neo kolonialisme of symbool voor onderdrukking CHINESE VLAG IN AFRIKA: symbool tegen DUITSER ONTWIKKELT REVOLUTIONAIRE BEVLOEIINGSMETHODE Armen zijn niet welkom in Djakarta „De verouderde opvattingen over China moeten nu snel verdwijnen' Akkerland in landen met weinig water AMBITIES BIJGEDRAAID REVOLUTIE LEGER Proefinstallaties in Tunesië en Griekenland binnenland buitenland WONDEREN BOEREN PLATGEBRAND een militaire staatsgreep werd afgezet en Chinese di plomaten het land uit wer den gezet. Andere Afrikaanse landen begonnen eveneens Chinese diplomaten uit te wijzen. Met het uitbreken van de culturelerevolutie in China verdwenen bijna alle Chine se gezanten van het toneel. De houding van enkele Af rikaanse landen is het afge lopen jaar met 180 graden bijgedraaid. „Verouderde op vattingen over China moeten nu snel verdwijnen", schreef de Ethiopische „Herald" na de toelating van China tot de Verenigde Naties. „Het land is een vredesmacht en vormt •geen bedreiging voor de or de", aldus het blad. Dit is duidelijk ook het standpunt van Senegal, Ghana, Kame roen en andere Afrikaanse landen, die zich in het verle den van China hebben gedis- tancieerd, maar die geloven dat China zich correcter zal gedragen nu het interna tionaal is aanvaard. Andere Afrikaanse staten zijn daar nog niet zo zeker van. Hoe sterk de standpunten van de Afrikaanse landen over de waarde van de Chinese in vloed op het continent uiteen lopen, blijkt wel uit de stem menverhouding binnen de Ver. Naties over de toetre ding van de Chinese volksre publiek. 19 Onafhankelijke zwarte Afrikaanse staten steunden de toetreding van China tot de Verenigde Na ties, terwijl 14 zich er tegen uitspraken. In Kinshasa in Zaire werd op de radio gewaarschuwd na het bekend worden van de uitstoting van Taiwan en de toetreding van de Chinese volksrepubliek tot de Vere- nide Naties, dat ondanks Pe- kings „honingzoete beloften" Mao nog steeds ambities koestert in Centraal Afrika. Aan de andere kant van de rivier de Kongo ligt Brazza ville, waar de Chinezen hard aan het werk zijn om staats boerderijen te bouwen. Westerse diplomaten in Lagos zijn niet bezorgd over de Chinezen, die nahr hun overtuiging geen bedreiging vormen voor de westerse en Afrikaanse belangen. Zij wijzen op de trotse strijd voor onafhankelijkheid in de Afrikaanse staten en hun streven naar onpartijdig heid. „De meeste landen van de derde wereld zullen eerder het maoïsme bewonderen dan het in de praktijk bren gen. China's ijzeren discipli ne, corruptievrije bureaucra tie en onbuigzame toewijding schrikken de Afrikanen af, die zo ongeveer de grootste pretmakende kapitalisten van de wereld zijn", aldus een westers diplomaat. „Geen enkele Afrikaanse di plomaat wil met vakantie naar Peking of zijn kinderen naar een Chinese school stu ren of Chinese goederen ko pen", aldus een andere wes terse diplomaat. „Zij gaan al lemaal naar Engeland of Frankrijk, de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie". Haile Selassie: lening van 84 miljoen dollar. Tijdens het hoogtepunt van de Chinese subversieve ac ties in Afrika verklaarde Tsjou na een reis langs tien Afrikaanse landen: „De toe stand in Afrika is rijp voor een revolutie". In drie jaar tijd scheen daar een einde aan te komen, toen de Gha- nese pro-Chinese leider Kwame Nkx-umah tijdens zijn verblijf in Peking door De poreuze kunststof- slangen worden, zoals hier in Tunesië, machinaal in de grond ingegraven. Later kan de hele bevloeiingsinstalla- tie volautomatisch worden bestuurd. LAGOS (AP) De vuurrode vlag van de Chinese volksrepubliek hangt slap omlaag van de nieuwe Chinese am bassade in de zwoele lucht van de Westafri- kaanse hoofdstad. Het is het symbool van de Chinese invloed