Feest week voor toeristen in Goes HAAR Buitenlandse werknemers krijgen eigen home MIDDELBURG WIIZIGT RIIRICHTING BINNENSTAD ZLM dringt aan op doorgaan ruilverkaveling RUILVERKAVELING LIGT STIL VAN 10 TOT 17 JULI Dringend beroep op inwoners Befaamde rock formatie MC-5 naar Goes Scholieren dartelden over vissers schep en stad streek Wisselvallig STRANDWEER Auto van dijk af in Yerseke Zware schade na botsing in Kruiningen Den Inkelrit in Kruiningen Langdurig Dinsdag 4 juli 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese Middenstand Centrale (GMC) en de katho lieke sport- en volksdansvereniging „Kasporgo" houden van 10 tot en met 17 juli een feestweek voor Goes en omstreken Zowel een gast-volksdansgroep uit Tsjechoslowakije als de volksdans- formatie van Kasporgo zullen tijdens deze voor,al op toeristen ge richte feestweek diverse manifestaties verzorgen. Op maandag 10 juli is er van vier uur tot kwart voor vijf een optreden op de Oost- Wal en van acht uur tot kwart voor negen een concert bij ho tel Terminus. Dinsdag heeft na een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van 11 uur tot half twaalf een demon stratie plaats in de Klokstraat, van twee tot drie uur bij Ter Valcke en van acht tot kwart voor negen op het parkeerter rein van de Amro-bank aan de Singelstraat. Woensdag 12 juli treden de Tsjechen van half elf tot elf uur op in de Manhuistuin, van twee tot kwart voor drie bij rusthuis Randwijck en van acht tot twee is er een feesta vond met volksdansen en bal in de Prins van Oranje. Donderdag van 10 tot kwart voor elf heeft een optreden plaats bij Maria Terweel, om twee uur vertrekt men van de Markt naar Middelburg voor een officiële ontvangst door het provinciaal bestuur, waar na om zeven uur een optreden van beide volksdansverenigin gen in Oudelande begint. Vrijdag loopt men om half- tien een mars door de binnen stad, met als eindpunt de Gro- te Markt. Om kwart over tien vertrekt men naar de Panne, waar's avonds een gezamen lijk optreden voor Belgisch publiek wordtverrzorgd. Via Antwerpen reist men dan te rug. Zaterdag 15 juli marcheert men om twee uur., weer door de Goese binnenstad om van halfdrie tot vijf uur bij mid- hotel Terminus te gaan dan sen. Van acht uur tot twaalf uur 's avonds is er een beslo ten feestavond voor gasten, pleegouders en genodigden. Zondag is een rustdag bij de pleegouders en maandag vindt om twee uur weer een mars door de binnenstad plaats, concerteert en demonstreert men van kwart over twee tot drie uur in de Manhuistuin en geeft men van acht uur tot kwart voor negen een af- scheidsoptreden op het Amro- parkeerterrein aan de Singel straat. Dinsdag vertrekken de gast- volksdansers om tien uur bij Terminus richting Tsjechoslo wakije. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, wisselvallig en temperatueren ni het alge meen beneden normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: voor Woensdag: aantal uren zon: 0 tot 7; min. temp: omstreeks normaal; Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp: van onge veer normaal tot 3 graden on der normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. Een depressie passeert van daag met tijdelijk Tegen en ongunstig strandweer. Daarbij een krachtige zuidwestenwind met 1517 graden C. Zeewa ter 15 graden C. Vooruitzichten: met de krachtige oceaanstroming pas seren nog regelmatig storings fronten zodat de eerste helft van deze week ongunstig strandweer blijft brengen. waterstanden Konstanz 355 - 1, Rheinfel- den 261 - 8, Straatsburg 260 - 26, Plittersdorf 414 -25, Maxau 480 - 31, Plochingen 132 - 6, Mannheim 324 - 19, Steinbiach 192 - 18, Madnz 343 plus 9, Binigen 232 plus 14, Kaub 267 plus 20, Trier 239 plus 2, Koblenz 272 plus 32, Keulen 226 plus 29, Ruhrort 392 plus 28, Lobith 996 plus 29, Pannerdense Kop 961 plus 27, Nijmegien 784 plus 27, IJs- selkop 864 plus 15, Eefde IJs- sel 440 plus 20, Deventer 324 plus 24, Monsin 5471 plus 13, Borgharen 3885 plus 4, Belfelld 1092 - 9, Grave beneden de sluis 502 plus 47. hoogwater Morgen, woensdag 5 juli Bergen op Zoom 9.38 en 22.01; Hansweert 