SCHAAKTWEEKAMP GROTE KLUCHT NA VERHOGING INSCHRIJF- EN COLLEGEGELDEN IN NEDERLAND Studentenvlucht naar Leuven POLITIE ERKENT FATALE MISREKENING Nederlandse ontwikkelingshulp relatie! het grootst VRIJWILLIGERS HELPEN BU BOUW VAN GEMEENSCHAPS- CENTRUM LAMSWAARDE Olga onder vuur Eagleton kandidaat vice- president Fischer komt niet opdagen voor tweede partij; Spass/ky winnaar Jongetje uit Arnemuiden verdronken MAN (74) TE SEROOSKËRKE VERONGELUKT f Rotterdamse en Schiedamse recherche: We zitten diep in de put HANDGEMEEN EEG DRINKT MEER WODKA SCHUTTER Belgen gaan strijden tegen spreeuwen Beierse politie verkoopt lijken Gasvondst GENEESKUNDE IMPULS Lifters gewond Burgemeester van Gent gaat bedrijf sluiten Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. tn.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 14 JULI 1972 26e Jaargang No. 8902 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot ram 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie! REYKJAVIK De tweekamp om de wereldtitel schaken dreigt op een grote klucht uit te lopen. Bobby Fischer heeft het namelijk gepresteerd om voor de tweede partij niet te komen opdagen. Daardoor werd door de Amerikaan de tweede nul genoteerd hetgeen meteen betekent dat hij zijn aspiraties op de wereldtitel wel kan vergeten. Immers op dit niveau een dergelijke ach terstand wegwerken is niet mogelijk. Een man als Spassky zal de resterende partijen on getwijfeld remise schuiven. Zeker is dat overigens nog steeds niet want het ziet er meer naar uit dat er in Reyk javik helemaal niet meer zal worden geschaakt. De oorzaak van alle ellende en sensaties was het feit dat aan het ver zoek van Fischer de t v.- camera's weg geen gehoor was gegeven. Tien minuten voor aanvang van de 'tweede partij tegen Spassky had hij laten weten dat hij niet zou komen tenzij drie filmcame ra's uit de speelzaal zouden worden verwijderd. Chester Fox, een zakenman die eige naar is van de camera's, ver klaarde dat Fischer de appara ten van zijn plaats op het podium niet kon zien of ho ren. Het mocht allemaal niet ba ten. Na een uur wachten greep de FIDE in en besloot de tweede partij volgens de reg lementen aan de huidige we reldkampioen toe te wijzen. Hoofdsclicidsrechter Schmidt heeft de mogelijkheid inmid dels opengelaten dat Fischer door de FIDE zal worden ge diskwalificeerd. Vast staat dat hiertoe pas op het laatste mo ment zal worden overgegaan. De reden is dat de organisato ren enorme kosten hebben ge maakt om de tweekamp in Reykjavik te krijgen. BOBBY FISCHER ROTTERDAM Rotterdamse en Schiedamse rechercheurs hebben tot ®P het moment dat er een schot viel in de veronderstelling verkeerd, dat de Schiedamse kruidenier Koos van den Bosch het slachtoffer zou worden van een „ordinaire straatroof"- W&gtjZSBgglggm Volgens commissaris C. van der Hagen van de Schiedamse politie die donderdag samen met zijn Rotterdamse collega A. Wolters een verklaring gaf voor het van verschillende kanten heftig gekritiseerde optreden van de politie, was dit de fatale misrekening in een plan de zware jongens Arie V. (30) en Bertus F. (31) op heterdaad te betrappen en aan te houden. „We dachten aan een straat roof, waarbij de'heer Van den Bosch hooguit een klap dn het gezicht of een stomp in de maag zou krijgen," De commissaris wilde niet zeggen, of het plan van de rovers Koos van den Bosch van zijn tas met geld te bero ven wellicht ook uit de hand is gelopen en een van hen in pandek het schot afvuurde. Dat zal pas op de rechtzitting ter sprake komen. De misrekening van de poli tie ging zo ver, dat men zelfs op het moment, dat de kruide nier het flatgebouw binnen stapte, geen aanleiding zag hem te waarschuwen en een „stand-in" in te zetten. De ro vers bevonden zich op dat ogenblik reeds in het trappen huis op de tweede verdieping van het gebouw, waar Koos van den Bosch uit de lift zou stappen. Vanuit hun schuil plaatsen hadden de recher cheurs gezien, dat het licht op die plaats was uitgedraaid „Op dat moment dachten we nog steeds, dat het tweetal hoogstens tot handgemeen zou overgaan en vonden we het niet noodzakelijk een politie man naar boven te sturen", aldus de heer Van