Slip in Terhole ZYTM gaat in 1972 minder verlies maken „Handel" in Belgische meisjes Meevaller op prijzen- front in maand juni Lagerhuis- leden van corruptie beticht Hilversum 111 tot één uur 's nachts PELGER VERLIEST KORT GEDING Weer drie kinderen verdronken Levenslange schorsing bedreigt Wim Schepers Situatie werkende jongeren hopeloos Half miljoen gulden Tegen Industrie bond NVV Spaanse DC-8 stort neer Auto ramt lantaarnpaal Breda-bus Laird ontkent „regen maken" in Indo-China Protestanten kondigen bestand af in N. Ierland Mart schiet 2 mensen dood om hondenbeet bij dochter Schip veroorzaakt vloedgolf: 1 dode Bevelhebber van Frans oorlogsschip geschorst Dure maanden komen nog Sportvissers willen langer opblijven Felle brief KWJ aan regering Onder druk Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 7 JULI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8896 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. M. uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Met in gang van 1 oktober aan staande gaat de radiozen der Hilversum III uitzen den tot 's nachts één uur. Dit betekent een belang rijke uitbreiding van de zendtijd van de derde zender met 7 uur per dag. Hilversum III wordt dan ook het eerste officiële Nederlandse radiostation,' dat na 12 uur 's nachts uitzendt. De radiopiraten Veronica en Nordsee zenden respectievelijk tot 2 en 3 uur in de nacht uit. Minister Engels (CRM) heeft tot deze maatregel besloten op voorstel van en in overleg met de om roeporganisaties, die de programma's op elk dei- drie Hilversumse zenders een eigen karakter wil len geven. Hilversum III blijft lichte programma's uitzenden. Hilversum II culturele en Hilversum I familieprogramma's. De zender Hilversum III zal 's avonds na zes uur alleen via het landelijke FM-net kunnen worden beluisterd. Bij de invoe ring destijds van Hilver sum III was al besloten er een FM-station van te maken wegens gebrek aan beschikbare frequen ties op de middengolf. AMSTERDAM (ANP) Het electro-technisch bedrijf Peiger nv in Emmen heeft het kort geding, dat het tegen de Industriebond NVV had aan gespannen, verloren. De presi dent van de rechtbank, mr. U.W.H, Stheeman, wees de eis van Peiger nv af: de indus triebond op straffe van een boete van 190.000 per over treding te verbieden uitspra ken te doen of handelingen te verrichten waardoor het be drijf van Peiger schade kan oplopen. De president be schouwde de eis als een on hanteerbaar bevel. Mr. Stheeman achtte de ver antwoordelijkheid van de In dustriebond voor de vechtpar tijen bij Peiger en het blokke ren van de toegangswegen naar het bedrijf niet aange toond. Ook de uitlating van vakbondsleider A. Groerievelt - „het bedrijf van Peiger zal worden kapotgestaakt" - kon de president, niet als een on rechtmatige daad zien. In een commentaar op het vonnis zei bondsseeretaris J. de Jong dat de Industriebond NVV haar advocaat mr. M- Rood over de civiele procedu re advies zal vragen. Het gaat erom of Peiger gedaagd moet worden de ontslagen in te trekken of de ontslagenen schadeloos te stellen. Volgens De Jong is „Peiger op een verschrikkelijke wijze afgegaan. Wij hebben niet ont kend dat wij hun werknemers tot staking hebben aangezet en dat is dus toegestaan. We gaan nu gewoon zo door", aldus de bondsseeretaris. MADRID (UPI) Een Spaanse DC-8 met tien beman ningsleden aan boord is giste ren in de Atlantische Oceaan gestort. Er zijn geen overlevenden, zo heeft een woordvoerder van de Spaanse maatschappij Aviaco in Madrid meegedeeld. Het toestel had geen passagiers aan boord. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE De Tilburgse bestuurder van een personen- f auto is donderdagmorgen in Terhole de boot ingegaan, on middellijk nadat hij van de pont Kruiningen-Perkpolder was afgekomen. Zijn auto maakte na een slip een niet zo'n zachte landing op een langs de weg staande licht mast. De auto bleef vervolgens met twee wielen ongeveer een meter boven de grond hangen op het restant van de lan taarnpaal, waarvan het boven stuk afknapte als een lucifer houtje. De bestuurder zelf, M.F., kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeur de op de kruising van rijks weg 60 met de provinciale weg naar Terneuzen en de Hulster weg. Voordat de wagen tegen de lichtmast tot stilstand kwam schoot hij over een 40 centimeter hoge wegmarkering heen. Het noodweer van woensdag avond heeft ook in Terhole zijn tol geëist. Ter hoogte van autosloperij Van de Berg dui kelde om ongeveer half twaalf de 21-jarige J.S. uit St. Jan steen met zijn auto de sloot in, toen hij wilde stoppen om de bui van dat moment af te wachten. S. wilde zijn wagen in de berm parkeren, maar de auto slipte op het natte gras en gleed vervolgens de sloot in. Ook deze auto werd zwaar beschadigd. Zo tewam de wagen van de Tïlbv/i'ger na een slip terechtv (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Verwacht wordt, dat het exploitatietekort van de ZVTM dit jaar zal uitkomen op een half miljoen. Dat is onge veer drie ton minder dan in het jaar daarvoor. Volgens direc teur H. van Zuylen zou het te kort in de oude constellatie van de ZVTM (vóór de overname dus) dit jaar zijn uitgekomen op een bedrag van een miljoen gulden. Tussen september van vorig jaar en 1 januari van dit jaar is men er dank zij een reorga nisatie in geslaagd om 130.000 gulden te besparen. Dat lukte .onder meer dank zij een mo dernisering van het wagenpark. En wat dit betreft staat er het komende jaar nog het een en ander te gebeuren. Er zullen nog zes bussen worden aange schaft, waarvan enkele nieuwe en de overige tweedehands. Bestaande autobussen zullen voor zover dat mogelijk is wat comfortabeler worden gemaakt, en ten dienste van de buspas sagiers komt er in de garage te Hulst een verwarmd wachtlo kaal. Als dr. Van Zuylen de komende maanden zijn zin krijgt, zullen er met ingang van de dienstregeling voor het vol gende jaar ook betere verbin dingen komen. De ZVTM-directeur wil zo spoedig mogelijk contacten met België gaan leggen in de hoop op korte termijn tot afspraken te kunnen komen, maar een moeilijkheid daarbij is de Bel gische „wetgever", die niet zonder meer alle regelingen op het gebied van buitenlands openbaar vervoer toelaat. Pogingen zullen er tevens ondernomen worden om toc- WASHINGTON (AFP/DPA/ RTR) De Verenigde Staten hebben nimmer aan een „me teorologische oorlogvoering" bo ven Indo-China deelgenomen, zo heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie, Meivin Laird, gisteren verklaard. Dit was Lairds antwoord op recente persberichten volgens welke de Amerikaanse lucht macht boven Noord- en Zuid- Vietnam en Laos kunstmatige genval zou hebben veroor zaakt om het de vijand moeilijk te maken. i stemming te krijgen voor de Bredabus om in Antwerpen passagiers te mogen in- en uit laden. „Ik ben er me van be wust, dat daarop kritiek kan komen van de Oost-Zeeuwsch- Vlaamse middenstand, want die is niet direct gebaat bij gemak kelijke verbindingen met Ant werpen," aldus de heer Van Zuylen. De Breda-dienst zal de komende maanden worden ge analyseerd Voor een inkorting van deze verbinding tot Hulst voelt da ZVTM-directeur niets, omdat hij dit beschouwt als een ser vice-vermindering voor het pu bliek. Overigens vervallen de vervoerscijfers op deze lijn dienst wel wat tegen, aldus zijn commentaar. „We moeten voor al niet denken dat we er met het openbaar vervoer in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Als