HEEL EUROPA IN HITTEGOLF Begin volgend jaar naar de stembus „Slavenhandel" van Afrika naar Frankrijk Bisschoppen verrast door uitlatingen mgr. Gijsen Plan Korte ven eind '72 rijp voor aanbesteding Britse minister Maudling treedt af om schandaal bezuinigen op Deltaplan Vliegtuig stort bij Oostende neer: zes doden Straaljager van basis Gike-Rijen stort neer RADIO DE KOCK VANDAAG „BELANGRIJKE BESLUITEN" KABINET Buslijn gestaakt «111 incidenten Op rondvlucht Vlieger komt 0111 Man van 78 vier maanden dood in huis Overval op bankloper buit elf mille Speculaties Menukaart voor blinden in stations restauratie Vlissingen Bejaarde man dood na van dak val MET NEGERS GELADEN VRACHTAUTO BRENGT BENDE AAN HET LICHT Beheerder van Kreek: Ruil verkaveling oorzaak vissterfte bij Graauw Onbegrijpelijk Directeur: Br. W. A. J. M. Barfat. Hoofdredacteur: L. Leyendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01190)79 30 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 19,80 per kwartaal; per maand 6;36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 19 JULI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8906 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het Maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stan HAMBURG/DE BILT Europa lag gisteren onder een hitte golf die reikte van Moermansk aan de Barenlsz-zee tot Alicante aan de Spaanse Costa del Sol. Vooral in de Sovjet-Unie heerste een tropische warmte, met temperaturen van 35 graden in de schaduw. Zelfs de stad Moermansk ten noorden van de pool cirkel „smoorde". In Italië konden de zonaanbidders na een week met veel regen ook hun hart weer ophalen. In Rome steeg de temperatuur tot 26 graden. In West-Duitslamd meldden drankverkopers de beste omzetten van dit jaar. Over de Alpenpassen in Zwitserland trok ken stromen auto's van toeristen in broeiende hitte naar het zuiden. Warm was het ook in Frankrijk, waar in het gebied van Limoges het water wegens de droogte zelfs gerantsoeneerd werd. Spanje deed zijn naam als zonneland alle eer aan. Alicante en de stranden rond Tarragona meldden watertemperaturen tot 25 graden. Volgens weerdeskundigen is het hoogtepunt van de hittegolf op het Iberisch schiereiland nog niet overschreden. Alleen Engeland kende gematigde temperaturen (rond 20 gra den). Ook in Amerika heerst een hittegolf. De Newyorkse lucht verversingsinstallaties verbruikten maandagavond zoveel stroom dat enkele wijken van Brooklyn zonder elektriciteit kwamen te zitten. Onze weerkundige medewerker weet het volgende te melden In de tropische warme lucht zal ook vandaag de temperatuur tot 30 a 32 graden kunnen stijgen. Dichter bij zee iets koeler. Met deze stroming trekken in de middag én avond enkele warmte-onweders naar het westen. Gisteravond was dit boven Brabant het geval, maar deze buien hadden geen grote omvang. Wel zitten de buien zeer hoog tussen de zeven en twaalf kilo meter, zodat er plaatselijk ook hagel en windstoten zijn te verwachten tijdens deze buien. Het weer herstelt zich vrij snel, want in de komende dagen houdt de zomerse tendens met hoge temperaturen aan. (Van onze correspondent) OOSTENDE Zes zijn gistermiddag ven gekomen tuig mensen om het le- toen het vlieg- (Messerschmidt 108) waarmee ze een rondvlucht maakten nabij Middelkerke, vier mijl uit de Belgische kust, in zee stortte. De namen van de slachtof fers zijn nog niet bek-end. Het vliegtuig verdween plotseling van het radarscherm toen de piloot zich klaar ma-akte om in Oostende te landen. Een helikopter van de Bel gische reddingsbasis Koksijde heeft de stoffelijke overschot ten