der Ha gen. DEN HAAG (ANP) De inwoners van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG) zijn de laatste jaren aanzien lijk meer geïmporteerde wodka gaan drinken, zo blijkt uit een mededeling van de Europese Commissie. De commissarissen verklaar den dat ze zich pijnlijk be wust zijn van hun verantwoor delijkheid voor de dood van de kruidenier, die gehuwd en vader van drie kinderen was, „Onze eerste taak is lijf en goed van de burgers te be schermen en niet misdadigers te vangen. Op dit punt hebben we gefaald. We zitten diep in de put", aldus de heer Van der Hagen. De Schiedamse commissaris zei met nadruk dat de affaire de beide politiekorpsen hoger zit dan men wellicht denkt. Hij voegde eraan toe dat het ge beurde geen gevolgen zal heb ben in b.v. de vorm van schor singen. „We moeten nog af wachten of er van hogerhand een onderzoek zal worden inge steld. Vooralsnog is ons hier over niels bekend." De Haagse procureur-generaal, mr. W. A. van der Pelts, verklaarde eer der deze week dat hij afziet van een onderzoek door de rijksrecherche. Op de persconferentie werd niet duidelijk wat er precies is gebeurd toen Van den Bosch de lift uitstapte en in het verduisterde holletj kwam waar de twee rovers hem opwachtten. Politiecommissarissen wilden niet zeggen of aan schot een vechtpartij vooraf ging en of een van de overvallers zijn pistool wellicht in paniek af vuurde. Het staat overigens wel vast wie van de twee het schot heeft gelost. De Rotterdamse officier van justitie, mr. J. D. de Jong, die de zaak in han den heeft, maakte dat een de zer dagen bekend. Hij wilde echter niet zeggen wie de schutter is geweest. Ontniddellijk na het schot ging de politie tot actie over: „Arie V. en Bertus F werden bij liet verlaten van de flat. in de kraag gegrepen. Het duur de echter even voor politie mannen de stervende kruide nier bereikten. Bewoners van de vijfde etage van de flat door het schot gealarmeerd, waren er in ieder geval eer der. Koos v-an den Bosch gaf toen nog tekenen van leven, maar overleed kort daarop. BRUSSEL (ANP). In de Belgische kersen- streek (Tongeren St.- Truiden) zal volgende week met medewerking van het Belgische minis terie van landbouw en het Belgische leger en ondanks protesten van de Belgische dierenbescher ming een zwaar offensief tegen de spreeuwen inge zet worden. Spreeuwen worden steeds talrijker in België en kersen steeds schaarser, gedreven door de wanhoop van de ker sentelers, die de op brengst van heel wat kersenboomgaarden al in de magen van de spreeu wen hebben zien verdwij nen zal nu een groot sclieepse vernietigingsae tie ingezet worden. Hoofdrolspeelster Olga (Mo nique van der Ven) onder vuur tijdens opnamen in Am sterdam voor de nieuwe film Turks Fruit, naar een gelijk namig boek van Jan Wol kers. MüNOHEN (AFP) De politie van Beieren verkoopt voor veertig mark lijken van niiet-geidentificeerde personen aan de medische faculteit in Miimchen. De opbrengst wordt gebruikt om kantoorbenodigd heden als balpennen aan te schaffen aangezien het daar voor door de overheid beschik baar gestelde bedrag ontoerei kend is. DEN HAAG (ANP) De Noordwinning Groep heeft donderdag bekendgemaakt dat de groep bdj een exploratiebo ring in het blok L-8 van het Nederlands Continentaal Plat de aanwezigheid van gas heeft vastgesteld. De boring is in middels beëindigd. Er is nog niet vastgesteld of er sprake is van economisch winbare hoe veelheden. DEN HAAG (ANP). In 1971 is de totale netto-stroom van financiële middelen uit Ne derlandse openbare en particu liere bronnen naar de ontwik kelingslanden naar verhouding groter geweest dan van welk ander land ook, zo staat in een jaaroverzicht van de OESO (Or ganisatie voor Economische Sa menwerking cn Ontwikkeling), De kapitaalstroom uit Neder land naar de ontwikkelings landen bereikte in dat jaar 1,63 procent van het bruto natio naal j rodukt tegen 1,46 procent in 1970, 1,31 procent in 1969. Het enige land, dat Nederland in dit opzicht benadert is Por tugal. De kapitaalstroom uit of ficiële en particuliere bronnen uit dit land naar ontwikkelings landen bereikte in 1971 1,56 pro cent van het bruto nationaal produkt tegen 1,07 