: Ad van Heeswijk Surae 2.36.4, Cees Sonke 2.33.9; 200 meter schoo'slag jongens onder de 16 jaar: Paul van Loon Su rae 3.00.3, Hans Rinck Su rae 2.595, John van Opstal Daphina 2.58.3; 200 meter vrije slag jongens onder de 16 jaar: 5. Mike van de Vij ver 2.11.5, 7. Ad van Hees- wijk Surae 2.13.6 in de fi nale. Annette Segaar van Su rae zwom zich bij de 200 meter wisselslag persoon lijk meisjes onder de 16 jaar naar een tweede plaats Roger van Hamburg In de loop der jaren hebben vele coureurs de toeclips in Oud-Vossemeer dichtgetrokken en dan vooral veel renners van naam. Geen wonder want er is daar steeds genoeg te verdie nen In de premie-pot zit er dit jaar weer een fiks bedrag van f 1500. Aan de start komen adspl- ranten en amateurs. De jongste categorie vertrekt om 1 uur om 32 kilometer af te leggen op het bekende parkoers. Bij de deelnemers bevinden zich be halve de nationale kampioen Bart van Est uit Dinteloord de Limburgse kampioen Stassen. de sterke Brabanders Valentijn en Stroosnijöer en Van Vliet uit Honselersdiik. Er zijn 45 vertrekkers. O Bii de amateurs komen een 70-tal renners aan de start waaronder een vijftal Belgen die in eigen land furore heb- ben gemaak maar ook in ons land vele ereprijzen verover den. Zij krijgen de kans te du elleren met gerenommeerde renners uit ons eigen land zo als Aad van den Hoek, Cees van Dongen, Henk Stander, Jan Aling, Roy Schudten en niet te vergeten de Zeeuwen Wim de Waal, T Huizen en Jan Raas. Ook Cees Priem prijkte op de deelnemerslijst maar deze topper is helaas met ingang van vorige week zaterdag voor veertien dagen geschorst. Veel belangstelling zal er uiteraard ook uitgaan naar de (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Het Zeeuws elftal, dat zaterdag op het veld van Vlissingen een wedstrijd speelt tegen het B- team van Feyenoord is defini tief samengesteld. In totaal heeft coachtrainer Piet Lin- denberg veertien spelers tot zijn beschikking. Die spelers zijn: John But, Antos Schoen makers, beiden Middelburg; Wim de Waal, Johnny Siwabe- ssy, beiden Vlissingen; Han van der Hooft, Rinus Polder man. beiden Temeuzen; Het Verpoorte, Jaap Lensen, bei den Axel; Simon Harinck, Cees van der Sluis, beiden Goes; Jan Meerman, Cees de Ridder, Joost de Ridder, alle drie Arnmuiden; en Ger Ger- naert, Biervliet. Na de wedstrijd tegen Feye noord B speelt het Zeeuws elftal op zondag 6 augustus tegen het eerste van HVV. Ees duel, waarin de Hulsterse vereniging kan beschikken over de nieuwe aanwinsten Ronald de Badts, Leo Fokke, Ronald de Witte en Jac de Booy. (Van onze sportredactie) ARNEMUIDEN Het eer ste elftal van de Bredase ere divisieclub NAC speelt vana vond een oefenwedstrijd tegen het eerste van de zaterdag middagclub Arnmuiden. De wedstrijd begist om zeven uur. prestaties van de streekrenners Wim Evertse. Bennie Geense, Kees Stoutjesdijk en Ton Faase. De amateurs rijden 100 kilome- er en vertrekken om half drie. (Van onze sporteorrespondent) GOES De tweede helft van de zomeravondvoetbalcompeti tie van het rayon Goes is weer op gang gekomen al moest er een wedstrijd door hevige re genval worden gestaakt. De resultaten van de ge speelde wedstrijden waren: In- ter Viola 2-Keurtrappers 22, Combinatie N.S.-P.T.T. 46, Inter Sealdis - Keuringsdienst 71, Gemeentewerken 1-Inter Viola 1 (Gem.werken niet op gekomen). (Van onze ateletiekmedewerker) VLISSINGEN Voor de derde maal organiseert ie Vlissingse sportvereni ging Zeeland Sport vrijdag- f&vond een uurloop voor wedstrijdatleten. Wat aan vankelijk is begonnen als een onderonsje van een 15 tal Zeeuwse atleten is deze wedstrijd nu reeds van for maat geworden omdat vele bekende lopers uit geheel ons land present zullen zijn. zijn. Vorig jaar waren er 35 deelnemers. De bekende marathonloper Johan Kiijne won toen met een afstand van 17.652,80 meter. Hij versloeg onder andere be kende cracks als Peter Fritz en Ron Jansen. Hoe wel het aantal deelnemers niet weer verdubbeld zal worden in verband met een marathonloop in Oss de dag daarop is het toch wel bij na zeker dat kwalitatief de twee voorgaande edities zullen worden overtroffen. Op de deelnemerslijst prijkt onder andere de naam van Piet Vonck wiens erelijst niet uitvoerig uit de doeken hoeft te wor den gedaan. Drie weken geleden verbeterde de at leet uit Hulst het record van Gert Jansen op de 10 Engelse mijl en er kan vrijdagavond een nieuw re cord voor Vonck inzitten. Aangenomen dat hij de eerste tien mijl in de uur loop aflegtin 50 minuten rond en dit tempo in de resterende 10 minuten con solideert dan zal het natio nale record, dat eveneens op naam staat van Geert Jansen door Vonck verbe- Piet Vonck. terd worden. Het second Is 19.227 kilometer. Wanneer Vonck aan de start verschijnt kan hij er