Actie tegen wilde veilingen Middelburg achtergrond voor Duitse televisie serie AMATEURS GRAVEN BIJ KOEWACHT NAAR VERLEDEN U krijgt tot 62% bij KAMER VAN KOOPHANDEL STUURT BRIEYEN AAN GEMEENTEBESTUREN Stuurman uit Ivrabbendijke leidt redding in volle zee DE POEL Inbraak bij fotozaak: buit 16 mille --iaitsaolc Recepten bij KlopKlop streék Geen vangrails op nieuwe Vlissingseweg Droog en zonnig Assortiment Inbraak leverde 2500 gulden op VOOR AMERIKAANSE ZAKENMAN Paard verdronken altijd safe Woensdag 26 jun lv/2 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zullen geen vangrails worden ge plaatst tusssn de hoofdrijbaan en de zogenaamde ventweg van de Nieuwe Vlissingseweg. Evenmin zal worden overge gaan tot het verlichten van de gehele, circa vijf kilometer lange weg, die Middelburg met Vlissingen verbindt, en waarop al diverse ernstige on gelukken zijn gebeurd. Dit antwoordt het college van G.S. van Zeeland aan het statenlid J. van Bennekom (AR), die ongerust is over de veiligheid op de Vlissingse weg. G.S. hebben hem laten weten dat bij de ongelukken van de laatste jaren, slechts een enkele maal een auto van de hoofdrijbaan op de vent weg is beland. Die keren dat dit gebeurde, leverde het al leen materiële schade op. Vang rails hebben in de situatie die op de Vlissingseweg be staat, bovendien hun eigen be zwaren. Zij kunnen bij slip partijen en dergelijke een ca rambole-effect op auto's uit oefenen, met rampzalige ge volgen. Zij kunnen bij de automo bilisten ook ten onrechte de indruk maken dat de Nieuwe Vlissingseweg tweemaal twee gescheiden rijstroken heeft. Wat de verlichting van de weg betreft, zeggen G.S. dat een jaar geleden is onderzocht of de verlichting moet worden uitgebreid. De noodzaak is toen niet gebleken. Door de aanleg van een nieuwe verbin ding tussen Middelburg en Vlissingen in de toekomst, zal de Nieuwe Vlissingseweg bo vendien belangrijk minder druk worden dan zij thans is. De kruispunten en de aanslui tingen op de weg zijn momen teel al behoorlijk verlicht, zo zeggen G.S. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: Overwegend droog, zonnige perioden en temperaturen iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor Donderdag: aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp.: om streeks normaal.' max. temp: van normaal tot 3 graden on der normaal, kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 5 tot 15; min. temp: omstreeks normaal, max. temp: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. karis op een droge perio de van minstens 12 -uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. STRANDWEER. Het hoge- drukgebied dat bij Schotland ligt, gaat geleidelijk drogere lucht aanvoeren, waarin de be wolking oplost. Hierdoor gelei delijk meer opklaringen bij een zwakke tot matige noordelijke wind. Temperatuur 19 tot 20 graden; zeewater 18 graden. Vooruitzichten: In de komen de dagen geleidelijk beter strandweer met zon. Korastanz 374 pl. 2, Ktiein felden 306 pl. 37, Straatsburg 280 -6, Plittersdorf 427 -27, Maxau 483 -33, Plochingen 124 pl. 6, Bingen 212 pl. 12, Kaub Steinbach 121 -3, Mainz 325 pl. Bingen 212 pl. 12, Kaub 243 pl. 18, Trier 275 pl. 43, Koblenz 250 pl. 24, Keulen 203 pl. 27, Ruhrort 353 pl. 27, Lo- bith 951 pl. 16, Pannerdense kop 920 pl. 13, Nijmegen 740 pl. 13, IJsselkop 846 pl. 7, Eefde IJssel 372 -5, Deventer 255 -2. Monsin 5464 -18. Borg haren 3895 -7, Belfeld 1118 pl. 19 Grave beneden de sluis 509 pl. 5. hoogwater Morgen, donderdag 27 juli Bergen op Zoom 4.31 en 16.50, Hansweert 3.46 en 15.57. Terneuzen 3.08 en 15.19, Vlis singen 2 35 en 14.49, Wemel- dinfie 4.21 en 16.10. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Sensationele verkoping van door de douane in beslag genomen goederen". „Reu ze partij merkartikelen, aan de grens in beslag geno men. worden in spoedveiling verkocht Wie kent de advertenties niet waarin wordt aangekon digd dat ten overslaan van notaris zus of deurwaar der zo, een partij goederen aan de man zal worden gebracht? Slechts een enkele keer gaat het om een echte verkoop hij executie. Het merendeel van de veilingen in Zeeland zijn dat er ruim twaalf per jaar verdient die naam niet. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Zeeland zou dan ook graag zien dat er aan deze stuntverkopingen een einde komt. Secretaris mr. W. Otten van de Middenzeeuwse kamer spreekt van „wilde veilingen", die ongestraft georganiseerd kunnen worden in elk wille keurig café, desnoods buiten de normale winkeltijden. „We hebben veel klachten uit de tailhandelskringen over de wilde veilingen ontvangen", vertelt mr. Otten. „Via ons inter-kamercontact zijn we eveneens op het verschijnsel geattendeerd. De enige manier om er iets tegen te onderne men bestaat uit het inroepen van de medewerking van de Zeeuwse gemeentebesturen. Deze kunnen de organisatoren van de zogenaamde spoedvei liragen een vergunning onthou dn om in een plaatselijk café of in een of andere loods han del te drijven. Wij hebben daarom een brief aan de ge meentebesturen in het werk gebied van de kamer gestuurd, om voortaan bij het geven van vergunningen voor openbare verkopingen uiterst selectief te werk te gaan". De heer P. Roovers, een be kend schoenwinkelier in Mid delburg, behoort tot degenen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - VEERE Een filmploeg van de Duitse televisie en het Nederlandse Cinecentrum was gisteren neergestreken op het histori sche Abdijplein te Middelburg om er opnamen te maken voor de televisieserie „Die Melchi- ors". In het najaar of begin 1973 zal deze serie ook op het Ne derlandse scherm komen, want de KRO heeft hem geheel ge kocht. Dezelfde omroepvereni ging is ook betrokken bij de produktie van deze uit dertien afleveringen van elk 25 minu ten durende serie. De eerste serie van „Die Melchiors" haalde zowel in Duitsland als in Nederland (daar waar men de Duitse t.v.-zenders kan ontvangen) hoge kijkdichtheidscijfers. Van de tweede serie zullen twee afleveringen zich geheel in Nederland afspelen. Hoofdpersonen in „Die Mel chiors" zijn de gebroeders Karl en Stig Melchior. Middel burg en Veere vertonen zich aan het oameraoog als een universiteitsstad en een han delscentrum waar de gebroe ders Melchior op hun omzwer vingen door de Lage Landen terecht komen. De hoek van het Abdijplein, waar het abdijrestaurant geves tigd is, werd voor de opnamen herschapen in een stadsmarkt. Personen in Middeleeuwse kostuums bevolkten het plein: Nederlandse en Duitse t.v.-ac- teurs en leden van het Mid delburgs Dilettantentoneel die als figurant optraden. Vandaag worden er opnamen gemaakt in Veere. De totale ploeg die onder leiding van regisseur Hermann Leitner in Zeeland neergestre ken is. bestaat uit zo'n veertig man. Voor de tweede serie van „Die Melchiors" zijn en kele tientallen Nederlandse acteurs aangetrokken, onder andere Luc Lutz, Gerard Heystee, Lex Goudsmit, Ton Lensink, Allard van der Scheer en Lo van Hensbergen. gen. Zowel bij de opnamen als bij de uitzending wordt de show gestolel» door de jongste broer Melchior, gespeeld door een veertiejarige Duitse ac teur, die bij de opnamen dan ook vergezeld wordt door zijn moeder. die dn Zeeland de kat de bel hebben aangebonden. Hij zegt: „Uiteraard vormen die veilin gen, die vroeger een- of twee maal per jaar werden gehou den, maar nu met de regel maat van de klok plaatsvin den, een concurrentiefactor voor de normale middenstand Maar^er is ook een consumen tenbelang in het geding. De veiling aanvaardt b.v. geen ga rantieverplichtingen voor de verkochte goederen en de or ganisatoren meestal zijn dat bedrijven die zich met bran ehe-vreemde activiteiten be zighouden bezitten noch de vereiste vakdiploma's, noch de vestingsvergunningen, die een normale handeldrijvende mid denstand moet bezitten. Ik snap niet dat er notarissen en deurwaarders te vinden zijn. die zich er toe lenen aan die veilingen mee te werken. On gewild, en wellicht onbewust, legitimeren zij een manier van handeldrijven, die feitelijk on rechtmatig is". Mr. Otten somt het assorti ment van veilingartikelen op. Dat zijn niet alléén Perzische tapijten, maar ook goud, horlo ges, juwelen, t.v.