Werk goede schilders in boerencafé in Oost-Vlaanderen ontdekt Nieuwe dollar vloed op de Europese deviezenmarkt Rond 30 miljoen schade bij brand in drukkerij Weer processen in Praag Driemaal levenslang en tien jaar voor Okamoto gEpP OOK DE VROUW KAN GELDEN ALS KOSTWINNER VAN EEN GEZIN MOEILIJK KRAAMBED VAN EUROPA TE LONDEN EN BRUSSEL Zware averij Graadmeter van onvrede L.O.G. eist opschorting 1000 gulden regeling HET WEER binnenland buitenland BIJ HENKES-HOLLAND TE HAARLEM Lichtpunt Landbouw Insluipingen m viji motelkamers feoDger op Java Uitspraak Raar van State: Twee jaar Dinsdag 18 juli 1972 9 (Van onze correspondent). BRUSSEL. In het boeren café van Zulma de Voet op het dorpsplein van Etikhoven in Oost-Vlaanderen heeft men muurschilderingen van Paul Haesaerts en Ramah blootge legd. Er zijn redenen om aan te nemen, dat ook schilderijen van Tytgat, Jan Brusselmans en Jean Milho tevoorschijn zullen komen. De werken da teren uit de jaren 1928 en 1929 toen geregeld vrienden van de in Etikhoven wonende schilder Valerius de Saedeieer overkwamen en daar logeerde in de herberg van Zulma de Voet. Tot de kunstkring van Etik hoven hoorde ook Paul van Ostayen en men neemt aan, dat hij zijn bekende gedicht „paarden" bij Zulma compo neerde. Toen de kunstenaars het café goed en wel veroverd en het de goede naam van „Le Renard" gegeven hadden, be gonnen ze de muren te be schilderen. Jean Milho schil derde naast de tapkast een man die een ferme plas maak te. Paul Haesaerts borstelde een harmonica-speler op de muur. Ramah verfraaide de schoorsteenmantel. Er werd in die tijd in het dorp veel schande gesproken van de naakte vrouwen die de schil ders in Le Renard tegen de muren kletsten. Na veel wilde jaren bleven de schilders meer en meer weg en nam de inmiddels overleden echtgenoot van Zul ma de Voet krasse maatrege len toen hij het weer van de rustige preutse drinkers 'van het dorp moest hebben. Hij liet de hele zaak behangen en hier en daar lambrizeringen aanbrengen. In het opnieuw schoongemaakte café konden de dorpelingen weer terecht. Maar de schilderijen zouden niet meer dan een zeer lange winterslaap doorbrengen. Toen men de huidige burgemeester van Etikhoven het uithangbord van Le Renard ontdekte, dat Ramah indertijd schilderde, leefde de belangstelling voor de prestaties van de schilder tent rond Valerius de Saede ieer een grootmeester van het winterlandschap weer op. Met goedvinden van Zulma de Voet en haar doohter ging men aan het ontdekken. Zul ma gaat er een musuem-achtig kunstcafé van maken. Hoewel de hele zaal overhoop staat, staat de tapkraan sedert dagen niet meer dicht. i cbtr.vienlaar Ondanks een marathon van nachtelijke vergaderingen heeft het team van premier Biesheuvel de steen der wijzen niet kunnen vinden. De onderhandelingen over de begroting van 1973 zijn afgesprongen op de weigering van minister Drees zich neer te leggen bij wat Biesheuvel hem aan het einde van het begrotingsoverleg min of meer ultimatief zou hebben ge dicteerd. Drees en zijn medebewindslieden van DS'70 zijn nu uit de boot gestapt. En ook al zou deze beslissing een voorwaardelijk karakter dragen en meer als een dramatisch gebaar dan als een onherroepelijk besluit moeten worden gezien, zij zal toch wel zoveel schade aan het image en de werkmogelijkheden van het kabinet toebrengen, dat verder regeren uiterst moeilijk wordt. Drees krijgt nu het verwijt te horen dat hij als de meest fer vente voorstander van een krachtige bezuinigingspolitiek het minst tot bezuinigingen bereid zou zijn. Dit verwijt is niet hele maal rechtvaardig. De voormalige thesaurier-generaal heeft altijd krachtig gestreden tegen in zijn ogen onverantwoorde en onverstandige rijksuitgaven, niet tegen een juiste en efficiën te spendering van gemeenschapsgelden. Niettemin blijven er rond de abrupte stap van Drees en de zijnen nog genoeg vraagtekens staan. Men mag zich bijvoor beeld afvragen of de resolute, maar nogal ambtelijk ingestelde voorman van DS'70 wel genoeg souplesse heeft kunnen op brengen voor een horizontaal afwegen van alle belangen en of hij psycholoog genoeg is om de consequentie van zijn eisen in volle omvang te overzien. Een duidelijke loon- en prijsmaatregel op dit moment zou inderdaad de suggestie wekken van een krachtdadig beleid, maar bij gelijktijdige aankondiging van een drastische B.T.W.