trek naar zonniger streken Aantal werklozen gestegen tot boven 125.000 Nederlandse zeeman (25) doodgeschoten Hoogste percentage werklozen in Zeeland WASSERIJEN OLIEHANDEL Schade aan groente en fruit door slecht weer Zeven burgers gedood na hernieuwde vijandelijkheden STAKER TEGEN WIL EN DANK IN HET GELIJK GESTELD tr/ Twee bedrijfstakken in de verdrukking De Schelde moet betalen OMZETTEN IJS EN FRISDRANKEN BENEDEN ALLE PEIL RAM DOODT MAN vakantie? broodnodig! %Utr **999^ Boertien: Geld voor hulp aan arme landen wordt niet gebruikt voor wapens WHITELAW Vader verdrinkt na redden van kinderen Onrechtvaardig *4" onverbeterlijk bokmon/chap "«ij: Directeur: Dr. W. A, J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011505—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DINSDAG 11 JULI 1972 26e Jaargang No. 8899 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 «ar. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG I BREDA „Ook al zou de zon vanaf nu bij wijze van spreken dag en nacht gaan schijnen, dan halen we nog niet dezelfde omzet als vorig jaar", zegt een teieurge stelde ijsfabrikant. Maar niet alleen de ijsfabrikanten hebben van het slechte weer te lijden, ook de limonade wordt slecht verkocht. De aanhoudende re gen zorgde verder voor veel schade aan aardbeien, kersen en bonen. „We krijgen er tranen van In de ogen", zegt de heer S. Mei huizen van Campina-ijs. „Hoe veel de omzet ten opzichte van 1971 zal dalen weten we nog niet. Ik acht een daling van 20 tot 30 procent niet uitgesloten." Ook in de winkels van Jamin wordt beduidend minder ijs verkocht dan voorgaande jaren. Niet alleen het slechte weer veroorzaakt de daling van de verkoop van frisdranken. De accijnsverhoging die begin dit jaar is ingevoerd is hier ook schuldig aan. De limonade- fabriek Limfa verwacht een omzetdaling van ongeveer 11 procent ten opzichte van 1971, Volgens Delta-Breda, een groot handel in dranken, zien de fa brikanten en groothandels de toekomst, vooral door een nieu we accijnsverhoging in septem ber, somber tegemoet. De appels, peren en prnimen in Zeeland hebben geen last van de regen gehad. Zij hebben eerder dit jaar klappen gekre gen (vrij veel hagelschadc en bladbeschadiging door sterke wind). In de kleinfruit-sector in Zeeland valt de schade na het overvloedige water nogal mee. Onder de aardbeien treedt weinig rot op. De frambozen hebben op dit punt meer gele den. In tegenstelling tot in Zee land is er in Noord-Brabant veel „rot" op'de aardbeienvel den. Dit was goed te merken op de aardbeienveilingen. Bjj de Veilingvereniging Zun- dert en omgeving deden de ex tra goede consumptieaardbeien maandag 1,80 tot 1,90 per kg. Voor de rest was de prijs 1,30 tot f 1,40; een stuk bene den de prijzen uit betere tijden. De prijs voor de industrieaard beien lag gemiddeld iets boven een gulden. Directeur Hoppen brouwers: „Dat werd tien tot vijftien Jaar geleden ook al be taald. En de kosten zijn sinds dien wel flink gestegen." De kersenteelt in de Betuwe dreigt dit jaar als gevolg van het aanhoudende slechte weer vrijwel geheel verloren te gaan. Verschillende kersentelers en pachters zijn genoodzaakt de kersen aan de bomen te laten hangen, aangezien het niet meer de moeite waard is de oogst door dure plukkers bin nen te halen. De hoofdassistent van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland, de heer B. Steenber gen, schrijft de schade In de voliegrondgewassen sla, an dijvie, fijne groenten minder toe aan de regen („groente kan vrij veei water hebben in deze