TH DODE 0P- GESCHREVH BOOTD1HST BEGINT FLORISSANTE TWEEDE JEUGD Spoedig proces over gifvijver bij Bochum DE FEEST Windstilte en oorzaken van stinkende zee Rijn PA L L IE T ER, Geen mededeling «ver uitgaven van kroondomein 1959 binnenland buitenland GEMOR VLAK FELIX TIMMERMANS Pompbediende verzon overval Dertien mille spaargeld in kachel verbrand paplap iw pan Gekleurde telefoons Geboorte voorspellingen Woensdag 5 juli 1972 8 ENKHUIZEN Hoe meer bruggen, tunnels, dammen en d\jken, des te gemakkelijker en sneller het wegver keer. Maar ook: minder veren, ponten en bootdiensten en dat betekent tevens verlies aan rust en romantiek en aan een stukje eigen karakter van Nederland. Die ontwikkeling heeft wel een gevolg voor de toeristische industrie. Naarmate er meer gedwongen vervoer te water ver dwijnt, verplaatst de belangstelling zich naar de mogelijkhe den om als vakantieganger te gaan varen. Kondvaarten en toeristische bootdiensten tieren welig. Een bijzonder geval vormt daarbij de bootdienst tussen Enkhuizen en Stavoren. Tien jaar geleden leek het lot van deze oversteek over de voormalige Zuiderzee be zegeld. Aan twee kanten be concurreerd, door het weg verkeer via de Afsluitdijk en door een geëlektrificeerde spoorlijn over land, werden de verliezen van deze boot schakel tussen Holland en Friesland van jaar tot jaar hoger. Het belang van de verbinding was daaraan om gekeerd evenredig: in feite voer de boot alleen voor Daasterland en West-Fries land. Toen de NS de uit 1886 daterende verbinding wilden staken, ontstond het gebrui kelijke gemor in de betrok ken streken. Deze keer bleef het echter niet bij protesten in woord en geschrift. De provinciale besturen van Noord-Holland en Friesland en de belanghebbende ge meenten stelden zich garant voor de verliezen. De spoor wegen droegen de dienst over aan hun toen nog be staande waterdochter Reede- rij Koppe, die met één schip in de zomer een ocp toeris tisch verkeer afgestemde dienst ging varen. De drie Zuidterzee-reuzen „R. van Hasselt", „C. Bosman" en „W. F. van der Wijek" verdwe nen naar Rotterdam en Ant werpen, waar de eerste en de laatste hun dagen in de rond- en pleziervaart slijten, terwijl de „C. Bosman" als opleidingsschip dienst dlaet. Tussen Enkhuizen en Sta voren voltrok zich inmiddels een wonder. De dienst ging groeien en groeien en de geldgevers hebben veel min der behoeven bij te passen dan ze hadden voorzien. Sterker nog: het afgelopen jaar was er een klein over schot. Dit jaar is de dienstre geling tot zes vaarten per dgig in het. topseizoen uitge breid. De „J. H. D. Koppe" is vervangen door twee zeer comfortabele schepen, de „Dr. ir. F. Q, den Hollander" en de „Bep Glasius", beide afkomstig van de vloot van Koppe, die het niet heeft kunnen bolwerken en ook te water werd vervangen door NS-busdochter Naoo. De aldus tot nieuw leven gewekte bootdienst behield een plaatsje in het NS-dag- tochtenprogramma. Wie de boot van 12.50 uit Enkhuizen neemt, vindt om 14.10 aan de overkant niet alleen het die seltreintje naar Sneek en Leeuwarden, maar ook een reiswagen van de Zuidwest hoek gereed staan. Met die laatste wordt dan 'n middag rondrit door Gaasterland gemaakt. Voor velen zal het ©en openbaring zijn in het over wegend vlakke Friesland een landschap aan te treffen dat loet denken aan het zacht golvende profiel van Nor- mandie of Kent. De krijtrotsen heten hier kliffen, waarvan er één jaar lijks oip een winderige sep temberdag het trefpunt is van honderden Friezen, die dan de -Slag bij Warns ge denken, waarbij de Hollan ders in de zee werden gedre ven. Dat was niet in 1945, maar in 1345. Aan de oude landweg, hier en daar schitterend overwelfd door onder de wind gebogen bomen, is een krans van aardige dorpen ge regen, afgewisseld met bui tenplaatsen. Het Zeelaantje in het Rijsterbos geniet een zekere faam, omdat het een voor vreemdelingen onver wacht en overrompelend uit zicht biedt op wat nu het .IJsselmeer is en waarover eens de rijkbelaiden schepen van het Vrouwtje van Stavo