LUCHTBRUG TUSSEN EGYPTE EN SOVJET-UNIE Chemisch opslagbedrijf blijft voorlopig dicht Finse regering treedt af Geheim overleg Kissinger en N oord-Vietnam Op 12 september besluit over topconferentie DE „ORANJE NASSAU" VOOR HET LAATST IN AMSTERDAM ,u- esreiy én? Ijlings vertrek: drukte als na juni-oorlog Ontvoerde Siciliaan vrijgelaten Heath wijst kritiek op Whitelaw af Enorme drug-vangst Tranen bij een afscheid VONISSEN IN PRAAG HET WEER binnenland buitenland Grote kosten Concurrentie Joh. Midderigh- Bokhorst overleden Losgeld betaald Zaak-Roovers door HMG afgerond Zonder spijt Reacties Wapi ens Moskou MAN SCHIET PILOOT DOOD Ter wijl gevech ten doorgaan Aan liet front De tien te Brussel hijeen Olie bedreigt de Oslo-fjord Donderdag 20 juli 1972 9 13 ROTTERDAM (ANP) Het opslagbedrijf voor chemi sche afvalstoffen van de Ex ploitatie Maatschappij Krim pen (EMK) blijft dicht, zo lang naar de mening van het Krimpense gemeentebestuur geen voldoende waarborgen zijn geschapen voor de veilig heid. Deskundigen zullen nog maals trachten een oplossing te vinden, waardoor de bezwa ren van het gemeentebestuur worden weggenomen en het bedrijf weer kan draaien. Het intensieve overleg dat de EMK-directie en het ge meentebestuur afgelopen we ken hebben gevoerd, liep de zer dagen stuk, omdat EMK niet in staat was aan de voor waarden van de gemeente te voldoen. ,,Er moet toch maar verder worden gesleuteld aan een oplossing, misschien is het mogelijk bepaalde voorwaar den te verzachten. Maar ik ben bang, dat het gemeentebe stuur niet veel water in de wijn zal doen", aldus de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, die gistermorgen, in tweede termijn, het kort geding behandelde, dat de EMK-directie tegen het ge meentebestuur heef! aange spannen uit protest tegen de sluiting begin mei. De ge meente liet het bedrijf sluiten, omdat het een bedreiging zou vormen voor de omwonende bevolking. De EMK-directie wil graag verder praten, omdat de slui ting het bedrijf veel geld kost. Veel heil ziet men er echter niet in, omdat de gemeente zich ten aanzien van de veilig heidsvoorwaarden onwrikbaar opstelt. Zolang echter geen hinderwetvergunning is afge geven - de installatie draait momenteel op een sterk ver ouderde vergunning - is men afhankelijk van de gemeen te. Een van de voornaamste voorwaarden van de gemeente is, dat EMK weet wat voor stoffen zij in huis haalt. Hier over bestaan twijfels, omdat tijdens de oyerlegperiode - met toestemming van de ge meente - een lading afvalstof fen van de NDSM werd opge slagen. Bij een nadere (analyse door een van de gemeentezijde ingeschakeld ingenieursbureau bleek dat de stoffen veel ge vaarlijker waren dan men bij EMK dacht. Het gemeentebe stuur acht dit „onvergeeflijk en typerend voor de toekom stige wijze van handelen bij het bedrijf." De president van de recht bank drong erop aan dat grote concerns die a valstoffen naar het bedrijf in Krimpen zen den. zelf een analyse maken. Volgens de EMK-directie is dit onuitvoerbaar, omdat de grote jongens dan naar een concurrent stappen die niet zo moeilijk doet. Over de financiën van EMK toonde de president zich, evenals op de eerste zitting, bijzonder sceptisch. Volgens hem heeft het bedrijf - maat schappelijk kapitaal ƒ2000 bij eventuele rampen gsen rooie cent om de schade te betalen en zou de gemeente er voor moeten opdraaien. Hij hechtte /einig geloof van de toezeg ging van de EMK-directie dat er een verzekering kan wor den afgesloten. In afwachting van het nieuwe overleg wilde mr. Reuder nog geen uitspraak doen. „Met alle onzekerheden van de zijde van EMK zou ik bin nen vijf minuten een vonnis klaar hebben. Wanneer ik nu de belangen afweeg, zijn die van de gemeente groter", al dus de president. Het