aaOQgj®®G=D Fokvee oogst lof op keuring in Goes TOERISTENAGENDA Sociaal werk Terneuzen werkte met verlies BELGISCHE VISSERS SUCCESVOL België wint bol- stad streek In zeeland Groede Oostburg Pedagogisch centrum Zeeland betreurt houding gemeenten Uzendijke Maandag TO fuli 1972 2 (Van onze correspondent) GOES De Bevelanden zijn op de goede weg met de veefokkerij. Dat zei ir. M. C. Verboon, verbonden aan het consulentschap voor de akkerbouw en rundveehou derij, na afloop van de Be- velandse fokveedag op het veilingterrein in Goes Ir, Vertxxm sprak er zijn tevredenheid over uit dat bij heit nunictvae bij ean gelijk ge bleven alan vioer kwalitatief duidelijk beter is dan vang jiaar, wat vooral komt door het hoge niveau van die fokkerij. Br is een goede kern van fok kers, die er in slaagt een mo derne melkkoe te fokken, wat tot uitdlrukkinlg komt in de ontwikkeling, het kwalitatief goede beenweiik en de vrije goede uiems. Deze lof was vooral van toe passing op die jonge dirachtige en melk-gevende vaarzen ter wijl de oudere koeien zich goed kunnen handhaven. Ir. Verboon zei verder nog dat nu de melkveehouderij meer in de belangstelling is gekomen het verheugend is te kunnen constateren dat er voor de fokkerij goede basis aanwezig is. Bij de schapen was een goe- idle beoordeling erg moeilijk, omdat een groot aantal fok kers verstek liet gaan. De oor zaak hiervan wondt vooral ge zocht in het niet geïnteresseerd zijn van fokkers voor de keu ring. Watt echter aangevoerd werd was kwalitatief van een igosd niveau, vooral bij die an-j Idemhalfjarijge ooien. Ook bij de rammen zijn er goede moge lijkheden. Bij de geiten was er een grotere aanvoer dian vorig jaar, wait voornamelijk lag aan Id'e grotere aanvoer van de ge kleurde geiten. De fokkerij van gekleurde en dwerggeiten staat sterk in de belangstel ling, terwijl die van de witte geiten zich nu aan het stabili seren is na de teruggang van de laatste jaren. Oude witte geiten waren kwalitatief bijzonder goed, maar die van de jongere die ren baaait zorgen voor de toe komst. Bij de paarden was de jury vol lof over de buitenge woon goeide kwaliteit van de aangevoerde dieren. Bij de veulens kan het met 'die kwali teit nog ierts beter. Uitslagen bij de schapen: kampioen ram werd een in zending van J. Nieuwenhuijse. en neservekampioen werd een aram van D.A. Wisse. Kampi oen bij de ooien werd een ooi van M. van Stee en als reser- vekampioen werd uitgeroepen een ooi van J. nieuwenhuijse. Bij die geiten werd kampioien de geit Carrie terwijl Fataiiola van die Sluis reservekaimpioein werd. Bij die gekleurde geiten ging het kampioenschap naar Vlin der van J.D. Lindenbergh. Terwijl Oobij van A. vain Leeuwen reservekampioen werd. Bij de gekleurde bok ken werd Jan-Dirk van J.D. Lindenbergh kampioen. Bij de paiairrienkeuring wer den de titels als volgt ver deeld: beste veulen geboren in 1972 werd Xeres van Rei- mershoek van B. de Maaker. De beste merrie geboren in 1969 of 1970 werd Hilda van het Dorp van B. Simonse. Kampioene van de streekfok- dag 1971 en tevens erekampi- oene werd Nellie van het Dorp, eveneens eigendom van B. Simonse. Auto slipte Op de rijks weg 58 nabij de Kruisdijk is D. J. van L. uit Mierlo met zijn personenauto tegen een boom tot stilstand gekomen. Het ongeluk ontstond toen Van L. moest uitwijken voor een tegenligger en met zijn inechterwiel die berm terecht kwam. Materiële schade was het gevolg. Aanrijding In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 'auto van G. J. A. L. uit Sit- taaid op de parkeerstrook langs rijksweg 58 nabij het café Holland - België door een on bekende aangereden. De auto liep schade op. kerk, 20.15 uur: Orgelconcert dioor Jiri Ropek uit Praag. STOPPELDIJK J. Vernimmen, 15 uur: Ker- misschieting. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Muiterij op die Bounty 14 jr. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Het is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld a.l. ZUIDDORPE M. de Cock, 15 uur: Vakian- tieschieting. ANTERPEN Rubenshuls, 21 uur: „Het huis van Don Joaquin" van de Vlaamse schrijfster Rose Gro- non door het Reizend Volks theater. Het Sterckshof, Hooftvun- derled 160, Deume, lithografie 1800-1950, kunst en techniek (t.m. 16 sept.). BRUGGE Groenlngemuseum, expositie „Schatten van Brugge", aan winsten 1966-1972 (t.m. 30 sept.). GENT St. Pietersabdij, forum van de kunstambachten, nationale beurs (tm. 11 sept.). Dag. van 14-18 uur, zond van 10.30- 12.30 en van 14-18 uur. ARNEMUIDEN Rondvluchten in motorvlieg tuigen. Vliegveld Midden-Zee land, Calandweg. BIGGEKERKE Muzikale rondwandeling m.m.v. 19.30 u. „Luctor et Emergo", BRESKENS Etalagewedstrijden r kinderen. BROUWERSHAVEN Rondvaarten Grevelingen- meer met m.s. „Stad Veere", afvaart Loswal 11.30 u, 13.30 u. en 15.30 u. BURGHSLUIS Rondvaarten Deltawerken Oosterschelde 13 en 15 u. DREISCHOR Rondleiding natuurreservaat Dijkwater. Vogelreservaat en zilte flora, samenkomst a.d. weg door Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland. GOES Expositie „Kaart en land schap van de Bevelanden" in museum voor Noord- en Zuid- Beveland. Singelstraat 12, 10- 12 en 13.30-17 u. Tsjechische dans- en muziekgroep 16 u. bij Oostwal. Concert bij hotel „Terminus", 20 u. HOEK Rondleiding door noordelijk deel Braakman. Verzamelpunt parkeerterrein bij camping „Braakman". MIDDELBURG Expositie oude gravures en aquarellen Benthem en Jutting Lange Delft 64, 8.30-17.30 u. Rondvaart Veerse Meer, m.s. „Noordzee" vertrek Loskade 10 en 14 u. Miniatuur Walche ren Molenwater 9-21 u. Zomer- expositie „1001 Jaar Walche ren", Rijksarchief St. Pieter straat 9.30-12.30 u. en 13.30- 17.30 u. Expositie „De restau ratie van de binnenstad van Middelburg". Vleeshal Markt 10-17 u. Jeugdland met handen arbeid, Indianendorp, enz. voor kinderen van 4-14 j. Sporthal Nassaulaan 9-16 u. Musical „Hair" openluchtthea ter „Toorenvliet" 's avonds. RENESSE Eerste dag van de driedaag se wandeltocht 5 en 19 km., aanvang 18 u. SCHARENDIJKE Rondvaart Grevelingenmeer m.s. „Stad Veere", vertrek ha ven „Den Osse", 11 u, 13 u. en 15 u. Rondvaart Grevelingen meer m.s. „Wilford", vertrek haven „Den Osse" 15.00 u. TERNEUZEN Expositie schilderijen Cees van Langevelde, Burgerzaal stadhuis 8.30-12 u. en 13-17 u. VEERE Expositie olieverfschilderij en Piet Bulthuis rest. d'Ouwe Werf, Bastion 2, 10-22 u. Boets -In voor boetseerders en Draai-In voor pottenbakkers, Potterij „De Spreeuwenpot", Oomstraat 1. Deelname gratis. Demonstraties spinnen en we ven, atelier „De Schapekop", Markt 23. Kinderspeelochten- den, inl. Markt 35. Diverse activiteiten inl. Markt 35, tel. 01181-209. Vaartocht Veere- Zierikzee over Oosterschelde en Veerse Meer met m.s. „Satd Zierikzee". Afvaart ach ter Campveerse Toren 15.15 u. terug per bus. Rondvaart op Veerse Meer met m.s. „Stad Zierikzee" afvaart achter Campveerse Toren 13.30 u. VLISSINGEN Expositie „Het schepenpor tret sinds 1572", stedelijk mu seum Bellamypark 10-12 en 14-17 u. Expositie schilderijen Piet Bulthuis in „Britannia". Demonstratie politiehonden- dressuur naast stadhuis 19.30 u. Vaartochten Antwerpen - Vlissingen - Antwerpen ink VVV. IJZENDIJKE Zomerexpo „West- Zeeuwsch-Vlaanderen presen teert" in cultureel centrum 10- 12 en 14-16 u. ZIERIKZEE Zomerexpo o.a. Ned. plastie ken en antiek uit verzame- laarsbezit, Burgerweeshuis 10- 17 u. Vaartocht Zierikzee - Veere over Oosterschelde en Veerse Meer met m.s. „Stad Zierikzee". Afvaart haven 't Luitje 11 u. ZOUTELANDE Rondleiding natuurreservaat Vroongronden en Schelphoek, inl. Lange Blokken 48, tel. 01100-2790. Diefstal De heer C. B. uit Axel is aangehouden op ver denking van