van een vrouw, een kind van vier jaar en een kind van enkele maanden geborgen. Schepen die na het alarm on middellijk uitvoeren, waaron der een schip van -de lo.ods- dienst, konden de andere drie lichamen bergen. (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Een onder- zoekteam van de luchtmacht is begonnen met het opsporen van de oorzaak van het onge luk met de NF 5 jachtbommen werper van de vliegbasis Gil- ze-Rijen. Het toestel kwam vol gens een ooggetuige brandende in een weiland bij Beusichem (Gld.) terecht. De vlieger, tweede luitenant C. A. M. Sto ke uit Haarlem, gehuwd zonder kinderen, kwam om het leven. Uit niets blijkt wat de oor zaak kan zijn geweest. De vlie ger heeft de schietstoel niet in werking gesteld. Via de radio verbinding heeft men niets ge merkt van een noodsein of an dere mogelijke aanwijzingen van moeilijkheden. Het vliegtuig was van Gilze- Rijen onderweg naar een oefen- doel op Vlieland, in gezelschap van twee andere vliegtuigen. Het drietal vloog echter in los verband en dus niet in forma tie. De twee andere vliegers hebben evenmin iets gemerkt. HET EGYPTISCHE hoogge rechtshof voor de staatsveilig heid heeft vijftien personen tot een totaal van 77 jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens samenzweringen tegen Arabische regeringen. (Van een onzer verslaggevers) URECHT Het plotselinge vertrek van bisschop Gijsen vorige week, naar Rome heeft de overige bisschoppen bijzon der verrast. Ook de verklarin gen van mgr. Gijsen na zijn gesprek met de paus vormden een volslagen verrassing voor de andere Nederlandse bis schoppen. Dit is vernomen uit kringen van het episcopaat, dat zelf overigens geen commentaar wil leveren op dit moment. De bisschoppen die vorige week maandag en dinsdag nog met mgr. Gijsen vergaderd hadden, zijn bijzónder verrast geweest over het plotselinge vertrek van de Roermondse bisschop naar Rome. Ook voor hen zijn de verklaringen van de bisschop als een verrassing gekomen. Volgens de secretaris van de bisschoppenconferentie dr. L. Rood is het niet uitgesloten dat de bisschoppen op korte termijn bijeen zullen komen, „Ik kan mij voorstellen dat de bisschoppen toch wel willen praten over uitlatingen als: in het bisdom Roermond gaat het weer goed, in de rest van Nederland niet. Maar de bis schoppen willen eerst breder geïnformeerd worden over wat bisschop Gijsen precies heeft gezegd. Zij zullen zeker wach ten tot hij, eind deze week. terugkomt uit Rome. (Zie ook pagina 9) (ADVERTENTIE) Noordstraat 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN RIJSWIJK (ANP) De politie van Rijswijk (Z.-H.) heeft dinsdagmiddag de 78-ja- rige B. C. H. van Dam dood aangetroffen in zijn woning. Volgens de politie heeft hij daar bijna vier maanden dood gelegen. Toen de politie arri veerde, brandde nog steeds de gaskachel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BERGEN OP ZOOM Rijkswaterstaat ver trouwt erop de plannen voor de verbetering van rijksweg 58 tussen het in aanleg zijnde Schelde-Rijnkanaal en 't aan- sluitingspunt Korteven bij Woensdrecht tegen het eind van het jaar aanbestedings- rijp te hebben. Op het ogen blik wordt de laatste hand ge legd aan het besteksklaar ma ken van het project en aan de grondverwerving. Tussen het Schelde-Rijnka naal en de Scheldeweg (de noord-zuid-route tussen Ber gen op Zoom en Antwerpen) worden twee maal twee rij stroken aangelegd, wat neer komt op een verdubbeling van de bestaande weg. Het aan- sluitingspunt bij Korteven wordt als een half klaverblad uitgevoerd, dat voldoende ca paciteit heeft om de verkeers stromen in zes