Telefoon-concern VS wilde Allende ten val brengen KANS OP DOORGAAN EUROPESE TOP IN HERFST GESTEGEN vier Wereld in september 1970 dagen aan rand van catastrofe r tf Moeilijk besluit voor de senaat: wel of geen crisis „Kasjmier" op volgend topgesprek, wel akkoord over posities troepen gaat rustig zonder wisselzorgen en -kosten naar het buitenland! Frans-Duits topoverleg Ook m Oost-Europa Pelger wil nu uitspraak in kort geding Palestijnen verplaatsen strijd van Libanon naar Syrië Bezittingen EMS worden niet als één geheel overgenomen daar Uijft'n mens gezond hij! binnenland buitenland VOLGENS NEW YORK TIMES: „In de tang" Vragen over Israëlische weigering extra KLM- vluchten Israëlisch blad VANDAAGVERHOGING DER COLLEGEGELDEN Politieke druk Hoorzitting over prijsvorming bij kamperen ONTHULLING VAN NEWSWEEK OVER SYRIë, V.S. EN SOVJET-UNIE Telefoontje DE VREDE TUSSEN INDIA EN PAKISTAN Maatregelen „Acuut gevaar V" da$ makkelijk! Dinsdag 4 juli 1972 9 NEW YORK (Rtr) Het grote ITT-concern (Internatio nal Telephone and Telegraph Corporation)) heeft vorig jaar een plan van 18 punten voor gelegd aan het Witte Huis om de val van de regering-Allen- de in Chili te bewerkstelligen. Dit berichtte de New York Ti mes gisteren. Voor het plan, dat economische oorlogsvoering en militaire sabotage behelsde, zou de hulp van een afdeling van het Witte Huis, van de CIA en van verscheidene bui tenlandse regeringen nodig zijn. De New York Times zeet. de beschikking te hebben over een brief en een memorandum, die de vice-president van ITT. William Merriam, heeft ge schreven aan Peter Peterson, de toenmalige assistent van Nixon voor internationale eco nomische zaken. De brief, geda teerd 1 oktober 1971, begon met de aanhef „Beste Pete". Peterson verklaarde echter in een interview met de New York Times dat hij zich het schrijven niet kan. herinneren. In het memorandum stelt ITT voor Chili „economisch In de tang te nemen" door inter nationale leningen aan het land tegen te gaan, import van Chi leense produkten, zoals koper, te verbieden en de export naar het land stop te zetten. Daardoor zou een economi sche chaos ontstaan, die de re- gering-Allende binnen een half jar ten val zou moeten bren gen. ITT stuurde het plan naar het Witte Huis, twee dagen na dat Chili de Chileense tele foonmaatschappij Chitelco, waarin ITT een belang van 70 procent bezat, had onteigend. In de brief aan het Witte Huis drong Merriam er bjj de regering-Nixon op aan de hulp aan Chili (naar schatting toen een miljoen dollar) stop te zetten en ook de hulp via de inter-Amerikaanse ontwikke lingsbank voor de gevolgen van de aardbeving te beëindi gen. „Bespreek met de CIA hoe deze kan helpen bij de cam pagne" zo stelde Merriam het Witte Huis voor. „Neem con tact op met betrouwbare ItriD- gen in het Chileense leger Vertraag de levering van brandstof voor de marine en van benzine voor de luchtmacht", zo schreef Merriam volgens dé New York Times. De vice-pre sident van TIT waarschuwde wel dat de kwestie voorzichtig behandeld moest worden „an ders kan het gevaarlijk ziin" zo stond in de brief. Volgens de New York Times heeft het Witte Huis geen ac ties ondernomen naar aan lei ding van deze brief, maar heeft het enkele maanden la ter wel zelf sancties afgekon digd tegen Chili. De brief van Merriam is aan het licht ge komen tijdens een onderzoek van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken naar inter nationale concerns, aldus de New York Times. Eerder dit jaar publiceerde de journalist Jack Anderson documenten waaruit moest blijken dat ITT contact had opgenomen met de CIA om de installatie van Al- lende tot president te verhin deren. DEN HAAG (ANP). Het Tweede Kamerlid Pors (DS'70) heeft minister Sehmelzer (Buitenl. Zaken) en ■staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd krachtig te protesteren tegen de Israëlische weigering om extra vakantievluchten van de KLM toe te staan op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. In onze editie van giste ren hebben wij over deze Is raëlische weigering bericht. Op die manier is Israel, vol gens de heer Pors, bezig om een „buitengewoon onsympa- ïsyn thieke indruk" te vestigen op de Nederlandse publieke opi nie, ook op dat deel dat Israël „zeer genegen" is. Pors vraagt de bewindslie den of de Israëlische regering soms aanbiedingen heeft ge daan om de gedupeerde reizi gers schadeloos te stellen of op andere wijze tegemoet te komen. BEIROET (UPI) Onbe kenden hebben een plezierboot van koning Hoessein van Jor danië, die in de haven van Beiroet was gemeerd, gekaapt en later enkele honderden me ters uit de kust van Libanon tot zinken gebracht. De havenautoriteiten van Beiroet hebben het schip, waarvan de waarde op 15.000 dollar werd geschat, laten bergen. PRAAG Ook in Oost- Europa eist het verkeer zijn tol op de weg: deze gloednieuwe Skoda raasde op de snelweg van Praag naar Miresovice de vang rail, die door het geweld van de aanrijding dwars door de cabine schoot. De chauffeur ontsnapte de dood met een gebroken arm maar zijn passagiere overleefde het ongeluk niet. EEN AMERIKAANSE dele gatie onder leiding van Ed ward David, raadgever van president Nixon ion weten schappelijke zaken, is in Mos kou aangekomen voor een be zoek van een week aan de Sovjet-Unie. (Van onze redactie buitenland) BONN Na de eerste ronde van het overleg in Bonn tussen president Pompidou van Frankrijk en bondskanselier Brandt zijn gisteren de kansen ge stegen dat de Europese topconferentie in de herfst doorgang vindt. Tijdens het overleg van gistermiddag lieten Pompidou en Brandt ineens hun voornaamste adviseurs komen. Het gesprek liep over de toekomst van Europa en er waren te kenen die erop konden wijzen dat men overeenstemming naderde op twee voorname punten: het monetaire beleid, en het probleem het al dan niet houden van een EEG-top- conferentie in oktober in Parijs. DEN HAAG (ANP) De pogingen van de gemeente Den Haag om een consortium van di verse bouw- en beleg gingsmaatschappijen ia te schakelen voor het overnemen van de Haag se en Scheveningse be langen van Zwolsman's EMS zijn niet gelukt. Het consortium is uiteen gevallen, zo heeft het college van b. en w. van Den Haag in een brief aan de gemeenteraad meegedeeld. De overblijvende maatschappijen „een veel kleinere groepe ring" hebben bericht dat zij niet tot een bod op de Haagse EMS-be- zittingen zijn kunnen komen. Zij hebben wel belangstelling voor over name van afzonderlijke objecten in de badplaats Scheveningen. In de loop van augustus zullen deze maatschappijen recht streeks in contact treden met de EMS. (ADVERTENTIE) De Westduitse 'regerings woordvoerder Ruediger von Wechmar zei „er tamelijk" ze ker van te zijn dat het overleg met succes zal worden afgeslo ten. „Wij zijn op de goede weg naar een goede afslui ting". Volgens Von Wechmar is al gisteren reeds overeenstem ming over enkele „belangrijke details" bereikt. Bijzonderhe den gaf hij niet. 's Avonds verluidde, dat beide 'partijen zich zouden houden aan de monetaire besluiten van de cember '71 in Washington, •s Middags aan de maaltijd hadden de twee staatslieden in hun toespraken al laten uitko men dat zij niet bepaald pessi mistisch waren. Het eerste gesprek onder vier ogen tussen Pompidou en Brandt was om elf uur begon- EMMEN (ANP) De di rectie van het elektro-tech- nisch bedrijf Peiger n.v. te Emmen heeft de Amsterdamse rechter, mr. Stheeman, ge vraagd een uitspraak te doen in het aangehouden kort ge ding van Peiger n.v. tegen de Industriebond NVV. nen. Het tweede vond plaats na de werklunch waaraan de voltallige delegaties aanza ten. TEL AVIV (UPI) Volgens het Israëlische dagblad Maariv zullen de Palestijnse guerrilla strijders de bases voor hun aanvallen tegen Israël ver plaatsen van Libanon naar Sy rië. De overeenkomst tussen de Palestijnen en de Libanese re gering om de aanvallen op Is raël te staken zal de guerrilla strijders dwingen een ander operatieterrein te zoeken, al dus Maariv. De guerrillastwjifërs zullen zich terugtrekken uit de Zuid- libanese dorpen en bases ves tigen in onbevolkte gebieden, waarschijnlijk in Zuid-Syrië. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Eerste Kamer staat vandaag voor een bijzonder moeilijke be slissing: het voorstel van minister De Brauw over het verhogen van het college geld tot 1000 gulden ver werpen, waardoor een ka binetscrisis voor de hand ligt, of zich laten overtuigen door de bewindsman, dat op dit moment niemand met een crisis is gediend In allerijl worden op vakan tie verkerende senatoren van christelijke en liberale huize opgetrommeld, orri aan de be raadslagingen te kunnen deel nemen. Men verwacht in Den Haag, dat er wel een aantal leden vain de christelijke rege ringsfracties „uit de boot" zal vallen. Indien alle Eerste-Ka- merleden de vergadering bij wonen wat welhaast een unicum zou zijn beschikt de regering over een meerder heid van 44 van de 75 zetels. Slechts zeven christelijke se natoren behoeven het wetsont werp dan maar te verwerpen om midden in een politieke crisis te geraken. Niet dat men dat verwacht. Minister de 'Bluuw ufeh ook m de senaat ongetwijfeld het on aanvaardbaar uitspreken en zijn voortbestaan als minister van Wetenschappen aan dit wetsvoorstel verbinden. Dat zou trouwens het hele kabinet wel eens kunnen doen. In dat geval is het zo goed als zeker, dat de niet-willi-ge kamerleden alsnog hun zakelijk verzet tegen de plannen van De Brauw zullen laten varen en het politiek belang zullen la ten prevaleren. Overigens staan de fracties van A.R.P, C.H.U. en K.V.P. wel onder politieke druk van verschillen de kanten. Zo is de afgelopen dagen intensief overleg ge voerd tussen Eerste- en Twee de-Kamerleden en ook ver schillende ministers hebben zich daarin gemengd. Aan de andere kant hebben de jonge renorganisaties va-n K.V.P. en C.H.U. een dringend beroep op hun fracties gedaan tegen het wetsontwerp te stemmen. DEN HAAG (ANP). De vaste Tweede-Kamercommis sies voor Economische Zaken en CRM houden op woensdag 13 september een openbare hoorzitting over de prijsvor ming bij het kamperen en de rechtsverhouding tussen huur der en verhuurder van recrea tieverblijven en kampeer, standplaatsen. Organisaties en instellingen die gehoord w^lqn worden, dienen zich tevoren te melden bij de griffie van de Tweede Kamer. NEW YORK (RTR) De gevaarlijkste Amerikaans- Russische confrontatie sinds de Cubaanse crisis voltrok zich vrijwel in het grootste geheim in vier dagen van de maand september 1970, aldus hot Amerikaanse weekblad Newsweek in zijn gisteren verschenen nummer. Volgens columnist Stewart Alsop begon de confrontatie op 19 september 1970, toen een Syrische strijdmacht van 250 in de Sovjet-Unie gemaakte tanks Jordanië binnenrukte. Ze ein digde vier dagen later, toen de tanks rechtsomkeert maakten en naar Syrië terurkeerden. Alsop schrijft, dat er geen twijfel aan bestond dat de in val door de Sovjet-Unie werd geïnspireerd. De plannen daar toe waren in het Syrische le ger tot op bataljonsniveau doorgedrongen. Wat betreft het doel van de inval zegt Alsop. dat dit de onttroning van Jordaniës „gematigde ko ning" Hoessein was, en zijn vervanging door een pro-Rus sische regering van Palestijnse extremisten, die de vernieti ging van Israel beoogden. De Verenigde Staten begon nen een rol te spelen op maandag 21 september, toen het Witte Huis in Washington opbelde naar Israëls