Koeken naar huis Weer doden bij Korteven Twee kinderen verbrand BESTAND IN ULSTER IS VOORBIJ Kissinger verwacht doorbraak in Parijs EERSTE WIMBLEDON-TITEL VOOR NEDERLANDSE Vloedgolf treft Spaanse badplaats Raadselachtige overval op Tilburgse Turken KRO-Knokke-feest is uit WIJNEN cPILLOT ONDANKS MATIGE DRUKTE ZEKER VIJFTIEN DODEN OP NEDERLANDSE WEGEN TWEE VROUWEN UIT VLISSINGEN OMGEKOMEN EX-BEATLE TREEDT WEER OP DUITSLAND LAWINE ONZEKER Willy Brandt wil in december verkiezingen Politieke gewetens bezwaren legen militaire dienst erkend Provisionals hervatten operaties LIJKEN Weer leden van Baader-Meinhof- groep in arrest Jane Eonda in Hanoi Paus Bij Oucle-Tonge Vissersbootje omgeslagen twee vermisten voor betere (1854) zundert )1696-2200 bgg 2333 Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 30 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 10 JULI 1972 26e Jaargang No. 8898 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W» Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adret bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. >»»- Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem KOEKEN (Van onze sportredactie) PAU/LONDEN Ocana was dit weekend de grote ver liezer in de Tour de France. In de eerste bergrit werd hij door o.a. Merckx, Zoetemelk op bij na twee minuten gereden. Het was bepaald geen gebrek aan vorm die Ocana een achterstand bezorgde maar gewoon pech, domme pech. Een lekke achter band en een valpartij waren er de oorzaak van. Kees Koeken heeft de eerste bergrit wel uitgereden maar kwam ruim een half uur na de sluitingstijd in Pau aan met een achterstand van 1 uur en 22 minuten op de winnaar Hezard. Koeken, die op zestien kilome ter voor de finish ai wist dat hij te Iaat binnen zou komen heeft de etappe toch uitgereden ondanks het feit dat de hem begeleidende politieagenten liem hadden aangeraden de re gen te verwisselen voor de min of meer comfortabele bezem wagen. Duyndam zat al in de bezemwagen, die na dertig ki lometer voor hem de deuren opende. Het Wimbledontoemooi heeft voor het eerst in haar geschie denis een Nederlandse verte genwoordigster een titel ge bracht. De damesdubbelfinale werd gewonnen door onze land genote Betty Stöve, die samen met de Amerikaanse Billie Jean King, Francoise Durr en Judy Dalton versloeg. De Amerikaan Stan Smith versloeg in de finale van het herenenkelspel de Roe meen Nastase. Voor Nastase lag er toch nog een kleine troost prijs gereed omdat hij samen met de Amerikaanse Rosemary Casals de titel in het gemengd- dubbel behaalde. Het was voor het eerst in de geschiedenis van Wimbledon dat de nog reste rende finalcpartijen van zater dag naar zondag werden ver schoven. De slechte weersom standigheden noodzaakten de organisators hiertoe. Reeds tweemaal eerder moest men de zaterdagse finalepartijen ver schuiven, als uitwijkmogelijk heid werd echter steeds de maandag gebruikt. (ZIE OOK ONZE SPORTPAGINA'S.) MERCKX Dit bleef over van de auto, die bij Korteven frontaal op een andere wagen botste. (Van onze redactie binnenland) BREDA/ VLISSINGENBERGEN OP ZOOM Het buitengewoon slechte weer van het afgelopen week einde heeft de verkeersdrukte op de Nederlandse wegen binnen de perken gehouden. Alleen op de traditionele knelpunten kwam het tot grote vertragingen, zoals op de rijksweg tussen Goes en Bergen op Zoom. Daar heeft zondagavond, ter hoogte van Woensdrecht, een hevige autobotsing plaats gehad die aan twee Vlissingse dames het leven heeft gekost. Daardoor kwam het voorlopige totaal aan verkeersdoden op vijftien. Het ongeluk bij Korteven onder Woensdrecht gebeurde om vijf minuten