Vakantie in Nederland voor Noordierse kinderen Rust zonder bomgeweld NIXON KIEST OPNIEUW VOOR SPIRO AGNEW ^Ver schil van mening over datum verkiezingen Vrede lievende geluiden uit Cairo ULSTER AKKOORD TUSSEN EEG OVERLEG OVER WIJZIGING REGEERAKKOORD HET WEER IN EUROPA Tyfoon keert terug naar geteisterde Filippijnen Stop bombarderen van dijken Studie over plan Zeeuwse Meer' Voorzichtige reactie uit Jerusalem Verenigde Staten Adviseurs rie Sociaal contract Opdracht Rectificatie KWALITEIT WALDHEIM: WASHINGTON (R'euter- DPA) De Amerikaanse pre sident Richard Nixon heeft za terdag verklaard dat hij met zijn huidige vice-president, Spiro Agnew, de verkiezings campagne zal voeren. Hij maakte met zijn verklaring een teind aan de speculaties over een mogelijke vervanging van deze vice-president. Agnew had tot dusver de taak, onverbloemd voor „recht en orde" te werken ten de tegenstanders van de regering Nixon met scherpe en soms beledigende kritiek aan te val len. Agnew heeft zaterdagnacht al zijn gebruikelijke scherpe opmerkingen over de nieuws media weggelaten en gepleit voor redelijkheid en zelfbe heersing bij discussies over de persvrijheid. Hij deed dit in een toe spraak bij een diner van de nationale dagbladvereniging. „Wij allen, of we nu rege ringsfunctionaris of redacteur In 't kort KONING JIGME Djorji Wangchoek van Bhoetan is in Nairobi aan een hartaanval overleden. De vorst van het koninkrijk in het Himalaja-ge- bergte tussen India en Tibet was 45 jaar- HET IS DE politie van Stadskanaal binnen 24 uur ge lukt de daders van de overval op de 90-jarige J. Schoenma ker te Stadskanaal, aan te houden. In zijn woning te Stadskanaal werd de 48-jarige arbeider H. van D. gearres teerd. DE MEDICHE faculteitsver eniging van Amsterdamse stu denten (MFAS) zegt in een adres aan regering en parle ment met onsteltenis kennis te hebben genomen van het feit, dat meer dan 1500 aankomen de studerenden voor de stu dierichting van medicijnen zullen worden afgewezen. DE PLAATSVERVANGEN DE Hongaarse minister van buitenlandse zaken Karoly Csatorday is zondag in Boeda pest overleden aan de verwon dingen die hij opliep teen zijn zweefvliegtuig neerstortte. zijn, zouden er goed aan doen scherpe opmerkingen en twist gesprekken na te laten en de discussie liever te baseren op redelijkheid en openbaar be lang". Agnew heeft in het verleden beweerd dat bepaalde televi siemaatschappijen en kranten bevooroordeeld waren over de regering. Presidentskandidaat McGovern van de democraten in Amerika, heeft Nixon uit gedaagd met hem voor de te levisie te debatteren over de komende presidentscampagne. De chef van het Witte Huis heeft laten weten dat hij wei gert de uitdaging aan te ne men. De campagneleider van Nixon, Clark McGregor, ver klaarde dat de president de uitnodiging niet zou aanvaar den „omdat het volk volledig op de hoogte is van de belang rijke verschillen die er tus sen de kandidaten bestaan over allerlei problemen. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is bereid een aan tal elementen uit het plan van een groep Delftse studenten met betrekking tot het Zeeuw se Meer in te passen in de studies over de afsluiting van de Oosterschelde. Dit staat in het antwoord van (ex) minister Drees op vragen van de Tweede-Ka merleden Roels (PvdA) en Terlouw (D'66). Het plan van de studiegroep „Zeeuwse Meer" van de Delft- se hogeschool beoogt afsluiting van de Oosterschelde met een dam die van een stormvloed kering is voorzien. Bovendien zou het Zeeuwse Meer in com partimenten moeten worden verdeeld, waarbij in het wes telijke compartiment de getij debeweging in stand blijft. Dr Drees zegt met waarde ring kennis te hebben geno men van het rapport van de studiegroep. Uitgaand van af sluiting van de Oosterschelde