NASA BERISPT BEMANNING APOLLO-15 OM 'MAANBRIEVEN' ZOMERREGEN L69 DDR SABOTEERT BERLIJN-VERDRAG Kamercommissie om bekendmaking van conclusies over 'Cellastic-dossier' gevraagd BUIT VAN INBRAAK GEVONDEN FELIX TIMMERMANS PALL I T ERi binnenland buitenland DE EERSTE RENAISSANCE AARDBEIEN CONFITURE uanL76 tijdelijk voor Donderdag 13 juli 1972 n GEORGE McGOVERN: POLITIEK KAMPIOEN (Van onze correspondent) WASHINGTON President John F. Kennedy zag hoog tegen hem op, noemde hem de fatsoen lijkste man in de Amerikaanse politiek. Drie maan den geleden waren er tientallen miljoenen Ameri kanen die zeiden: „George wie?". Ze kenden hem niet. Maar na een wonderlijke, geniale campagne rijst George McGovern uit de kruitdampen van de democratische conventie te Miami Beach op als een groot politiek kampioen. Hij is de man die na een jarenlange impasse de politiek ontworstelde aan de politici. Hij is het idool van legioe nen vermoeide kiezers, die geen heil meer zien in de oude garde, die veel beloofde maar weinig produceerde. 'Voor het eerst na de dood van John F. Kennedy is de hoop teruggekeerd in het Amerikaanse politieke bestaan. Mensen die drie maanden geleden George McGovern, de 49-jarige domineeszoon wel benden zeiden: „George is te vroeg en Humphrey is te laat. George McGovern loopt op de geschiedenis vooruit. In september 1963, toen de oor log in Vietnam, een maand voor John Kennedy's dood nog begraven lag onder een mantel wan stilzwijgen, hield George McGovern zijn eerste grote rede tegen de abomina- tie van de Amerikaanse aan wezigheid in Zuidoost-Azië, 20 jaar voordat Richard Nixon zich vertoonde aan de Chinese muuir, bepleitte McGovern de toelating van de Chinese Volksrepubliek in de Verenigde Naties. Negen ,jaar geleden formuleerde McGovern ai een wetsont werp gericht op de omzetting van de Amerikaanse oorlogs economie naar een vredes economie. Dat is de zaak die nu, nu eindelijk een zure vrede iin Vietnam naakt, aan cte orde komt. George McGovem was de eerste Amerikaanse politicus, diie beloofde vrouwen te be noemen in de hoogste rangen van de regering,. De eerste die een bevriezing van lonen en prijzen voorschreef als re medie voor de economische ziekte van Amerika. Hij was ook de eerste democraat die het veilige politieke centrum, waar veel stammen groeien, maar waar politieke actie nauwelijks giedSjt, durfde te verlaten, op zoek naar een nieuwe vruchtbare politieke coalitie. Hij was, zeiden de genen die hem bewonderden en verguisden, weer veel te vroeg. Miami Beach 1972 toonde aan dait hij zeer wel op tijd was. George McGovern bouwde, vanuit iets onzichtbaars, een nieuw electoraat. Hij gaf vorm aan de politieke onte vredenheid in Amerika, een positieve vorm en niet, zoals George Wallace dat deed, een negatief poujadistische ka rakteristiek. Het was een langzaam proces: vijf maan den geleden was hij kansloos. Drie maanden geleden geloof de niemand in zijn successen, maar nu hij bijna zeker de democratische kandidatuur voor het presidentschap heeft veroverd, begint hij een en thousiasme en een hoopvolle bewogenheid bij de kiezers los te slaan die bijna tien jaar afwezig waren. Men zegt dat de oude garde van de democratische partij, die hij een verpletterende ne derlaag' bezorgde, hem niet zal kunnen vergeven. Men zegt dat hij in november niet van Richard Nixon zal kun nen winnen, omdat de vak bonden hem in de kou laten staan. Maar als hij, met een leger enthousiaste, veelal jonge, stemverwervers een revolutie kon veroorzaken