voor zeven. Een door de 58-jarige heer P. Laagland Winder uit Vlissin- gen bestuurde auto kwam met het ï-echter voorwiel in de berm terecht waarop de heer Laag land zijn wagen weer op de weg probeerde te krijgen. Deze correctie is blijkbaar te bruusk uitgevoerd, want de wagen van de heer Laagland geraakte op de linkerweghelft. Daar nader de uit de tegenovergestelde richting een auto met het Bel gische echtpaar Struijf. Bij de onvermijdelijke bot sing verloren twee inzittenden van de eerste auto het leven, namelijk mevrouw C. Laag land Winder-Filius en haar vriendin mevrouw J. van den Broeke-Jaspers, eveneens uit Vlissingen. De heer Laagland Winder werd ernstig gewond, evenals de. 43-jarige bestuur der van de tegenligger, de heer Roger Struijf, en diens 37-jari- ge vrouw C. P. Struijf-Van den Bosch. De drie gewonden zijn naar het Lievensberg-zieken- huis overgebracht. Op de Zeeuwse weg ontstond een file van twintig kilometer, die pas twee uur later begon weg te ebben. Twee inwoners van Xanten kwamen zaterdagnacht om het leven toen hun wagen in de Zuid-Willemsvaart bij Neder- TOULON (AP) Ex-Beat- le Paul MacCartney zal vana vond zijn eerste Europese con cert geven sinds de Beatles uit elkaar gingen. Hij zal optre den in het culturele centrum van Chateauvallon in de buurt van Toulon in Zuid-Frankrijk, met zijn nieuwe groep The Wings en zijn vrouw Linda. weert reed. In Schijndel reed een negentienjarige bromfiet ser zaterdagnacht tegen een boom.. Hij overleed een paar uur later in een ziekenhuis in Oss. Een zestienjarige jongen die in Tienray met zijn brom mer tegen een lantaarnpaal botste, sloeg met zijn hoofd tegen de trottoirband te plet ter. In Pietersbierum werd een 78-jarige ,die op de weg een praatje maakte, door een auto mobilist geschept. De oude man was op slag dood. In bet Belgische Maasmechelen botste een dertigjarige Limburger met zijn even oude vriendin op de brug over de Zuid-Willems vaart met zijn wagen tegen een Belgische auto met drie jongens en twee meisjes. Het Limburgse paar overleed aan de opgelopen wonden, de Bel gische jongelui moesten even eens ernstig gewond in het zie kenhuis worden opgenomen. In de Beemster kwamen gis teravond drie Duitsers om het leven. Hun auto kwam na een botsing in een sloot terecht. Zij konden niet meer van de ver drinkingsdood gered worden. Twee mensen, een uit Amers foort en een uit Soest, verdron ken in de Eem te Amersfoort, nadat de auto waarin zij zaten na een slip in het riviertje te recht was gekomen. De be stuurder van de auto wist zich te redden. De politie gaat na, of hij onder invloed verkeerde. Een bromfietser uit Venray overleed gisteravond in een zie kenhuis, nadat hij even tevoren door een vrachtwagen op het fietspad was geschept. Op de Westduitse autosnel wegen is het zeer druk ge weest, wat behalve tot veel op stoppingen ook tot een groot aantal kettingbotsingen aan leiding heeft gegeven. De Westduitse vakantiegangers- stroom richtte zich dit jaar nogal opvallend naai- de Belgi sche kust, wat men aan de ge voerde propaganda toeschrijft. (Van onze redactie buitenland) TARRAGONA/LYON De Spaanse badplaats Tarragona en verscheidene stranden aan de Costa Brava zijn gisteren morgen getroffen door een vloedgolf. Er zijn geen slacht offers gevallen; er is wel veel schade aangericht. In de jachthaven van Tarra gona sloegen de golven van meer dan drie meter hoog het grootste deel van de afgemeer de boten los. Veel auto's, die op meer dan 50 meter van de kade geparkeerd stonden, wer den beschadigd en een boot van 14 ton werd door de golven overspoeld en zonk. De vloedgolf deed zich rond 9.00 uur