ren deiniden. Het grachtje van Gaasterlands hoofd plaats, Balk, heeft zich een litteraire onvergankelijkheid geschapen: het is daar dat Herman Gorter zijn Mei-zang inzet. De toerwagen van de Zuidwesthoek passeert ook het kerkje van Wijckel, waar de vestingbouwer Menno van Coehoorn: „Den Frieschen Jupiter, met zijn dondersla gen, Den iFranschen Faëton bonst uit zijn Zonnewagen", zoals het grafschrift op het door Daniel Marot gebeeld houwde monument zegt. De rondrit doet ook Sloten aan, een stedebouwkundig miniatuur tussen de heuvels en de meren, en Hindeloopen dat de handen vol heeft om de op curiositeiten beluste toeristen met zijn bont be schilderde meubelstukken thuis te laten komen. Aan de voet van het oude kerkje trekken elf nog nieuwe, uni forme grafstenen de aan dacht. Het is de kleinste oor logsbegraafplaats van ons land, Blf boven het IJssel meer neergeschoten gealli eerde piloten vonden hier hun laatste rustplaats. Vijf van hen zijn, zoals op de steen staat, slechts „knoiwn to God". JOOP BARTMAN (Van onze correspondenties BONN. Het schandaal rond de „gifvijver" van Bochum zal binnenkort een gerechtelijke nasleep krijgen. Na een maan denlang onderzoek stelde het parket van de stad gisteren ze ven personen officieel in staat van beschuldiging. De voornaamste van hen is de 37-jarige Josef Maluga, die de enige eigenaar is van een „ver- nietigingsbedrijf" van het sterk giftige cyaniide, dat door de metaalindustrie voor de veredeling van metaal ge bruikt wordt. Hoewel Maluga niet over de technische installaties beschik te om het cyanide onschadelijk te maken, had hij bij 260 staal fabrieken in Duitsland en Ne derland opdrachten los weten te kloppen. Terwijl hij voor wendde het gif voor bedragen van tussen de 80 en 130 gulden per ton onschadelijk te maken, liet hij het in een vijver van de Bochumse buitenwijk Gerte werpen. In de tijd van januari 1970 tot juni 1971 verdween er op die wijze een hoeveelheid van 1105 ton cyanide bevatten de zouten. De zaak kwam aan het licht toen Maluga zijn 34-jarige em ployé, de chemicus Hermann Schalhorn, na een menings verschil ontsloeg. Schalhorn openbaarde hierop het schan daal, maar desondanks behoort ook hij tot de aangeklaagden. De vijf overige beschuldigden zijn expediteurs en chauffeurs, die het cyanide naar de gifvij ver reden, hoewel zij op de hoogte waren van het gevaar. Op de 40 pagina's van de aan klacht, waaraan zeven deskun digen meewerkten, worden Maluga en zijn handlangers van bedrog beschuldigd, omdat zij 300.000 mark voor niet ver richte en valselijk voorgewen de werkzaamheden geïncas seerd hebben. Bovendien luidt de aanklacht dat zij de volks gezondheid in gevaar gebracht hebben. De gifvijver was na melijk direct verbonden met de rivier de Ruhr, die voor drinkwater wordt gebruikt. In Amsterdam is gisteren bekend gemaakt dat er pogingen in het werk zullen worden gesteld om de „Amsterdam" te bergen; de koopvaarder van de Verenigde Oostindische Compagnie, die op zijn eerste reis (in 1749) voor de Engelse kust zonk. Archeoloog Peter Marsden van het Lon- dense Guildhall Museum schenkt wijn uit het schip aan journalist Vernon Leonard, wiens blad „Holland Herald Magazin" de actie is gestart. Men wil het schip terug naar Nederland brengen. AFL 10 Terwijl zij, al wandelend in dien hof, den pastoor afwacht ten. zetten Pallieter, Chariot en Marieke onder de lommerte van den kastanjeboom een lange tafel van planken op scfaraagskens- Ze sloegen er een blauw-geruit laken over en bedekten het met helge bloemde telleren, glinsterende glazen, messen, lepels en vor- ketten. Een dichte root van ddkbe- stofte wijnflessen stond don ker van het ene tafel-eind naar het andere: het waren als achtereenlopende begijntjes, en in de lommerte lagen twee grote tonnen bier. Na een kwarlierken kwam de pastoor met een lange ste nen pijp den hof binnenge wandeld. Ieder zette zich rond de tafel, en de schaduw tem perde blauwachtig de felle kleuren hunner ruisende kle ren. Terwijl zij over 't een en' t ander