in de vastgeroeste democrati sche partij, waarom zou hij dan niet in staat zijn de oude - vastgeroeste republikeinse partij te verslaan schrijf hem niet af voor november, zoals hij drie maanden gele den werd afgeschreven als kanshebber op de democra tische conventie. George McGovern, de zacht aardige senator met de rug- geigraat van staal is de archi tect van een stuk vernieu wing van de democratische partijvan een renaissance, die de partij tot nieuw leven GEORGE McGOVERN. idool van miljoenen vermoeide kiezers kan brengen, Humphrey, de oude progressief, de humane, die geloofde dat alleen in het politieke centrum voldoende kiezersteun kon worden ge vonden heeft „het fel bestre-, den. D'e pogingen'om McGo- vern's-opmars-naar de partij- kandAdaituur te laten stran den leken, aan de vooravond van de conventie en tijdens de eerste, lange nacht, op kopp ensnelle re activit eit en Maar nu zijn zegepraal on vermijdelijk is, zal men hem, verwacht ik, zijn politieke ieven niet meer willen ver gallen. De kansen, zijn groot iat de democraten els een heidspartij die verkiezingen ingaan. Men, dat is de oude garde, dacht dat het verspillen van een beetje politiek bloed in de conveinitiehal beter was dan dood te bloeden in no vember. De uitspraak is van George Wallace. Maar dat is poljtieke retoriek; die snel zal wordenvergeten. McGo vern heeft zijn opgedragen in over het niet overboord te eisen als legalisering van ma rihuana en abortus op ver zoek, de erkenning van ho moseksuele huwelijken, of on middellijke amnestie voor dienstweigeraars, die liever de cel ingingen dan naar Vietnam. Hij bleek bereid de dictatoriale Richard Daley vriendelijk te hejegenien. Hij is een pure politieke man en weet dat men zonder com promis niet kan leven. Erzijn wonden veroorzaakt op de oonventie van Miami Maar die wonden zijn lang niet zo diep als na de con vectie van Chicago, vier jaar geleden. Zoals de radicale neger Jesse Jackson het for-- muleerde moesten dé kanker gezwellen uit hief politieke li chaam worden weggesneden. Dat is gebeurd en de patiënt heeft een uitnemende kans op herstel. Hubert Humphrey, loyaal democraat, zal erop toezien, dat de ziedende vak bondsleiders wier kampioen hij is, tot bedaren-komen. En George is gelukkig niet zo heilig, dat hij de martelaar wil worden van zijn eigen politieke idealen. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse journalist Wim Klinkenberg heeft de vaste commissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten van de Tweede Kamer ope ning van zaken gevraagd over het zgn. „Cellastic-dossier". In een brief aan de oommis sie wijst Klinkenberg er op, dat zij de documenten eind april 1971 van de toenmalige minister van Onderwijs en Wetenschappen ter inzage en behandeling ontving, maar de buitenwereld sinds,dien nïets meer van het „dossier" heeft vernomen. „Het zal u bekend zijn dat het verschijnen van mijn boek „De ultracentrifuge 1937-1970 - Hitiers bom voor Strauss?" de minister na enkele kamer debatten ertoe heeft gebracht u de bewuste stukken toe te zenden. Gezien de uitvoerige discussie die over de in mijn boek vervatte beschuldigingen met name aan het adres van prof. dr. J. Kistemaker des tijds is ontstaan, had men mijns inziijns mogen verwach ten dat u commissie na bestu dering van de stukken en pu blic rekening en verantwoor ding zou hebben afgelegd", zo schrijft de journalist. Tenzij de commissie nog steeds met de stukken bezig is, kan aldus Klinkenberg „uw z wij gen slechts