t Is om te huilen OORZAAK NOG ONBEKEND Grote vissterfte in Vlaamse kreek Inwoners Knokke willen af van lawaai JEUGD VAN 's-HEERENHOEK AMUSEERT ZICH KOSTELIJK Weg mag niet tekort langs munitiedepot Uitleencentrum voor beeldende kunst Bredaas gezin in weeshuis Goesenaar verdacht van meubel- diefstal Pasop: Duitsers levend uit totaal vernielde auto Vakantiewerk in de Jeugdhoeve Hengelen in Koewacht Inbraak bij horlogerie stad streek s ?5 (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW - Met honderden dreven gistermorgen de mooiste karpers en voorns dood in de Vlaamse Kreek bij Graauw. Wat een hippe vogel in 't vondelpark dwars zat. Tirgon, hèt Laxeermiddel voor vreemde vogels. Volop zomer STRANDWEER BIJ BOSJES Dancing- zone invoeren JACHTJES IN AANVARING Jongetje door auto geschept Geduldig Speurtocht TURK STEEKT TWEE AMERIKANEN Rotterdamse kunstschilder overleden Arrestatie wegens hasjhandel MIDDELBURG Dinsdag 18 juli 1972 "1ST rin-M .1 "li i Naar de oorzaak van deze plotselinge vissterfte tast men nog in het duister. „Het is een schandaal en om te huilen tegelijk", zegt de heer C. M. Boone, de voorzitter van de hengelsportvereniging De Weel. r 2™ n00n® W,frd sealarmeerd door de opzichter van het viswater de heer K. Verschuur uit de hoogte van'dè vi^terfte "6 staatsbosbeheer. de eigenaar van de Vlaamse Kreek op (ADVERTENTIE) ff et paffe lag bezaaid met bl/fe zingende, rokende vogels.- Alleen Hans, de allerhipst© uK: Monnikendam,-had 'i zwaars Want hij zong wel zoals hij gebekt was, maardubbelgo- H vouwen en met een pijnlijk A gezicht Kommentaarvan een Amsterdamse politie-agent: «Ach, die jongen is van buiten wel vrij; maar van binnen nog niet. Moet ie maar Tirgon nemen." Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur: Aanhoudend warm zomer weer. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 7 tot 16. min. temp: 1 tot 5 graden boven normaal, max, temp: 2 tot 7 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 pro-cent. Voor donderdag aantal uren zon: 7 tot 16. min. temp: 1 tot 5 graden boven normaal, max. temp: 2 tot 7 graden boven norma-aii. kans op een droige periode van minstens 12 uur: 9b proeent. kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Het hoge drukgebied boven Zuid-Scandinavië houdt een noordoostelijke stroming in stand. Daarin vandaag overwe. gend zonnig weer met aanvoer van warme lucht, temperatuur ongeveer 25 graden C. Zeewater 18 graden C. Vooruitzichten: In de komen de dagen blijft het strandweer zomers met vrij hoge tempera turen. waterstanden Kojistanz 368 -2. Rheinfel- den 26-1, Straatsburg 266-4, Plittersdorf 411-9. Maxau 468- 9, Plochingen 135 pi. 5, Mann heim 291-14. Steinbach 122 nl. 2 Mainz 289-10. Bingen 181- 15, Kaub 208-12. Trier 235 onv,' Koblenz 210-12. Keulen 182-12. Ruhro-rt 346-5. Lobith 962-5. Fannerdense kop 930-6. Nijmegen 757-4. IJsselkop 854 pl. 1. Eefde IJssel 390-7. De venter 274-4, Monsin 5454 pl. 2. Borgharen 3955-12. Belfeld 1Ö98 pl. 4. Grave bemedem de sluis onv. Hoogwater Morgen, woensdag 19 juli Bergen op Zoom 9.24 en 21.44, Hansweert 8.41 en 21.10, Ter- peuzen 8.14 en 20.44, Vlissin- gen 7.46 en 20-16, Wemeldinge 9.14 en 21.34. Opzichter Verschuur is gis ter-en de hele ochtend bezig geweest om de dode vissen te verzamelen en in een groot massagraf te begraven. Er wa ren karpers bij van bijna een halve meter lang. Ook tal van palingen bevonden zich onder de slachtoffers. De heer Boone meent d-at de vissterfte te wijten is ajan een grote modderplaat midden in de kreek, die ontstaan is toen in verband met de plaatselijke ruilverkaveling een grote hoe veelheid grond op één van de oevers van de kreek werd ge stort. Door deze zware druk kwam een deel van de kreek- bodem boven water. De heer Boone: „Vroeger was de Vlaamse Kreek het diepst op de plaats waar nu die