AANBESTEDING VAN DEEL SCHELDE- RIJNKANAAL OP WOENSDAG 16 AUGUSTUS Touwtrekken om Zeeuwse Meer Natuur van Goes in ontwerpplan BRIEF OVER LEIDING- STRAAT Stuurgroep voor inrichting Grevelingen Post met muziek Boottaxi in gebruik genomen stad streék Stuurgroep voor inrichting Grevelingen- bekken Echt zomer BRUG Studie-excursie plattelands- jongeren B. EN W. Oostburgse sociëteiten functioneren te weinig VERDRAG Raad Oostburg 20 juli bijeen Zaterdag 15 juli 1972 3 ST.-PHILIPSLAND WORDT EILAND DEN HAAG (ANP) Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) heeft een stuur, groep en een projectbureau in richting Greveiingenbekken in gesteld. De stuurgroep staat onder leiding van ir. H. A. Ferguson, (hoofd van de Deltadienst), het projectbureau heeft als voor zitter ir. P. Santema. De heer Santema is hoofd van de afdeling waterhuishouding, milieu-onderzoek en inrichting van de Deltadienst. Het projectbureau krijgt tot taak leiding te geven aan de inrichting van 't Greveiingen bekken. De stuurgroep zal deze werkzaamheden moeten bege leiden en coördineren. Zowel het projectbureau als de stuur groep zijn enige tijd geleden aan hun werkzaamheden begonnen. Het secretariaat van de stuur groep zal worden behartigd door de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Fraai zomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 5 - 16. Min. temp, omstreeks nor maal- Max. temp. 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 3 - 13. Min. temp. omstreeks nor maal. Max. temp. 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. waterstanden Konstanz 372 onv, Rheinfel- den 282 -16, Straatsburg 288 - 22, Plittersdorf 441 -12, Maxau 505 -14, Flochingen 133 -2, Mannheim 329 -9, Steinbach 126 onv, Mainz 320 pl. 11, Bingen 213 pl. 13, Kaub 236 13, Trier 232 -24, Koblenz 236 pl. 13, Keulen 194 pl. 13, Ruhr- rort 343 pl. 1, Lobith 954 -4, Pannerdense kop 923 -5, Nij megen 749 -4, IJsselkop 846 onv, Eefde IJssel 404 -6, De venter 283 -11, Monsin 5458 onv, Borgharen 3855 -25, Bel- feld 1089 -3, Grave beneden sluis 503 pl. 5. hoogwater Morgen, zondag 16 juli. Ber gen op Zoom 7.22 en 19.39. Hansweert 6.30 en 18.40, Ter- neuzen 5.58 en 18.17, Vlissin- gen 5.27 en 17.48, Wemeldinge 7.12 en 19.29. Maandag 17 juli. Bergen op Zoom 8.00 en 20.13, Hansweert 7.07 en 19.20, Terneuzen 5.37 en 18.59, Vlissingen 6.07 en 18.51, Wemeldinge 7.50 en 20.03. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Woensdag 16 augustus zal rijkswaterstaat een nieuw deel van de Schelde-Rijnverbinding aanbeste den. Het betreft het kanaalgedeelte van 850 meter lengte door de Prins Hendrikpolder, het smalle deel waarmee Sint-Philipsland aan Noord-Brabant vastzit, en een drie en een halve kilometer lang kanaalvak op de slikken van de Heene, ten noorden van Sint-Philipsland. Dit deel geeft aansluiting op het Volkerak, dat het noordelijke eindpunt van de Schelde-Rijnverbinding is. Het kanaalgebied krijgt een diepte van 6,30 meter onder N.A.P. Daarbij is een extra diepte inbegrepen in verband met de getijverschillen, die nog zullen optreden zolang de Oos terschelde niet is afgesloten. De bodembreedte wordit 120 meter. In de kromming van het kanaal op de slikken van Heene is dat zelfs iets breder. In het tracé van de 850 me ter lange doorsteek door Sfat- PhJlipslam'd zal een bunker uit de tweede wereldoorlog ge sloopt moeten worden. By de aanleg van het kanaal door PhiMpsland zuilen eerst aan weerszode nieuwe waterkerin gen tot een hoogte van zes me ter boven N.A.P. aangelegd worden. Pas daarna kan men de oude zeedijken aan de noord- en zuidkant van de Hendrifcpoider doorsteken. Als het kanaalvlak is vol tooid zal Sint-Phiüpsland, (Van een onzer verslaggevers) GOES Voor de in Zeeland en West-Brabant werkende praktikanten en buitenlandse stagiaires houdt de vereniging plattelands-Jongeren Zuid op 28 juli een studie-excursie in Zee land. Op het programma staat on der meer een bezoek aan de coöperatieve land- en tudn- bouwvereniging „Cebeeo-Zuid- west" in Kortgene, een bezoek aan een akkerbouwbedrijf en een tocht naar en informatie over de Deltawerken. De deel nemers aan de excursie ver trekken om kwart voor tien 's morgens vanaf het NS-station in Goes. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het is ge bleken dat de bejaardensocië teiten in de gemeente Oost burg in het algemeen te wei nig functioneren. In sommige kernen zijn er vaste middagen per week, wiaiarop de bejaarden de socië teit kunnen bezoeken, in ande re kernen gebeurt dait Slechts een of tweemaal per maand. De activiteiten zijn groten deels beperkt tot het kaartspel en het houden van een sint ndcolaasmiddag Dait schrijven b. en w. van Oostburg in een pne-advies aan de gemeenteraad, waarin zij voorstellen een verordening subsidiering bej aardensociëtei- ten vast te stéllen. Gebleken is dat de meeste bejaardenso ciëteiten over te weinig geld beschikken om de activiteiten uit te breiden. B. en w. verwachten dat met de subsidiering van de bejaardensocieteiten voor 1972 ongeveer negenduizend gu'lden is gemoeid. evenals in heit verre verleden een eiianid zqn. De endige ver binding met het vaste land is dan een brug in de provinciale weg, ten zuiden van de polder, waarvan de hoofdoverspanning 140 meter wordt. De brug is al in aanbouw ein wordt eind volgend jaar opgeleverd. Het volgende maand aan te beste den kanaalvlak moet eind 1974 klaar zijn. Het sluit in het zui den aan op het al in uitvoe ring zijnde kanaaldeel door de Eendracht tussen Tholen en Brabant. In verband met de werken aan helt kanaal in dé Eendracht zijn op het ogenblik twee dam men aangelegd die 1400 en 1900 meiter lang zijn. Ze liggen in de Krabbekreek tussen Sint- Philipsland en Tholen. Het laatste vain de twee sluitgaten iin deze dammen wordt deze maand gedicht. De dammen hebben to;t doel de hindeirflyke dwarsstromiing in het noordelijk deel van de Eendracht te voorkomen. Deze stromingen blijven optreden zolang de Oosterschelde nog open is. De ruimte tussen de daimmen dient als bergplaats voor de grond, die by de ka- naalwerken vrijkomt. De aanleg van het Sehelde- Rijnkanaial is na jarenlange onderhandelingen vastgelegd in een Belgisch-Nederlands verdrag, dat in april 1965 werd ondertekend. Twee jaar later werd met de uitvoering begon nen. De verbinding is een ou de wens van de Belgen, die een betere en kontere verbinding widen tussen Antwerpen en de Rijn. Het Sabelde-Rijnkanaal, dat loopt vanaf de havens op de oostelijke Scheldeoever tot het Volkerak, krijgt een lengte van 38 kilometer, waarvan 11 ki lometer op Belgisch gebied. De nieuwe verbinding zal onge veer 35 kilometer korter wor den dan de huidige route via de Westerscheide en het kanaal door Zuid-Beveland. Het ka naal wordt geschikt voor de moderne binnenscheepvaart en moet voorjaar 1975 gereed ko men. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister dr. W. Drees van Verkeer en Wa terstaat heeft een stuurgroep en een projectiebureau inge steld die zich bezighouden met de inrichting van het Grevelin genbekken. De stuurgroep staat onder leiding van ir. H. A. Ferguson (hoofd van de Deltadienst) en het projectiebureau heeft ir. P. Santema, hoofd van de af deling waterhuishouding, mi lieu-onderzoek en inrichting van deze dienst, tot voorzitter. Het bureau krijgt tot taak lei ding te geven aan de inrichting van het Greveiingenbekken, dat een groot recreatiegebied moet worden. De stuurgroep moet het werk van het pro- jeotiebueau begeleiden en co ördineren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het toekomstige Zeeuwse Meer, dat ontstaat na af sluiting van de Oosterschelde, is nu al object van touwtrekken tussen de recreatie en de natuurwakers. Vier indieners van be zwaarschriften tegen onderdelen van het gisteren uitgebrachte streekplan Schouwen-Duiveland hebben de eerste ronde van dit gevecht verloren op arbitraire beslissing van de provinciale pla nologische commissie, die de bezwaren behandelde en wiens ad vies door G.S. van Zeeland is overgenomen. Zowel dé Kamer van. Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, die bezwaar maakt tegen het ont breken van recreatiegebieden langs de oever van het Zeeuw se Meer tussen de Flauwers-in- laag en Ouwerkerk, als drie reclamanten die diverse platen in het Zeeuwse Meer voor re creatie willen behoeden, krq- gen ongelijk. De P.P.C. antwoordt op het bezwaar van de Kamer dat het betreffende gedeelte van de oever van het Zeeuwse Meer deel uitmaakt van een open ruimte die vanaf de roggenpla- ten in oostelijke richting door het Zeeuwse Meer loopt, het middendeel van het eiland en door het Grevelingenmeer. Een dergelijke grootschalige open ruimte wordt van wezenlijke betekenis geacht voor een ge varieerde struktuur van het streekplangebied. De in de westhoek en langs de Grevelin- genoevers aangegeven recrea tiegebieden worden voor ten minste de streekplanperiode geacht een voldoende capaciteit te bieden voor de te verwach ten onwikkeldngen. Door de aanwezigheid van de wegen van eerste en tweede orde ten noordwesten en direkt ten oosten van Zierikzee alsme de door de geplande uitbreidin gen van die stad zal er weinig ruimte voor recreatiegebieden in een aantrekkelijke omgeving overblijven. In de direkte om geving van. de stad dient bo vendien ruimte te worden ge reserveerd voor stedelijke dag recreatie. Overigens bieden de oevers gelegenheid tot vissen en zijn ten zuiden van Zierik zee twee jachthavens gedacht. De contactcommissie voor natuur- en landschapsbescher ming te Amsterdam en de stich ting Het Zeeuws Landschap dringen er op aan dat de aan duiding „natuurbehoud" nu reeds definitief aan de Veer mansplaat en de andere droog vallende geïsoleerde platen in de Grevelingen en aan de rog- genplaten in het Zeeuwse Meer wordt gegeven. Ondanks het feit dat het nog niet vast staat dat deze platen in een later stadium bestemd blijven tot na tuurgebied dient deze aandui ding zonder enig voorbehoud te worden gegeven teneinde een adequaat beheer mogelijk te maken, omdat de ontwikkeling van de platen juist in de begin periode zo belangrijk is. Wijziging van recreatiegebied naar natuurgebied is niet mo gelijk. Omgekeerd wel. (Van een onzer verslaggevers) .OOSTBURG De gemeen teraad van Oostburg komt donderdag 20 juli om 19.30 uur in open-bare vergadering bij-een. Op de agenda staan onder meer voorstellen om kredieten beschikbaar te stel len ten behoeve van verschei dene scholen, van grondaanko pen en verbetering van trot toirs in Waterfandkerkje en Oostburg. TERNEUZEN. In de kats- polder naast de kinderboerderij worden voorbereidingen getrof fen voor de bouw van het nie we dierenasiel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan sinds ja ren grote behoefte bestagt. Per soneel van openbare werken ziet men op de foto bezig met het rooien van bomen en strui ken op het terrein waar het asiel zal komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het postkantoor aan de Lange Noordstraat in Middelburg hoeft het pu bliek zich vanaf maandag aanstaande niet meer te vervelen als het wach ten wat lang duurt. Bij wyze van experiment wordt dan namelijk vier uur per dag achtergrond, muziek gespeeld om de sfeer in het kantoor voor publiek en personeel te veraangenamen. Aan de hand van de uitslagen van enquête die onder het publiek gehou den zal worden, bekijkt men of het experiment, dat .in eerste instantie 3 maanden zal du-ren, voort-zetting Verdiént. De muziek die dn het Middelburgse postkantoor ten gehore zal worden gebracht, is speciaal be stemd voor ruimten waarin matig geconcen treerd gewerkt moet worden. Popmuziek en „zware" klassieke muziek komen niet voor op de geluidsbanden. Gekoze" is voor een insrurnentale bewerking van bekende melodieën. Het Middelburgse post kantoor is een van de twaalf kantoren in Ne derland die voor proef zijn uitgekozen. Eerder al is in het postkantoor te Velp muziek gespeeid tijdens de kantooruren. Daar waren die resulta ten zodanig, dat men be sloot het experiment over een groter aantal plaat sen uit te breiden. DE 31-JARIGE fabrieksarbei der Th. G. F. Timmermans uit Deurne (by Helmond) is in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man reed op zijn motor in een bocht van de weg rechtdoor en botste tegen een geparkeerd staande perso nenauto. GOES De gemeenteraad van Goes krijgt in de vergadering van donderdag het onfwerpbestemmingsplan „natuurgebieden" ter definitieve goedkeuring voorgelegd. Het college van b. en w. heeft inmiddels enkele wijzigingen in het plan aangebracht. Ook zijn er twee bezwaarschriften tegen het plan binnengekomen, waarvan er een ontvankelijk is verklaard. Het Goese college heeft be slaten het planten, stikken-, en schorrengebied de Schelp- hoek, voor zover da-t ten zui den van de Middenweg is gele gen, buiten het naituurplan te houden. Dat gebied as bestemd voor bebouwing ten behoeve van d-e waterreoreaithe en voor oeverrecreatie. Ook de slikken en schorren in de Zand-kreek en de buitendijkse gronden langs de Oosterschelde worden voor