Belgen: jullie praten teveel in strijd om beter milieu Bibliotheek gaat niet met vakantie „MEER BIEDEN DAN ZEE, STRAND EN DUINEN" Zeeland in de slag om gunst toerist MOSSELAYOND IN MIDDELBURG Receptie op show boot voor gouden Flandria „WAT JULLIE DOEN IS DUBIEUS" INBRAAK IN GOESE WONING „NOODKREET" AAN LEZERS Jongen bezwijkt aan brandwonden Fietser na ongeval overleden Politieman krijgt van Belg trap in het gezicht stad streek Voor niets Praclitig Aanhoudend koel STRANDWEER Middelburg Rechtse fracties stellen vragen over sliow op Damplein VERG ADERIN G OVER BOUW FABRIEK VOOR HERCULES N.V. HAAMSTEDE BURGERLIJKE STAND TERNEUZEN REDERIJ TELT 26 SCHEPEN IN HULST Bar geopend in 's-Heerenhoek Maandag 3 juli 1972 (Van een onzer verslaggevers, TERNEUZEN Leden van de studiekring haven Gent, een stu diekring, waarin voornamelijk personeelsleden van de Gentse ha ven te vinden zijn, hebben zaterdag tijdens een bezoek aan Ter- neuzen opgemerkt dat men in Nederland de strijd tegen milieuver ontreiniging beperkt blijft tot veel woorden, terwijl men in België zonder veel discussie de zaak daadwerkelijk aanpakt. „Jullie praten veel over „milieuhygiëne, maar wat jul lie eraan doen is dubieus. In België echter worden van de bedrijven grote financiële of fers gevraagd voor de bescher ming van het milieu", aldus leden van de studiekring. De heer J. Robesin, de voor lichtingsambtenaar van de ge meente Terneuzen die het ge zelschap in de Burgerzaal van het nieuwe stadhuis ontving wist het gezelschap duidelijk te maken dat het in Nederland op het gebied van de miliebe- scherming echt niet bij woor den blijft. Voor wat de directe omgeving van Terneuzen be treft, wees hij op de grote investeringen die voor de af valwaterleiding in de Kanaal zone worden gedaan, de plan nen die Dow Chemical gaat uitvoeren om het afvalwater in goede banen te leiden en de aanleg, van een groengordel rond Dow Chemical, de activi teiten in dit opzicht van de N.S.M. en diverse andere be drijven. „Ook de gemeente Terneuzen tracht aan het ver vuilingsprobleem zoveel moge lijk te doen", aldus de heer Robesin. De Belgen gaven hierna toe dat ze mogelijk de situatie in Nederland verkeerd hadden beoordeeld, ze vonden het echt- ter wel raar dat voor Zeeland de investeringspremieregeling werd afgeschaft op het mo ment dat het met de industria lisatie lekker ging. Naar de smaak van de Belgen zouden Nederlandse bedrijven nog meer geld kunnen uitgeven voor het tegengaan van het door hen veroorzaakte milieu bederf als op basis van een goede investeringspremierege ling ze wat minder geld in nieuwe vestigingen of uitbrei dingen zouden moeten investe ren. „Bij ons krijgen ze de grond haast voor niets, maar daar tegenover staat dat zeer hoge eisen worden gesteld aan de lozing van de afvalstoffen" werd gezegd. De leden van het Belgi sche gezelschap waren van mening dat er voor wat de grensgebieden betreft een grotere samenwerking zou moeten bestaan, met name op het gebied van de planologie. „Het overleg tussen belangen- en studiegroepen aan weerszij den van de grens zou op gang gebracht moeten worden", was hun mening. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 u. Perioden met regen en aan houdend koel. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.temp.: omstreeks normaal. Max.temp.: 1 tot- 5 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor woensdag. Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.temp.: omstreeks normaal. Max.temp.: 0 tot 5 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Strandverwachting: Vandaag een matige zuidwesten wind bij 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Teveel bewolking met af en toe nog wat regen. Voor uitzichten: voorlopig wissel vallig en te koel. De Belgen waren van me ning dat de overheidsvoorlich ting in België veel te wensen overlaat. „Wat dat betreft lig gen jullie hier in Nederland mijlen ver voor op België", was het commentaar. Veel aandacht werd ge schonken aan het nieuwe stad huis van Terneuzen. Men vond het een prachtig gebouw. Hier en daar werd wel de kantte kening gemaakt dat een der gelijk gebouw voor een stad als Terneuzen mogelijk wel een te pretentieus bezit is, Ook voor de excentrische ligingg van het stahuis was er commentaar. Voorlichtings ambtenaar Robesin legde uit dat met uitvoering van plan Java dat exentrische kara- ter wel verdwijnt- Eenrichtingsverkeer Don derdag 6 juli zal in de Lange- viele eenrichtingsverkeer wor den ingevoerd. Diezelfde maat regel zal tegelijkertijd ook in enkele andere straten van kracht worden. Gewond Op de kruising Stofweg-Schippersweg ver leende de bestuurster van een personenauto, mej.V- uit Hei- nekenszand, geen voorrang aan een volkswagenbusje, be stuurd door Van H. uit Goes. Mej. V. uit Heinkenszand en twee inzittenden van haar au to werden dusdanig gewoncd dat zij per ambulance dienden te worden overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Beice auto's werden zeer zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De AR- fractie in de Middelburgse ge meenteraad heeft het college vragen gesteld over het optre- dne van de Clamsbox Compa ny op donderdag 29 juni j.l. Be paalde onderdelen van de show die op het Damplein werd ge houden, waarbij o.a. een bloot scène, acht de AR-fractie in strijd met de Algemene Politie verordening. De fractie be treurt het dat „wederom een evenement is georganiseerd waarbij de opvattingen van een groot deel van de Middel burgse bevolking onvoldoende zijn gerespecteerd." De fractie, gesteund door de fracties van CHU en KVP, vragen b. en w. tenslotte wie voor bedoeld evenement verantwoordelijk gesteld kan worden. (Van onze correspondent) GOES Tussen 13.00 en 16.30 uur is ingebroken in de woning van de familie F.M. de K. aan de St.-Jacobstraat te Goes. De familie was juist even weg, toen tot heden on bekenden de deur aan de zij kant van de woning met een schroevedraaier hebben gefor ceerd en zo het slot hebben opengemaakt. In de woning werden enkele kasten door zocht. De buit bedroeg f 1100,- bestaande uit bankbiljetten van f 100,- f 25,- en f 10,-. Door de gemeentelijke recherche wordt nog een onderzoek in gesteld. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Technische Bibliotheek Zeeland gaat heus niet met vakantie. Deze wellicht vreemd lijken de negatieve boodschap is de strekking van een noodkreet die de staf van deze Zeeuwse instelling bij ons slaakte. Niet zozeer sneu voor de mensen van de bibliotheek (die „heus" wel vakantie hebben) maar eerder sneu voor tal van mensen, die het maar niet blijken te kunnen begrijpen. Directeur J. T. H. C. Schepman: „Een biblio theek heeft haar bestaan te danken aan de lezers. Zo ook de Technische Biblio theek Zeeland. Het is niet zo, dat men bij ons binnen komt en zegt: „Kom, ik ga eens een boek halen", Nee, men komt met weloverwo gen bedoelingen zoeken of er over een bepaald onder werp iets te vinden is in een tijdschrift of een boek. Om het de gebruikers en de werkgevers van de ge bruikers gemakkelijk te ma ken, is de technische biblio theek ook op vrijdagavond open. Dan is het mogelijk, dat degenen die overdag geen gebuik van de bibliotheek kunnen maken, bij ons komen. We vermoe den echter, dat iedereen in de maanden juli en augus tus andere besognes aan zijn hoofd zou hebben dan werken, zodat wij besloten in die maanden vrijdags avonds te sluiten. Ook wij zitten dan boordevol va kantieplannen, die het per soneelsbestand niet ten goe de komen. Geëigende ad vertenties worden dien overeenkomstig in de regio nale bladen geplaatst, waar in