VEEL ZON IN WEEKEINDE Jaarverslag PNEMProduktie en transportmiddelen niet tijdig klaar Stroomvoorziening in gevaar Meningen over Bisschop Gijsen flink gewijzigd Washington woedend op Jane Fonda RAADSFRACTIES PvdA EN PPR BORSELE: WE KRIJGEN NIET GENOEG INFORMATIE OVER DE LEIDINGSTRAAT Wijziging regeerakkoord zo goed als zeker Brief naar Geel. Staten Na conflict van 5 maanden MAN (32) UIT ZEVENBERGEN VERDRONKEN IN 00STERSCHE1DE ONTWIKKELINGSHULP NIET IN HET GEDING Protest van Fischer afgewezen RADIO DE KOCK VELEN LUCHTZIEK TIJDENS BRUIDSVLUCHT Dode in Renesse5 drie gewonden in Hulst! Half Nederland speelt in Staatsloterij OPLOSSING KERNENERGIE Pax Christl vraagt Van Agt gratie voor Theo Bakker Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker, Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (0*1150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-7-72: f 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 15 JULI 1972 No. 8903 26e Jaargang Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel^ advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrei bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DE BILT. Deze week heeft West-Europa in het zomer weer gebracht dank zij een sterk hogedrukgebied waarvan het centrum langzaam van de Noordzee naar Zuid-Noor- wegen trekt. Met een wind tussen noord en noordoost wordt droge lucht aangevoerd waarin dus veel uren zon zijn waar te nemen. In deze situatie zal tijdens het weekeinde vrijwel geen verandering komen. De lucht wordt door de stérke zonnestraling verwarmd tot ongeveer 22 a 23 graden in de middag. Belangrijk warmer zal het de eerste dagen niet worden. Dan zal de wind toch eerst van zuidoost tot zuid moeten draaien. Ook in de hogere luchtlagen is de atmosfeer bestendig zodat ver wacht mag worden dat dit fraaie weer na zondag zal voortduren. Daarbij ook goed strandweer met veel zon en een matige wind uit noordoostelijke richting bij een temperatuur van 22 graden zeewater 16 graden. WASHINGTON/HONG KONG Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag de Ame rikaanse actrice Jane Fonda gelaakt naar aanleiding van berichten, dat zij in de Noord - vietnamese hoofdstad voor de radio, haar stem heeft verhe ven tegen de oorlog en een beroep heeft gedaan op Ame rikaanse militairen, de bom bardementen op Noord-Viet- nam te staken. In het verleden heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gepoogd de paspoorten in te trekken van Amerikanen, die naar Noord-Vietnam reisden. Maar door recente besluiten van rechtbanken tegen een derge lijke maatregel, aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie, zijn vele Amerikanen reeds naar Hanoi gereisd zonder speciale ver gunning. Jane heeft in de omgeving van Hanoi een stelsel van dij ken bekeken dat op 12 juli door Amerikaanse bommen werd beschadigd. Na afloop zei ze dat „zich geen militair doel in de onmiddellijke na bijheid bevond". Jane Fonda deed donderdag via de radio een beroep op de Amerikaanse militairen niet langer Noord-Vietnan te bombarderen. „Ik smeek jullie eens goed te overwegen wat je aan het doen bent", zei zij via „De stem van Vietnam", Jullie al lemaal in de cockpits van jul lie toestellen, op dc vliegdek schepen, degenen die de bom men inladen, die de vliegtui gen repareren, die bij de Ze vende Vloot werkzaam zijn, denk asjeblief aan wat je doet. Zijn deze mensen jullie vijand? Wat zul je later te gen je kinderen zeggen als die vragen waarom je aan de oorlog deelnam? wat zul je dan tegen hen zeggen'', zo vroeg ze. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - De elektriciteitsvoorziening in ons land dreigt al in de nabije toekomst in gevaar te ko men door het niet tijdig gereed komen van produk tie- en transportmiddelen. Het gevaar, zo blijkt uit het jaarverslag 1971 van de Pro vinciale Noordbrabantse Electriciteitsmaatschappjj (PNEM), wordt veroorzaakt door de problemen op het gebied van ruimtelijke ordening en leefmilieu, die met de vestiging van centrales en de bouw van hoogspanningslijnen gemoeid zijn. De bestudering van die problemen vertraagt de goedkeurings procedures van elektriciteitswerken. Daarom zal er, aldus de PNEM, snel een ordening van beleid op dat gebied moeten komen. De problemen waarmee de elektriciteitsproducenten te ma ken hebben, zijn die van het koelwater, van het verbruik van primaire energie (voorna melijk oiie en gas en voor een gering deel kolen) en het ruim tebeslag door dft bouw van bo vengrondse hoogspanningslij nen. (Van onze sportredactie) REYKJAVIK De com missie van beroep, bestaande uit de IJslanders Meller en Arnlauksson, de Amerikaan Cramer en de Rus Krogius heeft het protest dat Bobby Fischer indiende naar aanlei ding van het feit dat hij ver liezer werd verklaard van de tweede partij van de tweekamp met Spassky afgewezen. Fischer had geëist dat de par tij als niet gespeeld beschouwd zou worden. In grote spanning wacht men in IJsland af wat de reactie van de uitdager zal zijn nu zijn achterstand van 0-2 na twee partijen blijft gehand haafd. Zijn Amerikaanse advi seurs hullen zich vooralsnog in een stilzwijgen. Fischer ging in de morgen zelf naar het hotel van Spass ky om 'n afschrift van zijn pro test in het brievenvakje van de wereldkampioen te deponeren. De rus had Reykjavik verlaten en bracht de dag door met het vissen op zalm. Ten aanzien van een tweede punt van het protest van Fischer, die eist dat de tele visiecamera's worden verwij derd, besloot de commissie bei de schakers of hun vertegen woordigers bijeen te brengen om te pogen hierover overeen stemming te bereiken. De derde partij staat voor morgen op het programma. DEN HAAG (ANP) De animo onder de Nederlandse bevolking om een lot te kopen in de Staatsloterij neemt voort durend toe en is vooral de laat ste jaren sterk gestegen. Men kan wel zeggen, dat nu in on geveer de helft van de Neder landse gezinnen wel iemand is, die aan de Staatsloterij deel neemt, aldus heeft de directeur van de Staatsloterij, de heer P. G. van Essen, gisteren meege deeld. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN Van die problemen is dat van het koelwater het meest nij pend, omdat ook het koelwater- verbruik in het buitenland daarop van invloed is. Over! gens lijken de mogelijkheden voor oplossingen niet te ont breken, al zal het wel eens no dig zijn, zo schrijft de PNEM, ter voorkoming van ernstiger nadelen een minder bezwaar te accepteren. Een optimale oplossing ziet de PNEM in het vestigen van nog een beperkt aantal centra les op de meest geschikte plaat sen aan de grote rivieren. Het eigen plan voor een Maas Waalcentrale wordt daarbij een goed voorbeeld genoemd. Alleen het koelwatervraag- stuk zou wellicht op te lossen zijn door vestiging van centra les aan zee, aan de zeearmen of aan uitgestrekte meren zoals het IJsselmeer en de Deltame- ren. Maar dat zou tot gevolg hebben, dat er voorlopig een grotere behoefte zou ontstaan aan bovengrondse transportlij nen. Het zoeken naar geschikte tracees voor die hoogspannings lijnen levert in ons dichtbe volkte' land nu op sommige plaatsen al moeilijkheden op. Voor de verdere toekomst, aldus het PNEM-verslag, is de hoop gevestigd op een goedko pere manier aan elektriciteit ook op grotere afstanden via ondergrondse kabels te kunnen leiden. Vooreerst spanningen vatt 150 kV, later wellicht ook van 380 kV. Voor het koelen zijn ook an dere methoden mogelijk, bij voorbeeld het gebruik van koeltorens. Maar daarbij stuit men op landschappelijke be zwaren. Het grondstoffenprobleem kan in de toekomst worden opge lost, wanneer kernenergie, ze ker nadat kweekreactoren ope rationeel zijn geworden, aan vulling en vervanging kan worden voor fossiele brand stoffen, waarvan, aldus de PNEM, de