een ontwikkeling in de recreatie sector bestemd en buiten het plan „natuurgebie den" gehouden. In het defini tieve plan blijft het hooggele gen bouwland van het gebied Westerschenge eveneens buiten beschouwing. Het terrein voor dagrecrea tie „Katsveer", de buiiitendyks van de Zandvlieltpolder gele gen gronden en die gronden van het voormalige landhuiizenter- rein „Kwaistenburg" moeten naar de mening van b. en w. alsnog een bestemming als na tuurgebied krijgen. Het door het door ryk-swa- iterstaat ingediende verzoek dn het plan rekening te houden met het in de toekomst mo gelijk aan te leggen afwate- riinigs-kanaal in het Noard-Sloe wordt tot deze plannen con cretere vormien hebben aange- •namen afgewezen. Wel gegrond achten b. en w. van Goes het verzoek van de rentmeester der domeinen te Breda om in het plan de mogelijkheid op te nemen een materialenbenging te bouwen voor het onderhoud van de bos en recreatieterreinen, we gen en dergelyke in het Noord- Sloe- en het müddelplafeinge- bied. (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE Met een vertraging van onge veer een half uur is gistermid dag om half vijf de „Louis 2" in de veerhaven van Hoede- kenskerke zijn officiële be staan als veerboot begonnen. Ongeveer twintig belangstel lenden maakten de overtocht meie. Aan het aantal kratten bier, de broodjes en de hoe veelheid paling, die aan boord worden meegenomen, te zien moet het een zeer prettige vaart zijn geworden. Zoals wij reeds meldden is de Louis 2 maast een speedboot het twee de sclhip van de particuliere Westerschëlde-taxidienst van de heer A.I. Burgel uit Hoede- kenskerke. BIJ EEN radio- en televisie zaak in Den Haag is deze week tweemaal op precies dezelfde wijze ingebroken. Er is voor f 13.000 aan televisietoestel len ontvreemd. (Vervolg van pagina 1) Wel zouden de gewenste In lichtingen verstrekt kunnen worden als het definitieve voorstel voor de leidingstraat rond was. Voor de V-L.R, Is dit echter te laat en bovendien is men bang dat in een defini tief stadium toch niets meer aan het plan valt te verande ren. In zijn brief nu stelt de heer De Koster onder meer dat de leidimgstraat deel uitmaakt van de beleidsnota en het struktuurrapport dat de ge meente Borsele onlangs uit bracht en dat de burgemeester bi een toelichting hierbij schreef dat de gegevens beho rende bij het onderzoek ter inzage zouden liggen. De PFR- PvdA-fraktie vreest dat doo-r de leidingstraat de planologi sche indeling, zoals die in het rapport wordt genoemd, ern stig verstoord wordt, temeer omdat het nieuwvoorgestelde tracé geheel anders is en scha delijker is dan het daarin ge noemde. Bovendien meent de heer De Koster dat tijdens de be handeling van het rapport op 28 september pas van een ge fundeerd oordeel over het tra cé sprake kan zijn als er in zicht is in de motieven die hebben geleid tot het afwijzen van vroegere tracé's (voorna melijk op grond van economi sche argumenten van Total - red.) en het aanwijzen van het nieuwe. Hij stelt voorts dat het niet kennen van argumenten die ertoe leiden dat het natuurge bied „De Poel" wordt opgeof ferd aan een afschuwelijke leidingstraat, weer een niet- Zeeuws element in het Zeeuwse landschap, bij velen ongenoegen en weerstand zul len oproepen. De bevolking- moet nog tijdig via de demo cratische wegen invloed op het tracé kunnen uitoefenen omdat zij zeif belanghebbende is. De briefschrijver kan zich met voorstellen dat openbaarheid van de gevraagde stukken niet verantwoord is, terwijl daar entegen afwijzing bij velen vragen oproept. Hij verzoekt daarom gede puteerde staten om medewer king in deze. Interessant in dit verband is nog, dat de Borselse gemeenteraad (waarvan b. en w. dus ook dieel uitmaken) zich onlangs heeft uitgespro ken voor behoud van de Poel. De PPR-fractie meent dian ook dait de raad des te meer recht heeft op tijdige informatie bij zo een zware aantasting van het landschap en natuurgebied als bij de leidingstraat het ge val is. TERNEUZEN. In Terneu zen trad mef. Elly Gerreman, de receptioniste-telefoniste van het stadhuis, in het huwelijk met de heer Th. Scheffer. De maakte na de voltrekking van bruid zal als mevrouw Scheffer het huwelijk een rit in een haar werkzaamheden blijven ouderwets rijtuigje, verrichten. Het jonge paar

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3