ABDIJPLEIN VOOR DEEL AUTOVRIJ HOOF- ÜMi£OVERVAL IN GOES DOKTER ROZEMEUËR VERLAAT NA 12 JAAR SCHOOLARTSENDIENST Verbetering vracht verkeer over E10 Gieterij blijft nog even in city Middelburg „Uitbreiding MMésss H aantal artsen niet onwelkom" Ambtenaren vinden 't niet leuk om eindje te lopen Mooiste blik op het plein Pasop: Moeder en baby ernstig gewond Jeugd van Kwadendamme heeft pret stad streek 3 Meer zon Hoge vogel voor P. Dobbelaar Opening bank Drie artsen hebben zorg over 22.000 scholieren Hulst O. Oudenaarde wint viswedstrijd Dinsdag 25 juli 1972 commentaar /"tp het Abdijplein te Middelburg zal voortaan door slechts 17 ^-'personen mogen worden geparkeerd. Dit zijn, behalve de commissaris van de koningin, wiens ambtswoning aan het plein staat, de leden van G.S. en voorts een aantal diensthoofden. De nieuwe regeling heeft heel wat wrevel wakker geroepen, vooral bij de lagere ambtenaren die hun werk in de kantoren aan het plein doen. Begrijpelijk. Men kan niet aan de indruk ontkomen dat de auto's van de „Heren Zeventien", vooral vanwege hun statuswaarde op het plein mogen staan. Het is beslist niet omdat diensthoofden en leden van G.S. dagelijks met ultrasone snelheid naar de een of andere plek des onheils moeten snellen, om welke reden zij hun auto altijd met warme motor voor de deur moeten hebben. Snel le en veelvuldige autostarts komen veelal voor rekening van lagere functionarissen, zoals die van de rijkspolitie rijkswater staat en provinciale griffie. En juist deze auto's staan sinds gis teren op moeizaam veroverde parkeerplaatsen door de gehele stad heen. De selectie, zo moppert menige abdij-ambtenaar, is onjuist geweest. Beter ware het nog het hele plein autovrij te maken. Dwaas is de regeling ook al omdat de rijks- en provinciale dien sten in de Zeeuwse hoofdstad nooit verder dan drie tot vier minuten gaans van elkaar verwijderd zijn. Ja, zij bevinden zich bijna allemaal aan hetzelrde plein, waarop de diensthoofden, die veelvuldig met elkaar moeten overleggen, hun auto's par keren. Bij hun dagelijkse bewegingen op het plein kunnen zij hun autos zien staan, maar er in gaan rijden zou waanzin zijn. Tenslotte is de regeling lastig. In principe is een Middelburgse politieagent straks verplicht om de burgemeester, hoewel deze hoofd van de politie is, op de bon te slingeren, als hij bij een bezoek aan de commissaris van de koningin, zijn auto op het- Abdijplein zou parkeren. Maar het behoeft niet eens de burge meester (of b.v. de korpschef van de politie) te zijn, wiens frauduleus parkeren tot blozen bij lager politiepersoneel aan leiding kan geven. Vrijwel elke bezoeker van de rijks- en pro vinciale kantoren aan hef Abdijplein, dient met verschuldigde hoogachting en voorzichtigheid te worden bejegend. Elk een kan immers minister of staatsecretaris zijn. Dat maakt het plein dan ook zo geliefd bij beginnende en gevorderde snobs. Men wordt er altijd netjes aangesproken. Verwacht wordt dat de surveillance op het Abdijplein een kwestie van diplomatie en mensenkennis voor de betrokken politiemensen zal worden. Waarschijnlijk is dat zij het mooiste plein van Nederland, als het even kan, zullen laten voor wat het is.... Waarom dan toch nog een regeling Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Geleidelijk meer zon, afne mende kans op regen en nor male temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp onge veer normaal tot 3 graden bo ven normaal. Max. temp. om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min. temp: omstreeks normaal. Max. temp. omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. waterstanden Konstanz 372 onv. Rheinfel- den 269 -16, Straatsburg 286 - 48, Plittersdorf 454 -54. Maxau 516 -28, Plochingen 117 -20, Mannheim 356 pl. 36. Stein- bach 124 -7, Main-z 319 pl. 30, Bingen 200 pl. 24, Kaub 225 pl. 23, Trier 232 -8, Koblenz 226 pl. 20, Keulen 176 pl. 13. Ruhrort 326 pl. 5, Lobith 935 pl. 12, Pannerdense kop 907 pl. 12, Nijmegen 727 pl. 8. IJsselkop 839» pl. 1, Eefde IJs- sel 377 pl. 5, Deventer 257 pl. 