Wethouder Brand ere-burger M. van Berckel nu Mills burgemeester CHAOS OP RIJKSWEG 58 GOUDEN HANGPENNING MET INSCRIPTIE OVERHANDIGD Koewachter kreeg sleutel ossewei „Geschiedenis van Hulst" officieel aangeboden PER AUTO NAAR ANTWERPEN stad streek Marktkoopman bestolen Buiig STRANDWEER HULDE VEREERD Man overlijdt bij wielerronde Maaimachine verwondt meisje Maandag 24 juli 1972 3 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zaterdag is door de marktkoopman F. H. N. uit Yerseke, die op de markt te Vlisingen stond, een portefeuille met f 800 als ver mist opgegeven. De markt koopman had deze even onbe heerd op een doos laten lig gen, en toen hij even later omkeek, bleek de portefeuille te zijn verdwemen. De politie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Johan Cer- pentler uit Koewacht is vrij dagavond in de „ossewei" ge daan. Dat is een eer, die in Zeeuwsch-Vlaandereni al leen te beurt valt aan mannen, die hun dertigste verjaardag ongetrouwd vieren. En aan die voorwaarde vol deed de heer Cerpentier. Bij gelegenheid daarvan is hij in zijn dorp goed in de bloeme tjes gezet en bovendien bin nengehaald in het „comité van mannen boven de dertig", dat al elf leden telt. Het is overi gens al anderhalf jaar geleden, dat er in Koewacht iemand in de ossewei gedaan kon wor den. En dat was reden voor dubbel feest. Voor de dertigjarige brengt zo'n gebeurtenis trouwens ook de nodige verplichtingen mee. Hij moet er voor zorgen, dat zijn gasten niets tekort komen op het gebied van drank. Aan die voorwaarde heeft Cerpen tier ruimschoots voldaan, ge tuige de enthousiaste reacties uit Koewacht. Als symbool voor zijn nieuwe status kreeg hij de sleutel van de ossewei aangeooden. die in dit geval van zwaar ijzer was gemaakt en zo'n vijf kilo woog. Andere cadeaus waren een flessenope- ner en een staande asbak. Het feest werd gevierd in café Van Boven, waar de jari ge onder anderen werd toege sproken door Rogier van Dam. Hij is namelijk de voorzitter van de club van elf. De heer Van Dam liet in zijn toespraak uitkomen, ér geen bezwaar te gen te hebben als Cerpentier ooit nog eens zou trouwen. hoogwater Morgen, dinsdag 25 juli. Bergen op Zoom: 3.03 15.27. Hans weert: 2.18 en 14.38. Terneuzen: 1.42 en 14.01. Vlissinigen: 1.12 en 13.32. Wemeldinge: 2.53 en 15.17. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: plaatselijk buien, later meer zon en normale tempera turen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Een zwak warmte-front dat zondagavond België bereikte trekt langzaam naar het noorden. Het kan nog een ver spreide onweersbui geven met tijdelijk wat bewolking daarna weer vrij zonnig. Zwaake tot matige wind tussen zuid- en zuidwest. Temperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 19 gra den. Vooruitzichten: aanvanke lijk nog wat wisselvallig later wat meer zon en een aangena me temperatuur. Burgemeester Molthof overhandigt wethouderBrand het eerste exemplaar van het boek over de geschiedenis vaji Hulst. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zes jaren liggen er tussen het moment waarop P. Brand van het toenmalige college van b. en w. van Hulst de opdracht kreeg voor het schrijven van „de geschiedenis van Hulst" en het moment, waarop het boek is versche nen. In die tijd heeft de auteur heel wat archieven in en bui ten Zeeuwsch-VLaanderen doorgewerkt om aan zijn boek de wetenschappelijke grond slag te kunnen geven, waarvan hij vond, dat die er moest zijn. Daarbij stond hij tevens voor de moeilijke taak om er een „populair-wetenschappe- lijk werk van te maken. „Het moet een boek worden voor iedereen", zó heeft wethouder P. Brand steeds als uitgangs punt genomen. In totaal maakte hij uit archieven 5600 aantekeningen. Daarvan ge bruikte hij slechts een fractie, tie. Daarnaast las hij een groot aantal boeken, omidat hij geen feit ongecontroleerd in zijn boek wilde verwerken. Een gemakkelijke taak is het niet geweest, want behalve met de oude Nederlandse talen, moest hij op de hoogte zijn van klas siek Frans, Duits en Engels en het Latijn. „Maar ik heb er, hoe omvangrijk het werk ook was, veel plezier aan beleefd", zo vertelde de heer Brand za terdagmiddag bij de presenta tie van de eerste exempla ren. Het boek is uitgevoerd in een fraaie witte