Kampbewoners leven als vee „WIJ ZIJN DE NEGERS VAN NEDERLAND" Kinderen worden gebeten door ratten „KRITIEK NIET GERECHTVAARDIGD" „Alternatieve groepen even verdeeld als de VN" ANWB-waterkaarten van Veersemeer kloppen niet DIAMANTEN HUWELIJK IN VLISSINGEN STICHTING OVERWEEGT AANKLACHT IN TE DIENEN TEGEN VERANTWOORDELIJKEN VAN GEMEENTE SAS VAN GENT Onbestendig zomerweer WIR 3 NIEUWE MWB&IÜES BUK AMRQBMK Behoeftige omstandigheden zit woonwagenbewoners hoog stad streek STRANDWEER Geen opruiming van olietanker Hugo VERPLICHT BEWIJZEN ZEEUWS DAI-DONG PAAR: Krabbendijke Belangetjes Successen voor ruiters Reimerswaal Woensdag 5 juli (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Edelacht bare: er heersen daar menson terende toestanden. Kinderen worden gebeten door ratten, zo groot als jonge honden. Er kan elk moment een besmette lijke ziekte uitbreken. Er zijn maar twee privaten voor 25 wagens, die door de gemeente reiniging nooit worden schoon gemaakt. Kortom: het kamp is een bron van ziekten en vormt een directe bedreiging van de volksgezondheid". Met een betoog van deze strekking heeft de juridisch adviseur van de stichting be langenbehartiging woonwa genbewoners, W. de Vries, gis teren voor de Terneuzcnse kantonrechter een beeld ge schetst van de toestand, zoals die momenteel heerst op het woonwagenkamp van Sas van Gent. Hij verdedigde de zeven woonwagenbewoners, die op het matje zijn geroepen, om dat ze in mei van dit jaar hun wagens buiten het woonwa genkamp hadden gezet. „Uit noodweer", aldus De Vries, „want het was in het kamp niet meer te harden". Ze over traden daarmee wel de wet. De officier van justitie eiste vóór het vurige pleidooi van De Vries een voorwaarde lijke straf. Rechter mr. C. van Hees bleek toch zo onder de indruk, dat hij heeft besloten om de zitting te verdagen, zo dat er ook getuigen gehoord kunnen worden. Hij wil onder andere van de Sasse overheid horen, hoe de vork in de steel zit, zonder oplegging van straf. Ook aan de eisen in de nieuwe woonwagenwet voldoet volgens De Vries het kamp in geen enkel opzicht. „De staan plaatsen zijn wel verhard", al dus zijn betoog, „maar niet deugdelijk, want het zit vol gaten. Niemand Iran toch een medeburger dwingen stand plaats te kiezen op een vuil nisbelt. Het kamp is 2 jaar geleden al afgekeurd". De uit lating van waarnemend-burge meester Colsen, die verklaard zou hebben, „tevreden te zijn met de steun van de rechter", is een opmerking die aile per ken te buiten gaat, aldus De Vries. „De gemeente haalt het huisvuil nog niet eens op" de woonwagenbewoners kunnen volgens hem geen kanten uit omdat alle centra vol zitten. Limburg komen ze niet in, Aan de provincie-grenzen worden ze teruggestuurd. „E delachtbare, dat ze dit hebben gedaan is zuiver uit noodweer. Ik zou u bijna willen vragen kom asjeblieft zelf eens kij ken". (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De stichting belangenbeharti ging woonwagenbewoners overweegt om een aan klacht in te dienen tegen de gemeente Sas van Gent voor tie mensonterende toestanden op het woonwa genkamp. De juridische tendens daarvan moet nog bekeken worden. De hoofdkraan op het woon. wagenkamp van Sas van Gent is zo vervuild dat er niemand meer gebruik van durft te ma ken. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur. Onbestendig zomerweer. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10, Min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp: van ongeveer- normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp: van ongeveer normaal tot 3 -graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 proeent. Kans op een geheel droo,g etmaal: 50 procent. Door een draaiing van de wind naar wat meer zuidelijke richting wordt nu warmere lucht uit Frankrijk aange voerd. Hierin vandaag zomers strandweer met een matige zuidelijke wind en temperatu ren boven de 20 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: zomerse temperatuur, maar de kans op een verspreide onweersbui gaat in het midden van de week weer wat toenemen. waterstanden Koostanz 357 plus 2, Rhein- felden 265 plus 4, Straatsburg 270 'plus 10, FMttersdorf 416 plus 2, Maxau 472 - 8, Plo- chingen 129 - 25, Steinhach 160 - 32, Madmz 319 - 24, Birngen 214 - 18, Ka-ub 246 - 21, Tuier 258 plus 19, Koblenz 257 - 15, Keulen 230 plus 13, Ruhror-t 418 plus 16, Lobith 1026 plus 30, Paninerdense Kop 990 plus 29, Nijmegen 815 plus 31, IJsselkop 885 plus 21, Eefde IJssel 440 onv., De venter 322 - 2, Monsim 5456 - 15. Borgharen 3860 - 25, Bel- feld 1094 plus 2, Grave ben. de Sluis 501 - 1. hoogwater Morgen, donderdag 6 juli Bergen op Zoom 10.47 23.15 Hansweert 10.14 en 22.42 Terneuzen 9.44 en 22.12 Vlissingen 9.15 en 21.43 Weme'dingc 10.37 en 23.95. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De heer W. Colsen, loco-burge meester van Sas van Gent, vindt de kritiek, die op het gemeentebestuur van Sas van Gent wordt geleverd in verband met de toestand, waarin het woonwagen kamp verkeert, niet ge rechtvaardigd. „Wij hebben voor duizen den guldens onkosten ge had om het kamp in. een redelijke staat te brengen. We doen voor de woonwa genbewoners alles wat menselijkerwijs van ons verwacht mag worden, maar dan moeten deze mensen zelf er ook aan meewerken dat de zaak in orde blijft", aldus de heer Colsen. Het grote' probleem is volgens de loco-burge- meester het feit dat het kamp maar geschikt is voor tien woonwagens, ter-wijl er ongeveer dertig staan. De hele accommodatie van het kamp is niet op dit aianta-l berekend. Onider meer de toestand vari de t-oiletten duidt daarop zo meent de heer Colsen. Hij merkt ook op dat de gemeente niet aansprakelijk gesteld kan worden voor het feit dat de sloten op het kamp vol rommel liggen. „Het wegslepen van de wagens, die er teveel zijn, is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Je kunt met geweldig veel politionele bijstand die wagens wel wegslepen, maar waar moeten ze naartoe?", vraag loco-burgemeester van Sas van Gent zitoh af- (Van onze parlementaire redaotie) DEN HAAG Er zijn geen maatregelen getroffen om die 84 kubieke meter olie, die op 23 mei door de in de Wester- sch-elde vastgelopen Belgische tanker Hugo overboord werd gezet, te verwijderen. Ver wacht mocht worden dat de olie na verloop van enige tijd langs natuurlijke weg zou worden afgebroken. Aldus heeft minister Drees jr. van Verkeer en Waterstaat geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Roels (PvdA).' Overleg tussen rijkswater staat, natuurbeschermingscon sulent van het staatsbosbeheer en Delta-instituut voor Hydro- biologisch onderzoek te Yerse- ke leidde tot de conclusie, dat het gebruik van chemische middel-en (detergemten) onge wenst was wegens het bijko mende schadelijke effect daar van. Dit heeft de juridisch mede werker van de betrokken stichting, de heer W. de Vries, dinsdag verklaard na de rechtszitting tegen zeven woonwagenbewoners, die in mei van dit jaar hun wagens aan de Pottebakkerstraat neer zetten, omdat ze niet langer gebruik wilden maken van het woonwagenkamp, „We weten