3, Monsin 5482 pl. 10, Borgha ren 3902 -8, Belfeld 1099 pl. 3, Grave beneden de sluis 504 1. hoogwater Morgen, woensdag 26 juli Bergen op Zoom 3.47 en 16.10 Hansweert 3.04 en 15.17 Terneuzen 2.26 en 14.39 Vlissingen 1.55 en 14.10 Wemeldinge 3.37 en 16.00 (Van onze oorrespondent). GOES Maandagmiddag omstreeks half drie is een overval gepleegd in de muziek winkel in de Magdaienastraat te Goes. De winkelier, de 87 jarige I.H.M.G., en zijn 74- jarige schoonzuster A.J. zijn beroofd van ongeveer 5300 gulden. De eigenaar die in de woon kamer een duitje lag te doem. ging naar beneden toen de winkelbel overging. In de winkel stonden een man en een vrouw in de leeftijd van ongeveer 30 a 35 jaar. Zij dwongen de winkelier onder bedreiding van vuurwapens of dergelijke d»e kassa te openen en hen het bedrag van drie honderd gulden te overhandi gen. Daarna werd de schoon zuster van de winkelier in een alkoof opgesloten en men dwong de eigenaar om naar boven te gatan naar de woon kamer. Wederom werd de ei genaar onder bedrieging vain de vuurwapens gedwongen het geld dat boven aanwezig was te overhandigen. Dit bedrag was vijfduizend gulden. Daar na vertrok het paai'. De schoon zuster is toen alles stil was in huis in paniek de straat opge rend om hulp »te haten. (Van onze correspondent) TERHOLE Aan de gaai- bolling, gehouden in het café bij J. Schonenberg, hebben vijftig personen deelgeno men. De uitslag is als volgt: de hoge vogel werd verdeeld on der P. Dobbelaar, C. van Delft en J. Nicolaas, allen uit Ter hole. De eerste zij vogel was voor J. Weesepoel, de tweede zijvogel ging naar A. Freyser, beiden uit Terhole. Het groot ste aantal, zeventien stuks, was voor T. van Aarts uit Terhole. (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG Er is gisteren iets verrassends gebeurd in het over het algemeen vrij bedaarde leven van een paar honderd ambtenaren, die in de gebouwen rond het Middelburgse Abdij plein werken. Zij zijn hun privilege om op het plein („het moai- ste plein van Nederand"), zoals staatssecretaris van CRM, Von- hoff, ooit heeft gezegd, te parkeren, kwijtgeraakt. Gisteren moes ten zij voor het eerst van parkeerplaatsen elders in de stad ge bruik maken. De ambtenaren zijn ont stemd. Niet zioveer over het feit dat zij voortaan verplicht zijn om elke ochtend en mid dag trimactivitei-ten te ont plooien, maar vooral over de manier waarop het „blikvrij maken" van het plein tot stand is gekomen. Zij kregen enige tijd! geleden een overre dende brief van de hoofdinge- nieur-directur van Rijkswa terstaat, ir.,. J. Zuurdeeg (wiens dienst'ook aan het Ab- dijptein gevestigd is), waarin hen in alle redelijkheid werd gewezen op het feit dat gepar keerde auto's het Abdijplein ontsieren. Ir, Zuurdeeg haalde daarbij de reeds genoemde uitlating van staatssecretaris Vonhioff aan. Ir.. Zuurdeeg zette die ambte lijke pleinparkeerder uiteen dat onderhandelingen tussen de diensthoofden, de gemeente Middelburg, de provincie en het rijk hebben geleid tot de nieuwe regeling. De parkeer- ontheffingen* waarop de lagere (ADVERTENTIE) spaarde huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties ■waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidfiora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons- tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid- irritatie kunnen, veroorzaken. Be scherm het miliëu. Gebruikde goede deodorant! Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodor'. jEen Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant'. Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, ƒ5.75. Ver krijgbaarbij 'de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. (Van onze correspondent) OOSTBURG Gistermid dag zijn op de rijksweg 58, tussen Oostburg en draaibrug, nabij het gehucht „De Liéter", een vrachtauto, bestuurd door P.J.J. uit Oostburg en een Belgische personenauto met elkaar In botsing gekomen doordat de bestuurder van de vrachtwagen geen voorrang verleende. De bestuurder van de perso nenauto, R.M.C., werd licht gewond, maar zijn naast hem zittende vrouw P.M.M.C.