Kamercommissie vonnist burgemeester Scholten Eindhovenaar doodt vriendin Belastinginspecteurs kraken voorstellen regering Humphrey en Muskie begraven strijdbijl Kans op langere schorsing voor Zeeuwse renner Onverzoenlijke wrok over huwelijk leidt tot bedreigingen en mishandeling Veronica dreigt door te gaan MAN GEEFT ZICHZELF AAN Prostituée uit Breda schiet op ex-minnaar PIL PER 15 JULI FONDSPAKKEI Fischer kwam te Iaat RADIO DE KOCK VIJI ARRESTATIES IN ZAAK-VAN DER VEEDE TE TERNEUZEN Fusie lïoogovens- Hoescli officieel Op internationale basis Foto's Schaakduel begonnen PENSIOENPLAN VOOR ZELFSTANDIGEN ONUITVOERBAAR Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leyendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, ""eigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 12 JULI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8900 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem SCHOLTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De burgemees ter van de Brabantse gemeen ten Andel, Giessen en Rijswijk, mr. J. N. Scholten, wordt van uit de Tweede Kamer (waar hij zelf deel van uitmaakt als lid van de AR-fractie onder meer ter behartiging van Zeeuwse en Brabantse zaken) ernstig bekritiseerd over zijn beleid. Een en ander blijkt uit een brief vaii de vaste commis sie voor Binnenlandse Zaken aan minister Geertsema, waar in „begrip" wordt getoond voor het feit dat de bewinds man mr. Scholten om zuiver formele redenen niet heeft kunnen ontslaan. In feite houdt dit echter een keiharde ver oordeling in, die de heer Schol ten wel altijd zal blijven ach tervolgen, zo formuleerde een kamerlid het gisteren. De brief komt er zo onge veer op neer, dat mr. Schol ten eigenlijk ontslagen had moeten worden als burgemees ter, maar dat dit helaas op grond van de rechtspositiere geling van burgemeesters niet kan. De vaste kamercommissie beschouwt met deze veroorde lende brief de kwestie-Schol ten overigens als afgedaan. De brief werd geschreven na een hernieuwd onderzoek, waarom de commissie had ge vraagd, nadat minister Geertse ma naar haar oordeel onbevre digend had geantwoord op schriftelijke vragen van de ka merleden drs. Ed van Tijn (PvdA) en mej. A. Goudsmit (D'66). Het onderzoek betrof een aantal „niet opgehelderde kwesties van fundamentele aard". Na dat onderzoek heeft de commissie de zaak in een geheim beraad doorgepraat met de minister, waarna de eerst thans bekend geworden brief werd vrijgegeven. De „affaire-Scholten" da teert al van verleden jaar, toen de Brabantse burgemeester in opspraak kwam, omdat hij ge meentegelden op zijn eigen giro had laten storten. Dit leidde tot een ambtelijk onderzoek op last van de commissaris van de koningin in Noord-Brabant en een gerechtelijk onderzoek in opdracht van de procureur-ge neraal. Dat laatste leidde niet tot een strafvervolging van de heer Scholten. Ook het ambte lijk onderzoek gaf, zo ant woordde minister Geertsema begin dit jaar op de schrifte lijke vragen in de Tweede Ka mer, geen aanleiding tot bij zondere maatregelen, ook al omdat dc burgemeester het in het geding zijnde bedrag van 130.000 gulden terug heeft ge stort op rekening van de ge meente. Vooral ook omdat het werd toegegeven dat burgemeester Schoiten ernstige fouten had gemaakt stelde de kamercom missie zich niet tevreden met dat antwoord, reden waarom een hernieuwd onderzoek werd geëist van de bewindsman, die de kamercommissie van de uit slag daarvan op de hoogte heeft gebracht, waarna de commissie de zaak afdeed met het versturen van de brief, die een duidelijke veroordeling van Scholten's beleid inhoudt. Burgemeester Scholten was gisteravond voor commentaar onbereikbaar. McGOVERN WINT IN MIAMI (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON - Senator George McGovern is dinsdag begonnen met het schrijven van de redevoe ring, waarmee hij donderdag of vrijdag zijn officiële kandidatuur zal aanvaarden als vaandeldrager van de democratische partij in de slag