Bewoners van w oon w agenkamp geruisloos uit Sas weg es?- m Haven van Zierikzee wacht een invasie van jachten Streekplan voor Schouwen- Duiveland naar status TERNEUZENAAR BOUWT EIGEN JACHT GEEN MOEILIJKHEDEN Gooi dit blad Tsjee wordt grondig voorbereid niet weg Burgemeester neemt afscheid Overeenkomst over Westerschelde WATERSPEL HOOGTEPUNT VAN REÜNIE stad streek z WÈmmmmmsmsm Warm Bijeenkomst op camping Scheldeoord .■Mi m 'W Rondvaartboot POPFESTIVAL IN VLISSINGSE SPORTHAL WEDVLUCHTEN „DE ZWALUW" Bezorgdheid over druk van recreatie op Schouwen- Duiveland n vujudy it juii iv/ (ADVERTENTIE) Maar geef het mee aan een handelaar in oud papier. Daarmee bereikt u, dat er weer nieuw papier van wordt gemaakt; En draagt u bij tot 't zo noodzakelijke behoud van de bossen. Dit is één van de vele adviezen voor een milieu bewuste handelwijze in het dagelijks leven. Die u aantreft in Gids voor leven. Een l!Ml. praktische handleiding, die aangeeft wat u zélf kunt doen. $vsy W,l^ Voor f8,90 bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier, in samenwerking met de Raad voor Milieudefensie Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur. Droog, vrij zonnig en tamelijk warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 7 tot 16.; miin. temp: om streeks normaal; max. temp: van 0 tot 4 graden boven nor maal; kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent; kans pp een geheel droog etmaal: 90'procent. Voor zondag: aantal uren zon: 5 tot 16; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp: van 0 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 proeent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. STRANDWEER Het blijft fraai zomerweer met veel zon en zwakke wind tussen noord en oost. Tempe ratuur schommelt in de mid dag tussen 20 en 22 graden. Zeewater 16 graden. Vooruit zichten: Het hogedrukcentrum dat nu boven de Noordzee ligt blijft de komende dagen in de buurt zodat het zonnige cn goede strandweer nog zeker enige dagen zal aanhouden Konstanz 372 pl. 3, Rhein- felden 298 pl. 5, Straatsburg 310 -28, Plittersdorf 453 -19, Maxau 519 pl. 7, Plochingen 135 -5, Mannheim 338 pl. 28, Steinbach 126 -4, Mainz 309 pl. 16, Bingen 200 pl. 15, Kaub 223 pl. 13, Trier 256 pl. 15. Koblenz 223 pl. 10, Keulen 181 -2, Ruhrort 342 pl. 2, Lobith 958 onv., Pannerdense kop 928 -2, Nijmegen 753 -2, IJsselkcp 846 -3, Eefde IJssel 410 -25, Deventer 294 -22, Monein 5458 pl. 12, Borgharen 3880 pl. 9, Belfeld 1092 -2, Grave bene den de sluis 498 -2. hoogwater Hoogwater, morgen, zaterdag 15 juli. Bergen op Zoom 6.40 en 19.05 Hansweert 5.59 en 18.13 Terneuzen 5.24 en 17.39 Vlissingen 4.52 en 17.10 Wemel'dinge 6.38 en 18.55. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Volgens de rijkspolitie heeft een deel van de bewoners van het woonwagenkamp in Sas van Gent, de verdere ontwikkelingen rond dit centrum niet afgewacht en zijn ze donderdag met de noorderzon vertrok ken. Er zullen nu nog slechts drie wagens hoeven te ver dwijnen om aan liet toegestane aantal van tien te komen De woonwagenbewoners, die daarvoor toestemming krijgen en de komende weken, tijde lijk naar een andere plaats moeten, om de gemeente de gelegenheid te geven om het centrum op te knappen, heb ben daarvan gistermiddag schriftelijk bericht ontvangen. Om half vier wa's naar aanlei ding daarvan nog geen enkele reactie binnengekomen. Ook het woonwagenkamp zelf ver keerde gistermiddag in alle rust en niets wees erop, dat er naar aanleiding van de jongste maatregelen van de gemeente Sas van Gent problemen zul len ontstaan. AARDENBURG Burge meester M.G.M. van Berckelj zal zaterdag tijdens 'n buiten-1 gewone raadsvergadering of ficieel afscheid nemen van de gemeente Aardenburg. Zoals gemeld is burgemeester Van Berckel benoemd tot burge meester van de gemeente Mill en St.