autodiefstal. De eigenaar, die toevallig in Oost burg was, zag diaair zijn auto staan en waarschuwde de poli tie. Deze kon tegen B. proces verbaal opmaken en de eige naar kon zijn auto weer in ontvangst nesmen, maidat eniige verharen hadden plaatsgevon den. Slippartij Door onopge helderde oorzaak is J. F. L. uit Hollandseveld met zijn wagen gaan slingeren. Hij ver loor die macht over zijn stuur en de auto geraakte in een slip. Deze slip eindigde ten slotte in een naast de weg lig gende sloot. Een voorbijganger voerde L. naar het St. Antho- niusziekenhuis in Oostburg. Aanrijding Op het fiets pad langs de Nieuwstraat te Oostburg is een aanrijding ge beurd tussen een bromfietser en een voetganger. De voet ganger P. S. uit Axel wilde het fietspad oversteken waar bij hij niet voldoende lette op het verkeer, niemand raakte gewond. DE HEER J. A. G. KOK, tot voor kort directeur van de uit geversmaatschappij J, H. Kok b.v. te Kampen, is zaterdag op 65-jar'ge leeftijd na een lang durige ziekte overleden. Bij krulbollen komt het aan (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het blijft te be treuren dat de gemeentebestu ren, wat de subsidiëring be treft, tot nu toe min of meer een afwachtende houding heb ben aangenomen. Tot 1974 zal het rijk 75 procent van de subsidiabele lasten voor zijn rekening nemen, daarna zai dit 50 zijn. De Zeeuwse ge meenten zijn door deze rijks subsidie bevoorrecht. In ande re delen van ons land moeten alle kosten door de gemeenten worden opgebracht". „Ons bestuur vertrouwt er dan ook op dat het recent, uitgebrachte Nadvies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ter harte wordt genomen en dat de gemeente besturen ons in staat zullen stellen het zegenrijke werk voor onze schooljeugd uit te voeren". Aldus voorzitter M. A. L. Hubregtse van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland in het jaarverslag 1971 van deze in St. Laurens gevestigde instelling. Het jaarverslag meldt verder dat in de komen de tijd de werkzaamheden be langrijk zullen worden uitge breid. Niet alleen de hulp aan de school, maar ook aan de leerfling zal worden aange pakt. Omdat de personeelsbezet ting te klein was om de werk zaamheden nog verder uit te breiden kon op veel vragen om hulp uit de onderwijswe reld niet op voldoende wijze worden gereageerd. „Ook in het komende jaair zal mede uit financiële overwegingen de nodige aandacht moeten wor den besteed aan een verant woorde prioriteitsbepaling". Ook de te kleine huisvesting blijkt een belemmering voor personeelsuitbreiding. Een lichtpuntje in deze is echter dat de gemeente Goes nu een grote leegstaande nijverheids school aan het pedagogisch centrum heeft aangeboden. Bij de prioriteitsbepaling die voorlopig nog nodig is za3 een hoge waarde worden toe gekend aan een verdere uit bouw van de contacten in de regio. Hierbij wordt met name gedacht aan het overleg met de pedagogische academies en opleidingsscholen voor kleu terleidsters, gemeentebesturen en schoolbesturen, het rijks- schooltoezicht, schoolartsen, medisch opvoedkundige bu reaus en de stichting voor geestelijke volksgezondheid, sociaal pedagogische diensten, bureaus voor school- en be roepskeuze en vele culturele instellingen. Ook de contacten met de kleuterscholen en basisscholen zal verder moeten worden uit gebreid. Hierbij wordt gedacht aan de stichting van een nieu we adviesgroep, waarin regel matig overleg kan plaatsvin den tussen bestuur, directie en staf van het R.P.C.Z. en verte genwoordigers van onderwijs gevenden bij kleuter- en basis onderwijs. ENKELE UREN na de,vorming van de nieuwe Japanse rege ring heeft de Chinese volks republiek zijn interesse getoond in normalisering van de be trekkingen met Japan. DE FRANSE kunstenaar Geor ges Simon heeft het gezicht, van Sophia Loren uitverkoren om Geres, de Romeinse godin van de landbouw, uit te beel den op de medaille die de FAO (VN-organisatie voor voedsel en landbouw) zal uitgeven ter gelegenheid van de 20ste ver jaardag van haar definitieve vesiiiig'n.g in Ronne. 