Spanning blijft rond begroting Volle strandenen slaapruimte tekort Gijsen: „Paus wil dat ik voortga op ingeslagen wed" KABINET NOG IN ZORGEN Rijkswacht jaagt op ondergedoken Belgisch kamerlid Vliegtuigje met toeristen stort neer op Texel vijf gewonden Gevangenisopstand stopt na belofte Fiscus „pakt5 opnieuw groepen ongehuwden Vrouw (31) verdrinkt voor ogen echtgenoot Verlovings feest loopt uit de hand: vier agenten licht gewond Man ontvoerd en mishandeld Waarschuwing Onduidelijke steekpartij Overstromingen in Oostenrijk SPOEDAUDIËNTIE Vormreizen Oplossing Fischer krijgt zijn zin SPASSKI IN PRO BLEMEN Aanslagen op 4 Hamburgse warenhuizen Uit België In Domh':rg Jf Zeventig man dood in storm Directeur: Dr. W. A. J. M. TTarkr Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 17 JULI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8904 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.w^ Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 1(1 uur. Voor het maandagnummer: Vriidag tot va 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Vandaag zullen de vijf fractieleiders van de regeringspartijen opnieuw naar het Catshuis gaan om van het kabinet te vernemen welke wijzigingen zullen moe ten worden aangebracht in het regeerakkoord. Uit het feit dat dit gisteren nog niet is gebeurd, wordt afgeleid dat het kabinet Biesheuvel het nog niet tot in alle details eens is geworden over de begroting, met name over de wijze waarop een dreigend „gat" van drie miljard gulden moet worden overbrugd. Waarschijnlijk zal deze week ook een aantal regeringsfracties van vakantie warden teruggeroe pen. (Van onze correspondent) TILBURG Door drank verhitte personen die in een wijkhuis in Tilburg een verlo vingsfeestje vierden, hebben in de nacht van zaterdag op zondag een robbertje gevoeh- ten met 4 politiemannen die op verzoek van de buurt wa ren komen vragen de muziek wat zachter te zetten. Drie agenten liepen lichte verwondingen .op, de vierde een gebroken pols toen hij de naar hem geworpen stoel trachtte af te weren. De man die de stoel had gesmeten bleek de verloofde, de 19-jari- ge H. S., te zijn. Hij werd met de gebroeders C. W. en J. W. respectievelijk 44 en 40 jaar oud en behoren de tot de familie van de a.s. schoonouders aangehouden en ingesloten. Het drietal zal worden voor geleid. DEN HELDER (ANP) Op het vliegveld De Cockdorp (Texel) is gistermorgen een vliegtuigje, waarmee rond vluchten boven dit Waddenei land worden gemaakt, neerge stort. De vijf inzittenden zijn zwaargewond naar een zieken huis in Den Helder gebracht. Volgens ooggetuigen is het per- sonemvliegtuigje, een Cessna, geraakt door een kabel die juist een zweefvliegtuig omhoog had getrokken. De passagiers waren met va kantie op Texel. Er worden da gelijks een tiental rondvluchten met de Cessna boven Texel ge maakt. AMSTERDAM (ANP) De 21-jarige Surinamer G. F. Tol is zaterdagochtend in Amster dam door twee nog onbekende mannen met een hakmes en een pistool mishandeld. Tol werd bij zijn thuiskomst door het tweetal gedwongen in een auto te stappen, waar hij met het hakmes in zijn gezicht en op het achterhoofd werd ge. slagen. Ook kreeg hij een schot wond in zijn rechterbeen. Hij syist onderweg uit de auto te springen en trapte de deur ven een woning in, De bewoon ster daarvan waarschuwde de politie en GGD. Aanvankelijk optimisme dat het kabinet dit weekeimde- reeds zijn begrotingsgesprek zou afronden, werd zaterdag middag naar de achtergrond gedrongen, toen bleek dat de minister-president een pers conferentie, waarvoor al voor bereidingen waren getroffen, liet vervallen. Het kabinet vergaderde za terdag tot heel laat in de avond. Gisteren kwam het ka binet tegen acht uur 's avonds opnieuw in het Catshuis bij een. Overdag waren de minis ters vrij; vrije