ZONZOEKERS HEBBEN UREN VERTRAGING Korteven: het „stroefste kruispunt" in Nederland Publiek genoot van admiraalzeilen EXPLOSIE OP JACHT Demonstratie in Hansweert P0PT0P- CONCERTEN SNOEPEN EIKAARS ROOM ERAF egin bouw nieuwe T otal-raf f inaderij OPENING EXPOSITIE Droog en warm DORP VOELT ZICH TEN ACHTER GESTELD" IN SLOEGEBIED BIJ BORSELE BIJ ZIERIKZEE Actie voor missie brengt ruim f 2000 op DAMMEN OP DAMPLEIN IN MIDDELBURG In Goes en Wolphaartsdijk Woonwagenkamp in Sas van Genl krijgi opknapbeurt stad streek STRANDWEER Binnenhaven Hartenavond Halfjaar Maandag 17 juli 1972 Bumper aan bumper op en bij het knooppunt Korteven. (Van onze correspondent). HULST In de Burgerzaal van het stadhuis te Hulst heeft de heer J. Neeteson za terdagmiddag onder grote be langstelling een expositie van schilderijen, aquarellen en grafieken geopend. Deze tentoonstelling die tot 31 j'Ulii te bezichtigen is, biedt aan elk wat wils. Een aardige bijkomstigheid is ook dat er twee oudere en twee jongere schilders exposeren, namelijk Jae. de Jonge te Bauius Polder en P. Brakman te Axel. die beide, tot de „oude garde" be horen met daarnaast werken van de nog jeugdige broer en zus. Jan en Marian Oolsen te Hulst, leerlingen van de stede lijke academie te Sint Niklaas in België. Tijdens de officiële opening die in verpand met uitstedigheild van burgemees ter Molthoff geschiedde door de heer J. Neeteson. hoofd van de christelijke school voor volksonderwijs, zei deze er trots op te zijn dat ook in deze streek mensen leven en werken die tot zoiets in staat zijn en bareid zijn ook ande ren van deze kunst te laten genieten. De tentaonstólldng is voor het publiek geopend op werkdagen van 912 uur en 14—18 uur en in de weekends van 1416 uur. hoogwater Morgen, dinsdag 18 juli. Bergen op Zoom 8.38 en 20.55, Hansweert 7.51 en 20.15, Terneuzen 7.24 en 19.48, Vlis- singen 6.54 en 19.20, Wemel- dinge 8.28 en 20.43. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur. Droog en aanhoudend warm. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 5 of meer. Min. temp.: 2-6 boven normaal. Max. temp.: 3 of meer gran- den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 7 of meer, min. temp.: 1-5 graden boven normaal, max. temp.: 3 of meer graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Hogedruk houdt stand met aanvoer van warme lucht met een matige oostelijke wind. Vandaag zonnig bij ongeveer 24 a 25 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: in de komende dagen warm en zon nig strandweer, waarbij de on weerkans voorlopig nog klein blijft. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Enkele hon derden belangstellenden heb ben zaterdag vanaf de Ooster- scheldedijk bij Zierikzee of vanaf hun jachten het admi raalzeilen bijgewoond, dat in het kader van de zomerreiinie van de stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten in Het gat van de Schelphoek hij Zierikzee werd gehou den. Het was een bijzonder fraai gezicht de hengsten, scnou- wen, bollen, tjalken en boeien langs de Banjaard te zien zei len. Op dit schip stond de admiraal, welke rol werd ver vuld door de commissaris van de koningin, mr. J. van Aart- sen. De schepen, die naar type waren verdeeld in verschil lende eskaders, gleden naast elkaar langs het admiraalschip en groetten de admiraal door het strijken van de fok en het afvuren van boordkanonnen. Het meest imposant was we! het voorbijvaren van vier uit Engeland afkomstige barken. Het was jammer dat deze schepen hun grootzeilen niet konden hijsen, omdat ze an ders veel te snel zouden varen voor de andere deelnemers. Het zeilfeest werd nog extra luister bijgezet door de konink lijke harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee, die op een vis sersboot deel uitmaakte van de parade te water. Het Stamboek