Johnny Konings vierde hij N.k. Van Springel in Ulvenhout DUYNDAM„KLIM DUURDE TE LANG" HARM OTTENBROS EERSTE IN KRUININGEN NA SOLO Geen woord Engels sport UITSLAGEN WIELERGALA ULVENHOUT Zoetemelk: „Ik zat ongunstig" TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 3 JULI 1972 3 (Van een SDortmedewerker) OIRSBEEK De 17-jarige Amsterdammer Jan Ruckert heelt het nationaal wegkampi- oenschap voor nieuwelingen gewonnen. Op een lastig cir cuit in het Limburgse Oirs- beek, waar de circa 100 deel nemers bovendien geteisterd werden door stortbuien, was hij de laatste 50 km. een do minerend figuur- Nieuwelingen: 1 en kampi oen van Nederland Jan Ruc kert Amsterdam 92 km. in 2 uur 26 min. en 13 sec. 2 op 54 sec. M- Jacobs Bingelrade, 3 J. Kruunenberg Zwanenburg, 4 J. Konings Sprundel, 5 P. Haas Eysden, 6 G. Pirard Bre da, 7 E. Visschers Sweykhui- zen, 8 J. Solberg Schinnen, 9 A. Tak Oud-Gastel, 10 G. Ta bak Veldhoven allen dezelfde tijd als de winnaar. 15 op 1 min. 31 sec.'A. v.d. Steen Et- ten-Leur. Adspiranten: 1 en kampioen van Nederland B. van Est Dinteloord 38 km. in 1 uur 2 min en 5 sec., 2 P. Valentijn Sprundel,. 3 J. Badjou Heerlen, 4 J- van Veen Poeldijk, 5 A. Visschers Wijlre, 6. A. Bie- rings Uden, 8 H. Koerts De Punt, 11. P. de Jong St. Wille- brord, allen dezelfde tijd als de winnaar. 15 op 33 sec. M. Stroosnijder Moerdijk. Veteranen: 1 en kampioen van Nederland Piet Steenvoor den uit Heemstede 50 km. in 1 uur 26 min. en 54 sec. 2 op 3 sec. Frits Rabe Amsterdam, 3 op 32. sec. Herman van Brug gen Amsterdam, 4 op 45 sec. W. v.d. Heiden Eindhoven, 5 H. v-d. Kloot Ossendrecht. ADVERTENTIE) Nog 2 dagen en Ulvenhout is weer overbevolkt door wielrenners, toeschouwers en vakantiegangers. DUS 5 JULI NAAR ULVENHOUT. (Van onze speciale verslaggever) SAINT BRIEUC Het is alweer zeven jaar geleden dat men in de Tour voor het eerst van Michael Wright hoorde. Hij won in 1965 een etappe in Auxerre en deze „helden daad" is in de herinnering gebleven, omdat de blonde Mi chael toen de aanleiding was voor een tragie-komedie. In de Tour reed destijds namelijk welgeteld één Engelse jour nalist mee, de beklagenswaardige Ron Whight van de Daily Express, die al twee weken lang reikhalzend had uitgekeken naar een succesje van Engelse renners, die in buitenlandse ploegen reden en onveranderlijk met grote achterstanden de eindstreep bereikten. Een paar maal reeds had de arme Ron zich jammerend tot buitenlandse collegae gewend, omdat hij niet wist waarmee hij zijn ko lommen moest vullen Eindelijk dan, in Auxerre, bnaik die grote d>aig aan. Mi chael Wright won de etappe en de .goede Ron spoedde zich, zo isnel zijn korte beentjes hem konden dragen naar zijn landgenoot, om het grote ver haal van de triomf uit zijn monid op te tekenen. Maar wie beschrijft de verbazing van de jouirnalÜst toen Michael Wright op ai zijn vragen niet begrij pend het hoofd schudde en naar zijn hotel fietste. De ar me Ron bieef ontredderd ach ter. „Hij spreekt geen woord Engels", riep hij wanhopig uit. Wat was het geval? Michael heeft een Engelse vader en een Waalse moeder. Ze leer den elkaar kennen tijidens de oorlog en hoewel Michael in BAshop-Stafforid in Engeland geboren werd, verhuisde het igezin kort daarna naar Luik waar de Viader zich volledig aan zijn nieuwe omgeving aanpaste, zodat er thuis geen woord