kort geding is voor 1 nbepaalde tijd aangehouden. Rafael Paasio, na vijf maan den weer een ander jasje. HELSINKI (AFP-ANP) De Finsche premier Rafael Paa sio heeft gisteren het ontslag van zijn uit sociaal-democra ten bestaande minderheidsre gering ingediend. Paasio vormde zijn kabinet op 22 februari, nadat pogingen om een coalitieregering te vor men mislukt waren. De onder handelingen over zulk een ka binet waren begonnen na de vervroegde parlementsverkie zingen van begin januari, -die resulteerden in een kleine overwinning voor de linkse partijen. President Kekkonen nodigde daarop Paasio uit een uit de centrumpartij, de libe ralen, de Zweedse volkspartij de sociaal-democraten en de communisten bestaande coali tieregering te vormen. De communisten kwamen met een lange lijst van voor waarden die het de andere partijen onmogelijk maakte tot een coalitie van de vijf te komen. Paasio kon toen alleen maar een minderheidskabinet met vertegenwoordigers van zijn eigen partij samenstel len. In politieke krtmgen in Hel sinki werd gezegd, dat het ont slag van Paasio is afgedwon gen doo-r de oppositiepartijen, die ontevreden waren over de met de EEG gevoerde onder handelingen. DEN HAAG (ANP) De 92-jarige schilderes en schrijf ster Johanna Bernardina Mid- derigh-Bokhorst is gisteren overleden in haar woning in Wassenaar. Zij was vooral be kend als illustratrice van meisjesboeken, waarbij zii soms ook de tekst leverde CATANIA (UPI). De Siciliaanse politie heeft bekendgemaakt dat een Siciliaanse land eigenaar die 34 dagen geleden werd ontvoerd, gisteren is vrijgelaten. Het is de 44-jarige Al- do jPalumbo. die ook land bezit in de buurt van de Braziliaanse hoofdstad Brasilia. Een broer van Palum- bo. Vincenzo, heeft de pers meegedeeld, dat een losgeld is betaald. Volgens persberichten in Catania zouden de ont voerders aanvankelijk 500 miljoen lire hebben geëist, maar tenslotte met 200 miljoen (1.116.000 gulden) genoegen geno men hebben. DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 24-jarige Ge rard Roovers vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dienstweigering. De vrij spraak, conform de vordering van de advocaat-fiscaal, was een formaliteit, omdat Gerard Roovers door de minister van Defensie is erkend als gewe tensbezwaarde. Roovers, dienstplichtig ser geant bij de landmacht, had in november zijn commandant geschreven dat hij zich „er niet langer mee kon vereni gen dat het Nederlandse le ger het politieke systeem van het westen in stand helpt hou den". In december kwam hij niet in de kazerne terug van weekeindverlof. Wegens dienstweigering werd hij daarna door de krijgsraad ver oordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden en ont slag uit militaire dienst. Roo vers ging in beroep bij het H.M.G. en deed daarna een beroep op de wet gewetensbe zwaren. Zijn bezwaren werden erkend als gewetensbezwaren. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BELFAST De Britse premier Edward Heath heeft de bevolking van Ulster opgeroepen zich af te keren van „de mannen van het geweld". Hij herhaalde eerdere Britse ver klaringen dat de status van Noord-Ierland als deel van het Verenigd Koninkrijk niet zal worden gewijzigd zonder instem ming van de meerderheid van de bevolking en verdedigde krachtig het beleid van zijn staatssecretaris voor Ulster William Whitelaw. In de provincie zelf werd gisteren een kind van zes maanden bij een bomexplosie gedood. Zijn moeder en drie anderen wer den gewond. Tevens werd een man van 40 jaar doodgeschoten. Hij poogde drie gewapende mannen tegen te houden die een bar in Belfast binnenkwamen en een bom plaatsten. Hij werd zonder pardon neergeschoten. Voorts hebben IRA-extremisten in Ulster, na een mislukte bomaanslag