spraken, wachtend naar het eten, hielden er endgen, van ongeduldigen eetlust, hun nen lepel reeds vast. en zagen, met hun gedachten in de keu ken, over de beemden en de landen, die verlaten in de zon lagen te blinken. Daar kwam Chariot met een grote soepterrien afgelopen- Zij schepte in, Meld haren mond geen Ave Maria stil, en zocht voor ieder naar veel fri- kadellekens. De pastoor maakte alsdan een fcruisken en bad stil: de anderen deden hetzelfde en Chariot bleef rechtstaan, de ogen gesloten en de vette han den saamgevouwen op haar dikken buik. Daardoor was er een ogen blik van aandoenlijke stilte, waarin volschietend een jong haantje van op den mesthoop kraaide. fin dan begonnen de lepels te gaan en 't gesloeber vain de vele monden- Als hunne soep ledig was, wierden er al pijpen aangesto ken, en toen stand Pallieter recht en sprak: „Nichtjes en kozentjes van Chariot, ge got Mer allemaal veul ete, want er is veul geried gemokt, 't moet allemol oep! En daaroem zeg k, dat de vier mense die 't minste zullen ete. staaltje moete trekke. en dat den dië die het kleinste strooike trekt, mè zan bioete aehterkake in een telloor rijstpap moet gon ritte!" Dat werd met luid gelach aanvaard, en toen is er daar gegeten en gedronken lijk op een feest van Jupiter. Niemand wilde de schande andergaan van het belachelijk ste gedeelte zijns Idchaams te vertonen. En de vrouwen zo wel als de mannen, ze duwden het eten er in, ze deden om ter meeste; de een wilde niet onderdoen voor de andere. En er kwam achtereenvol gens in overvloed: tarbot met aardappelen, hesp met labo- nen, kalfsgebraad met asper- giën, Kempische kiekens met salaad, een heel speenvarken, met bril voor de oogskes en appelsien in den snuit, hon derd meters worst met witte kool en er werd daarvan gege ten, opgeladen en bij geschept dat het zweet hun op het voorhoofd stond en in hun tel loor lekte. En om alles beter in hun maag te krijgen, goten zaj gedurig van het koele bier en den fijnen wijn door hunne keel, zonder kloeken of slik- ken, lijk door een stoofbuis. Het was een lawaai en ru moer. en er werd gelachen als er een wat te weinig at. en op voorhand victorie gekraaid en gezongen- De zon en de lommer speel den op hunne rode gezichten en glansden helder op de stij ve kielen en op de zijden halsdoeken; en daarbuiten, over de haag, schitterde de lenige Nethe, en strekten zich de rustige zondagvelden uit. Er hengen zoete liederen in de bomen, en dé aangename reuk der stoverijen wandelde in het veld. Pallieter, die nevens Marie ke zijn plaatsken had gezocht, zat zich soms krom te lachen, als hij die vretende mensen zag. Charel Verlinden, een dikke boteropkoper, liet de karbona den met peekens en erwten passeren- „Ik zai straks man scha wel inhale", zei hij- Maar iedereen begast hem uit te la chen, en zij verkneukelden er zich reeds in, zijn groot ach terste te zien. De buiken zwollen, en drie mensen stonden te wachten voor 't vertrek. En nog kwam er maar gediurig aan vers eten. Een jonige boer wierd ineens bleek, liep achter een boom, lijk een ezel balkend, braken, èn kwaim terug zegigende: ,.'t Is niks". Hij dronk zijn glas wijn leeg en ontstak een verse sigaar. Marieke gaf maar heel- dar stukken vlees aan Loebas en meneer pastoor zei: „Drinken is ook eten"- Deze voelde zich beschermd door zijn soutaan, en dronk maar den ouden zwarten wijn. Chariot kan bijna niet meer. „Ik hem nog kans mè het staaltje te trekken!", zei ze. Dan wierd er eerst fijn gela chen en men zong ai van; „Chariot is van de brug het water in gevalle!"