tijd overi gens, die de meesten. van hen benutten om overleg te plegen met hun „achterban". Een vair de moeilijkbeden waarvoor het kabinet zich ziet ïgeplaatst, is de vraag hoe de lonen en prijzen zich dit jaar zullen ontwikkelen. Op aandringen van de mi nisters van DS'70 is nu in beginsel besloten, dat in de komende miljoenennota een duidelijke waarschuwing zal Ivorden opgenomen dat in de lonen en prijzen zal worden ingegrepen, indien het be drijfsleven zelf onverhoopt niet tot matiging zou kunnen komen. Inmiddels in in kringen van de regeringsfracties enig ver schil van mening ontstaan over wat men moet verstaan onder wezenlijke wijzigingen van het regeerakkoord (waar voor het fiat van de fracties nodig is). Enkele fractievoor zitters zouden er naar verluidt geen moeite mee hebben als net akkoord wordt bezien te gen de achtergrond van een regeringsperiode van vier jaar. Met andere woorden: afwij kingen zijn toegestaan in de komende begroting', mits deze in de begroting van '74 en '75 maar wordt ingehaald Speciaal VVD-fractieleider Hans Wiegel denkt er echter anders over. Vanmiddag vergadert het fractiebestuur van de KVP om een fractievergadering voor te bereiden voor morgen of over- mogen. Ook de andere rege ringsfracties zullen waar schijnlijk begin deze week bijeen komen. De VVD heeft dat verleden week al driemaal gedaan. AMSTERDAM (ANP) De 23-jarige Marokkaan Mohamed Radhouane uit Parijs is zater dagmiddag in Amsterdam door een onbekende man met een mes in borst, rug en lies gesto ken. Hij moest in het Wilhelmina Gasthuis worden opgenomen. De oorzaak van de steekpartij is niet bekend, omdat het slachtoffer en zijn begeleidende vrienden weigerden de politie in de kwestie te betrekken. WENEN (AFP) Als gevolg van drie dagen zware regenval hebben zich in het zuidoosten van Oostenrijk uitgebreide overstromingen voorgedaan. In Stiermarken is de spoor lijn Wenen Belgrado sinds za terdag geblokkeerd door aard verschuivingen 'in de buurt van de Zuidslavisehe grens. BRUSSEL (ANP) Het Belgische Volksunie-Kamerlid Mik Baby Ion naar wie door de rijkswacht' van geheel België wordt uitgekeken, omdat er een aanhoudingsbevel tegen hem is uitgevaardigd, heeft gisteren in Booischot, een plaatsjz in de Kempen. In het openbaar een toespraak gehou. den. Een half uur daarna ar riveerde de rijkswacht maar toen was het kamerlid a! weer lang en breed naar zijn onderduikadres Vertrokken. Baby Ion heeft gezegd zich pas morgen ter beschikking van het parket te zullen stellen. Het parket van Gent had vrijdag een opsporingsbevel uitgevaardigd tegen de Belgi sche parlementariër Babyion. Hij was vorige week dinsdag in Brugge, toen de Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken Gramyko daar een bezoek bracht, betrokken bij een vechtpartij met de politie. Hij en enkele andere Volksunie vertegenwoordigers protesteer den er tegen de onderdruk king van minderheden in de Sovjet-Unie. Babyion raakte daarbij in gevecht met een agent in burger. De politie bracht de volksvertegenwoor diger op, maar in de nacht van dinsdag op woensdag werd hij weer losgelaten. Ba byion had toen zijn excuses aangeboden en gezegd niet te weten dat de man in burger, waarmee hij op de vuist ge weest was, een agent was Vrijdag kwam plotseling het opsporingsbevel. Het geval Babylon is inmiddels in België uitgegroeid tot een tamelijk sensationele zaak. Zijn partij gaf hem de raad onder te dui ken. Hugo Schiltz, een andere Volksunie-vertegenwoordi ger heeft inmiddels een tel'e- gram gezonden aan kamer voorzitter Vanacker, waarin hij hem vraagt de kamer zo spoedig mogelijk voor deze kwestie bijeen te roepen. Met het geval Babyion is namelijk de parlementaire on schendbaarheid in het geding. Belgische kamers en senaats leden genieten onschendbaar heid behalv in één