Nieuw bedrijf in Terneuzen Roofmoord onder ogen van agenten Overspannen man steekt schoonmoeder dood met mes Goudsmit-Hoff kwaad op de Pel: hek is van de dam BIJNA 200 MAN DE DUPE VAN EIGENWIJS REISBUREAU Middelen tegen diarree op „doktersbon gezet Na regen komt zon neschijn Opstellen miljoenennota voor 1973 gigantische operatie Geen geld voor nieuwe scholen ANDEANE IN KNOKKE GEMEENTE IN SCHIEDAM Meer aardgas voor Fransen AXELSE ZWAAN DOET MOEILIJK TEGEN (BROM-) FIETSERS Volten neemt burger-baan Op Schiphol gestrand In Nieuwpoort (B.) Jongen (19) wurgt taxichauffeur om geld Kind dood in hooimachine van zijn vader RADIO DE K0CK Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZATERDAG 8 JULI 1972 26e Jaargang No. 8897 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze weerkundige medewerker! Het front van een IJs- landdepressie passeert in de morgenuren met plaatselijk wat lichte re gen en tijdelijk veel be wolking. Hierbij ook een iets te sterke zuidwesten wind, met nog vrij koele lucht van 17 a 19 gra den. Geleidelijk wordt er tijdens het weekeinde met een zuidwestelijke stroming iets warmere lucht aangevoerd en zal de temperatuur van zon dag af wellicht weer bo ven de 20 graden gaan stijgen. Het liogedrukgebied, dat al weken bij de Azoren ligt, stuurt een vrij sterke uitloper naar Frankrijk en Midden- Europa en daarin komt zonnig en warm weer voor. Anneke Konings (Andeane) arriveerde in Knokke deze week met een ontstoken keel. Opgeknapt door naar verluidteen Knokke-dokter, het Knokke-zonnetje en de Knokke-zeelucht is ze gereed voor vanavond, wanneer de Nederlandse ploeg optreedt op het songfestival. Naast haar ploegleider Nico Tiltrop. BIESHEUVEL: PROBLEMEN ZIJN ENORM v; (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het stellen van de vertrouwenskwestie tijdens tfe'itebatten in de Eerste Kamer over de verhoging van de collegegelden was noodzakelijk in verband met de grote financiële moeilijkheden waarin het land zich bevindt. 55 55. Dat heeft premier Bies heuvel gisteravond ver klaard na het wekelijkse kabinetsberaad. Hij voegde daaraan toe: „Wanneer de miljoenennota bekend wordt, zal men inzien dat we gelijk hebben gehad." Het opstellen van de miljoe nennota voor 1973 zal volgens premier Biesheuvel een „gi gantische operatie" worden. Het kabinet zal zich daarmee de hele volgende week bezig houden. De premier rekent er op dat het beraad vandaag over een week kan worden afge sloten. De heer Biesheuvel noemde de begrotingsproblematiek van nu „enorm" en niet te verge lijken met die in de jaren 1963 tot 1967 toen hij minister van landbouw is geweest. Zoals be kend staat het kabinet voor de taak een „gat" in de begroting van 2 tof 3 miljard gulden te vullen. Enkele weken geleden reeds heeft premier Biesheuvel dui delijk laten merken, dat het Nederlandse volk moet reke nen op een verzwaring van de lasten op praktisch alle fron ten. Ook de gemeenten gaan, door begrotingstekorten ge dwongen, steeds verder met het verhogen van de belastingen. De raad voor de gemeentefi- nanciën heeft berekend dat de gemeenten in het lopende be grotingsjaar hun belastingop brengst met in totaal 95 mil joen gulden zullen opschroe ven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Er is dit jaar geen geld meer in de schatkist voor nieuwbouw van scholen voor voortgezet onderwijs of voor uitbreiding van al be staande scholen. De „bouwpot" op de begroting 1972 is eerder uitgeput dan werd verwacht. Dit heeft staatssecretaris Schelfhout (onderwijs) meege deeld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Ameri kaanse hedrjjf Airco, in de V.S een belangrijk leverancier van industriële gassen, gaat in Ter- neuzen een dochteronderne ming vestigen. In het Terneu- zense bedrijf zal koolzuur wor den afgekoeld tot min zestig graden ouder nul, waarna het bruikbaar is voor het koelen van voedsel. Als zodanig zal het ijs vervangen. In Nederland is de K.L.M. een van de grote afnemers van dit produkt. Binnen