- verhoging zou zo'n maatregel wel eens reacties kunnen oproe pen die voor een gezond economisch beleid in de nabije toe komst dodelijk zouden kunnen zijn. Wat nu? Alsnog concessies aan Drees? Ze zouden het saam horigheidsbesef binnen het kabinet nauwelijks nog kunnen herstellen. Een verder regeren van de confessionele partijen en de V.V.D.? Dat zou een wankele basis blijken, ook al door de stemmen-verhouding in de Kamer. (De vier overblijvende par tijen zouden op nog slechts 74 van de 150 stemmen in de Tweede Kamer kunnen rekenen). Bovendien zit er een V.V.D.- minister op Defensie, een portefeuille waarmee eveneens al gerammeld zou zijn. En ondanks alle resterende goede wil moet men toch, hoe dan ook, nog altijd enkele miljarden bijeen zoeken om de balans van Nelissen in evenwicht te krijgen. Misschien dat er onder de politici die nu van vakantie worden teruggeroepen enkele briljante en uitgeruste geesten zijn, die door hun advies alsnog kans zien de gordiaanse knoop door te hakken. We hebben daar evenwel een hard hoofd in. •»- De militaire regering van Ghana, die op 13 januari van dit jaar in een onbloedige staatsgreep de burgerregering van dr. Boesia de laan uitstuurde, moest dit weekeinde al de zeilen bijzetten om zelf niet uit de boot te vallen. Een dreigende tegen- coup, waarin ex-premier Boesia de hand zou hebben gehad, werd op het nippertje verijdeld. Een staatsgreep en een contra-staatsgreep zijn in de korte geschiedenis van Ghana geen halszaken. Zij fungeren meer als graadmeters van de onvrede van het moment dan als keerpun ten in de aanpak van bestuurlijke zaken. Ook de gebeurtenissen van het weekeinde zijn waarschijnlijk terug te voeren tot de huidige onvrede over de miserabele economische toestand in Ghana: de hoge kosten van levens onderhoud (na de de- en revalutie-escapades van de militairen stegen de prijzen met 50 procent), grote werkloosheid en een enorme buitenlandse schuld, eigenlijk allemaal erfenissen uit de Nkroemah-periode. Zonder enorme buitenlandse hulp zijn deze problemen niet op te lossen, maar daarop mag Ghana voorlopig niet rekenen, nu de westerse landen zelf tot over hun oren in de monetaire en financiële moeilijkheden zitten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BRUSSEL De ministers van financiën van de lidstaten en kandidaat-leden van de EEG zijn gisteren in Londen monetaire besprekingen begon nen, die vandaag nog voortduren. Dat gebeurt tegen de achtergrond van een nieuwe dollarvloed op de Europese deviezenmarkt. Interventiecentra en -prijzen voor granen, verhoging van de oriëntatieprijs voor rundvlees, eventuele afremming van de melkproduktie het zijn slechts enkele moeilijkheden van het moeilijke kraambed, dat Europa ook landbouw kundig heeft. Die interventie van de centrale bank is, volgens geldmarktkringen, voor een maandag vrij aanzienlijk. Donderdag en vrijdag j.l. hebben de centrale banken in Europa ongeveer twee miljard dollar moeten opko pen om een te grote daling van de koers te voorkomen. De jongste valutamoeiiliijkhe- den in Europa venhullen het eigenlijke thema van de bij eenkomst te Londen, ral. het uitwisselen van meningen over de reorgaraisaibie vain het inter nationale monetaire bestel Concrete beslissingen over een dergelijke hervorming ver wacht men niet, omdiat er op zijn vroegst begin volgend jaair (ma de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen) over ge praat kan warden. Sinds de Verenigde Stoten vorig jiaair augustus de inwis selbaarheid van de dollar in goud stopzetten, ziet men de noodzaak tot hervorming van het monetaire steülsél in. De stopzetting van deze converti biliteit bracht een grote mone taire crisis teweeg. Op het moment, dat de mi nisters van Financiën te Lon den over geld praten, beraden te Brussel de ministers van Landbouw zich over de zoge naamde landbouw-monetaire moeilijkheden. Die moeilijkhe den zijn