KONINGIN CONSULTEERT In weekend al „tweede kabinet- Biesheuvel ZON BROEDT EIEREN UIT Warmste dag sinds 5 jaar VERLANGLIJST FISCHER WEER STUKKEN LANGER Reders houden achter gages SCHERPE KRITIEK RISDOM OP AKZO- RELEID ZEKER AL KUIKENS DOOD DOOR HITTE WARM KLE Water r genoeg VIERDAAGSE-WANDELAAR IN HITTE UITGETELD Fischer gelijk met Spasski Bejaarde man lag maand dood in huis 11 200.000 Recruten kiagen Belg onder Ossenisse verdronken „Laat kleuters niet alleen een ijsje halen" VISSTERFTE IN DE ZAAN NÓG NIET DE HEETSTE ZOMER WERKNEMERS IN ZEEVAART Al onherstelbare schade aan Enka- personeel Breda Birecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal,* per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 21 JULI 1972 VRIJE 26e Jaargang No. 8908 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Op korte tèrmijn misschien 'zelfs nog voor dit weekend zal het thans demissionaire kabinet-Biesheuvel zich opnieuw presenteren als het tweede kabinet-Biesheuvel, dat de uitsluitende opdracht heeft de begroting door de Tweede Kamer te loodsen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Dat was de algemene verwachting gisteren in Den Haag, nadat het kabinet gistermiddag zijn functies ter beschikking had gesteld. Een uur nadat het nieuws door middel van een communiqué Werd verspreid begon de koningin (ongewoon snel) met het raadplegen van achtereenvolgens Eerste-Kamervoorzitter mr. M de Niet gz., Tweede-Kamervoorzitter mr. F. van Thiel en de waarnemend vice-president van de Raad van State, mr. De Block Gisteravond ontving zij drs. J. den Uyl als voorzitter van de grootste fractie in de Tweede Kamer en mr. Andriessen, fractie leider van de KVP. Vandaag zullen de overige fractieleiders op Huis ten Bosch worden ontvangen. Dat gisteren direct met de consultaties is begonnen, werd in Den. Haag uitgelegd als een aanwijzing voor de verwach ting, dat demissionaire minis ter-president Biesheuvel nog vandaag een formatie-opdracht krijgt. De eigenlijke formatie, in feite niets anders dan de bestaande dermssionSire plo'eg bij elkaar houden, kan dan een zacht eitje zijn, tenzij de opvulling van de vacatures Drees en De Brauw onver wacht moeilijkheden gaat op leveren. De verwachting is evenwel, dat men het ministe rie van Verkeer en Waterstaat er bij zal laten doen door Udink (Drees waarnemer) en dat minister Van Veen (On derwijs) de taak van De Brauw (Wetenschapsbeleid) er bii neemt. In het officiële communiqué van het kabinet der koningin, dat gistermiddag door de Rijksvoorlichtingsdienst werd verspreid, wordt meegedeeld, dat minister-president Bies heuvel woensdag op Huis ten Bosch is ontvangen can het staatshoofd in kennis te stel len van de ontslag-aanvrage van de DS'70 ministers Drees en De Brauw en de beide staatssecretarissen mevrouw Veenendaal en de heer Van Stuyvenbeng. Het communiqué vervolgt dan fnet de medede ling, dat Biesheuvel gisteren opnieuw door de koningin is ontvangen, ditmaal op Soest- dijk. Bij die gelegenheid heeft de koningin de ontslagaanvra gen van de DS'70-bewiindsli»- den ingewilligd. Vervolgens heeft de heer Biesheuvel meegedeeld, dat door het uittreden van de bei de DS'70 ministers de vijfpa-r- tijenbasis aan het kabinet is ontvallen, reden waarom de overige ministers hum porte feuilles ter beschikking van de koningin hebben gesteld, minister Boertien (Zonder Portefeuille) zijn ambt ter be schikking heeft gesteld en de staatssecretarissen hun functies ter beschikking hebben gesteld. De formulering „ter beschik king stellen" is hier ge hanteerd, omdat dit al op voorhand inhoudt, dat de zit tende bewindslieden bereid zijn zitting te nemen in het straks te formeren interim-ka binet. Materieel betekent dit overigens wel degelijk, dat het kabinet nu demissionair is, ge tuige ook de formulering in het communiqué, dat de ko ningin de bewindslieden heeft verzocht „datgene te blijven verrichten dat ze in het belang van het koninkrijk noodzake lijk achten." In het communiqué is uiter aard niets terug te vinden van het „huiswerk", dat de konin gin de heer Biesheuvel eergis teravond heeft meegegeven, namelijk nog eens te bekijken of lijmen van de breuk moge lijk was. Het-is niet gebruike lijk in ons staatsrechtelijk sys teem, dat „overleg binnen de Kroon" in de openbaarheid komt (het spreekwoordelijke geheim van Soestdijk). Om toch een verklaring te hebben voor het feit, dat de heer Biesheuvel tweemaal bij de koningin is geweest, is irt het communiqué de formule' ring gebruikt, dat de minister president woensdag op Huis ten Bosch de koningin „in kennis heeft gesteld" van de ontslagaanvrage van de DS'70- bewimdslieden en dat hij gis teren op Soestdijk de functies ter beschikkig heeft gesteld. Aangenomen wordt echter, dat dit ook reeds woensdag is ge beurd, maar dat de koningin toen het bekende huiswerk heeft meegegeven, reden ook waarom woensdag een extra kabinetsraad werd gehou den. Uit de tekst van het commu niqué is wel duidelijk gewor den dat de breuk met DS'70 thans definitief is, al wordt niet helemaal uitgesloten, dat geprobeerd zal worden DS'70 bij de formatie van het inte rim-kabinet te betrekken. Fractieleider Andriessen van de KVP verklaarde gisteren, dat naar zijn mening de situa tie in feite zo moet worden uitgelegd, dat nu ook de breuk tussen de fractie van DS'70 en de vier regeringsfracties be staat. De fractieleiders van KVP, VVD, ARP en CHIT hebben gistermiddag verga derd om hun adviezen die zij gisteren en vandaag aan de koningin uitbrengen, op elkaar af te stemmen. Andriessen verklaarde dat de inhoud van het communiqué hem niet had verrast. Hij pleitte voor een snelle procedure inzake de ko mende begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer. De fractieleiders van de op positie, Den Uyl (PvdA) Van Mierlo (D'66) en Aarden (PPR) zullen de koningin een eensluidend advies uitbrengen. Namens de drie oppositiefrac ties werd gisteren verklaard, dat de conclusie van het kabi net juist was, maar dat het dwaas was, dat het vier dagen heeft moeten duren voordat er na het uittreden van de DS'70 ministers een communiqué in zake de terbeschikkingstelling der portefeuilles en functies kwam. Verkiezingen moeten nu volgen, aldus het oordeel van de progressieve drie. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De tropi sche temperaturen van de af gelopen dagen betekent een ramp voor de kuikenmeste- rijen. Alleen al in Limburg zijn naar voorlopige schatting ruim 200.000 kuikens door hitte en zuurstofgebrek om het leven gekomen. In de kring Nederweert had men gistermiddag ruim 150.000 dode kuikens geregi streerd. De chemische bedrij ven van de N.C.B. kunnen het aanbod van de kadavers nauwelijks verwerken omdat naast de massale kuiken- sterfte ook een groot aanbod is van ander dood vee. vooral varkens. In de nabijheid van de kuikenmesterijen in Maas- bree hangt een ondragelijke stank, verspreid door de ka davers die daar al twee da gen liggen te rotten. De gro te kuikenslachterijen zijn nu genoodzaakt 's nachts om drie uur te beginnen, omdat vervoer en verwerking over dag hij deze temperatuur bijna onmogelijk is. Pluimveehouders met kui kens die ondanks ventilatie van de hokken door de hitte in levensgevaar komen, kun nen een beroep doen op de Bescherming Bevolking (BB). Dit is het resultaat van het spoedoverleg tussen het Landbouwschap en het ministerie vaai Binnenlandse Zaken, waaroml."» "de 8£ valt. De BB komt dan met mensen en materieel de da ken van de kulkenverblijvem nat houden of legt er een regenscherm rondom. DEN HAAG (ANP). „Als kleuters een ijsje gaan kopen aan een karretje op de weg, denken ze alleen maar aan dat ijsje en letten ze niet op het verkeer". De ouders worden hi'er op gewezen door het comité ter Bevordering van Kleuterbe- seherming, dat in deze war me dagen de ouders vraagt zelf even mee te lopen naar het karretje. Zelfs vlak voor hun huis worden veel kleu ters aangereden, als ze zo maar de weg op rennen. ZAANDAM (ANP). In de Zaan is woensdag en don derdag massale vissterfte geconstateerd, veroorzaakt door een tekort aan zuurstof in h'et rivierwater. Volgens het Hoogheem raadschap in Edam wordt het verdwijnen van de zuurstof in de hand gewerkt door de felle zon. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De hitte golf heeft in een boeren schuur bij Beekbergen een ware slachting onder kuikens aangericht. Door de tropische temperaturen kwamen de dieren tevoorschijn uit een grote partij afgekeurde broed- eieren zonder dat iemand het in de gaten had. Het drama werd ontdekt door toevallig passerende va kantiegangers. Zij hoorden gepiep en forceerden de deur. In de schuur stonden tientallen dozen met het op schrift „verse eieren". De in houd bleek echter tot hun niet geringe verbazing en ontsteltenis te bestaan uit le vende en dode kuikens. In totaal bleken een kleine hon derd dieren de barre omstan digheden te hebben over leefd. De politie stelde na een onderzoek vast dat de eieren bedoeld waren om als voed sel voor wilde zwijnen te dieireh. De partij was afge keurd en neergezet door de Edese pluimveehouder J. van de F. Hij kreeg een proces verbaal wegens dierenmis handeling. Wineke, vrouw van de schipper van het motorschip „Wine- ke" uit Werkendam, vindt dat er aan boord steeds werk aan de winkel is. Temperaturen die ver boven een Nederlands ge middelde liggen kunnen dat niet veranderen. Witneke, hef schip in dit geval, ligt aan de kade langs de Schuttershofweg in<£er. neuzen bijna net zo mooi te worden als de bazin die onverdro ten de kwast hanteert. (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Donderdag middag las de adjunct-direc teur van het KNMI, dr. H. ten Kate, op ons verzoek, de hoogste temperatuur van de dag af: 31,2 graden. En hij vertelde er bij dat men in de annalen van De Bilt tot 18 juli 1967 terug moet gaan om een even hoge waarde te vinden. De donderdag isfaók duidelijk warmer geweest dan de woensdag, toen in De Bilt 30,8 ais hoogste tempe ratuur werd geregistreerd. Temperaturen van dertig graden en hoger zijn in óns land betrekkelijk zeldzaam. In 1970 en 1971 kwamen ze niet voor. In 1969 werd der tig graden gemeten op 2 en op 10 augustus. Dat alles stempelt 1972 nog niet tot „de warmste zomer sinds mensenheugenis", want dan moet de hittegolf langer aan houden dan een p. :>r da gen. Dr. Ten Kate vertelde na melijk dat in de oorlogszo- raer van 1941 een week lang, van 7 tot 13 juli, temperatu ren van boven de dertig gra den werden gemeten. Die warmte werd, zoals nu ook, begeleid door plotselinge he vige onweders. „Ik heriner me nog dat we op een mid dag op de weertoren stonden en dat er plotseling hevige donderslagen weerklonken, terwijl alles om ons heen siste en knarste. We zijn toen wel erg gauw naar be neden gegaan. Officieel heb ben de Nederlanders van het temparatuurverloop toen nooit iets vernomen: het weerbericht behoorde tot de streng bewaakte militaire ge heimen. Intussen moet hierbij wor den aangetekend dat, terwdl- le van de vergelijkbaarheid, in dit artikel uitsluitend is uitgegaan van de thermome ter in De Bilt, de hoofdpost van het KNMI Plaatselijk kunnen nog vrij grote verschillen optreden, zoals in Eelde, in Twente en in Limburg, waar dé invloed van de zee geringer is. Zo werd woensdag in Eelde 33 graden als hoogste thermo meterstand genoteerd. DEN HAAG (ANP). Ondanks de grote hitte van de afgelopen dagen verwach ten de Nederlandse waterlei dingbedrijven geen moeilijk heden met de watervoorzie ning. „Gewoon goed pompen, dan kan er niets misgaan", karakteriseert het Amster damse bedrijf de situatie. De toename van het