INDIA EN PAKISTAN BEREIKEN AKKOORD Nieuwe Hair, zonder weer glamour, een totaal-gebeuren TWEE DODEN IN BELFAST Meevaller voor senator Mc Govern Minister Schmelzer in Cairo Felici expliceert onfeilbaarheid en Surinamers willen praten over ontwerp-statuut Twee v vangenen ontsnapt, één weer gegrepen Van der Lék handelde niet alleen Troepen weg van omstreden bestandslijn in Kasjmier OVATIESIN TILBURG binnenland buitenland Zeg meneer, met die moeilijke huid van a moetu dat ellendige scheren eens besluiten met DDD Medicated After Shave Onbekende schoot Limburger door band Lord George-Brown beschuldigd van rijden onder invloed HET WEER IN EUROPA Italië weer zonder kranten Met lier en ladder Isoleerder dood na bedwelming Opbouw-minister Essed Ondanks bestand: Britse troepen weer beschoten Zeven doden na aanvaring bij reddingsactie Rijksdagbrand Maandag 3 juli 1972 5 WASHINGTON (RTR-AFP) De commisie voor de ge loofsbrieven van de Ameri kaanse democratische partij heeft senator George McGo- vern 41 kiesmanstemmen voor de democratische partijconven tie toegewezen, die 10 juli be gint. De commissie had eerder het aantal kiesmannen dat McGo- vern bij de voorverkiezingen in Californië had gekregen, verminderd van 271 tot 120. Dit was een erstige slag voor de senator uit Zuid-Dakota, die had verwacht al bij de eerste stemming op de conventie de democratische kandidatuur voor het presidentschap te ver werven. Zijn kansen zijn nu weer aan zienlijk vergroot doordat de commissie een groep van 59 kiesmannen onder leiding van de burgemeester van Chicago, Richard Daley, schrapte. Van de overige 18 kiesmannen die nu voor Californië naar de conventie gaan in plaats van leden van de groep-Daley zullen de meesten naar ver wachting voor McGovem stem men, hoewel zij zich aan geen enkele kandidaat hebben ge bonden. McGovern heeft verklaard dat indien hij „door onwettig machtsspel" de democratische nominatie voor de presidents verkiezingen niet mocht krij gen, hij uit de democratische partij zal treden. „Ik geloof dat ik op het punt gekomen ben waar ik de no minatie verdiend heb" John N. Mitchell heeft zich teruggetrokken uit de leiding van de verkiezingscampagne voor de herverkiezing van pre sident Nixon. De vroegere minister van justitie, die zijn post opgaf om de verkiezingscampagne van Nixon te leiden, wil meer tijd besteden aan vrouw en gezin, zo luidde zijn verklaring. (ADVERTENTIE) Voor als u pukkels, puistjes, een moeilijke or een vermoeide nuid hebt. VAALS (ANP) In Vaals heeft zaterdagmiddag een on bekende de 21-jarige A. W. Bernstein uit Bocholtz door zijn linkerhand geschoten. Het slachtoffer is naar een zieken huis in Heerlen vervoerd en werd aan zijn hand geopereerd. De dader is nog niet gevonden. De jongeman reed met zijn vader in hun auto nabij het Drielandenpunt. Twee onbe kenden hebben de auto aange houden. Daar de zoon dacht, dat zij vermoedelijk hulp nodig hadden, stapte hij uit om hun te vragen of hij van dienst kon zijn. Direct daarop trok een van de twee onbekenden een pistool en sprong op de jongeman af, waarbij hij hem door de linkerhand schoot. Direct hierna sloegen de on bekenden op de vlucht en gin gen de nabijgelegen bossen in. LONDEN (Rtr.) Lord George-Brown, de voormalige Britse minister van buitenland se zaken, moet op 7 september voor de rechter verschijnen, omdat hij op 13 juni onder in vloed achter het stuur zou heb ben gezeten. Hij reed die avond door onopgehelderde oorzaak met zijn Jaguar in Londen te gen een muur. De auto liep zware schade op, maar de 57- jarige bestuurder bleef onge deerd. Max. temp. Aberdeen licht bew. 17 Athene onbewolkt 34 Barcelona licht bew. 22 Berlijn half bew. 21 Bordeaux licht bew. 22 Brussel geheel bew 17 Frankfort regenbui 17 Genève half bew. 18 Helsinki onbewolkt 28 Innsbruck zwaar bew 16 Kopenhagen licht bew. 17 Lissabon onbewolkt 29 Locarno onbewolkt 24 Londen regen 16 Luxemburg zwaar bew 16 Madrid licht bew. 32 Malaga onbewolkt 26 Mallorea zwaar bew 26 München zwaar bew 18 Nice onbewolkt 23 Oslo onbewolkt 19 Parijs geheel bew 17 Rome Hcht bew. 24 Split half bew. 29 Stockholm half bew. 28 Wenen