wil ik gaarne alle voorzienin gen en maatregelen bestude ren die kunnen leiden tot een óntimaal milieu, zo schrijft hi). dagtochten en excursies door Nederland zullen worden ge maakt. De volgende groep, die ook bestaat uit kinderen uit zowel katholieke als pro testantse gezinnen zal een onderkomen krijgen bij pleeggezinnen. De opwinding van de voor velen eerste buitenlandse reis was groot. Op vragen van de journalisten naar de situatie in Belfast na de jongste golf van aanslagen klonk vaak een koel „we ra ken er aan gewend", al wil de de 12-jarige Brian Thur- dell wel bekennen dat hij, „gisteravond toch wel bang was geweest". De benjamin van het gezelschap, de vijfja rige Mattyn Elliott, zoon van de algemeen leider van de groep, was de vliegreis alle maal een beetje te veel. Op de arm van een stewardess kwam hij niet verder dan een verlegen lachje. De ernst van de toestand was echter bij de ouderen van het gezelschap dui delijk merkbaar. De vele militaire helikopters op het vliegveld van Belfast en de Engelse commando's met de karabijn in de aanslag vorm de een schrille tegenstelling met het kinderplezier hij het vertrek. Nauwelijks in staat haar tranen te verbergen vertelde een van de bege leidsters, mevrouw Hueges, hoe haar 17-jarige zoon en kele weken geleden bij een bomaanslag werd gedood, toen hij van zijn werk op weg naar huis was. Met haar 12-jarige dochter Catherine maakt ze de reis naar een „hopelijk rustig" Neder land. Tijdens een persconferen tie, die na aankomst op Schiphol werd gegeven ver telde de heer C. van Bockel, waarnemend voorzitter van de Nederlandse Protestanten bond, iets over het ontstaan van de hulpakties, waarvoor de basis al in 1969 is gelegd. „Het doel is duidelijk gericht op algemene hulpverlening, dus op hulp aan zowel rooms-katholieken als protes tantse groeperingen die op welke wijze dan ook door de onlusten zijn getroffen". De Nederlandse Protestan tenbond heeft aan hulp, waarmee tot nu toe al een bedrag van 75.000 gulden is gemoeid de eir verbonden, dat alleen duidelijke noodge vallen voor een vakantie in Nederland in aanmerking ko men. Daaronder wordt ver staan die kinderen die af komstig zijn uit een bepaal de minderheidsgroep in een bepaalde wijk of stad, kinde ren uit gemengde huwelijken en kinderen waarvan de va der in een interneringskamp verblijft of heeft gezeten. (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL „I see Hol land", klonk het zaterdaga vond aan boord van een DC- 9 van Martinair enthousiast uit de mond van een van de 54 Noordierse kinderen, en vergeten was het geluid van de ontploffende bommen, dat nauwelijks 12 uur daarvoor nog in hun oren had geklon ken. Deze reis naar Nederland voor een vakantie van drie weken was voor deze kinde ren met hun begeleiders, af komstig uit de voorstad van Belfast, Newtownabbey, mo gelijk gemaakt door de Ne derlandse protestantenbond, die in samenwerking met de stichtingen „Mens en Samen leving", „Europa Kinder hulp" en de oecumenische werkgroep „Amsterdam-Bel fast" voorlopig drie van deze vakantievluchten heeft geor ganiseerd- Deze kinderen, de jongste van vijf, de oudste 16, zullen worden ondergebracht in kindertehuizen in Lunteren en Oostvoorne, van waaruit CAIRO/JERUSALEM UPI/ AFP/RTR) Het Israëli sche kabinet heeft gisteren op zijn wekelijkse bijeen komst de uitwijzing bespro ken van Russische adviseurs door Egypte en de vredelie vende klanken die sindsdien uit Cairo komen. Politieke kringen verwach ten geen officiële reactie op deze onverwachte ontwikke lingen vóór woensdag, wan neer premier Golda Meir een verklaring zal afleggen in het Knesset, het Israëlische parle ment. Het Israëlische dagblad „Ma ariv" mellde zondag opval lend dat mevrouw Meir dan naar alle