-B. en hun eenjarige zoontje R.C. werden in zorgwekkende toe stand naar het St. Antonius» ziekenhuis te Oostburg ge» bracht. Ook de moeder van de bestuurder, mevrouw M. de S. uit Evergheim (B), werd, zij het minder ernstig gewond, in het ziekenhuis te Oostburg op genomen, De bestuurder van de vrachtauto liep geen letsel op. De personenauto werd zeer zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het kantoor van de Nutsspaarbank aan de Beu kenstraat - hoek Wilgenstraat in Goes-Zuid zal op dinsdag 1 augustus worden geopend. De opening zal om vier uur ge schieden door het gemeentebe stuur. ambtenaren al jaren zo trots zijn, moesten worden ingele verd. Voortaan zouden nog slechts 17 personen hun auto op het plein mogen zetten. Be halve de commissaris der ko-f ningin en de leden van G.S. zijn dait.... de diensthoofden, waaronder ir. Zuurdeeg zelf. Ook de eigenaar van het Ab dijrestaurant mocht ongehin derd parkeren. De lagere ambtenaren vin den die uitzondering welke de „heren zeventien" zichzelf toestaan, nota bene met een beroep óp de schoonheid van het Abdijplein, welke ontzien moet worden, niet rechtvaar dig. Zeventien dienstauto's ontsieren het plein niet bedui dend minder dan vijftig parti culiere auto's doen, vinden zij. Blik is blik, zeggen de -ambte naren. Zij weten nog niet of zij tot eet! protestactie zullen overgaan. Een probleem is dat de rijkspolitie van het district Middelburg, eveneens pleinge bruiker, bezwaarlijk aan zo'n actie zou kunnen meedoen. Op de eerste „blikvrije pleindag" werden de ambtelij ke gemoederen nog eens extra geschokt, doordat het parkeren door onbevoegden, zoals be zoekers van.,de abdij, toeristen en dergelijke, voort ging alsof er helemaal geen brief van ir. Zuurdeeg was geweest. Mid delburgs politiecommissaris, dr. D. van Ooyen, zei ons des gevraagd: „De onder-borden waarop wordt aangegeven wie er wel op het Abdij plein mo gen parkeren, zijn nog niet aangebracht". Juridisch ge spróken zijn de sluikparkeer- ders niet in overtreding. De heer Van Ooyen voegt hieraan toe: „Wij zijn het overigens gewend een nieuwe regeling in dte eerste tijd met tolerantie te hanteren. Wij volstaan voorlopig met waarschuwin gen. Eventuele ranounegedach- ten bij de lagere ambtenaren wegens de diensthoofden zul len ons beleid niet beïnvloe den. Zie ook commentaar. (ADVERTENTIE) HEERLIJKE ZOMERWIJNEN v.a. 3,80 per fles DRANKENHANDEL BROER PLUYM Hemelstraat 13 ST.-JANSTEEN Telefoon 01140 - 2635 (Van een onzer verslaggevers) HULST „Tja, die ziekenhuisconcentratie is natuurlijk een moeilijke zaak. Ik kan er niet zo heel veel over zeggen, maar ik vind wel, dat Zeeuwsch-Vlaanderen ge zien de omstandigheden, goede medische voorzie ningen heeft. Optimaal' wil ik in dit kader niet gebruiken, want dat is zo'n moeiltjk begrip. Ik ben wel van mening, dat we gewoon met twee he nen op de grond moeten blijven staan." Al heeft dokter H. Roze- meyer* wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de schoolartsendienst voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren inmiddels de rug toe gekeerd, dat wil niet zeggen, dat hij op zijn lauweren kan gaan rusten. Er blijven nog genoeg medische problemen en 'probleempjes van regio nale aard over om zich over te bezinnen. Voorlopig zal ook deze Hulster arts daar voor belangstelling blijven hebben, al is het alleen van uit de achtergrond van de cele functies, die hij vervult. Zijn ontslag gaat in met in gang van september. Hij is dan 12 jaar op dit gebied werkzaam geweest. Voor die tijd had hij in IJzendijke een huisartsenpraktijk. Daar mee stopte hij, omdat het lichamelijk te zwaar was en hij bovendien al langere tijd een functie als schoolarts ambieerde. Dokter Roze- meyer steekt niet onder stoe ien of banken, dat het hem de afgelopen jaren goed is bevallen. Terwijl hij voor het open raam in een ge makkelijke fauteuil gaat zit ten vertelt hij: „Ik ben al tijd erg goed op die scholen ontvangen en ik moet zeg gen, dat ik heel veel respect heb voor de