achttien maanden zal met de produktie worden be gonnen. Bij de start heeft men behoefte aan ongeveer tien tot twintig man personeel. Te ver wachten is dat in een later stadium het aantal werknemers flink zal toenemen. De nieuwe fabriek komt te staan op een terrein van onge veer ander-halve hectare nabij Dow Chemical. Deze plaats is niet toevallig gekozen. Airco betrekt namelijk koolzuur van Dow Chemioal, koelt dat af en vervoert het dan naar afnemers in Nederland, België en Frank rijk. Van luchtverontreiniging door dit bedrijf zal, zo is meegedeeld geen sprake zijn, evenmin als van geluidshinder, omdat de benodigde compressoren in af gesloten ruimten worden ge plaatst. Airco zal overigens nog wel een hinderwetvergun ning moeten krijgen van de gemeente Terneuzen. Het ge meentebestuur van Terneuzen is blij «iet de kojnst van het bedrijf, omdat hiermee weel een impuls wordt gegeven aan de w erkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Overigens blijkt ook Dow Chemical zelf plannen te heb ben voor verdere uitbreiding van de Terneuzense vestiging. Te verwachten is dat tijdens het bezoek van een van de mensen van de Amerikaanse hoofddirectie meer over deze plannen bekend wordt gemaakt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Had de re cherche donderdagavond de Schiedamse VéGé-winkelbe- heerder J. M. van den Bosch (32) van een gewelddadige dood kunnen redden? Deze vraag kwelt de bewoners van de galerijflats aan de Nieuwe Damlaan in de nieuw bouwwijk Groenoord van Schiedam, waar eergistera vond twee mannen 'onder het oog van de politie een roofo verval uitvoerden. In het donkere trapportaal van de tweede verdieping zij hadden de verlichting ver nield wachtten de Rotter dammers Arie V. (30) en Ber- tus H. F. (31) hun slachtoffer op, eisten de tas met geld, die hij bij zich had en schoten hem door het hart. Een wilde vlucht naar beneden mocht niet baten. De volkomen verraste daders liepen regel recht in de armen van de poli tie, die de buit, ruim 12 000 gulden en het nog warme pis tool in beslag namen. Andere politiemannen hielden de bu ren en mevrouw Van den Bosch op een afstand. Volgens de politie was er geen reden om te denken, dat de twee mannen het speciaal op de gedode filiaalhouder had den voorzien. Ook waren er uit hun „criminele anteceden ten' 'geen duidelijke aanwijzi- gingen te halen, dat zij over een wapen beschikten en niet zouden schuwen om het ook te gebruiken. De Rotterdamse recherche had wel enige tijd een oogje op de mannen, omdat zij, hoewel zonder werk, volgens politie- informatie toch geregeld over flinke sommen geld beschik ten. Om de binnen gekomen tips op hun waarde te toetsen, besloot de politie hen een avond te schaduwen. Het slachtoffer, getrouwd en vader van drie kinderen, heeft van dit alles niets vermoed, toen hij om kwart over elf bij de flat uit zijn auto stapte, de hal binnen ging en naar de trap liep. Het geld dat hij bij zich had, was een deel van de dagopbrengst van de winkel, aangevuld met de revenuen van de koopavond, die om 9 uur was beëindigd. PARIJS (ANP-RTR) De Franse nationale gasmaat schappij, Gaz de France, heeft een nieuwe overeenkomst met NAM Gasexport gesloten, die voorziet in vergroting van de Franse aankopen van Neder lands aardgas van zeven tot 9,5 miljard kubieke meter per jaar. Oorspronkelijk zou Frank rijk 100 miljard kubieke meter afnemen, later 140 mil jard en nu 185 miljard. In 1977 zal het Nederlandse gas in ongeveer 40 procent van het Franse verbruik voor- HOOGEVEEN (ANP) De politie in Hoogeveen heeft de 44-fiarige fabrieksarbeider J.R. uit Hoogeveen gearresteerd, die gisterochtend zijn schoon moeder, de 79-jarige mevrouw Lammigje Achterveld-Gie thoorn. met diverse messteken om het leven heeft gebracht. De man, die zwaar overspannen is, meldde zich daarna zelf bij de politie. Inmiddels is ook dè officier van justitie uit Assen bij het onderzoek in Hoogeveen be trokken. R. die vrijdagmorgen nog in het ziekenhuis door een