BESMETTE BRITSE CHARTERS VIA SCHIPHOL Suikerkartel benadeelt consument Felle aanval op Amerika Redactie Limburgs Dagblad oneens met verkoop Meisje (12) doodt speel makkertje Vrees voor burger oorlog groeit SADAT VERDUIDELIJKT UITWIJZING RUSSEN China koopt twee Concordes EUROPESE COMMISSIE IN ACTIE LIMBURGSE IN ZAGREB OMGEKOMEN HET WEER IN EUROPA Amsterdam wil toeristen belasting Automatisch bellen uil W.-Berlijn NEDERLANDER Uil KALMTHOUT IN BELGIË AANGEHOUDEN Berger was voor lijmen breuk Fondsen betalen niet zonder meer behandeling in academisch ziekenhuis Q-g binnenland buitenland TELEGRAAF DOET BOD BEROERING VERSCHIL AFSPRAAK Hoe t.v.omroepster Cecile't avond programma aankondigde. Tirgon, hét Laxeermiddel als u maar voor de helft werkt. Dinsdag 25 juTi 1972 9 i (Van onze redactie buitenland) BELFAST Terwijl in Belfast een Britse soldaat door een sluipschutter werd doodgeschoten, groeide in de katholieke wijk Armagh de verbittering. Britse militai ren hielden daar op uitge breide schaal huiszoekingen in him strijd tegen de IRA. Er werden een aantal arres taties verricht, terwijl ook explosieven en wapens wer den gevonden. De huiszoeking geschiedde op een voor de katholieke be woners onaanvaardbare wijze, zoals ze zeiden. De Britten begonnen er in alle vroegte mee en haalden de bewoners uit hun bedden. Bij vuurgevechten in Lon donderry kwam een man om het leven en werden vier mensen gewond. De protestantse Ulster De fence Association (UDA) heeft inmiddels vandaag tot een dag van rouw uitgeroepen. De op roep kwam na de reeks van bomaanslagen van eind vorige week, die aan tenminsite 18 personen het leven kositten. Bovendien kondigde de UDA aan dat zij binnen enkele da gen wraak zal nemen op de IRA. „Wij onthullen", zo zei een woordvoerder, „niets over de datum en de aard van onze acties. Wel raden wij de pro visionals van de IRA aan: kijk goed achter je, als jullie je rattenholen verlaten, of houd ermee op je te verschuilen achter onschuldige kinderen en rokken". In Ulster is de vrees nog steeds groot dat de protestan ten inderdaad zullen overgaan tot acties tegen de IRA. Er bestaat dan een grote kans dat de strijd in Nioord-Ieriatid omslaat in een volledige bur- oorlog. SCHIPHOL Drie dagen achtereen hebben controleurs van de Rijksluchtvaartdienst besmette Britse Chartervluch ten op Schiphol aangetroffen. In twee gevallen werd de uit gaande vlucht verboden. Hoe wel daarvan geen bevestiging is te krijgen, ligt de conclusie voor de hand, dat Britse tour operators of andere reisorga nisators geen kans meer zien hun zwarte chartervluchten vanuit Londen uit te voeren en daarom hun passagiers eerst naar Schiphol brengen. Zaterdag hielden Rld-contro- leurs een vlucht tegen van de Canadese Luchtvaartmaat schappij Ward Air, waarmee een 50-tal passagiers naar Winnipeg zou reizen. Deze groep was eerst per lljntoestel uit Londen naar Amsterdam gebracht. Ward Air slikte de bittere pil en boekte alle 50 passagiers op een lijnviucht van de KLM naar Montreal terwijl het eigen vliegtuig leeg de thuisreis aanvaard de. Zondagmiddag arriveerde op Schiphol een chartervlucht van British Air Ferries (BAF) met 170 passagiers van talloze nationaliteiten en in leeftijd variërend van 1 tot 80 jaar. Desalniettemin toonden deze goed geinstrueerde passagiers de controleurs allemaal een lidmaatschapskaart van een vereniging genaamd Two Bees International Social Club, ge vestigd in Londen. Deze vere niging had kort tevoren een DC-8 van Martinair gecharterd voor een vlucht naar Ameri ka. Aanvankelijk hielden de twee Rld-controleurs ook deze vlucht tegen. De