Engels meer gesproken werd. Michael leerde aldus wel Frans en een paar woor- denVlaams, maar niet de moedertaal van zijn vader. Zo dat Rno Whight tenslotte zich opniuew tot buitenlandse colle gae moest wenden om te ver nemen wat er die dag zoal door het blonde hoofd van Mi chael gespookt had. Men moest aan deze komi sche noot terugdenken toen de Engelsman gisteren aan het wiel van Joop Zoetemelk de wielerbaan van Saint Breuc opreed. Zeven jaar had men van Michael Wright niets meer vernomen, maar opeens was hij er toch maar weer. Wright fietste bij de laatste ronde langs Zoetemelk keek om zag Eddy Merckx aan zijn achterwiel en reed deze met een behoorlijke zwieper bijna in de ballustrade vast. Daar door verloor Merckx te gele trui, werd Michael tweede en even nadien de kleine gedron gen Cyrille Guimard op het podium om de gele trui van Merckx over te nemen. Eddy was bijzonder kwaad op Wright, maar Guimard was hem dankbaar. Hij dook „on derdoor", toen Wright het gat maakte en bereikte onbedreigd de finish, Hij heeft daarmee op de eerste dag al voldaan aan de hoge verwahtingeu die meD van hem koestert. Guimard zal ongetwijfeld een der hoofdfiguren van de ronde worden. Misschien krijgt Merckx met hem even veel last als met Ocana, want Guimard heeft op de Span jaard voor dat hij razendsnel is. Daardoor wordt Merckx ge dwongen zich te mengen in de sprint ora de bonificaties, waaraan hij een afschuwelijke hekel heeft vanwege het ge vaar dat dreigt Cyrille Guimard nog slechts 25 jaar oud, is de laatste seizoenen uitgegroeid tot een „complete" coureur. Hij is sinds '68 professional en viel aanvankelijk alleen op als wegsprinter. Later, vooral het vorig jaar, ontwikkelde Gui mard zich tot een renner die zowat alles kan. Hij is snel, kan klimmen en tijdrijden en rijd 's winters zelfs crosses. In de tour van '71 bereikte Gui mard de volgende klasserin gen: zevende in het individu eel eindklassement, tweede in het puntenklassement, vierde ln het combine (acc. degul)- klassement, vijfde in het berg- klassement Dit jaar heeft Guimard zijn seizoen volledig in het teken van de Tour gesteld. Hij begon daarom heel laat met de trai ning op de weg. Eerst in de laatste vier weken kwam hij in vorm. „En toen wat het ook meteen raak. Want hij won de Midi Libre, waarin hij ook de Midi Libre, waarin éhij ook nog twee etappes voor zijn rekening nam. Met deze Gui mard, blakend van gezondheid en aanvalsdrift, zal Merckx in de komende dagen beslist re kening moeten gaan houden. Maar de volgers bekijken deze ontwikkelingen met plezier. Hoe meer zielen voor de gele trui, hoe meer vreugde. (Van onze sportredactie! ULVENHOUT Herman van Springel komt woensdag uit in de Ronde van Ulven hout, Thur van Oosterbosch, een van de vier leden van URC De Groene Jager, was zaterdag in een voorstadje van Brussel en zag de Belg, die door Molteni aan de kant werd gezet voor de Tour, daar met meer dan een minuut voorsprong winnen. Hij be sloot van Springel toen onmid dellijk te contract"- Rik rmi Linden en Wiüy Abbeioos verschijnen in Ulvenhout niet aan de start. Dit in tegenstel ling tot wat wij in onze krant van vrijdag vermeldden. Beide renners komen in de Tour uit. In de amateurkoers van de Ronde van Ulvenhout, die woensdag wondt verreden ko men uiteraard ooik de plaatse lijke faiworieten Ton Dacmen en Jacques