de nasleep van een van de langste Iandbouw-ma- rathons uit de EEG-geschiede- ndr in maart van dit jaar. De ministers stelden toen (behalve dat ze het plan Mansholt aanvaardden) nieu we prijzen vast voor de Iand- bouwprodukten. De Neder landse minister Lardinois liet de crisis in Den Haag voor wat zij was en zit te Brussel deze tweedaagse conferentie met zijn collega's voor. Omdiat Duitsland, België, Luxemburg en Nederland hun munt inmiddels hadden gere valueerd, werd echter tevens bepaald dalt de boeren uit deze landen aflopende compensaties zouden krijgen. Deze compen saties diienien om bet verschil goed te maken tussen de niet- gerevalueeirde rekeneenheid (waarin de EEG-landbouw- prijzen zijn uiitgedruikt) en de nationale munten, waairdn de boeren de opbrengst van hun produkten ontvangen. De com pensaties komen uit heffingen en restituties aan de EEG-bui- tengrenzen. De ministers staan nu voor de taak deze compenserende bedragen communautair te maken, dat wil zeggen een systeem te vinden (eventueel met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar), waarbij de opbrengsten van de grens- maatregelem in het landbouw fonds vloeien en waarbij de boeren uit dit fonds schadeloos gesteld worden. Tevens moet een besluit genomen worden (nu de nieuwe pariteit van de dollar is aangemeld) de com pensaties uit te keren op basis van de nieuwe dollarpariteit. Tot nu toe namelijk werd de marge waarbinnen de dollar koers kan fluctueren eveneens gecompenseerd. Lichtpunt (na de aansluiting bij de EEG van Engeland, Ier land, Denemarken en Noorwe gen), dat de barensweeën wat doet vergeten en nieuwe hoop op het Europa van morgen geeft, is het feit, dat de onder handelingen tussen de Europe se gemeenschap en Zwitser land over een akkoord inzake vrijhandel in Brussel zijn af gerond. Zwitserland is raa IJsland het tweede land van de niet tot de EEG toetredende landen va-n de EVA, waarmee nu een akkoord is bereikt. Be sprekingen met de nu nog res terende EVA-landien (Oosten rijk, Zweden, Finland en Por tugal) zijn te Brussel hervalt. Er bestaat goede hoop, dat die onderhandelingen morgen kunnen worden (Van onze redactie binnenland) HAARLEM In de nacht van zondag op maandag is het drukkershedrijf van Henkes-Holland in de Waar- derpolder te Haarlem voor een belangrijk deel door brand verwoest. Een lid van de directie, de heer F. A. Wassenbergh, schat de scha- de op een bedrag tussen de 25 en 30 miljoen gulden. De bedrijfsschade is door de her Wassenbergh daar nog niet bijgerekend. Kort na de brand was de schade ge raamd op rond tien miljoe» gulden. De produktie van het bedrijf beloopt dertig miljoen per jaar. De president-directeur van de Nederlandse Dagbladunie, de heer W. Pluyger, was niet pessimistisch gestemd over het PRAAG (AFP/Reuter) In Praag zijn gisteren proces sen tegen intellectuelen en voormalige hoge functiona rissen van de Tsjechoslo- waakse partij begonnen, waarbij in totaal twaalf per sonen betrokken zijn. Onder hen bevinden zich de histo ricus Jan Tesar, de socioloog Rudolf Battek, de voormali ge leider van de Tsjechoslo- waakse studentenbond Jiri Mueller en een van de oud secretarissen van het partij comité van de stad Praag, Jaromir Litera. Zij behoren p RIJSWIJK (Z.-H.) (ANP) - Terwijl de gasten lagen te sla pen vanwege de warmte mei open deuren hebben inslui pers een bezoek gebracht aan motel Hoornwijck te Rijswijk (Z.-H.). Vijf kamers op de eerste etage werden doorzocht. Daar woonden drie Amerika nen en twee Nederlanders. De buit was gevarieerd: voor 10.000 aan travellercheques, 500 Belgische franks, 100 dol lar. 150 Curagaose guldens en 400 Nederlandse guldens. Ver der twee gouden polshorloges en autosleuteltjes. De leegge haalde portemonnees werden gisterochtend tussen de strui ken teruggevonden. EEN RECHTBANK in Bel grado heeft prof. Mihajlo Dju- ric wegens vijandelijke propa ganda tot twee jaar celstrag veroordeeld. (Van onze redactie buitenland) ZEIFFIN De Israëlische krijgsraad in Zriffin ten zuiden van Tel Aviv heeft gisteren de 24-jarige Japan ner Kozo Okamoto driemaal tot levenslange gevangenis straf en eenmaal