BIJNA GEEN ZEEHOND MEER IN DELTA „Zeeland beter verkopen Sprekers van dialect mogen meedoen aan radiospel Historie van Zierikzee herleeft in fotoboek KAPELLE KRIJGT MUZIKAAL BEZOEK UIT VS KAMER- EN STATENLID DRS. W. DUSARDUIJN: 99 Niet meer arrestaties in zaak V. d. Velde Axelse harmonie maakt moeilijke periode door Middelburgs college neem! de fiets stad AuU, springt van de weg af Matig warm H. Strabbing met pensioen Amerikaanse studenten met eigen musical Goochvill-reis (Van een onzer verslaggevers) GOES De zeehond staat in het Deltagebied op de rand van uitsterven. Tot deze con clusie komt, in het gisteren verschenen bulletin van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, drs. W.J. Wolff uit Ka- pelle, bioloog van het Delta- Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke, die sinds 1965 een studie verricht naar de zeehondensituatie in de Delta. Het gemiddelde aan tal dieren per zeehondengroep op de platen in de Zeeuwse wateren is van een kleine 21 in 1965 snel gedaald tot pre cies 1,0 in de eerste drie maanden van dit jaar. Kwik vergiftiging blijkt de oorzaak van het uitstervan van de zee hond in het Deltagebied te zijn. Elk jaar worden zo'n 10 a 20 waarnemingen van zeehonden populaties door het Yersekse instituut gedaan. Het absolute aantal zeehonden in de Delta is nooit te berekenen. Men moet zich slechts tot het aan tal honden per op de platen rustende groep beperken. Het verloog) was daarbij gemiddeld als volgt: 1965 - 20,7, 1966 - 8,6, 1967 - 8,0, 1968 - 4,6, 1969 - 4,1, 1970 - 1,8, 1971 - 1,2, 1972 - 1,0. Vanzelfsprekend kan het gemiddelde per groep niet beneden het nu bereikte getal dia-lan. Dat wil zeggen dat diit jaar het eindpunt is berëikt, want allerlei totdus- ver waargenomen groepen be staan uit slechts 1 zeehond. Bovendien is in de periode van 1965 tot nu het aantal groepen verminderd, want verschillende vaste rustplaat sen worden nu door geen en kele zeehond meer bezocht. Tijdens de laatste telling in 1971 door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer zijn niet meer dan 28 zeehonden in de gehele delta gezien. Als moge lijke oorzaken werden, naast de mee9t dreigende (de kwik- dood), gegeven: De visserij en binnenscheepvaart kunnen eventueel voor een toenemen de onrust hebben gezorgd bij de ligplaatsen. „Hoewel deze factor vermoedelijk wel is toe genomen, is het onwaarschijn lijk dat hieruit de hele achter uitgang is te verklaren. Im mers, bimienscheepvaart en visserij h'aren er al lan- oor 1965." Het toenemende water toerisme kan wel een belang rijke rol hebben gespeeld. Deze vorm van recreatie is op zijn hoogtepunt op het mo ment dat op de platen de zee- hondenjongen worden geboren en gezoogd: van eind juni tot begin augustus. Door de Delta werken kan een grote versto ring zijn opgetreden. Vanzelf sprekend is dit het geval ge weest in de Haringvliet, de Greveiingen en het Veerse Gat, maar in de Oosterschclde is men pas in 1969 met het eerste werkeiland begonnen en in de Westerschelde is he lemaal geen sprake van grote waterbouwkundige werken. Toch zijn ook hier de eec- honden vrijwel verdwenen. De zeehonden kunnen het slacht offer zijn van wonden en ab cessen door aanraking met stookolie en teer. Ziekten, pa rasieten of een vermindering van het noodzakelijke voedsel kunnen een rol hebben ge speeld al zijn er geen tekenen die daarop wijzen. De laatste tijd zijn er wel steeds meer aanwijzingen gevonden dat deze zoogdieren worden be dreigd door kwikvergiftiging. De enige twee tot dusver gea nalyseerde doodgevonden vol wassen zeehonden uit de Delta bevatten in de lever en in de hersenen dodelijke kwikcon centraties. Bovendien werd in een van de voornaamste voed- seldieren van de zeehond, de bot. een zodanige hoeveelheid kwik aangetoond dat als de mens evenveel vis zou eten als de zeehond, hij op den duur zou overlijden aan kwikver giftiging (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE. Een onwillige jerry-can is woensdagmiddag de 19-jarige bestuurder van een personenauto, J. van den H. uit