op een kazerne van het Britse leger, twee brand weerauto's gekaapt en twaalf brandweerlieden gegijzeld. De bommen misten hun doei en deden in de katholieke wijk Springfield van Belfast twee bij de kazerne gelegen bungalows in vlammen opgaan. Om hun blunder goed te maken gijzelden de extremisten toen de brandweerwagenbemanning, voor wier vrijlating ze een andere woning voor de gedupeerde gezinnen uit de afgebrande bungalows eisten. De brandweermannen werden vrijgelaten nadat een plaatse lijke priester de extremisten de verzekering had gegeven dat de gezinnen onderdak zouden krijgen. (Van onze redactie buitenland) CAïRO De reactie van de Sovjet-Unie op het besluit van Egypte om 20.000 Russische militairen en adviseurs het land uit te wijzen, heeft niet lang op zich laten wachten. Sinds dinsdagavond onderhouden Russische Iljoesjin-vliegtuigen een ware luchtbrug tussen Egypte en de Sovjet-Unie. Op veel Egyptische vliegvelden heerst een even grote drukte als na de juni-oorlog, toen grote hoeveelheden oorlogsmateriaal werden aangevoerd ter vervanging van verloren gegane uitrustingen, maar nu ging het verkeer in omgekeerde richting. Egyptische strijdkrachten hebben inmiddels alle bases en installaties bezet die door Russische adviseurs werden beheerd. Er was* een strehge bewaking ingesteld rond mari ne- en luchtmachtinstallaties, en vooral rond de raketbases van de Sam-2 en Sam-3 raket ten. Bij de Russische ambassade in Cairo kwamen Russische gezinnen met bagage aan. Hoewel de gevoelens van de vertrekkende militairen moei lijk te peilen zijn, menen waarnemens dat velen zonder spijt vertrekken: de betrek kingen tussen de Russische of ficieren en de Egyptische mili tairen zijn de laatste tijd voortdurend verslechterd, zn zeer dat beide partijen biina een „koude oorlog" voeren. Russen waren heer en mees ter over bepaalde enclaves, waar Egyptenar»n geer» toe gang haddon. Het besluit over de terug trekking van de Russische ad viseurs heeft overigens geen betrekking op de Russische instructeurs, die met de Egyp tische strijdkrachten samen werken. Zij zullen na het ver trek van de adviseurs, hun taak normaal voortzetten. Die taak is de Egyptische soldaten leren met wapens om te Baan. De Egyptische pers reageer de gisteren beheerst op de be kendmaking van president. Sa- dat. De bladen stellen de maatregelen niet voor als een uitdaging aan de Sovjet-Unie. De Russische pers zelf zweeg ook gisteren nog in alle toon aarden. In tegenstelling tot wat het Egyptische Libanese dagblad Al Moharrer suggereerde, nl. dat Frankrijk nu de Sovjet- Unie als wapenleverancier voor Egypte zal vervangen, deelde de Franse regerings woordvoerder Jean Philippe Lecat mee, dat Frankrijk het wapen-embargo tegen oorlog voerende landen in het Mid den-Oosten zal handhaven. Sadat heeft intussen nieuw contact met de Russische lei ders voorgesteld om te praten over de verdere ontwikkeling van de betrekkingen VN- secretaris-generaal Kurt Wald heim vertoeft voor overleg in Moskou, waar hij gisteren een onderhoud heeft gehad met de Russische premier Kosygin. KOPENHAGEN (AFP) - De Deense politie heeft in Ko penhagen beslaggelegd op 127 kilo produkten op morfineba- sis en 228 kilo hasjiesj voor een totale waarde van 20 mil joen Deense kronen. De vangst is de belangrijk ste die sedert jaren in West- Europa is gedaan. In deze zaak zijn zes Turken aan-ge- houden. BOGOTA (Reuter) Da directeur van een Columbiaan- se luchtvaartmaatschappij heeft de piloot van een van zijn vliegtuigen doodgescho ten, terwijl deze 52 passagiers van Bogota naar de San An- dres-eilan,den vloog. De tweede piloot, die bij de vechtpartij gewond raakte, zette het toestel in Cartagena aan de grond. De directeur was intussen door passagiers overmeesterd. Hij is gearre*. teerd. De reden van de schiet partij is nog met duidelijk. WASHINGTON (RTR) President Nixons adviseur Henry Kissinger heeft giste ren in Parijs een geheime ontmoeting met Noordviet- namese functionarissen ge had om te pogen de impasse in het vredesoverleg te door- breken. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt Kissinger voerde besprekin gen met de speciale adviseur Le Due Tho en minister Xuan Thuy van de Noordvietnamese delegatie naar de Parijse vre- des besprekingen. De strijd in Vietnam gaat intussen onverminderd voort. De Amerikaanse torpedojager Warrington die in de wateren voor de Vietnamese kust ter hoogte van Auant Binh vlak boven de gedemilitariseerde zone voer, is door Noordviet- n-a-mese kustbatteriien ernstia beschadigd. Amerikaanse Phanto-mstraal- jagers die boven Noord-Viet nam opererende bommenwer pers beschermden, hebben een Noordvietnamese Mig-21 neer geschoten in een luchtgevecht, op boomtophooigte. Het lucht gevecht luidde nieuwe Ameri ka-anse luchtaanvallen in, die als gevolg van slecht weer een week bijna geheel opgeschort hadden moeten worden. Noordvietnamese afweerka- nonnen hebben drie Phantom- straadj agers neergeschoten. WANTAGH, Long Island. New York De 9-jarige Adrianne Schoenowitz is geheel in tranen als Zij Wordt omarmd door haar pleegbroer Bill, ter wijl haar pleegouders de heer en mevrouw Cahn, diep be droefd toekijken. Er kwam een einde aan een gerechtelijke strijd van negen maanden toer de pleegouders het meisje weei teruggaven aan haar echte moe der Elaine Schoenowitz. PRAAG (AFP) In een van drie politieke processen die maandag in Praag zijn be gonnen, is de journalist Pre- mysl Vondra gisteren veroor deeld tot twee jaar en viei maanden gevangenisstraf. Twee mede-verdachten Jozef Belda en Ota Krizanovski, kregen respectievelijk een jaar en anderhalf jaar voor waardelijk. In het proces t.egen de groep-Jan Tesar heeft de openbare aanklager zes jaar geëist tegen Tesar, vijf a zes jaar tegen Jiri Mueller, vier jaar tegen Rudolf Battek, drie jaar tegen Haromir Jiru, een jaar tegen Pavel Mares en een jaar en acht maanden voor waardelijk tegen Stanislav Fu- rek. Het derde proces, tegen de voormalige partijsecretaris van Praag, Jaromir Litera en drie andere hoge partijfunctionaris sen. wordt morgen hervat. BRUSSEL (ANP) Een besluit over het aj dan niet doorgaan van de Europese topconferentie in oktober in Parijs valt niet te verwach ten vóór september. Dit is gisteren duidelijk geworden fc» 2^ 35a métei mèu&S AMSTERDAM De Amsterdamse haven zal weer een vertrouw- I de verschijning moeten missen. Uitgeleide gedaan door blusboten vertrok het 7.537 brt. metende passagiersschip „Oranje-Nassau" I voor de laatste reis naar het Cardibisch gebied. Het schip, dat in 1957 in de vaart kwam, zal door de KNSM worden verkocht. tijdens het voorbereidend overleg van de tien (de zes EEG-landen en de vier toe tredende landen) in Brussel. Zowel minister Schmelzer, die het overleg voorzit, als de Franse minister van buiten landse zaken, Schumann, kwa men tot de conclusie dat het een algemene wens van ieder een is diat de topconferentie doorgaat, maar dia-t het uitein delijke besluit daarover pas iin september genomen moet wor den. Minister Schumann zei wel, dat de top slechts kan door gaan op voorwaarde dat er voldoende overeenstemming bestaat om besluiten mogelijk te maken. Schumann heeft ook verklaard, dat de economische en monetaire unie voor Frank rijk wel prioriteit heeft, maar niet exclusief is, Schmelzer liet zich voor Neddrland dezelfde geest uit. Inmiddels is duidelijk ge worden, dat de ministers van buitenlandse zaken w-iillen wachten met het nemen van een uiteindelijk besluit over de topoon-ferentie tot de