nog niet of alleen de burge meester aansprakelijk gesteld moet worden of het hele colle ge v-an b. en w.", aldus de heer De Vries, die er de Ter neuzcnse kantonrechter giste ren at op heeft gewezen, dat de gemeente. Sas van Gent in geen enkel opzicht voldoet aan de in de nieuwe woonwagen- wet opgenomen bepalingen. Op grond van die wet zijn woonwagenbewoners verplicht in een gemeente op het woon wagencentrum te gaan staan, als er dat is. De gemeenten op hun beurt zijn verplicht een plaats te hebben, waar die woonwagens kunnen staan. Da-ar moeten dan wel verschil lende voorzieningen getroffen zijn. Dit laatste gaat voor Sas van Gent niet op. Het centrum is berekend op 10 wagens, maar er zijn er 25. Voor die 25 wagens zijn 2 toiletten beschikbaar, die al lang niet meer gebruikt kun nen worden, omdat ze niet zijn onderhouden. De openbare verlichting is stuk en blijft stuk. De ratten telen wierig in het afval, dat door de bewo ners wordt gedeponeerd en dan ook jaren blijft liggen, omdat niemand het opruimt. De gemeentelijke reinigings dienst komt al jaren niet meer op het. centrum, zo weten de bewoners te vertellen. Ze klagen er over, dat de hulp die ze aanbieden, van de hand wordt gewezen. Onder tussen wordt er geklaagd en smijt men over en weer de verwijten naa-r het hoofd van onder meer de vertegenwoor digers va-n de gemeentelijke overheid. Die gemeentelijke overheid weet zich gesteund door de rechterlijke macht, al dus waarnemend burgemeester Colsen wan Sas van Gent. Volgens De Vries, zal de gemeente Sas van Gent nu als de weerlicht druk uitoefenen om de situatie op het kamp te verbeteren, nu de rechter ook de gemeente bij de volgende zitting' wil betrekken". De Vries heeft al duidelijk te verstaan gegeven, dat ze dan bij hem -aan het verkeerde adres zijn: er zijn inmiddels foto's genomen van de situatie, zoals die tot gisteren was. En er zijn monsters getrokken van het bacterierijke drinkwa ter op het kamp. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De twee Zeeuwse mensen die achter de scher men zaten van de geruchtma kende alternatieve milieucon ferentie van „Dai Dong" in Stockholm, Sophia en Jan Goedman uit de Middelburgse Kuiperspoort, zijn doodmoe maar (voorzover dat kan) vol daan teruggekeerd uit Zwe den. Een maand lang hebben zij onder hoogspanning ge werkt maar veel anoniem suc ces geboekt: van alle kanten is in commentaren (niet in het minst van de V.N. zelf) erop gewezen dat Dai Dong grote invloed heeft vehad op het welslagen van de V.N.-confe- rentie. Jan Goedman: „We gaan nu hard werken aan de follow up. Ten eerste gaan we door met het (internationaal veel be langstelling trekkende) totaal project van Dai Dong; de rela tie tussen milieuproblemen en derde wereldproblemen. Wij blijven hier in Europa, en voor Zeeland natuurlijk voor al, met verschillende organisa ties achter de schermen wer ken". Afscheid Wegens vertrek naar Oosteriand neemt ds. W. Hage zondag 9 juli om zes uur 's avonds afscheid van zijn gereformeerde gemeente in Krabbendijke. De thans 60-ja- rige predikant had als stand plaatsen voorheen Aalst-Bra- kel, Nunspeet en Middelburg. In '66 vestigde hij zich in Krabbendijke. Financieel zitten we als Dai Dong overal in de wereld erg moeilijk. We waren veel min der duur dan de V.N. maar hebben toch meer rendement opgeleverd. Niettemin komen de werkzaamheden in gevaar als er geen geld komt. Wie mee wil doen, dolgraag, maar we kunnen gezien onze tijd onmogelijk steeds zelf het ini tiatief nemen om actiegroepen van hier en elders samen te brengen. Samenwerking is enorm belangrijk. Jammer, dat de meeste actiegroepen teveel met deelbelangen zitten en de onderlinge relaties van hun problemen vaak niet zien of willen zien. Sophia en Jan Goedman is dan ook het resultaat van de V.N.