DEN VI. ZIET "MET ANGST EN BEVEN" NAAR FRANS VOLKSFRONT-EXPERIMENT Eagleton: politieke meteoor AMNESTY ADOPTEERT EERSTE NEDERLANDER DE WALKURENRIT PA EL IE TER DE MAN NAAST McGOVERN Kant en klare kunsthars vulpasta IN VER WACH TING PORION Stijgend aantal gewetensbezwaarden binnenland buitenland Geen garanties Gëili&tigcter Kroon Dienstweigeraar Th. Bakker 10E-HET-ZELVERS ATTENTIE! papier iw pen Spelen voor gehandicapten Alfrink en het kind Zaterdag 15 juli 1972 9 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG PvdA-frac- tieleider drs. Joop den Uyl kijkt met „angst en beven" naar het experiment, dat de Franse socialistische partij aangaat met de communisten. Zoals bekend gaan beide partijen volgend jaar samen proberen via een Volksfront president Pompidou ten val te brengen. Hoewel Den Uyl de situatie in Frankrijk an ders vindt dan waar ook ter wereld, hij spreekt dan ook van een uniek politiek expe riment, vreest hij een onder gang van de Franse socialis tische zusterpartij: „Als het Volksfront mislukt, worden de socialisten door de com munisten opgevreten". De Franse politieke situa tie is nu zo, dat links ailleen met steun van de communis ten aan de macht zou kunnen komen. Beide politieke groe peringen hebben elkaar no dig. De onderhandelingen re sulteerden deze maand in een politiek akkoord dat nooit vertoond is: de commu nisten erkennen in dat ak koord de noodzaak van de Europese organisaties als de Europese Gemeenschap. Ook het bestaan van de NAVO en het (slapende) lidmaatschap van Frankrijk van deze wes telijke alliantie wordt er kend. Als de communisten zich aan dat akkoord zullen houden dan is dat een defini tieve ommezwaai in de com munistische wereld. De positie van de commu nistische partijen in vele lan den is aldus Den Uyl een onafhankelijke. Veel cp's willen niet meer afhankelajk zijn van Moskou of Peking. Het communistisch centrum ligt in principe niet meer in die beide steden. Daarom moeten we het geloof aan vaarden, dat de communisti sche partijen niet meer han delen als „agenten van Mos kou". Dat zie je, zegt de PvdA-leider, niet alleen in Italië, Zweden en Denemar ken, maar ook binnen het communistische blok: Roe menië, Joegoslavië. Je mag het huidige Volks front in Frankrijk volgens hem ook niet vergelijken met dat in 1938 en tijdens de Duitse bezetting. Hoewel de geschiedenis zich vaak her haalt, gebeurt dat toch niet altijd op dezelfde manier. Toch ziet hij een groot aantal gevaren. Hét blijft een groot risico, hoe de cp van Frank rijk zich zal gedragen. Als links gaat winnen wat op dit moment vooralsnog on waarschijnlijk wordt geacht, JOOP DEN UYL. maar je weet het in Frank rijk nooit vreest Den Uyl, dat de cp zich niet helemaal aan het nu gestoten akkoord met de socialisten zal hou den. Er bestaat geen enkele garantie, dat de cp dan geen ouderwetse greep naar de macht zal doen, zoals in 1948 in Tsjechoslowakije. En dan kan Frankrijk rekenen op een ouderwetse communisti sche dictatuur. Tenslotte betreurt Den Uyl het dat het Volksfront de socialisten van het midden van zich hebben vervreemd. De grote groep rond Jean- Jacques ServanSchreiber zal het laten afweten en dat vindt de PvdA-fractieleider een groot gemis. In Nederland voorziet Den Uyl eigenlijk noodt een soort volksfront met communisten ontstaan. Niet alleen is de CPN een hele kleine partij, zij is bovendien een gesloten, ondemocratische politieke groepering, waar de PvdA niet mee in zee zal gaan. Want die democratische spel regels bevestigen het bestaan van de westerse sociaal-de mocratische partijen. Hij hecht dan ook geen enkel geloof aan een Nederlands Volksfront. De communisten proberen wel een dergelijk monsterverbond op te zetten (te beginnen met de infiltra ties in de vakbeweging, het NW). De PvdA zal zich ech ter aldus drs. Joop den Uyl die door de communisten laten „inpakken". (Van onze redactie buitenland) MIAMI BEACH Een zware roker mef grote be langstelling voor wetgeving op „moderne" terreinen zo als luchtvervuiling. Dat is Thomas Francis Eagleton, die in 1968 voor het eerst