Ronde- en Platbodenjachten heeft vrijdag avond meegewerkt aan een historisch waterspel over de overname van Zierikzee door de Watergeuzen, dat in de binnenhaven van het oude stadje werd opgevoerd. Giste ren hebben de ronde- en plat bodemjachten laten zien dat de oudjes het nog best doen. Sommige schepen zijn meer dan honderd jaar oud. Toen werden in het Gat van de Schelphoek wedstrijden ge houden. Nieuiv-Namen (Van onze correspondent). NIEUW-NAMEN In zaal Thilleman te Nieuw-Namen werd dit weekend een exposi tie gehouden van olieverfschil derijen en houtsnijwerk ver vaardigd door pater A. Burm. De tentoongestelde werken waren evenals een verzame ling postzegels te koop en de opbrengst hiervan was be stemd voor het missiewerk van pater Burm die al gedu rende meer dan twintig jaar in Afrika werkt. De pater vertrekt begin au gustus weer naar zijn missie gebied in Oeganda, weer voor een periode van vijf jaar. De belangstelling was op beide dagen niet zo denderend maar zoals de heer Brum zelf zei: „Wat wil je op dergelijke warme diagen als deze". Bo vendien zijn er al meerdere actie's geweest voor dit doel en al met al was hij tevreden over de medewerking van ae parochie Nieuw-Na-men en over de opbrengst van deze actie diie ruiim tweeduizend gulden bedroeg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BERGEN OP ZOOM/BREDA Zonzoekers, vanuit Brabant, de Randstad en Duits land op weg naar de Zeeuwse kust, hebben zaterdag uren vertraging gehad in hun ovenwarme auto's. Gezinnen, uitgerust na een één- of meerweekse vakantie aan de Zeeuwse kust, kwamen zaterdagavond doodmoe thuis na urenlang in file gereden te hebben. Zoals een woordvoerder van de verkeersgroep Middelburg van de rijkspolitie het gisteravond uitdrukte: „We hadden einde lijk het eerste mooie, drukke weekend. Hopelijk komen er meer". Het verkeer in de Delta liep zaterdag de grootste vertra ging op bij het kruispunt Kor teven (de splitsing Zeeland- Brabant-België ter hoogte van Woensdirecht) en bij de Ha- ringvlu'etbrug. Korteven werd in politieter men „het stroefste kruispunt van Nederland" genoemd. Hoewel de verkeerslichten buiten werking waren gesteld en de rijkspolitie voortdurend regelend optrad kon niet voor komen worden dat praktisch de hele zaterdag kilometers lange files uiterst langzaam langs Korteven schoven. De stagnatie bij de Haring vlietbrug was een gevolg van de tolheffing op deze brug. Er waren onvoldoende tolgaarders aanwezig om voor een snelle doorstroming van de auto's te zorgen. De grootste file, van hier uit richting Zierikzee ge meten, bedroeg tien kilome- tp** Rond Korteven was de situ atie rond twee uur, half drie eenvoudig hopeloos. Op de route Bergen op Zoom-Korte- ven-Mididelburg stond een file van ruim vier kilometer. Op de andere weghelft (Middel burg-richting Bergen op Zoom dus) stond een stilstaande file van bijna 15 kilometer. Dat waren de mensen, die op weg naai' huis waren. Vanaf de Belgische grens richting Kor- MIDDELBURG Een groot deel van de Hah- tenavondactiviteiten die woensdag aanstaande in Middelburg gehouden worden, spelen zich af op het Damplein. Daar wordt vanaf zeven uur 's avonds een simultaan damwedstrijd gehouden. Oud-Zeeuws damkampi- oen Jae. Blaas uit Melis- kerke zal in zijn eentje de strijd aanbinden te gen maximaal veertig spelers. In de Graanbeurs op het Damplein geeft de muziekvereniging ONDA uit Nieuw- en Sint-Joos- land vanaf acht uur een concert, dat zal worden afgewisseld door wed strijden op hometrainers waaraan iedereen kan deelnemen. Een andere Hartena- cond-gebeurtenis is woensdag de puzzelwan deltocht door de Middel burgse binnenstad. Het vertrek is tussen zeven en acht uur vanuit de hal van het stadhuis. Tijdens deze tocht moe ten de deelnemers vijf. entwintig vragen beant woorden. De route is zo