geval, als ze nl. op heterdaad betrapt worden op een misdrijf. Babyion lüeld gisteren zijn toespraak op een feest van de Volksunie in Booischot. Een ander Volksunielid, senator Jo- rissen, b'etoogde er dat het in België uit moet zijn met de ongemotiveerde voorarresten. Hij zei ook dat er geen gehei me staatspolitie meer inge schakeld mag worden bij beto gingen en hij hckeldte de par tijdigheid van de magistra tuur. In de zaal waar Babyion en Jorissen het woord voerden, hingen foto's van de heer Ba byion met daaronder het op schrift: gezocht, levend of dood, volksvertegenwoordiger Babyion. ROME (ANF) „De paus wil, dat ik op de ingeslagen weg voortga". Dit lieeft bis schop Gijsen van Roermond gezegd nadat hij in het wee keinde door de paus in au diëntie was ontvangen. Tij dens het gesprek dat ongeveer 40 minuten duurde, had de paus, volgens mgr. Gijsen, zich volledig akkoord verkl aard met het door hem ge voerde beleid. De Roermondse bisschop zei verder dat de paus zich nog steeds grote zor gen maakt over de ontwikke ling in Nederland, maar dat hij in het bisdom Roermond de toekomst vol hoop tegemoet ziet. Het gesprek van de paus met bisschop Gijsen was in derhaast gearrangeerd door het staatssecretariaat - de paus vertrok een paar uur later naar zijn vakantieverblijf in Castel-Ganidolfo -. Bisschop Gijsen was vorige week naar Rome vertrokken, nadat kardi naal Aifrink op de vergade ring van de Nederlandse bis schoppen verslag had gedaan van zijn besprekingen met de paus. De bisschop die kort na zijn aankomst in Rome had verkl aard naar de paus te zijn ge komen, om duidelijkheid te krijgen over de situatie en met name over de steun van de paus aan het door hem ontworpen beleid, verklaarde na enige besprekingen met le den van de Vaticaanse Curie, dat men geen enkele aanmer king had op zijn „proeve van een visie", welke hij voor de Diovesame Pastorale Raad had ontworpen. Na afloop van de audiëntie met de paus zei de bisschop, dal het gesprek zeer vriende lijk was verlopen en dat de paus zich bijzonder goed ov- ver de situatie geïnformeerd toonde. De paus gaf mgr. Gij sen gelegenheid zijn visie te geven op hetgeen in Roermond gebeurt, waarbij deze ero pge- wezen heeft, dat goedwillende gelovigen en priesters hem overal steun hadden toege zegd, toen hij enkele vormrei zen in Limburg maakte. De bisschop vertelde ook, dat het persoonlijke kontakt met de priesters in Limburg zeer goed is. Mgr. Gijsen ontkende uit drukkelijk, dat de paus hem zou hebben gevraagd enige matiging gedurende de ko mende maanden te betrachten. „Integendeel", zo verzekerde hij, „de paus wil, dat ik op de ingeslagen weg voortga." Het kapittel zal maar mening van de Roermonidse bisschop wel spoedig een antwoord krijgen op het dossier dat het heeft ingediend. De bisschop van Roermond is van mening, dat bij nu van de paus het duidelijke ant woord heeft gekregen, waarom hij zo plotseling maar Rome gereisd is. Hij is ervan over tuigd, dat met deze krachtige steun de oplossing bijna in zijn geheel is gegeven. Intussen hebben reeds enke le kringen van voor- en tegen standers van de bisschop gere ageerd op deze verklaringen van mgr. Gijsen. Alle partijen wensen strikte reserve in acht te nemen tegenover de verkla ringen aangezien het als zeer ongebruikelijk wordt be schouwd een gesprek met de paus zonder meer publiek te maken. Ook moet men van dit gesprek aannemen, dat de bis schop niet alles heeft verteld. Ook kardinaa-l Alfrin-k wenste geen commentaar te geven. (Van onze sportredactie) REYKJAVIK Het wonder heeft plaatsge vonden! Bobby Fischer heeft zich toch laten be wegen weer aan het schaakbord plaats te ne men teneinde de twee kamp met Boris Spasski voort te zetten. Na vele onderhandelingen bleek de Amerikaan bereid weer in actie te komen, omdat aan zijn eisen na genoeg geheel tegemoet was gekomen. Als laatste redmiddel bedachten de IJslandse organisators de moge lijkheid de strijd naar de tafeltenniskamer van de sporthal te verplaatsen. Er is daar slechts één t.v.