PELLENAARS BEËINDIGT CARRIèRE VOLGEND JAAR GUIMARD INDE GELE TRUI Eddy Merckx fenomenaal in de tijdrit CONSTERNATIE IN IJSLAND IS GROOT Waardering bij Goudsmit-Hoff niet groot genoeg Andrade valt uit 153 VERBODEN PREPARATEN Wethouder Den Haag bij start Fischer zelf is spoorloos sport ORGELS Passage Breda Van Springel mocht van Merckx blijven DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 3 JULI 1972 9 (Van onze speciale verslaggever) SAINT BRIEUC Kees Pellenaars wil volgend sei zoen met een andere spon sor dan Goudsmit-Hoff in zee. Hij heeft een naar zijn zeggen interessante aanbie ding voor 1973 en verzocht daarom zo werd nu pas bekend de Rijense direc tie kort voor het vertrek naar de Tour de France zijn contract niet te verlengen. Officieel loopt de overeen komst tussen Goudsmit-Hoff en Kees Pellenaars af in de cember, waarna de sponsor nog voor tweemaal twee jaar een optie op hem heeft. Maar 55 Kees Pellenaars voelt er niets voor in dienst te blijven van Goudsmit-Hoff, waar hij vol gens zijn mening te weinig waardering ondervindt, voor wat hij doet. „Zij menen het niet slecht", aldus Pellenaars, „maar zij weten voor mij niet het werkklimaat te scheppen, dat ik nodiig heb. Nia de ronde van Spanje en het Nederlands kampioenschap, waar wij toch enorme succes hadden, is er amper een reactie gekomen. op wat we presteerden. Daar kan ik niet tegen". Goudsmit-Hoff heeft hem gevraagd niog eens goed nia te denken over het besluit vol gend seizoen de ploeg niet meer te leiden, maar Kees Pellenaars is zeer beslist. „Ik heb mijn beslissing genomen. Het is nee, en het blijft nee". Welke finma hem benaderde wilde Kees Pellenaars niet kwijt, maar alleen dat het zeker is dat hij met een ander door kan gaan. En dan, eind volgend jaar, sluit hij zijn carrière af. „Dat ik er nu niet mee ophoudt, komt omdat ik er graag bij wil zijn als volgend jaar de Tour de France in Nederland start. Bo vendien heb ik altijd gezegd dat ik op mijn zestigste jaar stop en dat valt samen". (Van onze speciale verslaggever) SAINT BRIEUC Do tourartsen hebben de ren ners een lijvige lijst met ver boden middelen opgegeven Om klachten achteraf to voorkomen, maakten zjj een opgave van de preparaten die als doping aangemerkt worden, en dat zjjn er wel geteld 153. Zij werden keu rig gerubriceerd op stencil gezet. Wanneer een coureur posi tief reageert op een controle krijgt hij behalve de bekende UCI-straffen een flinke boete van de Tourleidinig. In zo'n geval wordt hij gedeklasseerd naar de laatste plaats van de etappe waarin hij de regle menten overtrad en bij zijn tijid worden voor het algemeen klassement 10 strafminuten .geteld. De dopingcontrole strékt zich dagelijks uit over 5 ren ners: d«é eerste twee van de etappe, de gele truidrager na die etappe en twee bij loting (gisteren Beüone en Gatieau) aan te wijzen coureurs. De eerste uitvaller van de ze Tour werd ad voor de start van de openingsrit genoteerd. Het was de Portugese gastren- ner in de ploeg van Joop Zoe temelk, Joaquin Andrade. Hij had zoveel last van een steen puist op het zitvlak, dat de medische dienst van de Tour hem het vertrek ontraadde. Het was gisteren door re gen en wind een beroerde dag voor de rennerskarawaan en de weersverwachting voor van daag is niet veel beter. Het dagelijks communiqué van het meteriologdsch instituut voor spelde een temperatuur van 13 graden en regenbuien in de tweede etappe. POINT CHAUD ZORGT VOOR STRIJD Karstens komt in dode hoek (Van onze speciale verslaggever) SAINT BRIEUC Het aan donaties rijke Tourgebeuren heeft er onder de gesponsor de activiteiten een die luistert naar het begrip „prix point chaud" op welke merkwaardi ge aanduiding de ijsfabrikant Miko kwam. Tot twee jaar geleden draaide het point- chaud mee in de mallemolen van prijzenattracties zoals die voor de meest aimabele cou reur van de dag, waarmee een petroleummaatschappij zich bezig houdt of bijvoorbeeld de waardering die een horlogebandenfirma aan de elegantste renner toekent. Maar het pointchaud (een sprintprijs waarvoor tijdens een etappe een paar keer kan worden aan gezet) kreeg er een extra impuls bij. Behalve het geldbedrag van 150 gulden voor dege-1 ne die op dat warme punt het eerst zijn wiel over de streep drukt, schonken Goddet en Lévitan secondenbonificatie. En gisteren hebben zij dat geweten. Aan de finish