ambassa deur in de V S. Yitzhak Rabin. Men werd het ai gauw met elkaar eens, dat het Israëlische RAWALPUNDI Bij zijn terugkeer in Pakistan heeft Bhoetto verklaard, dat hij een buitengewone bij eenkomst van het Pakistaan se parlement voor 10 juli zal uitschrijven voor een bespre king van de bepalingen van het akkoord met India. Over de besprekingen tus sen Indara Gandhi en Bhoetto en het bereikte akkoord schre ven wij in onze editie van gis teren. Bhoetto gaf de volgende toe lichting op het akkoord 1) Pakistan zal het recht blij ven steunen van de bevol king van Kasjmier, haar eigen toekomst te bepalen. Aangezien India niet be reid was met dit beginsel in te stemmen, is het vraag stuk ter behandeling voor de volgende topconferentie gelaten. 2) Pakistan heeft geen niet- aanvalsverdrag met India getekend en is daartoe ook niet bereid. Niettemin heb ben beide landen verklaard, dat zij geen geweld zullen gebruiken om hun geschil len te beslechten, overeen komstig het handvest van de V.N. Bhoetto legde er de nadruk op, dat het akkoord van Simla niet slecht is en dat hij geen „nieuw akkoord van Tasjkent" had getekend. (Het akkoord van Tasjkent tussen India en Pakistan en premier Sjastri van India. Bhoetto, die toen minister van buitenlandse za ken was, nam ontslag om te gen deze „capitulatie" te pro testeren). Bhoetto verklaarde verder nog niet tevreden te zullen zijn voordat de 90.000 Pa kistaanse krijgsgevangenen zijn gerepatrieerd. Op grond van het akkoord zal Pakistan, volgens de nader bekend gemaakte voorwaar den, al zijn gebied terug krij gen, dat het in de december- oorlog van vorig jaar met In dia verloor, met uitzondering van de gebieden langs de be standslijn in Kasjmier. Indiase troepen veroverden in het geheel 5.619,06 vierkan te mijl Pakistaans gebied in de december-oorlog. Het mees te hiervan ligt in de woestijn streken van Sind en het moe rassige Koetsj. In totaal 4.765 vierkante mijl. In de Pendsjaab veroverden de Indiërs 373,93 vierkante mijl Pakistaans ge bied. De Indiase troepen zullen in Sind en Koetsj en in Pendsjaab terug moeten gaan naar de posities van voor de oorlog. Aan de andere kant blijven de Indiërs 479.96 vierkante mijl gebied van Kasjmier, dat door Pakistan beheerst werd en dat lag aan de andere kant van de bestandslijn van 1948, bezetten. Pakistan zal India 373,94 vierkante mijl gebied terugge ven, dat het in de Pendsjaab veroverde en 0,5 vierkante mij] woestijn in Radhasthan. Het zal evenwel 373,93 vierkante mijl gebied aan de andere kant van de bestandslijn in Kasj mier behouden, totdat een de finitieve regeling is bereikt. leger, opererend vanaf de Go- lanhoogte, het hele Syrische invalsleger kon gevangen nc men of vernietigen, in ruil waarvoor de Amerikaanse re gering het de Sovjet-Unie dui delijk zou maken, dat zij zich krachtig te weer zou stellen tegen enig tegen-optreden aan het Suezkanaal of elders op initiatief van de Russen. Amerika en Israël besloten vervolgens, dat als het Syri sche invalsleger in Jordanië een linie tussen Irbid en Am man zou overschrijden en zo de Jordaanse hoofdstad be dreigen, de Israëli's in actie zouden komen. Hoewel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken aandrong op onmiddel lijke diplomatieke demarches in Moskou, in Cairo en bij de Navo-landen gaf de president de order dat absoluut geen contact met Moskou of enige andere hoofdstad mocht wor den opgenomen. Behalve de versterking van de Amerikaanse zesde vloot waaraan indertijd veel aan dacht werd besteed en de staat van paraatheid waarin een Amerikaanse paradivisie in Europa en de 82ste lucht landingsdivisie in de V.S. wer den gebracht, werden door de V.S. volgens Alsop, ook gehei me afspraken gemaakt met de Griekse regering, die in geval van Amerikaans ingrijpen bases zou verschaffen. Nadat