mensen van het onderwijs." En over het werk zelf: „Het heeft echt wel zijn charmes. Je werkt met jonge mensen van vier tot twintig, want alle scho len doen mee. Ik moet zeg gen, dat de conditie van de meeste jonge mensen in mijn gebied lichamelijk goed te noemen is. Echt, ik heb dat werk altijd met plezier ge daan: tot de laatste dag toe." Is h»j tevreden over de faciliteiten van de school artsendienst? Bij deze vraag lacht hij even en vervolgt zijn betoog. „Het is natuur lijk niet leuk om onvriende lijk te zijn als je weggaat. Over het algemeen heb ik ook altijd prettig samenge werkt met het bestuur. Ik kan wel zeggen, dat ik volop arbeidsvreugde heb gehad." Het werken voor de school artsendienst is geen sine cure, zo blijkt uit zijn enthousiaste verhaal. In to taal hebben drie artsen de zorg over 22.000 leerlingen. Uitbreiding van het artsen aantal zou geen onwelkome aanvulling zijn, zo meent dokter Rozemeyer, die ove rigens wat dit laatste betreft nu ook weer niet zo optimis tisch is gestemd. Vanaf 1956 heeft het maar liefst acht jaar gekost om een derde schoolarts aangesteld te krij gen. Hij heeft, zo blijkt, niet de illusie, dat het nu veel sneller zou gaan. „Ik vind dat er nog wat te weinig mo gelijkheden zijn om door te verwijzen." En zo pratend over een aantal medische aangelegenheden, zegt hij tot slot: „Weet je wat je er ook bij moet zetten? Die fluori dering van het water, weet je wel: ik vind dat het erg hard nodig is om het tand bederf tegen te gaan. Ik ge loof niet zo in de schadelijke gevolgen op langere ter mijn." GOES Een flapperend deel van het projectiescherm, drie wankelende muren en een al bijna opgeruimd dak. Dat was alles wat er gister middag rond drie uur nog over was van het Schuttershof-com plex in Goes, dat nog maar een paar welgemikte klappen van de slopershamer nodig heeft om historie te zijn, Goe senaars oud zowel als jong zullen prettige herinnerin gen aan de grote verscheiden- hèid aan activiteiten, die er werden gehouden, hebben. HULDIGING De heer A. van Dorsselaar is gisteren in de bloemetjes gezet, omd'ait hij 25 jaar in dienst was van Mor- res Meubelbedrijven. Tijdens een geanimeerde bijeenkamst in de Koning van Engeland ontving hij uit handein van de heer J. Morres een gouden speld van de bond. Vrienden en personeelsleden van Morres hebben de jubilaris ook herin neringen aan de feestdag aan geboden. KWADENDAMME Onge veer 65 kinderen hebben gis teren enthousiast deelgenomen aan de activiteiten, die voor hen in het kader' van het kin dervakantiewerk in Kwaden damme zijn georganiseerd, 's Morgens werd in de grote zaal van „De Burcht" druk getekend, geverfd en geplakt. 's Middags maakten de klein sten (van vier tot en met acht jaar) mobielen. Dat zijn ge kleurde poppetjes of beestjes, die aan dunne metalen pinne tjes en touwtjes hangen en die als ze in een vertrek worden opgehangen door de tocht be wegen. De al wat oudere kin deren (van acht tot en met twaalf jaar) gingen toen rol schaatsen. Vandaag gaan de kinderen als het goed weer is picknicken bij het Zwaakse- weel. Ze moeten zelf brood meenemen. Voor limonade en een appel wordt gezorgd. Er worden vandaag ook maskers gemaakt. (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG De Zeeuwsch-Vlaamsc vrachtrij aers zullen binnenkort kunnen profiteren van een aantal tus sen Nederland en België over eengekomen verbeteringen ln het vrachtverkeer over de E-10 tussen Antwerpen en Breda en over de oude rijksweg tus sen beide plaatsen. Zo komt er liaings de E-10, vooruitlopende op een defini tieve voorziening, een nood- wegrestaurant, terwijl de res- trende grenscontroles zullen worden samengevoegd. De Belgische regering heeft al po sitief gereageerd op een Haags voorstel dienaangaande. Met ingang van 1 september zal een pixief worden genomen met het afhandelen van de grensformaliiiteiten in één keer. Het georganiseerde wegver keer zal worden gevraa»gd zo veel mogelijk de E-10 te vol gen. Voor de oude weg zullen in Rijsbergen en Zundert enige veiligheidsmaatregelen worden getroffen: meer snelheidscon trole en meer met stoplichten beveiligde oversteekplaat sen. DE IN DIDAM gestolen ambtsketen van dc burge meester is terecht. Dc rijkspo litie in Didam heeft de dader aangehouden van een Inbraak in het Didamse gemeentehuls in de nacht van saterdag op zondag. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Hoewel onderhandelingen al jaren lo pen, is er nog steeds niets bekend over verplaatsing van Boddaeris en Co. Ijzergieterij en Macliinefabriek uit het Middelburgse centrum. Mevr. M. A. van den Boogert-Sel- horst (VVD) verzuchtte gister middag in de Midrielburg.se raadsvergadering: „Er wordt nu al zolang ik raadslid ben over ontmanteling van Bod- daert gesproken. Nu wij het vandaag over het bestemmings plan Kousteensedijk hebben :in welk plan het sterk roken de bedrijf ligt-red.) wii ik wel eens weten of de onderhande lingen tussen b. en w. en Bo- daert ai resultaten hebben op geleverd". Loco-burgemeester W. Baars kon haar weinig nieuws mel den. A!ls gevolg van een be drijfsfusie en het overlijden van een der topfunctionarissen in de n. v. zijn er opnieuw vertragingen opgetreden, zo deelde hij mee. Maar de on derhandelingen zijn niet afge broken. Dat laatste gaf de Middelburgse raad dan toch weer wat hoop. Het bestem mingsplan Ko-usteensedijk maakt het onder meer moge lijk aan de rand van de Mid delburgse city een groot par keerterrein -aan te leggen. De vraag of dit parkeerterrein via een eenvoudige voetgangers brug met de Houtkaai zal worden verbonden blijft nog even open. Pv-dA-fractieleider Gillissen meende dat de auto mobilisten te zijner tijd zeker wel bereid zullen zijn 200 me ter om te lopen, en voor hun tocht naar de city de Konings- brug te benutten. De heer Gillissen was giste ren overigens tolerant. „Laat Josiasse zijn lichtreclames toch houden", riep hij bij voorbeeld uit, toen de raad zich diepgaand bezig hield met de vraag of drie naar voren stekende lichtbakken aan de gevel van textielbedrijf Josiasse aan de Burgpromena de, iets te veel van het goede waren. B. en w. hadden voor gesteld, om Josiasse twee lichtbakken, die een fraaie doorkijk door de Burgprome nade belemmeren, te lafen verwijderen. De eitige over blijvende zou in een zachtere kleur paars dan de thans ge bruikte moeten worden over geschilderd. De raad, voorge gaan door de heer Kamrneraad (WD) was niet bepaald ont hutst over de ontluistering vair de Burgpromenade. Loco-bur gemeester Baars stelde vast dat over smaak niet valt te twisten, en liet het op stem ming aankomen. Het college won met acht tegen zeiven, stemmen. Gestemd werd er ook Oiver een ander punt dat het uiter lijk schoon van de Zeeuwse hoofdstad raakt: de bouw van ®ats van acht verdiepingen in het Grdffieon 2. Het debat over de wenselijkheid van de vrij massieve gebouwen -aan de noordkant van de stad, werd ingeleid met de medede ling van de voorzitter, Middel burg in de toekomst van eta- gebouw af wil. De woongebou wen in Griffieon 2 beschreef hij als „minaret-achtig". Het waren „ranke torentjes", zei hij, hetgeen op de lachspieren werkte van de heer Akkerman (D'66) die de voorzitter kon verzekeren dat minarets er heel anders uitzien dan de hier bedoelde blokken. „Dit zijn meer roggebroden", aldus de heer Akkerman, die stern- hing over het voorstel (aan de orde was een wijziging van het bestemmingsplan Griffieon 2) vroeg. Hij kreeg vier me destanders. Het college kan met tien stemmen aan de mi- naretbouw beginnen. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK Aan de viswedstrijd, gehouden door de hengelclub De Vogel op het viswater De Vogel, waarvoor grote belangstelling bestond, was de uitslag als volgt: 1 O. Oudenaerde uit St. Nicolaas (B) 890 punten, 2 W. van Vlierberghe, Graauw, 145; 3 J. Colijn, Hengsdijk 140, 4 M. van Duyssen, Clinge, 135, 5 A. de Ridder, Hengstdijk, 120, 6 R. Vermeulen, Vogelwaarde, 110, 8 P. de Waal, Klooster- zande, 90, 9 H. Jonkheym, Kloosterzande, 75, 10 A. Dui- nink. Vogelwaarde, 60.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3