-Hubert. De raadsvergadering begint om 2 uur in het gemeentehuis. Van half vijf tot half zes wordt de bevolking in de ge legenheid gesteld afscheid van de vertrekkende burgervader te nemen. Ter gelegenheid van dit afscheid zal de koninklijk® Aardenburgse fanfare een rondgang door Aardenburg maken. INBREKERS hebben op klaar lichte dag voor ruim 100.000 gulden aan juwelen en geld ge stolen uit een woning in Am- sterdam-Buitenveldert. DEN HAAG (ANP) In Brussel zijn gisteren de akten uitgewisseld ter bekrachtiging van de 13 mei 1970 in Den Haag gesloten Nederlands-Bel gische overeenkomst over ver betering van de vaarweg door de Westerschelde bij Walsoor den. De overeenkomst treedt vandaag in werking. De overeenkomst is een be vestiging van de in 1966 ge maakte afspraak om de vaar weg te verbeteren door het z.g. „Oude Hoofd" van Wal soorden in te korten. Dit is een uit de 16de eeuw daterend overblijfsel van de zeedijk van een verdronken polder, dat in die tijd en ook nader hand werd versterkt om ver regaande aantasting van de oever tegen te gaan. De overeenkomst legt vast dat België tot tien jaar na de oplevering van de inkortings werkzaamheden dat is tot 15 mei 1977 de kosten zal betalen van het werk tot be houd van de zeewering ter weerszijden van het hoofd. De inkorting, die reeds in 1966 is begonnen, heeft een duidelijke verbetering voor de scheepvaart te weeg gebracht, en heeft aan het gestelde doel beantwoord, aldus het ministe rie van Binnenlandse Zaken. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND In de grote tent op camping Scheldeoord in Baarland wordt zondaga vond om zeven uur de weke lijkse bijeenkomst gehouden van de interkerkelijke recrea tiecommissie Baarland-Oude- lande. Ds C. Hoogendoord, her vormd predikant te Oudelande zal een korte toespraak hou den. Verder verleent de Baar- landse muziekvereniging „Prinses Juliana medewer king. „Ik heb bericht dat ik kan blijven staan", vertelde een van de woonwagenbewoners, die zich op dat moment met een van zijn collega's op een dijk verpoosde met een spelle- je „boksen". Degenen, die niat tot de uitverkorenen behoren, moeten zaterdagmorgen voor uiterlijk tien uur vertrokken zijn. En zoals er dat nu uit ziet zal dat wel lukken ook De politie van Sas van Gent heeft er alle vertrouwen in. dat zelfs de kleinste oneffen heden met een vriendelijk ge sprek weggeveegd kunnen zorden. „Wie ziin ze trouwens altijd ter wille waar we kun nen", aldus het commentaar Zoals wij reeds schreven zullen de woonwagenbewoners tijdelijk, elders in Sas van Gent hun wagens neer mogen zetten. Ond'ertussen zorgt de gemeente voor reconstructie van het kamp. Er zal onder meer een tweede toegangsweg worden aangelegd. Als dat ge beuld is en de tien wagens hun staanplaats hebben inge nomen, zal dit aantal die ko mende jaren niet meer uitge breid mogen worden met nog meer -yvagens. Waar de uit San van Gent vertrokken woonwa genbewoners heen zijn gegaan, is niet bekend. Tot dusver zijn er nog geen berichten uit om liggende gemeenten binnenge komen. Overigens wordt verwacht dat de Zeeuwsch-Vlaamse woonwagenproblemen en dus ook die van Sas van Gent. als ze er dan nog zijn, zichzelf in het najaar wel zullen oplossen. In de wintermaanden blijkt dit gegied bij woonwagenbe woners niet zo in trek. In de zomermaanden komen ze er vain heinde en ver naar toe. „Maar ja", aldus het commen taar van een politieagent. „U zit in de zomer toch ook graag in de buurt van de kust" 0 Aan de reünie van rond- en platbodemsch epen nemen niet alleen Nederlandse scheeps eigenaars deel. Ook Belgen en Engelsen zijn van de partij. Een van de Engelse schepen is de bark „May" uit Ipswich (foto). (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Honderdeenenvijftig eigenaars van lemsteraken, hengsten, zeeschou- wen, hoogaarsen, tjalken, barken, boeiers, bollen en jollen komen morgen vrijdag in Zierikzee bijeen voor de zomerreünie van de stichting Stamboek Rond- en plat- bodemjachten. Deze reünie valt in drie delen uiteen: een waterspel (vanavond), ad- miraalzeilen (zaterdag) en zeilwedstrijden (zondag). (Van een onzer verslaggevers. GOES. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de provinciale staten het definitieve streekplan voor Schouwen- Duiveiand (inclusief randgebieden als de Oostc-rschelde, Greve- lingen etc.) toegezonden. Hiermee is nog geen definitief einde gekomen aan een langslepende polemiek tussen met name na- tuur-geïnteresseerden en economisch (recreatie) of technologisch belanghebbenden Het stamboek houdt ieder jaar een zomer- en een win- terreünie. Dit jaar vindt het zomergabeuren in en rond het fraaie stadje aan de Ooster- schelde plaats. Het waterspel van vanavond wordt omlijst door een histo risch spel, dat gaat over de „overgang van Zierikzee", zo als dat in de geschiedenis boekjes staat vermeld. Op 8 augustus 1572 koos Zierikzee de zijde van Willem van Oranje en keerde zich daar door tegen de Spanjaarden. Dit gegeven staat centraal in het waterspel. Het wordt dooi de ronde- en platbodemj achten mat hun markante vormen en door vuurwerk uitgebeeld, in de binnenhaven. Voor de omlijsting zorgen muziekkorpsen en inwoners van Zierikzee, die net als de opvarenden van de schepen, in zestiende eeuwse, kostuums gestoken zijn. Het door de ge meente-archivaris, de heer W. H. Keikes in elkaar gestoken schouwspel bestaat uit vijf ta ferelen. Het beginit om kwart over negen. Het publiek kan het waterspel het best gade slaan vanaf de Scheepstimmer- dijk, de Vdssersdijk of de En gelse Kade. Bij het admiraalzeilen (za terdag) zal de commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, aan boord van de hoogaars „Banjaard" als admi raal fungeren. De schepen naar type verdeeld in ver schillende eskaders, zullen in het „Gat van de Sehelphoek" de admiraal een saluut bren gen. Dit programma-onderdeel begint om twee uur, maar vanaf ongeveer negen uur zal het reeds een drukte van be lang zijn in de haven als de schepen gereed, worden ge maakt om uit te varen. Het admiraalzeilen kan het beste bekeken worden vanaf het uiteinde van het West- Havenhoofd. Om elf uur zondag beginnen de wedstrijden voor de ronde- en platbodemjachten, die, weer naar type verdeeld in acht klassen, als de weersom standigheden het toelaten in de Sehelphoek zullen varen. Behalve vanaf het West-Ha- verhoofd kan het publiek de wedstrijden ook volgen vanaf een rondvaartboot, die om 13.00 uur uit de haven ver trekt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Dit kan haast niet mis gaan. We vertrouwen erop dat het beter loopt dan de an dere Zeeuwse pop-manife- taties, gezien de enorme voorbereiding", aldus de voorzitter van de Stichting Vlissings Actie Fonds, W. Jansen op een persconfe rentie over de grote Zeeuwse pop-manifestatie Tsjee die op vrijdag 28 juli in de Vlissingse sporthal gehouden wordt. De heer Jansen vertelde dat in het gehele land en in België, o.m. via de VW, radioprogramma's, alle denkbare bladen, via affi ches en stickers, ruchtbaar heid aan Tsjee is gegeven. Volgens de organisators van Tsjee zijn de andere festi vals op lier punt van propa ganda stuk gelopen. Boven dien is de Tsjee-entrceprijs laag gehouden: een tientje in voorverkoop. Het pro gramma tenslotte is zowel commercieel, origineel, kwalitatief en artistiek ver antwoord: Albion Country Bands (ex-Fair Port Con vention), Golden Earring, Super Sister, Hobow String Band, Mike Tamalone, Frank Verhoef, Shirley Collins, Limbo-show (Mid- de-Amerika), Wonderland Light show, Vuurvreter, Silver Stone Steelband (Antillen). De gemeente staat financieel achter het festival. Een VVV-geluid- wagen rijdt alle grote plaatsen en campings in Zeeland af met informatie en uitdeelmateriaal. Er zit ten totaal 20 jongeren van de zijde van de Stichting Sociaal