MANIAK MAAKT LEVEN VAN AANTAL TE1NEUZENSE GEZINNEN TOT HEL Topdrukte op wegen, campings en strand blijft uit JUSTITIE ONDERZOEKT BRAND IN VILLA Oplossing in zaak-Gijsen vergt zeker nog veel tijd JUMBO- KAPER GEDOOD Fischer nog niet in Reykjavik Vakanties naar Israël in gevaar Mooiste tiener meisje van Curaeao Arme patiënten worden gegijzeld in Surinaamse hospitalen BABY STIKT IN BEDJE Spaans gezin vindt dood in auto Stil RUZIE MET SCHEERMES Zee stinkt bij Callantsoog Agent krijgt mes in zij Bejaarde man bij ruzie zwaar gewond Alfrink zwijgzaam terug uit Rome Kapittel Afkoeling In Vietnam Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 3 JULI 1972 26e Jaargang No. 8892 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie). REYKJAVIK De meer dan 2000 IJslandse en buiten landse schaakfans, die toe gangskaartjes hadden gekocht voor de eerste partij tussen Spasski en uitdager Fischer moesten gisteravond teleurge steld afdruipen in Reykjavik, waar bekendgemaakt werd dat de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken twee dagen is uitgesteld. Dr. Max Euwe, president van de FIDE, de wereld schaakbond, had na overleg met de Rus Spasski, en nadat bekend was geworden dat er een Amerikaanse bemiddelaar naar New York gegaan was om Fischer alsnog over te ha len naar IJsland te komen, dit besluit genomen. Euwe wilde aanvankelijk de keuze van al dan niet uitstel aan Spassky laten, maar de Rus kaatste de bal terug: de FIDE moet be slissen. Die is verantwoorde lijk. Het besluit is niet genomen, om zoals Euwe zei, „Fischer ter wille te zijn. Maar in het belang van de IJslandse organi sators". De FIDE-president verklaarde, dat als Fischer dinsdagmiddag om twaalf uur niet bij de loting aanwezig zal zijn, hij zal warden gediskwa lificeerd. Belangrijkste nieuws uit de Tour de France: Kees Pel- lenaars heeft aangekondigd dat hij dit seizoen voor het laatst als ploegleider zal fun geren van de Goudsmit-Hoff- formatie. Hij heeft al een an dere werkgever op het oog, maar wie, wilde hij nog niet bekendmaken. Meer hierover op onze sportpagina's. De Westduitse motorren ner Rudolf Froeling is bij in ternationale races in Tsjechos- lowakije verongelukt. Ook ^en toeschouwer kwam om. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Als de mensen iets zien of weten, laten ze dan de politie waar schuwen. Vandaag of morgen zijn de lui die ons pesten ons beu en dan beginnen ze bij andere mensen." Dit zijn de woorden van de heer M. in Terneuzen. Hij behoort tot een van de vier of mo gelijk nog meer Terneu- zense gezinnen, waarvan het leven al enkele maanden door een maniak tot een hel wordt gemaakt. De vier gezinnen, waarvan tot nog toe bekend is dat ze worden gekweld, wonen in de Bachlaan, de Berliozhof en de Offenbachlaan te Ter- neuzen. Bij de families M. in de Bachlaan en V. in de Ber liozhof duren de pesterijen, die variëren van het vernie len van de tuin, het sturen van dreigbrieven, geheimzin nige telefoontjes tot inbraken, waarbij alles overhoop wordt gehaald, al maanden. Bij de familie B. in de Bachlaan werd vorig jaar no vember ingebroken. De ge hele woning werd overhoop gehaald en voor een paar duizend gulden aan geld en goederen gestolen. Enkele dagen later begon de stroom van briefkaarten met daarop dreigementen binnen te ko men. In februari kreeg de familie M. aan de Bachlaan onge wenst bezoek. Ook daar be gon vanaf dat moment de zelfde ellende. Het is nu al zover dat sommige bedreigde gezinnen niet op vakantie durven gaan, uit vrees dat hun woning dan zal worden geplunderd. De maniak gebruikt alle middelen om de mensen de schrik op het lijf te jagen. Zo werd mevrouw M. bijvoor beeld enkele keren opgebeld met de mededeling dat haar man ten gevolge van een ernstig auto-ongeluk in het ziekenhuis lag. Telkens ble ken dat gefingeerde verhalen te zijn. Zelfs krijgen de fa milies goederen van post orderbedrijven toegestuurd, die ze nooit hebben besteld. Aanwijzigingen, wie aan deze daden schuldig is, zijn er niet, wel vermoedens. Zo denkt men dat het beslist iemand uit de buurt moet zijn omdat men bijvoorbeeld in telefoontjes uitermate goed over het doen en laten van de bedreigde personen op de hoogte blijkt te zijn. „Het gaat erg op mijn ze nuwen werken," zei gister avond een van de bedreigden. „We kunnen er haast niet meer van slapen." De vier gedupeerde families kunnen zich niet voorstellen dat ze ook maar iemand iets in de weg hebben gelegd. De recherche van de Ter- neuzense gemeentepolitie is van mening dat deze zaak niets te maken heeft met het geval van de familie Van der V., die na de brand in