Middenstand van Axel boos over vuilheffing Oostburg bang voor blijvende werkloosheid KERKPLEIN IN STEKENE VOL SCHUTTERS Gratis mosselen eten op Oosterschelde-dag Noodweer blijft boven M.-Zeeland hangen Mosselfabrieken wachten op betere tijden Minder warm «2)^ Sdmidóe Sfeervol festijn op hete keien •>1 GOES, BATH EN YERSEKE KRIJGEN VOLLE LAAG Slechte beurt WEDGWOOD stad streek TE WARM WEER VOOR VEILIGE PRODUKTIE commentaar STRANDWEER MAN BEDOLVEN Albert Eggermont Graauw Hulst ZWARE SCHADE BIJ AANRIJDING TWEE AUTO'S TOTAL LOSS Zaterdag 2'2 juli 1972 3 (Van onz» correspondent) YERSEKE - Door de hoge temperatoren hebben twee mosseloonsenvenfa- orieken ondanks de grote vraag de produKtie voorlo pig gestaakt- Dit om klachten over het troebel worden van het vocht te voorkomen. Volgende week zullen zij de situatie opnieuw bezien. Hun voorraad verse mosse len is groot genoeg om di rect weer te kunnen betgin- nen. In de laatstgehouden vergadering van de Oostburgse gemeen teraad heeft burgemeester A. Schipper zich, o.i. terecht, nogal boos gemaakt op het raadslid A. I. Verhage van de groe pering die de dorpsbelangen en het toerisme wil behartigen. Naar aanleiding van het ongeval in Groede, waarbij een aantal schoolkinderen door een ontploffend projectiel werd gewond, zei de heer Verhage dat het hem bekend was dat er op sommige boerderijen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nog wel meer van dit gevaarlijk oorlogstuig ligt. Bewoners hadden hem dit ver teld. De heer Verhage wilde dat de gemeente via een adver tentie de bevolking zou oproepen de gemeente direct te waar schuwen wanneer men ergens projectielen zou vinden. Burge meester Schipper nam het de heer Verhage zeer kwalijk dat deze het gemeentebestuur niet direct had ingelicht over de ver blijfplaats van het oorlogstuig. Desgevraagd wilde de heer Verhage deze verblijfplaatsen, hoewel ze hem bekend waren, niet in een openbare raadsver gadering meedelen. Hij stemde er in toe ze na de vergadering vertrouwelijk aan b. en w. te zullen opgeven. Maar ook na af loop van de raadsvergadering bleef de heer Verhage op dit punt in gebreke. Een slechte beurt voor een raadslid van wie verwacht mag worden dat het op de bres staat voor dorpsbelangen en toeris me. Met levensgevaarlijke oorlogssouvenirs mag geen spelletje gespeeld worden, ook niet in de politiek. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Plaatse lijk onweer en iets minder warm. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 5 tot 13. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 3 of meer graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. Voor maandag: aantal uren Zon: 3 tot 11. Min. temp: 1 tot 5 graden boven normaa-l. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uiur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. Aan het strand enkele wol kenvelden of mistbanken, maar overdag ook zonnige pe rioden met een matige zee wind. Temperatuur ongeveer 19 tot 21 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: gelei delijk weer iets drogere lucht en flinke zonnige perioden. waterstanden Konstanz 363 plus Rheiinfeldiein 276 pl.6. Straats burg 272 pl.4, Maxau 467 -3, Pllochinjgen 129 pl.5, Mannheim 281 pl.3, Steimbach 121 pl.3, Mainz 271 -2. Dingen 165 -2, T-rier 247 pl.16. Koblen-z 194 onv., Keulen 149 -2. Ruhroot 311 -10, Lobith 926 -9. Fan/nor- dense kop 900 -9, Nijmegen 725 -9, IJsselkop 838 -3, Erfde XJssel 378 -4, Deventer 258 -6, Monsdii 5462 pl.8, Borgharen 3860 pl.10, BelfeiM 1091 -16, Grave beneden de sluis 503 28. (ADVERTENTIE) De bar van gezellige mensen INTIEME SFEER Geopend v.a. 6 u. 