Mode saken raken voor raden niet kwijt Oorlog tegen vervuiling wordt feller Driekwart van bejaarden in tehuizen moet beroep doen op bijstandswet In Zaandam 270 man op straat Raad van State neigt naar „ja tot Péchiney Buit van ton bij bankroof in Eindhoven SPANNING IN SENAAT TEN TOP Tegenzet Spasski KOSTEN PER JAAR 2 TOT 3 MILJARD Zwitserse banken gaan rente vragen i.p.v. geven KROEG MOET WIJKEN IN WALSOORDEN Gromyko verjaart in Nederland Achtervolgende bloemist beschoten RADIO DE KOCK Belgisch kind toch ontvoerd Uillaatkeuring Lawaai Faillissement TWIJFEL OVER KLACHTEN Personeelsstop Tarieven omhoog K.L.M. wordt doorgelicht na fors verlies Schade Kabinet verbindt voortbestaan aan hoger collegegeld Tweekamp weer op de helling Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v, l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW WOENSDAG 5 JULI 1972 26e Jaargang No. 8894 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum pér advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Vaa een onzer verslaggevers) UTRECHT-AMSTERDAM De Nederlandse modezaken dreigen met een grote voor raad zomerconfectie te blijven zitten. Dit ondanks het feit, dat veelal de na-orders gean nuleerd zijn en men de prij zen tot het laagste uunt laat zakken. Zowel bij de detailhandel als grootwinkelbedrijf is de voorraad zomerjaponnen, bad- goed en tricot over het alge meen veel groter dan in voor gaande jaren. Belangrijkste oorzaak: het aanhoudende slechte weer tot begin van de ze week. Terwijl men vorige jaren met de uitverkoop voor de deur nog met zo'n 25 procent aan zomergoed zat ligt dat nu bij velen, aldus woordvoerders uit de detailhandel, tussen de 30 en 50 procent. Een detail handelszaak deelde mee zelfs met een voorraad van zestig procent te zitten. De verwachting is dat tij dens de uitverkoop, die 13 juli begint (voorverkoop vanaf donderdag 6 juli a.s.), zomer- artikelen zoals dunne dames japonnen en badgoed zeer in prijs zullen zakken. Een woordvoerder van een groot winkelbedrijf: „Het zit er dik in dat we tot de bo demprijzen moeten overgaan. Tot de laagst mogelijke prijs dus". De confectie industrie heeft de klap al gekregen. De na bestellingen zijn weggebleven. Na een aanvankelijke goede verkoop in de modewinkels tijdens de eerste maanden van dit jaar begon deze in april en mei te zakken. Er was een kleine opleving rond de pink sterdagen. Daarna heeft het weer voor geen betere resultaten meer gezorgd. De nabestellingen zijn niet meer verkocht. Men zit nu met een overproduk- tie. BRUSSEL (ANP) Het driejarige meisje Katja van Hove, dat in de nacht van zondag op maandag uit haar ouderlijke woning in Oostende op onverklaarbare wijze ver dween. blijkt toch ontvoerd te zijn door haar vadey. Deze man, de 37-jarige Ro ger van Hove, heeft dat. dins dag bekend, nadat hij eerder ontkend had. De man weigert te zeggen waar hij het meisje heeft ondergebracht. De politie denkt dat hij het kind naar een plaats in Noord-Frankrijk gebracht heeft. BERN (RTR) Op alle toenemingen van de saldi op rekeningen die nict-ingezete ncn bij Zwitserse banken aan houden. moet een zg. negatie ve rente van twee procent per kwartaal worden betaald. Dit heeft het Zwitserse mi nisterie van financiën gisteren bekendgemaakt. De regeling gelidt met terugwerkende kracht vanaf 3 juli. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrijding van de milieuverontreini ging gaat ons land in de toekomst 2 tot 3 procent van het bruto nationaal inkomen ofwel 2 tot 3 miljard gulden per jaar kosten. Binnen 5 tot 10 jaar moet het volgens minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) mogelijk zijn de huidige milieuverontreiniging terug te brengen tot een aanvaardbaar niveau. Dit is het uitgangspunt van de urgentienota milieuhygiëne, die de minister gisteren heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. De nota was reeds in de troonrede aangeduid en tijdens de open bare behandeling van de begroting in de Tweede Kamer in de cember j.I. toegezegd. UTRECHT (ANP) Onge veer 70 procent van de bejaar den, die in een bejaardenhuis worden verzorgd, moet voor de kosten hiervan een beroep doen op de algemene bij standswet. Verwacht wordt dat over vijf jaar vrijwel ie dere bejaarde, die verzorging geniet in een bejaardenhuis, de kosten daarvan zelf niet meer zal kunnen dragen en een beroep zal moeten doen op de bijstandswet. Dit blijkt uit een discussie nota