op een continent, dat scherp verdeeld is over de-toe nemende Chinese activi teit. De erkenning van China door Nigeria, dat van alle Afrikaanse sta ten de grootste bevol king heeft, betekende een belangrijke over winning voor het diplo matieke offensief van de Chinese volksrepu bliek in Afrika. Voor sommige Afrikaanse lauden is de Chinese vlag het symbool tegen het „neo kolonialisme". China kan voor hen als bevriende su permacht hxin belangen in de veiligheidsraad van de Vere nigde Naties verdedigen. Voor andere Afrikaanse lan den betekent de Chinese vlag het symbool voor onder drukking en machtsoverna me, die de Chinezen volgens sommige Afrikaanse leiders in woord hebben afgezworen, maar niet in de geest. Wat haar motieven ook mo. gen zijn, China is druJk bezig haar invloed in Afrika xiit te breiden. In één jaar tijd is de Chinese volksrepubliek door negen Afrikaanse staten erkend: Ethiopië, Nigeria, Kameroen, Sierra Leone, Guinee, Togo, Rwanda, Sene gal en Ghana. Er zijn andere voorbeelden van de groeien de Chinese invloed in Afri ka: tijdens een zesdaags be zoek van Haile Selassie van Ethiopië aan Peking kreeg hij een lening van 84 min. Am. dollars voor de ontwik keling van de_ Ethiopische landbouw. China heeft 400 min. dollar geïnvesteerd in de Tanzam spoorweg, die de kopermijnen van Zambia met Dar-Es-Salaani aan de Indische Oceaan verbindt. De invloed van China is doorge- Kwame Nkruhma: afgezet tijdens China-reis. dx-ongen in Mauritanië aan de Westkust, waar de Chine zen een haven in Noulbchott, de hoofdstad, zullen aanleg gen. In Kongo Brazzaville, het voormalige Franse KSngo, hebben de Chinezen ei-in toe gestemd om het potentieel van het Kongolese leger zo wel in uitrusting als perso neel uit te breiden. De Chi nezen hebben ook medische centra in Mauretanië opge licht en in Mali hebben zij de suikerproduktie ontwik keld. Bovendien leiden zij guerrillastrijders op om de blanke regimes in Zuid-Afid- ka, Rhodesië en in de Portu gese koloniën omver te wer pen. In Zambia bouwden de Chinezen wegen, in Somalië bronnen, in Guinee een siga- rettenfabriek en in Sierra Leone hebben zij de aanleg van rijstvelden ter hand ge nomen. In Nigeria delen zij kleine rode Mao-boekjes uit, in Algerië helpen zij bij de bouw van een aardewerkfa- bx-iek. Er zijn geerr exacte cijfers van de Chinese hulp aan Afrika bekend. De schat tingen lopen uiteen van 150 miljoen dollar tot300 mil joen dollar over de periode vanaf het einde van de vijf tiger jaren tot 1969. De meeste hulp gaat naar de speciale bondgenoten van China: Algerië, Mauritanië, Tanzania, Kongo-Brazzaville en Guinee. De Chinezen schijnen van tactiek veran derd te zijn, sinds de eerste jax-en van de Afrikaanse on afhankelijkheid elf jaar gele den, toen zij met revolutio naire retoriek en instruc teurs in subversieve activi teiten kwamen. In Ghana hebben de Chinezen een ge heim opleidingskamp voor guerrillastrijders, die worden geti'aind om te vechten tegen de blanke minderheidsi-ege- ringen in Afrika. In klimaatkamers en kassen test dr. Wolfgang Stander (tweede van rechts) zijn revolutionaire ondergrondse bewateringsmethode. Bij een kwart van het anders gebruikelijke waterverbruik kan een veelvoud van de huidige oogstop brengst worden bereikt. DJAKARTA (UPI) De hoofdstad van Indonesië is be zig snel te veranderen in een stad voor de in opkomst zijnde elite, waar geen plaats is voor armen. „Ik wil niet, dat deze stad een tweede Calcutta wordt", heeft de burgemeester van Djakarta, Alj Sadikin, ge zegd. Twee jaar geleden ver klaarde Sadikin de stad „ge sloten" voor de werklozen, die door overbevolking en de ge volgen van het invoeren van moderne landbouwmethoden him huizen op het platteland van Java hebben