tijd") maar aan de lage tem peraturen. Daardoor komen de produkten zeven tot tien dagen later aan de markt dan anders. Werkelijk slecht staat het al leen met de bonen. Die moeten het van een droge en warme zomer hebben. Een bijkomend verschijnsel van de vocht is het optreden van schimmelziekten, die echter niet kwaadaardig zijn en gemakkelijk te bestrij den. HILVERSUM (ANP) Van de door Nederland verstrekte gelden voor ontwikkelingshulp wordt nimmer ook maar iets gebruikt voor de aankoop van wapens. Minister dr. C. Boer tien van ontwikkelingssamen werking verzekerde dat met grote stelligheid maandagmor gen in het NOS-radioprogram- ma „Praten met de minister" „Ik ben daar uiterst kien op en ik ben er een groot tegen stander van om burgerlijke en militaire hulp te vermengen. Zolang ik op deze stoel zit zal dat ook niet gebeuren", zei de minister. VREES VOOR MASSA- De vijandelijkheden in Ulster zijn hervat: Britse soldaten proberen de orde te herstellen. SLACHTING IN ULSTER DEN HAAG (ANP) Er zijn op het ogenblik duizenden Nederlanders die beu van het slechte weer in onze contreien, alsnog een reis boeken naar het „zonnige zui den", dat zich uitstrekt van Spanje, via Rhodos en Noord-Afrika naar de Balkanlanden. Volgens het reisbureau Airtour-Nespanda in Den Haag is de boekingsgolf in deze tijd van het jaar nog nooit zo groot ge weest. Met enige moeite is men er echter in ge slaagd op korte termijn een duizendtal toeristen goede accommodatie te bieden. Directeur J. van Rinkhuysen meent ook, dat de late boekingen sa menhangen met de ver slechterde economische toestand, waardoor velen aanvankelijk hun vakan tie in eigen land wilden doorbrengen. Ook „De Magneet" in Alkmaar heeft op het ogenblik vier keer zoveel boekingen als in dezelfde tijd, een jaar geleden. Ook hier schrijft men de hausse toe aan het slech te weer. Maar het is een ten- reismarkt geldt, aldus de dens, die voor de gehele heer Van Tulder van de .„Magneet" die elders bij collega's zijn voelhorens had uitgestoken. (Van onze redactie buitenland) BELFAST/LONDEN/DUBLIN De spiraal van geweld in Noord-Ier land is opnieuw in beweging ge zet. Vierentwintig uur van hernieuwde vijandelijkheden, die volgden na de opzegging van het bestand door de IRA- provisionals, hebben aan zeven burgers het leven gekost, onder wie een 14-jarig meisje en een katholieke geestelijke, die werd doodgeschoten toen hjj een stervende de laatste sacramenten toediende. Waarnemers vrezen een massa slachting. Het Britse leger-hoofdkwartier in Belfast heelt bekendge maakt dat 1200 man versterkingen naar Noord-Icriand overge bracht zullen worden „omdat de IRA heeft aangekondigd de vijandelijkheden met de uiterste felheid te zullen hervatten". Maandag kwamen in Ulster al 600 mariniers aan. Tot hun komst was al eerder besloten gezien de optochten die de protestanten woensdag willen houden ter herdenking van de Slag van de Boyne in 1690, waar de katholieken verslagen werden. Met de nieuwe troe penzendingen meegerekend komt de Britse legermacht in Noord-Ierland op rjfnd 16.800 man, aldus een Iegerwoord- voerder. De Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, William Whitelaw heeft maandag in het lagerhuis in Londen ont huld dat afgevaardigden van de „IRA"-provisionals tijdens een ontmoeting met hem vori ge week vrijdag, onaanvaard bare eisen" hebben gesteld. Hij had met de vertegenwoor digers van de IRA gesproken omdat hij alle mogelijkheden het conflict in Ulster te beëin digen wilde onderzoeken. Whitelaw bracht voor het La- gerhuis verslag