op nationaal niveau kwam door zijn verkiezing tot se nator voor Missouri en die nu als vice-presidentskandi- daat voor de democraten naast McGovern de politieke strijd om het Witte Huis zal aanbinden tegen Richard Nixon en (mogelijk) Spiro Agnew. Eagletoin, nu een onbekende, maar politiek als een meteoor omhooggeschoten, zal spoedig in de campagne bekend worden als uitstekend spreker, zo zeg gen zij die hem kennen. De 42-jarige senator uit Mis souri is een rijke, knappe ad vocaat van de Harvard-univer- sdteit, wiens inzichten nauw overeenkomen met die van McGovern. Drie belangrijke punten hebben tot zijn verkie zing bijgedragen. Dit zijn zijn rooms-katholieke afkomst, zijn goede betrekkingen met de vak bonden en het feit dat hij uit het zuiden stamt. In de campagne tijdens de voorverkiezingen steunde hij aanvankelijk kandidaat Edmund Muskie, maar toen deze zich in eerste instantie terugtrok, sloot Eagleton zich bij McGo vern aan. Eagleton wordt beschouwd als in het algemeen iets gema tigder dan McGovern. „Ik ge loof dat men Eagleton een progressieve man van het mid den bij de democraten zou kun nen noemen", aldus een afge vaardigde naar de conventie uit Missouri. Zelf wordt hij niet graag conservatief of progressief genoemd. Ik be paal mijn standpunt op basis van de betrokken kwestie, zegt hij. Maar degenen die hem kennen noemen hem doorgaans progressief. Eagleton heeft gezegd zijn hele leven lang politieke func ties geambineerd te hebben. „Ik wilde nooit als andere kin deren politieman of cowboy worden," zei hij. Hij wordt wel eens een demo craat van het type Kennedy ge noemd. Hij heeft een jong uiter lijk, lacht gemakkelijk, zelfs wanneeer grapjes te zijnen koste gemaakt worden. Toen hij vier jaar geleden, in zijn campagne gesteund door Edward Kennedy, tot senator werd gekozen, noemde hij dit de kroon op zijn levenswerk. „Ik zou graag als een groot Amerikaans senator worden beschouwd", zei hij bij die ge legenheid. (Van een onzer verslaggevers) Van 19G5, toen de betrokken wet in werking trad, tot en met 1971 werden op een totaal van 835.861 ingeschrevenen voor de militaire dienstplicht 4909 verzoeken ingediend om toepassing van de wet gewe tensbezwaren militaire dienst- Dat is een gemiddeld percen tage van 0,6. Vergelijkt men de cijfers van de onderscheiden jaren, dan is een jaarlijkse stijging te constateren van het aantal gewetensbezwaarden. In 1965 bedroeg het aanital verzoeken 242 (0,25 in 1966 388 (0,28%), in 1967 523 (0,4%), in 1968 618 (0,5%), in 1969 711 (0,6%), in 1970 1030 (0,9%) en in 1971 1397 (1,2%). Onderverdeeld naar religie of levensovertuiging waren van die 4909 verzoeken af komstig van roams-kathalie- ken 652 (13,28%), van Neder lands hervormden 494 (10,06%) van gereformeerden 253 (5,15%). Van Jehova's Ge tuigen 365 (7,43%), van hu manisten 45 (0,91%) en van mensen zonder godsdienstige of andere levensovertuiging 2373 (48,33%). Deze cijfers zijn te vinden in een geza menlijke uitgave „Militaire dienst een dienst aan de vre de"? van de Hervormde Jeugd raad, het Interkerkelijke vre desberaad, de katholieke Jeugd raad, het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk en Pax Christi Nederland. Deskundigen schatten het aantal verzoeken dat in eerste instantie wordt ingewilligd, op 85% van het totaal. Thomas Eagleton staat hier bij zijn vrouwterwijl zij naar huis belt om het nieuws, dat haar mam gekozen is, te vertellen. Zijn politieke carrière begon niet een verkiezing op 27-jarige leeftijd tot procureur-generaal van St.-Louis. Vier jaar lateir werd hij plaatsvervangend gouverneur van die staat. In de senaat heeft Eagleton zich erg ingespannen voor ar- beids- en consumentenzaken en milieu-hygiënische kwesties. Senator Eagleton deed gister nacht in de toespraak, waarmee hij zijn kandidatuur aanvaar de, 'n rechtstreekse aanval op vice-president Spiro Agnew. Hij beschuldigde Nixon ervan het geweten van de Amerikanen te hebben genegeerd en voegde er onmiddellijk aan toe „Wij zullen de waardigheden van het vice-presidemtschap herstellen. Het zal geen podium zijn voor goedkope rethorische aanval len die het land verdelen." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Voor de eer ste maal in haar bestaan heeft Amnesty International, de or ganisatie die zich het lot van politieke gevangenen aantrekt, een Nederlander geadopteerd. Het is de 22-jarige conservato riumstudent Theo Bakker uit Amsterdam, die momenteel 21 maanden gevangenisstraf uitzit in Veenhuizen, omdat hij op politieke gronden dienst wei gert. Het is de Zweedse afdeling van Amnesty, die zich het lot van Theo aantrekt. Er bestaan o.m. grote bezwaren tegen het feit, dat de dienstweigeraar zijn straf uit moet zitten in de gevangenis, waar hij te kam pen heeft met ernstige aanpas singsmoeilijkheden en zijn ge zondheid achteruit gaat. Theo Bakker wil geen be roep doen op de wet gewe tensbezwaren. Volgens deze wet kan op grond van godsL dienstige of zedelijke bezwa ren dienstweigering geaccep teerd worden, niet echter wanneer de bezwaren van po litieke aard zijn. Zou Theo Bakker zijn politieke bezwa ren zo uitleggen, dat een ver binding met godsdienstige of zedelijke bezwaren zou ont staan, zoals onlangs sergeant Roovers met succes deed, dan zou er een andere situatie ont staan. Maar Theo Bakker wil niets met de wet gewetensbe zwaarden te maken hebben, omdat hij zegt zuiver politieke bezwaren te koesteren. En de genoemde wet voorziet hierin nog met. Op zijn eerste beroep voor de dienst, in maart vorig jaar, heeft Theo gewoon niet gerea geerd. Hij bleef orgel studeren aan het Amsterdams conserva torium. Op 2 november werd hij door de marechaussee van huis gehaald en naar een ka zerne in Amersfoort gebracht. Daar weigerde hij een uniform aan te trekken. Via de krijgs raad in Arnhem kwam hij in het strafkamp Nieuwersluis terecht. In februari j.l. tenslot te werd Bakker door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroordeeld en naar Schevenimgen overgebracht. Nu zet hij koffie en thee in „Veenhuizen". De heer Schuringa uit Delft, lid van Amnesty International, noemt het geval Bakker uniek, omdat het voor het eerst een Nederlander is, die door Am nesty wordt geadopteerd. Vol gens Schuringa hebben de po litieke bezwaren van Theo Bakker niets te maken met enige politieke partij. Theo is nergens lid van, maar zijn be zwaren tegen de militaire dienst richten zich tegen elk oorlogsgeweld, de bewape ningswedloop en de uitgaven voor defensie, die hij onver antwoord vindt in het licht van andere problemen in de wereld. Amnesty International gaat nu proberen druk uit te oefe nen op parlementsleden, heit ministerie van Justitie em de publieke opinie om zijn gra tieverzoek gedaan te krijgen. Dat gratieverzoek baseert hij op het feit, dat hij in de gevangenis tussen misdadigers moet verblijven, dit in tegen stelling tot de Jehova's Getui gen düe afzonderlijk worden ondergebracht. Het Tweede Kamerlid Bas de Gaay Fortman (PPR) had minister Van Agt (Justitie) dit voorjaar al gevraagd om overplaatsing van Theo Bak ker. (ADVERTENTIE) Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoor de handen. Krimpt niet, zet niet uiti scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, -kg. 29.95 AFLEVERING 19 Ze vaarden verder en kwa men aan de weide, waarin de peerden en de koeien van den mulder onrustig te loeien en te stampen stonden. Pallieter kreeg ineens een stralende gedacht. „Aan land, aan land!" riep hij. „Woroem? Wat is 't? vroeg Marieke. „Te peerd of te koei, hop!" „O, da's goed, da's goed!" juichte ze, en beiden sprongen aan kant. Pallieter zette Ma rieke op een grote gele mer rie. „Houd oe vast bij de mane!" riep hij, en sprong op het eerste beste paard, kletste met de vlakke hand op het achter ste van het ongeruste dier, dat ineens lijk een pijl uit den boog vooruitschoot, gevolgd door al de koeien en paarden, twintig in getal. En die massa galoppeerde vooruit in den kletterenden regen, als een stuk levende aarde. Marieke hield zich vast aan de weelderige manen der steigerende merrie, en lachte heldere gillen uit. Pallieter zat los op zijn paard, zwierde met zijn