vóóral niet gesproken wordt over sluiting, maar over gewijzigde openings tijden. We weten immers dat le zen moeilijk is. Belt er toch weer een lezer op, of hij zijn boeken twee maan den mag houden omdat hij gelezen heeft dat we twee maanden dicht gaan. We hebben de betrokkene mee gedeeld dat hij maar beter zijn boeken kon inleveren en lekker met vakantie gaan. En zo zijn er veel meer. Degenen die in de vakantie boeken nodig heb ben, kunnen nogmaals nor maal overdag bij ons te recht. In de vakantie (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Het is beslist niet zo dat de toe ristische omzet elk jaar maar blijft stijgen. Er is momenteel een slag om de gunst van de toerist gaande. In deze concurrentiestrijd zijn er veel ge bieden, die in tegenstelling tot Zeeland een hoop mooi weer in 't toeristisch pakket kunnen doen. Daarom zal het voor Zeeland van groot belang zijn om de toerist meer te bieden dan zee, strand en duinen. Als het slecht weer is moeten er zodanige voorzieningen zijn dat men zich toch kan bezighouden. Een karakteristiek Zeeuws tafereel dat op een toeristische expositie niet kan ontbreken. Links op de foto mr. Bruin. Dit was één van de belang rijkste zaken, die de voorzitter van de provinciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelin genverkeer mr. H. Bruin za terdagmiddag aanstipte toen hij de tentoonstelling „West- Zeeuwsoh-Vlaanderen presen teert" in het cultureel cen trum van IJzendijke opende. Mr. H. Bruin vond het ver heugend dat de West- Zeeuwsoh-Vlamingen deze ex positie hebben ingericht om dat iets dergelijks voor de toe- r-ist een onmisbare extra at tractie is. De provinciale VW-voorzit- ter merkte op dat een nog grotere vakantiespreiding ge wenst is om de exploitanten van toeristische bedrijven aan hun trekken te laten komen. „Het hoogseizoen van zes tot acht weken is te kort voor een goede exploitatie van toeristi sche bedrijven. De rentabiliteit van deze bedrijven moert ont staan in het voor- en nasei zoen. Vandaar dat het met va kantie-gaan in voor- en na seizoen nog verder zal moeten worden gepropageerd, aldus de heer Bruin. De tentoonstelling „West Zeeuwsch-Vlaanderen presen teert" trok dit weekeinde al veel belangstelling. De ten toonstelling is zodanig inge richt dat de bezoeker een goe de indruk krijgt van de streek en de mensen, die er wonen. De expositie, die in slechts vier weken tijd is voorbereid, is uitstekend van opzet. Gedu- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De com missie voor gemeentewerken zal vandaag in Middelburg onder meer aandacht schenken in de commissievergadering aan de bouw van de koolwaterstofhars- fabriek voor de N.V. Hercules op hst groot industrieterrein te Middelburg. Waarschijnlijk zullen tijdens deze bijeenkomst nog medede lingen over andere industrie vestiging worden gedaan. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 13-jarige Jan Plateel uit Vlissingen is tengevolge van de opgelopen brandwonden in het Bathesda ziekenhuis overleden. De jongen was maandag 26 juni in een bergschuurtje ach ter de flat aan de Troelstra- weg aan het sleutelen aan een cross-brommer met zijn beide vriendjes R.B. en M.W., even eens uit Vlissingen. Bij het bij vullen van de benzinetank is nog benzine op de grond ge vallen en door tot heden on bekende oorzaak is er een steekvlam ontstaan, waardoor Jan Plateel zeer zwaar werd verbrand en naar het Bethesda ziekenhuis werd overgebracht. In de nacht van vrijdag op za terdag is hij aan de gevolgen van de brandwonden overleden. rende de laatste weken is enorm hard gewerkt door de tentoonstellingscommissie, die medewerking heeft gekregen van b.v. de heemkundige kring, de regionale sociale werkplaats, de landbouworga nisaties, de provinciale biblio theek en de kunstenaars, van wie