waarschijnlijkheid zal aandringen op onmiddellij ke vredesonderhandelingen tussen Israel en Egypte. Zij reageert daarmee op de op zienbaren-Je verklaring van de Egyptische minister van voor lichting Mohammed el Zayyait, die zaterdag zei dait Egypte open staat voor onverschillig welk vredesinitiatief, dat het een militaire oplossing van de crisis in het Midden-Oosten -afwijst en d-at het een vreed zame regeling wil. „Israël en zijn vrienden willen ons een militaire oplossing opdringen, maar dait weigeren wij. Alle mogelijkheden die kun-nen lei den tot een vrede, welke de- terriitori-ale integriteit van de landen in het Midden-Oosten beschermt en de rechten van het Palestijnse volk eerbiediglt moeten worden onderzocht. .Ons uiteindelijk doel is vre de", zei Zayyat. In gezaghebbende kringen in Beiroet is vernomen d-at tussen Egypte en de Verenig de Staten contacten zij-n ge legd en dat vermoedelijk een vreedzame regeling in het Mid den-Oosten in zicht is geko men. De VS staan nu voor de taak hun rol te spelen bij het vinden v-an een oplossing voor het conflict tussen de Arabie ren en Israel. Cairo heeft al mogelijke concessies gedaan en nu moet de andere partij Israel ook i-ets doen om te bewijzen dat hij werkelijk vrede wil, aldus de zegslie den. De eerste Russische militai re adviseurs die Egypte moe ten verlaten zijn zaterdag in Moskou aangekomen. Zij wer den daar officieel ontvangen. Minister Gretsjko, van defen sie, vaardigde een dagorder uit waarin hij de adviseurs lof toezwaaide voor hun grote steun die zij Egypte hebben verleend. Op de vra-aig die opkomt waar Egypte nu zijn wapens vandaan moet halen antwoord de het in Beiroet uitgegeven blad „Ain Nahar", d-at het be sluit van president Sa-dat js voorafgegaan door contacten met Amerikaanse maatschap pijen over moderoe elektroni sche wapens die Egypte nodig zou hebben als de Russen wa ren vertrokken. Volgens het blaid hadden de Amerikanen hun bereidheid tot levering af hankelijk gesteld van een soe peler houding van Egypte te genover het westen. Het Libanese blad „Bey routh" heeft uit goed ingelichte bron vernomen dat Syrië het voorbeeld van Egypte zal vol gen en het vertrek zal gelas ten van Russische adviseurs die zich op Syrisch gebied be vinden. (Van onze parlementaire redacteur") DEN HAAG De zaterdag tot kabinetsformateur benoemde mr. B. W. Biesheuvel demissionair-pre sident sinds donderdag) zal vandaag zijn overleg met de fractieleiders van de vier regeringspartijen beginnen. Inzet van de besprekingen is een aantal wijzigingen van het regeerakkoord, zoals dat verle den jaar bij de vorige formatie tot stand kwam. In Den Haag wordt niet verwacht, dat in het akkoord aan te brengen veranderingen nog een breekpunt zullen vor men, maar wel moeten de vier fracties zich hierover uit spreken. Daartoe zijn morgen fractievergaderingen vastge steld, verwacht wordt dat Biesheuvel daarna zijn vier-par- tijen-kabinet bestaande uit alle thans demissionair zijnde bewindslieden kan presenteren. Binnen de overgebleven re geringscoalitie is infusen ver schil van mening ontstaan over de datum van de ver vroegde verkiezingen, die Biesheuvels interim-kabinet moet uitschrijven. De drie oonfessioniele fraaties willen dat deze op zijn vroegst febru ari volgend jaa-rp laatsvinden, WD-Leider Hains Wiegel daarentegen voelt net als de oppositie Voor een datum in november. De achtergrond van dit me ningsverschil, dait overigens net zo min ais het regeerak koord tot een breuk zal leiden, is d-at de confessionele partij en bij de aanstaande verkie zingen met één lijsttrekker en één lijst willen aantred-an. Ko men de verkiezingen al in no vember dan krijgen de chris telijke partijen dit mei meer voor elkaar. Bovendien houden de leiders van de confessione