uit over de toe stand in Ulster nu de IRA het bestand heeft opgezegd. „Ik hoop dat het zelfs- voor de IRA niet te laat is zich opnieuw te bezinnen", aldus Whitelaw. In het gesprek met hem hadden de IRA-leden zich ei- over beklaagd dat de Britse regering niets haid ge steld tegenover het bestand dat de IRA op 26 juni had afgekondigd. Ze waren vooral verontwaardigd omdat Londen nog geen eind had gemaakt aan de internering van ver dachte katholieken. De IRA-delegatie had vier eisen gesteld, die door White law onaanvaardbaar waren ge noemd. Wel had hij toegezegd de eisen zorgvuldig te zullen bestuderen. De eisen van de IRA waren: De Britse regering dient in het openbaar te erkennen dat het volk van Ierland als ge heel gerechtigd is over de toe komst van Ierland te beslis- e Een onmididelijk intentie verklaring van de Britse rege ring dat alle Britse troepen voor 1 januari 1975 worden teruggetrokken van Ierse grond. In afwachting daarvan die nen de Britse troepen zich on middellijk terug te trekken uit „gevoelige gebieden Algemeen amnestie voor al le politieke gevangenen en geïnterneerden in Noord Ier land en in Engeland en voor allen tegen wie een arrestatie bevel is uitgevaardigd. Het incident van zondag, dat de opzegging van het bestand voor IRA inluidde, is volgens hem door de provisionals als voorwendsel gebruikt om de strijd te hervatten. Het inci dent had vreedzaam geregeld kunnen worden, aldus White law. (Zie verder pagina 5.) CALLANTSOOG (ANP) De 43-jarige Amsterdammer K, C. Kronenburg is maandagmid dag in de zee bij Callantsoog verdronken, nadat hij met een kennis een van zijn kinderen en een kind van de kennis uit zee had gered. De beide mannen raakten na het redden van hun kinderen zelf in moeilijkheden. Door om standers werden zij uit het wa ter geholpen. Voor de heer Kro nenburg kwam de hulp toen at te laat DEN HAAG (ANP) Eind juni 1972 tvaren 76.600 man nen en 14.600 vrouwen werkloos, aldus de cijfers van het Ministerie van Sociale Zaken. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Koninklijke Maatschappij De Schel, de te Vlissingen moet haar werknemer D. Meijer uit Sou. burg twee dagen loon uitbetalen. Dit betekent bij de mannen een daling van 1300 en bij de vrouwen een stijging met 1200 ten opzichte van liet niveau van de vorige maand. Het aantal mannen tewerkgesteld op aan vullende werken verminderde met 200 tot 2.500, het aantal personen op sociale werkvoor- zieningsebjecten, voor zover zij voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking komen bleef vrijwel gelijk n.l. 4.300. Hierdoor bereikte de geregis treerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen te zamen een niveau van 98.100 d.w.z. een daling van 200 ten opzichte van de vorige maand. Voor seizoen gecorrigeerd is de geregistreerde arbeidsreser ve echter gestegen n.l. met 6.300 tot 125.500. De vermindering van het niet voor seizoen gecorrigeerde cij fer van mannen t.o.v. de vorige maand met 1.400 is de resul tante van de daling in de sei zoen-gevoelige beroepsgroepen enerzijds en de stijging in de niet-seizoen-gevoelige beroeps groepen anderzijds. Belangrijke dalingen kwamen voor bij de bouwvakarbeiders, de losse ar beiders. de chauffeurs en de landarbeiders. FRIBOURG (AP). Een Zwitserse onderwijzer is op een wandeltocht in de bergen bij Fribourg in Zwitserland door een ram aangevallen. Er ontstond een gevecht waarbij het dier erinslaagde de man van een klip te stoten. De ongelukkige maakte een val van 100 meter en kwam om het leven. Belangrijke stijgingen