- camera opgesteld tenein de de toeschouwers in de grote hal getuigen te la ten zijn van het partij verloop. Hoofdarbiter Lothar Schmidt verklaarde ove rigens dat deze regeling voorlopig slechts voor één party gold. De derde party is gis teravond afgebroken in een vrij slechte stelling voor Spasski. Spasski. De Tour de France is beslist. Eddy Merckx was gisteren onstuitbaar en zette in de dertiende rit al zün belagers op nog meer achterstand. (Voor meer nieuws zie onze sportpagina's). Zo zag de strook zand aan de westrand van ons land er in het afgelopen weekeinde uit. Overvolle stranden waar je ook kwam. In dat opzicht deed de Zeeuwse kust niet onder voor randstad-badplaatsen als Sche- veningen en Zandvoort, waar deze foto werd gemaakt. HAMBURG (DPA) De po litie van Hamburg- maakt jacht op de daders van homaanslagen die in de nacht van vrijdag op zaterdag op vier warenhuizen in de Hanzestad zyn gepleegd. Zij zoekt deze in anarchisten, kringer. en vermoedt dat dg. aanslagen verband houden met het feit dat op 15 juli vorig jaar het 20-jarige meisje Petra Schelm tijdens een jacht op le den van de Baader-Meinhof- groep in Hamburg door de po litie werd doodgeschoten. De brandbommen veroor zaakten weinig schade. JESSOP (UPI) Ongeveer tweehonderd opstandige inwo ners van de strafgevangenis van Maryland in Jessop hebben be sloten naar hun cellen terug te keren, nu ze de belofte hebben afgedwongen dat hun grieven ter kennis van de gouverneur van Maryland en de zwarte, de mocratische afgevaardigde van Maryland, Paren Mitchell, zul len worden gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG VoUe stranden, volle parkeerterrei nen, volle hotels en pensions, dat was het beeld dat de Zeeuwse kuststreek zaterdag en zondag voor het eerst dit jaar bood. Volgens een voor zichtige schatting van de di recteur van de provinciale VW, de heer J. P. de Regt, waren er ongeveer 140.000 toeristen. Zaterdag tegen het eind van de middag en 's avonds ont stond bij de plaatselijke VVV- kantoiren een zeer grote toe loop van mensen die logies voor een of twee nachten wil den hebben. Dat was toen. al bijna onmogelijk want vrijwel -alle hotels en pensions op Wialdienen, Noord- en Zuid- Beveland, i-n de kop van Schouwen en in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zaten! vol. Alleen op kampeerterrei nen die een eind van de kust afliggen, waren no-g plaatse» beschikbaar. Er moest toen een beroep gedaan -w-orden op particulie ren, maar dat leverde in som mige plaatsen niet voldoende overnachtingsaceommodatieg op. In Middelburg was de vraag zo groot dat een. mede werkster van de plaatselijke VVV met een geluidswiagen van de politie door de straten reed om de Middel-burgers op te wekken zich bij de WV te melden ais ze eventueel lo- giiesruimte beschikbaar had den. D.e toeloop bij de VVV bleef echter onverminderd. Daardoor kon het gebeuren dat toeristen d-i-e die nacht in. Middelburg hadden willen doorbrengen, niaa-r Hulst, Bier vliet, Aardenbung of particu liere adressen op de Bevelan der. werden verwezen Volgens VVV-directeur De Regt werd de grote drukte veroorzaakt doordat veel men sen een weekendje van het mooie weer wilden genieten- Daarnaast waren er dan ook nog de bouwvakkers, die hun vakantie nog met een week. einde verlengden en de nieu we groepen vakantiegangers (uit o.