minis ter vain financiën hun stand punt bekend gemaakt hebben over een aantal za-ken. Deze zijn: de vorming van een Eu ropees monetair steunfonds en het aanmelden bij de Interna tionaal Monetair Fonds van de vaste pariteiten. Er is een procedurebesluit genomen, dat neerkomt op het volgende: Op 11 september zullen in Rome de ministers van Financiën bijeenkomen, terwijl tezelfdertijd de minis ters van buitenlandse aken van de Westeurope-se Unie in Rome bij-een zijn. Op 12 sep tember in de ochtend zullen dan de ministers van buiten landse za-ben van de tien bij eenkomen. In de middag ver gaderen dan de ministers van buitenlandse zaken plus de ministers van financiën van de tien. Tijdens die bijeenkomst zal het besluit vallen of de topconferentie al dan niet doorgaat of u-itgesteld wordt Goed mensen, we puffen dus door. Want uit doorgaans zeer betrouwbare bron heb ik vernomen dat voor heden warm tot zeer warm weer wordt verwacht met maxima rond de 33 -graden. Aan zee rond 24 graden. Er blijft een kan3 op onweer. En wat dat kan betekenen hebben we in mijne woonste de al dinsdagavond kunnen merken, toen dakpannen de lucht invlogen en bomen ont worteld werden. In een atmos feer, die zwanger was van dreiging heb ik toen mijn trouwe viervoeter zwaar hijgend laten lopen. Ongelukkig zijn politici en andere Oldebameveldts, die geroepen zijn het vaderland te redden. Voor de fans van Lucky Lu keeen Dalton is (ook) een eenheid van molecuulgewicht in een gram gaan miljarden daltons. ■fr In een album maar vier. De commandant van de Westberlijnse geüniformeerde zolang die althans geen zwembad bezocht hebben p olitiemammen wil dat zijn 13.000 man haar dragen dat niet over de boordjes heen- valt. In een lange verklaring, die min of meer neerkomt op „het is belangrijker wat je in je hoofd hebt dan wat je erop iaat groeien", schrijft hij o.m. dat het doorsnee-publiek ver wacht dat een „politieman een volwassene is die het stadium van de opstandige jeugd is ontgroeid". Tot nu toe toonden de affl- cnes waarmee de politie in West-Berlijn nieuwe mensen zoekt, afbeeldingen van man nen met tamelijk lang haar. Ongelukkig zijn koningin nen die van vakantie moeten terugkomen. Die zeer betrouwbare ftrort van dat weer is het KNMI. Wilt u voor het geval u naar zon, zee en strand gaat oppassen? Hartelijk dank. De groete-K ert een vochtige handdruk van MERIJN. OSLO (AP). Olie bedreigt de Oslo-fjord. Een aantal stranden en pieren zit al over enige kilometers onder de smurrie. Men vermo'edt dat de olie afkomstig is van het Duitse slagschip Bluecher dat 32 jaar ge leden tot zinken werd gebracht. Het wrak ligt op een diepte van 90 meter in de buurt van Dro'ebak. bij de plaats waar de Fjord het smalst is en de afstand van kust tot kust ongeveer 100 meter bedraagt. Men gelooft dat het zeewater de tanks van het 18000 ton metende schip aan het wegvreten is. waardoor steeds meer olie vrijkomt. De Blue cher zou ongeveer 1800 ton stookolie aan boord hebben gehad to'en het schip zonk. Deskundigen geloven dat de „tijd bom" elke dag kan af gaan. Max. temp. Aberdeen licht bew. 22 Athene half bew. 28 Barcelona regenbui 27 Berlijn licht bejv. 31 Bordeaux half bew. 26 Brussel zwaar bew. 32 Frankfort zwaar bew. 31 Genève zwaar bew. 29 Helsinki onbew. 24 Innsbruck onweer 27 Kopenhagen onbew. 25 Lissabon onbew.' 24 Locarno zwaar bew. 26 Londen weerlicht 24 Luxemburg onweer 29 Madrid onbew. 30 Malaga on-bew. 35 Mallorca licht bew. 27 München half bew. 29 Nice onbew. 26 Oslo zwaar bew. 29 Parijs half bew. 29 Rome zwaar bew. 28 Split regen 29 Stockholm onbew. 28 Wenen licht bew. 30 Zürich zwaar bew. 27 Casa Blanca. zwaar bew. 24 Las Palmas onbew. 25 Tunis onbew. 30

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9