controleurs streken na vier uur de hand over het hart en lieten Martinair de vlucht uitvoeren, echter op en kost bare conditie: aan de 170 pas sagiers moesten retourbiljetten worden verstrekt en niet de enkele reizen, die al klaar la gen. Maandagmiddag keerde de DC-8 van Martinatr terug op Schiphol met een geheel nieu we heterogene groep van 170 passagiers uit New York. Deze waren voorzien van alweer een provisorische lidmaat schapskaart, ditmaal tenname van de Strafford Social and Cultural Society te New York. De boekingen stonden op naam van een reisbureau, ge naamd Daedalus Travel, ine. New York. (Van onze correspondenten) ZAGREB Bij een auto- onluk te Zagreb in Joegoslavië is de 28-jarige mevr. M. Boers uit Sittard omgekomen. Haar echtgenoot liep een shoek op. De auto van het echtpaar dat met vakantie was, kwam na een slip in de rivier terecht, waarhij de vrouw is verdron ken. In Nederland is de trieste rij verkeersslachtoffers gisteren opnieuw uitgebreid. In Amster dam werden twee mannen ge dood, die in hun auto geen voorrang haddien gegeven. lm Heerlen stak een 11-jarige jon gen onverwacht over. Hij werd gegrepen door eein aüto en op slag gedood. In Hoensbroek verongelukte een 16-jarig meis je. Zij zat bij haar 17-jarige broer in de auto, die zonder rij bewijs reed en de macht over het stuur kwijtraakte. In het Drentse Ruinen verdronk een man, diie na een slip met zijn auto in een sloot terecht geko men was. In Utrecht kwam een jongetje (7) onder een melkkar en was op slag dood. Het verkeer in Frankrijk heeft in het weekeinde van vrijdagmiddag tot zondagnacht 114 mensenlevens geëist. Er zijn 997 gewonden. Voorts ver dronken 27 mensen bij het baden. Aberdeen zwaar bew. 15 Athene half bew. 31 Barcelona onweer 28 Berlijn half bew. 29 Bordeaux half bew. 27 Brussel licht bew. 22 Frankfort zwaar bew. 29 Genève regenbui 28 Helsinki licht bew. 23 Innsbruck zwaar bew. 28 Kopenhagen licht bew. 23 Lissabon half bew. 28 Locarno half bew. 27 Londen half bew. 24 Luxemburg half bew. 24 Madrid licht bew. 36 Malaga onbew. 39 Mallorca licht bew. 31 München half bew. 28 Nice zwaar bew. 27 Oslo geheel bew. 20 Parijs onbew. 25 Rome zwaar bew 27 Split zwaar bew. 32 Stockholm half bew. 27 Wenen zwaar bew. 30 Zürich onweer 29 ELDERS Casablanca onbew. 25 Las Palmas onbew. 30 Tunis onbew. 33 si r m 1 ÉgraHgl I (K MH i (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN. De waarne mend direeteur van het Lim burgs Dagblad, de heer F. Drehmanns, heeft gisteren vak bonden, ondernemingsraad en redactiecommissie vertrouwe lijk op de hoogte gebracht van de voorgenomen verkoop van het L. D. aan De Telegraaf. Hij werd daarbij geassisteerd door twee vertegenwoordigers van De Teiegraaf-top, de heren Brand en Borrius Broek, die nadere toelichting gaven op de plannen, die het Amsterdamse krantenconcern met het Lim burgs Dagblad heeft. De Telegraaf zal binnenkort een bod op het L. D. uitbren gen. Vanavond zal hat LD-bestuur een communiqué vrijgeven, waarin nadere details vain de voorgenomen plotselinge ver koop zullen worden bekendge maakt. Een grote groep redac teuren, die met verbijstering van de gang van zaken heeft kennisgenomen, heeft zich gis teren beraiden over eventueel te ondernemen stappen. Vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Journalisten waren gisteren in Heerlen om zich met de redac tie-commissie van het LD te beraden over de ontstane situ atie. Vandaa g za l ook de SE R door LD en Telegraaf worden geïnformeerd. Woensdag zal de NVJ haar standpunt over (Van onze redactie buiten land) PARIJS China heeft twee supersonische