kwa men voor bij het handels- en kantoorpersoneel (plus 1.100) en de metaalbewerkers (plus 400). De toeneming van de gere gistreerde arbeidsreserve van vrouwen met 1.200 t.o.v. vorige maand trad in vrijwel alle be roepsgroepen op. Ongeveer de helft van de stijging komt voor rekening van het kantoorper soneel. Onder de geregistreerde ar beidsreserve per eind juni wa ren 2.741 mannelijke en 924 vrouwelijke schoolverlaters be grepen. HOUSTON (AP) Een Nederlandse zeeman is zondag doodgeschoten in Houston, Texas, toen hij op de deur van een café bonkte dat gesloten was. De politie van Houston deel de mee dat Paul Kemper (25) uit Utrecht werd doodgescho ten door een vrouw die boven het café woont. De vrouw is niet in staat van beschuldiging gesteld. Zij verklaarde tegeno ver de politie dat Kemper te gen haar vloekte toen zij te gen hem zei dat het café ge- slotèn was. Hij dreigdedaarna naar boven te komen en haar af te tuigen. De vrouw heeft daarop een geweer gepakt en tegen Kemper gezegd dat hij weg moest gaan. Zij zei dat Kemper weigerde te gaan en de trap naar haar woning be gon op te lopen. Zij loste een schot en trof Kemper in zijn nek. Dat rijn de dagen dat er bij het bedrijf, in het kader van de moeilijkheden om de me taal-cao niet werd gewerkt uit protest tegen het vonnis van de Amsterdamse rechter mr. Stheeman die stakingsacties in de metaal had verboden. Ook bij De Schelde werden de toegangspoorten door de protesterende arbeiders bezet, zodat oo k werkwilligen niet naar binnen konden. De heer Meijer. d>ie niet georganiseerd is, kon dus niet werken of hij wilde of niet. Evenals de sta kers kreeg hij over de niet- gewerkte dagen geen loon uit betaald, met dit verschil dat de georganiseerden een uitke ring van hun bond kregen. De heer Meijer achtte dit onrechtvaardig en hij spande op z'n eentje een civiele pro cedure aan tegen De Schelde bij het Middelburgse Kanton gerecht. De Middelburgse deurwaarder M.L. van Dijke werd hem als raadsman toege wezen. Aan de hand van «obriftelijke stukken is de zaak in acht zittingen doo-r de kantonrechter mr. A Veenho- ven behandeld. Resultaat: de heer Meijer werd in het gelijk gesteld. Hij zal alsnog 94 gul den voor de niet-gewerkte da gen krijgen. De zaak heeft een belangrij ke principiële betekenis, want er verkeren natuurlijk nog wel meer werknemers in een analoog geval. Het is zelfs niet ondenkbaar dat de vakbkonden zullen proberen hun miljoenen stakings-geiden via de rechter proberen terug te krijgen. Natuurlijk kan De Schelde Van het vonnis in cassatie gaan, maar de gronden hier voor zijn beperkt tot het geval dat dit in het belang van de rechtszekerheid is. Daartoe moet De Schelde dan een ver zoek bij de procureur-generaal indienen. (ADVERTENTIE) °°^°ec/6^Vafciniie iekte^bo//P°0d,Va"die en Puntjes; ne^toruin! 00 m bakt! OtN ef°e> rijmmmir (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeeland be zat ook in juni de twijfelachti ge eer het hoogste werkloos heidspercentage van Nederland te hebben. Er kwamen vorige maand weer 82 Zeeuwen meer zonder werk, waardoor het to taal aantal mannelijk werklo zen is gestegen tot 2324. Dat is maar liefst 3,7 procent, meet dan de drie noordelijke provin cies. Het aantal werkloze vrou wen steeg met 61 tot 37 L De geregistreerde arbeidsre serve, gecorrigeerd naar het seizoen, is met 300 gestegen tot 3800 (mannen) en met 100 tot 1300 (vrouwen). Het enige lichtpuntje voor Zeeland zit misschien in de vraag naar ar beidskrachten. Deze is weer wat gestegen: met 135 naar 174 (mannen) en