wan Dijk aan de start. Zij zullen voor eigen publiek ongetwijfeld willen bewijzen diat zij met recht tot de sterk ste amateurs worden gere kend. (Van onze special» verslaggever) SAINT BRIEUC -f Onder de vliegende vaart waarmee het peloton naar het slot van de eerste tourdag raasde, ver werkte Leo Duyndam zijn eer ste teleurstelling van deze ronde, die voor hera maar kort hoeft te duren heeft ploegbaas Kees Bellenaars gezegd, als hij maar een etappe wint. Voor dip opdracht koos Leo Duyndam om te beginnen een stuk op ruim 5 kilometer van de aankomst in Saint Brieuc. waar de door weinig inspan ningen nog fitte groep renners energiek op afging. De plaats waar hij zijn demarrage be- paalde, zo wist Leo Duyndam, was lastig door een korte klim, maar eenmaal ervoor bleek die langer dan verwacht en dat betekende meteen het einde van een goed plan. ..Ik had van wat jongens gehoord dat de weg even omhoog ging, een paar honderd meter. Maar het was zeker vier kilometer. Dat kostte me mijn kans. Als ik tevoren die aankomst hier gekend had, zou ik geen solo gewaagd hebben, maar voor in de baan opgekomen zijn. Nu zat ik van achteren en was kansloos." Zover als Leo Duyndam van de eerste verwijderd was bij het opkomen van de piste in Saint Brieuc, zo dicht zat Joop Zoetemelk erbij. Hij kwam od kop binnen. Een ongunstige en voor zijn doen zeer ongewone situatie. „Het kon gewoon niet anders", aldus Joop Zoete melk. „Door omstandigheden kreeg ik de leidersplaats en ik ben toen maar doorgegaan om dat het me de minst gevaarlij ke positie leek in de drukte van de massasprint. Dat ik niet zou winnen wist ik wel.." Leo Duyndam: teleurgesteld na mislukte ontsnapping. KOST ZEGE ZWIEPER WRIGHT EDDY MERCKX DE Linden (Belg. Driessens) z.t. (6.00.26)) 5 Eddy Merckx (Belg Abani) z.t.; 6 Marino Basso (It. Adorni) z.t.; 7 Pieter Nas- sen (Belg. Jossart) z.t.; 8 Rolf Wolfshohl (W. Did. Van Vae- renbergh) z.t.; 9 Frans Ver beek (Belg. Jossart) z.t.; 10 Gerard Vianen (Ned. Pelle- naars) z.t.; 11 Daniël van Rij- ckeghem (Belg. Stablinski) 6.00,31; 12 Rini Wagtmans (Ned- Pellenaars) z.t.; 13 Eef Dolman (Ned. Schotte) z.t.; 14 Barry Hoban (GB. Caput) z.t.; 15 Wilfried Peffgen (W. Did. Van Vaerenbergh) z.t.; 16 Joop Zoetemelk (Ned. Schot- te) z.t.; 17 Roger Pingeon (Fr. Plaud) z.t.; 18 Roger Swerts (Belg. Albani) z.t.; 19 Jean Pierre Danguillaume (Fr. Plaud) z-t.; 20 Johnny Schleck (Lux.. De Muer) z.t.; 21 Ma- thieu Pustjens (Ned. Stablins ki) z.t.; 22 Jan van Katwijk (Ned. Pellenaars) z.t.; 28 Ta bak (Pellenaars) 6.00,31; 29 Harings (Pellenaars) z.t.; 30 Koeken (Pellenaars) z.t.; 67 Schepers (Van Vaerenbergh) z.t.; 78 Krekels (Pellenaars) z.t.; 81 Duyndam (Pellenaars) z.t.; 85 Van Leeuwen (Pelle naars) z-t.: 106 Prinsen (Pelle naars) z.t.; 113 Van der Vleu ten (Pellenaars) S.00.48. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Guimard (Fr. Caput) 6 uur, 9 minuten en 15 seconden; 2 Merckx (Belg. Albani) op 7 seconden; 3 Karstens (Ned. Van Vaerenbergh) op 16 se conden; 4 Swerts (Belg. Alba ni) op 18 seconden; 5 Poulidor (Fr. Caput) op 19 seconden; 6 Ocana (Sp. De Muer) en Zoe temelk (Ned. Schotte) op 20 seconden; 8 Duyndam (Ned. Pellenaars) op 22 seconden; 9 Mortensen (Den. De Muer) op 24 seconden; 10 Bellone (Fr. Van Vaerenbergh) op 27 se conden; 11 Hezard (Fr. Sta blinski) en Wright (GB. Des- vages) op 