de Russische inlich tingendienst berichten ontvan gen had over Amerikaanse scheepsbewegingen op grote schaal in de Straat van Gi braltar, begaf de Sovjet-am bassaderaad in Washington. Vorontsov, zich ijlings naar het ministerie van buitenland se zaken. Op last van het Wit te Huis werd hem in „koele bewoordingen" aangezegd, dat als het Syrische pantserleger niet zou worden teruggetrok ken, „het gevaar acuut wordt". .5* Op 22 september, aldus Alsop, maakten de Syrische tanks rechtomkeer. Zoals tijdens de Cubaanse rakettencrisis, schrijft hij, „was er het risico van een rechtstreekse confrontatie tus sen de atoommachten. Maar do beslissingen werden in het diepste geheim genomen. De meeste Amerikanen beseften niet en beseffen nog niet dat een uitermate gevaarlijke crisis was afgewend". De wonderen zijn de wereld nog niet uit, zeg ik altijd maar. Spoelde ik zondagmid dag nog weg van de Zeeuwse kust, alwaar ik me ophield teneinde verse krachten op te doen voor de komende zware week, gistermiddag streelde een lieflijk zonnetje mijn wat kalende kruin en was het ple zierig toeven in de buiten lucht. Daarom: kustgangers, geef de moed niet op. Spreekt het gezegde niet van: Na regen komt zonneschijn! Een variant: campings wi de regen. Toen meneer Bastiaanse uit Utrecht, om even een sprong te wagen, vergeefs gepoogd had enig leven in zijn automo biel te krijgen, ontsloot hij de motorkap en stond vervolgens oog in oog met een voldragen kat die zich metterwoon te midden van de motorische in gewanden van zijn bolide had gevestigd. f Nadat meneer Bastiaanse de kattige kraker had verwijderd, startte de auto wei. Maar na een klein stukje rijden bemerkte hij dat zijn auto toch niet helemaal naar behoren functioneerde. Een hernieuwd onderzoek wees uit dat de kat zich met dierlijke vasthoudendheid opnieuw in het inwendige van de auto had genesteld. Dit keer had het dier zich verschanst met de kop tussen de bodemplaat en de uitlaat, terwijl hij met zijn pootjes de remkabels omvat te. D" politie kwam er aan te pas om het beest te bevrijden, maar zodra de kat eenmaal op vrije voeten was gesteld, klom hij poeslief weer in zijn schuilplaats boven de uit laat. De Hermandadders („Goed dat er politie is") zagen zich genoodzaakt ten tweede male het dier met veel moeite on der de auto vandaan te pluk- 'ken. Waarna de kat slechts met een bezem van de wagen was weg te slaan. Die waiS nog hardnekkiger dan de gebruikelijke kater op maandagmorgen. De heer P. P. Donder uit Breda heeft ons een aantal suggesties doen toekomen, waaruit wij een greep hopen te doen in de komende dagen. Dit is er een van de heer O. P. Donder (benieuwd hoe hij werkelijk heet). Van Hanegem: Geld maakt recht wat „krom" is. Maar nu we ons toch op het sportieve, financiële vlak be vinden, moet het me van het hart dat schaker Robert Fi scher te ver gaat. Hij is bij voorbaat onze doordraver-van- de-week. Hij wedijvert daarin met ene E. Merekx, wielrenner. Gegroet. MERIJN. (ADVERTENTIE) U reist rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Met de Postgiro kost u dat niets extra. En u vermijdt allerlei wisselproblemen. Want op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten- de hier vermelde vaste, ronde bedragen uitbetaald. Bij de meeste postkantoren. Op vertoon van uw geldig paspoort. De Postgiro is toch wel grenzeloos makkelijk 1 Par kaart In: België: bfr. 2000. Denemarken: dkr. 200. Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: ffrs 200. Monaco: ffrs 200. Luxemburg: Ifr. 2000. Ned. Antillen: naf 100. Noorwegen: nkr. 200. Oostenrijk: ö.s. 1000. Spanje: pts 2000. Suriname: sf 55. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: 15. Zweden: skr 200. Zwitserland en Liechtenstein: fr.s. 200.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7