voor, een tijdstip waar op de stranden nog niet door de toeristen waren over stroomd. De militaire bevelheb ber van het district, eenheden van de civiele garde, politie en brandweer waren spoedig ter plaatse om hulp te verlenen. Een lawine ijsblokken is za terdagochtend bij Grenoble te rechtgekomen op een groep luchtmachtkadetten, gidsen en instructeurs. Een van de in structeurs, een onder-officier, kwam om het leven. De ando ren bleven ongedeerd. (Van onze correspondent) TILBURG Twee gemaskerde, van een vuurwapen, een broodmes en een ijzeren staaf voorziene mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een overval gepleegd op een door vijf Turken bewoond huis aan de Broekhovense- weg in Tilburg. Het vervallen pand kon heel gemakkelijk worden binnenge drongen omdat aan de achterv kant alleen een gazen omhei ning doorgeknipt behoefde te worden. Daar er op de begane grond niemand was, stormden de indringers de trap op naar de eerste verdieping, waar ze de 29-jarige Ali Jildirim met zijn uit West-Duitsland overge komen 34-jarige familielid Be- kir Yanar aantroffen. De beide mannen zaten te praten bij de gepakte koffers van de heer Jildirim, die zondag met va kantie zou gaan. De heer Yanar probeerde te vluchten, maar kreeg onmid dellijk een klap met de ijzeren staaf op zijn hoofd. De andere gemaskerde overvaller vuurde bovendien twee kogels af, waardoor de heer Yanar in de rechter bovenarm werd getrof fen. Toen de beide Turken be gonnen te gillen, kozen de da ders het hazepad. De inmiddels gealarmeerde politie zorgde dat het aangeschoten slachtoffer naar het Sint-Elisabethsgast- huis werd overgebracht. Hij kon zondagmiddag weer naar huis. Omdat de beide Turken erg overstuur waren en ook het taalverschil moeilijkheden op leverde, kwam het onderzoek pas zondagavond op gang. Daar de overvallers geen mond heb ben opengedaan, is er geen ze kerheid over hun nationaliteit. Ook het motief is niet duide lijk. De daders kunnen het op het geld gemunt hebben gehad dat de heer Jildirim met het oog op zijn vakantie in huis had, maar een wraakoefening is evenmin uitgesloten. Dé officier van Justitie, mr. E. C. G. Bauwens, van het par ket te Breda stelde zich zon dagmiddag ter plaatse op de hoogte van het voorval. BONN (UPI) De West duitse minister van buiten landse zaken Scheel heeft za terdag verklaard dat hij en kanselier Brandt willen voor stellen op 3 december algeme ne verkiezingen te houden. Scheel zei te verwachten dat de Christen-Demoeraten met die datum akkoord zullen gaan. HAARLEM (ANP) De speciale commissie van het Hoog Militair Gerechtshof heeft de po litieke gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst van Gerard Roo- vers erkend. De zaak komt op 19 juli voor bij het Hof, dat „praktisch zeker het advies van de commissie zal volgen en Roovers vrijspreekt", al dus zijn raadsman mr. Van Wijk, Eerste Kamer lid voor de PSP. Gerard Roovers (24), afkomstig uit Oosterhout, werd in februari van dit jaar door de militaire rechter wegens dienst weigering veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf en ontslag uit de dienst. Hij had zich in december 1971 niet terug gemeld na een weekein- deverlof. In november had hij al een brief aan zijn commandant ge stuurd, waarin hij zei dat „hjj zich er niet langer mee kon verenigen dat het Nederlandse leger het politieke systeem van het westen in stand helpt honden". In maart besloot Roo vers toch een beroep te doen op de „wet, gewe tensbezwaren militaire dienst" en hij ging tegen het vonnis in beroep bij het Hoog Militair Ge rechtshof. Het Hof heeft voor de gewetensbezwaarden een speciale commissie, die