onbewolkt 23 Zurich zwaar bew 16 Casablanca licht bew. 24 Las Palmas licht bew. 22 Tunis onbewolkt 29 Artistiek leider en hoofdrol- groot aandeel in het slagen van speler Marius Monkau hadde voorstellingdieeen succes evenals het orkest, de groep werd voor het hele team. Ambrosia uit Eerbeek, een (Van onze redactie buitenland) SIMLA India en Pakistan hebben op hun top- 4:e in Simia op het laatste moment, na vijf ..erhandelen, een akkoord bereikt. ..vvamen overeen beiderzijds hun troepen terug te trekken van de omstreden bestandslijn in Kasj mier. De overeenkomst tussen premier Indira Gan dhi en president Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan wordt „een beslissende doorbraak in de richting van een blijvende vrede" genoemd. Krachtens het akkoord, zo zeiden Indiase en Pakistaanse functionarissen, zullen beide landen afzien van geweld om hun geschillen te regelen en hun troepen langs de grens terugtrekken. De troepen die langs de grens gelegerd zijn sinds de oorlog van december van het vorige jaar, zullen bin nen 30 dagen teruggetrokken worden na de ratificatie van het akkoord door het Paki staanse parlement dat op 14 augustus bijeenkomt. De kwestie van de terug trekking van de troepên langs de bestandsgrens in het om streden Kasjmier zal door ver tegenwoordigers van beide par tijen nader besproken worden. In Pakistan zullen vertegen woordigers van beide landen bijeenkomen om de hervatting van de diplomatieke betrekkin gen, het handelsverkeer en de vluchten van verkeerstoestel- len over beide landen nader uit te werken. Het akkoord kwam tot stand in een gesprek van een kwar tier tussen premier Gandhi en president Bhoetto dat gevoerd werd na het diner dat Bhoetto mevrouw Gandhi had aange boden. Het is inmiddels ge tekend. ROME (Rtr.) De Italianen hebben het zondag vrijwel zon der kranten moeten stellen als gevolg van de zettersstaking op zaterdag. Ook vandaag ver schijnen de meeste kranten niet. Een verbitterd conflict tus sen de dagbladdirecties en jour nalisten leidde vorige week tot drie kranteloze dagen achter elkaar. DEN HAAG (ANP). De 24-jarige Hagenaar M. T., een van de twee ge vangenen die zaterdag ochtend uit het huis van bewaring in Den Haag wisten te ontsnappen, is dezelfde dag nog door de politie aangehouden. De gevluchte gevangene werd tegen middernacht ontdekt in de tuin van de woning van een van de gevangenbewaarders in de buurt van de gevan genis. De 27-jarige N. J. H. uit Rotterdam is nog voortvluchtig. Zij wisten te verdwij nen via een wc-raam met doorgezaagde tralies en twee muren van ongeveer vijf meter hoog. De eer ste muur passeerden de mannen door gebruik te maken van een lier die op het terrein stond. De tweede muur was nog ge makkelijker te overwin nen: er stond een ladder in verband met bouwac tiviteiten. De twee jonge mannen waren in arrest wegens diefstallen. Zij staan niet als gevaarlijk bekend. De ontsnapten zijn: de 27-jarige N. J. H. uit Rot terdam en de 24-jarige M. T. uit Den Haag. CA'jRO (DPA - Reuter) Minister Schmelzer van buiten landse zaken brengt een bezoek van vier dagen aan Caïro, waar hij ontvangens is door vice president Machmoed Fanzi (rechts op de foto). Op een persconferentie in Caïro ver klaarde de Nederlandse minis ter dat Egypte bereid is „op een tegemoetkomende wijze van gedachten te wisselen over maatregelen die tot een oplos sing van het conflict in het Midden-Oosten kunnen leiden, mits de bepalingen van de re solutie van de Veiligheidsraad van november 1967 worden nageleefd". Minister Schmelzer zei dit na een onderhoud met zijn Egyp tische collega, Moerad Ghaleb. Hij was er van overtuigd dat Egypte de oprechte wens koes tert om tot een vreedzame oplossing van het conflict te komen door bemiddeling van V.N.-vertegenwoordiger Gun nar Jarring „of anderen". Het onderhoud met Ghaleb was „vriendelijk, openhartig en vruchtbaar geweest", zei de heer Schmelzer. ROTTERDAM (ANP) De 12-jarige isoleerder M. Dorr uit Rotterdam is zaterdag op de Noarse tanker „Gaslion" ver moedelijk door het gas be dwelmd en later in het zieken huis overleden. De man was be zig met een klus in de com pressorkamer van het schip. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (KNP) Met een geconcelebreerde mis van kardinaal Alfrink, pro nuntius Angelo Felici en bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft gisteren katho liek Nederland in de Haagse parochiekerk van de H. Ja cobus de negende verjaar dag gevierd van de kroning van paus Paulus VI. In tegenstelling tot andere jaren was het niet kardinaal Alfrink die de predikatie hield, maar de pro-nuntius in ons land, mgr. Angelo Felici. De pro-nuntius verdedigde de onfeilbaarheid en het pri maatschap van de paus en zei o.m.: „Het gezag van de paus is niet in strijd met de werke lijkheid van een kerk als ge- loofs- en liefdesgemeenschap, integendeel, het gezag van de paus, evenals dat van de bis schoppen, staat ten dienste van die gemeenschap, en de paus is de universele herder krach tens een bijzonder charisma. Dit bijzondere charisma maakt van de paus het zichtbare in strument van de eenheid der kerk. Hij is het, die de unani miteit van het bisschoppelijke corps handhaaft Hij is het centrum van een zenuw stelsel. Dit centrum aantasten, het verzwakken, betekent het gehele systeem verzwakken." Verder zei de pro-nuntius: „De paus is de garantie voor de eigen persoonlijkheid van TILBURG De „nieuwe" Hair is zaterdagavond in een volle Tilburgse schouwburg in première gegaan. En om alle twijfels daarover weg te nemen, wat mij betreft gaat deze rock musical een tweede even succesvolle periode in Nederland tegemoet als de vorige, die stormen van geest drift heeft verwekt. Deze Hair, geregisseerd door Marius Monkau en onder produktie van Theo Desmet, werd een sprankelend, ontroerend, spanningsvol totaal-gebeuren, dat nog niets aan actualiteit blijkt te hebben ingeboet en dat terecht met een minutenlang ovationeel applaus werd beloond. Gerome Ragni en James Ra- do hebben een aantal jaren ge leden deze musical geschreven. Galt MacDermot schreef er de wereldberoemde muziek bij. Hun bedoeling is gewees* om in een voor de jeugdigen-van- geest verstaanbare taal een aan klacht te richten tegen de oor log. De vooringenomenheid rn anazien van de seksualiteit, ho mofilie, buitenechtelijke zwan gerschap, rassendiscriminatie, kortom tegen al datgene, waar tegen die groep van „linksen" zich in deze westerse samenle ving afzet. Die aanklacht is ver pakt in de simpele geschiedenis van een jongeman Claude, die wordt opgeroepen voor de mi litaire dienst, die niet wil en toch gaat, omdat hij niet echt durft weigeren en daarom door zijn „stam"-genoten eerst wordt gehoond en daarna beweend. Verdriet niet alleen om het ver trek van Claude, maar ook om de eigen onmacht om idealen tot werkelijkheid te maken. En ook hun rest niets meer dan eindigen met een gebed, de smeekbede om een nieuwe be tere wereld. Let the sunshine in. Gezongen in mineur zoals David in zijn onmacht zong: De Profundis Exclamavi. Uit de diepten schreeuw ik tot U, God, mens, zon, want ik, zoekende mens, misluk - Ja, Hair is behalve een feest voor oog en oor ook een indrin- gende klacht. Het is de grote verdienste van de versie, die nu in Tilburg in première is gegaan, dat deze klacht zo treffend en echt over komt. Het kan niet anders dan dat de medewerkers er zelf hartgrondig in geloven. In die zin zijn ze dan ook geëngageerd. Een engagement, dat hen soms verleidt tot ondramatische spontaniteit, overigens juist één de piaatsèiijke kerken, welke over de gehele wereld verspreid zijn. Hij is de behoeder van de geestelijke vrijheid in het bij zonder tegen de tirannie van de publieke opinie en van de pressiegroepen." BELFAST (RTR/DPA) Voor het eerst sinds het bestand in Ulster hebben Britse militairen en sluipschutters weer een vuurgevecht geleverd dat meer dan een incident was. De sluipschutters vielen zondagmorgen militaire posten aaCn^ gelegen id Bélfa&t bij de wijt Ardoyne. Volgens het Britse leger wiSden er minstens 250 schoten gelost door veertien man. De Britse troepen leden geen verliezen. Twee aanvallers zijn door het Britse tegenvuur gedood. De pi-ovisionele vleugel van de IRA heeft ontkend dat zijn leden verantwoordelijk