ver bruik is „best bü te' hou den". Ook in Rotterdam, waar de kwaliteit van het water nog wel eens wat te wensen overlaat, ziet de directie de hittegolf niet somber in: „We hebben een onbeperkte voor raad vloeistof door de lange regenperiode die we hebben gehad. Bovendien is de wa terstand van de Rijn rede lijk" Een van de Vierdaagse-wandelaars wie het lopen in de hitte teveel werd, wordt hier weggedragen. (Zie verder onze sportpagina). (Van onze sportredactiel REYKJAVIK Het leek er gisteren even on dat de camera's bij de vijfde partij uit de tweekamp tussen Spass ki en Fischer weer zouden snorren. Chester Fox, die de exclusieve filmrechten van de tweekamp heeft, liet zijn ap paratuur een uur voor de par tij weer installeren. Drie kwartier later kreeg hij echter telefonisch opdracht al zijn toestellen weer te verwijde- De camera's waren verwij derd, omdat zij de woede had den opgewekt van Bobbv Fi scher. De Amerikaan deed gis teren ook anderszins weer flink van zich spreken. Bij een inspectie, die Fi scher rond middernacht had uitgevoerd, wees de Ameri kaan op een twintigtal klei nigheden. die hem niet bevie len. Fischer klaagde nog over het gepolijste, marmeren schaakbord, daar hij een klei ner bord met minder glan: prefereert. Ook de donker- REYKJAVIK (ANP) Bobby Fischer is gisteren op gelijke hoogte gekomen met titelhouder Boris Spasski. dooi de vijfde partij uit de twee kamp om de wereldtitel te winnen. Spasski, die met wit speelde, gaf na de 27e zet op. De stand is nu 2,5-2.5. bruine gordijnen voor de ra men in de hal stonden hem met aan. Bovendien vroeg Fischer om een nieuwe auto en vrij ge bruik van het hotelzwembad. Op deze eisen kreeg hij echter een vriendelijk, maar beslist „neen" te horen. Op een gege ven moment liet Fischer de andere hotelgasten uit het zwembad verwijderen. Spaanse gast, die geweigerd Spaanse gast, die geweïgedrd had het „bevel" op te volgen. Hij tikte hem op de schouder en vroeg om een stukje zeep. De Amerikaan verkeerde na melijk in de mening dat de Spanjaard een badmeester was- ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam heeft, de 77-jarige J. van der Horst, dood in zijn woning in de Maasstad aangetroffen- Op grond van de aanwezige kranten wordt aangenomen dat de man al op 22 juni is overleden. Bijna aiie recruten (ruim 200) in onleiding in de Willem Hl-kazerne en de Bernhardkazerne in Amersfoort, hebben een beklag ondertekend tegen het feit dat solda ten die 'S nachts wacht hebben, ook overdag dienst moeten doeu- Afdelingsbestuurders van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren zullen het massahe- klag vandaag indienoJi bij de kazernecommar danten- In de militaire dienst is het gebruikelijk dat degenen die 's nachts wachtlopen, overdag vrij zijn. In de twee ka zernes in Amersfoort, waar de recruten door gaans maar twee maan den verblijven, wijken de commandanten vol gens de VVDM van deze regel af, omdat er an ders te weinig tijd over zou blijven voor de op leiding. ROTTERDAM (ANP) Veel kleine Nederlandse kust vaartrederijen maken zich vol gens de Federatie van Werk nemersorganisaties in de Zee vaart, schuldig aan het achter houden van gages. Het bedrag, dat hier jaarlijks mee gemoeid is, loopt in de vele honderd duizenden guldens. Volgens bestuurder J. Ger ritsen wist de Federatie het afgelopen jaar een bedrag van ongeveer een kwart, miljoen guldens aan ten onrechte niet uitbetaald loon te achterhalen „Er is helaas geen sprake van incidentele gevallen. De laatste jaren is het aantal ontduikin gen schrikbarend opgelopen Het is een onhoudbare situa tie", aldus de heer Gerritsen. Volgens hem zijn het vooral buitenlandse zeelui, en met na me Kaapverdianen, die de dupe worden van het. optreden van reders. De Kaapverdianen kunnen lezen noch schrij ven. H In de meeste gevallen be taalden de reders na klachten te hebben