richtingen te verwerken. Het project-Korteven heeft een hoge prioriteit, maar veel zal afhangen van het ant woord op de vraag of Rijks waterstaat over voldoende kredieten kan beschikken om het werk ook uit te voeren. In het kader van het „bom vrij" maken van het centrum van Belfast door de Britse troe pen wordt alles en iedereen on derzochtzelfs het bood schappenmand] e van deze win kelende vrouw. ROTTERDAM (ANP) Een tot dusverre onbekende man heeft dinsdag, even voor het middaguur, in Rotterdam een bankloper overvallen en beroofd van een aktetas met f 11.000. Hij is tot dusver sooor- loos. De overval vond plaats in de hal van het Holbeinhuis aan de Coolsingel. De banklo per, een 66-jarige man, stond bij de lift te wachten, toen een man hem een stomp in het gezicht gaf en hem de aktetas uit de handen griste. LONDEN (RTR/AFP) De Britse minister van binnenland se zaken, Reginald Maudling, is gisteren afgetreden. Deze stap werd in het Lagerhuis be kendgemaakt door premier Heath. Het aftreden volgt op een financieel schandaal dat aan het licht is gekomen 11a het faillissement van het architec tenbureau van John Poulson, waarmee Maudling vroeger re laties onderhield. Maudling wordt opgevolgd door Robert Carr, die daarnaast zijn huidige functie van minis ter voor de betrekkingen tus sen regering en parlement be houdt. Maudling heeft premier Heath zijn ontslag aangeboden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Nederlandse kiezers moeten het volgende voorjaar naar de stembus om een nieuwe Tweede Kamer, te kiezen. Dat is de enig logische conclusie, die gisteravond na een dag van druk politiek overleg getrokken kon worden uit de verklaringen, die de fractievoorzitters van de vier overgebleven regeringspartijen aflegden. Zoals wij gisteren al berichtten, zijn vervroegde kamerverkie zingen in feite de enige mogelijkheid om uit de politieke impasse te geraken, die de beide DS'70 ministers in het wankele kabinet- Biesheuvel hebben veroorzaakt door uit te treden. Het overleg van gisteren kwestie hoe de cirsis-situalie ging in feite al niet meer om op staatsrechtelijk vcrant- de vraag of er al dan niet woorde manier kan worden vervroegde kamerverkiezingen aangepakt. Er bestond daaro moeten komen, maar om de ver gisteravond nog verschil van mening. Het kabinet heeft, naar verluidt, prof. Si mons, een gezaghebbend staatsrechtgeleerde, aangezocht advies over dit aspect van de zaak uit te brengen. Vandaag zal het kabinet- Biesheuvel „een aantal belang rijke beslissingen nemen", zo formuleerde de premier het gisteren, nadat hij uitvoerig overlegd had met „zijn" anti revolutionaire kamerfractie. Voorshands werd gisteren aangenomen, dat het resteren de deel van het kabinet zijn ontslag zal aanbieden, een staatsrechtelijke formaliteit die nodig is om een formateur (de heer Biesheuvel) de gele genheid te geven een interim kabinet van dezelfde samen stelling te formeren. Dat kabi net zou dan de beperkte op dracht krijgen de begrotings- problematiek tot een goed ein de te brengen en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Die vervroegde kamerver kiezingen zouden od z'n vroegst begin volgend jaar ge houden kunnen worden, omdat de huidige Tweede Kamer nog de door het interim-kabinet- Biesheuvel ingediende begro ting dient te behandelen. Gisteravond deden in Den Haag al speculaties de ronde .over de gevolgen van deze verkiezingen en de daarop volgende kabinets-formatie. Het behoort volgens politieke kringen tot de zeer grote mo gelijkheden dat er dan een confessioneel-rood kabinet aan het bewind zal komen. Wellicht komen door deze