-a. de metaalnij-veiiheid) In verband met d-e viering van Quatorze Jui-llet waren er ook nog veel Fransen, die een lang weekend in Zeeland kwamen doorbrengen. Bovendien kregen de Zeeuwsch-VIaamse VVV's nog met een nieuw verschijnsel te maken. Er kwamen daar na melijk mensen aan die aan de eveneens bomvol zittende Bel gische kust nergens logies konden vinden en daarom maar naar Nederland waren uitgeweken. De heer De Regt is van mening dat veel mensen het zich onnodig moeilijk hebben gesmaakt door pas tegen de avond bij de VVV's te komen aankloppen. Deze mensen die meestal maar voor een week endje komen, rijden recht streeks door na-ar de kust, blij-ven de he-le dag in de zon liggen bakken en gaan pas daarna op zoek naar een plaats om te slapen. (Voor nieuws over de ver keersdrukte in het afgelopen weekend: zie pagina 3. Over de verkeersongelukkenpagi na 5). DEN HAAG (ANP) De belastingplannen van minister Ne- lisscn houden niet voor alle ongehuwden een belastingverlaging in, zo heeft de Nederlandse VrijgezeUenbond berekend. Er zijn twee categorieën die meer gaan betalen: de jongere ongehuwden met een inkomen tot ca. 11.000,—; de ongehuwden boven 35 jaar die tussen de 8.250,en 12.000,verdienen. De Vrygezellenbond is het om deze reden niet eens met de toelichting van minister Nelissen dat met het nieuwe tarief niet meer van een achterstelling van ongehuwden kan worden ge sproken. (Van onze verslaggevers en correspondenten.) DOMBURG/ OOSTERHOUT /GILZE Zeven personen zijn in het afgelopen week einde de meesten bij het zwemmen in ons land ver dronken. Voor de ogen van haar echt genoot is gistermiddag aan het Westerstrand te Domburg de 31-jarige Duitse mevrouw D. M. P. Walraven-Brümmer uit Bonn in de golven verdwenen. De 31-jarige dame die matig kon zwemmen is hoogstwaar schijnlijk door de vrij hoge golfslag verrast. Haar man zag haar in de golven verdwijnen en heeft nog getracht haar te redden. Hij kwam te laat. Het gezin, met een kind, was in Domburg op vakantie. De 44-jarige P. M. Kok uit Lekkerkerk is gistermiddag bij Haamstede ter hoogte van het vuurtorenstrand, in zee verdronken. Hij wilde een van zijn vier kinderen, die in het water in moeilijkheden ver keerde, helpen, maar kwam daarbij zelf om het leven. Zijn vrouw is hem nog nagespron gen. Zij kreeg echter zoveel water binnen, dat zij naar een ziekenhuis in Zierikzee is ge bracht. Gistermiddag is de 21-jarige Bredanaar E. Roovers in het zwembad Surae te Dorst door verdrinking om het leven ge komen. Het slachtoffer kon niet zwemmen en raakte spe lenderwijs in het diepe bas sin. Zijn verloofde L. van de V, uit Galder is in een shock toestand opgenomen in het St. Josephziekenhuds te Ooster hout. De hulp van ijlings ont boden Oosterhoutse ambulan ce-dienst mocht niet meer ba ten. De zesjarige Peter Prijs uit Asperen is gisterenmiddag verdronken in een bouwput voor het nieuwe Wilhelmina- kanaaltracé onder Ooster hout. Het gezin Prijs verbleef gis teren de hele dag langs de kanaaloever. Om ongeveer kwart over vier werd het zoontje vermist. Zoekacties door de Oosterhoutse gemeen tepolitie met behulp van hon den leverden aanvankelijk niets op. Gisteravond om kwart over negen werd het lijkje uit de ongeveer twee meter diepe bouwput opge- dregd. (Vervolg op pag. 2). LAGOS (AFP) Zeventig Nigerianen zijn tijdens een storm die de kust van Kame roen teisterde, door verdrinking om het leven gekomen. GROTE DELEN in Zuid-Sla- vië, meer in het bijzender Oost-Slovenië, zijn door hevige onweders volledig blank ko men te staan. DUITSE tanktroepen, ter sterkte van een bataljon, zul len volgend jaar worden opge leid in de Canadese provincie Manitoba. DE AMERIKAANSE film Silent Running" van Douglas Trumbull heeft op een in Triest gehouden internationaal festival van science-fiction- films de gouden ster gekregen. TE DELEMONT in het noord westen van Zwitserland heeft zich in een munitiedepot een ontploffing voorgedaan. Men denkt aan een aanslag door Jura-separatisten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1