Defensie- top wordt lichter STEEDS MEER «VERVALLEN OP PARTICULIEREN IN ONS LAND Na verkiezing van McGovern Boeteviering mag biecht met vervangen ïfe(iosari Invloed smog op astma onderzocht Zeven doden in Noord-Ierland Kapers mishandelen bemanningsleden VOOR UW VREEMD GE1D LEI OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Okamoto erkent geen rechtbank Gaullistische houdgreep NIEÜWE RICHTLIJNEN HET WEER IN EUROPA PLAN-NIXON VERWORPEN M £/£jy? voetspray binnenland buitenland DE KOSTER PROBLEMEN UUi WALLACE Vrijdag 14 juli 1972 9 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koster (Defensie) heeft een vérgaande wijziging van de topstructuur van Defen sie aangekondigd. In een vergadering van de leger raad, luchtmachtraad en ad- miraliteitsraad maakte de bewindsman een schema be. kend volgens hetwelk nieu we functionarissen hun in trede in de defensietop zul len doen: twee directeuren- generaal en een controller generaal. Thans aanwezige functiona rissen, de plaatsvervangend secretarissen-generaal en de voorzitter van personeels- en materieelsraad zullen verdwij nen. De beleidsvorming op het hoogste niveau zal plaatsvin den in de defensieraad nieuwe stijl, die bijeenkomt onder lei ding van de minister of staats secretaris. Minister De Koster zei tijdens een persconferentie na afloop van deze vergade ring dat de nieuwe topstruc tuur bij Defensie geheel in de lijn is van zijn gevoerde beleid, van horizontalfsatie en integra tie van het beleid ten opzichte van de drie krijgsmachtonder delen. Eerste stap in deze rich ting was al het instellen van een staatssecretaris in plaats van drie ,voor elk krijgsmacht onderdeel één. De minister erkende, dat de horizontale beleidsvoering gro te problemen met zich zal mee brengen. De nieuwe directeur- generaal en de controller-gene raal zullen moeten beschikken over medewerkers van het hoogste niveau. De reorganisa tie zal om te grote schokken te voorkomen ook niet ineens, maar geleidelijk word'en door gevoerd. Minister De Koster denkt hierbij aan een voltooi ing van zijn hernieuwingspro gramma in de jaren '73 en '74. Enige honderden defensie functionarissen zullen overbo dig worden, wat in overeen stemming is met de aanbeve lingen in het rapport van de commissie Van Rijckevorsel be treffende de bezuiniging in de personeelssector met 10 pro cent. Het georganiseerd over leg is na afloop van de ver gadering van gistermorgen van deze maatregelen op de hoogte gesteld. TAE nieuwe Franse regering heeft er geen gras over laten groeien: op haar eerste kabinetsvergadering heeft ze meteen de topman van de Franse radio- en televisie be noemd. Daarmee werd in drieërlei opzicht de Gaullistische over rompelingstraditie hersteld. Niemand had verwacht dat zo snel in deze vacature ontstaan na het bekend worden van een reeks schandalen bij de Franse staatsomroep zou worden voorzien; niemand had ge dacht da! een onbekende zeker op radio- en televisie gebied - voor deze post in aan merking zou kunnen komen en tenslotte zullen maar wei nigen hebben verondersteld dat Messmer zijn nieuwe po litieke periode zou beginnen met een onverbloemde partij benoeming: de nieuwe pre sident-directeur is parlements lid voor de ÜDR- Een klein jaar voor de al gemene verkiezingen hebben de Gaullisten als voorzorgs maatregel de Franse omroep in de houdgreep genomen. Ze doen dat ook op het moment dat er wat uitzicht werd ge opend op een enigszins onaf hankelijker opstelling van de ORTF jegens de autoriteiten Dat beetje meer vrijheid was heel geleidelijk sinds de Mei revolutie van 1968 op de po litieke pottenkijkers veroverd Het is duidelijk dat het Gaul listische regiem sinds het échec van hef Europese refe rendum geen confrontatie met de publieke opinie aandurft. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De overval is In Nederland in enkele jaren tijd een veel voorkomend misdrijf geworden. En het dreigt een plaag te worden als zich hier dezelfde ontwikkelingen gaan voordoen als nu al hier en daar In het buitenland te zien zijn. In het eerste kwartaal van 1972 zijn reeds 76 over vallen in Nederland gepleegd. Vorig Jaar waren het er in totaal 187 en om nog even verder terug te gaan: 85 in 1970, 98 in 1969, 33 in 1968, 8 in 1967, 10 in 1966 en 4 in 1965, het jaar van de beruchte overval op de Amro-bank in Tilburg, waarmee dit misdadi ge euvel ln Nederland op spectaculaire wijze werd geïn troduceerd. Bovenstaande cijfers zijn af komstig uit het Jongste num mer van het „Tijdschrift voor de Politie" waarin J. van Stra ten, plaatsvervangend hoofd van de Centrale Recherche In formatiedienst een lezenswaar dig artikel wijdt aan het on derwerp Bankovervallen. Overigens constateert hij hierbij dat er behalve een groei in het aantal overvallen er ook duidelijk sprake is van een zich versnellende ver schuiving naar overvallen op niet-geldinstellingen, zoals su- permarkts, juweliers, particu liere woningen en benzinesta tions. Het eerste kwartaalcij fer van 1972, dat hierboven al staat weergegeven illustreert die ontwikkelingen. Van die 76 overvallen werden er „slechts" 29 op geldinstituten (banken, postkantoren) ge pleegd en 47 andere instel lingen of op personen. De su- permarkts en andere particu liere bedrijven waren het doelwit bij 18 overvallen, de banken volgen met 16, de ben zinestations met 13, woningen of boerderijen met 8 en daar na pas de postkantoren en geldtransporten met respectie velijk 6 en 5. Om compleet te zijn: juweliers en spoorweg stations ieder 3, girokantoren 2 en straatovervallen ook 2. Tot zover de cijfers van 1972. In het artikel wordt ook ge constateerd dat het bij over vallen gebruikte geweld toe neemt en zwaarder wordt. Vooral het gebruik van vuur wapens neemt snel toe de laatste tijd. In het eerste kwartaal alleen al van dit jaar is er meer geschoten bij over vallen dan in de jaren 1970 en 1971. Gelukkig zijn daarbij tot nu toe nog geen doden geval len. (In 1970 1 dode en in 1971 ook 1 dode). Verreweg de meeste over vallen worden gepleegd in de provincies Noord- en Zuid- Holland, in 1971 de helft van het totaal aantal overvallen. Te groot is nog de kans voor overvallers om aan de politie te ontsnappen. Het oplossings percentage ligt beneden maar niet erg ver van de 50 procent en een fifty fifty-kans. is ge zien de groei van het aantal overvallen, een aantrekkelijke gok voor de merendeels jonge re (tussen 18 en 30 jaar) mis dadigers. De overval is een uit het buitenland overgewaaid mis drijf en ook nu nog doen er in Nederland relatief veel bui tenlanders aan mee: van de in 1971 aangehouden verdachten waren er 123 Nederlander, 12 Zuidmolukkers, 19 Italiaan, 6 Duitser, 6 Griek, 6 Marokkaan en verder waren er twee Bel gen, een Chinees een Tune siër en een Peruviaan. De heer Van Straten waar schuwt ook voor een nieuwe operatiemethode, in het bui tenland ai toegepast, die daar uit bestaat dat de overvallers zich richten tot het huis van een bij een instelling betrok ken persoom om dan onder bedreiging van geweld geld af te persen bij de instelling. De politie kan zich bedienen tegenwoordig van de snel in betekenis toenemende Centra