's avonds Woensdag gesloten Gr. Bagijnestraat 23, Hulst Tel. 01140-3372 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermor gen Is de Terneuzenaar J. van T op het Z evenaardok in Ter- neuzen onder een hoeveelheid kolen terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hij, in dienst van „OVET" hielp met het verhalen van een duw bak. Hij werd voor onderzoek naar het Julianaziekenhuis in Ter- neuzen over gebracht, en kon na behandeling naar huis wor de gebracht. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De middenstand van Axel is boos op de gemeente, omdat men deze week forse aanslagen heeft ontvangen voor het ophalen van bedrijfsvuil. In sommige gevallen is er zelf sprake van een verdubbeling van de kosten. De vastgestelde bedragen zijn gebaseerd op schattingen van de verwachte hoeveelheden bedrijfsvuil. Volgens het commentaar vam de gemeente zijn die schattin gen gemaakt op grond van ge gevens van de reinigingsdienst. De betrokken middenstanders zelf trekken de juistheid daar van in twijfel. Er wordt dan ook een collectief protest overwogen. „Het is gewoon weg belachelijk", aldus het De schutters ontmoetten elkaar op het Kerkplein. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De ontwikkeling van de gemeente Oostburg hangt in hoge mate af van het bevorderen van een aantrekkelijk woonklimaat onder voor waarde dat de werkgelegenheid zich, met name in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, uitbreidt. Als er in de Kanaalzone en eventueel in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen -Oost niet in belangrijke mate meer werkgelegenheid komt, dreigt een aanzien lijke structurele werkloosheid te ontstaan in de orde van 700 a 900 arbeiders gemiddeld per jaar. IPPIilis Sport en religie gingen samen in Stekene 'hoogwater Morgen, zondag 23 juli. Bergen ap Zoom: 1.16 en 13.51. H&nsweert: 0.29 en 13.01. Terneuzen: 12.31. Vliissingeu 12.02. Wemefldinige: 1.06 en 13.41. Maandag 24 juMl. Bergen op Zoom: 2.15 en 14.43. Hansweert: 1.27 en 13.52. Terneuzen 0.54 en 13.19. Vlissingen: 0.24 en 12.50. Wemeïdinge: 2,05 en 14.33. (Van een onzer verslaggevers) STEKENE „Allez zunne, deurschieten. Gaat 'ns een klein bieiske achteruit manne- kes, alstekeblieft, da de schut ters vrij staon". Terwijl in rad Vlaams dit soort en nog veel meer fraaie uitdrukkingen over het pittoreske kerkplein tje klonken, beproefden zo'n 300 Belgische en Zeeuwsch- Vlaamse schutters gisteren in Stekene hun geluk op de lig gende wip. Het schuttersfestijm was op touw gezet dloor die „Belgische jeugd" in het kader van_ de nationale feestdag in België en werd vrijdag voor de achtste keer gehouden. Daarmee be hoort het tot een van de meest populaire tradities viau de grensstreek. Onder de bijna 300 schutters waren naar schatting van de organisatie 30 Zeeuwsch-Vlaamse deelne mers hun beste beentje voor- gistermiddag om 15.00 uur- en duurde officieel tot 20.00 uur. Daarna was er natuurlijk nog wel het een en ander te vieren in de plaatselijke etablisse menten. Met de plaatselijke parochiekerk als inspirerende achtergrond hebben de deelne mers hiuin bete sbeentje voor gezet, want het was de moeite waard. Er was een prijzen pot te verdelen van in totaal 10.000 gulden en daarvoor wil de een ieder wel eens een ge- lufcschot wagen. Dat het geen gemakkelijke opgave was, bleek overigens al ras. Terwijl de „speaker" in zijn smeuïge taaltje aanmoedigde en berisp te, parelde