- Er kwamen nog loze vinken met bloemkool enzovoort- Er was een aangename angst, en honderd zottigheden werden er verteld. Men dronk maar. en de wijn sloeg naar het hoofd. Maar toen kwam de voorlaatste schotel; jonge dui ven met kriekenspijs. Stans gaf haar kind van de spijs met haren vinger, dat hij seffens eo rood werd als een indiaan tje. Een boerenknecht bracht een tweede schotel, maar de kleine sloeg er zijn pollekens in, en de telloor viel met de duifkems jn stukkken op den grond; tot veler verheuging, want ze waren raar die nog appetijtelijk aten. Stans gaf daarop heur kind een schudding en de kleine begon brand en moord te schreeuwen- Zij opende haar jak. wrong er een dikke witte borst uit, en stak ze in 't roodbekriekt gezicht van 't schreeuwend jong. De kleine sloeg er zijn vettige hande kens op en begost te zuigen, 't Rood van zijn gezichtje plakte seffens op haar witte borst. Men werd uitbundig- Pallie ter die Marieke nevens hem voelde, dat schone kind, nam haar in de lenden, en drikte met bekriekten mond een kus o-p haar wang waarop een rood plaksken bleef, en seffens wierd al wat vrouw was, door het mannenvolk gekust- Het was een gelach en getier waar bovenuit het kind kraaide. Stans vergat de borst in haar jak te steken en zij zwabberde en waggelde mee met de lach- schokken van haar dik lijf. Glazen vielen kapot en fléssen rolden van de tafel. (Wordt vervolgd) („Pallieter" van Felix Tim mermans, uitgegeven door P.N. van Kampen en Zoon, Amsterdam). DEN HAAG (ANP)— Om dat het vermogen van het kroondomein 1959 een particu lier karakter heeft en de in komsten en uitgaven door de kroondrager in privé worden genoten respectievelijk gedra gen, worden geen mededelin gen verstrekt over de exploi tatie-uitgaven. Aldus heeft staatssecretaris Van der Stee van Financiën, mede namens premier Biesheuvel, minister Lardinois van Landbouw en staatssecretaris Vonhoff van CRM gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van d» Tweede-Kamerleden Voortman en Van der Doel (beiden PvdA.) De schriftelijke vragen, ge steld op 30 mei jongstleden, hcindelden over de exploitatie resultaten van de kroonde- meingronden bii het Loo. MAASTRICHT (ANP) De 27-jarige Maastrichtse pompbediende H. van L. heeft bekend de overval te hebben verzonnen, die zaterdag op hem zou zijn gepleegd en waarbij drieduizend gulden zou zijn buitgemaakt. Tegeno ver de politie verklaarde de pompbediende, dat de overval ler hem een klap op zijn hoofd bad gegeven, waardoor hij bewusteloos was geraakt Omdat de man een helm op had, wantrouwde de politie zijn verhaal. Nader aan de tand gevoeld gaf de pompbe diende toe, de overval te heb ben verzonnen. Het geld hiad hij nodig om een tekort in da kas aan te vullen, zo verklaar de hii. PRESIDENT Houari Boume- daenne van Algerije heeft een decreet ondertekend dat de straf van alle terdoodveroor- deelde gevangenen in Algerije in gevangenisstraf verandert. Het is genomen op de voor avond van de tiende verjaardag van Algerije's onafhankelijk heid. DE HAGENAAR C. A. Davids heeft bü het opknappen van zijn woning onder de vloer twee kistjes met munitie uit de tweede wereldoorlog gevonden, die daar vermoedelijk destijds door zijn vader waren verbor gen. (ADVERTENTIE) EDE (ANP). In We- kerom (gemeente Ede) is een man tot de ontdek king gekomen, dat zijn spaargeld van bijna 13.000 gulden aan bankbiljetten grotendeels is verbrand. Hij had het geld in een portefeuille in de asla van een kolenkachel ver stopt en dat ook tegen zijn vrouw gezegd. Zij was dit kennelijk vergeten, want toen het 's avonds een beetje koud in huis werd, stak zij de kachel aan. Na de ont dekking van de ramp liep de man direct de hulp van de politie in, die de restanten naar de bank bracht, waar men nu bekijkt hoe de strop tot een minimum kan worden beperkt. DEN HAAG (ANP) Een periode met rustig weer en weinig wind en een ro yale aanvoer van voedings- zouten door de Rjjn hebben de uit zee komende door dringende stank veroorzaakt die de afgelopen dagen de badgasten langs de Noord zeekust van noordelijk Noord-Holland heeft gehin derd. Het rijksinstituut voor visse rij-onderzoek te IJmuiden is daar door onderzoek op zee en in een laboratorium achter ge komen. Rust, en zouten gaven een planktonorganisme, genaamd diatomee coscinodiscus coscinus de kans zich sterk te ontwikke len. Vrij snel sterven de plank- tonorgamismen echter af, zin ken naar de zeebodem en ver rotten. Daardoor raakt de zuur stof op, waardoor bodemorga