9.02 en 21.55; Ter- neuzen 8.33 en 20.54; Vlissin- gen 8.03 en 20.26; Wemeldinge 9.28 en 21.51. (Van onze correspondent). VLISSINGEN De ronsel- tocht van de Zeeuwse Visse- rijschool is een enorm succes geworden. Ruim 1X7 jongens van de zesde klassen uit aller lei plaatsen in Zeeland hadden .zich aangemeld om vrijdag middag mee aan boord te gaan van een van de zes vissers schepen uit Viissingen. Het was echter of er veel meer jongens meegegaan wa ren. De schepen krioelden van de stoere knapen. Sommigen beklommen de mast, de ande ren hingen over de reling of namen plaats in de stuurhut of bedienden de knoppen. De Arnemuidense en Vlis- singse vissers lieten de invasie heel stoicijns over zich heen gaan. Ze beperkten zich tot uitroepen van „Armen en be nen binnen boord" en „Hou je vast". Voor de rest werden de jonge aspirant vissers hele maal vrijgelaten. De heer C. Rijsdijk, leraar aan de Visserijschool uit Viis singen vond de opkomst ge weldig. Wat er uiteindelijk van dit aantal overblijft dat zich als leerling voor de Vis serijschool zal aanmelden zal naderhand pas blijken. Maar mochten er onder de 117 jongelui nog wat weifelen de aspirant-vissers gezeten hebben, dan moeten die toch van hun vaartocht van hun twijfels verlost zijn geraakt. Ze zagen het visserijieven vrijdag onder de beste weers omstandigheden die men zich kan denken. Burgemeester A. Hack van Arnemuiden voorzitter van het schoolbestuur wenste de jon gelui voor de aanvang van de tocht een goede vaart toe. De heer Rijsdijk deelde na afloop een prospectus van de Zeeuw se Visserijschool uit. (Van een onzer verslagge vers) TERNEUZEN Het onder zoek in zowel de zaak van de voortdurend bedreigde familie Van de Velde als in de zaak van de geheimzinnige tele foontjes, briefjes en inbraken, die het leven van vier Temeu- zense gezinnen tot een hel ma ken vordert momenteel zo slecht dat de gemeentepolitie van Terneuzen een dringend beroep doet op de inwoners van Terneuzen om de politie zoveel mogelijk tips te ge ven. „Alle tips zijn welkom. Ook al hebben de mensen het ge voel dat ze enkel wat futilitei ten kunnen vertellen, dan moeten ze dat toch doen. Soms vormen dat belangrijke scha kels voor het onderzoek. Ook moet men niet denken: de po litie weet het wel. Het kan namelijk zijn dat we dat hele maal niet weten," zegt de heer F. Rijnberg, rechercheur van de Temeuzense gemeentepoli tie. De zaak van de bedreigde familie Van der Velde en de zaak van de geheimzinnige pa niekzaaier onder de inwoners in de buurt van de Bachlaan in Terneuzen hebben dit met elkaar gemeen dat in beide gevallen paniek heerst onder groepen mensen en de politie voor haast onoplosbare raad sels staat. De zaak van de familie Van der Velde, die door de geheimzinnige „Twen ty club" wordt bedreigd is overigens veel ernstiger dan het tweede geval, waarin het meer lijkt te gaan om een geestelijk onevenwichtige fi guur, die plezier heeft in het pesten van zijn medemen sen. Wat het onderzoek naar de belagers van de familie Van der Velde betreft belagers, die zoals in het verleden bleek niet terugschrikken voor het in brand steken van een flat gebouw is de politie nog niet ver gekomen. „We zijn in diverse richtingen aan het zoe ken, maar we hebben er tot nu toe nog geen vinger achter kunnen krijgen", aldus de heer Rijnberg. Vorige week kreeg de Temeuzense politie nog een brief van de „Twenty club", waarin stond dat de beer Van der Velde best zou kunnen vertellen waarom hij en zijn gezin worden bedreigd. De heer Van der Velde blijft echter volhouden dat er in zijn verleden niets is gebeurd dat aanleiding voor deze ern stige vorm van voortdurende pesterij zou kunnen zijn. Twee rechercheurs zijn al twee weken lang vrijgesteld voor het onderzoek in deze zaak. Veel succes hebben ze nog niet geboekt. Hun enige hoop is nu gevestigd op de uitslag van het schriftonder zoek. In de zaak van de geheim zinnige telefoontjes, brieven, inbraken vernielingen in de omgeving van de Bachlaan heeft de politie wel enkele vermoedens over de identiteit van de dader. Bewijzen ont breken echter. „Ook hier kun nen de