menig zweetdrup- ADVERTENTIE) Korte Nleuwstraat 21 HULST Tel. 2478-3538 b.g.g. 2209 Een eventuele verdere ex pansie zal snel moeten ko men wil deze voor 1975 nog enige invloed kunnen uitoe fenen op de werkgelegen heid. Het ligt, gezien de hui dige ontwikkelingen niet in de lijn der verwachting dat er zich voor 1975 veel men sen in de gemeente Oostburg zullen vestigen. Het onitforekien van werkge legenheid voor afgestudeerden op het niveau van het middel baar en hoger (beroeps-) on derwijs zal vorlopig tot ge volg hebben dat een belang rijk deed van de mensen tus sen 18 en 30 jaiar uit Oostburg zal vertrekken en niet meer zal terugkeren. De stagnatie in de bevolkingsontwikkeling is voor de gemeente Oostburg niet wenselijk. Zij komt de leefbaarheid niet ten goede. Blijft de bevolking stagneren dan zullen in 1985 naar ver wachting 19 van de 100 inwo ners uit bejaarden bestaan- Tot deze oonclusde komt het onitwerp-structuurplan van de gemeente Oostburg, dat is sa men-gesteld door het stede- bouwkundiig adviesbureau Kuyken, het ETI voor Zeeland en het ingenieurs- en architec tenbureau V-an Hasselt en De Koning. Het ontwerp-struc- tuurplan is dezer dagen aan de gemeenteraadsleden ter hond gesteld. Van het ruim 80 pagi na's tellende rapport zal ten behoeve van de bevolking een populaire uitgave worden ver vaardigd. „Wij hopen dat het ontwerp structuurplan in bre de kring tot onderwerp van discussie zal worden ge maakt", zei burgemeester A. Sclidpper. Met betrekking tot de te verwachten woningbouw spreekt het structuurplan de verwachting uit dat een be langrijk deel daarvan, gezien de samenstelling van de be volking. sociale bouw zal blij ven. Van het bouwprogramma van gemiddeld 100 woningen per jaar zouden bij een stag nerende bevolkingsontwikke ling er ongeveer 50 woning wetwoningen per jaar ge bouwd moeten worden. Econo misch gezien moet een verdere groei van het verblijfstoerisme in de gemeente Oostburg wen selijk worden geacht. Daarbij dient gestreefd te worden naar uitbreiding van hoogwaardige accommodatie zoals motels, bungalows e.d., maar ook goed ingerichte caravan- en kam peerterreinen. Bij Cadzand moet voor de toekomst belang stelling worden verwacht voor de bouw van appartementen, In het kustgebied van West- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt voor 1985 een aantal van 36.000 tot 45.000 slaapplaatsen verwacht. Momenteel is dit ongeveer 25.000. commentaar van een van hen, „Ik heb nagenoeg geen vuil, maar wordt hier even voor 170 gulden aangeslagen. Het is on begrijpelijk diat deze maatre gel buiten de middenstanders om wordt genomen. Het meest vreemde vind ik nog, dat er niemand voor die schatting bij me is geweest." Volgens voorlichtingsambte naar C. Smies van Axel be treft het de uitvoering van een reeds geruime tijd geleden door de gemeenteraad geno men beslissing tot wijziging van de verordening. Volgens deze wijziging moet voor een wekelijkse hoeveelheid van 200 liter een bedrag van 120 gulden worden betaald en ook voor gedeelten daarvan. Voor elke 100 liter meer of een gedeelte daarvan komt er 50 gulden bij. Op liet stadhuis van Axel zijn gisteren al verontwaardig de reacties binnengekomen. Volgens het commentaar zul- ren alle klachten worden on derzocht. „Ja. het Is natuurlijk altijd mogelijk dat er bjj die schattingen fouten zijn ge maakt. Dat. het willekeurig ge beurd zou zijn, is niet waar". „Het is gewoon te gek", zo meent een middenstander. „Je Kunt toch aannemen, dat een kapper geen honderden liters bedrijfsafval heeft. Maar