je de rijksinspectie hoort, wil len ze er alle avondritten weer uitgooien," zo zegt hij. Overigens heeft de heer Van Zuylen verklaard de toekomst niet pessimistisch tegemoet te zien voor wat de ontwikkelin gen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren betreft. Hij is van me ning, dat het nieuwe openbaar vervoer, zoals er dat sinds mei is, al een redelijk alternatief vormt voor het particuliere vervoer en om deze reden ook wil hij dat de autobussen zich zoveel mogelijk als personen auto's gedragen, daarbij „snel heid" maken en zo min moge lijk hoeven stoppen. (Zie verder pagina 2.) BELFAST (RTR) —De mi litante protestante Ulster De fence Association (Ulster de fensievereniging) heeft mee gedeeld dat na het komende weekeinde twee weken van „vrede en genade" zullen vol gen om de Britse overheid een afkoelingsperiode te bieden in wat gewoonlijk een gevaarlij ke tijd is in Noord-Ierland. De maatregelen zijn geno men in verband met d-e op tochten die de leden van de Oranje-orde, protestantse roya listen, in die tweede helft van juli plegen te houden ter vie ring van die overwinning van Willem III van Oranje in 1690 op de rooms-katholieke koning James van Engeland. SCURRY (TEXAS) (UPI) De 57-jarige Henry Shoemaker en zijn tante, Pebble Ho ward, waren er getuigen van geweest, dat een hond een jonge vrouw beet. Zij namen de vrouw in hun auto en brachten haar terug naar de plaats Scurry, waar zij woont. De vader van de vrouw ontstak in woede toen hij hoorde, dat zijn dochter gebeten was. Hij nam een geweer en be val Shoemaker en zijn tante naar de plaats te brengen waar de hond zijn dochter aanviel, op dat hij het dier kon doodschieten. Toen Shoemaker en zijn tante weigerden, schoot de man Shoemaker dood en vervolgens de vluch tende juffrouw Ho ward. PARIJS (AFP-DPA) De bevelhebber van een Frans oorlogsschip, het escorte-vaar tuig „Guepratte", dat woens dag een ware vloedgolf ver oorzaakte op het strand van de Franse Riviëra, Is geschorst, zo wordt uit bevoegde kringen in Parijs vernomen. De vloedgolf, die aan een meisje van 19 het leven kostte en dertig mensen verwondde, werd veroorzaakt doordat het schip met te grote snelheid te dicht bij de kust voer. De golf was wel 4 meten- hoog en liep 20 meter het strand op. Veel bootjes en strandstoelen ver dwenen zeewaarts. BRUSSEL (ANP) Bel gische rijkswacht en politie hebben het sterke vermoeden dat er in Nederland een ben de opereert die Belgische minderjarige meisjes naar Nederland lokt en ze vervol gens „terugverkoopt" aan de ouders. Deze bende zou in Belgische dancings etc. meis jes overhalen een trip door Nederland en met name naar Amsterdam te maken. Als de ouders door het wegblijven van de meisjes voldoende ongerust geworden zijn, zou den de Nederlanders contact opnemen met de ouders en aanbieden tegen een bepaald bedrag de meisjes op te spo ren en terug te brengen. De ze zaak is enkele dagen gele den aan het ltcht gekomen in de Belgische gemeente Lie- dekerke, een plaatsje even ten zuiden van Aalst. Daar meldde zich telefonisch een Nederlander die de ouders van een meisje, dat uit eigen beweging naar Amsterdam vertrokken was, meedeelde dat hij ervoor kon zorgen dat ze, tegen betaling van een bepaald bedrag, hun dochter zouden terugzien. Enkele dagen later belde de Nederlander en zei dat hij het meisje gevonden had en terug zou brengen. Bij zijn aankomst, met het meis je, in Liedekerke, vroeg hij echter een bedrag van 700 gulden voor „opsporings- en andere kosten". De man werd aan de tand gevoeld door de door de ouders ge waarschuwde rijkswacht. De ze droeg de man over aan de Nederlandse politie. Ook uit de omgeving van Gent heeft de Belgische poli