passagiersvlieg tuigen van het type Concorde besteld, zo is maandag meege deeld door de Franse vlieg tuigfabriek Aerospatiale die de machine samen met British Aircraft Corporation heeft ont wikkeld. De voorlopige koopo vereenkomst is maandag on dertekend door Wang Hia Tsi- ang, namens de Chinese natio nale maatschappij voor Tn- en uitvoer van machines, en door Henri Ziegler, president van Aerospatiale. deze krantenhandel officieel bekend maken. Inmiddels is er onder de ruim 150 aandeelhouders vain het LD grote beroering ontstaan over het uitgelekte bestuursbe sluit- In kringen van eigenaren valt weinig waiarderinig te be luisteren voor het gedrag van het bestuur, dat zich kennelijk door bepaalde vooruitzichten heeft laten overhalen met het door het Amsterdamse bedrijf uit te brengen bod aikkoord te gaan. Tal van aandeelhouders vinden het volstrekt onbegrij pelijk, dart het bestuur geen enkele poging heeft onderno men met andere in Limburg samenwerkende bladen tot een akkoord te komen. AMSTERDAM (ANP) Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat zal Amsterdam met ingang van 1 januari 1973 de toeristenbelasting lnvoe- Het is de bedoeling van wethouder W. Polak om de kale overnachting (dus zonder ontbijt) van etablissementen, waar de maximumvengoeding voor een persoon per nacht meer is dan f 7,5U te belasten met 4 procent. De opbrengst van deze toeristenbelasting raamt hij voor het belasting jaar 1973 bij een totaal van 3,9 miljoen overnachtingen op 4 miljoen gulden. 'w rr.ïi- - WÊ H In Hoek van Hólland, is gis termorgen de strandwandelzes- daagse naar Den Helder van start gegaan. Deze wandelaars werden gefotografeerd op het strand bij 's-Gravenzande. BERLIJN (AP) Met in gang van vandaag kunnen Westberlijners rechtstreeks en automatisch telefoneren met 32 telefoondistricten In het hun omringende Oost-Duits- land. Sinds 1952 was dit niet. meer het geval. Wil men spre ken met Oost-Berlijn dan gaat dit nog vla telefonisten. Het ligt in de bedoeling dat de Westberlijners tegen 1974 met heel Oost-Duitsland recht streeks en automatisch kunnen bellen. Dit is allemaal het gevolg van het aikkoord der vier mo gendheden hetgeen werd ge volgd tussen dat tussen de twee Duitslanden. Al enige weken was het rei zen van Westberlijners naar Oosit-Berlijn en Oost-Duitsland al belangrijk vergemakke lijkt. -Mr (Van onze redactie buitenland) CAIRO De Egyptische president Sadat heeft gisteren een zeer felle aanval gedaan op de Ame rikaanse Midden-Oosten-politiek. Sadat deed dat tijdens zijn rede, waarin hij de uit wijzing van de Russigche militairen uit Egypte ver duidelijkte. Dat was gebeurd, omdat Moskou in de vervulling van zijn afspraken voor (aanvals)wapen leveranties tekort was geschoten. H(j zei ook dat de beloften en garanties die de VS aan Isaëi gegeven hebben de oorsprong zijn van het besluit om de Russi sche militairen uit te wijzen. Egypte heeft, aldus Sadat, steeds geloofd dat „wat met geweld genomen is slechts met geweld kan worden teruggewonnen".Zonder bepaalde door Rusland te leveren aanvalswapens zou Egypte dat niet kunnen. Het Egyptische staatshoofd verweet de VS voorts de oor zaak te zijn van het misluk ken van de viermogendheden conferentie over het Midden- Oosten en het falen van de vredesmissie van VN-bemid- delaar Gunnar Jarring. „Ame rika wil de militaire suprema tie van Israël gehandhaafd zien", zei Sadat. Hij beschul digde de VS ervan te proberen elke stap tegen te werken die hun streven naar rechtstreekse onderhandelingen doorkruisen. (Zoals bekend willen de Ara bische landen niet afzonder lijk, maar als één blok met Israël