28 sec; 13 Gimondi (It. Adorni) en Pingeon (Fr. Plaud) op 31 sec; 15 Van Lin den (Belg. Driessens) op 32 sec; 16 Thevenet (Fr- Plaud) op 33 seb; 17 Verstraeten (Belg. Jossart) op 34 sec; 18 Bouloux (Fr. Plaud) op 36 sec; 19 Moneyron (Fr. Caput) op 37 sec; 20 Agostinho (Port. Driessens) op 38 sec; 22 ex aequo: Tabak (Ned. Pelle naars) op 40 sec; 29 o.a. Pust jens (Stablinski) op 42 sec; 58 o.a. Wagtmans (Pellenaars) op 53 sec; 62 o.a. Vianen (Pelle naars) op 54 sec; 65 o.a. Kre kels (Pellenaars) op 55 sec; 70 o.a. Van Leeuwen (Pellenaars) op 58 see., 75 o.a. Prinsen (Pel lenaars) op 1 min; 81 o.a- Schepers (Van Vaerenbergh)) op 1.03; 90 o.a. Van der Vleu ten (Pellenaars) op 1.05; lf Dolman (Schotte) op 1.16; V o.a. Van Katwijk (Pellenaa' op 1.19; 115 Koeken (Pel naars) op 1.27; 121 Harin (Pellenaars) on 1.39. PLOEGENKLASSEMENT TIJDRIT 1 Albani (Merckx, Swe- Van Schil) 27.20; 2 Cf (Poulidor, Guimard, Mo: ron) 27.34; 3 De Muer 27.3' Plaud 27.52; 5 Schotte 27.5' Pellenaars 28J)2. Eerste etappe: 1 Van renbergh (Karstens, W hohl-Peffgen) 18 uur, 1 nuut, 33 seconden 26 pur- 2 Caput (Guimard-Hoba rin) z.t- 40 punten; 3 1 naars (Vianen-Wagtmav Katwijk) z.t. 44 Dunten. PUNTENKLASSEMEJ 1 Guimard 38 punt Merckx 27; 3 Wrigh Karstens 22; 5 Van Lim 6 Swerts 14; 8 Zoetem 9 Duyndam 11. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEM 1 Albani 18 uur, 28 53 seconden; 2 Caput 3 De Muer 18.29.10. TIJDRIT 1 Merckx (b-Albani) 8.51,21; 2 Swerts (B-Albani) 9.02.40; 3 Poulidor (Fr-Caput) 9.03.72; 4 Zoetemelk (Ned- Schotte) 9.04.85; 5 Duyndam (Ned Pellenaars) 9.06.12; Oca na (Sp. De Muer) 9.08.09; 8 Guimard (Fr. Caput) 9.10.73; 9 Bellone (Fr. Van Vaerin- bergh) 9.11.54; 10 Hezard (Fr. Stablinski) 9.12.92; 11 Kar stens (Ned-Vaerenbergh) 9.14.30) 13 Gimondi (It. Ador ni) 9.15-49; 24 Tabak (Ned Pellenaars) 9.24.50; 30 Pust jens (Ned. Pellenaars) 9.26.88; 43 Van der Vleuten (Ned-Pel- lenaars) 9.32.12; 65 Wagtmans (Ned-Pellenaars) 9.37.35; 68 Vianen (Ned) 9.38.15; 71 Kre kels (Ned) 9.39.49; 78 Van Leeuwen (Ned) 9.42.03; 84 Prinsen (Ned) 9.44.60; 94 Schepers (Ned) 9.47.38; 113 Dolman (Ned) 10-00.58; 119 Van Katwijk (Ned) 10.03.32; 126 Koeken (Ned) 10.11.31; 132 Harings (Ned) 10.24.68 EERSTE ETAPPE 1 Cyrille Guimard (Fr. Caput) de 235,5 km. in 6 uur, 31 seconden (met tijdvergoeding 6.00,ll)t 2 Michael Wright (GB. Desvages) z.t. (met tijd vergoeding 6.00,16) 3 Gerben Cyrille Guimard (uiterst rechts) wint de eerste etappe. Verder op de foto, v.l.n.r. Gerben Karstens (derde), de protesterende Karstens (Ned-Van Vaeren- Eddy Merckx (vijfde), Michael Wright (tweede), en Rik van Linden (vierde). bergh) z.t. (6.00,21); Rik van (Van onze sportmedewer- ker). KRUININGEN Met een imponerende solo, die 45 kilo meter ver reikte, zegevierde Harm Ottenbros zaterdag in de profronde van Kruiningen. die hij vorig jaar ook won. De vroege vlucht leverde de Hoogerheidenaar behalve zijn hoofdprijs, het lieve sommetje aan premies van f 440,-. Sporadisch werd er fel ge duelleerd om de premies bij de profs en omdat er ook ver der weinig strijdlust was te bespeuren was het voor de toeschouwers oen wat saaie vertoning. Als enig exouus mochten de renners aanvoeren dat de regen bijna de gehele wedstrijd spelbreker was en dat men de nodige voorzichtig heid iin -acht diende te nemen. Niettemin kwamen er toch nogal wait