verschillende tijdens de duur van de tentoonstelling in het cultureel centrum komen werken. Het is de bedoeling om in de toekomst een nog grotere manifestatie op touw te zetten. De tentoonstellings commissie is de plannen hier voor aan het uitwerken. (Van onze correspondent) HAAMSTEDE Op de krul sing Serooskerkseweg - Kraay- endijkseweg heeft zaterdagna middag een ongeval plaatsge had, waarbij de 81-jarige fiet ser G. Kauwen uit Haamstede zeer ernstig werd gewond en per ambulance diende te wor den overgebracht naar het Ro de Kruis ziekenhuis te Zierik- zee, waar hij enige uren later overleed. Het ongeluk ontstond, door dat de bejaarde fietser plot seling de weg overstak, en werd aangereden door een per sonenauto. Zaterdagmiddag ontstond op Rijksweg 58 ter hoogte van de Zanddijk nabij Kruiningen een aanrijding, waarbij 4 personen auto's aanzienlijke materiële schade opliepen. Het was een kop-staart botsing. Geboren: Edwin zv A. de Kort-Suy, Jacomina dv J de Jonge-Opermeer, Cynthia dv J Rombout-Verduin, Adriaan zv A de Rijke-De Feijter, Cindy dv R de Grof f-Van Riiesen, Brenda dv W van de Velde- Vonik, Cindy dv C Ratmeester- Wullems, Marty dv H Kindt- Hommel, Catharina div K de Vries-De Boer, Jacoba DV L Dieleman-Hamelink, Alexan der zv R. Wieland-Van Schaik, Igor zv J Verhagen-Wiïcke, Catharina dv I Tange-Hame- link, Bennie zv J Hanioli.-n.k- De Visser. Ondertrouwd: Pieter van 't Hof 18 jr te Vlaardingen en Maria van Es 18 jr. Ronny van Troost 26 jr te Hontenisse en Cornelia Boeije 20 jr. Gni 1 - laam Broekhoven 22 jr en Paulina de Ritter 19 jr. Gerd Schumacher Thiedhope (D) 21 jr en Emma van de Sande 22 jr. Getrouwd: Cornelia de Ruij- scher 20 jr en Emmy de Caliu- we 20 jr. Erwin Groos-mam 20 jr te Oostburg en Suaanmia Bra-cke 21 jr. Jan Slook 23 jr en Janny Doorns 22 jr. Overleden: Helena de Kra ker, Reinier Bootsgezel, Levi- nus de Kraker, Martih Yse- baert, Andries Muller. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het begin van de folkloristische dag, die donderdag 6 juli in Middelburg ivordt gehouden, vangt in feite il aan op woensdagavond 5 juli wanneer op het Damplein een „Hartenavond" wordt gehou den met folkloristische dansen, een zomeravondconcert, scha ken, het eten van bolussen, bo- terbabbelaars en als het moge lijk is ook de eerste mossels. Hartenvrouw Jetty de Jonge zal woensdagavond om zeven uur de eerste zetten doen in de simultaanschaakwedstrijd, die dan door de schaakvereniging „Middelburg" op het pleintje bij de Sint-Pieterstraat wordt gehouden. Enkele sterke Mid delburgse schakers zullen het dan opnemen tegen iedereen, die daarvoor belangstelling heeft. Als alles meezit wordt in Middelburg op deze avond de eerste mosselavond van Neder land gehouden. Ter plaatse wor den dan de mossels gekookt. Naast mossels kunnen er ook bolussen en boterbabbelaars worden gegeten. Zowel voor de bolussen als voor de babbelaars worden er kraampjes ingericht, die op de hoek van het terras bij de Graanbeurs staan. Het is verder de bedoeling dat op deze avond een histori sche samenwerking in ere wordt hersteld. De folkloristi sche dansgroep „Medioburgum" bekend door vele successen be haald in het buitenland, zal sa men met het Middelburgse mu ziekkorps optreden in eeti klompendans. Daarna wordt afwisselend door het muziek korps en de folkloristische groep opgetreden. Op het pro gramma staan onder meer de „Zeeuwse Reie", de bruilofts- dans en ook de bekende klep permars. Getracht wordt die kleppermars met behulp van een draaiorgel uit te voeren. „De Sater" is echter nog niet beschikbaar. Daarom worden pogingen gedaan om een ander draaiorgel naar het Damplein te krijgen. Niemand minder dan de Nederlandse kampioen dorpsomroe per De Martelaere maakte in IJzendijke zijn opwachting, het geen niet onopgemerkt kon blijven. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Het vijftigjarig jubileum van de rederij Flan dria is vrijdagavond in de Vlissingse binnenhaven gevierd met een receptie op de showboot „De Flandria". De heer Struijck van de rederij memoreerde in zijn toespraak de geschiedenis van de rederij. In 1922 begon beurtschipper Eugéne Marbeke op zaterdag en zondag een personenplezier- vaart van Antwerpen op Vlis singen. Een paar jaar later kocht hij er een tweede schip bij. Momenteel beschikt de re derij over 26 schepen die vele wateren in Nederland en Bel gië bevaren. Volgend jaar zal er een dienst in Londen worden geopend. Maar de showboot in Vlissingen zou ondenkbaar zijn zonder de Vlissingse VW, zo meende de heer Struijek. De Vlissingse VVV-directeur, de heer J. L. Dop, heeft de stoot gegeven om de activiteiten op de showboot aantrekkelijker te maken. Zo werd vorig jaar be sloten zes maal twee vaarten te gaan houden, 's Middags voor de kinderen en 's avonds voor de ouderen. Dit jaar worden er zeven maal twee vaarten uitge voerd. 's Middags treedt het (Van onze correspondent) HULST Zaterdagmiddag kreeg de wachtmeester eerste klasse P. Verstraeten uit Clin- ge een schop in het gezicht van een dronken Belg G. de M. uit Ninove. De politieman hep een ge broken neusbeen op en moest in het St.-Liduinaziekenhuis worden behandeld. De M. werd op het bureau van de rijkspo litie te Hulst ingesloten. Het incident gebeurde nadat de landbouwer G. van E. in de Zoutestraat te Hulst politie- hulp had ingeroepen omdat de M. te zamen met een plaatsge noot J. de T. ongevraagd hun kampeertent op zijn erf hadden opgezet. Op de vraag van de landbouwer zich te verwijde ren toonden De M. zich toen al een lastig heerschap en had met een steen naar Van E. gegooid. Toen de politie ter plaatse kwam stelde De M. zich zon der enige redèn zeer agressief tegen hem op met het reeds eerder genoemde gevolg. Na zijn aanhouding bleek hij dron ken te zijn. Kriekeput Poppentheater op en 's avonds disc-jockey Luraij uit Antwerpen. De heer Dop „ver koopt" het schip middels een geluidswagen aan de toeristen. De heer Van Heijfte, bestuurs lid van de Vlissingse VW bood de jubilerende Flandria een VW-vlag aan waarna velen nog het glas hieven op het suc ces van de showboot. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK Niet bur gemeester H.H.E.M. van Waes van Borsele heeft zoals aan vankelijk de bedoeling was in 's-Heerenhoek de tweede bar geopend die daar in korte tijd verrezen is, maar de heer N. Roth, leverancier van een in ternationaal bekend merk Ne derlands bier, uit Middelburg. Burgemeester van Waes moest op het laatste ogenblik afzeg gen wegens drukke werkzaam heden. Tijdens een feestelijke bij eenkomst voor tal van geno digden opende dc heer Roth de bar-dancing „Kiekeris" en de daarbijbehorende snackbar „Eetieris", beide van Toon Mar tens. Een geestige en feestelijke speech ging aan de officiële opening voo-raf. De nieuwe bar, die een dancing met dis cotheek bevat, is gelegen aan de Marktstraat en is hypermo dem ingericht. Toon Martens teot, gespecialiseerd in..bars, is in Zeeland en daarbuiten een bekend binnenhuisarchi- dancings en aanverwante be drijven.. „Kiekieris" bevat twee bars, een zilverkleurige dansvloer in „De Kuil", wan den met kleurige vloerbedek king en moderne figuratie. De snackbar heeft de nieuwste apparatuur en snufjes op „hap"-gebied- Ook in Goes heeft Martens de afgelopen ja ren zijn sporen verdiend op het gebied van baa'-inrichting. 's-Heerenhoek lijkt opeens een „uitgaanscentrum voor de zak van Zuid-Beveland" geworden. Men wilde de trek van de jongeren naar Goes indammen en de leefbaarheid van die ei gen gemeenschap dan ook be vorderen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3