moeten ver laten. In 1969 een jaar voordat Sa dikin de armen ging weren, stroomden er meer dan 50.000 naar de stad. Tijdens 1971 liep dart aantel terug tot 16.885. Onder het bestuur van Sadi kin laat Djiakarta alleen dege nen, die kunnen bewijzen dat zij in de stad te werk gesteld kuinnen worden en in staat zijn bij de stadsfunctionaris- sen een borgsom neer te tel len, die tweemaal zo hoog is als het bedrag voor hun terug reis. Nadat Indonesië in 1948 on afhankelijk was geworden heeft Djakarta, tot dan toe Ba tavia geheten, meer dan vier maal zoveel inwoners gekre gen. Het zijn er nu 4,5 mil joen. Deze twintig jaren van onbeheerste groei gingen ge- paar 1 met economische wanor de in het land. Terwijl oud-president' Soe- karno zijn hoofdstad vol bouwde met miljoenen dol lar's kostende monumenten sti'oomden zijn landgenoten de stad binnen en bouwden krot- tenwifSèn langs de spoorlijnen en in de moerassen rond. de stad. Honderden gingen zelfs wonen in de riolen onder de straten. Sadikin, die twee jaar gele den door de Matsaysay-stdch- ting wei'd onderscheiden yoor de „wonderen", die hij in een stervende stad had verricht, begon in 1967 Djakarta op te vijzelaa. In dat jaar had slecht? 15 procent van de wo ningen in de stad elektrisch licht en nog minder hadden stromend water. Vorig jaar begon Sadikin enige orde te scheppen in de verkeerschaos in de stad en nam hij maatregelen om de seizoenmigratie van 200.000 armen te keren. Hij verklaarde het centrum van de stad tot verboden zone voor de „betjaks" de driewieli- ge fietsen, die het voornaamste transportmiddel voor zowel mensen als goederen vormden. Van zes uur 's ochtends tot tién uur in de avond mogen zij er niet komen. Sindsdien heeft Sadikin de verboden zo ne nog uitgebreid. Toen de maatregelen wex'd ingevoerd waren er 120.000 betjaks in Djakarta. Elk voer tuig betekende werk voor twee mannen, die elkaar bij het moeizaam zwoegen op de pedalen aflosten. Soms waTen er wel 250.000 betjakrijders, die het geld verdienden voor het levensonderhoud van bijna een miljoen vrouwen en kin deren. De meeste betjakrijders wa ren kleine boeren uit Java, die na het planten van de rijst naar de stad gingen tot de oogsttijd. Hun magere inko men van ongeveer f 1,50 per dag betekende dikwijls het enige baar geld dut hun gezin tc zien kreeg en maakte het mogelijk dat een groot gezin op een klein boerderijtje in leven kon blijven. Sinds het vér bod zijn er naar schatting 20.000 betjaks uitgevallen. Hun taak is over genomen door moderne stads bussen en kleine, driewieldge motortaxi's. De overgebleven betjakrijdex's hebben het moei lijk. Zij moeten in de buiten wijken aan de kost zien te komen. In maart stremden 3000 boze betjakrijders het verkeer in de drukke wijk Chinatown en vielen bussen, geparkeerde au to's en voorbijrijdende auto mobilisten aan, nadat een van hen op een straathoek door een bus was gesneden en bij dat ongeluk bewusteloos was gex-aakt. Meer dan 175 betjak rijders werden gearresteerd bij het herstellen van de or de. Wanneer nu na tienen de betjaks het centrum in rijden fietsen zij traag midden op de wegen en dwingen de automo bilisten tot stapvoets rijden en voorrang geven. Tegelijk met de maatregelen tegen de betjiaks heeft Sadikin verboden op straat markt- krampjes op te richten waar eenvoudige maaltijden van thee en gebakken, bananen verkocht wonden. Met vrachtwagens vol poli tiemannen werd er tegen op getreden. Wanneer de eigenaar zijn vernielde stalletje weer opbouwde werd het door de politie eenvoudig platge brand. Sadikins strijd tegen de ar moede lijkt nog maar pas be gonnen. Het ligt niet in zijn macht de oorzaken op te hef fen, die de armen naar de stad drijven. Java is een van de