worden uitge legd als en nieuwe bijdrage tot de kwalijke doofpot waar in de uitermate ernstige .,Ce- lastic"-affaire nu al zoveel ja ren is opgeborgen. HAARLEM (ANP) Na enkele maanden speuren heeft de Haarlemse politie de buit aan ringen en sieraden ter waarde van 60.000 gulden, af komstig van een inbraak in de Grote Houtstraat in Haarlem opgespoord. Rechercheurs waren op rou- tinebezoek bij een Haarlemse juwelier, op het moment dat ook de 24-jarige tekenaar F. D. inde winkel stond om sieraden te koop aan te .bie den-, Be Rechercheurs ver moedden achteraf terecht dat ze afkomstig waren van de inbraak in de Gote Hout straat. Kort daarop heeft de politie ook de 42-jarige zanger G. H. aangehouden. In zijn zijn woning werd de rest van de buit gevonden. Tegen een 49-jarige caféhoudster B. Z. is wegene sehuldheling proces verbaal opgemaakt. Zij had van de mannen juwelen ter waarde van 2100 gulden ge kocht. Er waren i.v.m. deze in braak twee mannen veroor deeld. Aflevering 17. De avond kwam, en de geur der witte rozen hong in de gele lucht. Pallieter was stil en smoor de langzaam zijn pijp, terwijl hij, tegen een boom geleund, zijn versgereven hof bezag. Het grote lucht- en lich-tge- not was met den avond iri hem bezonken, en nu was er in zijn hart een overgrote kalmte. De smoor, die uit de schouWipojipen van 't Begijnhof steeg, vervloeide tot een witte lijn, die vóór de vestebomen roerloos hangen bleef. Drie reine klokkeklanken tampten uit het torentje, en het was alsof er driemaal op Palüeters hert geklonken werd. Het torentje stond zwart op den ambergelen hemel, en Pallieter slenterde over de vest naar het witte, eenzame Begijnhof. De grijze schemering trilde langsheen de witte muurkens, en de kasseien lagen bleek. De huizen schenen ééns zo hoog, de deuren toe, en de stilte vulde de straten... Slechts twee zwaluwen scheerden sjir- pend heel hoog in de lucht. Pallieter ging op zijn tenen, bleef luisteren naar de stilte, en ging de kerk in. Er was niemand. De glimmende stoe len ston'den ernstig op roten, en de godslamp was als een oog. Hij zette zich neer, en deze ongebroken geruchteloos heid deed hem van vrede de ogen sluiten. Zijn ziel opende zich in hem en al het andere was als een vergeten droom... zo zat hij. ,,'k Heb God gevoeld, mor 'k blijf toch mens", zei hij. Als hij buiten kwam, was het geel uit de lucht, en hon- gen er grijze wolken maar de dag was nog niet dood. Bij Pallieter stonden al de deuren open, en het was bin nenshuis nog donker. Er was niemand... Onder het afdak zag hij het punt van de zware zeisen glimmen, en hij kreeg een verlangen om er mee te wer ken. In den hof sloeg er een merel nu en dan een regel blijde klanken uit, en Pallieter zei: „Da's regen". Hij ging maaien in het peer- debeemdeken- Hij wette het staal en het klonk ver-weg in den kaimen, zwaren avond. Hij scheerde de zeisen door het gers, het gers viel om, en het staal ronkte. Pallieter had bij het maaien grote bewegingen, en stond groots en donker afgetekend tegen het bleek licht van den uitgestorven dag, en het licht ging van zijn zeis niet af. Er kwam ineens een geritsel door 't gers en in de scheme ring zag hij een tuil gele bloe men, en wit daarboven het hoofd van Marieke. Hij was blij, en zij kwam nader, zeg gende vol bewondering: „Het was of dat er 'ne reus on 't maaien was". „Mak is rieke", zei Pallieter en hij duwde zijn gezicht in de malse bloemen. „Ze zijn vor ij", juichte Ma rieke stil. „Ik riek er oe zieltjen in, och