procent in 1970 en 1,17 procent in 1969. Bij alle andere landen van de OESO ligt de ontwikkelings hulp (met inbegrip van de ka pitaalinvesteringen van het be drijfsleven) rond een procent van het BNP of blijft het daar zelfs nog een eind onder. (Van een onzer verslaggevers) LEUVEN De katholieke universiteit te Leuven heeft een grote toeloop van Nederlandse studenten te verwerken sedert bekend werd dat inschrijf- en collegegeld aan de Nederlandse universiteiten drastisch zouden worden verhoogd Naar verluidt heeft de minister van (Nederlandstalig) onderwijs echter reeds maatregelen in petto, die een vlucht van Nederlandse studenten naar België moeten indammen. De universiteiten zouden geen geiden meer krijgen voor studenten wier ouders niet in België wonen. Voor het komende studiejaar hebben zich aan de universiteit te Leuven reeds 200 Neder landse studenten laten inschrij ven. Elke dag komen er bij de universiteit in Leuven gemid deld 4 tot 5 telefoontjes binnen van Nederlanders, die inlichtin gen vragen over de studiemoge lijkheden aan deze Belgische universiteit. Een en ander is gisteren meegedeeld door de heer R. Vanermen, hoofd van de afdeling Internationaal Ont haal van de universiteit. De belangstelling van Neder landse studenten voor de uni versiteit van Leuven is vooral een gevolg van het grote ver schil in studiekosten in Neder land en België. Tot gisteren kwamen inschrijf- en college geld in Leuven op iets meer dan 108 gulden. Juist gister ochtend weird bekend dat de Belgische regering dit bedrag wil verviervoudigen. (Ook om een gat in de begroting wat te dichten.) De heer Vanermen verwacht niet dat de belangstelling van Nederlandse studenten voor Leuven door deze verhoging zal wegebben. Tenslotte blijft het studeren in België dan nog altijd meer dan de helft goed koper dan in Nederland, zo re' deneert hij. Opvallend is het grote aantal Nederlanders (34) dat zich voor de faculteit der geneeskunde heeft aangemeld. Dit heeft on getwijfeld te maken met de nu merus fixus, die voor de medi cijnenstudie in Nederland van krscht is. Nederlandse studenten kun nen in Leuven niet worden in geschreven aan de faculteit voor tandheelkunde. Leuven kan de toeloop van Belgische studenten voor deze studierich ting al niet verwerken. In Gent is het effect van de verhoogde collegegelden in Ne derland volgens de Dienst In schrijvingen van de universi teit aldaar nauwelijks merk baar. „Maai- wat niet is kan altijd nog komen. De studies moeten tenslotte nog beginnen," aldus een woordvoerder van de Gentse universiteit. (Van onze correspondent) GOES De vijfjarige John ny Meeuwsen uit Arnemuiden is gisteravond in een van de kreken van het recreatiege bied De Piet verdronken. Het kind werd vanaf half zes ver mist. Na een zoekactie door politie en burgers, vond een van de duikers van de duik- ploeg Yerseke het kind gister avond tegen tienen in een van de kreken. De 20-jarige C. A. van der Poel uit Sliedrecht is donder dagmiddag tijdens het zwem men aan een strandje aan de Een eden-Merweda bij Har- dinxveld-Giessendam verdron ken. Hij kon niet goed zwem men. MIAMI BEACH (RTR) Senator George McGovern heeft de 42-jarige senator van Mis souri, Thomas Eagleton, aange wezen als zijn kandidaat voor het vice-presidentschap. Met de aanwijzing van de katholieke Eagleton uit een zuidelijke staat wil presidents kandidaat McGovern kennelijk aanhang winnen onder de ka tholieken en dc zuidelijke de mocraten. Hij heeft ook goede contacten met de vakbewe ging. Eagleton heeft in Harvard rechten gestudeerd. Hij i's ge trouwd en heeft twee kiinde- Tijdens zijn eerste zittings periode in de senaat heeft Eagleton een liberale reputatie gekregen. Aanvankelijk steun de hij de kandidatuur van se nator Edmund Muskie. Intussen is senator Edward Kennedy, die de kandidatuur voor het vice-presidentschap had geweigerd, per vliegtuig op weg naar Miami om de conventie toe ite spreken. Hij wi-lde niet komen voordat McGovern zijn „rumning-rniaite" had gekozen. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Het bestuur van het gemeenschaps centrum in Laniswaarde, verwacht b(j de bouw van deze accommodatie alles bjj elkaar zeker 10.000 gulden te kun nen besparen, dank zij de medewerking van een (groot) deel van de bevolking. Op een oproep om vrijwilligers, die bij de nieuwbouw kunnen assisteren, hebben maar liefst 100 be langstellenden gereageerd Zij zullen een groot deel van de werkzaamheden voor hun rekening nemen, die be trekking hebben op de aankle ding en verdere afwerking van het gemeenschapscentrum Het is de bedoeling, dat het tijdens de kermis in septem ber in gebruik genomen kan worden. Daarmee heeft dit dorp dan in de kortst mogelij ke tijd een gemeenschappelij ke voorziening van gehalte ge kregen. Na carnaval in februari werd de eerste steen geiej nadat eerst het oude paitro- n-aatsgebou-w was gesloopt. De afgelopen maanden is -er koortsachtig gewerkt om Lamswaarde zo snel mogelijk aan een nieuw gebouw te hei pen, waarin het verenigingsle ven een toevluchtsoord heeft. Dg totale bouwkosten belopen een kleine drie ton. CRM heeft indertijd aan de finan ciële medewerking de voor waarde verbonden, dat er sprake moest zijn van een re delijke inbreng -en daar gaan nu die honderd vrijwilligers voor zorgen. „Dat we zo'n re actie zouden krijgen op die oproep hadden we tdch echt niet verwacht", vertelt de heer B- Eggermont, een van de be stuursleden. „We dachten: als er nu eens vijfentwintig rea geren, dan zijn we dik tevre den". De belangstelling blijkt nu zelfs zo groot, dat men met de minste moeite tot een rede lijke werkverdeling kan ko men. De karweitjes, die opge knapt moeten worden, varië ren van de stoffering van het gebouw, tot de vervaardiging van een verplaatsbaar podium, een discobar en het bestraten van het terrein voor dit nieu we gebouw, waarvan de offi ciële opening nog wel ©ven o® zich zal laten wachten. Als het over een pa-ar maan den in gebruik gen-omen kan worden, komt daarmee voor het plaatselijke verenigingsle ven een eind aan een ellendig bestaan. Het voormalige patro naatsgebouw voldeed al 1-ang mi-et meer aan de eisen. Als gevolg daarvan zochten vele verenigingen hun toevluchts oord elders, zoals in de meis jesschool. De heer Eggermont verwacht, dat het verenigings leven in zijn woonplaats nu wel een flinke impuls zal krij gen. Aa-n het bestuur van het gemeenschapscentrum za-1 het niet liggen, want dat heeft ge zorgd voor een hypermodern gebouw met een grote toneel zaal ennex gymzaal, die aan alle eisen voldoet. Bovendien is er een ruime foyer, een keuken en een bar. Van het aanvankelijke plan om er ook een bibliotheek te huisvesten heeft men, gezi-en de hoge kosten, voorlopig -afgezien. (Van onze correspondent) SEROOSKERKE De 74- jarige L. Dijkman uit Geleen is gistermiddag op de provin ciale weg te Serooskerke ver ongelukt. Door onbekende oor zaak kwam hij met zijn auto op de linker weghelft, waar hij op een tegemoetkomende personenauto, bestuurd door de 22-jarige A. F. P. uit Se rooskerke, is gebotst. Drie lif- sters uit Helmond zaten bij hem in de auto. Twee van hen, de 17-jarige N. M. van A. en de 19-jarige A. v. G. wer den ernstig gewond. De ande re lifter, de 19-jarige G. W„ werd licht gewond. D» be stuurder uit Serooskerke werd eveneens licht gewand. Beid» wagens werden totaal ver nield. BRUSSEL (ANP) De bur gemeester van de Belgische gemeente Gent heeft donder dag verklaard dat hij alle nodi ge administratieve en politio nele maatregelen getroffen heeft voor de sluiting van het asfaltbedrijf Batteauw-Mest- dagh, dat gevestigd is op de rechter kanaal-oever van het kanaal Terneuzen-Gent. Om wonenden hebben al maanden lang klachten lopen over de hinder die ze van het bedrijf ondervinden. Eind vorige maand was ove rigens al de exploitatievergun ning van het bedrijf verlopen. Desondanks zette het bedrijf, zijn werkzaamheden rustig voort. De exploitatievergun ning is niet vernieuwd vanwe ge de klachten van de omwo nenden. DE MILITAIRE commandant van de Molukken, brigadegene raal Wirjawan, heeft een groep van 78 Ambonese toeristen uit Nederland ontvangen en hen verzekerd dat zij kunnen gaan en staan waar zij willen, aldus het Indonesische persbureau Antara. Het in aanbouw zynde gemeenschapscentrum. Lamswaarde.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1