9 Ploegmakkers helpen elkaar om de afstand tussen paaltje en bol zo klein mogelijk te doen zijn. Botsing Op de kruising Parkzicht is de Belg P. de S. uit Bnasschaiat achterop B. L. uit Aardenburg gereden. Laatstgenoemde stond te wachten om de rijksweg te kunnen oversteken. De S. is tengevolge van het natte weg dek aan het slippen gegaan. Lichte materiële schade was het gevolg. De gemiddelde leeftijd van de spelers ligt aan de hoge kant. PRINS RICHARD van Glou cester, neef vain koningin Elisa beth en tiende in de rangorde voor troonopvolging is zaterdag in Barnewell in het huwelijk getreden met de Deense Bri gitte van Deurs, dochter va® een advocaat. ZATERDAGAVOND is in Ant werpen op initiatief van prof. dr. Batseleir van de katholie ke universiteit Leuven en met de steun van de geestelijke overheid een „Pastoraal cen trum voor homofielen" ge opend. (Van een onzer verslaggevers) I TERNEUZEN Toen gis lermiddag om 12 uur precies de vlag op de watertoren nabij Terneuzen werd gehesen was lat het sein voor de ruim 320 leelnemers aan de internatio- lale zeehengelwedstrijd hun ijnen in zee te werpen. Na ;en voorbereiding van drie naanden kon het organiseren- le bestuur van de zeeliengel- ilub Sluiskil de talrijke deel nemers met een gerust hart int vangen, in de wetenschap lat alias perfect was. Onder een zwaarbewolkte hemel, waaruit halverwegde de wedstrijd de regen op de hengelaars neerdaalde, werd sportief gestreden om de rijk gevulde prijzentafel, die de winnaar-s te verdelen kregen. De vangsten waren zeer matig op deze donkere middag en er werd voornamelijk platvis as- vangen. Winnaar van deze drie uur turende wedstrijd werd ten slotte de heer A. van de Velde van de vereniging Molenvis sers uit Brugge (België) met 788 punten, verkregen door de vangst van vijf bovenmaatse en 14 ondermaatse vissen. Hij mocht dan ook tijdens de offi ciële prijsuitreiking in café Dallinga te Sluiskil, uit han den van waarnemend direc teur van die Nederl&ndse Stik stof Maatschappij, de heer Bi- zotto. de hoofdprijs en de be ker in ontvangst nemen. De Belgische deelnemers aan dit concours waren succes vol. Eerste buitenlandse club werd De Noordzeevissers uit Heijst aan Zee, met 1100 pnt. De eerste Nederlandse club, Zeester uit Halsteren, bracht het tot 836 pnt. De verdere ereprijzen wer den gewonnen door: eerste Nederlandse deelnemer: J. Verbeek, Zeester, uit Halste ren met 433 pnt. Eerste bui tenlander: R. Desmed, Zeedui vels uit Diksmuide met 422 pnt. Eerste Belgische dame: mevrouw Huighe, OFC, Oos tende, 196 pnt. Eerste Neder landse dame: mevrouw Lepoe- ter, Kapelle, met 344 pnt. Eer ste Zeeuwse deelnemer: A. Ploegaert, Sluiskil, 268 pnt Eerste van de organiserende vereniging: H. Bakker. Sluis kil, met 272 pnit. De uitslag: 1 A. van de Vel de, Brugge, 788 pnt; 2 J. Ver beek, Zeester, Halsteren, 433 pnt; 3 R. de Smed, Zeeduivels, Dixmuiden, 422 pnt; 4 P. van de Mar li ere. Noordzeevissers, Heijst aan Zee, 391 pnt; 5 A. Vlaeminck, Noordzeevissers, 364 pnt; 6 H. Temmerman, Noordzeevissers, 345 pnt; 7 mevrouw Lepoeter, Kapelle, 344 pnit; 8 P. Lavoir, OFC, Oostende, 310 pnt ;9 M. Jans- sens, Noordzeevissers, 290 pnt; 10 H. Bakker, ZCS, Sluiskil, 272 pnt; 11 A. Ploegaert, ZCS, Sluiskil, 268 pnt; 12 G. Im- bert, Molenvissers, 267 pnt; 13 M. P. Hof, Vlissingen, 216 pnt; 14 H. Sutterland, Sluiskil, 243 pnt; 15 A. van de Ameele. Oni, Terneuzen, 240 pnt In de pauze van de wedstrij. den wagen de dames ook een kansje. op grote nauwgezetheid. (Van onze erres pondent) OOSTBURG Zondag is in Oostburg op de Bolbaan de interlandwedstrijd Nederland- België