le Recherce Informatiedienst maar het beste middel tegen deze vorm van misdaad blijft natuurlijk een hoog oplossings percentage. Alleen dat werkt preventief. GROTE VREUGDE IN MIAMI (Van onze redactie buitenland) MIAMI Ondanks hel feit dat de verkiezingen van senator George McGovern maandag na zijn over winningen in procedurekwesties reeds nagenoeg ze ker was, heeft zijn officiële verkiezing tot presidents kandidaat voor de democraten op de conventie in Miami tot wilde tonelen van enthousiasme geleid. Zelfs een doorgewinterd politicus als professor John Ken neth Gailbrath, voormalig ambassadeur in India en lid van de conventie-afvaardiging van New York, maakte vreugde sprongen toen 119 stemmen van Illinois McGovern over de rode streep van de 1509 droegen die nodig zijn voor de ab solute meerderheid. De man die van totaal onbe kende, als kansloos gedood verfde, achtergrondfiguur om hoog schoot tot presidentskan didaat, heeft vannacht op de conventie zijn nominatuur of ficieel aanvaard en zijn koers voor de campagne uiteengezet. Senator Edward Kennedy uit Massachusetts kwam dus niet op de „ticket" van McGovern In een telefoonge sprek met McGovern heeft Kennedy nog donderdagoch tend vroeg herhaald „om drin gende persoonlijke redenen" zich niet beschikbaar te willen stellen, voor het vicc-presi- dentschap. Mc.Govern zei begrip voor Kennedy's houding te hebben- „De familie Kennedy heeft al grote offers gebracht", zei hij zinspelend op de moorden op Edwards broers president John Kennedy en senator Ro bert Kennedy Men verwacht ditmaal geen scheuring ais in 1968 toen Ge orge Walllace, gouverneur van Alabama, uit de partij stapte en als zelfstandige de presi dentsverkiezingen inging en een groot aantal kiezers mee sleepte zowel van zijn eigen partij als van de renublikcl- nen. Van Wallace verwachte men vannacht dat hij bekend zal maken dat hij Mc.Govern niet steunt, maar dat hij ditmaal de nartij niet zal verlaten. De door 'n aanslag in de voorver kiezingscampagne gedeeltelijk verlamde Wallace zou een persconferentie geven. Van de 170 gedelegeerden ste'imen die de staat Illinois uitbracht, was een aantal ver deeld onder de rivalen van McGovern. De delegatieleider bewaarde McGoverns stemmen tot het laatst. Toen hij tenslot te zei: voor senator McGovern 119 stemmen (waardoor McGovern boven de 1509 be nodigd kwam) barstte de con- veritiehal in een donderend gej uich uit. De uitslag werd uiteindelijk als volgt: McGovern 1 864,95, Jackson 485,65, Wallace 377,5, Chisholm 101,5, McCarthy 2. Muskto 20,8, Humphrey 35 Voor de stemming was be gonnen zagen miljoenen Ame rikanen op hun beeldschermen een confrontatie in de receptie van zijn hotel tussen McGo vern en honderden jonge de monstranten die daar negen uur waren geweest en zich niet wilden verwijderen. Zij beschuldigden McGovern van „cynische uitverkoop" van zyn standpunt over Vietnam. De senator herhaalde zijn belofte dat hij binnen 90 da gen alle Amerikanen uit Viet nam za-1 halen als hij tot presi dent wordt gekozen. VATICAANSTAD (KNP) De congregatie voor de ge loofsleer heeft haar „pastorale richtlijnen voor de sacramen tele generale absolutie" gepubliceerd. Het document telt zeven pagina's en omvat dertien artikelen. max. temp. Aberdeen onbewolkt 16 Athene onbewolkt 2.9 Barcelona licht bew. 24 Berlijn onbewolkt 21 Bordeaux onbewolkt 28 Brussel onbewolkt 22 Frankfort onbewolkt 22 Genève licht hew. 21 Helsinki zwaar bew. 26 Innsbruck regen 14 Kopenhagen licht bew. 21 Lissabon onbewolkt 36 Locarno licht bew. 26 Londen zwaar bew. 26 Luxemburg