die moet nu toch ook veel gaan betalen. Meneer er zijn collega,'s, die drie keer zoveel op tafel moe ten gaan leggen als vroeger." Een andere zakenman: „Er zijn natuurlijk veel produkten die in dozen binnenkomen, maar meestal gaan ze ook zo weer de deur uit, want je pakt ze toch in voor de klant." In de Axelse winkelstraten zijn de niet verwachte aansla gen gisteren het onderwerp van gesprek geweest. „Het ergste is nog, dat dit zomaar uit de lucht is komen vallen. We staan echt met onze oren te klapperen", aldus het ver ontwaardigde commentaar. EHBO Het bestuur van de EHBO heeft in een verga dering de mogelijkheden voor een reis naar Luxemburg be sproken, De tocht zal waar schijnlijk half augustus wor den ondernomen. Bij voldoen de deelname zal er half sep tember een nieuwe cursus worden gegeven. De jaarlijkse pleisteractie zal vermoedelijk op 12 augustus worden gehou den. peltje op het Belgische asfalt „Ge kun nie dom genoeg zijn om te schieten", wist de man achter de microfoon tot ver maak v,an het publiek te mél den. Hij*' speelde een wezenlij ke rol in dit fraaie toneelstuk, waarvan niemand iets had in gestudeerd, maar waar bijna professioneel werd geac teerd. Want een koddige vertoning was het alleszins. Wie kan uit eindelijk na een dag van schieten en drinken bloedse rieus blijven? „Wie 't em raak schiet, krijgt ne trapiest van mij", ging die woordenlawine over de geluidsinstallatie door, terwijl die zoveelste pijl werd afgeschoten. Overigens is er geen winnende ploeg uit de bus gekomen, omdat het schuttersfestijn een individua listisch karakter had en het ex- dus voor iedier om ging zijn eigen boontjes te doppen. Jubilaris Maandag 24 juli. zal het 22 jaar geleden zijn dat de heer A. van Dorsselaer bij Morres Meubelbedrijven n.v. in dienst is getreden. De heer van Dorsselaer zal 's avonds van half zeven tot half negen recipieren in restaurant „de Koning van Engelland", ta Hulst A- van Dorsselaer was 14 jaar, toen hij als loopjongen in dienst trad en momenteel is hij chef van de afdeling „tex tiel" in het bedrijf aan de Vismarkt te Hulst (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij een aanrij ding tussen twee personenau to's aan het eind van de Tivo- liweg in Hulst ontstond gister middag zware schade. De bestuurder van een per sonenwagen, R.S. uit S-t. Gil lis-Waas reed ï-ijksweg zestig op zonder voorrang te verle nen en kwam daarbij in bot sing met H.A. uit Sluiskil. SLUISKIL Vrijdagmorgen verleende de uit Merksem (B) afkomstige autobestuurder C-L.W. op de westelijke afrit van de bi-ug nabij Sluiskil, geen voorrang aan de autobestuurster, me vrouw K. van Z. uit Terneu zen, die uit de richting van haar woonplaats kwam. Bij de daarbij ontstane aan rijding werden vier personen licht gewond, zij werden door passerende auto's naar het Eli- sabeth-ziekenhuis te Sluiskil gebracht, maar konden na be handeling, naar huis terug ke ren. De beide auto's waren total loss. (Van een onzer verslagge vers). YERSEKE De gehele be volking van het Zeeuwse vis sersdorp Yerseke werkt mo menteel druk aan de voorbe reiding van een internationaal „demonstratief feest". Op za terdag 12 augustus zijn alle Nederlanders, Belgen en ande re belangstellenden, c.q. mos selliefhebbers uitgenodigd om zich in de eerste plaats gratis tegoed te doen aan verse ge kookte mossels, en in de twee de plaats tal van feestelijke aktiviteiten bij te wonen. De manifestatie zal de anna len ingaan als de „Oosterschel de-dag". De mossels zullen dampend worden aangevoerd in grote