buurtbewoners door goed op te Ietten veel bijdra gen aan de oplossing van alle raadsels, is de mening van de heer Rijnberg. Naar zijn mening kan het gewoon niet dat niemand iets ziet als op verschillende adressen voort durend dreigbrieven in de brievenbussen worden ge gooid. „Ik zie overigens niet in wat de man, die dit doet, nu eigenlijk wil", zegt de heer Rijnberg. „Hij heeft eerst in braken gepleegd en is daarna met het sturen van briefjes en de paniekzaaiende telefoontjes begonnen. De inbraken zijn kennelijk voor hem niet vol doende geweest. Hij wil de mensen nog eens graag pesten ook". Ondanks het feit dat de ge meentepolitie van Terneuzen nu met deze twee geheimzin nige zaken zit opgescheept is het volgens adjudant A. Ver- maire, waarnemend korpschef, en de heer Rijnberg, beslist niet zo dat de criminaliteit in Terneuzen hoogtij viert. „Er is hier zeker wel een toename van de criminaliteit, maar dat is in heel Nederland het geval. Ik geloof niet dat Terneuzen er in dit opzicht uitspringt", aldus adjudant Vermaire. De groep Alquin. (Van een onzer verslaggevers) GOES De befaamde En gelse rockformatie MC-5 zal zaterdag 15 juli in Goes optre den. De organisatoren van Un derdog zijn er in geslaagd, de populaire buitenlandse pop groep naar de Prins van Oran je te laten komen voor het tweede underdogconcert. Zoals gemeld was het eerste evene ment (Plainsong van Ian Mat thews) een groot succes. In het voorprogramma staat de Delftse rockgroep Alquin,, een 5-mansformatie die op 1, 2, en 3 juli samen met Focus en andere toppoppers optrad in het kader van de Holland Fes tival-concerten. Verwarring wekit intussen het optreden van een andere MC 5, vanavond in Hoede- kenskerke. Het is een Goese drive-in-show die daar in de soos Reonav optreedt en voor namelijk gevormd wordt door Foort Otte en Gilles Schoof. Ook al in het verleden heeft de naam veel problemen gege ven, reden temeer om nu bin nenkort een nieuwe naam aan te schaffen: „Record Stone Show". Intussen hangen op verschillende plaatsen in Gdes en omgeving affiches voor het optreden in Hoedekenskerke dat om acht'uur begint. Hier op is de oude naam MC 5 nog vermeld. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het pand Emmastraat 50 te Viissingen zal door de initiatiefgroep buitenlandse werknemers te Viissingen geschikt worden gemaakt als ontmoetingscentrum voor buiten landse werknemers in Zeeland. Het pand zal van de gemeente Viissingen worden gehuurd. zijn waar de buitenlandse werknemers elke avond en het gehele weekeinde terecht kun nen voor het ontmoeten van landgenoten en het vinden van ontspanning. Op Walcheren en Zuid-Be veland is het aantal Joegosla- ven en Marokkanen- het grootst. De andere nationalitei ten zijn veel minder sterk vertegenwoordigd. Daarom wordt het nieuweo nderkomen speciaal voor deze twee groe pen ingericht. De Joegoslaven en de Marokkanen krijgen bijv. een aparte recreatieruim te. Meteen na de bouwvakva kantie zal met de verbouwing worden begonnen. Op 8 juli wordt er voor de buitenlandse werknemers een open dag ge houden om hen over de plan nen in te lichten en hen in een zo vroeg mogelijk stadium inspraak te verlenen. Om elf uur worden de Marokkanen verwacht, 's middags om half drie de Joegoslaven. Het ligt in de bedoeling om het spreekuur voor buitenlandse werknemers, dat nu nog iede re maandagavond in het Vlis- singse stadhuis wordt gehou den, te verplaatsen naar het ontmoetingscentrum, zo gauw dat gereed is. De buurtbewoners in de om geving van het toekomstige ontmoetingscentrum zullen in een brief over de bestemming van het pand Emmastraat 50 worden ingelicht. Zo gauw het ontmoetingscentrum gereed is zal een open dag voor de be volking van Viissingen worden gehouden. Om het pand geschikt te maken zal liet moeten worden verbouwd. Het ministerie van CRM verleent een subsidie in de verbouwings-, inrichtings- en exploitatiekosten. Met dit ontmoetingscentrum wil men de buitenlandse werknemers een gelegenheid aanbieden om niet alleen samen met landge noten ontspanning te vinden, maar ook om er wat meer informatie te krijgen