onbewolkt 22 Madrid onbewolkt 34 Malaga onbewolkt 26 Mallorea licht bew. 26 Müncher zwaar bew. 16 Nice onbewolkt 26 Oslo half bew. 28 Parijs licht bew. 24 Split regen 26 Stockholm /.w a a r bew. 21 Wenen regen 15 Zürich zwaar bew. 19 ELDERS Casablanca zwaar bew. 24 Las Palmas onbewolkt 24 Tel Aviv half bew. 28 Tunis half bew. 28 Onder generale absolutie wordt verstaan de vergeving der zonden zonder de persoon lijke belijdenis daarvan in de zogenaamde oorbiecht. Gene rale absolutie is volgens de jongste richtlijnen alleen mo gelijk in noodgevallen. Een generale absolutie of boetevie ring. welke zich niet aan deze richtlijnen houdt, moet be schouwd worden als een ern stig misbruik. De pastorale richtlijnen wij zen de praktijk af, die hier en daar is ingevoerd, waarbij men beweert dat het. om te voldoen aan het voorschrift de doodzonde sacramenteel te belijden voor verkrijging van absolutie voldoende is een algemene schuldbelijdenis to doen. De congregatie voor de ge loofsleer bekrachtigt hiermee de geldigheid van de traditio nele vorm van het boetesacra ment. De pastorale richtlijnen zeggen da>n ook, dat de indivi duele en volledige belijdenis va,n de zonde met de absolutie voor de gelovigen het enige gewone middel blijft om zich met God en de kerk te ver zoenen, tenzij een physieke of morele onmogelijkheid hen van deze schuldbelijdenis dis penseert. De pastorale richtlijnen zijn opgesteld, aldus de congrega tie, in antwoord op vragen vanuit het wereldepiscopaat, dat wilde weten in hoeverre een generale absolutie moge lijk is zonder de individuele schuldbelijdenis tegenover de priester. De laatste jaren is van vele kanten voor een der gelijke generale absolutie ge pleit. De thans gepubliceerde richtlijnen beperken de moge lijkheid van een generale ab solutie tot dringende noodge vallen, zoals doodsgevaar. Maar daarbij is altijd dan nog vooropgesteld, dat de aanwezi ge gelovigen bereid zijn te biechten. Zonder deze bereid heid om doodzonden bij eerst komende gelegenheid te biech ten, komt volgens de katholie ke leer geen vergeving tot stand, aldus de congregatie voor de geloofsleer. De congregatie voor de ge loofsleer beveelt de zogenaam de boetevieringen aan, maar alleen als voorbereiding op een betere persoonlijke biecht. Daarbij moet dan de schijn van een sacramentele generale absolutie zonder persoonlijke biecht vermeden worden, zo beklemtonen de richtlijnen- PARIJS (UPI) De Viet namese communisten hebben donderdag bij de besprekingen in Parijs het jongste vredesplan van president Nixon verwor pen. Het wordt een „onredelijk en absurd ultimatum" ge noemd. Zij houden vast aan hun eigen vredesplan, dat al lang door de tegenpartij is ver worpen. De conferentie is niet over het dode punt heengekomen. Na drie uur en drie kwartier ging men uiteen tot volgende week. De Noordvietnamezen en de Vietcong hebben gisteren hun militaire activiteit sterk uitge breid. In de Zuidvietnamese provinciehoofdstad Kwang Tri kwamen de Noordvietnamese tanks uit de straten om te po gen de omsingeling te doorbre ken van de Zuidvietnamese eenheden. In Engeland zijn hetikopter- rescue-meetings gehouden. Op de foto is een Nederlands hef- schroefvliegtuig bezig met een „reddingsactie" tegen een wel zeer Britse achtergrond. Aan de ontmoeting werd deelgeno men door bemanningen uit Bel gië, Denemarken, Frankrijk. Italië, de V.S., Nederland, Duits land en Engeland. (ADVERTENTIE) Pedosan verfrist en verkoelt vermoeide en branderige voeten snel en bestrijdt doeltreffend transpiratiegeur. UNICURA N.V. Amsterdam (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De twee vliegtuigkapers, die met een Boeing 727 van „National Air- linps" op het vliegveld van Lak Jackson in de Staat Texas staan, hebben de boordwerk tuigkundige en de co-piloot mishandeld. Boordwerktuig kundige Beaver is in zijn rechterzij geschoten en de co piloot, die met een pistoolkolf is bewerkt, heeft een bekken breuk, een gebroken pols en kneuzingen. Na hun opname in een ziekenhuis is meege deeld dat ze niet in levensge vaar verkeren. Een van de stewardessen is erin geslaagd uit het gekaapte toestel te ontsnappen, zodat de (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN. In oktober zal in Vlaar. dingen en Rotterdam een vergelijkend on derzoek beginnen naar de invloed van ernsti ge luchtverontreini ging (smog) op men sen, die aan Cara-ziek- ten zoals astma en bronchitis lijden. Het onderzoek zal een jaar duren zodat alle sei zoeninvloeden erin be trokken kunnen wor den. Aan het onder zoek zullen ongeveer 700 mensen van het zwaar door smog ge plaagde Vlaardingen en een even grote groep proefpersonen uit een betrekkelijk „schone" stadswijk van Rotterdam deelnemen. Deze mensen zullen een dagboekje moeten bijhouden. Daarnaast zal één maal per week onderzocht worden hoe groot 'iet ademhalings vermogen van de proefpersonen is. Het onderzoek gaat 450.000 gulden kosten. Dit be drag is mondeling toe gezegd door het minis terie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Aanleiding tot het onderzoek was een ernstige smogperiode in hel afgelopen na jaar. De gemeenteraad van Vlaardingen nam toen een motie aan waarin er bij minister Stuyt op werd aange drongen een onderzoek in te stellen naar de mogelijke gevolgen van smog voor de volksgezondheid. Het onderzoek zal worden geleid door de lieer E. Wolfs, direc teur van de GG en GD te Vlaardingen, kapers vannacht alleen nog drie stewardessen als gijzelaar hadden. De piloot was kort na de kaping in Philadelphia al door een raam uit - de cockpit gesprongen. Politie-agenten. die het toestel op het vlieg veldje van Lake Jackson heb ben omsingeld, hebben de banden lek geschoten. Na de kaping, woensdag nacht hadden de twee mannen een Ethiopiër en eep Ameri kaan, een nieuwe Boetng, 550.000 dollar en parachutes gekregen. De passagiers moch ten in Philadelphia uitstappen. De kapers eisen een klein vliegtuigje, een piloot en zwembroeken. In ruil daarvoor willen ze het losgeld terugge ven. Een tweede kaping is een vreemde geschiedenis. Een man van middelbare leeftijd dwong de gezagvoerder van een Boeing 727 van American Airlines boven het zuidwesten van de Verenigde Staten het vliegtuig op het vliegveld van Oklahoma City aan de grond te zetten. Nadat de kaper de 50 passagiers en twee van de drie stewardessen had vrijge laten in ruil voor 550.000 dol lar steeg de Boeing op met onbekende bestemming. Korte tijd later bood de kaper echter zonder nadere uitleg zijn re volver, die achteraf ongeladen bleek te zijn, aan de stewar- des aan en zei dat hij zich overgaf. Het toestel keerde te rug naar Oklahoma City, waar de man werd gearresteerd. LONDONDERRY (Rtr./DPA) De terreur van beschietin- Ierland heeft sinds het einde gen en bomaanslagen in Noord van het bestand aan minstens zestien mensen het leven ge kost. Volgens opgaaf van het Britse leger zijn sinds zondag meer dan 800 schietincidenten voorgekomen. Het Britse leger heeft zijn veiligheids - maatregelen ver scherpt. Zo werd het katho lieke kwartier Bogside in Lon donderry hermetisch van de buitenwereld afgegrendeld. Maar ongeveer een derde