-conferentie meegevallen. De V.N.-verklaring zal zijn waarde echter nog moeten be wijzen, aldus Jan Goedman. Sophia: „In Stockholm zijn ons twee hoofdlijnen duidelijk geworden: binnen de V.N. is het moeilijk tot resultaten te komen vanwege de eigen be langetjes, maar ook bij de al ternatieve bewegingen blijkt het moeilijk om gezamenlijk te opereren. Er is naijver en men kijkt teveel naar een en kel aspect. Dit kan alleen voorkoipen worden door een streven naar gezamenlijke aanpak van de problemen in onderlinge relatie met elkaar, zoals het totaal-project (mi lieugroepen, wereldwinkels) en het tweehandensysteem: de relatie tussen buiten- en bin- nenpariementaire oppositie". (Van onze correspondent) DEN HAAG Watersportliefhebbers, die het Veersemeer bevaren en daarbij gebruik maken van een waterkaart van de ANWB of kaart 1805 (kaart voor motor- en zeiljachten) van de hydro grafische dienst, kunnen „de boot ingaan", omdat Rijkswaterstaat enige weken geleden de beton ning in het Veersemeer heeft veranderd en de tonnen van nieuwe nummers voorzien. De ANWB was'hiervan niet op de hoogte. Ook de hydro grafische dienst van de mari-ne niet. Dit laatste was het ge volg van een „interne commu nicatiestoornis", zodat deze dienst niet tijdig een verbe terd inlegvel ter beschikking van de watersporters had, al dus deze dienst. Bezitters van ka-art 1805 kunnen van de hy drografische dienst gratis een inlegvel krijgen, waarvan er ook voor de ANWB beschik baar komen, zodat ook de toe ristenbond bezitters van de baart kunnen helpen en de nog voorradige kaarten van een inlegvel kunnen voor zien. De ANWB noemt het een vervelende kwestie, dat enige duizenden door hem verkochte kaarten niet alleen onjuist, rnaar zelfs gevaarlijk kunnen zijn Had de hydrografische (ADVERTENTIE) xsfefflr (Van onze correspondent). KRUININGEN In Hoofd dorp is een groot nationaal concours liippique gehouden, waaraan twee leden van de Landelijke Rijvereniging Rei merswaal met hacknies heb ben deelgenomen: W. van Vel- zen en A .Mosselman. De heer W. van Velzen is de reserve-kampioen geworden. Bij de dames werden me vrouw Berepoot en mevr. Mosselman goed geklasseerd en wonnen fraaie prijzen en bloemen. (Van een onzer verslaggeversl SAS VAN GENT „Wij zijn op dit moment de negers van Nederland en daar wor den we ook naar behandeld. De situatie op dit woonwagen kamp wordt van minuut tot minuut slechter en minder leefbaar. Je kunt gerust zeg gen, dat hier zo'n 250 mensen bij elkaar op een vuilnisbelt wonen". Dit verontwaardigde relaas over de mensonterende toestanden op het woonwagen kamp van Sas van Gent is van woonwagenbewoner F. van Esch. Tc zamen met zijn collega's windt hij zich elke dag weer meer op, over liet uitblijven van elke gemeentelijke activi teit, waarmee het leven op het woonwagenkamp van Sas wat gerieflijker zou worden. De behoeftige omstandigheden waaronder ze leven zit de kampbewoners erg hoog. Nog maar even en de bom moet wel barsten. Een vluchtige rondleiding over het centrum is al genoeg, om te weten, dat de woonwagenbewoners niet overdrijven: het is een hel. Het terrein wordt rechts be grensd door een dijk en links door een sloot met pikzwart rjooiwater, verzadigd met rot tend huishoudelijk afval. „We motte wel", is het laco