van de eerste touretappe in Saint Brieuc eindpunt van een lange saaie dag ontstond er zo'n ge drang door, dat Eddy Merckx hoogst persoonlijk in moeilijk heden kwam (5e plaats, gele trui kwijt aan Guimard), want het gewring van de sprinters had zich toegespitst door het point chaud. Daar won Cyrille Guimard spelenderwijs zes se conden mee terug van zijn achterstand die hij in de tijd rit opliep tegen Merckx) 19 seconden), en Gerben Kar stens werd op het warme punt medekanshebber voor de gele trui door als tweede een boni ficatie van 4 seconden te vero veren, zijn verschil op Merckx daarmee reducerend tot 19 se conden. Het extraatje van 20 seconden in Saint Breuc zal plots vol perspectieven en in die klem worstelde Eddy Merckx voor het behoud van zijn leiderstrui. Eerzuchtig als hij is, weiger de hij zich bij voorbaat over te geven aan de sprinters voor wie hij in feite weinig hoeft te vrezen omdat straks de ber gen komen. Maar Merckx is een man voor wie elke secon de telt. „Het eerste wat hij na de tijdrit vroeg", zei zijn ploegleider Robert Lelangue, was: met hoeveel seconden". Op de baan van Saint Brieuc verloor de altijd ijverige uit Brussel fat spel van de secon den tegen Cyrille Guimard, die bevrijd van de zenuwen dankzij het point chaud aan de sprint kon beginnen en, zoals het in wielertermen heet, „in een fauteuil" naar de overwinning ging. De geringe door peter heerkens kans die Merckx toch al tegen Guimard had, miniseerde in de laatste meters door een coup van Michel Wright, waarvan de ook naar een stunt snak kende Gerben Karstens het slachtoffer werd. Hij lanceer de zich keurig op tijd, maar kwam net in een dode hoek doordat Wright plotseling naar boven stuurde, daarmee voor allen achter hem de weg dichtgooiend. „Guimard kon op zijn gemak doorrijden", klaagde Karstens," en zonder moeite winnen, ik zat muur vast". Maar Karstens en zij die met hem beschikken over een rappe aankomst, hoef den in Saint Brieuc niet te wanhopen. Voor komend weekeinde de bergen inge trokken wordt, blijft het parkoers vlak. Aan de mas sasprints lijkt daarom zeker nog geen einde gekomen en bovendien is er het point chaud nog. De secondendans in het festival van de sprin ters kan alle kanten op. Cyrille Guimard trekt de gele gezicht aan. die hij dankzij bonificatie veroverde, met een vergenoegd (Van onze speciale verslaggever) ANGER Fenomenaal, zoals Eddy Merckx zaterdag in Angers door de bochten sneed. Nauwelijks vertra. gend nam hij de vele draai ingen in het parkoers, waar op de proloog verreden werd. En had hü eenmaal een recht eind voor zich, dan schakelde Merckx zijn groot ste versnelling, 55 x 13, en sprongen de snelheidsmeters naar 60 kilometer per uur De organisators hadden voor zien, dat de beste renner op dit moeilijke circuit tot een gemiddelde snelheid van 44 kilometer zou kunnen ko men. Merckx spotte ook nu (Van een speciale verslaggever) REYKJAVIK. In de consternatie, die zon dag heerste, bleef Fischer zelf onvindbaar. Zowel op IJsland, waar de vier uit New York komende vliegtuigen zondag werden uitgekamd, als in New York zelf- Er gingen zelfs on bevestigde geruchten dat Fi scher in Londen zou zijn ge signaleerd. Hoogstwaarschijn lijk is de Amerikaan in New York gebleven en heeft hij (Van onze speciale verslaggever) ST. BRIEUC Wethouder P. Vink van jeugd, sport en recreatie heeft zaterdag als of ficieel vertegenwoordiger van de gemeente Den Haag in An gers de start bijgewoond van de 59e ronde van Frankrijk. De Tour de France zal vol gend jaar in Den Haag van start gaan. Met de heer Vink is een aantal leden van de stichting Tour de France 1973 Neder land mee naar Frankrijk ge reisd om ervaring op te doen voor de organisatie van een dergelijk evenement. Voorzit ter van het werkcomité van de stichting is de heer J.C. van Duijnen, die tevens secretaris is van het Algemeen Comité. (ADVERTENTIE) De Fransman Raymond Riotte in gesprek met Rini Wagtmans (rechts) tijdens de eerste etappe. van daaruit de organisators van de tweekamp telefonisch onder druk gezet om tot een gunstiger financiële regeling te geraken. Dat valt althans op te ma ken uit enkele terloopse me dedelingen van het organisa tiecomité. Fischer zou met na me 30 procent van de entree gelden hebben geëist. Temid den van de verwarring, die in Reykjavik heerste, kwam dr Euwe met de mededeling dat Fischer 