tie klachten ontvangen van mensen die vanuit Nederland het aanbod gekregen hadden tegen betaling van een be paalde som hun verdwenen dochters terug te krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De prijzen zijn van half mei tot half juni met 0,2 procent gestegen. Dat was minder dan verwacht, Tot midden juni 'zijn de prijzen dit jaar met 4,4 procent omhoog gegaan. DRACHTEN (ANP) De 4- jarige Bouke Jan Siebers nit Utrecht is in het Koningsdiep onder Beesterzwaag verdron ken. Op een gegeven ogenblik werd de kleine tijdens het zwemmen vermist. BANT (ANP) De zes- rige Jan Monsma uit Warga (Fr) is gisteravond in de Lemsterva-art bdj Bant (Noord- oostpoldea-) verdronken. Het kind, dat met zijn oulders met de boot op vakantie was. viel overboord. In het Veluwemeer is de 7- jarige Robert Patrick die Jong uit Soesterberg verdronken. Het gezin waartoe de jongen behoorde, was gaan zwemmen bij het strand „Nulde". HET PROCES tegen Kozo Okamoto, de enige overleven de vain de Japanse zelfmoord- groep van drie main, die op 30 mei een bloedbad aanrichtte op de Israëlische luchthaven Lydda, begint op maandag 10 juli. De „meevaller" in de perio de mei - juni betekent een steun in de rug voor de opti misten, die denken dat de prijsontwikkeling dit jaar be neden de 7,5 procent zal blij ven, Zoals bekend berekende het Centraal Planbureau voor 1972 in eerste instantie een prijsstijging van 7 procent. Het halfjaarlijks rapport van de SER kwam onlangs al tot de conclusie dat de prijzen zeker tot 7,5 procent zullen oplopen. De Consumentenbond heeft heel nuchter vastgesteld dat men blij mag zijn wanneer de prijsverhogingen dit jaar binnen de 8 procent gehouden kunnen worden. Feit is, dat er nog verschil lende „dure" maanden moeten komen. Zo wordt verwacht dat de miljoenennota van de rege ring de prijzen dit naiaar ex tra onder druk zal zetten. Om voorlopig bij mei - juni t.e blijven: gestegen zijn de prijzen van groenten, vlees (vooral rundvlees), vleeswa ren, bloemen, woningtextiel en kapperstarieven. Kleding (vooral dames- en kinderkleding) werd iets goedkoper. Ook de benzine prijzen daalden. Vergelijkt men uitsluitend de gemiddelde prijsstijging van het eerste halfjaar 1972 met die van het eerste half jaar 1971, dan bedraagt de stijging 9,7 procent. (Van onze sportredactie) LUXEMBURG/BORDEAUX/ PUTTE. De dopingaffaire in de Ronde van Luxemburg, waarbij Jan .-Janssen en Wim Schepers zijn betrokken, is een uiterst verwarrende zaak. Gis teren maakten de organisators van de Luxemburgse ronde be kend dat de contra-expertise van de twee Nederlanders even als die van winnaar Rossiers, Bracke, David, Guimard en Vasseur ook positief was uitge vallen Wim Schepers hangt een le venslange schorsing boven het hoofd, indien de internationale wielerunie (UCI) het doping onderzoek in Luxemburg se rieus neemt. Hij nam het nieuws bijna laconiek op en til de er helemaal niet zwaar aan. „Want," aldus Schepers, „ik hoorde dat die controle niet goed is uitgevoerd. Ze hebben dat tweede onderzoek gelijk met het eerste gedaan, zonder overleg met, mij. Dat kan na tuurlijk nooit. Mijn ploegleider en ik zijn ervan overtuigd dat om die reden dat laboratorium onderzoek niet geldig is. We zijn bezig het goed uit te zoe ken en ik maak me sterk dat ik gelijk zal krijgen." Jan Janssen was wegens ver blijf in België gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Zijn vrouw Cora vertelde ook evenals Schepers dat de contra- expertise niet reglementair is verricht. „Jan heeft niet eens een contra-expertise aange vraagd," aldus Cora, die voor verdere inlichtingen verwees naar de KNWU, die volgens haar met de zaak bezig is. Kees Zweedijk, de voorzitter van de sportcommissie, zei