bekende wereldvoor raad thans voor 100 jaar toe reikend wordt geacht. De vele instanties, zo zegt het jaarverslag, die zich bezig houden met ruimtelijke en eco logische vraagstukken willen terecht de afweging van de ver schillende belangen zo even wichtig mogelijk doen plaats vinden, hetgeen veel studie en overleg vereist. De tegenkant van deze medaille is, dat het tijdig gereedkomen van pro duktie- en transportmiddelen welke nodig zijn om in de stij gende behoefte aan elektrische energie te voorzien, in het ge drang komen. „In deze ontwik keling schuilen reeds voor de nabije toekomst gevaren voor elektriciteitsvoorziening en dus voor ,de vervulling van de ta ken die aan bedrijven als het onze zijn toevertrouwd". SCHIPHOL (ANP). Vele van de stralende gezichtjes van de tien bruiden werden gistermiddag aan boord van een F-27 Friendship van de Nederlandse Luchtvaartmaat schappij even wit als hun toi letjes, waarin zij direct na het geven van het ja-woord naar Schiphol waren gekomen Deze kersverse passagieres ban' de huwelijksboot waren meer dan wat wit om de neus geworden als gevolg van luchtziekte. Met de tien pas gevormde echtparen vierde de Neder landse felicitatiedienst „Feli- citas" op de luchthaven het bereiken van een mijlpaal: het bezoek aan de 750.000ste bruid. In de perskamer van de luchthaven ontvingen de jonggehuwden, die bij hun aankomst veel bekijks hadden getrokken, uit handen van di recteur P. Weduwer van Fe- licitas het pakket van het be drijfsleven, dat voor deze ge. legenheid uitgebreider was dan gewoonlijk. Daarna maak te hij bekend wie van de ge lukkige echtparen het 750.000e was. Dat was Johatóie en Wil lem-Jan KreikampZwolle uit Amersfoort. Zij kregen een vliegreis ter waarde van 1500,—. Het feest werd in de lucht besloten tijdens een uur du rende vlucht, waarbij de echt paren, hun toekomstige woon plaatsen van de lucht uit kon den aanschouwen. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE De fracties van de PPR en de PvdA in de Borselse gemeenteraad zijn hevig verontrust over het tracé van de leidingstraat door de zak van Zuid-Beveland, Zij vinden dat hun informatie over deze kwestie onthouden is en hebben zich daarom in een schrijven tot het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend. Blijkens mededelingen van de briefschrijver, het PPR- raadslid J. de Koster, gaat de leidingstraat niet zoals oor spronkelijk de bedoeling was via Valdijk, PZEM-hoogspan- ningsleidingstraat en toekom stige Sloeweg naar het Sloege- bied (Total), maar zal de lei dingstraat de kortste route ne men, dwars door de a] met ruilverkaveling bedreigde „Poel", Valdijk en Louissepol- der. De leiidingstraiat zal, behalve die Tofcai-ieddimig, ook de wa terleiding van ,het waterschap <en de waterstraat van de Wa- term-ij- Zeeland bevatten en in breedte variëren wan 100 tot 140 meter, met bovengrondse leidingen. Op de vo-l-le breedte daarvan mag geen boom groei en. Dit met het oog op ge vreesde beschadigingen en ca lamiteiten. Bovendien moet het gehele terrein worden geëgaliseerd. Naar verluidt (bevestiging van enkele infor maities hierover wilde men van officiële zijde nog niet geven) zou het ruilverkave- limgsplan „De Poel" al aan de herziene atraatptennen zijn -aangepast. Op verzoek van. mi nister La-rdinois gaat een van diens topambtenaren binnen kort iin bespreking met de on langs opgerichte Vereniging Lamdschapsreservaat Zuid-Be- velaind. De met ruilverkave ling (o.m. „De Poel") belaste 'ambtenaar zal aan de be windsman rapport moeten uit brengen ove*r datgene dat ge wijzigd zou kunnen worden in de Poel-ptannen. Met het oog hierop wilde PPR-rasdslid en tevens V.L.R.