tot tien jaar veroordeeld wegens zijn aan deel in het bloedbad op het vliegveld Lod van 30 mei, waarbij 26 mensen werden gedood en 79 gewond. Eerder op de dag was Oka moto, wiens twee mededaders bij de slachting werden ge dood, schuldig bevonden aan de vier punten van de aan klacht: lidmaatschap van een groep die vuurwapens afvuur de en granaten gooide, het af schieten van 'n vuurwapen, het gooien van granaten en het verrichten van een dienst voor een illegale organisatie (het volksfront voor de bevrijding van Palestina). Op de eerste drie punten staat maximaal de doodstraf, op het vierde punt een gevangenisstraf van tien jaar. De aanklacht was gebaseerd op de noodbepalingen van 1945 die nog door het toenma lige Britse bestuur waren in gesteld. Okamoto hoorde het vonnis onbewogen aan dat werd voor gelezen door de voorzitter van de krijgsraad, luitenant-kolo nel Avraham Fisch. Deze zei tot de Japanner dat hij „onder het mom van gast, bezield met moorddadige plannen naar dit land was gekomen" en dat hij „te zamen met zijn collega's een afschuwelijke misdaad had bedreven tegen onschuldi ge en vredelievende mensen, die daar toevallig waren. Door dergelijke daden heeft u uzelf uitgesloten van de menselijke gemeenschap. Er is geen pas sende straf voor een dergelijk misdrijf. Het zal als een teken van Kain op u en uw op drachtgevers blijven. U zult het nooit kunnen verwijde ren". Het vonnis was overeen komstig de eis en het pleidooi van de verdediger, welke laat ste de krijgsraad had verzocht de doodstraf niet uit te spre ken om van „Okamoto martelaar te maken" geen tot de intellectuelen die de komst van het bewind van Alexander Dubcek hitelpen voorbereiden. Men meent te weten, dat de belangrijkste besehuldiging die tegen hen is ingebracht „ondermijning van de repu bliek" is, waarop gevangenis straffen tot vijf jaar staan. Als een beklaagde gehandeld heeft in samenwerking met een bui tenlandse mogendheid, kan hij tien jaar krijgen. Ofschoon de processen, die, naar men verwacht, vier of vijf diagen zullen duren, in theorie „openbaar" zijn, moch ten geen journalisten of vrien den van de beklaagden daarbij aanwezig zijn. Alleen mensen die een speciale kaart hadden, mochten de rechtzaal bin nen. Tesar groette met gebalde vuist ruaar een twintigtal vrienden en familieleden die in de gangen wachtten. De an dere antwoordden glimla chend of zwaaiend op groeten die de pen. belangstellenden rie- DJAKARTA (Rtr) Het Indonesische blad „Indonesia Raya" meldde gisteren dat in het Middenjavaanse district Pe- kalongan tien mensen van hon ger zijn gestorven en ongeveer 200 mensen aan ondervoeding lijden. verschijnen van de weekbla den Elsevier, Haagse Post en Vrije Geluiden, die bij Hen kes-Holland worden gedrukt, Gistermorgen, enfeele uren na de brand, werd al gewerkt aan een hergroepering van het uit 250 man beistaande personeel. Henkes-HoMamd is voor hon derd procent een dochtermaat schappij van de NDU. Een deel van het personeel zal voorlo pig elders aan de slag gaan om te zongen dat de orders zo goed mogelijk worden uitge voerd. Door de hergroepering waarvoor contacten zijn gelegd in Amsterdam en Rotterdam is het mogelijk, dat ook veertiendaagse tijdschriften, zoals „Deraken en Doen" en „Avonturen van de Mens" mo gelijk op tijd kunnen verschij nen. Over de oorzaak van de brand kon de politie nog niets meedelen. Er zijn geen sporen ontdekt, die op misdrijf wij zen. Het vuur werd door een na-ehtwaiker ontdekt in de montage-afdeling. De offset unit en een deel van de boek drukkerij zijn verloren ge gaan. In een kluis lag veal filmmateriaal dat onvervang- gbaar is. Door de bluswatero- overvloed is de kluis nog niet geopend. En zo zitten we dan toch nog midden m een lange hete zomer met het merkwaardige gegeven dat twee ministers van de partij, die zich bij de verkiezingen de kampioen van de bezumingen mocht noemen, opstappen juist vanwege die bezuinigingen. In de „nachtclub van Bies heuvel" werd een soortement strip-tease opgevoerd. Twee artiesten gingen met de billen bloot en verdwenen derhalve van het podium, aan het einde van hun act gekomen. En