vrachtwagens, gedu rende een zes uurs non-stop maaltijd. De monstermaaltijd wordt geserveerd in de open lucht, aan de haven. De orga nisatoren zijn berekend op een enorme toeloop: er zijn min stens 15.000 porties van één kilo gereserveerd en mocht de belangstelling nog groter zijn: „Geen nood", aldus de organi satoren, „want de Oosterschel- de is vlakbij en die herbergt nog een schat aan uitstekende mossels". Via affiches, VVV's, adver tenties, perspublikaties en an dere communicatiewegen in geheel Nederland en België hoopt men zoveel mogelijk mensen attent te maken op de Oosterschelde-problematiek. Alle plaatselijke verenigingen en instellingen hebben van be gin af aan het door de „Werk groep Oosterscheldedag" geno men initiatief uitgebouwd, ten einde de bezoekers duidelijk te maken hoeveel goeds de Oosterschelde nog te bieden heeft, goeds dat straks verlo ren dreigt te gaan door de afsluiting van de zeearm. I-n een doorlopende voorstel ling van de nieuwe Ooster- scheldefilm wil men dat nog duidelijker maken, evenals op een tentoonstelling van schil derijen, foto's en diaprojectie in het voormalige gemeente huis. 's Middags kan men meeva ren op de vissersvloot die op de Oosterschelde een vloot- show ten beste zal geven. Op de dijk zal men dit kunnen bekijken evenals de zeilrace om de mosselbeker en de de monstratie van waterskiërs en sportduikers. De manifesta tie wordt begeleid met muziek van een feestkapel, een show orkest, taptoe, dansorkesten. Er is ook een popconcert. (Van een onzer verslaggevers) GOES Midden-Zeeland neeft gisterochtend vroeg een zeldzaam onweersverschijnsel ondergaan. Van half vier in de vroege ochtend tot rond met middaguur beleefde men een continu-onweer, op slechts en- k'ele plaatsen gepaard gaande met hevige neerslag. De groot ste overlast ondervonden, naast enkele inwoners van Goes en Bath en Yerseke, wier kelders onderliepen, de spoorwegen doordat de hevige regen op verscheidene over wegen de beveiligingsinstalla tie via kortsluiting onklaar had gemaakt. Ten gevolge hiervan ondervonden de trei nen in Zeeland gisteren tot in de middag vertragingen die in de loop van de middag be perkt konden blijven tot enke le minuten. Op verscheidene plaatsen sloeg gisterochtend de bliksem in. Het meeste last hiervan hadden d<e bewoners van de Goese torenflat Boszicht, die gisteren noch de Tour de France noch de andere popu laire tv-programma's konden zien: de bliksem was ingesla gen in de centrale antenn'e. De storingen op het baanvak Roosendaal Vlissingen van de NS concentreerden zich op het emplacement Goes, liet traject Goes-Middelburg en vooral het stuk Rilland-Goes. Gistermid dag kampten vier overwegen een bij 's-Heer Hendrikskin deren en drie tussen Krabben- dijke 'en Rilland-Bath) nog met storing. Alle defect ge raakte overwegen sloten zich automatisch. Door de spoorwe gen werd gisterochtend vroeg meteen een legertje „vlagge- zwaaiers" op pad gestuurd, die de installatie terplaatse uit schakelden (ook de knipper licht-overwegen) en met do rode wimpel postvatten. De KNMI in Vlissingen verklaarde ons gisteren dé vreemd aandoende aanhouden de onweerssituatie. De lucht drukverdeling in Zeeland was ongewoon vlak, zodat het on weer niet door wind kon af drijven. Via d'e Westerschelde dreef het onweer langzaam af naar Goes en Bath, waar, al dus het KNMI, „de grootste klap werd opgevangen". In Bath kon men geen hand voor de ogen zien. In Goes kwamen verscheidene wegen onder wa ter tb staan.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3