kom..." en hij nam de bloemen in zijn arm en zag haar dankend aan. Hij voelde zich als een kind. „Kom", vezelde hij, „lot ons neerzitten, en vertelt is, wor ge die geploekken hed". Hij zette zich neer in 't afgemaai de gers en lei den ruiker open op zijn schoot. Zij zette zich nevens hem en vertelde traag, dat ze met Chariot naar het veldkapelleken van Sint An- neken was geweest om te bid den; onderwegen had zij bij een boer die schone bloemen gevraagd, omdat hij, Pallieter, zo dikwijls naar hun honing- reuk verlangde. Zij zwegen. De bomen ston den stil en, van uit de donkere keuken, kwam luid rozekrans- geprevel van Chariot. Ineens zei Marieke verschie tend: „Een lek, het regent!" Pallieter hield zijn hand open, en, na wat wachten, kletste er een grote koele druppel op. ,,'t Is goed gelak gesmolte boter", zei hij- En uit de onzichtbare lucht viel er langzaam, nu en dan, een groot regenlek. Dan hier en dan ginder. Zij hoorden ze op de bomen openkloppen, voelden ze op hun hand en op hun neus komen, en in de geplukte bloemen versmach ten. Nu eens kwamen er wat meer, lijk met een volle hand uitgestrooid, dan was het weer stil, om na enige hartkloppin gen, weer hier en daar er een te horen vallen. Elke lek. kreeg een bijzondere waar de. De bloemenreuken schoten los en vloeiden langzaam, om wentelend ronidom hen, en de merel in den hof stootte hel- derdiepe klanken uit een glad de keel. 't Waren klankslagen van wellust, de deugd van 't lavend water op zijn lijf. 't Scheen Pallieter dat de zotte vogel met een van de aange name waterlekken in zijn bek aan 't zingen was, zo brobbel- den, dansten en klotsten de klare noten i n het rond. Er waren klanken bij, waarop hij zoog en smakte, ze weer in haalde, en dan als een glad bolleken kristalhelder uit- speekte. En „Wees gegroet Maria" ging het maar gedurig in de keuken. Haar gebed was als iets dat groeide. Pallieter vong met zijn tong een lek van zijne lippen, en zag naar Marieke, en zei ont- Af «it»!*»*' *.-<»■ Een van de 400 enveloppen, die „stiekum" een maanreis mee maakten. HOUSTON (RTR. UPI. ANP) Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart de NASA heeft de drie bemanningsleden van Apoilo- 15 een officiële berisping ge geven, omdat zij vorig jaar juli op hun vlucht naar de maan zonder toestemming 400 enveloppen hebben meegeno men en daar afgestempeld. Zij wilden door een aantal van deze „maanbrieven" te verko pen, een spaarpotje voor hun gezinnen vormen. De drie astronauten Da vid Scott, Alfred Worden en James Irwin hadden 99 brieven, die door een Ameri kaanse notaris als echt gelo pen waren gewaarmerkt, aan een in Stuttgart. (West-Duits- land) wonende kennis over handigd, ,die ze via een West- duitse hanctóa-ar voor ruim 4800 gulden per stuk had veri- kocht aan verzamelaars in de Bondsrepubliek, Oostenrijk en Zwitserland. De Apollo-bemanning had echter, aldus NASA, zelf het verkeerde van haar handel wijze ingezien en geweigerd het geld uit de verkoop van de 99 „maanbrieven" aan te nemen. Ook hadden de drie geen postzegels in ruil ervoor willen hebben. De astronauten hadden van de NASA toestemming gekre gen voor zichzelf bij wijze van souvenir 232 enveloppen, voorzien van bijzondere Ame rikaanse postzegels en hun handtekeningen op hun maan- vlucht mee te nemen en deze van een bijzondere stempel te voorzien. Zij hadden er boven dien nog eens 400 extra mee genomen. De onder-directeur van de NASA, dr. George Low, vond het vergrijp tegen de vlucht- voorschrdften wel