van de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenbeleid, waarin de vraag aan de orde is gesteld of het wel gewenst is vergoeding van verzorgings- kosten nog langer te doen plaatsvinden via de algemene bijstandswet. In kringen van de bejaar denbonden komt men meer en meer tot de conclusie dat dit ongewenst is. Op zoek naar mogelijke alternatieven denkt men aan onderbrenging van de bejaardenoorden in het voor zieningenpakket van een volksverzekering (bij de Alge mene wet bijzondere ziekte kosten, ABWZ). Argumenten voor financie ring via zo'n volksverzekering zijn volgens de NFB-nota o.m. het algemeen verspreide risi co, de relevant grote groep be trokkenen, en een rechtvaardi ger verdeling van de lasten. De Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid becijfert, dat daarvoor een premieverho ging met een half procent no dig zou zijn. De urgentienota kondigt een groot aantal wettelijke maat regelen aan voor elk deelge bied van de milieuhygiëne zo als water, lucht, afval, bodem, geluid enz. Sommige maatre gelen zijn deels al in werking en deels in voorbereiding. Door het invoeren van vergun ningen, verbodsbepalingen en heffingen wordt gestalte gege ven aan het principe „de ver vuiler betaalt". Maar minister Stuyt voegt eraan toe, dat de ze slogan niet moet worden uitgelegd in de zin van „het kopen van recht op verontrei niging." De maatregelen op het ge bied van de verontreiniging van oppervlaktewater omvat ten o.m. een meerjarenplan voor de bouw van biologische zuiveringsinstallaties, een nati onaal meetprogramma voor de waterkwaliteit, het verbieden van élke olielozing, het uitrus ten van nieuwe elektriciteits centrales met milieuhygiënisch verantwoorde koelsystemen en onderzoek naar de mogelijkhe den de wateronthardingsmid- delen uit wasmiddelen te ver wijderen en te vervangen door andere hulpmiddelen. Er zal een reorganisatie van de drink watervoorziening plaatsvin den, waarover binnenkort een nota aan de Staten-Generaal wordt aangeboden. Ter beperking van de lucht verontreiniging is begin deze maand al een heffingenstelsel in werking getreden. Aan de commissarissen van de konin gin in de provincies, die nu reeds bevoegdheden bezitten in smog-gebieden bedrijven stil te leggen en verkeer te verbieden, zullen nadere in structies met betrekking tot het ingrijpen in bijzondere omstandigheden ontvangen. Ten aanzien van luchtver ontreiniging door autoverkeer worden plannen gesmeed voor periodieke keuring van uit laatgassen te beginnen met auto's van 10 jaar en ouder. Deze controle kan worden in gepast in de onlangs door mi nister Drees (Verkeer en Wa terstaat) aangekondigde ver plichte autokeuring. In 1973. zo vermeldt de ur- gentienota, zal een wetsont,- werp inzake afvalstoffen aan de kamer worden aangeboden. Terzake van het stimuleren van het hergebruik van afval stoffen zal onderzoek plaats vinden. Ook met betrekking tot de bodemverontreiniging wordt gewerkt aan een wets ontwerp, terwijl de destruc- tiewet zal worden veranderd ter vermindering van stanko verlast voor omwonenden bij vernietigingsbedrijven van dierlijk afval. Op het punt van geluidshin der denkt minister Stuyt aan de oprichting van klaehtencen- tra. De grenswaarde van de maximale geluidproductie toe gestaan voor auto's, motoren en bromfietsen, zal binnen vijf jaar worden teruggebracht met 5 decibel. Binnenkort reeds zal de politie de beschikking krijgen over nieuwe meetap paratuur voor straatcontrole od bromfietslawaai. De twaede geluidshinderca- tegorie, het luchtverkeer, treft volgens minister Stuyt onge veer 10 procent van de bevol king. Mogelijke verdere uit breiding van luchthavens zal moeten worden getoetst aan de bestaande regels tegen ge luidshinder „aan de bron" in de in december .4 371 op dit punt gewijzigde luchtvaartwet. Er is een verbad tot supersoon vliegen boven Nederland en de minister van Verkeer en Waterstaat is gerechtigd tot het nemen van maatregelen in verband met het proefdraaien van vliegtuigen. Er wordt ge dacht aan het stellen van anti- geluidshinderregels op natio naal niveau voor het vliegver- Een riieawe 1 Vé&vrij ziging heeft tot doel zonegrenzen rond vliegvelden vast te stel len, waarbuiten de lawaaibe- lasting een bepaalde grens waarde niet mag overschrijden en waarbinnen een aangepaste bestemming van de gronden kan worden opgelegd. HAARLEM (ANP) De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de Zaanlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Zaandam failliet verklaard en de voorlopige surseance van betaling ingetrokken, die liet bedrijf vorige week werd ver leend. De 270 personeelsleden van de Z.S.M. kregen gister ochtend te horen dat zij ont slagen zijn. Bewindvoerder mr. P. Hei- dinga, die het faillissement had aangevraagd, deelde ter zitting mee dat de schulden last van „De Zaanlandsche" f 23 miljoen bedraagt, waarvan de helft van concurrente cre diteuren is. Nieuwe orders in de reparatie komen niet meer binnen. Geprobeerd zal wor den het personeel gemiddeld nog zes weken loon uit te keren. Het blijft volgens de bewindvoerders echter de vraag of vrijdag a.s. het nor male loon nog wel uitbetaald zal worden. De Industriebond NVT is bijzonder verontwaardigd over de rol die het bankiershuis Van Lanschot in Den Bosch heeft gespeeld in de sluiting' van de Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij. Op het ogenblik dat de aanwezigheid van firmant mr. G.H. Hintzen van dit bankiershuis bijzonder noodzakelijk was, bleek deze onaangekondigd met vakantie te zijn gegaan, aldus de bond. De industriebond NW is daartoe zo verontwaardigd over die houding van bankiers huis Van Lanschot, omdat de firmant van de bank in dub- bel-functie van commissaris van d!e Z.S.M. zich ook niets aan het lot van de Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij ge legen heeft laten liggen". Het ten dode opgeschreven eafé. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Volgens de vertegenwoordiger van de di recteur-generaal voor de mi lieuhygiëne, mr. Van Ebben- horst-Tengbergen, heeft Péchi ney voor het beschikbare geld de beste oplossing gekozen bij de produktie van aluminium in het Sloegebied. Hij zei dat gis teren in de Raad van State bij de behandeling van een groot aantal beroepen tegen de voor waardelijke hinder-vergunning, die het Vlissingse gemeentebe- DEN HAAG (ANP) De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromy. ko, zal tijdens zijn bezoek aan Nederland dat vandaag begint zijn 63ste verjaardag vieren. De minister blijft tot vrijdag óm ons land. (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN „Nog een paar weken en 't is ge beurd. 't Zal ons varen Fran- cies", wordt er gezegd. De mannen achter de solide toog van café „Igona" ('n afkorting van „In Gods Naam") in Wal soorden kijken grinnikend in de richting van een tafeltje aan het raam, waar „Francies" zit. Hij is een trouwe ingeze tene van Walsoorden en bo vendien vaste bezoeker van een van de drie dorpskroegen. Terwijl de overige bezoe kers zich tegoed doen aan een pilske, fluistert Francies met, een ondertoon van ergernis' „Ze maken Walsoorden kapot, ze slopen alles". Vanachter de bar klinkt een instemmend ge brom. Het gespreksonderwerp van de laatste dagen is het naderende einde van café „Igo na". Vijfentwintig jaar heeft het alle stormen op de oever van „De Schelde" weerstaan. maar het zal uiteindelijk ten prooi vallen aan de sloopzucht van inventieve plannenmakers, en moeten wijken voor een Deltadijk.. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De K.L.M. heeft een absolute personeels stop ingesteld. Voorts zal het bedrijf scherp worden doorge licht om te kunnen zien waar bezuinigingen mogelijk zijn. Tenslotte ontkomt de K.L.M. er niet aan de vliegtarieven te verhogen. Een en ander is gistermid dag meegedeeld door de direc tie van de K.L.M. in haar toelichting op het jaarverslag 1971-1972. Zoals bekend heeft de K.L.M. over genoemd boekjaar een verlies van 96,3 miljoen geleden. Zie ook de pagina „financiën en economie". (Van onze correspondent). EINDHOVEN Drie tot nu toe onbekende mannen hebben gisteren tijdens een gewapen de overval op de Nederlandse Kredietbank in de Dommel straat in Eindhoven, een ton aan papieren bankbiljetten buitgemaakt. Een attente Eindhovenaar, die het drietal na de overval per auto achtervolgde, werd beschoten en moest de vluch telingen daardoor laten gaian. Omstreeks het middaguur kwamen twee gemaskerde mannen, door getuigen om schreven als „een korte dik ke" en „een lange magere" de bank binnen. De lange sprong op de balie en hield' de kassier en een meisje onder schot. De kleine man rolde zich over de balie, trok een la van een bu reau open en graaide onge nummerde briefjes van 100, 25 en 10 gulden met een totale waarde van ruim honderddui zend gulden, bijeen. Buiten wachtte de derde man in een crèmekleurige Opel, gestolen bij de firma Hertz in Eindhoven. De heer W. Pasmans uit Eindhoven, een bloemist, zag het drietal wegrijden, kreeg argwaan en volgde de Opel in zijn Volks- w agenbestelauto. Na ongeveer 'driehonderd meter stopten de overvallers en schoten met een flobertgeweer een band lek en een gat in de voorkant van de VW, De heer Pasmans vluchtte en het drie tal ontkwam. De gestolen auto werd onge- verer anderhalf uur later te ruggevonden op de Geldrop- seweg in Eindhoven. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Twee buitenlanders hebben dinsdiagochtend naar schatting f 16.000 buitgemaakt bij een gewapende roofoverval op het filiaal van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam in Am sterdam-Oost. Later hield de politie twee Marokkanen aan, die ervan worden verdacht bij de overval betrokken te zijn geweest. Bloemist Pasmans wijst het kogelgat in zijn bestelwagen aan. stuur aan het bedrijf heeft ver leend. Overigens Het de heer Scheurman van Péchiney de raad weten, dat het bedrijf zal voldoen aan alle voorwaarden, die de directeur-generaal in zijn rapport over deze zaak heeft gesteld. De protesten tegen de Péchiney-vestiging vonden bij de Raad weinig gehoor. Na het horen van de indie ners van de beroepen rees er bij sommige leden vande raad waaronder voorzitter mr. J. R Stellinga en de heer Aalberse, duidelijk twijfel over de geuite klachten. Uit metingen van het TNO is namelijk vast komen te staan zo deelde mr. Van Eb- benhorst-Tengbergen mee dat de uitgestoten hoeveelheid flu or tot nu toe niet schadelijk is geweest voor mens en dier. Aan de andere kant legde de voor zitter van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland, de heer J. M. Bannink uit Vlissingen, de raad een rapport voor waaruit blijkt, dat tenminste twee koei en van een Nieuwdorps bedrijf fluorvergiftiging hebben opge lopen. Op dit moment onderzoekt een commissie de schade voor de veehouder. Maar dat is voor de heer Bannink en de zijnen niet voldoende: het gaat hen niet om een goede schaderege ling, maar om het voorkómen van schade. Voorts omdat vol gens hem het bedrijf bij lange na nog niet geheel in bedrijf is. Wat de heer Scheurman van Péchiney overigens bevestigde. Hij hoopt dat de fabriek tegen het eind van 1974 geheel in be- De aanwezige leden van de drijf zal zijn. Raad van State wekten de in druk, dat zij de Kroon zullen adviseren de hinderwetvergun ning met enkele voorwaarden uit te breiden. Dat zijn de voor waarden, die de directeur-ge neraal in zijn rapport heeft voorgesteld en die door het be drijf zijn aanvaard. Indien die wijziging er door komt staat weinig het verlenen van een definitieve vergunning in de weg, al zal dat nog wel enige tijd duren. -y V „-j DE VULKAAN Aland op het eiland Aland, dat deel uit maakt van de Koerilen-archi- pel, is tot uitbarsting gekomen. De lava stroomt de zee van Ochtosk in, waarin de Archipel ligt. DEN HAAG (ANP). Het kabinet zal aftreden als de Eerste Kamer het wetsont werp tot verhoging van het collegegeld verwerpt. Zo heeft minister De Brauw van we tenschappen gisteravond om tien minuten over tien gezegd aan het slot van zijn antwoord in tweede termijn. „Het verwerpen van dit wetsontwerp is voor het kabi net onaanvaardbaar, omdait het essentiële elementen bevat van het regeerakkoord en ge zien het feit dat de Tweede Kamer, na algemeen overleg, het wel aanvaardde", aldus de bewindsman. Hij zei gemach tigd te zijn deze uitspraken namens het kabinet te doen. Na deze mededeling van de minister werd de vergadering van de Eerste Kamer ge schorst. Een deel van de regerings fracties van VVD, KVP, CH en ARP bleven tot het afslui ten van deze editie bij hun „ernstige bezwaren". REYKJAVIK (ANP) BO- ris Spasski weigert de twee kamp om het wereldkampi oenschap schaken met Bobby Fischer te spelen zo lang de Amerikaan niet gestraft is door de FIDE. Spasski voelt zich beledigd doordat Fischer afgelopen za terdag niet op de openings plechtigheid verscheen. Naar de mening' van Spasski verloor Fischer op die dag het morele recht de titelhouder te mogen uitdagen. Dr. Max Euwe, de voorzitter van de FIDE, was gisteren nogal pessimistisch gestemd wat het doorgaan van de tweekamp betreft. „De situatie is kritiek", aldus Euwe. (Zie verder onze sportpagina) (ADVERTENTIE) Philips televisie Philips 1 radio Noordstraat 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1