moidider- plaat ligt. In droge tijden kon de vis daar een toevlucht nemen. Maai- die modiderbank is steed's gr-ot-er geworden. Ik denk bovendien dat die mod der is gaan gisten, waardoor steeds meer zuurstof uit het kreekwater verdween. Het gaat je natuurlijk ails henge laar erg aan het hart wanneer j.e die prachtige vissen bij bosjes op hun do-de rug ziet ronddrijven." De heer Boone is overigens vol lof over de snelle hulp die staatsbosbeheer heeft geboden na de jobstijding. Gistermid dag was hoofdambtenaar H.J.M. Goossens uit Axel ter plaatse om de eerste voorzie ningen tot behoud van die vis stand in de Vlaamse Kreek te treffen. Er is een pompinstal- latie geplaatst die per uur 300 kubieke meter water uit een naast de kreek lopende water gang in de kreek pompt. Daar mee hoopt men te voorkomen dat het water in de kreek nog verder zakt. De heer Goossens: „Het is een noodmaatregel. We moeten eerst maar bekijken wat er verder te doen valt om die vissterfte in te tomen. In ieder geval zijn we blij dat we zo snel gewaarschuwd zijn zodat we direct tegenmaatregelen konden nemen. Gaan er enke le dagen overheen dan zou misschien een veel grotere ramp zijn gebeurd. In- verge lijking met de totale hoeveel heid vis in de Vlaamse Kreek is het aantal dode vissen ge lukkig vrij beperkt." De heer Goossens kon niet zeggen of de modderplaiat in de kreek de mogelijke oorzaak van de vis sterfte is. „Als dat inderdaad zo is dan zou die modderbank opgeruimd moeten worden, maar de vraag is wie dat zal moeten betalen." (Van onze correspondent) GOES Tijdens het afgelo pen weekend heeft de politie te Goes in de Abel Tasman straat een complete woning meubilering in beslag genomen ter waarde van 10.000,die door A. F. de G. afkomstig uit Goes en oud 32 jaar, te Hoorn van 9 op 10 juli was gestolen. A. F. de G. uit Goes is geen onbekende van de politie. Hij was juist uit de gevangenis ont slagen, alwaar hij gezeten heeft wegens diverse brandbastkra. ken. Tegen zijn broer de heer J. K. de G., met als domicilie Hansweert, is proces-verbaal opgemaakt wegens belemme ring van een ambtshandeling. De betrokken persoon A. F. de G. uit Goes is nog steeds voort vluchtig. (ADVERTENTIE) spaarde huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebruikde goede deodorant! Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodor'. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant. Verfijnd geparfumeerd. In eiegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, f 5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf', bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist. Tberme is een produkf van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. (Van onze correspondent) SLUIS Het gemeen tebestuur van Knokke- Heijst wil ten gerieve van de toeristen de ge luidshinder veroorzaakt door dancings en andere etablissementen zoveel mogelijk beperken. Vooral in het centrum van Knokke regent het klachten over rustversto- rende zaken. Vandaar dat het gemeentebestuur contact heeft opgeno men met de vereniging van Belgische steden en gemeenten, de studien- sten voor de urbanisatie en de provinciale techni sche diensten om te wo- baren een soort diancing- zone in het hart van Knokke in te voeren. Men hoopt daarmee te voorkomen dat de dans gelegenheden als pad destoelen uit de grand rijzen. Tevens zullen d'e veiligheidsviporschrif- ten strikt in acht wor den genomen. Het initia tief van het gemeentebe stuur van Knokke-Heijst kan op die bijval reke nen van talrijke inwo ners en toeristen, die zich al geruime tijd er geren aan het nachtelijk lawaai in deze Belgische badplaats. (Van onze correspondent) SCHARENDIJKE Een Duitse personenauto is op de kruising Randweg - Kuijerdam- seweg te Scharendijke van de dijk afgereden en enkele malen over de kop geslagen. De beide inzittenden, te we ten K. R. uit Düsseldorf en H. I. J. uit Düsseldorf, werden ge wond en konden na behandeld te zijn door de plaatselijke arts terugkeren naar hun caravan op de camping Gouwe te Renesse. De auto werd geheel vernield. (Van onze correspondent) BRUINISSE In de Greve- lingensluis heeft een aanva ring plaats gehad tussen het jacht Calipso afkomstig uit Brouwershaven en het jacht Heljo afkomstig uit Breda. Beide jachtjes liepen aanzien lijke materiële schade op. Het ongeluk ontstond doordat van een van de jachtjes de keer- koppeiing weigerde. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de Adri- aan Verdachstraat is het 7- jarige jongetje R.W.A.P. uit Vlissingen aangereden door een personenauto bestuurd door I..J.W.T. eveneens uit Vlissin gen. Het jongetje moest met een rechterbovenbeenfractuur en hoofdwonden overgebracht worden naar het Bethesda- ziekenhuis in Vlissingen. Het ongeluk ontstond doordat het knaapje plotseling van ach ter enkele auto's het wegdek trachtte over te steken daar bij gegrepen werd Ondanks het feit dat ze helemaal niets vingen, krijgen de hengelaartjes, die de hele middag bij het water bleven zótten. Spelt een prijs voor hun geduld. _j (Van een onzer verslaggevers) 'S-HEERENHOEK Bijna negentig kinderen hebben zich gisteren kostelijk gea museerd in en rond de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. De kinderen konden daar, op de eerste dag van het kindervakantiewerk, naar hartelust spelen, knutselen, of aan wedstrijden meedoen. Gistermorgen begonnen de kinderen in de Jeugd hoeve met knutselen. De middenstand van 's-Heeren hoek had hiervoor heel wat materiaal beschikbaar ge steld, zoails lege kartonnen dozen, houtwol en dergelij ke. Br werden heel wat fraaie werkstukken ge maakt. De kindea-en die niet zo veel van knutselen hielden, kregen de gelegen heid op het toneel in de Jeugdhoeve alvast te oefe nen voor de uitvoering, die vrijdagmorgen gehouden wordt. Ailertlei wedstrijden en een dierenshow stonden op het programma. Voor de dierenshow, hadden de kin deren achttien dieren mee gebracht- De jeugdige hen gelaars, die in de vijver bij de kerk hun vistuig uit gooiden, hadden pech: er werd de héle middag niet één visje gevangen. Toch kregen ze allemaal een pniijs voor hun geduldig wachten. De uitslagen van de ver schillende wedstrijden zijn als volgt: Dierenshow: 1. Jan Martens met twee poe zen, 2. Peter Hayes met een hamster, 3. Rob Zwar- telé met een schildpad. Rolschaatsen. Hindernis: Bij de kleinsten won Ham- nie Westdorp, en bij de groteren Klazien Moison. Hardrijden: nummer een bij de kleintjes Hannie Westdorp en bij de ouderen Marian Westdorp. Zaklopen: bdj de jongsten won Drika Janise en bij de ouderen Ineke Moison. Het flesje vullen werd gewonnen door Wilfried Peeters bij de jongsten én door Rika Peeters bij de ouderen. Jan de Jonge kegelde het best bij de groten en Jean- Paul van Craenerabroeck won bij de jongsten. De stoelendans tenslotte werd gewonnen door Jos Porree voor Rens Vermüe en Jam Verdonk. Voor de tweede dag vam het vakantiewerk in 's- Heeremhoek (woensdag) staat voor 's morgeus weer handenarbeid op het pro gramma. De kinderen krij gen tusseh de middag een maaltijd aangeboden. 's Middags wordt een grote speurtocht gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De plannen voor de wegen van Middelburg en Vlissingen naar het industriegebied Vlissingen-Oost zullen moeten worden gewijzigd. Gedeputeerde staten hebben de staten van Zeeland meegedeeld dat de aanvankelijk geplande tracés niet kunnen worden uitgevoerd, omdat ze binnen een straal van 1200 meter vanaf het munitiedepot nabij Rammekens liggen. De veiligheidseisen van het ministerie van Defensie staan niet toe dat er binnen dat gebied wegen worden aangelegd. Er zal nu een nieuw plan voor het wegenstelsel nabij het