-toestellen, wasmachines, radio's en band recorders. Zij worden op d: veilingen rechtstreeks aan particulieren verkocht, des noods ook tijdens de kijkda gen. Artikelen die tijdens de veiling niet worden verkocht, worden doodleuk ingebracht in een van de volgende wilde veilingen. Het gaat dus niet om totale uitverkopen. „We hebben hier eigenlijk met vliegende winkels te doen", zegt mr. Otten in zijn waarschuwende brief aan de Middenzeeuwse gemeentebe sturen. De advertenties verra den veelal de motieven van de organisatoren van een veiling. Staat er dat een bepaalde par tij goederen door notaris of deurwaarder zal worden ge veild, dan gaat het om een echte verkoop bij executie en is de zaak in orde. Staat er dat de veiling wordt gehouden „ten overstaan van een notaris of deurwaarder", dan wil dat alleen maar zeggen dat een van btiden aanwezig is, om ten behoeve van de belastin ginspectie registratierecht te noteren. De Karser van Koophandel vindt het ook een kwalijke zaak dat sommige verkopingen in de avonduren worden ge houden. De winkelsluitingswet verbiedt dit, zoals ook de drank- en horecawet bepalin gen bevat die handeldrijven in cafés verbiedt. De burgemees ters hebben dan ook rechts gronden genoeg om vergunnin gen voor wilde veilingen te wtigeren, zo meent de Kamer van Koophandel. Het terrein van de opgraving heeft grote aantrekkingskracht op schoolklassen. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Veertig Nederlandse amateur-archeologen leggen op dit moment een belangrijk stuk geschiedenis van de Baudeloo abdij in het Belgische Sinaai in de buurt van Koewacht bloot. De afgelopen dagen zijn ze er al in geslaagd om tal van historisch waardevolle attributen op te graven. Volgens Alfons de Belie, se cretaris van het verbond voor oudheidkundige bodemonder zoekers voor Oost-Vlaanderen, is men er dank zij de vond sten zelfs in geslaagd het da gelijks menu van de abdijbe woners te reconstrueren. Ver der zijn er voor de eerste keer in de Vlaamse gewesten „kin- derpotten" gevonden. Daarin werden de geraamtes bewaard van onvoldragen kinderen. In een van de potten vond men zelfs overblijfselen van een tweeling en een muntstuk uit 1400. Tot de verrassende ontdek kingen behoort ook een ritueel begraven hond en ook voor- Vondst van de dag: een muntje uit deze eeuw. werpen, die teruggaan tot het middensteentijdperk. De abdij van Baudeloo lag in zijn tijd op een hoogte omringd door moerassen, zodat het een toe vluchtsoord voor mensen uit deze streek was. Voor de ama teur-archeologen is het een in trigerend object, dat de ko mende dagen voor de nodige uren intensief werk zal zor gen. Men probeert aan de hand van de vondsten de constructie van het gebouw te achterhalen en daarbij is men al een eind op de goede weg. Historisch gezien doen de Nederlanders in België waardevol werk, want binnen raiet al te lange tijd zullen de vele geheimen van de abdij definitief worden begraven onder een nieuwe wijk. Er komen op deze plaats woningen en wegen, zodat er haast is bij de inventarisatie van de oudheidkundige schat ten. De Nederlandse amateur-ar cheologen worden deskundig bijgestaan. Secretaris De Belie toonde zich vanaf de eerste dag, maandag, enthousiast over de resultaten van deze niet alledaagse onderzoekin gen. Overdag hebben de ar cheologen de beschikking over een grote feesttent, waar ze hun vondsten kwijt kunnen en bovendien de gelegenheid heb ben de zaak te bespreken. Verder zijn zowel de jon gens als meisjes ondergebracht in de plaatselijke scholen, 's Avonds wordt de tijd gevuld met lezingen, waar dan een tipje wordt opgelicht van de sluier van geheimzinnigheid, dié een deel van de geschiede nis van het Waasland nog om geeft. Volgens de heer De Belie moeten de activiteiten in Si- naai niet worden opgevat als „sohatgraverij". Men hoopt wel zoveel mogelijk kennis te vergaren en wat dat betreft zijn de archeologen op de goe de weg. Tot een van de meest typische ontdekkingen behoort tot op heden een munt met daarop de tekst „goed voor twee frank". Het is waar schijnlijk de voorloper van de moderne bankcheques. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in het Shell pomp station te Zierikzee. De daders kondein zich toegang ver schaffen tot het gebouw door een ruit te forceren. De totale buit bedraagt 2500 gulden. (Van onze correspondent! KRABBENDIJKE Stel je even voor: een in open zee neergestort vliegtuigpi loot, die in een rubbervlot je urenlang hulpeloos rond dobbert op de uitgestrekte Atlantische Oceaan, die dan tegen het licht van de on dergaande zon in de vorm van de Nieuw Amsterdam, het vroegere vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn, eindelijk zijn redding ziet naderbijkomen; en die dan met toenemende ver bijstering moet gadeslaan hoe de bemanning zijn SOS-seincn met een vriendschappelijk handge- wuif beantwoordt Dit misverstand, is de 64- jarige Amerikaan William Rudisill bijna noodlottig geworden. Op 14 j.uni vloog hij met een gehuurd Pipertje boven de oceaan met het doel da Bahama's te bevoorraden. Motorpech dwong hem tot een noodlanding, waarna hij overgeleverd was aan de kuren van de golf stroom, die zijn inderhaast opgeblazen rubberbootje wegvoerde van de plaats, waar zijn Pipertje vijftien mijl uit de kust was neer gestort.. Bijna een half et maal haid de uit Port Lau- erdale afkomstige zaken man in zijn wankele vaar tuigje doorgebracht, toen de Nieuw Amsterdam on derweg van St. Thomas naar Port Everglades zijn pad kruiste. Twee an dere schépen, die hem in de loop van de dag op vrij grote afstand waren gepas seerd, hadden zijn noodsei nen niet opgemerkt. Geen wonder dat de drenkeling zich al gered waande toen stuurman C. D. Wabeke uit Krabbendijke, net terug van weggeweest, wèl op zijn armgebaren reageerde, al was het dan ook maar door op collegiale wijze te rug te zwaaien. „Even later pas realiseer de ik me, dat we niet op de Oosterschelde zaten", aldus de heer Wabeke, die na de ze heldere inval onmiddel lijk bevel gaf het roer oim te gooien. Onder luid gejuich van de passagiers werd de drenkeling even later aan boord van een redding- loep gehesen. Met een „wat beo ik blij jullie te zien, jongens", bracht de onfor tuinlijke piloot zijn dank aan de bemanning over. De mogelijkheid diat de Nieuw Amsterdam hem een twee de maal in open zee aan treft is niet uitgesloten: meteen na aankomst in Port Everglades huurde Rudisill opnieuw een vlieg tuigje, om aldus zijn reis te kunnen voortzetten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) bijvoorbeeld sinaasappelcrème caloriearm f 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje (Vervolg van pagina 1) Zoals bekend is de regering bezig met een nieuwe stern- procedure. De heer Van der Spek wil wat de Zak van Zuid-Beveland betreft tenmin ste wachten met de uitvoering, totdat die nieuwe procedure zal zijn aanvaard. Het plan moet volgens hem opnieuw ter discussie worden gesteld om dat niemand gebaat is met het vernielen van dit stuk natuur gebied. Of aldus het PSP- Kamerlid het moeten de aannemers zijn die er wijzer van zullen worden. De zogenaamde milieu-atlas van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescher ming stelt dat de Goesse Poel tegen het jaar 2000 niet eens meer vermeldingswaard zal zijn, als de huidige ontwikke ling in dit gebied zich voort zet. Van der Spek vindt dat een voldoende reden om de Zak van Zuid-Beveland tot beschermd natuurgebied te verklaren. Hij vraagt van de regering een positieve beslis sing en als het kan zo snel mogelijk. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In het ka naal door Walcheren ter hoog te van Souburg is het paard van de heer L. uit Souburg verdronken. Het dier trok op het jaagpad een wagen, waar op gras werd geladen. Paard en wagen moesten op het vrij sma-lle jaagpad keren. Hier door geraakte het paard met de voorbenen op de glooiing. Deze was dusdanig glad dat het dier uitgleed. Het geraakte met wagen en al te water. (Van onze correspondent) GOES In de nacht van dinsdag op woensdag is uiit de fotozaak van de heer P. van de Linde aan de Papegaai straat te Goes voor 16.000 gul den gestolen aan fotoa-ppara- tur. Door een bovenlicht in het winkelportier wist men de zaak binnen te dringen. Vorig jaar werd ook bij deze foto zaak ingebroken. Opzoek naar h°ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3