gekozen, dat de mooiste plekjes van Middelburg worden aangedaan. Na afloop van de ongeveer een uur durende tocht krijgen alle deelnemers een vaantje. teven stand dan nog een stil staande file van 3 kilometer. Pas tegen half vijf zaterdag middag kon het verkeer, dat via Korteven moest, enigszins behoorlijk doorrijden. De file vorming op de dammen- en bruiglgenroute in Noord-Zee land was iets eender opge houden. Ongelukken hebben zich praktisch niet voorgedaan. Za terdagochtend siloeg op rijks weg 58 bij Rilland een perso nenauto over de kop, nadat die was aangereden door een tractor met aanhangwagen. Twee inzittenden van de uit Yerseke afkomstige auto wer den licht gewonden. De veerbo ten in Zeeiamd hebben het verkeersaanbod behoorlijk kunnen verwerken al moest op het traject lVissingen-Bres- kens een extra treinworden ingelegd. Zondag was het een stuk rustiger op de Zeeiandroute. De grootste drukte viel gister avond tussen 6 en 8 uur te meiden, toen het gros van de dagjesmensen op huis aanging. Op het traject Rilland-Korte- ven ontstond in dat tijdvak een file van gemiddeld vier kilometer. Op de wagen in West-Bra bant was het hele week end druk, maar er waren geen files van betekenis. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE In de Nieu we Haven te Zierikzee is za terdagmiddag het kruisjaoht Charlotte ontploft en geheel in vlammen opgegaan. Aan boord bevonden zich acht personen onder wie de eigenaar J.H.W. Wiegel uit Middelburg. Na de ontploffing zijn alle personen direct te water ge sprongen en opgepikt door in de omgeving aanwezig zijnde recreanten. Ze zijn overge bracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee doch konden na aldaar aan lichte verwondingen behandeld te zijn uit het ziekenhuis worden ontslagen. De Charlotte voer juist de haven van Zierikzee uit om op de Oosterschelde deel te gaan nemen aan het admiraalzeilen. Vijf minuten voor de ontploffing had de ei genaar nog benzine getankt. De oorzaak van de ontploffing is, volgens de rijkspolitie te water, oververzadiging van benzinedampen onder in het jacht waar de benzinemotor is geplaatst. De brandweer van Zierikzee was spoedig ter plaatse en bluste de brand aan boord van het jacht. Later be gon het opnieuw te branden. Dit had tot gevolg dat de brandweer van Zierikzee op nieuw moest worden gealar meerd. Er bevond zich nog een geheel gevulde benzine tank aan boord van het schip. Een boot van de rijkspolitie te water, die langszij van de Charlotte lag sloeg direct aan het blussen Men slaagde er tenslotte in de brand meester te worden en te voorkomen dat de tweede benzinetank tot ontploffing kwam. De schade wordt geraamd op 40.000.-. Het schip was verzekerd. 11 (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de plaats waar al enkele wonin gen gesloopt zijn in verband met de binnendijkse dijkver zwaring welke mettertijd te Hansweert zal worden gereali seerd, hebben enkele inwoners van Hansweert geprotesteerd tegen de gang van zaken 1 ond om hun dorp. Op de open plaats zag men tijdens het weekend een vrouw zitten on der een parasol met voor haar een tafel waarop enkele bor den en kopjes. Er waren te vens in haar directe omgeving borden aangebracht met de spreuk: „Wegens gebrek ge- vraagt, camping - attributen. Vrij kamperen. Toeristische gegevens V.V.V." Een ander bord met opschrift: „Wij gaan verdwijnen. Waar zullen wij verschijnen. Geen kikkerbad, geen booreiland, geen toeris me. geen parkeermeters, wat zal ons nog binden indien de dijk ons gaat verslinden". E'en ander bord had het opschrift van: „Kikkerbad Reimerswaal gesloten. Te droog". Het college van b. en w. heeft al direct gereageerd en gewezen op het feit dat hun nerzijds alles gedaan zal wor den om zo spoedig mogfelijk tot realisatie van het bouw plan achter de Boomwijk