valpartijen voor. Reeds na enkele ronden zette een -slippertje Cees Stam, Mat- thijs de Koning en de Belg Frans Brands reeds op flinke achterstand. Van dit trio kwam alleen De Koninig nog igoed terug. Ad Duijker smak te na 15 kilometer ook tegen het wegdek en gaf op. RLchaird Buikacki, Jan Zoons en Albert v-an Midden die in de derde ronde -aasden op een vette premie bleven met een paair honderd meter voor sprong aan de leiding, totdat er 30 kilometer was afgelegd. Toen streek een groepje jagers onder aanvoering van Harm Ottenbros op de leiders neer. Behalve Ottenbros waren dit: Juiul Bruessing, Jos van Beers, Jan Serpenti en Cees Zoon- tjens. Daarachter volgden twee groepen met -een minuut en meer achterstand. Daarbij be vonden zich onder anderen de slecht draaiende Harry Jansen en Wim Kell-eners. De sprong van Ottenbros, even na halSkioers leek eerst Matthijs de Koning en de Bel-g de Guchtenaere, die a-1 eerder in het offensief waren gegaan, drongen zich in de slotfase nog bij de eerste tien, terwijl ook Serpenti sterk te rug kwam. Van Midden viel in de voorlaatste ronde nog een keer waardoor hij ver achter ra-akte. Ottenbros bereikte de finish 35 seconden eerder dan Jas van Beers, die in het duel om de tweede plaats Richard Bukacki achter zich hield. Ook bij de wedstrijd van d-e dames regende het bijna- voortdurend. Keetie Hage do mineerde zo sterk dait de con currentie geen enkele kans kreeg om haar solo die na 18 kilometer werd ingezet, teniet Harm Ottenbros gaat door de finish in de roide van Kruiningen na een solo van 45 kilometer. te doen. Uitslagen proefs: 1. Harm Ottenbros 100 kilometer in 2.44.20, 2. op 35 seconden Jos van Beens Rijck-evansefL, 3- Ri chard Bukacki, 4. J-an Zoons Voorschoten, 5. op 57 second-en Juni Bruessing Amstelveen, 6. J, Serpenti Axel, 7. M. die Koning Scberpenzeël, 8. R. de Guchtenaere (B) 9 op 2.05 R. van Bruane (B), 10 H. Stee- vens Elsloo, 11. M. Polanski (Lux), 12. M. Jongkind Aals meer, 13. F. Brands (B), 14. C- Stam Koog aan de Zaan, 15. A. v-an Midden Hüvensuim, 16. W. Kell-eners Stein, 17. C. Zoantjens Tilburg, 18. op 1 ronde N. Seeuws (B), 19. A. Jongkind Aalsmeer, 20. H. Benjamins Hoflandsche Veld. Dames: 1. Keetie Hage St. Maartensdijk, 40 kilometer in 1-2.05, 2. op 1.17. H. de Jong Apeldoorn 3. T. v. d. Plaat Geldermalsen, 4 N. Streef, Nieuw-Lekk-erl-and, 5. C. Don ker Krommenie, 6. D. Bae- rends Doetinchem, 7. A. van Laar Aalst, 8. I. van Homoet Alblasse-rdam, 9. B. v-an IJken Baaimo 10. M. Sijm Andijk- niets op te zullen leveren. Zijn voorsprong bleek rondenlang tussen d-e 15 en 20 seconden schommelen en die conourren- tiie bleef hem in het vizier houden. Maar de zeer agres sieve Ottenbros bleef onver saagd doorgaan en dit verr-aste toch andere renners, die me de door de gestaag neervallen de regen in moeilijkheden kwamen in de vele gevaarlij ke bochten pp het paroours, toch wel. Met nog 25 kilome ter voor de boeg gaf een flin ke plensbui Ottenbros vleugels om zijn voorsprong op te voe ren tot 25 seconden en toen enkele ronden later zijn naaste belagers tegen de grond smak ten was het pleit beslecht. De hele volggroep kon weliswaar weer opstappen maar hiermee gingen toch kostbare seconden verloren. Vooral Van Midden, Serpenti en Zoontjens verloren veel terrein.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 8