le fracties het in tegenstelling tot de oppositie voor mogelijk dat een vier-partijenkaibinet hoewel niet steunend parlementaire en bij vóórhaar gedoemd verdwijnen - in staat is sociaal contact met het drijfsleven te sluiten. De oppositie twijfelt daaraan en wil daarom verkiezingen in november en ook Hans Wiegel is de mening toegedaan dat een na de verkiezingen te vormen meerderheidskabinet meer gezag heeft bij het be drijfsleven daan het rompkabi net dat het land nu enige maanden moet gaan regeren. Biesheuvel werd zaterdag volgens de algemene verwach ting benoemd tot formateur, nadat de koningin donderdag en vrijdag de gebruikelijke BREDA Aan het Slot van het artikel over Rudolf H< in ons blad van zaterdag wordt gesproken over de „waarheid" waarmee Hess zijn lot draagt. Het betreft hier een ongecorrigeerd gebleven zetfout waarvoor wij ons ver ontschuldigen. Men zal begre pen hebben dat „waardigheid" werd bedoeld. Redactie. max. temp. Aberdeen regen 14 Athene licht bew. 31 Barcelona licht bew. 27 Berlijn onweer 30 Bordeaux licht bew. 29 Brussel zwaar bew. 25 Frankfort half bew. 27 Genève licht bew. 28 Helsinki half bew. 16 Innsbruck licht bew. 27 Kopenhagen half bew. 25 Lissabon onbewolkt 29 Londen zwaar bew. 25 Luxemburg onbewolkt 26 Madrid licht bew. 35 Malaga onbewolkt 29 Mailorca licht bew. 28 München half bew. 26 Nice licht bew. 26 Oslo onbewolkt 26 Parijs regen Rome geheel bew. 27 Split zwaar bew. 32 Stockholm onbewolkt 25 Wenen licht bew. 28 Ziirieh half bew. 27 Locarno onbewolkt 30 ELDERS Casablanca verminkt Istanboel onbewolkt 3C Las Palmas half bew. 21 New York niet ontvangen Tel Aviv onbewolkt 28 Tunis onbewolkt 33 consultaties had gehouden. Dit weekeinde heeft de demissio naire minister-president ge bruikt om de adviezen te be studeren. Hij gaat er bij zijn vandaag beginnende formatie- werkzaamheden van uit dat hij een kabinet tot stand moet brengen dat vrijwel uitslui tend tot doel heeft de Kamers te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Ook zal het interim-kabinet naar ale waarschijnlijkheid de be groting door de Kamers lood sen. De coalitie - partn-ers vleien zich mat de hoop diat de Tweede Kamer bereid zal zijn tot een vlotte begrotingsbehan deling of, zoals Wiegel zei, „een met politiek geladen discus sie. Mensen met meer politie ke -ervaring dan de fractie voorzitter van de WD menen dat hier de wens de vader van de gedachte is. Integendeel, juist in het licht van de kabi netscrisis kan worden aange nomen dat de begrotingsdis cussies in de Kamer buiten- woon fel zullen worden als onderdeel van de nu eigenlijk ai op gang gekomen verkie- (vervolg van pag. 1) De voorlopige vleugel van de IRA heeft zondag de krachtige waarschuwing ge - kregen dat zijn activiteit niet langer wordt geduld en zijn l'eiders zullen worden opge pakt en gevangen gezet als resultaat van de golf van hom aanslagen in Belfast die vrijdag aan 11 personen het leven kostten. De waarschu wing kwam van de Britse staatssecretaris voor Noord- Ierland William Wliitelaw die een van de krachtigste verkla ringen aflegde sinds hij vier maanden geleden met het re gelen van de kwestie Ulster werd belast. Na de arrestatie zaterdag van verdachte guerilla-strij- ders veroordeelde Whitelaw in een toespraak via radio en te levisie „degenen diiie bereid zijn onschuldige mannen, vrouwen en kinderen in koe len bloede te doden. Zij toon den vrijdag met hum wrede en koude actie aan dlat ze geheel zonder waax-schuwinig bereid zijn te doden, verminken en vernietigen dat de wensen van gewone mannen, vrouwen en kinderen om hun leven op hun eigen manier te kunnen leven in het geheel niet van belang zij-n. U allen moet zich realiseren dat het Britse legér hier is om de levens en eigen dommen van