van de winkels in de wijk openden donderdag hun deuren. De besprekingen over een vreedzame oplossing van de crisis in Ulster zijn ook don derdag in Londen en Dublin voortgezet. In het parlement in Dublin sprak premier John Lynch van de Ierse Republiek zich uit voor 'n vreedzame eenwording van Noord-Ierland en de Ierse Republiek, krachtens meerder heidsbesluit der betrokken vol ken. In Belfast is het geweld af genomen na de dood van zeven mensen van woensdag op don derdag. Onder de slachtoffers zijn drie Britse soldaten. Twee van hen waren in een katho lieke wijk van de hoofdstad door leden van de IRA in een hinderlaag gelokt. SARAFAND (Rtr.) Kozo Okamoto, de enige overlevende van de Japanse terroristen die op 30 mei een aanslag op het vliegveld van Lod pleegden, heeft donderdag tijdens het te gen hem gevoerde proces ver klaard de volledige verant woordelijkheid voor zijn daad op zich te nemen doch dat hij weigerde rechtbanken in de huidige maatschappij te erken nen. „Mijn beroep is soldaat van het rode leger. Ik aanvaard het instituut van de rechtbank in een moderne staat niet, zei Okamoto. Okamoto zei dat de aanslag een oorlogvoering was „harder dan die tussen naties" en dat hij en zijn mededaders het do den van mensen in het belang van de wereldrevolutie als on vermijdelijk beschouwden. We geloven dat deze strijd nog lang zal moeten voortduren. Vrienden, al met al zitten we er weer eens warmpjes bij. En dan spreek ik vooral tot hen die ons produktiepro- ces, zij het op een laag pitje, op gang houden. Bedenk wel: het is beter te transpireren, dan. te expire ren. V De heren militairen zullen er in de Nijmeegse Vierdaagse in ieder geval NETJES bijlo pen. -9- De VVDM mag het dan wel onzin vinden dat ze niet met losse lange haren mogen wan delen, maar die veiligheidso verwegingen van onze leger leiding moet je niet onder schatten. Nietwaar, met al die lange lokken. Er zal maar ie mand over vallen!. De fiscus maakt van de oliestook een OLIESPOOK. Mensen, mensen, deze perto- de heet in krantetermen de „komkommertijd"maar wat er zelfs in die slappe tijd nog allemaal gebeurt!! Er zijn nog veel te weinig mensen met vakantie. V Prutest tegen de vuile Don- ge. -$• Bobby FI$CHER V Ook ie Tweede Kamer Is met vakantie, op reces, zoals dat heet. Maar er wordt desal niettemin gewerkt. Op dit plaatje is een timmerman be zig aan een stellage voor de aanleg van een l-uclitreruer- singsinstallatle in de Kamer. Links onder staait het spreek gestoelte voor de kamerle den. In plaats van de hamersla gen van voorzitter Van Thiel klinken nu de hamerslagen van deze timmerman. Maar ik vraag mij wel af of deze bouwvakker niet met vakantie behoort te zijn? Van Thiel: klein koppel baasje? -V- Met genoegen meld ik u dat ikachterop een ansicht uit Mallorea de „groetjes" krijg van „René, Henk, Rien en Ad", met de sympathieke me dedeling: „We missen je ko lom' Aardig, maar dan hadden ze maar thuis moeten blijven. Groetjes terug. MERIJN (ADVERTENTIE) aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courante valuta direkt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-enverkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingen op N.S.-stations en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen o.m. te: BREDA - Postpa- viljoen Stationsplein; VUSSINGEN - station N.S.; HAZELDONK-E10 - grenskantoor; NISPEN, PUTTE en WERNHOUT - douaneposten. Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson. Centraal Station, Amsterdam. Tel.: 020-2213 24.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9