armen, en huilde uit zijn sterke keel het schetterende horenlied der Walkuren van Wagner. Het klonk lijk een trompet. En het donderde, weerlichtte en regende alsof het laatste oordeel gekomen was. En daardoor draafde de hinneken- de en loeiende blok peerden en koeien blindelings vooruit, als ene macht die alles ging verwoesten. En de grond dreunde, bonkte en kreunde onder het zwaar gewicht, en de klotten aarde vlogen over de hoofden der schokkende lijven. Marieke heur natte haren waren losgeschud en vlogen van 't geweld als een waaier uiteen. Pallieter wist zijn rij dier te doen zwenken, en snel ler slingerde zich die massale klomp vlees vooruit als een geweld tegen het gëtveld des hemels in. Maar boven het ge loei, gehinnik, gedonder en ge stamp, schetterde geestdriftig de „ta, ta, ta, ta!" van Pallie ter overheersend los. 't Was geweldig! En als het vlugge onweer minderde, hield Pallieter in, en de logge massa bleef staan, dampend en blinkend in den versen helderen zonneschijn, die tussen de uitgegoten wol ken gulden over de aarde bun- selde. En een schoongekleurde vas te regenboog spande troimfan- telijk over heel de wereld, Pallieter, nog op zijn paard gezeten en nat tot op het vel, zag naar Marieke, die lekkend van den regen, met losse ha ren, ademhijgend en stralend van geluk en levensgenot, van op hare reusachtige merrie naar hem glimlachte. Hij zag door de natte, witte mousselinen kleren, die klaar op haar rozig lichaam plakten, hare fiune vormen afgetekend, de lijnen van de heupen en den bil, en hare jonge, nog rechtstaande borsten. Hij zag haar daar zo geluk kig en zo groots en wit tegen den donkeren groten hemel staan, met achter haar het blinkende, lichtgroene zon landschap met bomen, huizen en molens, en boven haar hoofd den machtigen, breden regenboog. Ei! wat was dat schoner dan schoon! En toen werd zijn hart geroerd, hij dreef zijn paard tothaar, nam haar plotseling in zijn armen, en riep: „Gij wordt mijn vrouw, mijn honingzoete vrouw!" En Marieke sloeg, met een langgedragen zucht, haar natte armen rond zijn forsen nek, bezag hem lang met haar gro te ogen, en vroeg eenvoudig maar gespannen: „Wanneer?" „Binnen de vier weken! ju belde hij, en hij gaf haar een langen, natte kus op haar lip pen en haar witte tanden. Chariot zag nog bleek van schrik over den groten donder en verblijdde zich zeer als zy hen zag. „Is man bed bried genoeg veur ons getwieë?" vroeg Pal lieter. „Wa wilde zegge en zij zag met schrik en met verbazing hoe Marieke in Pal- lieters arm leunde. „Ik trijf mè Pallieter!" juichte Marieke. „Gij, gij?" riep bibberend Chariot, „gij, m'n petekind, mè Bruur?Gij?Och, Jezus, Maria, Josef.." En ze viel Pallieter aan zijnen hals, en weende hardop van geluk. En dat kwam aan Pallieter zijn hart, en hij pinkte, beet op de tanden om de tranen binnen zijn ogen te houden, maar hij kon niet, met den besten wil van de wereld. (Wordt vervolgd). („Pallieter" van Felix Tim mermans, uitgegeven door P. N. van Kampen en Zoon, Amster dam). „Sinds kort zijn alle meisjes in Londen in verwachting"al dus een alarmerende kop on langs in een tamelijk veel ge lezen ochtendblad. Eigenlijk een erg goede kop, volgens de journalistieke normen, want hij noodt tot lezen. Hij heeft inderdaad alles om de nieuws gierigheid van lezers te prik kelen. Want wie wil niet ver lekkerd loeren hoe het staat met de losbandigheid vam ee\n buurland, dat tot voor kort de bakermat van de preutsheid heette te zijn. Maar wat blijkt? Ten eerste staat het artikel op een modepagina, niet bepaald de plaats waar het harde nieuws pleegt te staan. En ten tweede wordt bij lezing van het stuk duidelijk dat al die Lon.dense meisjes helemaal niet in verwachting zijn, maar dat dat alleen maar zo lijkt, omdat op een mistige manier een idee van een aan tal modemakers enorm is aan geslagen: de superwijde jurk jes met de lieve pofmouwtjes- In feite wekt de nieuwe look net zo veel beroering als de hotpants van vorig jaar of de New Look van 1948. Alleen met dit verschil dat in de laatste twee gevallen iets werd onthuld