-Iid De Koster van zijn gemeenifcelbestiuiur iets weten van de omstandigheden rond de leidiiagBtraait. Tot zijn spijt deelde wethouder M. Jansen hem n*a ruggespraak met de rest van het college mee, dat hij geen inzicht mocht hebben van de notulen van de werkgroep die de lei- dinigstraiat voorbereidt en waarvan twee topambtenaren vain de gemeente Boirsele deel uitmaken. (Vervolg op pag. 3) DEN HAAG (KNP) Pa* Christi Nederland heeft minis ter Van A gt -(Justitie) ge vraagd gratie te verlenen aan Theo Bakker. De 22-janige leer ling orgel aan het Amsterdam se conservatorium werd.in no vember 1971 .gearresteerd en in februari door het Hoog Mi litair Gerechtshof tot 21 maan-, den gevangenisstraf veroor deeld. (Vervolg op pagina TT) (Van onze correspondent) HILVERSUM Meer dan de helft van katholiek Limburg, namelijk 52 procent, is de me ning toegedaan, dat bisschop Gijsen van Roermond geen bruggenbouwer is tussen de verschillende stromingen in de katholieke kerk van Neder land. Precies de helft van ka tholiek Limburg vindt dat bis schop Gijsen meer rekening houdt met Rome dan met de andere Nederlandse bisschop pen. Dit blijkt uit een enquête, die KRO-Brandpunt in Lim burg heeft laten houden. Het Brandpunt-onderzoek loopt pa rallel met de enquête, die in februari van dit jaar door Ken merk gehouden werd. Toen za gen echter 25 procent geen bruggenbouwer in bisschop Gij sen en vonden eveneens slechts 25 procent dat bisschop Gijsen meer naar Rome keek dan naar zijn Nederlandse collega's. Brandpunt hield het afgelo pen weekend zijn enquête over de vraag hoe men nu 5 maan den na de benoeming van mgr. Gijsen, denkt over de nieuwe bisschop en over de problemen die sindsdien in het Limburgse diocees zijn gerezen tussen bis schop Gijsen en zijn medewer kers en de meerderheid van de Diocesane Pastorale Raad. Doordat Brandpunt dezelfde vragen voorlegde als Kenmerk in februari van dit jaar, kan men gemakkelijk zien, dat er hier en daar aanmerkelijke verschillen optreden in de be antwoording. Velen zijn de zaak in de loop van het conflict an ders gaan beoordelen. Brand punt voegde er echter enkele vragen toe over een mogelijke oplossing van het conflict in het bisdom. Op de vraag of men een mo gelijkheid ziet om de moeilijk heden tussen de bisschop en zijn kaders op te lossen, ant woordde 41 procent met ja, 37 procent met nee en 22 procent met „geen mening". De groep van 41 procent ja-zeggers ant woordde vervolgens op de sub vraag „Welke mogelijkheid?' met: bisschop Gijsen aanvaar den 15 procent, bisschop Gijsen moet aftreden 15 procent, bei de kanten moeten praten en toegeven 43 procent, de bis schop moet toegeven 9 procent en de medewerkers moeten worden terechtgewezen 9 pro cent. De groep van 37 procent nee- zeggers antwoordde op de sub vraag „Waarom niet?" met met bisschop Gijsen valt niet te praten 29 procent, standpunten onoverbrugbaar 34 procent, als buitenstaander niet in staat te oordelen 21 procent. De Brandpunt-enquête werd verzorgd door Intomart N.V. in Hilversum, welke daarvoor evenals bij de Kenmerk-enquê- te ruim vierhonderd katho lieken ondervroeg. Bij de ver werking van de gegevens werd Brandpunt begeleid door dr. E. Bijnen van de katholieke hoge school in Tilburg. (Van onze correspondent) SINT MAARTENSDIJK Gisterenmiddag is op de Oos- terschelde nabij Gorishoek de 32-jarige uit Zevenbergen af komstige J.G. van de Luit- gaarden verdronken. De heer Van de Luitgaarden verbleef met zijn familie op de cam ping De Zeester te Sint Maar tensdijk en was de laatste dag van zijn vakantie met de rub berboot gaan varen waarin zich zijn 3 kinderen en de grootvader bevond. Op onver* klaarbare wijze is de rubber boot omgeslagen. De grootva der plus de 3 kinderen konden door personen in de omgeving van het ongeval die zich even eens te water bevonden, wor* den gered. De heer J.G. van de Luitgaarden die zich aan de rubberboot vastklampte is de diepte ingegaan. Door de rijkspolitie te water wordt nog steeds gedregd om te trachten het stoffelijk overschot te ber gen. Een van de zwaar bescha- digde auto's