om het Witte Huis. Op de eerste zittingsnacht van de democratische conventie in Miami bleek hij over voldoende steun te beschikken om hem de overwinning te garanderen in de stemming over de grote stemming van de democratische partij. Niet minder dan 1618 kiesman nen steunden hem in een poli tiek bloedbad, dat hem 151 „ontvreemde" afgevaardigden van de staat Californië terug gaf. Senator Hubert Humph rey, een drijvende kracht ach ter de „stop-McGovern-coali- tie" begroef gisteren de strijd bijl en bleek bereid als de gro te verzoener op te treden, als (Van onze redactie buitenland) IJMUIDEN De fusie van Hoogovens met het Duitss staalconcern Hoesch is na goedkeuring van de beide aan deelhoudersvergaderingen 'thans officieel via handteke ningen bekrachtigd; zo deelt Hoogovens mee. Gisteren heeft de raad van commissarissen van Estel N.V. Hoogovens- Hoesch voor het eerst in Am- hem vergaderd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase pros tituée Laura van H. heeft zich gisternacht bij de politie ge' meld, nadat zij volgens haar zeggen kort tevoren een schot met een pistool had afgevuurd om haar exmin- naar tot bedaren te brengen De man werd niet geraakt, Laura werd ingesloten en kon haar 24-ste verjaardag op het bureau van politie doorbren gen. Volgens de Breda* politie vervoegde fritesboer V zich omstreeks drie uur 's nachts met een kennis bij de woning van de prostituée aan de Wil helminasinige! in Breda. Een week geleden had de vrouw de vertouding met V. uitgemaakt en sindsdien woonde zij samen met een nieuwe vriend. Laura vertelde de politie, diat V. naar binnen wilde. Zij weigerde hem de toegang. Daarop begon een van beide mannen buiten tegen de deur te slaan en te trappen. Voor de vrouw aanleiding naar ho ven te snellen en een 9 mm Mauserpistool te pakken. Daarmee heeft zij uit het geo pende raam een keer gescho ten. Zij zegt niet in de rich ting van de mannen geschoten te hebben. De politie heeft nergens een kogelinslag in het wegdek gevonden. Volgens h.aur verklaring had zij uit angst geschoten. De Do-litie heeft haar o.m. ingesloten om na te gaan waar zij het pistool vandaan heeft en of zij inder daad zelf heeft geschoten. Het pistool is in beslag genomen evenals de huls die buiten werd gevonden. heelmeester, onder wiens toe zicht de wonden in de demo cratische partij zullen moeten genezen. Intussen hield George McGovern zich bezig met de vraag wie hij zal uitkiezen als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Humphrey's verklaring was een erkenning van McGovem's zegepraal. Zijn ruim 150 kies mannen zijn nu vrij hun steun aan McGovern. of aan andere kandidaten te geven. Humph rey gaf geen specifieke aanbe veling. Hij nam zijn verlies gracieus. Ook Edmund Muskie deed dat, nadat hij zich uit de race had teruggetrokken Mus kie feliciteerde McGovern har telijk en zegde hem in zijn campagne tegen Nixon alle steun toe. De meeste verliezers op de conventie waren na de eerste ronde, die negen uur in beslag nam, bitter gestemd. De vak bonden, 'die 15 miljoen arbei ders vertegenwoordigen en het strij.dfonds van de democraten kunnen spekken met 5 mil joen dollar, moeten nog tot McGovern worden bekeerd, Chicago's burgemeester Ri chard Daley die de staat Illi nois kan opleveren in novem ber, werd dank zij zijn ijdeie koppigheid uit de conventie geweerd en zal moeten wor den overgehaald McGovern in november te steunen. Als dat niet lukt zal de staat Illinois door McGovern van de grond af aan moeten worden georga niseerd en aan de ijzeren greep van Daley worden ont worsteld. McGovern won een grote en beslissende slag ih Miami, maar als de verzoe ningspogingen falen kan hij de oorlog tegen Nixori in novem ber verliezen. (Vervolg op pagina 9) HILVERSUM (ANP) Ra dio Veronica heeft gedreigd een binnen de bepalingen van de overeenkomst van Straats burg mogelijke internationale basis te zoeken om haar acti viteiten voort te zetten. De directie heeft gisteravond in een verklaring gezegd