dat- tot dan toe (althans op straat) bedekt was gebleven en dat nu iets wordt „onthuld" dat er in de meeste gevallen helemaal niet is. „Een logische ontwikkeling", zullen modedeskundigen zeg gen. „Deze jurkjes komen voort uit de „boerenstijl", ze zijn alleen iets gekleder en daarom meer geschikt om in werktijd te dragen". Hoe dan ook, net als iedere succesrijke modegril zal ook deze wel weer voer voor psy chologen zijn, die god weet de „wens van iedere vrouw om moeder te worden" in het nieuwe verschijnsel herken nen. De meeste L ondense meisjes en naarmate de zomer hier vordert, ook veel Neder landse, zullen zich niet afvra gen, waarom ze nou precies zo'n jurk leuk vinden. „Het i mode", zal wel de meest nuch tere verklaring zijn. En bo vendien is het natuurlijk heer- lijk als een vaderlijke man na een lange werkdag spontaan zijn plaatsje m de bus aan je aanbiedt: „Gaat u maar zitten mevrouwtje, in uw toe stand". ELS SMIT Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij pu^likatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden •fgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatïe van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In de nieuwsbladen hebben wij kunnen lezen, dat de NOS diverse rechtstreekse reporta ges gaat verzorgen van de Olympische Spelen in Miinchen, vooral van voor Ne derland belangrijke wedstrij den. Wij vragen ons af: zijn de spelen in Miinchen de enige spelen die voor Nederland van belang zijn? De NOS - waar wij allemaal! aan mee betalen - weet, dat er in Heidelberg Paralympische Spelen georga- nieeerd worden van 1 tot 10 augustus a.s. Laten wij verondeittelljfi, dat 8 miljoen Nederlanders naar de uitzendingen vanuit Miinchen kijken, dan vragen wij ons af, zou de NOS voor 800.000 kijkers (400.000 ge handicapten en 400.000 men sen die zich zeer sterk met deze landgenoten verbonden voelen) nu ook niet eens 10 of desnoods 5% van zo'n 175 uur zendtijd kunnen aanwenden, om te laten zien aan geheel Nederland, hoe deze 42 sport mensen, ondanks hun handi cap, komen tot prestaties, die door menige valide Nederlan der niet behaald worden. Deze sportmensen strijden met deelnemers uit 50 landen van de gehele wereld óók om de hoogste eer die oip deze spelen te behalen is. Natuurlijk ook voor zichzelf, m aar ook als afgevaardigden van Neder land. En als deze mensen met gouden, zilveren of bronzen plakken naai' huis komen, weet dan, dat om tot deze prestaties te komen, zij een veel zwaardere training en een groter doorzettingsvermo gen gehad moeten hebben dan de deelnemers in Miinchen. Wat zou het niet geweldig zijn, als geheel Nederland kan zien wat deze mensen preste- renMaar bekijk deze pro gramma's niet met medelijden, wei met belangstelling en be oordeel hun prestaties als zo danig. VOORBURG H. DUIJNSTEE secr. werkgroep supportersreis naar Heidelberg Ik vond het commentaar in De Stem van zaterdag 8 juli bijzonder goed en uw blad waardig. Ik geloof te moeten zeggen dat we grotendeels hebben gefaald bij de begelei ding van de jeugd en we moe ten daarvoor nu de tol beta len. Het gros van de „grown-up" is meer op z'n gemak gesteld, jeugdbegeleiden kost energie. Veel gemakkelijker is het om de opgroeiende jeugd met een paar gulden naar de bioscoop te sturen, de kleintjes kan men nog in een crèche stop pen. Het is vanzelfsprekend dat de oudere jeugd haar ou ders „door" heeft op dit punt en ernaar handelt. We hebben zoveel waardevolle dingen overboord gegooid dat we straks geen reddingsmateriaal meer zullen hebben als we zelf dreigen te verz... Ofschoon het anders wordt voorgesteld op velerlei wijzen is een geordende maatschappij niet denkbaar zonder dat men zich houdt aan bepaalde nor men. Kardinaal Alfrink poogt nog eeri restant van die normen te redden, laten we hem daarbij helpen, overvloed en geld al leen maken de mens nog niet gelukkig, daarvoor is goede wil nodig, van ons alien, niet in woorden, maar zeker in da den. BAARLE-NASSAU. F VORSTENBOSCH. (ADVERTENTIE) A GROTE MARKT 25 BREDA

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11