dichtstbevolkte gebieden ter wereld en de campagne voor geboortenregeling staat nog in de kinderschoenen. Ongeveer 80 procent van de Javaanse bevolking kan net in leven blijven met de verouderde en ingewikkelde methode van rijstbouw. Zelfs de grote zeis wordt hierbij niet gebruikt uit vrees voor vermindering van de werkgelegenheid. De rijst wordt uit traditie geoogst met kleine- kromme mesjes die slechts iets groter zijn dan een zakmes. De groene revolutie brengt echter langzamerhand nieuwe methodes, die het werk van miljoenen boeren in gevaar brengen. Werkloos en ontwor teld zoeken zij him toevlucht in de stad. „Voor een hongeri ge boer zijn zelfs de vuilnis hopen van de stad aantrekke lijk", aldus een deskundig*. KARLSRUHE (DAD) Dr. Wolfgang Stander van het Polytechnisch Instituut in Karlsruhe heeft een revolutionaire bewateringsmethode ont wikkeld. Behalve in Duitsland zelf z^ijn er al succesvol werkende proefinstallaties geïnstal leerd in Nabeul (Tune sië) en in de laagvlakte van Argolis in Grieken land. Binnenkort zullen in Koeweit en op de Ca- narische Eilanden instal laties worden gebouwd. De methode die Stander heeft, ontwikkeld gaat uit van onderaardse water voorziening. Wat technici en agrono men lange tijd voor een utopie hebben gehouden, wordt al ongeveer een jaar in Tunesië en Griekenland met succes in praktijk ge bracht. In Tunesië bijvoor beeld werden met de nieu we bevloeiingsmethode bin nen tien maanden drie oog sten met slechts een kwart van het anders gebruike- lijke waterverbruik binnen gehaald. Voordien kon in Nabeul ten hoogste tweemaal per jaar ge oogst worden. Voor de Grie ken bouwde Stander niet al le eneen zuinige bewaterings- installatie voor hun „dorstig land", hij verschafte hen zelfs een rijke zoetwaterbron, ^ie thans de hele laagvlakte van Ai-golis voorziet. De onderzoe ker uit de Bondsx-epubliek had uitgevonden, dat niet ver van de kust bij Nauplia een sterke zoetwaterbron in de zee uit mondde. Met behulp van een boogwal van beton gi'ensde hij de zoetwaterbron van het zou te zeewater af en kreeg zo voldoende hoeveelheden water voor zijn bevloeiingsinstalla- ties. De onderaardse bewaterings- installaties bestaan uit poreu ze kunststofslangen, die onge veer 50 cm diep in afstanden van een tot twee meter in gegraven worden. Gemeten naar de hoge kosten voor be- sproeiingsmstallaties zijn de onderhoudskosten voor onder- gi'ondse bewatering gering. Daar men de watertoevoer zo sturen kan. dat de vochtig- heidsgrens 10-20 cm onder het aardoppervlak eindigt, liggen weliswaar de wortels van de cultuurgewassen nog in het vochtige gedeelte van de grond, maar blijft het in de bovenste bodemlagen liggende onfcruidzaad in het droge en kan niet ontkiemen. Omdat het grondoppei'vlak droog blijft, gaat ook geen water- door verdamping verloren en er ontstaat ook geen verrij king met zout. Door de nauw keurig gedoseerde watertoe voer kan de mestvoorziening ook gestuurd worden. Voor de planten schadelijke overbe mesting wordt vermeden. Me ren en het grondwater blijven vrij van chemicaliën. Als de bewateringsinstallatie optimaal gebruikt wordt kan men met water van een bepaalde tem peratuur of door het inblazen van luchtzuiurstof, kooldioxyde of hormonen direct in het groeiproces van de planten in grijpen. Men kan de oogsten naar voren verschuiven en de veldvruchten dan laten rijpen, als dit in marktpoÜtiek op zicht het gunstigste is. Omvangrijke pogingen hebben aangetoond, dat de onderaardse bewaterings methode van Stander voor vele landen landbouwkun dig nuttig kan zijn. Bijna dagelijks komen er in Karls ruhe aanvragen binnen, waarin om advies over be- wateringskwesties wordt gevraagd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4