van verzekerd zijn. dat de organisatoren Elrans Meijer (technische zaken) en Jan Broere (administratie) alles in het werk hebben gesteld om de recordpogfag te doen slagen. Het bekende par koers is reeds ideaal geble ken in de beide voorgaande wedstrijden en bovendien is het gedeelte dat op de weg moet worden afgelegd nu verlengd tot 10 Engelse mijl (dit was vorig jaar 14 kilometer). Ongetwijfeld zal dit een handicap zijn voor velen om de tien mijl binnen het uur af te leggen maar voor de sterksten wordt dit een voordeel om dat zij langer van het snel le wegparkoers kunnen profiteren. De start vind* plaats om zeven uur op de Vlissing&e sintelbaam. Daar na gaan de lopems de bin nenwegen van Walcheren op. De sintelbaan wordt na 10 Engelse Mijl (16 kilome ter en 90 meter) weer be reikt en daar zullen dan de resterende kilometers wor den afgelegd. Voor degenen die de baan niet binnen het uur bereiken wordt een 10 E. M. tijd opgenomen. Naast Het Vonck komen Dnder andere aan de start Kees Markuase en Koos Oggel (beiden van AV '58 uit-Goes), verder de club genoot van Vonck Wies van Houte, terwijl van de orga niserende vereniging van de partij zijn Wim Back en Kees van de Bulck. Verder komen er atleten uit Rot terdam, Zoetermeer, Bergen op Zoom en zelfs uit Duits land. Men verwacht in to taal zo's 50 atleten aan de start. (ADVERTENTIES) Het eerste uitzendbu reau van Nederland heeft de oplossing. Uitstekende, zorgvuldig geteste kantoor krachten van typiste tot boekhouder, staan tot uw beschikking. U betaalt al leen de gewerkte uren en mochten de prestaties niet aan uw verwachtingen be antwoorden, dan geldt de unieke 4-uren-garantie. Informeer eens bij het eerste uitzendbureau van Nederland. het uitzendbureau dat garantie geeft ;CVan onze sporteorrespondent) GOES De Zeeuwse ama teur-wielrenner die zich dit jaar in bepaalde opzichten bij zonder verdienstelijk maakt voor de wielersport zal na af loop van het seizoen de „Ko van de Velde-trofee" in ont vangst kunnen nemen. Reeds op de jaarvergadering van de ren- en toerclub „Theo Middelkamp opperde 't Zeeuw se sportcammissielid van de KNWU Arjaan de Schipper het plan een dergelijke trofee in te stellen. Hiermee zal de nage dachtenis worden geëerd van Ko van de Volde, het bestuurs lid van Theo Middelkamp, dat door een noodlottig auto-onge val om het leven kwam. Sinds kort is er nu een vaste commis sie gevormd die zal gaan uit maken wie de meeste punten vergaart om in aanmerking te komen voor deze trofee. Deze commissie bestaat uit: Piet Vasseur (bestuurslid van Middelkamp), Henny Schouten (ploegleider van Trico-Noble), Cris de Jonge (ploegleider van Kavero) en de Zeeuwse cracks van weleer Jo de Roo en Piet Rentmeester. De geleverde prestaties van de coureurs zullen op niveau Kijk, m'n voortanden zijn er uit. Da's makkelijk joh: Dan kan die lekkere chocoladedrank, die zo mager Ss, er nog beter door. SantOChOC de frissechoco- ladedrank,die zo weinig vet bevat worden gehonoreerd. Vtoor «en derde of vierde plaats in een klassieker zullen bijvoorbeeld zeker zo veel, of meer punten worden gegeven dan voor een overwinning in een criterium. Verder zal terdege worden ge let op het werk dat de renner tijdens de koers verzet. Strijd lust zal dus ook zeer belangrijk zijn om punten te vergaren. Tevens zal worden gelet op het gedrag van de coureur tij dens de koers jegens zijn col lega's en voor of na de wed strijd tegen de officiëëlen. De geformeerde commissie verwacht dat alle Zeeuwse ren ners het als een grote eer zul len beschouwen om de „Ko van de Velde-trofee" in bezit te krijgen. .(Van onze sporteorrespondent» VLISSINGEN Op de jaar vergadering van de korfbalver eniging Seolto uit Vlissingen sprak de voorzitter de heer O, B. van der Geugten zijn tevre denheid uit over het tweede verenigingsjaar, na de fusie van KVL en Vedo. Hoewel het ledental toenam blijft er een hiaat in de leeftijdsgroep meis jes van 11-15 jaar. Door papieracties en dergelij ke heeft Seolto in het afgelo pen jaar veel activiteiten kun nen ontplooien. Financieel zit men niet direct aan de grond maar de noodzaak van contri butieverhoging kon toch door de aanwezigen worden onder streept. Als voorzitter en penning meester werden herkozen de heren O. B. van der Geugten en J. J. van Spronsen. De heer L. A. Scheffers gaat de heer Harthoorn opvolgen als secreta ris. Het bestuur bestaat verder uit: mejuffrouw J. A. Joziasse en de heer M. Scheffers. In de twaalftalcommissie werden ge- kozen mevrouw J. M. Schefers- Overbeeke en de heren A Broere en J. J. van Spronsen, De jeugdcommissie wordt ge. vormd door de dames C Aar. noutse, w. P. Harthoorn, A* Joziasse, A. Scheffers en de heer J. M Koppejan. A

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5