zenuw- paaj 'piapueqaq sbm spie daarna met zijn bromfiets naar de woning van zijn schoonmoeder, waar hij haar direct op brute wijze neer stak. De echtgenote van R. ligt al drie maanden in het zieken huis. De moeder van de dader is deze week overleden. (Van onze sportredactie) RIJEN Het vertrouwen van de Sportstichting Goud- smit-Hoff in ploegleider Kees Pellenaars is ernstig geschokt. Op een gisteren ijlings belegde bijeenkomst in de „villa" van de behangselpapiërfabriek in Rijen wekten de ieden van het dagelijks bestuur van de Sport stichting, de heren Van Him- beeck (voorzitter), Nap (secre taris-penningmeester) en Van Diffelen (lid) de indruk, blij te zijn ais de contacten met Kees Pellenaars zullen zijn beëin digd. Dat zij zich daarover nog niet willen uitlaten, komt lou ter door de angst in dat geval de Goudsmit-Hoffploeg in de Tour te demoraliseren. De Sportstichting die al eer der van zijn ontstemming blijk gaf in een telegram aan Pelle naars, waarin de ploegleider geadviseerd werd verdere ne gatieve uitlatingen aan het adres van het Rijense bedrijf achterwege te laten, is opnieuw hevig teleurgesteld door de laatste reacties van de ploeg leider. De heer Van Himbeeck: „Wij beschouwen dat telegram als een vertrouwelijke zaak tussen werkgever en werknemer. Het had ten doel Pellenaars te doen inzien dat hij zijn uitlatingen moest stoppen in het belang van de renners, de ploeg, de merknaam en de sport in het aigemeen. Het hek is natuur lijk van de dam als Pellenaars dan in een emotionele hui het telegram verkeerd interpre teert, er mee loopt te zwaaien en uitroept: „Ik ben ontsla gen!" We dachten dat met dat telegram de zaak af was. Het was voor ons een ontgooche ling dat dat niet zo blijkt te zijn. We weten dat Pellenaars een emotionele man is, maar de nonnen zijn nu overschreden." Leo Duyndam behaalde gis teren overigens het eerste suc ces voor Goudsmit-Hoff in de Tour door de zesde etappe te winnen. In de grote kreek bij Axel huist familie zwaan. En als die familie na een dag dobberen op het water de wal optrekt om zich aan gras tegoed te doen. waakt moeder zwaan over haar zes koters. Zij ziet in alles een vijand. Aangeziett de familie meestal het gras langs een fiets pad kiest, moet moeder zwaan heel wat keren een Vecht how ding aannemen. Voor passeren de fietsers en bromfietsers komt de onverbiddelijke moederliefde wat hard aan. (Foto Cor de Boer). AMSTERDAM (ANP) Luitenant-kolonel H. Volten, over wiens overplaatsing van het departement van Defensie in Den Haag naar een financië le controlefunctie in Amers foort een conflict is gerezen met de hoogste legerleiding, heeft per 1 oktober zijn ont slag ingediend. Hij heeft per die datum een benoeming aanvaard als ad- junctdireeteur van het bureau van het Nederlands instituut van Registeraccountants (NI- VRA) in Amsterdam. SCHIPHOL (ANP) Een groep van circa 190 internatio nale passagiers, onder wie Amerikanen, Britten, Belgen, Australiërs en andere reizigers uit het verre Oosten, is gister middag op Schiphol gestrand. Zij zijn de dupe geworden van de „North American Student Association", (NASA) die te gen beter weten in en na uit drukkelijke waarschuwingen toch een onreglementaire char tervlucht van Schiphol naar New York organiseerde. Op Schiphol hield een verte (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ANTWERPEN. Met ingang van 17 juli mo gen de geneesmiddelen Entero- vioform, Enteroseptol, Fenilor, Siosteran dragees, Siosteran microtabletten, Mexaform, Me- xaform microtabletten, Mexa form B en Quïaxiline uitslui tend nog op doktersrecept wor den verkocht. Aldus een mede deling van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Het gaat hier om genees middelen tegen zogeheten zo- merdiarree. Reden voor dit verbod om deze geneesmidde len voor iedereen zomaar ter verkoop te hebben, is het feit, dat veelvuldig en langdurig ge bruik van deze middelen tot min of meer ernstige hijver schijnselen leidt: storingen in de hersenwerking, die