streek 1 r 1HIBM illisti Foto's: Cor J. de Boer ZEEUWS (Van een onzer verslaggevers)- MIDDELBURG Oog in oog sitaan met het skelet van een van de reusachtige mam moeten, die in de ijstijd ook in deze streken rondwandel den, is een gebeurtenis, die je in het Zeeuws museum kan overkomen. Dit Zeeuws mu seum, dat voordien was ge huisvest in eeiv patriciërswo ning te Middelburg, is nu on dergebracht in de kanunniken woningen van de abdij in de Middelburgse hoofdstad. Het is een huisvesting, waarin de voorwerpen, die het museum rijk is, bijzonder goed op zijn plaats zijn. Niet alleen treft men de historie aan in het museum zelf, maar het gehele abdijcomplex, waarvan de eer ste gedeelten in de twaalfde eeuw werden gebouwd, ademt de geest van voorbije eeuwen. Al voordat men de drempej van de kanunnikenwoningen overstapt is men in de goede sfeer om de tentoongestelde Zeeuwse historische rijkdom te bewonderen. Om de men sen, die nog geen bezoek heb ben gebracht aan het museum, dat onlangs door staatssecreta ris Vonhoff van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk werd geopend, al een voorproefje te geven van wat ze er bunnen vinden, heeft onze fotograaf Cor J. de Boer een tocht door het museum gemaakt. Zij fotografische er- MUSEUM varingen zijn op deze pagina terug te vinden. De foto's bo ven zijn gemaakt van het mammoetskelet, dat zodanig is opgehangen dat de bezoekers een indruk krijgen van het werkelijke formaat van deze dieren. In het museum is ook een kleine verzameling van in Zeeland gevonden eieren te zien (foto links). Bijzónder leuk is het „staand horloge" uit de achttiende eeuw, waarin scheepjes op het ritme van de tijd bewegen (foto linkson der), Op de foto daarnaast treft men een Egyptische mummie aan, een van de za ken, die de vorige eeuw in Zeeland verzeild zijn geraakt, toen het verzamelen van rari teiten bijzonder in trek was. Het Zeeuws museum herbergt veel porselein, zowel van Eu ropese als van Chinese make lij. Op de beide foto's rechts beneden énkele produkten van Europese oorsprong. De foto rechts geeft een beeld van een van de museumzalen, die ge vuld is met meubilair en zil ver uit de zeventiende eeuw. Aan de muur is het tweede schilderij van rechts dat van Michael Adriaansz. de Ruijter, geschilderd door Ferdinand Bol. Dit schilderij is een van de fraaiste van de verzame ling. In dezelfde zaal treft men ook portretten aan van andere leden van de familie De Ruijiter. IS SFEERVOL

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4