met 153 naar 894 (vrouwen). Vergelijkt men het aantal werkloze mannen vorige maand met dat van een jaar geleden, dan valt wel een stij ging op van ruim anderhalf duizend. De bouw ontwikkelde zich in Zeeland in tegenstelling tot de metaal en het handels- en kantoorpersoneel gunstig. Het aantal werkloze bouwvak kers daalde met weliswaar slechts 50 man, maar het kan een ontwikkeling in de goede richting zijn. Vooral nu het mi nisterie van Sociale Zaken voor het eerst ook geld beschikbaar heeft gesteld voor de bestrij ding van de werkloosheid in deze provincie. Het aantal werkloze bouwvakkers be draagt overigens nog 749 man. De werkgelegenheid in de metaal daarentegen neemt ver der af. Het aantal werkloze me taalarbeiders steeg vorige maand met 73 tot 324 man. Dat is vooral te wijten aldus het ministerie van Sociale Zaken aan de slechter gevulde order portefeuilles van de metaalbe drijven. Tenslotte de verdeling van de werkloosheid over de ver schillende arbeidsbureaus. De gemiddelde werkloosheid bleef gelijk in de districten Vlissin gen, Middelburg, Goes, Schou- wen-Duiveland en Tholen. Het percentage schommelt hier tus sen de 2 en 4 procent. Het per centage in Oostburg en Hulst is ook hetzelfde gebleven (4 tot 6 procent). In Terneuzen steeg het en wel van 2-4 naar 4-6 procent. DEN HAAG (ANP). Steeds minder huisvrouwen laten de was buitenshuis doen en ook bij instellingen als zieken huizen, verpleeginrichtingen, bejaardentehuizen, horeca bedrijven enz. komt het steeds meer voor dat men zelf voor de was gaat zorgen. Deze ontwikkelingen die al jaren aan de gang zijn, hebben de vooruitzichten voor de commerciële wasserijen onzeker gemaakt. Dit heeft de commissie op voering produktiviteit in een overzicht over de wasindustric meegedeeld. De nog bestaande wasserijen vechten met het wapen van de prijsconcurrentie om de slinkende markt. Dit heeft geleid tot prijzen die vaak onvoldoende zijn voor een rendabele produktie. Besparingen door efficiencymaatregelen wegen doorgaans niet op tegen de loonkostenstijgingen, waarmee een arbeidsintensief bedrijf als de wasserij nu eenmaal tc maken heeft. De rentabiliteit van veel bedrijven laat dan ook te wen sen over en dit zal tenslotte tot liquidatie en daarmee tot vernietiging van kapitaal en werkgelegenheid gaan leiden, zo stelt de Commissie Opvoering Produktiviteit (COP). De stichting federatie voor de wasindustrie heeft het ini tiatief genomen tot het instellen van een structuuronder zoek in de natwasindustrie. DEN HAAG (ANP). De oliehandel acht het niet uit gesloten, dat de oliehandelaren evenals destijds de kolen handelaren de ondergang tegemoet gaan. De oliehandelaren vrezen dat de olie vrijwel volledig zal worden vervangen door aardgas. Zo'n ontwikkeling zou, indien men daar onvoldoende op voorbereid is, de bestaansmogelijkheden van een groot aan. tal handelsbedrijven kunnen aantasten. Het verbond van handelaren in kolen en aardolieproduk- ten en de Nederlandse organisatie van oliehandelaren wil len een structuuronderzoek in de branche van de distribu erende handel voor aardolleprodukten laten houden, om zo tijdig een beter inzicht te krijgen in het toekomstperspectief van de oliehandel. Doel is te voorkomen, dat de oliehandelaren van vandaag in dezelfde benarde financiële positie komen te verkeren als de kolenhandelaren enige jaren geleden. De Commissie Opvoering Produktiviteit van de SER heeft de minister van Economische Zaken geadviseerd dit onder zoek te subsidiëren.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1