een flatgebouw te Terneuzen ge dwongen was te verhuizen. VAKANTIESEIZOEN SLECHT BEGONNEN (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De Neder landse regering heeft Israël om opheldering gevraagd na de plotselinge weigering van Israël om de KLM vergun ning te geven voor het uitvoe ren van een aantal charter vluchten met vakantiegangers naar Israël. Door deze weige ring dreigt de vakantie van enkele honderden toeristen, die de komende week voor Israël hadden geboekt, in de war te lopen. Een aantal reisorganisaties in Nederland en daarbuiten laat die K.L.M. al enkele jaren tijdens het vakantieseizoen extra lijnvluchten maken naar Tel Aviv. De Israëlische regering heeft de vergunning voor deze vluchten nu zonder opgaaf van redenen ingetrokken. De voor lichtingsdienst van de KLM deelde gisteravond mee, dat de Israëlische maatschappij El Al de vluchten gaat uitvoeren. De KLM betwijfelt echter sterk of deze maatschappij er in zal slagen voldoende ruimte voor deze vakantievluchten te re- (Van onze verslaggevers en correspondenten) MIDDELBURG-CADZAND-OOSTERHOUT-UTRECHT De vakantie is voor zeer velen op 'n uiterst vervelende manier letterlijk in het water aan het vallen. Behalve een massa vakantiegangers, klagen na het afgelopen week einde nu al veel camping- en hotelhouders, vooral in Zee land, dat het toeristenseizoen slecht is begonnen: weinig tenten, te weinig hotel- en pensiongasten en weinig strand- bezoekers. Op de wegen is het met name zaterdag wel druk geweest, maar de gebruikelijke topdrukte met massale filevorming bleef uit. Alleen de treinen, zo meldde de Nederlandse Spoorwegen, hebben zaterdag een opvallende drukte te verwerken gekregen, vooral van de randstad naar het zuiden en oosten van ons land. Ook de internationale treinen zaten mudvol. Zaterdag was er in Zeeland wel vrij veel verkeer op de wegen, die naar de kust lei den. Abnormaal druk was het echter ook daar niet. Slechts een geringe filevorming werd bij Rilland-Bath waargenomen. Van de Zeeuwse bruggenroute werd druk gebruik gemaakt. Ook het aantal mensen, dat van de veerdienst Vlissingen- Breskens gebruik wilde ma ken, was vrij groot. Het ging hier voornamelijk om mensen, die deze veerdienst hadden op genomen in hun route naar zuid-Europa. Ondanks het feit dat drie veerboten werden in gezet, kwamen korte wachttij den voor. Geen stagnatie was er bij het veer Kruiningen- Perkpolder. Bij het veer te Zijpe waren er zaterdagmiddag ook korte wachttijden voor de mensen die naar Schouwen- Duiveland wilden. Wat de hotels, kampeerter reinen en pensions betreft is Zeeland momenteel beslist nog niet „uitverkocht". „Het toe ristisch aanbod valt wel niet tegen, maar toch beschikken we nog over voldoende hotel bedden en plaatsen voor ten ten op de kampeerterreinen. De caravanplaatsen zijn goed bezet, alhoewel er nog tal van plaatsen open zijn. De particu liere pensionadressen, die we gebruiken bij een overvloedig toeristisch aanbod, hebben we nog niet behoeven aan te spre ken", aldus de heer J. P. de Regt, directeur van de Provin ciale Zeeuwse V.V.V. SCHIERMONNIKOOG (ANP) Een ruim eenjarig meisje, Jantje A. Holtrop uit het Frie se Óldeboorn, is zaterdag op een camping op Schiermonnik oog om het leven gekomen. Het meisje is gestikt in de trappel zak van haar bedje. BORDEAUX (AFP). Een heel Spaans gezin, bestaande uit vader, moeder en drie doch ters, heeft zaterdag de dood ge vonden bij een verkeersonge luk in de buurt van Montlieu la Garde in Frankrijk. De grote vakan' littocht van de Fransen had daarmee zijn eerste slachtoffers geëist. „Zaterdagavond hadden wij zegge en schrijven één aan vraag voor een overnachting, terwijl wij er anders om deze tijd tientallen moeten afwij zen", zo zei een hotelhouder te Cadzand. Het is in jaren niet zo slecht geweest. „In maart en april, tijdens de zonnige weekeinden, waren er veel meer passanten dan nu. Ook op het strand is het uitermate stil". De berichten die wij uit Oostburg en Sluis ontvingen, waren nauwelijks optimisti scher. De politie te Oostburg zei dat er tijdens het week einde geen noemenswaardige moeilijkheden met het verkeer waren. Verondersteld werd dat de vakantiegangers er reeds donderdagnacht op uittrokken, zodat van een verspreid ver keer kan worden gesproken. In Sluis, waar het altijd druk is, heerste hetzelfde beeld". Wij hebben niet te klagen", zo zei een hotelhouder, „maar wij cunnen de drukte toch gemak kelijk aan. Wat ons betreft mo gen er veel meer toeristen ko men. Op het NS-station in Vlis- singen was zaterdag geen spra ke van een abnormaal groot aantal toeristen. Dit is de 