te verwachten ontwikkelingen het samensmelten van de drie confessionele partijen tot een partij in een versnelling, om dat het er de confessionelen bij de verkiezingen om te doen zal zijn als grootste par tij uit de bus te komen, ten- neinde o.m. het premierschap te kunnen claimen. Het is dan echter weer de vraag of de huidige oppositie (PvdA, D'66 en PPR) onder die voorwaar de regeringsverantwoordelijk heid zou willen nemen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet heeft besloten te bezuinigen op o.a. het Deltaplan. Dat kon gis teravond worden afgeleid ulï een verklaring van de uit het kabinet getreden minister Drees van Verkeer en Waterstaat. Dhr. Drees zei, dat hij o.m. be- zuiniingen had moeten doorvoe ren „op dijken in Zeeland". Dit was een van de voor hem on aanvaardbare bezuinigingen, die ertoe geleid hebben dat hü uiteindelijk is opgestapt. in een brief, waarin hij als re den vermeldt dat zijn naam ge noemd is in het schandaal be treffende „Poulson". De 55-jarige minister ver klaart in zijn brief dat hij geen andere regeringsfunctie wil aanvaarden hoewel Heath hem dit had gevraagd, Het aftreden van de populai re Maudling betekent een ern stige slag voor de conservatieve regering, die nu ruim twee jaar aan het bewind is. Maudling was in het kabinet de tweede man en werd in sommige krin gen beschouwd als degene die het meest in aanmerking kwam als eventuele opvolger van Heath. Het braille-menu in Vlissingens Stationsrestauratie. (Van vers) onze versiagge- VLISSINGEN Sinds ongeveer een maand kunnen blinden in de restauratie van het stati on te Vlissingen zelf le zen wat er zoal op het menu staat. De spijs- en drankenkaart is name lijk in een enigszins verkorte vorm overge drukt in brailleschrift. De exploitant van de Vlissingse stationsres tauratie, de heer M. Paardekooper, besloot met deze menu's te gaan werken, nadat een ken nis van hem, die be vriend is met een blin de, hem erop gewezen had dat dit misschien wel leuk zou zijn. „Het is echt niet zo dat -er bij mij veel blinden ko men", zo vertelt de heer Paardekooper, „I-k doe dit niet met commerciële bedoelingen. Als ex maar een blinde per jaar zou komen, dan vind ik het al fijn dat die dlan zon der hulp van anderen zijn edgen maaltijd kan samenstellen". Het braiillemenu staat niet op tafel in de res tauratie. „Nee", zegt de heer Paardekooiper, „dam zouden die braiBebob- belltjies ad snel verdwe nen zijn, want iedereen gaat er dam mee zitten spelen". Zodra er een blinde binnenkomt haalt de ober het speoiale menu te voorschijn. De reacties van blin den en mensen, die blin de familieleden of ken nissen hebben, zijn zeer positief. „Ik geloof dat dit een van de weinige zaken in Nederland is waar zo'n speciale me nukaart bestaat", aldus de heer Paardekooper. Andere stationsrestaura ties met zo'n kaart zijn er naar zijn weten niet. VEENDAM (ANP) Veendain is gistermiddag 74-jarige heer O. Bruns v het dak van een woning geval len. Hij was op slag dood. De man was op het dak van een huis in zijn woonplaats aan het timmeren. Hij viel van een hoogte van 4,60 meter. (Van onze redactie buitenland) ROME De Italiaanse poli tie is een bende mensenhande laars, die zwarte arbeidskrach ten uit Afrika via Italië naar Frankrijk vervoert, op het spoor gekomen. De moderne „slavenhandel" kwam aan het licht, toen een met 59 negers geladen vracht auto even voor de Italiaans- Franse grens door pech opge houden werd. Daar de auto afgesloten en verzegeld was, begonnen de negers na een poos te schreeuwen en met htm vuisten tegen de wanden van de auto te slaan. De chauffeur