band met in goudopdruk het wapen van de gemeente Hulst. In het voor woord schrijft de heer Brand: „De geschiedenis van Hulst" mocht geen zuiver weten schappelijk werk worden, maar ook geen populair ver haal. De vorm zou hier tussen moeten liggen". Hij heeft vooral gestreefd-, zo blijkt, naar een autenthieke beschrij ving en meende daarnaast een zo volledig mogelijke weten schappelijke verantwoording te moeten geven. Die krijgt dan ook gestalte door verwijzing naar archiva- lid en bronnen. „Getracht is de ontwikkeling, het leven en streven van onze stad em haar inwoners op de voet te volgen en er een chronologisch ver haal van te maken. Dit had tot gevolg, dat sommige onder werpen soms enkele malen te ruggebracht moesten wor den". Aan de tot standkomdng van het boek hebben verschillende mensen meegewerkt. De ge meenteraad stelde zelfs een speciale commissie samen, die zich heeft beziggehouden met de voorbereidingen. Het is uit eindelijk gedrukt bij „repro- colo-r" in St. Niklaas, waarte gen de gemeenteraad zich aan vankelijk heeft verzet. Later werd hiervoor toch goedkeu ring verleend. Het boek is ge drukt in offset op houtvrij machine-gestreken papier. Er zijn 2000 exemplaren van uit gebracht, waarvan 200 genum merd en gesigneerd door de auteur. In het boek komt een „ten geleide" voor van burge meester P. Molthoff, die hierin opmerkt, dat tot op heden een doorlopende en bondige be schrijving van het Hulster verleden ontbrak en dat in dit gemis met de „geschiedenis van Hulst" is voorzien. (Van een onzer verslaggevers) MILL Op het eerste gezicht blijkt de heer M. van Berckel, tot voor kort nog burgemeester van de Zeeuwsch-Vlaainse ge meente Aardenburg. aan alle wensen te voldoen die de inwoners van zijn nieuwe gemeente Mill bij monde van de gemeenteraad hebben voorgelegd aan de commissaris der koningin, dr. C. Kortmann. Na de overhandiging van de ambtsketen en de voorzitters hamer stak burgemeester Van Berckel met krachtige stem van wal met zijn maiden speech. Ook hij maakte gewag van de open, vriendelijke eer ste contacten die hij heeft ge had in de afgelopen weken. De prettige sfeer wekte vol gens hem de verwachting dat de zware taak die nu op zijn schouders was komen te lig gen, draaglijk zou worden, te meer daar hij zich gerugge- st-eund weet door de raad en de hele staf van het gemeente lijk personeel. Na deze inleidende dankbe tuiging poneerde burgemeester Van Berckel zijn persoonlijke visie op maatschappelijke ver schijnselen, zoals inspraak en mondig worden van het indi vidu, in het land van Cuyk op vrijwillige basis opgericht streekgewest. De heer Van Berckel juicht in principe de roep om inspraak toe, mits het bestuur hanteerbaar blijft. Ook onderstreepte hij de meer gehoorde slogan: „Inspraak zonder inzicht is uitspraak zonder uitzicht". Veel heil verwacht hij van een regionale aanpak van ac tuele, urgente problemen, dde voor de oprichting van ge noemd streekgewest op basis van gemeenschappelijke af spraak zijn geregeld. Met brandende nieuwsgierigheid zei burgemeester Van Berckel de dag af te wachten dat hij betrokken zal worden bij het reilen en zeilen van de streek raad waarin hij quialitote qua de door burgemeester Hof- mans vrijgemaakte stoel mag bezetten. Tot zijn voorganger zei bur gemeester Van Berckel: „Ik begrijp volkomen hoe zwaar het afscheid van deze gemeen te en ziin inwoners voor u geweest moet zijn. Maar het gemeentehuis en de ambtswo ning, inclusief tuin. staan steeds voor u ooen". Doorregen met enkele sub tiele steekjes, richting dege nen die staffing nemen tegen de statutair geclaimde stoelen die de tien burgemeesters van het Land van Cuyk bezetten in de streekraad, was de wel komsttoespraak van de heer R. van Hövell, burgemeester van Haps, voorzitter van de soms ook gewantrouwde burgemees terskring en van de nog in de kindersdhoenien lopende streekraad. Mevrouw Van Berckel heet te hij namens alle arnbtszus Iers welkom in het schone Land van Cuyk. Oud-burgemeester Hofmans wenste zijn opvolger geluk met zijn benoeming. Want hij trof hier een welwillende be volking aan die van een bur gemeester oprechtheid, belang stelling en eerlijkheid ver wacht. „Met d» Millse bevol king is te werken. De raad is voortreffelijk. Hij neemt nooit een blad voor de mond, en is nooit hatelijk of persoon lijk". Namens zijn pas verlaten gemeente Aardenburg werd burgemeester Van Berckel door zijn loco-burgemeester Bonte veel geluk toegewenst met zijn nieuwe gemeente. I-n zijn dankwoord beant woordde burgemeester Van Berckel alle sprekers, dankte hen voor de getoonde sympa thie en de gedane toezeggin gen. „Ook ik hoop op een goede visvangst. En het zal niet aan mij liggen als het niet lukt", aldus besloot hij zijn eerste openbare confron tatie met Mill in het Land van Cuyk. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Nu ontbreken mij inderdaad woorden. Dit is het mooiste, dat u me hebt kunnen geven". Met deze woorden dankte een diep ontroerde wethouder Pieter Jozef Brand zaterdagmiddag voor het feit, flat de gemeenteraad hem op voorstel van h. en w. heeft benoemd tot ere-burger van de gemeente Hulst. De Hulster wethouder is daarmee de eerste en voorlopig ook de enige, die dit predicaat van de nieuwe gemeente na de her indeling, krijgt toegekend. Als bewijs van zijn ere-burgerschap is hem een gouden hangpenning met inscriptie en het wapen van de gemeente overhandigd. Bovendien kreeg hij een oorkonde. Branid op de hem toegezwaai de lof. Hij toonde zich desal niettemin bijzonder vereerd met alle erkenning van zijn vediensten. „Ik ben er van overtuigd, dat de mij aangeda ne eer en de vriendelijke woorden, werkelijk gemeend zijn", aldus de wethouder, die latei- even tijd nodig had om zijn verwondering en waar dering te verwerken toen hem het ere-burgerschap wend aan geboden. Door burgemeester P. Molt hoff is hij dit weekend om schreven als een „goed ambas sadeur voor Zeeuwsch-Vlaan deren en Hulst in het bijzon der". Ook tijdens de bijeen komst van „Brandgenoten" werd de wethouder door ver schillende mensen toegespro ken, o.a. door domina De Nee- ling, wethouder D. Oggel van Axel (die dit mede namens Terneuzen deed) en mr. J. Schlingemann, die dit namens de commissaris van de konin gin deed. Aanwezig waren ook burgemeester F. van Dorpe van Sint Niklaas, schepen W. Melis van deze stad, arrondis sementscommissaris N. de Witte en de lieer A. Deckers van de intercommunale voor het land van Waas. De huldiging van de heer Brand is zaterdagmiddag ge paard gegaan met de officiële presentatie van zijn boek „de geschiedschrijving vian de stad Hulst". Hij heeft er vele jaren aan gewerkt en tenslotte het manuscript gratis aan de ge meente aangeboden. Vanaf de komende week is dit bijzonde re werk beschikbaar voor alle inwoners, die het tevoren heb ben besteld of alsnog willen kopen. Het eerste exemplaar is aan de auteur overhandigd, tijdens een drukbezochte bij zondere raadsvergadering in het stadhuis. Daarna volgde er in de bur gerzaal een zoals burgemeester P. Molthoff het uitdrukte, bijeenkomst voor „vrienden van Brand" of „Brandigeno- ten". Ook hier werden de no dige exemplaren overhandigd onder meer aan de zoons van de auteur. De Hulster burge meester heeft tijdens de bij zondere raadsvergsaderingen vele waarderende woorden ge sproken aan het adres vian zijn wethouder. Bij de hulde be trok hij ook diens echtgenote, die tijdens het eerste gedeelte van de officiële bijeenkomst een boeket bloemen kreeg aangeboden. „Kennis van het verleden, leidit tot een beter begrip van toestanden en verhoudingen in stad en streek en tot een beter inzicht omtrent hetgeen met het oog op de toekomstige ont wikkelingen behoort te wor den gedaan", aldus de heer Molthoff op deze raadsverga dering. „Op den djur krijg je nog het gevoel, dat je werkelijk iets bijzonders hebt gedaan": Zo reageerde wethouder Wethouder Brand wordt door burgemeester Molthof onder scheiden met het ere-burgerschap. (Van onze correspondent) KWADENDAMME De 52-jarige M. Hellemons uit Halsteren is zondagmiddag tij dens de wielerronde in Kwa- dendamme door een hartin farct getroffen en kort daarop overleden. De heer Hellemons werd onwel tijdens de nieu- welingenwedstrijd waarin zijn. zoon Peter meereed. (Van onze correspondent) ZEELAND Zaterdag is op rijksweg 58 tengevolge van va kantieverkeer en mede door het erg slechte weer een chaos ont staan op rijksweg 58, die hoofdzakelijk werd veroorzaakt door de vele kop-staartbotsingcn. Kopstaartbotsingen van enige im portantie vonden plaats bij Kapelle, De