Lith, noodlottig geworden. Hij verloor de macht over het stuur toen hij de jerry-can, die op de bank naast hem lag, tijdens het rijden in toom wilde houden. Van den H. week daardoor iets naar rechts en kwam in botsing met een naast de weg gelegen hoeveelheid zand. De auto duikelde van de weg af, sloeg enkele malen over de kop en belandde tenslotte op vier wielen op de rand van een sloot. Van den H. bleef daarbij ongedeerd, maar zijn wagen werd totaal vernield. De auto mobilist was met een kampeer uitrusting van een aantal ken nissen onderweg naar Knokke. Vooruitzichten voor viriijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Droog, vrij zonnig en gema tigd warm. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 7 - 16. Min. temp.: 0 tot 4 graden, onder normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal' 90 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5-16 Min- temp.: omstreeks nor maal. Max. .temp.: van onge veer normaal tot 3 graden bo ven normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro, cent. STRANDWEER Vandaag ligt ons alnd dichl bij een hogedrukcentrum, waar in vele uren zon en een zwakke wind van zee. Temperatuur tussen 20 en 22 graden. Zee water 16 graden. Het hogedruk- gebied blijft enkele dagen in de buurt waardoor overwegend zonnig en goed strandweer. Konstanz 369 pi 6; Rheinfel- den 293 pl 12; Straatsburg 338 pl 30; Plittersdorf 472 pi 32; Maxau 512 pl 32; Plochingen 140 - 4; Mannheim 310 pl 26; Steinbach 130 pl. 6; Mainz 293 pl 2; Bingen 185 pl 2; Kaub 210 pl 1; Trier 241 pl 5; Ko blenz 213 - 4; Keulen 183 pl 5; Rubrort 340 - 4; Lobith 958 - 8; Pannerdense kop 930 - 6; Nijmegen 755 - 6; Éefde IJssei 435 - 25: Deventer 316 - 19: Monsin 5446 - 14; Borgharen 3871 - 6 Grave ben. sluis 500 - 3. hoogwater Hoogwater, morgen vrijdag 14 juli Bergen op Zoom 6.12 en 18.28 Hansweert 5.25 en 17.41 Temeuzen 4.47 en 17.02 Vüssingen 4.14 en 16.35 Wemeldinge 6.02 en 18.18 (Van een onzer verslaggevers) „Zeeland lieeft momenteel niet zo'n best vestigings klimaat. Wat onze provincie hard nodig heeft is een betere voorlichting op dit gebied. Zeeland moet be ter verkocht worden. Dat is de mening van drs. W. Dusarduijn, lid van de Tweede Kamer en van de Provincial Staten van Zeeland voor de KVP, naar aanleiding van de laatste werkloos heidscijfers in de provincie Zeeland. Hoewel drs. Dusarduijn op de voorgrond stelt dat de gestegen werkloosheid een landelijk verschijnsel is, meent hij dat Zee land wat het scheppen van meer werkgelegenheid op dezelfde lijn dient te worden gezet ais het noorden van Nederland en Zuid-Limburg. Hij zou het toejuichen wanneer Zeeland de in- vesteringspremie voor nieuwe bedrijven terug zou krijgen. Aan de andere kant is drs. Dusarduijn van ooi-deel dat Zeeland er bij de toewijzing van voorzieningen die de werkgelegenheid ten goede kunnen komen niet slecht af- komit." Wat dat betreft ben ik het met gedeputeerde Boersma eens die zich over deze toe wijzing nogal positief heeft uitgelaten. Die maatregelen moeten wel goed gedoseerd worden willen ze het beste effect sorteren", aldus drs. Dusarduijn. De heer W. Huson. Zeeuws statenlid voor de ARP, is van mening dat ook andere sectoren dan de bouwnijverheid, met na me de metaalsector, moeten kunnen profiteren van de sti mulerende maatregelen van het rijk ter bevordering van de werkgelegenheid in Zeeland. „Want de toestand in de me taalnijverheid is momenteel bepaald verontrustend," aldus de heer Huson. Ook acht hij een verbetering van het vestigings klimaat in Zeeland dringend gewenst. ;,We moeten echter wel oppassen dat we geen over- investering krijgen en ook zul len we de milieufactor goed In het oog dienen te houden." De heer Huson zegt voorstan der te zijn van het herstel van de investeringspremie voor nieuwe bedrijven in Zeeland als belangrijke stimulans voor het verbeteren van de werkge legenheid. t Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Na de vijf arrestaties die de politie in Ter- neuzen in nauwe samenwerking met die van Vüssingen en Mid