30 prooent van de te levisie-rechten zou krijgen (een bedrag van rond 70.000 dollar). Men dacht in eerste instan tie aan een nieuwe concessie van de zijde van de wereld schaakbond of de IJslandse or- organisators. Later bleek dat het hiler een niet openbaar ge maakt onderdeel van het „Ak koord van Amsterdam" betrof. Deze overeenstemming werd in maart bereikt door de ver tegenwoordigers van de schaakbonden van Amerika, Zuid-Slavië, Rusland en IJs land. Fischer heeft dat ak koord later aangevochten. Intussen waren Fischers schaakvrienden en advocaten, die al in Reykjavik waren ge arriveerd, druk doende een ac ceptabele reden voor zijn nog steeds voortdurende afwezig heid te construeren. Men be sefte terdege dat Fischers chain tage-taktiek tot diens dis kwalificatie zou ledden. Fred Cramer, sinds kort op tredend als vertegenwoordiger van Fischer, vertelde de orga nisators, dat er twee tele grammen vanuit de Verenigde Staten zouden zijn verzonden naar Reykjavik: één van Fi schers huisarts en één van de Amerikaanse schaakfederatie. In beide telegrammen, die zoek zouden zijn geraakt, zou zijn aangedrongen op uitstel in verband met Fischers minder goede gezondheid. Mochten deze telegrammen alsnog boven water komen en blijkt Fischer inderdaad niet tot spelen in staat, dan kan hij volgens het reglement aan spraak maken op een uitstel van ten hoogste zes maanden. In het reglement is ook sprake van het recht dat elk van de spelers heeft om op drie toer- nooitdagen verstek te laten gaan, milts daar volgens het oordeel v®n een bevoegde arts aanleiding toe is. Dit slaat echter duidelijk op een geval van ziekte tijdens de twee kamp en niet op een, dat aan het toernooi vooraf gaat. Voor de IJslandse organisa tors is het van het grootste belang dat de tweekamp als nog doorgang vindt. Niet al leen dat er grote kosten ge paard zijn gegaan met de voor bereiding, het is ootk waar schijnlijk dat ingeval Fischer niiet opkomt, men toch Spass ki's deel van het prijzenbe- dr,ag (in dit geval vijf achtste van 125.000 dollar) zal moeten uitbetalen. Dit werd althans zo gesteld door grootmeester Lo- tihar Schmidt, die als wed strijdleider zou optreden. met de gangbare gemiddel den en raasde de 7,2 km op het door tienduizenden men sen omzoomde parkoers at met een gemiddelde snelheid van bijna 49 km. Hij was de enige die onder de 9 minuten reed. De Neder landers toonden zich in het tijdritje ook van hun beste zijde. Zoetemelk (4e op 13 seconden), Leo Duyndam (5e op 15 seconden) en Gerben Karstens (He op 23 secon den), handhaafden zich tussen de specialisten. Ook Tino Ta bak (24e) en Mathieu Pust- jens (30e) reden een scherpe tijd. van 2 km: tot snio van Teir- Bobby Fischer: chantage.tactiek, die tot diskwalificatie kan leiden. Korte ïinck. 81 km: Mourioux demarreert maar wordt snel terugge pakt 96,5 km: Doorkomst op de cote de la Rue de Fougeres (4de categ.). 1 Guimard, 2 Pe- rin, 3 Letort, 4 Pustjens, 4- 5 Bouloux en vervolgen» het gehele peloton. 97 km: Perin, Guimard, Le tort, Pustjens en Bouloux lopen uit, maar worden daarna snel ingelopen. 141 km: Demarrage van Ber- land, erbij: Genty, Riotte, Huysmans, Antbeunis, Van- neste. Moneyon en De Wit te. 144 km: Kopgroep ingelo pen. 159 km: Demarrage van Ver- straeten 163 km. Voor sprong 40 seconden. 170 km: Verstraeten 1.05 min. voorsprong. 176,5 km: Doorkomst op de Cote de St. Anne (4de ca tegorie). 1 Verstraete op 30 sec 2 Guimard, 3 Merckx, 4 Pustjens, 5 Zoetemelk en vervolgens de rest van hot peloton. 179 km: Verstraeten ingelo pen. 190 km: Danguillaume en Ta- tiou ontsnappen, maar wor den achterhaald. 195 km: Houbregts demar reert, Riotte erbij. Het pe loton sluit echter snel aan. 200 km: Talrijke demarrages in de finale waarbij oa. betrokken zijn Vianen en Prinsen. 230 km: Demarrage van Leo Duyndam. 231 km: Duyndam ingelo pen. 235,5 km: Gudmaird wint de massasprint in St. Brieuc en verovert de gele trui. (Van onze speciale verslaggever) SAINT-BRIEUC Herman van Springel is tegen de zin van Eddy Merckx uit de tour- ploeg van Molten! gezet. Zijn vroegtijdige overeenkomst met het Duitse Rokado voor het volgend jaar maakte de Itali aanse bazen zo kwaad, dat di recteur Molteni zelf ingreep en opdracht gaf van Springel thuis te laten. In zijn plaats is nu Mark Lievens opgesteld.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9