van niets te weten. De straf, opgelegd aan Glas gow Rangers naar aanleiding van de ongeregeldheden na af loop van de Europa Cup 2 fina le is gehalveerd. De Schotten mogen nu een jaar niet mee doen aan internationaal voetbal De commissie van beroep van de UEFA bleek het dus niet met de gehanteerde strafmaat eens te zijn! Pellenaa-rs ligt in de contra mine met de directie van Goud- smit-Hoff. De uitlatingen van de Nederlandse ploegleider zijn echter hard aangekomen. Re den voor de behangselpapier fabrikanten de „Pel" tot de or de te roepen. Voor meer nieuw® zie onze sportpagina's. WIM SCHEPERS. (Van onze redactie buiten land) LONDEN In het Engelse lagerhuis is een forse rel los gebarsten over geheime finan ciële belangen van leden. De Britse regering zal de beschul digingen dat diverse politici en ambtenaren zich aan cor ruptie schuldig maken, met voorrang onderzoeken. Deze verzekering gaf giste ren de leider van het lager huis Robert Carr, na een vraag daarover van de leider van de liberale partij, Jeremy Thor pe. De zaak werd bekend door het faillissement van John Poulson, directeur van een ar chitectenbureau. Hij vertelde de rechter dat hij grote som men geld had betaald aan een conservatief en aan een socia listisch lagerhuislid, alsmede aan een hoge ambtenaar. Ook zei hij aan minister van binnenlandse zaken Reginald Maudling 22.000 pond te heb ben betaald, welk bedrag op verzoek v-an de minister dade lijk naar een liefdadige instel ling is gegaan. De overiige be dragen dlie hij betaald had, beliepen in totaoi 190.000 pond. DEN HAAG (ANP) De sportvissers moeten 's avonds langer kunnen vissen, en niet zoals nu bepaald is tot een uur na zonsondergang. De Tweede Kamerleden Scholten en Walburg (beiden ARP) hebben minister Lardii- nois van Visserij en staatsse cretaris Vonhoff van Recreatie hierom gewaagd; UTRECHT (ANP) „Het alleen maar vragen van advie zen heeft weinig zin. Uiteinde lijk zult u moeten hesluiten. U bent verantwoordelijk voor de hopeloos onduidelijke situatie waarin ongeveer 100.000 wer kende jongeren verkeren". Dit schrijft de Katholieke Wer kende Jeugd in een op felle toon gestelde brief aan de re gering. De KWJ eist van de rege ring dat zij zich niet aan haar verantwoordelijkheid onttrekt en op 1 augustus de nodige maatregelen voor de wenkende jeu-gd laat ingaan. De maatregelen omvatten als belangrijkste punt een re geling voor de betaling van de ene dag vorming of opleiding in de week, die wettelijk is voorgeschreven ma-ar die veel al wordt ontdok-en door me ningsverschillen over de beta ling. „Wij zijn en blijven van mening dat wanneer de rege ring geen compenserende maatregelen tot stand brengt, deze ene dag vorming of op leiding door d-e werkgever uit betaald moet worden", aldus de KWJ. Er is volgens de KWJ grote onduidelijkheid, met name in die beroepsgroepen waar wei nig per c.a.o. is geregeld. „Jongeren worden onder druk gezet di-e ene dag maar niet naar school of vormingsinsti tuut te gaan en door te wer ken", zo wordt gezegd. Een andere opmerking van de KWJ hierover: „De ene werk gever betaalt wel door, die an dere niet. Soms wordt wel doorbetaald als men in het ka der van het leerlingenwezen, een opleiding volgt en niet als men naar een vormingsinsti tuut wil gaan". De S-E.R, heeft de regering geadviseerd in afwachting van een volledige leerplicht tot 18 ja-ar een wettelijke interim- voorziening, bijslag voor werkende jongeren genaamd, in het leven te roepen. Dit om tegemoet te komen aan de re latieve achteruitgang van het gezinsinkomen en om de be reidwilligheid van de ouden om hun kinderen aan het par tiële onderwijs te laten deel nemen. te stimuleren.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1