praten). Sadat vei-wierp daarom ook rechtstreekse on derhandelingen met Israël, want „dat zou betekenen dat ik me aan Israël overgeef". Sadat onthulde dat het ver schil van mening tussen Cairo en Moskou is ontstaan bij zijn eerste geheime bezoek aan de Russische hoofdstad in maart 1971. De kwestie kon bij late re bezoeken niet worden opge lost. Sprekend over de Russi sche houding tegenover de cri sis in het Midden-Oosten zei de Egyptische leider, dat Rus land een grote mogendheid is met haar eigen problematiek en haar eigen zorgen, „Voor de Russen is de crisis in het Miididen-Oosten niet het grootste probleem. Voor ons echter wel. Hier verschillen we van mening zoals bij alle vrienden wel voorkomt". Sa dat zei erop gebrand te zijn de vriendschap met de Sovjet- Unie te bewaren en niet te willen dart de vijanden uit de huidige ontwikkeling munt zouden slaan. Egypte zou, al dus Sadat, desnoods alleen te gen Israël strijden om bezet gebied terug te krijigen. Hij deed een beroep op de Arabi sche landen zich bij Egypte te voegen om aan de toegenomen Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten een eind te maken. Israëlische vliegtuigen zijn maandag boven de Sinaï met een groot aantal luchtdoclra- ketten beschoten van over het Suez-kanaal. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv trof geen van de raketten doel. Volgens Cairo was een Phan tom neergehaald. SADAT: „We zullen er voor vechten. Zelf. Tot de laatste druppel bloed." BRUSSEL (ANP) Een 19- jarige Nederlandse schipper L, E. ,die woont in Kalmthout, is in de nacht van zondag op maandag betrapt toen hij in een kerk in Lixhe-Vise wilde in breken. De jongeman had al enkele vensters van de kerk ingeslagen maar werd bij zijn inbraakpoging betrapt door een veldwachter. Hij ontvluchte via het dak van de kerk door zich langs een regenpijp naar beneden te la ten zakken. Daarna verstopte hij zich op het bij de kerk ge legen kerkhof. Vandaar vlucht te hij, toen hij ontdekt was. naar het Albertkanaal waarin hij met een forse duik ver dween om naar zijn schip te zwemmen. In de kajuit van zijn schip werd hij gearres teerd. Hij is opgesloten in de gevangenis van Luik. (Vervolg van pagina 1) Als de KVP inderdaad „dwars" gaat liggen kan dit betekenen, dat het kabinet- Biesheuvel demissionair' blijft (en niet opnieuw geformeerd wordt, wat de bedoeling was) en inderdaad verkiezingen moet uitschrijven in novem ber. Formateur Biesheuvel heeft gisteravond de adviezen open baar gemaakt die de fractielei ders verleden week aan de koningin hebben uitgebracht. Van deze voor een groot deel al onofficieel bekendgemaakte adviezen is eigenlijk alleen die van DS '70-voorzitter Ber ger interessant, omdat daarin wordt voorgesteld een infor mateur opdracht te verlenen te onderzoeken of een homo geen kabinet kan worden ge vormd dat steunt op dezelfde meerderheid dan het vorige kabinet-Biesheuvel met andere woorden: Berger dringt aan op lijmen van de breuk en dat is opmerkelijk, omdat fractiese cretaris S. Keuning twee da gen eerder de minister-presi dent had bericht, dat DS '70 geen medeverantwoordelijk heid meer wil dragen voor het regeerakkoord. UTRECHT (ANP) De ziekenfondsorganisaties heb ben de minister van Onder wijs en Wetenschappen schrif telijk op de hoogte gesteld van hun ontstemming over het steeds toenemend aantal ver zoeken van academische zie kenhuizen tot betaling van steeds meer verrichtingen en behandelingen buiten de al bestaande vergoedingen voor poliklinische specialistische hulp, waarvoor nog een proef- regeling loopt. De ziekenfond sen hebben laten weten dat ze op