ook het geval Roovers behandelde. Tot nu toe erkende deze commissie alleen bezwaren op reli gieuze gronden, maar de bezwaren van Roovers zijn „gewetensbezwaren in de zin der wet", aldus de commissie. HEERLEN (ANP) Twee kinderen zijn zaterdag bij een brand in een crèche van een pension in Heerlen omgeko men. De slachtoffers zijn de broertjes Mark en Willjr Strijks uit Kerkrade, respec tievelijk twee en vier jaar. De brand in het pension werd 's avonds om ongeveer acht uur ontdekt door twee pensiongasten en een 14-jarige babysit. Ze waren gealarmeerd door een rook- en brandlucht, die doordrong tot de boven verdieping, waar zij naai- de t.v. keken. De brand bleek te woeden in een slaapkamer op de benedenetage, waar de twee kinderen te slapen waren gelegd. De kinderen konden niet meer worden gered. De politie van Heerlen neemt voorlopig aan, dat de brand is ontstaan doordat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. Het heeft tot 's morgens vijf uur geduurd voor de politie de lijkjes had geïdentificeerd en de ouders had ingelicht. De ouders bleken thuis te over nachten. (Van onze redactie buitenland) DUBLIN/BELFAST De voorlopige vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger heeft zondagavond bekendgemaakt dat „de offensiefe operaties tegen het Brit se leger in Noord-Ierland" worden hervat. In een in Dublin uitgegeven verklaring zeggen de provisio nals dat zij tot het besluit zijn gekomen, omdat het Britse le ger het 13 dagen oude bestand in het noorden heeft verbro ken. De stap van de IRA volgde na het uitbreken van een schietpartij tussen Britse troe pen en schutters van het IRA, zondagmiddag in het westen van Belfast. Minstens twee Britse soldaten en een burger raakten in de eerste drie uur van de schietpartij gewond. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Belfast door ge maskerde leden van de protes tantse UDA vier nieuwe barri cades opgericht. Het Britse leger greep niet in. Tijdens het oprichten van de barricades zong en danste een menigte protestanten in de stra ten van hun wijken. De veiligheidstroepen von den zondagochtend in verschil lende wijken van Belfast drie lijken, waaronder dat van een gemaskerde man. Volgens de politie is het mogelijk dat de drie slachtoffer zijn geëxecu teerd door protestanten-of ka tholieken die persoonlijke vete* uitvechten. In de nacht van zaterdag op zondag zijn voorts acht mensen met schotwonden in ziekenhui zen opgenomen. Een van hen was door een militair getroffen nadat hij op een legerpatrouille had geschoten. OFFENBACH (DPA) In Offenbach (Hessen) zijn za terdag weer twee leden van de anarchistische Baader- Meinhof-groep aangehouden. Het zijn de (na de arrestatie van Andreas Baader en Ulrike Meinhof) vermoedelijke nieu we bendeleider Klaus Jüschke (24) en de studente Irmgard Möller (25). HONGKONG (Renter) De Amerikaanse actrice Jane Fonda is zaterdag in Hanoi aangekomen, als vriend, naar zij verklaarde. Volgens het Noordivietname- se persbureau zei ze bij aan komst: „Mijn leven is de afge lopen jaren veranderd doordat ik de huichelachtigheid en misdadigheid ben gaan inzien van de laatste Amerikaanse regeringen, vooral met betrek king tot Vietnam". Jane Fonda is uitgenodigd door het Vietnam-comité voor solidariteit met het Ameri kaanse volk. (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE Anneke Ro llings, The Blue Diamonds, en Frits Lambrechts, kunnen van avond thuis naar de halve fi nale van het Knokke-songfesti- val kijken. Dat komt enerzijds doordat de KRO-tv deze avond rechtstreeks uitzendt en ander zijds doordat de Knokke-jury het zaterdagavond wat de Ne