nieke commentaar, „al in geen jaren hebben we hier meer een vuilniswagen gezien. Ze laten onze vuilniszakken aan de weg staan rotten tot er niets meer van over is". „In deze sloot", vertelt een van de woonwagenbewoners, terwijl hij naar het pikzwarte water wijst, „liggen zeker honderd dode ratten. Ze eten bij wijze van spreken met je aan tafel als je hier met 35 gezinnen zit kun je niet zo nauw kijken .Je kunt je vuil toch geen ander half jaar opsparen". Midden op het kamp staat een ver roeste wgterpomp, Vlak ervoor ligt een put, gevóld met het zelfde inktzwarte water van de nabijgelegen sloot. Van Esch steekt er een bezem in en haalt hem dan weer ho ven. Tussen de haren, zit een ondefinieerbare dikke brei. „Dit is nou onze waterlei ding", zegt hij met een van woede vertrokken gezicht, „de stront hangt er aan". Hij ver zet een paar passen en draait voor als er brand uitbreekt", vervolgt Van Esch zijn toe lichting. Op het woonwagenkamp zijn nauwelijks kinderen te zien. Meestal spelen ze in de op instorten staal. In de vloer zitten grote gaten, waardoor een meters diepe kelder zicht baar is, die vol groen water staat. Provisorisch heeft men de gaten proberen te dichten, maar zonder al te veel succes, want er is geen beginnen aan. Een van de bewoners zegt: „Dat is nou het recreatieter rein van onze kinderen. We kunnen die er niet uithouden. Gelukkig zijn er nog geen do den gevallen, maar vandaag of morgen komt er dat wei van". De tocht gaat via de ruïne mme van cpn groot huis,, dat verder naar een Rerceeltje door brand is geteisterd en nu achter de geblakerde resten en daar strekt zich een „open baar" toilet Uit. Het zand is er bedekt met de uitwerpselen van mensen. „Ze motte wel' luidt ook nu het grimmige commentaar van Van Esch, „Want de toiletten zijn onbruik baar, Daar hebben ze indertijd waterspoeling in vergeten aan te brengen". Hij krijgt nu zeer duidelijke bijval van zijn collega's: „De gemeente doet er niks aan, meneer. Ja, mis schien als Pinksteren en Pasen op een dag vallen of de weg naar Keulen wordt afgebro ken. Weet u wat het met ons is: We zijn overbodig, net als die vuilniszakken daar. dienst eerder van de verande ring geweten, dam was deze in, de jaarlijks opnieuw u-it te geven kaart reed-s verwerkt. De ANWB geeft om he paar ja-ar een nieuwe kaart uit, zo dat deze verandering pas defi nitief het volgend jaar kan aangeven. In 1970 heeft de ANWB de zelfde moeilijkheden gehad, toen net na een nieuwe druk van de waterkaart van de randmeren, in de betonning van het Veluwemeer ook werd veranderd. De ANWB is dan ook van plan stappen te doen om te trachten deze moeilijkheden in de toekomst te voorkomen door middel van een brief aan de directeur-generaal van het Loodswezen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-SOU- BURG De gemeente Vlissingen heeft binnen kort weer een nieuw 60- jarig bruidspaar binnen zijn grenzen. Maandag 24 juli zijn Abraham Joziasse (ge boren 30 juli 1889 te Oost- en West-Souburg) en Jacomina Johanna Kodde (geb. 22 oktober 1893 te Serooskerke, Walcheren) 60 jaar ge trouwd. De diamanten bruiloft zal die dag wor den gevierd met een feestelijke bijeenkomst in restaurant Dorpszicht aan het Dorpsplein te Koudekerke, waar om vijf uur een receptie wordt gehouden voor een Ledier die het thans in Oost-Souburg (Krom me Nieuwstraat 23) wo nende paar wil geluk wensen. Ook zal dan een deputatie van het college- van burgemees ter en wethouders van Vlissingen aanwezig zijn.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3