deze verlangens van de zie kenhuizen niet zullen ingaan voordat het resultaat van de proefregeling bekend is. Een verplicht verzekerde Nederlander die zich zonder toestemming vooraf van zijn ziekenfonds in het buitenland heeft laten behandelen met behulp van de acupunctuurme thode, krijgt deze behandeling niet van zijn fonds vergoed. De commissie voor beroeps zaken van de ziekenfondsraad heeft onlangs uitgesproken, dat het desbetreffende zieken fonds zijn afwijzende beslis sing op formele gronden te recht heeft genomen. Maar de commissie heeft geen uit spraak willen doen over de vraag „of in dit geval de nodi ge geneeskundige verzorging op de normale in de zieken fondswet omschreven wijze in Nederland kon worden ver kregen". De ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsen Vereni gingen hebben overeenstem ming bereikt over de honore ring van de farmaceutische hulp die apotheekhoudende huisartsen in 1972 aan zieken fondsverzekerden verlenen. Het bedrag voor honorarium en apotheekkosten wordt van f 13,02 per verrichting op f 15,92 gebracht. BRUSSEL (ANP) De Eu ropese Commissie in Brussel is in het geweer gekomen te gen een van de grootste kar tels in de geschiedenis van het Europa van de Zes: een sui kerkartel. Europese commissa ris Borschette heeft maandag in Brussel tijdens een perscon ferentie meegedeeld dat hij 22 grote suikerondernemingen in de EEG brieven geschreven heeft waarin om opheldering gevraagd wordt. De consument i* volgens hem door deze 22 duidelijk zeer benadeeld. Voor hoeveel kon de Europese com missaris echter niet zeggen. Een aanwijzing is dat, toen in Nederland in 1969 een suiker oorlog woedde, de consumen tenprijs ineens tot 18 pet on der de normale prijs kon da len. In Nederland nemen volgens Borschette aan het kartel deel de CSM en de Coöperatieve Verenigde Suakéntoie in Rot terdam, die samen de gehele suLKeiproduktie in Nederland beheersen. Als de suikeron dernemingen geen duidelijk verweer tegen de beschuldi gingen van de Europese Com missie hebben, en commissaris Borschette is daar zeker van. Kunnen ze boetes krijgen die maximaal 10 pot van hun jaar omzet belopen. In Brussel is men van mening dat dit be drag voor die 22 samen wel eens tot f 3 a 4 miljard zou Kunnen oplopen. De 22 werken, dat is vastge steld, ook duidelijk samen bij de export van suiker naar der de landen. Ze doen dat met subsidie van het Europese landbouwfonds- Het vermoe den bestaat dat de bedrijven door hun praktijken ook veel te veel exportrestituties uit het fonds hebben opgestre ken. Het fonds wox-dt gevoed door de lidstaten. De diensten van de Europe se Commissie, die al maanden lang. een onderzoek naar de praktijken van de suikerfa brieken hebben lopen, rijn er achter gekomen doordat opviel dat er sinds 1968 vrijwel geen nionmaJie handel in suiker tus sen de lidstaten van de EEG was. De handel had er wel moeiten zijn omdait sinds 1968 er een gemeenschappelijke marktregeling voor suiker be staat. De commissiediensten constateerden dat er een scheiding der markten bleef bestaan, terwijl er in Italië en West-Duitsland een tekort en in Frankrijk en België een overschot aan suiker bestaat. De aap kwam uit de mouw toen bleek dat de 22 voor naamste producenten in de EEG hadden afgesproken dat ze alleen via el-kaar naar el- kaars landen suiker zouden verkopen. PARIJS (DPA). De moord op een 9-jarig meisje, Martine Nussbaum, dat vrij dag in het bos van Remelfing bij Saargemünd in de omge ving van de Duitse grens doodgestoken werd aangetrof fen, is opgehelderd na de ver rassende verklaring van een speelgenootje. Naar de politie