gewone mensen te beschermen en nu achter de moordenaars, bommenmakers en fanatici aan moet'-', aldus Whitelaw. „Ik heb in die zin dan ook opdrachten gege ven". MANILLA (RTR) Hon derdduizenden slachtoffers van de enorme overstromin gen, die zich vorige week op het Filippijnse eiland Luzon hebben voorgedaan, slaan met angst en beven de capriolen gade van de tyfoon „Rita". De orkaan teisterde vorige week de Filippijnen waar hij een spoor van vernieling en ellende achterliet. Honderd duizenden raakten hun huis kwijt. Met schrik hebben ze de waarschuwing gehoord van het weerkundig instituut in Manil la dat zondag zei dat „Rita" op weg naar Taiwan en Korea onverwacht is gedraaid en nu weer snel de Filippijnen na dert. De overstromingen en hevi ge wind hebben op Luzon 171 doden geëist. BRUSSEL (ANP) In de grote zaal van het Brusselse Egmond-paleis zijn zaterdag ochtend de vrijhandelsak koorden ondertekend tussen de EEG en vijf landen van de Europese Vrijhandelsassocia tie, Zweden, Zwitserland, Oos tenrijk, IJsland en Portugal. Het akkoord met het zesde land, Finland, kon nog niet getekend worden, aangezien de regering van dat land de missionair is. Bekrachtiging van het akkoord zal nu zo spoedig mogelijk plaatsvinden. Minister Schmelzer van Bui tenlandse Zaken, die in zijn functie van fungerend voorzit ter van de Europese minister raad de leiding van de plech tigheid had, herinnerde eraan dat in dezelfde zaal precies zes maanden geleden (22 ja nuari) de toetredingsverdra gen met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen getekend werden. Jean Franco-is Dan-iau, lid van de Europese Commissie, zei dat het resultaat van zater dagochtend alleen bereikt kon worden dank zij de politieke wil van alle lidstaten en de overstelpende hoeveelheid werk die door de onderhande laars werd verricht. Hij wees op de grote rol die de Neder lander Edmond Welienstein, de directeur-generaal voor de Staatssecretaris Westerterp tekende voor Nederland. buitenlandse handel bij de Eu ropese Commissie, bij het on derhandelen heeft gespeeld. Na afloop verklaarde staats secretaris Westerterp desge vraagd dat een van de toe spraken, namelijk die van de Zwitserse bondsraad Ernst Brugger, hem het meest ge troffen had. Hij. als afgevaar digde van misschien wel het welvarendste land van Europa, was de enige die er op wees dat het een Europees be lang is, niet alleen op econo mische groei te letten, maar ook meer aandacht te besteden aan de kwaliteit van het be staan, aldus Westerterp. De Nederlandse staatssecre taris zei ook: „Ik betreur het bijna dat Zwitserland geen lid is van de EEG, vanwege de ferme uitspraak die Brugger deed over de noodzakelijke versterking van de democratie in Europa". Westerterp wees er voorts h-og eens op dat de overeenkomst die met Portugal is gesloten, uitsluitend betrek king heeft op produkten uit dat land en niet op de produk ten uit bijvoorbeeld Angola en Mozambique. (Van onze redactie buitenland» MOSKOU - HANOI Se cretaris-generaal Waldheim van de VN heeft de Verenigde Staten opgeroepen het bom barderen van dijken in Noora- Vietnam achterwege te laten, omdat dit duizenden mensen het leven kan kosten. De VN- leider zei dit aan het slot van zijn vijfdaagse bezoek aan Rusland. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag en zondag uit gebreide bombardementen uit gevoerd op de Noordvietname- se hoofdstad Hanoi. Volgens radio-Hanoi was een groot aantal burgers gedood. Ook werd melding gemaakt van het neerhalen van zes Ameri kaanse vliegtuigen. Uit Zuid-Vietnam is gemeld dat Noordvietnamese troepen, die de belangrijke weg nr. 1 halverwege Quang Tri en Hoe-é hadden geblokkeerd, dit weekeinde weer zijn terugge trokken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5