dat zij dat zal doen omdat radio Nordsee na de ratificatie van het verdrag van Straatsburg zal doorgaan met uitzendingen en omdat er nu al voorberei dingen worden getroffen om het Nederlandstalige program ma van Radio Luxemburg te versterken en te vergroten. Dit zou volgens Radio Veronica in houden dat Radio Luxemburg zich na de ratificatie veel ster ker dan totnutoe op de Neder landse markt zal richten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De 33-jarige Jan N. uit Eindhoven heelt gistermiddag zijn bijzit gedood. Hij heeft zichzelf bij de politie aangegeven en is ingesloten. Vandaag zal sectie worden verricht op het lijk van de 32- jarige Annie Jansen, het slachtoffer. Over de doodsoor zaak tast de politie nog in het duister. De dader zeif heeft tegenover een huurman ver klaard, dat hij zijn vriendin had geslagen en geschopt. Het ging al enige tijd niet goed met het paar. De vrouw zou volgens verkla ringen van die buren van 's morgens vroeg tot 's avonds laait onder invloed van dfan-k zijn geweest. Dat kostte uiter aard veel geld. Gistermorgen was de vrouw bezig in de portemonnee van haar vriend te snuffelen, toen deze wakker werd. Dat leidde tot een hevi ge ruzie, die 's middags werd voortgezet met fatale afloop. Onmiddellijk na zijn daad rende Jan N. na-ar d-e overbu ren, roepend „Ik heb haa-r doodgeknepen". De buurman stelde hem enigszins op zijn gemak. Samen hebben ze een biertje gedronken en een siga ret gerookt. Daarna is Jan N. naar de woning aan de St.Ger. lachstoaat teruggekeerd en heeft zelf bet lijk afgelegd- Vervolgens heeft hij foto's ge maakt van de twee kinderen, die bij het paar leefden, de 5- ja-rige Ad-je en het 3-jarige meisje Hankie. De v-ro-uw had uit haar huwelijk ze was gescheiden drie kinderen. Twee daarvan waren al eerder elders ondergebracht. Uit haar samenleving met Jan N. was het dochtertje Hankie voortge komen. Nadat de man de fo to's v-an de kinderen, die in de tuin speelden en nog niets van het drama in huis hadden ge merkt, had genomen is hij naar het politiebureau gegaan. Daar verklaarde hij zijn vriendin te hebben gedood. Hij vertelde, dat hij de laatste tijd alleen nog maar bij de vrouw was gebleven terwille van het dochtertje, dat hij niet alleen aan de zorgen van zijn vriendin durfde toe te ver trouwen. Senator McGovern, die zeker is van de democratische kandi datuur voor het Amerikaanse presidentschap, schudt de hand van Gloria Steinem, een van de leidsters van het vrouwen.be vrydingsfront, de „women's lib' na de toespraak tot de vrou wenafdeling van de democrati sche partij in Miami Beach. Rechts het New Yorkse con greslid Bella Abzug. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 15 juli a.s. zal de pil deel uitmaken van het zie kenfondspakket. De pil zal verkrijgbaar zijn op recept van de huisarts of specialist. De regeling geldt ook voor de consultatiebureaus voor ge- boortenregeling die hierover een afspraak hebben gemaakt met een ziekenfonds, aldus heeft het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne gisteren meegedeeld. Op medisch voorschrift wor den ook pessaria voor anti- conceptionele doeleinden (spi raaltje, ring e.d.) verstrekt. REYKJAVIK (ANP) Even hcefi het er naar uit gezien, dat al het geld van Slater (die liet prijzengeld -verdub belde) en de considera tie van dr. Euwe »'Jic Fischer twee dagen uit stel gaf) alsnog voor niets zouden zijn ge weest. Toen wereldkam pioen Boris Spasski pre cies om zes uur Neder landse tijd zijn dame- pion twee velden voor uitbracht en daarmee de tweekamp om het we reldkampioenschap scha ken opende, was Fischer niet aanwezig. De wor gende spanning duurde acht minuten. Toen kwam de uitdager bin nen. Hij wandelde op zijn gemak naar Spasski, gaf hem een hand en ging vervolgens in zijn speciaal overgevlogen stoel zitten. Na twee mi nuten bedenktijd ant woordde hij met paard f6. De eerste partij van de tweekamp schaken is dinsdag na vier en een half uur spelen afgebro ken. De voortzetting is gepland morgen (woens dag)- middag. De twee de partij vindt donder dag plaats. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van onze sportredactie) AXEL Heeft Wim de Waal wel gekoersd voordat zijn schor sing afgelopen is of niet? Dat is de vraag waarover de Zeeuwsch- Vlaamse wielersupporlers zich sinds enkele dagen buigen. De Axelse coureur zelf ontkent categorisch, maar liet feit blijft, dat begin deze week in een Belgische krant de uitslag van het cri terium van Koersel stond, waarin ene Willem de Waai uit Neder land de derde plaats had veroverd. Nu kan het natuurlijk zijn, dat er twee Willem de Waal's in Nederland zijn, maar uitpluizen van de licentielijsten in de tot nu toe verschenen wielersporten leerde ons. dat er dit seizoen slechts 1 amateur-licentie is aig©- geven op naam van Wim de Waal en die ging naar Axel. Niet alleen de Zeeuwsch-Vlaamse wielersupporters hebben de uitslag van Koersel opgemerkt, maar ook de officials van de K.N.W.U. m Zeeland, die de Belgische wielerbond hebben gevraagd een offi cieel onderzoek in te stellen. De Belgische Delegee van Ben Som- pel, tot wiens gebied Koersel (achter Hasselt) behoort, zal wor den verzocht de zaak uit te zoeken. Mocht blijken, dat de Waal inderdaad te vroeg is gaan koersen, officieel mag hij zondag weer in een wedstrijd uitkomen dan hangt het van de KNWTJ af, of er tegen de coureur van Trico Noble maatregelen zullen worden genomen. Deelt de Unie er zwaar aan, dan kan De Waal in dat geval opnieuw een schorsing verwachten. Het is ook mogelijk dat de Unie het laat bij een mon delinge waarschuwing. De B.W.B. zal in ieder geval, als blijkt dat De Waal inderdaad afgelopen zondag in Koersel heeft ge reden, de derde prijs terugvorderen. (Van oen onzer verslaggevers) TERNEUZEN De poli tie van Terneuzen, Vlissin- gen en Middelburg heeft twee mannen en drie vrou wen gearresteerd in ver band met een lange reeks bedreigingen gevolgd door ernstige mishandeling van de heer Th. van der Velde uit Terneuzen. Ook worden zij verdacht van brandstichting in het trap penhuis van het flatgebouw aan de Alvarezlaan te ,,Ter- neuzen, waar de heer van der Velde een appartement be woonde. Het motief van de voortdurende terreur tegen de heer Van de Velde is waar schijnlijk een onverzoenlijke 'wrok over een huwelijk dat de heer Van de Velde in 1967 sloot- Op 16 juli j.l. richtte een brand in het trappenhuis van bedoelde flat grote -schade aan. Verdachte van bedreiging c.q. medeplichtigheid aan enig misdrijf tegen het leven ge richt zijn gearresteerd en in gesloten de 49-jarige hande laar in schoonmaakartikelen S.A.W. uit Middelburg en de 55-jarige autohandelaar T.L., eveneens uit Middelburg. W. werd dezer dagen in Terneu zen aangehouden terwijl H. in zijn k-a-mpeerbusje te Veere in de kraag w-erd gepakt. Beide mannen hebben inmiddels toe gegeven dat zij inlichtingen hebben ingewonnen over de heer Van der Velde. Bij H. werd een schrijfmachine aan getroffen waarop volgens do politóe verscheidene, aan de heer Van der Velde gerichte (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belasting inspecteurs in ons land hebben voor het eerst in de geschiede nis hun oordeel gegeven over belastingvoorstellen van de re gering. Zij noemen de plannen van staatssecretaris Scholten (Financiën) voor de fiscale (betere) oudedagsvoorzieningen voor zelfstandigen onuitvoer baar. De belastinginspecteurs vinden het daartoe ingediende wetsontwerp onuitvoerbaar, soms onleesbaar, voortdurend slecht functionerend en rechts ongelijkheid met zich meebren gend. In een nota aan de be windsman heeft het bestuur van de vereniging van belas tinginspecteurs deze bezwaren kenbaar gemaakt. Ook de christelijke partijen en de VVD in de Tweede Ka mer zijn nog niet zo enthousi ast over de regeringsplannen. Zij vinden, dat de regering dc zelfstandigen in fiscaal opzicht onvoldoende tegemoet is geko men bij de vorming van hun oudedagsvoorziening. De PvdA heeft al een alternatief pensi