voor de aanval zijn. SCHIPHOL Voor „be langrijke besprekingen" is de Surinaamse minister van opbouw, dr. ir. F. E. Essed, gisteren op Schiphol aange komen. De Surinaamse bewindsman zal o.a. komen spreken over de ontwikkelingssamenwerking Nederland - Suriname, de ont wikkelingsfinanciering West,- Suriname en over ontwikke lingsprojecten in het kader van het vijfjarenplan. Minister Essed verklaarde bij zijn aankomst ongeveer drie weken in Nederland te zullen verblijven. Hij verklaarde uit drukkelijk niet speciaal voor de kwestie „Mariënburg" naar Nederland te zijn gekomen. Vandaag komt in Nederland de Surinaamse minister van financiën H. Radhakishun aan om samen met minister Essed „over enkele actuele kwesties, die om spoedige oplossing vra gen" te praten. Op het ogenblik bevinden zich al in Nederland de Surinaamse premier dr. J. Sedney en de statenvoorzitter J. Lachmon. Minister Essed sprak op Schiphol ook over het advies dat de Surinaamse volken rechtelijke werkgroep van de koninkrijkscommissie heeft uit gebracht in de vorm van een „ontwerp-statuut". In dit onderwerp wordt voor gesteld dat Nederland, Suri name en de Nederlandse An tillen in een gemenebeststatuut .de grondslag moeten leggen voor hun onderlinge verhouding als onafhankelijke en soeverei ne staten. Aan het hoofd van dit gemene best zou de koningin staan. In het ..advies-Essed" worden drie gemenebestorganen genoemd een gemenebestontwikkelings- instltuut, een gemenebesthof en een gemenebest defensieraad. De burgers van elk der drie landen móeten volgens dit ad vies. hun eigen nationaliteit bezitten. Zij kunnen tevens het gemenebestburgerschap bezit ten. Inmiddels hebben de politie en het Britse leger nog niets ondernomen tegen de barrica den die vrijdagnacht door de militante protestanten in Bel fast en nog dertien Noord- ierse steden zijn opgericht. De protestantse UDA („Ulster De fence Association") wil hier mee protesteren tegen de vol gens haar te langzame slech ting van de barricaden voor de katholieke wijken in London derry. BREST (AP) Drie Ameri kanen en een Zweed zijn de overlevenden van de elf op varenden van het Franse zeil jacht Lefteria dat is gezonken na een aanvaring met het Frans weerschip France H. De Lefteria en het weerschip waren beiden op weg naar de „Gypsy Moth V" van zeezeiler sir Francis Chichester in de Golf van Biscaje. Chichester liet aanvankelijk weten, zoals elders gemeld, geen hulp nodig te hebben. van de meest aantrekkelijke as pecten van deze voorstelling Spontaniteit, die niet eens werd afgeremd door de wetenschap, dat het opnieuw'oppakken van Hair een groot waagstuk is. Het zou aan de intentie van Marius Monkau's visie op Hair afbreuk doen om uitvoerenden apart te prijzen: het gaat hier nadruk kelijk om een prestatie van een heel team onder leiding van Monkau zelf 355 keer in vo rige Hairs gestaan en in eigen interpretatie trouw aan de op vatting van oer-regisseur Spi- netti. Dit is een evenement om mes te maken. En daarvoor is alk kans: in de komende maandet komt deze voorstelling o.m. it Bergen op Zoom, Roosendaal Breda, en als noviteit in he openluchttheater bij Middel burg. Hans Lutz Manuus van der Lub be. BERLIJN (DPA/AFP) Een internationaal wetenschap pelijk onderzoek heeft vastgesteld, dat de brand in de Duit se Rijksdag in februari 1933 niet alleen kan zijn aangesto ken door de Nederlander Marinus van der Lubbe, die des tijds in het brandende gebouw werd aangetroffen. Hij werd ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Volgens een internationale commissie van onderzoek, die zaterdag het eerste deel van haar bevindingen heeft gepu bliceerd, waren ook de Nazi's bij de brandstichting betrok ken. De commissie spreekt van een „provocatie" van de nationaal-socialistcn om hun positie te versterken. Bij het onderzoek is gebleken, dat bij het proces tegen Van der Lubbe allerlei onregelmatigheden zijn gepleegd, zoals ge knoei met getuigevcrklaringen. Het onderzoek stond onder leiding van Walther Hofer, de directeur van het historisch instituut van de universi teit van Bern.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5