te komen. Een der opposanten uit Hansweert die echter liever onbekend wenste te blijven, zei dat men op deze wijze de aandacht heeft willen trekken van de overheid, niet alleen van de lokale, doch ook van de hogere overheid, speciaal van provincie en rijk. De op posant no'emde Hansweert en plaats die min of meer binnen het gemeentelijk verband van Reimerswaal ten achter wordt gesteld. Voor de demonstratie bestond van de zijde van de Inwoners grote belangstel ling. GOES/WOLPHAARTSD1JK In onderlinge concurrentie hebben de twee opo-top- manifestaties die zaterdagavond binnen de gemeentegrenzen van Goes werden gehouden, geen top-bezoek kunnen noteren. Beide concerten, het ene in Wolphaartsdijk com mercieel, het andere in de Prins van Oranje te Goes ideëel, snoepten eikaars room er af en dat betekende dat Focus in de nieuwe dancing „De Zandkreek" aan het Veerse Meer van de verwachte meer dan duizend bezoekers er slechts vijfhonderd trok, en dat de Amerikaanse hardrock-formatie „M.C. 5" de Underdog-organisators slechts 300 betalende kijkers bezorgde. Overigens betekende dit een grotere klap voor de Za-ndkreek-organisators, die veel meer hadden ver wacht, dan voor de ideëel ingestelde organisators van het Goese „underdog" die, zodra het Focus-concert was aangekondigd, meteen al in een echte „underdog"- positie kwamen te verkeren en die nog minder bezoe kers verwacht hadden voor hun hier nog tamelijk on bekende Amerikaanse at tractie, dan nu kwatnien op dagen. Of het nu aan de ruimte en belichting lag, aan de opstelling of aan het pu bliek, feit is het dat de sfeer in de Prins van Oran je ondanks het kleinere be zoekerstal, of misschien wel juist daardoor, veel be ter was dan bij Focus. Er was direct oontaat met de groep. Er werd gedanst, ge klapt, gestampt, geroffeld. Men was minder apathisch en er werd tot tweemaal toe (eenmaal met succes) om een toegift gevraagd. Tijdens het concert van Fo cus was het jammerlijk rommelig. En juist die „stil le luistermuziek" van het harmonische uitgebalan ceerde subtiele soort als de meest „verantwoorde" mu zikale Nederlandse groep van het moment brengt, kan geen geroezemoes heb- ben. Het werkte dan ook direct beïnvloedend op de inspiratie en concentratie van Thijs van Leer en de zijnen. Rest van dit optre den te vermelden dat het drie kwartder te laat begon, dat de muziek geheel „des Focus" was maar te verant woord en daardoor wellicht wat saai inzette, overigens de roem van Focus geheel waarmaakte en de drum mer een heldenrol vervulde door ondanks de warmte van de dag een aan onge looflijkheid grenzende snel treinsolo weg te geven, tenslotte dat men vijfhon derd bezoekers te kort kwam om winst te kunnen draaien. Het materialistische mam- moetveiües dat de enthou siaste Underdogmensen in Goes boekten werd gedeel telijk gecompenseerd door winst op het intermenselijk vlak. Hat was gewoon een „fijn" concert, waar eenie der zich bij betrokken voelde, waar sfeer was, waar mien zich (in zonder linge tegenstelling tot de vaak melancholieke muziek van Focus) blij kon maken met de „happy" maar o zo „revolutionaire" sound van vijf gekke Amerikanen, het was niet alleen het betere (Golden Earring) stamp werk, maar ook het beitere instrumental-alose-harmo- ny werk, dat voor muzikale hoogtepunten zorgde. On danks de tamelijke onbe kendheid van de groep in Nederland, kon MG-5 zijn faam als „USA-toppops" waarmaken, hetgeen weer een, zij het niet commercië le. morele winst betekent voor de jongeren van Un. derdog die zich ten doel stellen om pop van hoog staande kwaliteit naar Zee land te halen en die daar mee hun met Ian Matthews „plainsong" ingezette tradi tie een waardige follow-up gaven. MAARTEN KERSTEN (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Het einde van de bouwvakvakantie betekent voor