ontvangen het ach terstallige loon vlot, maar het is ook dikwijls voorgekomen, dat het bureau Arbeidsrecht van het NVV moest worden ingeschakeld. De achtergehou den bedragen varieerden van f 100,- tot f 5000,- per gevat. De Vereniging van werkge vers in de kleine handelsvaart bevestigden noch ontkennen, dat ze door de federatie ge constateerde praktijken van kleine kustvaartreders voorko men: „Wij hebban geen in zicht in de loonadministratie van die rederijen". (Van een onzer verslagge vers). OSSENISSE. De 43-jarige R. Verhult uit Sint Niklaas is gistermiddag onder de ogen van vrouw en kinderen ver dronken in de Westerschelde onder Ossenisse. B. van Mee- len uit Clinge, die tegelijker tijd met hem te water geraak te. kon door een visser van de verdrinkingsdood worden ge red. Vermoedelijk zijn de twee badgasten spelenderwijs in een diepe put met waterkolk terecht gekomen. Ze waren bij laagwater op het eind van, een strekdam bezig met een strandbal, toen familieleden plotseling opmerkten, dat het tweetal was verdwenen. Daar op ontstond meteen paniek, omdat bekend was, dat geen van beiden kon zwemmen. Marcel van Duy. e, die in de buurt van de strekdam aan het vissen was, sprong de drenkelingen achterna en zag kans om de Belg aan de kant te brengen. Deze bleek toen al te zijn verdronken. Bij de heer Van Meelen, die kort daarop werd gered, bleek kunstmatige ademhaling suc ces te hebben. Alle twee de slachtoffers zijn per ambulan ce naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. Het ongeluk gebeurde rond half vier en had plaats tussen Camping De Zeemeeuw en Krevershille. DE ONGEVEER 380.000 on derwijzers in Engeland en Wales hebben via hun vakver enigingen de eis gesteld van 20 procent salarisverhoging. (Van een onzer verslagge vers). BREDA. Het reorganisa tieplan van de Raad van Be stuur van AKZO waardoor o.a. Enka - Breda gesloten zou wor den heeft al zo diep ingegre pen in het bestaan van veel van de circa 1700 werknemers van dat bedrijf, dat dit onher stelbare lichamelijke en psy chische schade heeft toege bracht en nog zal toebrengen. Dat is de hoofdconclusie uit de brochure „Noodsignalen; socia le en pastorale aspecten rond een bedrijfssluiting in Breda", welke gisteren is gepubli ceerd. In de brohchure wordt op vele plaatsen getuigenis afge legd van diep menselijk leed, veroorzaakt door het rampbe- richt van 6 april j.l. „Noodsig nalen", dat is uitgegeven door het bisdom Breda, is daarmee een „spreekbuis van mensen, wier nood, onzekerheid en angst naar hun eigen gevoel niet voldoende wordt "begre pen" zoals de gezamenlijke Bredase bedrijfsaalmoezeniers schrijven. De brochure werd samenbesteld in overleg tussen de gekozen ledén van de on dernemingsraad van Enka- Breda, het bedrijfsapostolaat en de persdienst van het bis dom. Bij laatstgenoemde is de brochure te bestellen. Het sociale beleid bij de AKZO, zo concluderen de ge kozen leden van de OR is door de reorganisatieplannen onge loofwaardig geworden. Tot 6 april steunde het op een zo groot mogelijke garantie voor de continuïteit van de werkge legenheid voor alle werknemers; en op eqn pakket materiële voorzieningen en sociale rege lingen, dat zo goed was als de bedrijfssituatie en de alge meen maatschappelijke ten dens maar mogelijk maakten. Het eerste is primair om het tweede zinvol te maken. „Door de bekendmaking van de reorganisatie plannen is de primaire peiler van het sociaal beleid doorgezaagd. Hierdoor is sinds die datum, zonder in grijpende wijziging van de plannen geen goed sociaal be leid meer mogelijk". Elders: „Wat nu overblijft is alleen maar het pakket mate riele maatregelen voor hen die nog blijven werken. Dit wordt gepresenteerd als een goed so ciaal beleid, maar het is alleen maar goed, zolang je. niet ont slagen wordt". (Vervolg op pagina 3).

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1