Kultureel Werk in de organisatie. Van de eventuele winst wordt in het najaar of in de winter door het VAF weer een jongerenevenement gehou den. Voor diegene die van verre komen: er is voor bonderden slaapplaatsen gezorgd. Waarom de Stich ting Sportbelangen Vlissin gen geen stands in de sfeervol in te richten sport hal (capaciteit 3000 bezoe kers) toelaat: men wil geen politieke of andere kleur aan de sporthal geven. Te verwachten is d'at, nu vrijwel alle bezwaren van de 117 bezwaarden zijn afgewe zen door G.S. (op advies van de prov. planologische com missie) het statendebat nog heel wat hete hangijzers zal bevatten. De inspraak- en be zwarenprocedure loopt a' van af maart 1970. Een van de voornaamste conclusies uit het herziene streekplan is, dat het door 7.590 adhesiebetuigingen ge steunde bezwaarschrift van de natuur- en vogelwacht Schou- wen-Duiveland tegen de aan leg van een grote ontsluitings- weg en dito parkeerterrein in de domaniale bossen, door p.p.c. en G.S. is afgewezen. Niet alleen de „handtekenin genjagers" hadden hiertegen gegronde bezwaren, maar ook: de Kon. Ned. Natuurhistori sche Vereniging te Roosendaal, de Ver. voor Natuurbehoud milieubeheer en leefbaarheid West-Brabant, afd. natuurbe houd te Willemstad, het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur- landschaps en milieu bescherming en zeven particu lieren uit het hele land. Men vond het met noime „heilloos" om een weg door gemotori seerd verkeer aan te leggen door een uniek natuurgebied, en dat voor de ontsluiting ven een stuk strand van maar 1 kilometer breedte. Het provinciebestuur is nu van mening dat de strandont- sluiting noodzakelijk is om de druk op het strand van Wes- terschouwen te verlichten Dit temeer nu de strandont- sluitingsweg naar de oude hoe ve bij Haamstede als gevolg van de ingediende bezwaren tegen het voorontwerp streek plan is komen te vervallen. Tenslotte: bij het toelaten van de verblajfsreoreatdevoorzie- ningen is reeds vooruitgelopen op de onderhavige strandont- sluiting. Opvallend bij de bezwaar schriften is, dat als reolaman- (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE Door de postduivenvereniging De Zwa luw werden de volgende wed vluchten gehouden. Vanuit Ruffer een afstand van 657 km werd met 49 duiven gevlo gen. Gelost werd om 5.45 uur. Eerste prijswinnende duif was om 15.46 uur binnen. De laat ste te 17.29 uur. Prijswinnaars waren: 1 R.J. Minderhoud 2 J. Toutenhoofd, 3 J. Brasser, 4, 5 en 6 J. Klopmeijer, 7 en 10 J. Roelse, 8 T. Houmes, 9, 11 en 13 J. Paardekoper en 12 W. Provoost. Vanuit 'Corbeil, een afstand van 331 km werd met 140 duiven gevlogen. Gelost werd om 6.15 uur. De eerste duif was om 10.26 uur binnen. De laatste om 11.23 uur. Prijswinnaars waren 1 en 10 A. Stroo, 2 J. Brasser, 3 en 6 J. Toutenhoofd, 4 J. Roelse, 5 J. Houmes, 7 J. Corre, 8 A. Janse en 9 R.J. Minderhoud. ten de natuur verdedigen, door de p.p.c. het belang van de recreatie wordt benadrukt, maar als recreatiebelangheb benden bezwaar maken, dit eveneens afsluit: op de na tuur. Op enkele uitzonderingen na maken slechts vergissingen of vaagheden in de streekplan- kaairt of omschrijving het mo gelijk, bezwaren al dan niet gedeeltelijk „voor kennis aan te nemen" -of (soms gezien de overeenstemming met het plan, of: als nadere toelichting op gegrond te verklaren. Het komt ook voor, dat een en dezelfde gemeente zowel on gelijk kreeg toen hij opkwam voor de recreatiebelangen, als toen hij de natuur hiertegen wilde beschermen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zijn bezorgd over de grote recreatieve druk op het gebied Schouwen-Dui- veland- In een begeleidings brief bij het nu definitief uit gebrachte streekplan Schou- wen-Duivelaud stellen zij hiernaast, dat criteria op het punt van de recreatieve druk moeilijk zijn, omdat „ook veel afhangt van een goede inrich ting