derlandse ploeg betreft liet af weten, zodat langer verblijf in de even mondaine als dure Bel gische badplaats niet noodza kelijk was. Vanochtend vertrok de ploeg naar huis. Morgen avond vieren ze met z'n allen een feestje in het huis van Blue Diamond Ruud de Wolff, niet zozeer om de troostprijs van 30.000 francs (nog geen 2000 gulden als alle belastin gen er af zijn) op te maken, maar „omdat ze niet zomaar uit elkaar kunnen gaan", zoals ploegleider Nico van Hiltron het uitdrukt. De Nederlandse ploeg moest zaterdag in het strijdperk tre den tegen de Engelse (zeer professioneel als altijd) en de Portugezen. De ploeg als ge heel maakte een redelijke in druk, zowel op de aanhang als op de concurrentie. Over The Blue Diamonds liepen de me ningen uiteen, meestal in on gunstige zin, over Anneke was men redelijk tevreden en over Frits Lambrechts de enige die tijdens de repetities een applaus van de inmiddels over vermoeide orkestleden kregen was men enthousiast. De jury-uitslag kwam dan ook als de spreekwoordelijke donderslag bij heldere hemel. Een fluitconcert was de belo ning voor de jury, vooral toen de punten van Frits Lam brechts op het scorebord ver schenen. Hij had twee zeer doorleefde vertolkingen van zelf geschreven nummers ge bracht, maar kreeg desondanks niet meer dan aanmerkelijk minder talentvolle collega's die overbekende hitnummcr- presenteerden. „De jury is geit' meende Jan Theys na afloon (Zie eok pagina 5)' (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON/SAIGON/ PEKING Nixon's diplo- matieke strateeg, Henry Kis singer, verwacht dat Hanoi een nieuwe, „redelijker" po. sitie zal innemen bij de voortzetting van de vredes» besprekingen, a.s. donder- dag in Parqs. Kissinger vertelde verslag- gevers in San Clemente dat hij verwachtte dat Lc Doec Tho en Xoean Thoey, Hanoi's toponder handelaars, weer bereid zouden zijn tot besprekingen. Kissinger liet de mogelijkheid open dat hij eveneens naar Pa- rijs zou gaan voor geheime be- sprekingen. Kissinger verklaarde, dat er, sedert Nixons reis naar Moskou, intense diplomatieke activiteit is geweest. Via directe en indi recte contacten werd Hanoi meegedeeld dat er ernstige on derhandelingen aan de orde waren. Paus Paulus heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse zegening van pelgrims op het St.-Pieters- plein de strijdende partijen in Vietnam opgeroepen wijsheid en grootmoedigheid te tonen bij de voortzetting van het vredes overleg. Hij kritiseerde de wijze waar op tot dusver is onderhandeld, en sprak zich uit voor een nieu we geest. „De onderhandelingen moeten eindelijk snel, eerlijk en met resultaten worden ge voerd," aldus de paus, die zei dat hij niet alleen ,de schreeuw* van de slachtoffers vertolkte maar ook ,de schreeuw van de beschaafde mensheid'. OUDE TONGE Op het Krammer bij Oude Tonge is za terdagmiddag door nog onbe kende oorzaak een bootje met vier sportvissers, allen afkom stig uit Wijk bij Duurstede, om geslagen, Twee personen kon den zich in veiligheid stellen, maar de andere twee worden vermist. De slachtoffers zijn de 47- jarige H. J. Hoogendoorn en de 30-jarige A. Jacobs. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het is volgens de politie heel goed mogelijk dat het bootje is volgelopen door golven van voorbijvarende grote schepen. De 12-jarige zoon van de heer Hoogendoorn kon zich redden door naar een staak in het water te zwemmen, waarna andere vissers hem naar de kant brachten. De vierde vis ser klampte zich aan het om geslagen bootje vast en wist zo boven water te blijven tot dat ook hij werd gered. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1