lichte verlammingsverschijnselen tot gevolg kunnen hebben, ver mindering van gezichtsvermo gen, hoofdpijn en ongecoördi neerde spierwerking. Het voorkomen van deze verschijnselen was al langer bekend. Vooral in Japan deden ze zich vrij talrijk voor. Dat was voor de farmaceutische in dustrie al aanleiding geweest, zo laat ons de voorlichtings dienst van de farmaceutische industrie weten, om op de bij. sluiter zeer strikte voorschrif ten voor het gebruik op te ne men. Zo schreef Ciba-Geigy fa brikant van o.m. Entero-vio- form dat men zich niet op eigen gezag aan de voorge schreven doses mocht onttrek ken en dat men zich bij aan houden van de klachten tot de arts moest wenden. Kennelijk heeft dat niet geholpen. Sinds enige tijd namelijk doen zie» ook in Nederland klachten voor van neurologische aard na het gebruik van bovengenoem de middelen. En hoewel Ciba-Geigy er op wijst, dat ook virussen en slechte klimatologische om standigheden in het geding kunnen zijn, heeft volksge zondheid het zekere voor het onzekere genomen en de ge neesmiddelen op de „dokters bon" gezet. Temeer, daar de fa brikant toegeeft, dat de ver schijnselen mede-veroorzaakt kunnen zijn door het overmatig' gebruik van de geneesmidde len. De maatregel van het minis terie geldt voorlopig voor de tijd van twaalf maanden. De fabrikant Ciba-Geigy blijkt weinig moeite te hebben met de maatregel. (Vervolg op pagina 7) genwoordiger van de Rijks luchtvaartdienst de gecharter de machine, een verlengde DC-8 van de KLM, tegen. De uiterst heterogeen samenge stelde groep onder wie zich om. maar een greep te doen een Australische jockey, be vond en een Britse huismoe der, bestond helemaal niet uit een besloten Amerikaans stu dentengezelschap. Er was geen enkele affiniteit te bespeuren an die is voor een charter vlucht voorwaarde. Het resultaat was, dat dc KLM zijn DC-8 volkomen leeg naar New York liet vertrek ken. f Uiterst penibel is de situatie voor de North American Stu dent Association geworden, omdat dc KLM die deze orga nisatie van te voren uitdruk kelijk had gewaarschuwd, niet var plan is voor de hele strop op te draaien. De DC-8 moest nu immers leeg naar Amerika. De maatschappij had voor de ze charter reeds een exceptio neel lage prijs van 52 dollar per passagier gevraagd en is niet van plan die zonder meer terug te geven. Een derde van de gedupeer de 195 man mocht later in een ander toestel vertrekken. Zij vormden de kerngroep waar voor de KLM de chartertoe stemming had gegeven. Van de rest, die er door de NASA „bijgevoegd" was, kochten er 80 een gewoon ticket (318 dol lar)- 40 Mensen bleven op Schiphol slapen. De North American Student Association, die haar hoofd kantoor in New York heeft, met o.a. een bijkantoor in Am sterdam (onder de naam NA- TA) heeft volgens de Neder landse reisorganisatie voor studenten, dp NBBS, geen be trouwbare naam. BRUSSEL (ANP) Een 34-jarige taxichauffeur, vader van twee kinderen, is, zo is eerst nu bekend geworden, gisternacht in het Belgische Nieuwpoort door een klant ge wurgd. De dader was een 19- jarige jongen uit Oostduinker- ke. De jeugdige dader werd ge grepen toen hij het lijk van de door hem vermoorde chauffeur in het water gooide. Hij ver loor daarbij het evenwicht en viel zelf ook in het watei\ Een juist passerende rijkswachtpa trouille vond ,het vreemd dat ze bij de waterkant een taxi met brandend groot licht stil zag staan. De rijkswachters gingen op onderzoek uit en zagen juist de jongeman uit het water krabbelen. De taxichauffeur is vanuit een café in Oostende door de moordenaar opgebeld. Roof is het motief voor de daad, aidus de politie- UTRECHT (ANP) De 11- jarige Ton van der Gun uit Snelrewaard bij Utrecht is gistermiddag om het leven ge komen, toen hij tijdens het spelen in de hooimachine te rechtkwam, waarmee zijn va der op het iand aan het werk was. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107, tel. 01150-4254 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1