had geen sleutel om de dueren te openen en wend de zich ten einde raad tot tie politie. De 59 negers bleken half verhongerd en uitge droogd te zijn. Volgens de Ita liaanse politie zijn de negers uit Mali, uit Senegal en uit Ivoorkust afkomstig. Zij wer den naar een verzamelcentrum in Rome gebracht en van daar uit naar Frankrijk vervoerd. De leider van de bende men senhandelaars zou een 24 jaar oude Sardiniër zijn. De Italiaanse politie zou al sinds juni met de zaak bezig zijn nadat men had vernomen dat er talloze negers zonder geld uit Tunis in Italië waren aangekomen. Zij zochten naar een „minister" of een „mon sieur" die Carlo zou heten en die zou zorgen voor hun ver dere reis en voor werk. Eens werd door de politie in de Romeinse wijk Montesacro een kelder gevonden waarin 68 negers bijeen zaten. De eige naar van het gebouw, een man uit Sardinië, was op 25 juni aangehouden maar men liet hem na een ondervraging van twee dagen weer gaan, (Van vers). een onzer veraiagge- GRAAUW. „Nou moet je toch eens zien wat voor scha- de er door de ruilverkaveling is aangericht. Meneer, het is onbegrijpelijk, dat die deskun digen dit niet hebben voor zien. Ik heb het altijd al voor speld. Het was wel duidelijk, dat het op deze manier mis moest gaan". De beheerder en toezicht houder van de Vlaamse kreek bij Graauw, C. Verschuren (67) is nog niet helemaal heen over zijn verontwaardiging óver de grote vissterfte van tie afgelopen dagen. Uren aan een stuk loop hij langs de oevers van de geteisterde kreek te speuren naar dode vissen. En het vinden daarvan kost hem helaas geen moeite. Elk uur worden er dode vissen gevon den op het water. Ze verspreiden een door dringende stank en daarom worden ze zo snel mogelijk uit het water gevist. Aan de oever van de kreek, in de buurt van de weg, heeft Verschuren maandag al een grote kuil ge graven, waarin de dode vis wordt verzameld. Elke nieuwe lading wordt met een dikke zandlaag bedekt. Op deze ma nier is er al tussen de 400 en 500 kilo gedumót, waaronder karpers van 72 centimeter lang, aldus Verschuren. Hij heeft zijn trieste verhaal "dinsdag heel wat keren moe ten vertellen, want tal van mensen zijn, gisteren ter plaat se poolshoogte wezen nemen. „Het is een schande", konden ze de heer Verschuren horen vertellen, „Meneer, ik zwerf hier al vanaf mijn acht jaar rond, dus ik ken het zo onge veer wel. Maar hoe die ruil verkaveling dat hier allemaal gedaan heeft is totaal onbe grijpelijk. En wie kan al die schade betalen? Juist ja: wij, de belastingbetalers". De heer- Verschuren ver wacht, dat er deze week aan de vissterfte nog wel geen eind zal komen, al heeft men het nu tot redelijke proporties weten terug te brengen. Mid den in het weiland pompt een machine voortdurend water uit een nabijgelegen waterloop in afdoende redmiddel. Ondertus- de kreek. Het is het enige sen waakt Verschuren over de nog levende vissen. De kuil die hij gegraven heeft, laat hij voorlopig nog open, want hij weet, dat die zijn diensten nog zal bewijzen. „Kijk", zegt hij wijzend in de verte, „daar komt nog dooie vis bovendrij ven. Gisteren kon je hier over de koppen lopen, zo vol lag het water". AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Buurtvervoers- maatschappijen (NBM) heeft haar busdiensten op lijn 56 (Amsterdam - Bijlmermeer) gisteravond gestaakt „wegens de overlast die Surinaamse passagiers in de bussen ople veren". De chauffeurs op deze lijn zijn beducht voor letsel na een incident maandagavond, waar bij een chauffeur werd aange vallen door vijf Surinamers.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1