delburg verrichtte in de zaak- Van der Velde te Temeuzen, zijn niet meer personen als ver dachte aangehouden. De politie zal het onderzoek in deze gecompliceerde zaak mei kracht voortzetten. De 49- jarige handelaar S. A. W. uit Middelburg, een van de ver dachten die betrokken zou zijn bij de serie bedreigingen tegen de heer Th. van de Velde, is gisteren voorgeleid aan de heer mr. Lebret, de officier van jus titie te Middelburg. De 55-jari ge T. L., de tweede mannelijke verdachte, wordt vandaag (don derdag) voorgeleid. Het onderzoek van de Ter- neuzense politie naar de be dreigingen van enkele gezinnen m Terneuzen-Zuid, gepaard met vernielingen, welke zaak ove rigens volgens de politie niets uilstaande heeft met de zaak- Van der Velde, heeft de politie enkele aanwijzingen opgeleverd die echter niet voldoende grond hebben gegeven om tot de aan. I ouding van een of meer ver dachten te kunnen overgaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Hulster VVV is op zoek naar veertig inwo ners uit deze stad, die het oude dialect uit de omgeving nog kunnen spreken. Men heeft deze mensen nodig als figu rant in een klankspel, dat de NCRV-radio op 12 augustus in de Reynaertstad wil opne men. Behalve deze veertig figu ranten, komt daaraan ook de a-mateurtoneelvereniging „De Transfiguratie" te pas. De op namen passen in een serie van middeleeuwse spelen, waaraan de NCRV al lange tijd aan dacht besteed. In dit kader zijn er de afgelopen maanden onder meer al opnames uitge zonden van het bekende „Ma rieke van Nimwegen" en voor de ma-and oktober staat een uitzending van het spel „Van de winter en de zomer" op het programma. In het verre verleden wer den deze middeleeuwse spelen in hun traditionele omgeving steeds gevolgd door een „sot ternie" en dat heeft de NCRV geïnspireerd tot het maken van opnames, waarin ook deze „sotternie" aan bod komt. Voorwaarde evenwel was, dat dit spel op locatie opgenomen moest worden en men heeft daar voJigens de NCRV nu Zeelanid voor uitgekozen, om dat het dialect van veel men sen hier, de taal van de mid deleeuwen het meest bena derd. De opnames van 12 augustus worden gemaakt in het stads park „contre d'escarpe" in de buurt van het oranje bolwerk. Dat alles gebeurt onder regie van Johan Wolder. De VVV staat nu voor de bepaald niet gemakkelijke taak om veertig mensen bij elkaar te krijgen die in dit klankspel willen fi gureren. Belangstellenden, die van zichzelf vinden, dat' ze nog een aardig mondje Zeeuwsch-Vlaams dialect spreken, kunnen zich aanmel den bij de WV, gevestigd in het stadhuis. Wanneer het programma precies wondt uitgezonden is nog niet helemaal bekend, maar dat zal waarschijnlijk op 5 oktober zijn. Het spel, dat op 12 augustus opgenomen moet worden, is de „Sotternie Rubben" en het za-1 op de bewuste datum worden uitge zonden na „van de winter en de zomer", dat inmiddels al op band is gezet. TERNEUZEN Gistermid dag om ongeveer 3 uur is bij hoog water een zgn. paailmijn aangespoeld op het strand te Cadzand mafadj de camping Welgelegen. De politie zorgde ervoor dat de mijn op veilige afstand van het publiek bleef en bewaakte hem tot ongeveer half 7 toien de leden van de mar-inie uit V-li-ssingen kwamen om het oorlogstuig onschade lijk te maken, Deze operatie had gisteravond nog plaats. Paalmijnen werden tijdens de oorlog door de Duitsers aan op het strand geplaatste houten palen bevestigd tegen landin gen vanuit de zee. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De heer II. Strabbing, hoofd van de Vlis- singse secretarie-afdeling on derwijs- en personeelszaken en tevens loco-gemeentesecre taris, verlaat per 1 augustus de dienst van de gemeente Vüssingen. Hij gaat dan met pensioen. Het college van b. en w. zal op vrijdag 28 juli tijdens eer. bijeenkomst in de Burgerzaal van het stadhuis afscheid ne men van de heer Strabbing. Deze bijeenkomst begint om kwart over vier. Na afloop van deze bijeenkomst word! een openbare receptie gehou den. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. „Zonder overdrijving mag ik stellen dat nie mand de historie van Zierikzee zo goed heeft gekend ais hij," zei burgemeester Th. de Meester van Zierikzee gistermiddag tijdens een korte plechtigheid op het stadhuis van zijn stad over wijlen dr. J. J. Westendorp Boerma van wiens hand postuum het boek „Zierikzee vroeger en nu" wordt uitgebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG B. en w. van Middelburg stappen donderdag 3 au gustus op de fiets om een tocht te maken door de Magistraatwijk en Dauwendaele. ïn een rustig tempo zullen ze de in deze wijken plaatsvindende ontwik kelingen gaan bekij ken. Het college vertrekt om tien uur 's morgens vanaf het stadhuis. Eerst wordt de Magistraatwijk bezocht. Na de koffie pauze in De Hoeksteen gaat de rit verder door de straten van Dauwen daele. De eerste exemplaren van dit fraaie historische werk met vele tientallen fotopagi na's en tekeningen, 143 pagi na' tekst en de nogal traditio nele kleurenfoto van de ha venpoort op de omslag, zijn gisteren officieel uitgereikt. Hoewel volgens het^ protocol burgemeester De Meester het >erste exemplaar zou krijgen, jverhandigde de historicus dr. E. Ilias van uitgeverij Fibula van Dishoeck uit Bussum dit aan de weduwe van de au teur. De burgemeester kreeg het tweede exemplaar en prof. dr.. C- A. van Swighem het derde. De laatste is co-auteur. De au teur had met de uitgever afge sproken dat hij de geschiede nis van de stad voor zijn reke ning zou nemen en daar door iemand anders een deel aan zou worden toegevoegd, waar in wordt gepoogd duidelijk te maken hoe zo'n oude stad als „historisch kunstvoorwerp" beleefd kan worden. In een inleidend woord stond burgemeester De Mees ter stil bij de persoon van dr. Westendorp Boerma. een in heel Zeeland en daarbuiten bekende en veel ingeschakelde „historische vraagbaak". In 1901 geboren in Blija bij Dok- kum, als predikanfezoon, ver trok de heer Boerma al in 1927 naar Zierikzee als leraar, werd Zierikzee met de Zieri'k- zeënaars, bleef in zijn verschij ning een typische noorderling en viel op door zijn eruditie, zijn (in sommiger ogen licht onwaarschijnlijk grote) be scheidenheid, zodat hij niet al leen qua postuur maar ook geestelijk een groot man was. In het Zierikzeese leven was hij dat ook: eerst als leraar en directeur van de rijks h.b.s., later als rector van het prof. Zeemanlyceum, mede-oprich ter en sindsdien (1938) voorzit ter van de historische vereni ging „Stad en lande van Schouwen-Duiveland" en me de-inrichter van het Zierikzee se streekmuseum. In het boek is onder meer veel archiefmateriaal gebruikt van het gemeente-archief, waar de schrijver (niet alleen voor het boek) in z-ijn Zierik zeese periode iedere week kwam. In het monumentenge- deelte van prof. Van Swighem (o.m. vermaard geworden door zijn werk als directeur rijks dienst voor monumentenzorg) ziin ook vele minder belang rijke monumenten beschre ven. Burgemeester De Meester memoreerde dat veel oude panden in slechte staat verke ren, pleitte voor restauratie daarvan en van uitgave van een nieuw „vroeger (1972) en nu" over enkele decennia. UIT DE RIJN bij Arnhem is het stoffelijk overschot van oe 37-jarige Duitse schippers knecht M. M. Vrommers, af komstig uit Hit-zacker opge vist. IN ARNHEM wordt momen teel onderzocht in hoeverre het mogelijk is om achter trol leybussen een aanhangwagen- tje met accu's te koppelen, waardoor deze bussen muider kwetsbaar zouden zijn voor stroomstoringen Olie zoals hier op een Westerscheldedijk terecht i sgekomen, kan bij zeehonden ziekten veroorzaken. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Een groep van 39 Amerikaanse studenten brengt vanaf zaterdag een bezoek aan Kapelle en Wemel dinge. De jongelui, die te zamen het Suitcase Theatre vormen, komen op uitnodiging van de Stichting Open Jeugdwerk in Kapelle. Zij zullen tijdens hun verblijf enkele uitvoeringen geven van hun musical „These Truths". De Amerikanen komen naar Nederland in het ka der van het uitwisselings programma Musical Youth International (MYI). Het is de derde keer diat een dergelijk gezelschap naar de gemeente Capelle komt. De voorzitter van de Stich ting Open Jeugdwerk, de heer C. Balkenende, is con tactman voor het Europese continent van MYI. Het Suitcase Theatre dat al eens in het Witte Huis voor president Nixon heeft op getreden bestaat uit jonge lui wan verschillende rassen en godsdienstige overtui gingen. De musical handelt over de geschiedenis van en het leven in Amerika. Met dit programma hebben zij een prijs v-an de cultu rele raad in tde staat Michi gan gewonnen. Het gezelchap komt za terdag om vijf uur bij het Dienstencentrum de Vroone in Kapelle aan. De groep brengt in eigen video- ploeg mee, die het verblijf in Zeeland op beeldband zal vastleggen. De wet houder van j eugdzaken, de heer P.J. Balkenende, zal ter begroeting aanwezig zijn. Prompt om acht uur treden de Amerikanen in de toneelzaal van de Vroone op. Zondagmorgen om half tien wordt voor de groep - en andere belang stellenden - een speciale kerkdienst gehouden in Schore. Voor dinsdagmid dag staat een ontvangst door het gemeentebestuur van Kapelle op het pro gramma. 's Avonds wordt om acht uur These truths op de planken gebracht in het dorpshuis te Wemeldin ge. Ook dinsdagmiddag gaan de Amerikanen naar Goes. Om acht uur wordt dan tenslotte in het dorps huis te Wemeldinge een af scheidsavond gehouden. Vier jongelui uit Kapelle en Wemeldinge maken wan 18 juli tot en met 10 auu- gustus met het muziekge zelschap Excelsior uit Grijpskerk een goodwillreis naar Canada en de VS. Zij zuilen dan o.m. de zustergemeente wan Kapel le, het plaatsje Zeeland in Mexico bezoeken. Dit plaatsje viert dit jaar zijn 125-jarig bestaan. De jonge lui uit Kapelle krijigen van burgemeester H.G. van Suijlekom een brief mee, waarin het gemeentebe stuur van Zeeland wordt gelukgewenst met dit jubi leum. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het bestuur van harmonie .Hosanna' in Axel gaat na de vakanties proberen om dit muziekgezelschap nieuw leven in te blazen. Het korps dreigt namelijk in moei- Ujkheden te komen, omdat men momenteel over onvol doende muzikanten beschikt. De situatie is volgens voor zitter J. Lefeber nog niet zo precair, dat het voortbestaan op korte termijn in het geding dreigt te komen. Op de ko mende Taptoe Axel zal men waarschijnlijk wel ontbreken, omdat het gezelschap niet over genoeg muzikanten beschikt om hier op een acceptabele manier voor de dag te komen. Volgens de voorzitter zou men al voor een groot deel uit de problemen zijn als men voor lopig op vijf nieuwe muzikan ten zou kunnen rekenen. „De ze situatie is ontstaan, doordat er de laatste tijd enkele goede leden zijn vertrokken', al-dus de heer Lefeber, die ondanks de misère toch nog wel gelooft im de toekomst. Koste wat kost zal getracht worden 'Ho sanna' te behouden, omdat het het enige' overgebleven harmo niek,- in de kern Axel is. Een aantal maanden geleden stond het nog in het middel punt van de publieke belang stelling in verband met het vijfenveertigjarige bestaan. Overigens geeft er de heer Lefeber blijk van, niet zo on der de indruk te zijn van de problemen. „Och", vertelt hij, elke vereniging heeft zo zijn ups en downs. Naast het le-ï denverlies spel-en er ook nog verschillende and-ere factoren een rol, waaronder het feit, dat de directeur va-n het gezel schap het afgelopen maanden erg druk heeft gekregen door zijn medewerking aan andere korpsen. Gevolg daarvan is volgens Lefeber, dat er niet zo frequent gerepeteerd kan wor den als vroeger. Dat neemt men graag op de koop toe, omdat, aldus de voorzitter, de directeur de afgelopen jaren met het nodige enthousiasme aan Axel heeft gewerkt. „En daar zijn we hem zeer dank baar v-oor", aldus zijn com mentaar. Ook secretaris P. Bekker ziet wel een aantal lichtpunt jes i-n d-e toekomst. Hij onder schrijft d-e mening van de voorzitter, dat het een eerste vereiste is om een aantal nieu we muzikanten aan te trek ken. „En als dat lu-kt zal het best binken mee te vallen", zo meent hij.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3