over het leven en werken in Neder land. In het ontmoetingscentrum zijn allerlei activiteiten moge lijk, zoals filmvoorstellingen in de eigen taal, het vieren van nationale feesten, het hou den van godsdienstoefeningen, het volgen van cursussen en lessen in de Nederlandse taal etc. in de eerste plaats zal het centrum evenwel de plaats (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Het sinds enkele maanden bestaande een richtingsverkeer in het centrum van Middelburg zal op donder dag 6 juli belangrijk worden uitgebreid. De toenemende ver keersintensiteit maakt deze uitbreiding noodzakelijk. Gebleken is dat door de in voering van het eerste een- riehtingsverkeercircuit de doorstroming van het verkeer in de binnenstad aanmerkelijk werd bevorderd, terwijl het aantal verkeersongevallen be langrijk omlaag ging. De Lan ge Ville, die voor het verkeer uit de richting Viissingen fun geerde als toegangsweg naar het centrum en omgekeerd, was een duidelijk knelpunt, waar op drukke dagen vaak chaotische toestanden dreigden te ontstaan. Gezien de goede ervaringen mat het eenrichtingsverkeer in de Middelburgse binnenstad,- mag' zeker worden verwacht dat de uitbreiding daarvan een vlottere doorstroming van het verkeer tengevolge zal heb ben. De bij dé 'uitbreiding be trokken straten waar met in gang van donderdag eveneens eenrichtingsverkeer zal komen zijn: Lange Ville-Buitenbrug, Lange Ville, Vlasmarkt, Kromme Weele, Molenberg, Gortstraat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Gravenstraat. Op het wegdek achter de Houttuinen bij de kruising met de Lange Ville - Binnenbrug, en het Domburgse Schuitvlot, voor de Kloveniers Doelen, zullen rij stroken worden aangebracht met richtingpijlen voor het rechtdoorgaande verkeer en het afslaand verkeer. Door de ze maatregelen wil men onder andere een einde maken aan de daar tot dusver gevaarlijke situatie voor bromfietsers en fietsers. Volgens de Middelburgse commissaris van politie, dr. D. van Ooyen, wil het gemeente bestuur van Middelburg langs de weg van geleidelijkheid de binnenstad op den duur ver- keervrij maken. Het tijdstip van de veranderingen, name lijk 6 juli, is zodanig gekozen dat juist op deze donderdagse marktdag veel mensen naar Middelburg komen. Eerder opgedane ervaringen hebben uitgewezen dat nieuwe maatregelen het meeste effect blijken op te leveren als er veel mensen op de weg zijn. (ADVERTENTIE) 0! GROTE MARKT 25 BREDA (Van onze correspondent) YERSEKE Op de Var kensdijk te Yerseke raakte een kleine personenauto, ver moedelijk door onoplettend heid, bij een breed aflopend voetpad van de dijk en sloeg te pietter tegen een boom. De bestuurder zat bekneld en werd bewusteloos met he vig bloedende lioofd- en been wonden door omwonenden met veel moeite uit het wrak ge haald. Zijn vrouwelijke pas sagier werd uit de wagen ge slingerd en kwam onder aan de dijk tefecht met ernstige voet en kniekwetsuren. Dokter Pol derman liet beiden na eerste hulp per ambulance naar Goes vervoeren. De auto. afkomstig uit Vlijmen was totaal ver woest. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op de kruising Brouwerijstraat Kruisstraat verleende de be stuurder van een personenau to, de heer C. A. Mosselman uit Goes geen voorrang aan de per sonenauto, bestuurd door D. Gijssen afkomstig uit Kruinin gen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. (Van onze correspondent) KRUININGEN Na een onderbreking zullen de Den Inkel puzzelo- riëntatieritten voor au to's, motors en bromfiet sen onder auspiciën van de plaatselijke afdeling Kruiningen - Hansweert van de VVV weer wor den hervat. De eerstvolgende rit zal plaatshebben op za terdag 8 juli en de start van de eerste rijder zal plaatsvinden te 14.30 uur vanaf het hotel De Ko renbeurs op de Markt te Kruiningen. Inschrijving is mogelijk bij J. D. van Nieuwenhuijse, Korte Viele 5, Kruiningen; D. H. van Sanddijk, Henri Dinantstraat 82 te Krui ningen en op de dag van de rit vanaf 14 uur in het hotel De Korenbeurs aan de Markt te Krui ningen. De lengte van de rit is 40 kilometer. De prijsuitreiking zal plaatsvinden