van het gebied (waarnaar overigens in het streekplan is gestreefd)." Met al!le, in een zeer dikke „pil" vervatte, beantwoording van de bezwaarschriften en al le wijzigingsvoorstellen door dep. p.c. kunnen zij instem men, behalve ten aanzien van het individueel kamperen G.s. achten heit juister als met be trekking tot deze kwestie wordt gehandeld conform het statenbesluit van 21 april en de oorcul'aire aan de gemeen tebesturen, "voor zoverre ruimtelijk belang zich daar niet tegen verzet". M;et een zonering als door de prov. pla nologische commissie wordt voorgesteld, kunnen zij niet instemmen, hoewel ook zij de bijzondere landschappelijke waarde van de (agrarische) oevergebieden van de grev»- linigen, het Zeeuwse meen- en van de westhoek onderkennen. Toch hebben gedeputeerde staten van de p.p.c. een zekere beperking van het „vrij kam peren" in Zeeland overgeno men: in het streekplan wordt individueel kamporen alleen toegelaten i-n agrarisch ge bied. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Voor Cees Klapthor uit de Hondiusstraat (39) te Terneuzen was het donderdagmorgen om half ne gen een uitermate spannend ogenblik toen zijn produkt va» een jaar noeste vrije tijdsbe steding in aan het Schutters hof in de kraan van J. Dees boven het water hing. De zelf gebouwde Maaskruiser, die de heer Klapthor naar zijn doch tertje „Ineke" heeft genoemd werd op dat ogenblik te walc gelaten. „Het is allemaal best meege vallen, maar het, zijn toch spannende ogenblikken", be kende bij later. Het schip ligt niet voor- of achterover, helt niet naar links of rechts, het is precies zoais het zijn moet.." Hij had bij de korte proef vaart alleen maar wat moei lijkheden met het achteruit varen. „Dat is een kwestie van de motor afstellen", zei de heer Klapthor. „Dat komt ook wel goed. Sedert eind 1966 is de heer Klapthor werkzaam op de Ne derlandse Stikstofmij n.v. te Sluiskil, waar hij in ploegen dienst in de exploitatie werkt. Voon- die tijd voer hij bij zijn wadier aam bbomd en dat zal wel zijn liefde voor het water en schepen verklaren. Hij heeft thuis een praoht-model van een zeesleper staan. Met eindeloos geduld en veel vrije tijd gemaakt- In zijn woonka mer hangt een indrukwekkend schilderij van de Rotterdamse Maashaven. Een jaar geleden, om precies te zijn eind mei, begon hij, met behulp van een bouwpak ket aan „zijn" Maaskruiser Het was geen sinecure maar hij zette door. Behalve het las sen van de stalen platen, zo wel aam de binnen- als aan de buitenkant, heeft een vakman gedaan. „Daar hanigt teveel vanaf. Zo goed kan ik niet lassen", aldus de heer Klap thor. Voor de rest, het betim meren en bekleden met kunst stof, het inrichten van kajuit, slaapplaatsen voor vier perso nen, keuken enz. heeft ljij ei genhandig en met groot vak manschap gedaiain. Zelfs het plaatsen van de 25 pk motor, heeft hij grotendeels zelf ge fikst. Waarom nou net een „Maas kruiser" gekozen. Voor Cees Klapthor is dit geen vraag. Hoewel zijn plezierjacht 8 me ter lang is, een breedte heeft van 2,75 meter en een hoogte van 2,20 meter, heeft het slechts een diepgang van 60 cm. „Ideaal voor de Neder landse binnenwaters", zegt de heer Klapthor, Hij wil er ver der ook mee op de Wester schelde en op hiet Veerse Meer gaan varen. Dat zal dan alvast gebeuren op 30 juli, want dan begint zijn vakantie. De tuin van de heer Klap thor werd gedurende bet afge lopen jaar „ontsierd" door zijn motorjacht, wamt dat was de enige beschikbare plaats om het te bouwen. Toen het woensdagavond op een par keerplaats (op een wagefi) achter de „Spar" stond, zijn er heel wat mensen naar gaan kijken. Toen bleek ook weer eens dat de beste stuurlui aan de wal staan. En gistermorgen, bij de tewaterlating (waar geen champagne en geen toe spraken aan te pas kwamen waren er ook weer heel wat kijkers.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3