munitiedepot moeten wor den opgesteld. Het college van G.S. is voornemens de kosten van dit plan te vergelijken met die van het oorspronkelij ke. De eventuele meerkosten zullen dan bij defensie in re kening worden gebracht. Als dit departement niet bereid is deze kosten te vergoeden overwegen G.S. om de schade vergoeding te verkrijgen via de daartoe in de wet „ruimte lijke ordening" aanwezige mo gelijkheid. Daarnaast zullen G.S. onder zoeken of het mogelijk is de tot het depot behorende bun kers tot kleinere eenheden te rug te brengen. De veilig heidszone voor het depot zou dan kunnen worden ver kleind. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland staan positief tegenover de plannen van de culturele raad een uitleencentrum voor beel dende kunst in te stellen. Het college stelt provinciale staten voor in de vergadering van 8 september een krediet van veertigduizend gulden beschik baar te stellen om het uitleen centrum nog dit jaar te ver wezenlijken. Dit krediet kan dan worden beschouwd als „pot", waaruit over een perio de van twee jaar subsidies kunnen worden verleend. Het college van GS is het met de Zeeuwse culturele raad eens dat om financiële redenen voorlopig moet worden volstaan met één voor het publiek ge makkelijk toegankelijke expo sitie- en depotruimte, waar ie dereen vrijblijvend kennis zal kunnen nemen van de kunst werken waar de nodige infor maties over de kunstenaars kan worden ontvangen. GS vinden Middelburg de meest geschik te vestigingsplaats voor deze ruimte. Om toch de gehele be volking goed te kunnen berei ken vinden GS dat een deel van de collecties als reizende tentoonstellingen hioet circu leren. Deze collecties zouden dan geëxposeerd moeten wor den in dorpshuizen, bibliothe ken en dergelijke. Uit het advies dat de culture le raad aan het provinciaal be stuur heeft gezonden, blijkt dat het ministerie van CRM in principe bereid is nog dit jaar een subsidie te verlenen voor het uitleencentrum. Het minis terie is zelfs bereid het project, dat men als een belangrijk ini tiatief ziet, enige voorrang te geven. Als het geld er inderdaad komt, moet het volgens GS mogelijk zijn het uitleencen trum nog dit jaar van de grond te krijgen. Er zijn reeds zes personen bereid gevonden zit ting te nemen in het voorlo pig bestuur van het uitleen centrum, dat een stichting zal worden. Met enkele functiona rissen van de culturele raad zal dit voorlopig bestuur be ginnen aan het voorbereidende werk, zoals de oprichting van de stichting, het vinden van een geschikte expositie- en de potruimte, het aantrekken van een beheerder hiervan en het voorbereiden van de vorming van een collectie kunstwerken. Het verstrekken van een eventuele voortgezette subsidi ering willen GS laten afhangen van het feit of het uitleencen trum na een aanloopperiode van twee jaar levensvatbaar heid blijkt te bezitten. Als het centrum na die periode vier- a vijfhonderd particulieren, in stellingen en bedrijven als abonnee heeft, achten GS die levensvatbaarheid voldoende bewezen. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Hengel- sportliefhebbers uit Koewacht en omgeving komen in de maand september weer voiop aan hun trekken. Op 10 sep tember organiseert de con courscommissie van de Koe- wachtse hengelverenigïng een internationaal hengelconeours op „Het Grote Gat" en de „Konijnenputten". Van dit jaarlijks terugke rende hengelfestijn is bekenc, dat hij bij sportvissers een tamelijk grote populariteit ge niet. Elk jaar nemen er tussen de 150 en 200 mensen aan deel en het ziet er niet naar uit dat het dit jaar anders zal zijn. De enige schaduwzijde van dit jaar is. dat er tot op heden in het viswater van de Koewachtse hengelclub nog niet veel is gevangen. Zoals wij deze week al schreven wordt dit in verband gebracht met de ver vuiling van het water. Het internationale concours begint op 10 september om 14.