gehouden, welke door België is gewonnen. De eind stand was: Nederland 160 en België 110 punten. Het eerste deel van deze wedstrijd is enige tijd geleden gespeeld in het Belgische Ert velde, waar Nederland al een achterstand had. Vandaaig heb ben ze toch nog iets ingelopen op de achterstand. De prijsuitreiking had na afloop plaats in café de Tol, waar aanwezig waren wethou der G. Ciaieijs van Oostburg en de heer J. Aalbnechtse, de grote boJsportamimaitor van Oostburg. Ook was aanwezig die Belgische wethouder van Ertvelde, die heer Quabeke en de heer G. de Koene namens de Vereniging Vreemdelingen Verkeer uit Oostburg. Deze reikte enige medailles uit. Ook wethouder Claeijs kon een medaille uitreiken aan de winnende groep. Een ereprijs was er ook van de burgemees ter van Ertvelde voor het win nende peloton, die dan ook drie bakers in ontvangst mocht nemen voor iedere deelnemer van het peloton elk. De hoop werd uitgesproken dait die sport in ere zal worden gehouden en dat nog vele in terlandwedstrijden zullen kun nen wodden gespeeld. De heer Aailhneohtee gaf nog een overzicht van de bolsport. Iedere deelnemer kreeg ver volgens een prirjsje aangebo den. De wedstrijdleiders Hol- lenbosoh en echtgenote, alsme de de hear J. Riteco uit Oost- buirg kragen een attentie voor het vele werk dial zij voor de belsport hebben gedaan. BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur: Taking off 18 jr. Roxy, 20 uur: Woeste hoog ten 18 jr. Museum Markiezenhof, Steenbergsestnaat, geopend van ma. t.m. wijd. van 10-12 en van 14-17 uur. Zat., zon- en feestdagen van 14-17 uur. Hal Stadhuis, Grote Markt, ten toonstelling van de maand door Jan Wessendorp (t.m. 31 juli). Ma. t.m. vrijd. van 8.30- 12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Grand, 20 uur: Het is een gekke, rare, dolle, dwaze we reld ad. HULST Bioscoopgebouw, 14.30 en 20 uur: Blue Movie 18 jr. W. Blommaert, 15 uur: Bin nenschieting op twee wippen. G. Lijbaert, 15 uur: Vakantie- schieting. KAMPERLAND Dorp, optreden tamboer- en pijperkorps. MIDDELBURG City, 20 uur: Its a mad mad mad world a.l. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Blue Movie 18 jr. ROTTERDAM Dijkzigt Openluchttheater, 20.15 uur: Roemeens Volksen semble Sibiului. St. Laurens- ten met f 141.816,73. Aan over heidssteun ontving die stich ting f 405.261, aan contributies en clubgelden f 29.587,31. Uit de financiële resultaten blijkt dat het beleid erop moet zijn gericht dat prioriteit, wordt gegeven aan een slui tende exploitatierekening. Dit kan alleen worden bereikt door de eigen inbreng te ver groten. Tegelijkertijd zal moe ten worden bezien, in overleg met de subsidiërende instan ties, welke financiële ruimte aanwezig is voor komende be grotingen, zo schrijven zij ver der. VOLGENS het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al A- chram" zullen de Arabische so cialistische unie in Egypte en de Libische socialistische unie de enige politieke partijen in beide landen in één or ganisatie opgaan. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zoals uit de verlies, en winstrekening 1971 van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in de gemeente Terneuzen blijkt, werd dit boekjaar afge sloten met een exploitatiete kort van f 15.826,36. De stichting heeft dit kun nen opvangen uit het reserve- kapitaal. „Het hoeft geen be toog dat een eventueel chro nisch tekort in de komende jaren niet ongestraft zal blij ven", aldus schrijven penning meester A. Snoodijk en admi nistrateur J. Oomen in het laatste nummer van heit infor matie- en inlichtinaenbulle- ün. Het totale budget, waarmee vorig jaar werd gewerkt, be droeg f495.825.24. De grootste uitgave ging naar de post per soneelslasten met f 237.906,41. daarna volgde huisvestingskos- O

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2