nismen zoals wormen, krabben en kleane visjes stikken en op hun beurt ook verrotten. Het verschijnsel doet zich voor in een strook zee langs de kust van ongeveer 18 kilometer lengte en 900 a 1000 meter breedte. Dit gebied heeft de neiging zich naar het noorden te verplaatsen. Eergisteren lag de zuidgrens bij Egmond, gis teren strekte het gebied zich uit van Bergen aan Zee in het zuiden tot Callantsoog in het noorden. Ten noorden van Callantsoog was de bodemfauna gistermor gen nog springlevend, maar in het oppervlaktewater krioelde het wel al van het genoemde plankton. Waarschijnlijk zal dat over een dag of wat af sterven en naar de bodem zak ken, waardoor ook hier het wa ter zuurstofloos zal worden met de bekende stank als bij verschijnsel. De theoretische mogelijkheid bestaat, dat het gebied door deze noordwaartse verplaatsing de Waddenzee be reikt. Voor dit door de natuur ver oorzaakte ongerief zal de na tuur een remedie moeten bren gen die op zichzelf ook niet zo gerieflijk is: er zal een periode j met harde tot stormachtige wind nodig zijn om de water massa's voor de kust zo om te woelen dat de zuurstofloosheid verdwijnt. In 1964 heeft dezelfde plank tonsoort in Zeeland en voor de Nederlandse kust soortgelijke verschijnselen veroorzaakt. Brieven voor dexe rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikafie zullen den vermeld worden. Slechtt bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en edres zijn den blf de redactie bekend. Publikatie van brie* ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Terug van vakantie las ik in. uw blad van 24psto het ant woord van de heer Kuin (di recteur telefoondistrict Bre da). Het spijt mij te moeten zeg gen, dat dit antwoord mij nog geen bevrediging kan schen ken. In de berichtgeving stond toch duidelijk, dat heel Neder land volgend jaar van gekleur de telefoons zou worden voor zien en nu lees ik, dat dit helemaal de bedoeling niet is. Waar kwam dit bericht dan vandaan. Ik blijf het waanzin vinden, dat de PTT die met verlies werki, bij haar jaarlijkse nieuwe inkopen een gedeelte in kleiur gaat bestellen, omdat er misschien enkele gegadig den zijn die in hun interieur een gekleund toestel wensen en daarvoor iets extra's willen betalen. Er zullen dus onge twijfeld van die verschillende kleuren toestellen een belang rijk aantal overblijven, omdat er geen interesse voor is. De enige mogelijkheid is dan, wanneer er toestellen vervan gen moeten worden, de duur dere gekleurde toestellen hier voor te gebruiken met als ge volg weer een verlies voor de PTT en wij dan maar weer hogere tarieven betalen. Ik blijf er bij, dat de huidi ge grijze toestellen het overal goed doen en dat de hogere vergoedingen voor een bijzon dere uitvoering de extra-in vesteringen nooit zullen dek ken. OOSTERHOUT J. VEENENDAAL Naar aanleiding van het verrukkelijke artikel van Wim Wennekes over de „helder ziende-uitvinder", Martien van Bergen, in „Vrij Uit* van zaterdag 1.1. een verhaal tje, waarvan ik indertijd ook smulde. In New York verdiende een aggenebbisj schlemiel een ver mogen met geboortevoorspel ling. Zijn cliënten waren bijna altijd doodnerveuze a.s. va ders of grootvaders die voor het eerst van hun leven tot deze status verheven hoopten te warden. De helderziende voorspelde altijd a raison van 50 dollar een zoon en schreef dan in een groot boek in het bijzijn van de klant naam en adres in met daar achter, zon der dat de ander het zag, het woord „dochter!!!" Kwam er na enige maanden een briesende bedrogene zijn geld terugeisen omdat de voorspelling fout was, dan leg de dé helderziende hem met een superieur gebaar het boek voor en zei: „Mis meneer, ik heb het u goed voorspeld, maar in de zenuwen hebt u het zeker niet goed begrepen. Dat komt wel meer voor, in ieder geval hartelijk gefelici teerd met uw dochter". Meest al kreeg hij dan toch nog een sigaar van de gelukkige vader of opa. AARDENBURG S. VAN JELGERSHUIS (ADVERTENTIE) Zwanel Shag?

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 8