mochten er in het begin van de zittingsperiode nog mensen triomfantelijk uitge roepen hebben ,fiappy Drees are here again", dat is nu ook wei over. Drees gaat van Drees trek ken. En De Brouw wordt weer jonkheer. Weet „mooie Barend", sterke man. nu wel dat er geen vrouw meer in zijn kabinet zit? Mevr. Van Veenenvdaal was de eerste, enige en nu ook de laatste dame in het lopende kabinet FOTO FOTO FOTO AMSTERDAM (ANP) „Het Landelijk Overleg van Grondraden (LOG) heeft on middellijke opschorting geëist van de uitvoering van de „1000 gulden wet". In een verklaring zegt het secretariaat, dat een beleid dait op zo groot verzet bij de be volking is gestuit, door de op volger van de afgetreden mi nister De Brauw niet mag worden voortgezet. De eerste daad van de nieuwe minister voor het wetenschapsbeleid zal intrekking van de 1000 gul den maatregel moeten zinn. Het LOG gaat daarom met. des te meer kracht voort met heit organiseren van die boycot van de 1000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERLITTENS Niet alleen de man maar ook de vrouw kan gelden als de kostwinner van een gezin. Deze principiële uitspraak heeft de Raad van State ge daan in een beroep dat aan gespannen was door de 28- jarige schilderes Geertje van Oudheusden, momenteel woonachtig in het Friese dorpje Oosterlittens, en de gemeente Dordrecht. Geertje vain Oudheusden studeerde aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. De kri tieken op haar schilderwerk waren gunstig zodait zij be sloot van schilderen haar dag taak te maken. Haar man, Jon van Oudheusden, zei zijn baan als assistent-landmeter op en zorgde voortaan voor het huis houden. In deze fase woonde het gezin Oudheusden (man, vrouw en één kind) nog in Dordrecht. Deze gemeente ac cepteerde deze situatie en liet Geertje in aanmerking kamen voor de zogeheten oantra-pres- tatieregeling. De rijksconsu lent van Zuid-Holland ging met deze gemeentelij ke rege ling niet akkoord. Met name ma-akte hij bezwaar tegen het feit dat Jan van Oudheusden zijn baan had opgezegd. Tegen deze afwijzing gingen zowel de Oudheusdens als de gemeen te Dordrecht in beroep. De hele beroepsprocedure duurde twee jaar. Intussen verhuisde het gezin Oudheus den naar Friesland, Daar werd contact opgenomen met die ge meente Baairderaideed, waaron der Oosterlittens valt. Een bal de gemeente tot aankoop van het werk van Geertje, maar de gemeente wachtte met een lotage-commissie adviseerde beslissing tot de uitspraak van die Raad van State. Geertje is nu officieel de kostwinner van het gezin en haar man doet het huishouden. „De dorpelin gen vinden hét wel wat vreemd maar maken geen be zwaren", alidius vertelde ons de heer Van Oudheusden. Tijdens de gehele procedure had het gezin een adhesiebetuiging ontvangen van de Vereniging Man-Vrouw-Ma-atschaippij en van de oude BBK. Als de heren De Brauw en Drees jr. dit bordje eerder hadden zien staan, hadden ze zich wel twee keer bedacht alvorens juist nu hun vakantie op te nemen. !De heer Fischer eist naar verluidt nu het ver wijderen van Boris Spasski uit de zaal. Deze stoort. In de Trimstraat te Rijen wordt een fiets te koop aange boden. De man gaat zeker voortaan lopen. Waarna ik ook aftreed, zij het slechts voor enkele uren. Morgen de volgende aflevering uit de continuing story of Ba rend B., waarin onze held evenveel zorgen heeft als alle Peyton Placers te zamen. En dat is een zak vol. Zoals u weet. Tot dan. MERIJN max. temp. Aberdeen onbewolkt 24 Athene onbewolkt 26 Barcelona licht bew. 27 Berlijn zwaar bew. 32 Bordeaux onbewolkt 28 Brussel zwaar bew. 23 Frankfort onbewolkt 32 Genève onweer 29 Helsinki onbewolkt 26 Innsbruck half bew. 28 Kopenhagen onbewolkt 26 Locarno half bew. 29 Londen onbewolkt 28 Luxemburg licht bew. 29 Madrid onbewolkt 32 Malaga onbewolkt 30' Mallorca onbewolkt 28 München half bew. 28 Nice licht bew. 29 Oslo licht bew. 28 Parijs onweer 30 Rome onweer 26 Split licht bew. 34 Stockholm onbewolkt 28 Wenen licht bew. 30 Zürich zwaar bew. 28 Casa Blanca onbewolkt 23 Las Palmas onbewolkt 23 Tunis onbewolkt 29

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7