Vlake Brug, Krabben- dijke, verkeerslichten bii Luchtenburg, bij Rilland en Schoore. Door diverse aanrijdingen hebben kilometers lange files zich langzaam voortbewogen in de richting Brabant, doch ook in tegenovergestelde rich ting. Het uitgaande verkeer in Zeeland heeft bijzonder klem gezeten op de flessenhals Ka- neliie - Kruiningen, met gevolg dat ook het vierbaans gedeelte tot aan Vierwegen over een afstand van zes kilometer vol- siobq. Ook de veerdiensten hebben tijdens het weekend een bij- Bobby de zeehond samen met wachtmeester P. Gelderland in de politiewagen. (Vervolg van pagina 1). Argwanend zijn omgeving bespiedend, diaarbij toch niet zo heel gerust om zijn lot, wachtte hij op wat er komen zou. Ondertussen hielden de beide wachtmeesters hem nat met behulp van een kindergie- tertje, om hem niet te zeer uit zijn element te halen. Bobby zelf begreep allemaal niet zo goed wat hem overkwam en volgde de ene keer de verrich tingen van zijn „belagers" met vragende blikken en gaf dan weer eens een chagrijnige kat in de richting van zijn red ders. Toen hij tenslotte toch wel inzag dat wat er ook gebeuren zou hij het onder spit zou moeten delven, werd hij wat rustiger en vriendelij ker. Met een wagen van de ver keerspost Terneuzen van de rijkspolitie is het zeehondje tenslotte door de wachtmees ters Kint en P. Gelderland naar de dierentuin in Antwer pen gebracht, waar een bio loog al verlangend naar zijn loomst stond uit te zien. Voor het vervoer had de politie van deze bioloog instructies gekre gen. Zelf begreep Bobby er weer niet te veel van, toen beide politieagenten hem op de achterbank van de auto vleiden. Hij stond helemaal perplex, toen hem ook nog de microfoon van de mobilofoon voor de neus werd gehou den. De Breskense politie zon dag: „U ziet: klein of groot, maar er spoelt hier altijd wel wat aan". Het is 8 jaar geleden, dat er in Breskens een zeehond is gesignaleerd. Bobby maakt het ondertussen goed. zondere drukte te verwerkn gekregen, doch het heeft nage noeg niet tot stagnatie geleid. De spoorwegen hebben op het traject naar Vlissinigen extra iange treinen ingezet. Ook het bruggentraject heeft zaterdag een bijzondere drukte ge kend. De rijspolitie te Middelburg meldde ons dat de passage op de Kreekrakdarn om negen uur vijftig voertuigen per mi nuut wa:ï. Te Krabbendijke heeft za terdag een verkeersongeval plaatsgevonden waarbij de 18- jarige uit Tilburg afkomstige bromfietser E. v. d. P. werd aangereden door een personen auto, bestuurd door M. J. N. uit Krabbendijke. De brom fietsbestuurder moest met een beenbreuk worden overge bracht naar het Bergzichtzie- kenhuis te Goes. Bromfietsbestuurder P. de C. uit St. Jansteen is dit week end na een valpartij naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. Zijn duo-passagier bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde in de Stellestraat. Op de krui sing Havendijk - Duivenhoek- sestraat in Paal kwamen, eveneens dit weekend, twee auto's, bestuurd door E. van H. (62) uit Stekene en B. uit Kloosterzande met elkaar in botsing. Deze aanrijding vond plaats doordat Van H. geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende auto uit Kloosterzande. De ge volgen bleven beperkt tot ma teriële schade. Wielrijder W. P. uit Koe- waoht is zondagmiddag op het fietspad van Kloosterzande naar Terhole over de kop ge slagen, als gevolg van het feit dat door de hitte het fietspad op enkele plaatsen was opge bold. P. liep een groot aantal schaafwonden op. Zaterdagmiddag had op de provinciale weg Biervliet - Hoek een kettingbotsig plaats waarhij vier personenauto's flinke schade opliepen, doch geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. (Van onze correspondent) ZUIDZANDE Op het fietspad langs de weg „Potjes" - Zuidzande kwam de bestuur ster van een bromfiets, mej. A. P. uit Zuidzande, te vallen, doordat haar bromfiets in aan raking kwam met een mes van een maaimachine, waar mee, met behulp van een trac tor, gras werd gemaaid. Het mes stak over het fietspad. Dokter J. W. Beek uit Zuid zande verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer vooreerdere behandeling naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oostburg overbrengen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3