in hotel De Korenbeurs. Er zijn vele prijzen, waaronder een beker van de plaatselij ke VW, (Van een onzer verslaggevers} GOES De ruilverkaveling in de Poel van Heinkenszand dient onverkort uitgevoerd te worden. Het plan hiertoe is op de meest democratische wijze tot stand gekomen, in overleg met velen. Zowel de grondei genaren, die voor het desbe treffende plan hebben ge stemd, als de grondgebruikers vertrouwen erop dat de plan nen uitgevoerd worden. Aldus de algemene conclusies van het hoofdbestuur van de ZLM aan het eind van zijn vergade ring gistermiddag in Goes. Het bestuur van de maat schappij tot bevordering van land- en tuinbouw en veeteelt dn Noord-Brabant en Zeeland (ZLM) sprak er tijdens zijn vergadering zijn verwondering over uit, dat „van bepaalde zijden geageerd wordt tegen de ruilverkaveling de Poel van Heinkenszand en met na me de zogenaamde natuurge bieden". De vergadering is van mening dat juist in deze verkaveling in bijzondere ma te rekening wordt gehouden met de belangen van de na tuur in samenhang met die van de landbouwer. „Het is hard nodig dat er nu eens ingezien wordt dat het mede die landbouw is die voor het natuurbehoud van zeer veel belang is". Verder wordt het bestuur onder de aandacht te brengen dat de voorbereiding van de plannen in overleg met zeer velen, tot stand is geko men waaronder Staatsbosbe heer, de gemeentebesturen, de Provinciale Planologische Dienst, het ministerie van CRM, de rijks- en provinciale waterstaat, het initiatiefcomité „De Bevelanden", stichting „Zeeuws Landschap". „Dit overleg is zeer inten sief en zeer langdurig ge weest. Het leek het bestuur goed nog eens onder de aan dacht te brengen wat er in dit gezamenlijk overleg is beslo ten, en op welk plan de grond eigenaren hun stem heben uitgebracht: er zal een bos- complex worden aangelegd tussen Goes en 's Heer Arendskerke met een opper vlakte van ca. 60 ha. Dit bos- complex krijgt een land schappelijke en recreatieve functie. In een gebied ten zuidwesten van Goes zal een gebied van ca. 165 ha. als ganzenreservaat in zijn oor spronkelijke staat behouden blijven. De kapitaalswerken in het noordelijke gebied zijn al uitgevoerd. (Vervolg van pagina 1). Ondertussen wordt de onte vredenheid onder de landbou wers in dit gebied steeds gro ter. Officieel weten ze nog steeds van niets en de meesten zijn niet bepaald optimistisch gestemd voor wat de toekomst betreft. De grote kapitaalswer ken in dit noordelijke gebied zijn al uitgevoerd en daartoe behoort ook de hoofdafwate ring. Als gevolg van de stagna tie in de verdere werkzaamhe den kan daarvan nog steeds niet worden geprofiteerd, omdat de secundaire afwatering nog niet is aangepast. „Daar deugt niks van", zo weet het lid van Pro vinciale Staten, George de Waal, te vertellen. Ook hij be hoort tot de „gedupeerde" land bouwers, die zoals hij zegt veel hinder ondervinden van de huidige gang van zaken. „Als die zaak hier zo nog een poos blijft liggen, kunnen we niet meer concurreren. Het gaat een hoop geld kosten. Draineren be hoort bijvoorbeeld tot de on mogelijkheden, want de sloten liggen niet diep genoeg". Voor de heer De Waal is het stilleggen van de ruilverkave ling een wat voorbarige beslis sing geweest. „Er is altijd ge zegd, dat er dat kanaal binnen vijftien jaar zeker niet zou ko men. Voor mij staat nog niet vast dat het er ooit aomt. Zo lang kun je die ruilverkaveling toch niet stil laten liggen. Alle landbouwers in dit gebied ko men straks in het water te zit ten". De grootste bezwaren van de zijde van de landbouwers in dit gebied bestaan er tegen de onzekerheid. Men wil duidelijke uitspraken. „Nu zitten we in een situatie, waarin we niet meer weten wat we moeten doen Investeringen worden er nog nauwelijks gedaan", aldus het commentaar van de heer De Waal. Het noordelijke gebied omvat volgens zijn betoog 1300 hectare, waarvan er naar schat ting 130 opgeofferd moeten worden aan het Baalhoekka- naal, zo er dat al komt. Daarbij gaat het om zeven tot acht land bouwbedrijven alleen al in deze omgeving.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3