begrijpelijk, gezien de spanning waaronder Scott, Worden en Irwin in de maanden voor hun vlucht had den geleefd. „Wij kunnen ech ter dergelijke dingen niet door de vingers zien", aldus dr. Low. De NASA zal bij het aanwijzen van de bemannin gen voor volgende maanvluch- ten rekeningj houden met het te laken gedrag van de drie ruimtevaarders van Apollo- 15. In Houston heeft James B. Irwin bekend gemaakt dat hij zich de volgende maand uit de ruimtevaart zal terugtrekken en als rondreizend prediker wil gaan getuigen van zijn ge loof. Enkele weken geleden had Irwin tegenover verslag gevers verklaard dat de be hoefte te getuigen van zijn - geloof bij hem is opgekomen tijdens en vlak na zijn maan reis met de Apollo-15. roerd: „Is dezen avond na ni oem te smilte, Marieke?" Zij zag hem aan en zei niets. Hij nam haar hand, die nat was, en verborg ze onder zijn tien vingers. „Och Marieke!" zei hij, en hij had haar hand kunnen kra ken, want zijn hart kwam om hoog van liefde, 't was alsof zijn ziel moest losbarsten. Hij trok haar meer tot bij zich, maar zij boog het hoofd en hij zag niets meer van haar gezicht. „Marieke", zei hij nog eens ln een zucht. Maar zij verroer de zich niet en zweeg. En de grote regenlekken tokten lang zaam op de blaren en de me rel haalde fluitend het laatste steeksken licht uit de lucht. Maar in de keuken viel het stil, en plots schoot het ven ster vol geel licht, en Chariot riep aan de deur: „Komt al- gijw binnen, het regent, en het eten is bena gereed!" Marieke trok haar hand uit die van Pallieter, stond op, en ging zonder iets te zeggen weg- Pallieter bleef, versmacht onder het gelukkig gevoel dat Marieke hem ook liefhad, lig gen, strekte zijn benen uit, en liet den malsen regen als een balsem en bedwelming op hem neerkomen. (Wordt vervolgd). („Pallieter" van Felix Tim mermans, uitgegeven door P. N. van Kampen en Zoon, Amster dam). (ADVERTENTIE) nieuwe JAMES IRWIN. (Van onze correspondent) BONN Volgens in Bonn circulerende berichten sabote-, ren de Oostduitse instanties de vier mogendheden - overeen komst over Berlijn op groot scheepse wijze. Vooral de be paling, die het Westberlijners voor het eerst sinds de bouw van de muur in 1961 toestaat regelmatig naar de DDR te reizen, zou door de communis tische autoriteiten in ernstige mate geschonden worden. Zij hebben hiervoor een doel treffend wapen in de hand, want volgens de overeenkomst moeten de bezoeken van dc Westberlijners door de Oost duitse staatsburgers in de DDR aangevraagd worden. De be treffende formulieren worden hierna naar West-Berlijn opge zonden. In talrijke gevallen weigeren de Oostduitse instan ties de aanvraagformulieren te overhandigen. Vaak heeft ze hiervoor geen enkel motief, maar de aanvragers krijgen ook wel te horen, dat het con tingent bezoekers al uitgeput is. Het komt echter ook voor, dat de Oostduitse ambtenaren het advies geven, dat men be ter van het formulier kan af zien. Openlijk motiveren zij dat hiermee, dat de aanvragers anders wel eens „ongemakken" op zich zouden kunnen laden. Welke deze zijn en hoezeer de DDR de bezoekersstroom uit het westen wil afremmen, blijkt wel hieruit, dat partijle den zich schriftelijk moesten verplichten geen gasten uit West-Berlijn of de Bondsrepu bliek uit te nodigen. S.E.D.-le- den, die het desondanks deden werden ontslagen en hierbij betrof het volgens de berich ten ook hogere kaderleden, die nu als opperman op de bouw moeten werken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11