oen voorgesteld. In grote lijnen komt het re geringsvoorstel er op neer dat zelfstandigen in het rnidden- en kleinbedrijf en in de land bouw belastingvrij in hun be drijf of onderneming vanuit de winst geld kunnen reserveren ten behoeve van een oude dagsvoorziening. Die reserve mag elk jaar niet hoger zijn dan de grootte van het onder nemingsvermogen. Dc problemen, verbonden aan de regeringsplannen, wor den volgens de belasting-in specteurs, veroorzaakt door het uitgangspunt in het plan, dat één fiscale maatregel moet voorzien in de financieringsbe hoefte en de oudedagsvoorzie ning. Zij vinden dit standpunt onhoudbaar, omdat in hun vi sie geen relatie bestaat tussen de financieringsbehoefte van de onderneming en de oude dagsvoorziening van de onder nemer. Zij noemen dit twee principieel verschillende zaken De inspecteurs verwachten een zware overbelasting van hun dienst als gevolg van het extra werk, dat zij op grond van de nieuwe wetgeving, die nog in het parlement moet worden behandeld, moeten gaan verrichten. Elk jaar zal dan Dij een half miljoen zelf standigen worden nagegaan door wie de onderneming fei telijk wordt geleid. Daarnaast moeten de nodige beschikkin gen worden afgegeven, moeten bezwaar- .en beroepschriften worden behandeld en moet een zorgvuldige registratie worden opgezet. Met de belastinginspecteurs zijn de meeste partijen in de Tweede Kamer het eens, dat het plan van staatssecretaris Schoiten te ingewikkeld is. dreigbrieven zijn geschreven. H. ontkent echter dat de schrijfmachine voor dit doel is gebruikt." Deze verdachte is overigens een goede bekende van de poli-tóe. In 1957 werd hij er van verdacht de hand te hebben gehad in de dood van Sientje Kodde uit Ni-euwland. Nadat de rechtbank in Mid delburg hem wegens moord tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeelde, werd H. in hoger beroep wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Ook W. is geen onbekende va,n de justi tie. Vorig jaar werd hij schul dig bevonden aan het in brand steken van de nieuwe brug te Middelburg, waar hij als hulp wachter werkte. W. heeft be kend in opdracht van H. in lichtingen te hebben ingewon nen over de heer Van dei- Velde, bij diens woning te hebben gepost en dreigbrieven te hebben gepost. Bij het ver zenden v-an die dreigbrieven a-an de heer Van dei- Velde' werd bijzonder geraffineerd te werk gegaan. Zo wei-den de postzegels met regenwater vochtig gemaakt oim te voor komen dat d-e politie door het laboratoriumonderzoek van het Speechsel er achter zou kun nen komen wie de brieven had verzonden. Ook werden de dreigbrieven in Antwerpen gepost. De politie kwam op het spoor van S.W. nad-at de heer van der Velde hem aan de hand van een foto uit het poli tiearchief had herkend als een van de mannen die hem voort durend had geschaduwd. Tij dens het verboor van W. kwam de politie achter de identiteit van d-e vier andere verdachten. Na L.H. werden in hun woning aangehouden me vrouw ED.M.R. (36) uit Vlis- singen, mevrouw A.N.P. (56), eveneens te Vlissingen woon achtig, en mevrouw W.P. (35) uit Middelburg. Alle verdachten maakten deel uit van het milieu waarin de heer Van der Velde voor 1967 verkeerde toen hij werk zaam was in de bar van me vrouw A.N.P.M,, bekend als tante Sja-an. Hoewel de politie nog niets kon meedelen over het motief van de voortduren de bedreigingen tegen de heer Van der Velde wordt vrijwel als zeker aangenomen dat een dodelijke haat daarvan de drijfveer is. Een onverzoenlij ke wrok die voortkwam uit het huwelijk van de heer Van der Velde in 1967 met een meisje dat destijds in de bar van Tante Sjaan werkte. De politie is er nog steeds nieit achter wie de heer Van der Velde in maart 1971 ern stig heeft mishandeld'en wie d-e brand in de Terneuzense fiat heeft gesticht. S.W. wordt vandaag cn L.H. donderdag voor de officier van justitie te Middelburg geleid. Inmiddels is mevrouw ED.M.R. weer op vrije voeten gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1