Midden-Zeeland het began van een groot project: de bouw van een nieuwe Total-raffinaderij in het Sloegebied bij Borsele. Omdat in Zeeland diverse geruchten de ronde deden over het beginnen van de bouw zonder de vereiste en steeds door het Borselse gemeentebestuur als „voorafgaand" beloofde bouwvergun ning, vroegen wij burgemeester G. H. E. M. van Waes van Borsele, kort voor zjjn vakantiereis naar Denemarken, naar de stand van zaken. Volgens de Borselse burger vader begint vandaag alleen nog maar de weliswaar belang rijke en arbeidsintensieve „lcetenbouw". dait wil zeggen, heit bouwen van bouwketen, het toebereidselen treffen tot de werkelijke bouw,# het op slaan van materialen, het af ronden van de bouwrijpfase. Over een paar maanden pas zal het heien beginnen. Over een maand wordt de eerste bouwvergunning verleend. Met de voorbereiding daarvan is men druk bezie. De bouwver gunning voor de totale raffi naderij zal in etappes naar gelang de bouwfasen) ver leend worden, gedurende de twee bouwjaren. Vast staat al wel. dat de installaties waar van de meeste hinder ver wacht kan worden, het verst van de bewoonde wereld zul len worden geplaatst, en de rest in volgorde van hinder steeds dichterbij. Hierbij spelen ook lawaai en brandgevaarlijkheid een grote rol. Met deze (technische) in stallaties zal het eerst begon nen worden- De allerlaatste bouwfasen omvatten de tanks, die „siimoel" in elkaar gezet kunnen worden en het dichtst bij 's Heererahoek komen te liggen. De planning „waar wat komt" staat, aldus burgemees ter Van Waes. mede in ver band met de hinderwetvergun ning, Men is al een half j aar volop bezig met het voorberei den van de hinderwetvergun ning. „Voordat we de bouw vergunning verlenen, willen we een indruk hebben van wat er gebeuren gaat. bijvoor beeld of in die installaties het maximuim effect bereikt kan worden. We moeten niet af zonderlijk bezien of de daar voor voorgestelde methode volkomen veilig gemaakt kan worden met de hinderwetver gunning. Gedeeltelijk moeten we het ad met de bouwvergun ning kunnen overzien. De exacte uitwerking komt dan bij de hinderwetvergunning. Al enkele malen hebben wij zo een door Total voorgestelde methode op grond van deskun dige adviezen moeten afwij zen, maar ik moet zeggen dat we van Total bijzondere be reidheid krijgen om na te gaan wat hunnerzijds extra gedaan kan worden. Binnen een maand zal de bouwvergunning verleend worden voor de steiger en het ballasittankpark bij Borsele. De planprocedure in verband met het voorbereidingsbesluit kan d>e hinderwetprocedure evenwel verlengen. Hierbij doet zich nog een complicatie voor: het steigergedeelte bui tendijks behoort toe aan de gemeente Vlissingen. Al-s bij een hinderwetprocedure (niet voor de bouwvergunning) twee gemeenten betrokken zijn, zijn G.S. van Zeeland bevoegd die taak over te ne men. Burgemeester Van Waes verwacht dit, zij het dat de gemeente Borsele in de prak tijk voor de voorbereiding en de adviezen zal zorgen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Het woonwagenkamp te Sas van Gent zal de komende vier we ken gesloten zijn. De gemeen te gaat namelijk het kamp een opknapbeurt geven. Zij krijgt hiervoor geen subsidie. De verbetering van het kamp komt Sas van Gent op onge veer f 20.000 te staan. Dinsdag(morgen beginnen de werkzaamheden, doch sinds zaterdag staat er al een bord „Gesloten wegens werkzaam heden". Tien wagens zijn af gevloeid naar de St.-Albert- dijk te Sas van Gent, dit zo lang de werkzaamheden du ren. Er staat nu nog één slaap wagen, maar deze gaat ook nog voor morgen weg. DE NATIONALE conventie van arbeiders in Uruguay (ONT), die een half miljoen leden telt, gaat donderdag a.s. 24 uur in staking om kracht bij te zetten aan looneisen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3