meedeelde, heeft een 12-jarig meisje na langdurige verhoren toegegeven het kind te hebben gedood. Het meisje had de politie aanvankelijk met misleidende mededelingen op een vals spoor gebracht. Het zei dat tijdens het spel met haar vrien din plotseling een man was gekomen die de 9-jarige had doodgestoken. Honderden manschappen van de rijkspoli tie en vrijwilligers hadden diaaroo zonder resultaat het gebied uitgekamd op zoek naar de moordenaar. De politie vond het ver dacht, dat de 12-jarige de zo genaamde moordenaar eerst afschilderde als iemand met een masker voor zijn gericht, dan met een baard en daarna weer anders. Nia veel tegen strijdigheden te hebben geuit gaf zij tenslotte toe haar speelmakkertje zelf met een mes dodelijk te hebben ge wond. Het mes is inmiddels gevonden. De zegeningen van voorzit ter Mao-Tse-Toeng zijn vele. Op zijn reis door het geïndus trialiseerde noordoosten van China had de voormalige Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schroder zo'n uiterst merk waardige beleoenis. Ergens tussen Sjengjan en Ansjan verwisselde een 19-ja- rige arbeidster in een hoog- spanningskast (u kent ze wel, „levensgevaarlijk") met 220.000 volt met blote handen een isolator. Het meisje bleek voordien 20 tot 30 seconden met stroom opgeladen te zijn, zodat haar li chaam eveneens onder een spanning van 220.000 volt stond. Een technicus zei dat dgze manier van doen een groot voordeel heeft: men behoeft bij reparaties aan sterkstroom leidingen de stroom niet meer uit te schakelen, zodat er geen produktieverlies optreedt in nabijgelegen fabrieken. Een geladen arbeidster. Over naar nog meer merk waardige gebeurtenissen en wel in Acapulco; walgelijk luxueus vakantieoord in Mexi co. Een gevangenbewaker al daar is ervan beschuldigd „schandalige" feesten te héb ben georganiseerd binnen de gevangenis, waaraan vrouwelij ke gevangenen gedwongen wer den deel te nemen. Gevangenisdirecteur Berde ja Fierro vertelde dat hij de bur gemeester van Acapulco een volledig rapport heeft ge stuurd waarin hij het ontslag aanbeveelt van de cipier die 's nachts altijd dienst deed. De directeur vertelde dat de cipier feesten organiseerde, de gevangenen toestemming gaf sterke drank te gebruiken en de vrouwelijke gevangenen dwong met de mannen te dan sen. De chef van de cipier was 's nachts een keer zelf naar de cellenblokken gegaan en had daar een meute aangetroffen, zoals hij zei, swingend op de klanken van een compleet or kest. Het feest eindigde diep in de nacht. Na afloop waren veei feestgangers dronken. Of de chef van de cipier tot diep in de nacht is gebleven, vermeldt de historie niet. Evenwel, er is opnieuw een dag historie. Die van gisteren. Laten we er vandaag het beste van maken. MERIJN. EEN MEDISCHE COMMIS SIE die de zaak van de Russi sche generaal Pjotr Grigoren- ko opnieuw heeft bekeken heeft de opsluitingstermijn verlengd. BIJ EEN verkeersongeluk In bezet Jordanië zijn, 10 Arabi sche arbeiders gedood en 45 gewond. (ADVERTENTIE) Zittend op een ronde, Ietwat ge bogen plastic plaat met een groot gatinhetmiddenin het kleinste vertrek van studio 6. Haar glim lach was stralend, haar stem warm en vriendelijk en haar broekje rustte elegant op haar enkels. De deur stond op een kier, want de cameraman moest opnamen kunnen maken. Com mentaar van Cecile na afloop: „Ja, ik kon er niets aandoen, Tirgon is nu eenmaal sterker dan 13.miljoen kijkers, maar ja de mensen hébben er toch niets van gemerkt, want alleen de bovenste helft is maar in beeld."' 30 dragées f3,10 bij apotheker en drogist

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7