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De inleg is 3.50 of 50 Belgische franks. Op de eerst geplaatste Nederlandse, Belgi sche en Koewachtse deelne mers staan bekers of stan daarde te wachten en ook voor dames loont deelname de moeite, want ook voor hen staan er prijzen te wachten, Inschrijving kan op de dag van de wedstrijd vanaf 10.00 uur geschieden in clublokaal café Koos Jansen. De prijs uitreiking heeft rpnd 17.30 uur plaats in ditzelfde clublo kaal. AMSTERDAM (ANP) De 30-jarige Turkse lasser H. Y. is in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam aange houden omdat hij met een mes had lopen zwaaien en daarbij twee Amerikanen verwondde. De ene was door het mes in zijn rechterbeen geraakt, de an dere in het onderste deel van zijn rug. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse kunstschilder H. C. MaeLean is zondagavond in het Dijkzigtziekenhuis overle den. De artiest, die voorname lijk figuratieve schilderijen maakte, is 73 jaar geworden. Hij genoot bekendheid in de jaren dertig. In 1928 ontving hij voor zijn werk de Willem van Colemprijs, de heer MaeLean kreeg drie keer de koninklijke subsidie. Panorama Mesdag in Den Haag heeft drie van zijn werken in bezit. De Rotterdam se Kunststichting kocht inder tijd „Zweeds brood" van hem KERKRADE (ANP) Zon dagmiddag heeft de poitie van Kerkrade de achttienjarige M. S. uit Kerkrade gearresteerd, die toegaf aan drie jeugdige stadgenoten hasjies verkocht te hebben. Een politiepatrouille had het drietal zestienjarigen, E. D., W. E. en W. P. zaterdagmorgen om kwart voor vier op straat aangehouden omdat zij zich vreemd gedroegen en geen re delijke verklaring van hun vroege wandeling konden ge ven. Ze bleken in bezit te zijn van een kleine hoeveelheid hasjiesj. Op het politiebureau bekenden zij de hasjiesj van M. S. gekocht te hebben, die daar op werd gearresteerd. De Kerk- raadse politie onderzoekt of er enig verband bestaat met de vorige week voor hasjiesj handel verrichte arrestaties. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Tijdens het afgelopen weekend werd in het winkelpand van de hor logerie C.P. van de R. op de hoek van de Markt en de Nieuwe Burg ingebroken. De onbekende daders verschaften zich toegang tot het pand door het verbreken van een glas-in- lood-ruit. Daarna hebben zij de vitri nes volledig leeggehaald. Hier in bevonden zich gouden en zilveren sieraden en horloges. De juiste waarde kam nog niet nauwkeurig worden vastge steld, maar wordit reeds ge raamd op 100.000, (Van een onze» verslaggevers) BREDA Voor de familie Meijvis het Bredase gezin dat inmiddels al twee weken op straat moet zwerven is een voorlopig nachtlogies ge vonden. Dank zij de bemidde ling van ds. H. Bierman is er voor de man, vrouw en de vijf kinderen Meijvis, een plaats ingeruimd in het weeshuis aam hei Kloosterplein. Vandaag zal de gemeentelij ke commissie voor de toewij zing van bijstand de bijstands aanvrage van de familie op nieuw bekijken. Men hoopt in. elk geval, het gezin binnen enkele dagen aan definitieve huisvesting te helpen. Door bemiddeling van een Oosterhoutse familie, de heer en mevrouw J. Goes, heeft de eigenaar van het woonhuis, waar de familie Meijvis we gens huurschuld is uitgezet, toegezegd, tot januari geen be taling van de schuld te zullen eisen. De heer Goes probeert de heer Meijvis ook aan werk te helpen. Dat deze zo'n lage uitkering krijgt vindt hierin zijn verklaring, dat de heer Meijvis bij zijn oude baas zijn ontslag haid genomen omdat hij elders werk zou krijgen. Dat ging echter op het laatste moment niet door. Geoordeeld werd dus dat de heer Meijvis vrijwillig ontslag haid geno men. Hij had zodoende geen recht op de normale uitke ring.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3