als gevolg van een verkeersongeluk in Hulst. (Van onze correspondent) RENESSE-HULST Een dode in Renesse en drie ern stig gewonden te Hulst. Dat was gisteren de tol op de drukke Zeeuwse wegen. In Renesse kwam de 7-jarige S.R. van Kleef uit Rotterdam op de Vroom weg om het le ven. De jongen reed samen met zijn moeder op de Vroomweg op het fietspad, terwijl uit te- geovergestelde richting een bromfiets, bestuurd door H.J.K. uit Rotterdam kwam aangereden met als duo-passa gier dc 15-jarige R.V. even eens afkomstig uit Rotterdam, Volgens verklaringen van me vrouw Van Kleef moet dc duo passagier van de brommer met de benen wijd uit elkaar op de brommer gezeten heb ben en daardoor de 7-jarige jongen uit balans hebben ge bracht. Hij viel en kwam met zijn hoofd op de stenen te recht. De jongen overleed ter plaatse. Op het kruispunt Abdaalse- weg-Rijksweg 60 verleende gistermiddag omstreeks vijf uur de bestuurder van een personenauto, uit Sas van Gent, rijdende in de richting Axel, geen voorrang aan een uit de richting Perkpolder ko mende personenauto bestuurd door P.B. uit de Klinge (Bel gië). Bij de botsing die hier van het gevolg was werden drie inzittenden uit de heide auto's zeer ernstig gewond en allen per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis te Hulst. Het waren uit de Ne derlandse auto de heer W. en diens echtgenote en uit de Belgische auto de echtgenote van dc bestuurder, mevrouw B. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten met een takelwagen worden weg gesleept. Het is al geruime tijd geleden dat zich op dit drukke kruispunt een ongeval heeft voorgedaan en volgens de politie te Hulst is het vol doende (stopbord en waar- schuwingslichten) beveiligd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het regeer akkoord zal ongetwijfeld op de helling gaan, teneinde de thans nog in volle gang zijnde kabi netsbesprekingen over de pro blematiek tot een goed einde te brengen. Op welke punten het regeerakkoord wordt ge wijzigd (men spreekt in Den Haag trouwens van „bijstel len") staat nog niet vast, wel is zo goed als zeker dat aan de afspraken omtrent de ont wikkelingshulp niet getornd zal worden. Geruchten over de mo gelijkheden van een aantal veranderingen in het regeerak koord (basis van Biesheuvel's vijfpartijenkabinet) zijn giste ren bevestigd door de heer H. Wiegel, voorzitter van de VVD- fractie in de Tweede Kamer. Deze fractie heeft gisteren op nieuw langdurig vergaderd met haar geestverwante be windslieden, die daartoe van uit het Catshuis overkwamen naar het tweede kamergebouw. De heer Wiegel wilde geen me dedelingen doen over wat er in deze bijeenkomst is bespro ken, Wel zei hij te verwachten, dat de vijf fractievoorzitters nogmaals naar het Catshuis zullen worden ontboden voor overleg met het kabinet. Don derdagavond gebeurde dat ook. Hot betrof toen, aldus Hans Wiegel een „zuiver informatie ve" vergadering, waarin het kabinet geen concrete voor stellen heeft gedaan tot wijzi ging van het regeerakkoord. Wel zijn alle mogelijkheden daartoe op een rijtje gezet. Verwacht wordt, dat de voor zitters van de regeringsfracties dit weekend (vermoedelijk zondag) opnieuw naar het Catshuis gaan. Dan zal het ka binet wellicht met concrete voorstellen komen inzake wij zigingen in het regeerakkoord. De heer Wiegel wees er met nadruk op, dat de fractievoor zitters indertijd dit regeerak koord hebben ondertekend en dat wijzigingen aan de instem ming van de huidige fractie leiders van dé regeringspar tijen gebonden zijn, die daartoe door hun fracties gemachtigd moeten worden. De heer Wiegel noemde de problematiek, waarover het ka binet al de hele week verga dert „moeilijk", maar zo voegde hij er aan toe in hei de kampen (kabinet en rege ringsfracties) is de wil aan wezig er uit te komen. (Vervolg op pagina 9)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1