17-jarige „miss tiener" van Curagao, Marilyn Rodriguez. Zij kwaw gisteren op Schiphol aan, op weg naar West- Berlijn, waar over twee weken de Wereldverkie zingen van het mooiste „tiener prinsesje" worden gehouden. AMSTERDAM (ANP). In Amsterdam is gisterochtend aangehouden een 27-jarige Al gerijn, nadat hij op het Leidse- plein een 23-jarige hoofdstede ling met een scheermes had be werkt. Het slachtoffer werd daarbij in het gezicht gestoken. Vol gens de politie hadden de man nen ruzie om een .meisje ge kregen. SCHOORL (ANP). Sinds zaterdagmorgen worden de badplaatsen tussen Callantsoog en Bergen aan Zee geplaagd door een hevige stanklucht uit zee. Door onverklaarbare oor zaak ruikt het er naar bedor ven vis, hoewel er vrijwel geen dode vis aanspoelt. De toch al door het slechte weer geteisterde strandexploi- tanten dreigen er nog een han dicap bij te krijgen. Prof. dr. R. Korringa, direc teur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek had geen ver klaring voor de onverwachte stank, evenmin als dr. J. Beu- kema, bioloog van het Neder landse Instituut Onderzoek der Zee. 5? PARAMARIBO (ANP) In Suriname worden patiënten die de verpleegkosten niet kunnen betalen, gegijzeld. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van het Surinaamse statenlid mr. Eddy Bruma (PNR) aan de regering in Paramaribo, Mr. Bruma stelt dat hij op 21 juni de tussenkomst van dé officier van justitie in heeft moeten roepen om een vrouw met haar pas geboren baby naar huis te laten gaan. Het streek- hospitaal van Albina verhinderde moeder en kind naar huis te gaan, omdat de vader de hospitaalkosten niet had betaald. Volgens Bruma zouden ook patiënten niet opgenomen worden, wanneer men niet in staat is ongeacht de ernst van de ziekte de geraamde kosten te voldoen. Verder zou men onders verbieden hun zieke kinderen te bezoeken, ais de lig- en verpleegkosten niet betaald worden. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste julidagen ken merken zich door regen achtig weer. Gistermid dag drong snel een nieuw regenfront via Zeeland naar het oosten op en gaf in een groot deel van het land opnieuw regen, met nog steeds te lage temperaturen van 14 tot 17 graden. Van de oceaan zijn nog een pa?.-sfór. gsfronten onderweg, 'zodat wij op korte termijn geen om slag naar stabieler zomer weer mogen verwachten. Geheel West- en Midden- Europa liggen onder in vloed van oceaanstorin gen met te lage tempe raturen. Warm is het alleen in geheel Zuid- Europa en in een deel van Skandinavië met temperaturen tot in het midden van Finland van rond de 30 graden. ROTTERDAM (ANP). Een 25-jarige man heeft zaterdag avond in een café in Rotterdam de 36-jarige Rotterdamse poli- tie-agent P. Schuiteboer met een mes in de linkerzij gesto ken. De agent werd licht gewond. De dader, een man zonder vas te woon- of verblijfplaats, is ingesloten. De politie-agent was met en kele collega's het café binnen gegaan om de man aan te hou den, omdat hij eerder op de avond de band van een auto had leeggeprikt. Bij de aanhou ding stak de man met zijn mes. AMSTERDAM (ANP). Wegens ernstige mishandeling van zijn 75-jarige kostbaas J. Bos is door de Amsterdamse po litie aangehouden de 28-jarige R. W. Hij wordt er van verdacht de bejaarde man in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens een ruzie in diens woning in de hoofdstad te hebben neergesla gen. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen aan de schedel in het Wilhelminagast- huis opgenomen. (Van onze correspondent! MAARHEEZE Deskundi gen van het gerechtelijk labo ratorium zullen vandaag een onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand in een villa, die heeft toebehoord aan de heer Moers, handelaar in tweedehands auto's op wie eind vorig jaar een bomaan slag is gepleegd. De brand in de villa te Maarheeze ontstond gister morgen rond half drie. ver moedelijk As gevolg van een explosie. De villa brandde ge heel uit. De villa was, op en kele meubels en gordijnen na, leeg. De heer Moers heeft de ville enige tijd geleden ver kocht aan een Eindhovenaar. die het buitenhuis op zijn beurt wilde verkopen. De laat ste vraagprijs was 150.000.- De uitgebrande villa wordt voorlopig streng bewaakt. Do justitie wil weten of er ver band bestaat tussen de brand en de bomaanslag op de heer Moers op 8 november van het afgelopen jaar. De heer Moers, die in op spraak was gebracht door zijn handel in tw eedehands auto's, kreeg op genoemde datum een postpakket toegestuurd naar zijn villa in Maarheeze. Hij vertrouwde het pakket niet. Een medewerker van de han delaar opende het pakket, dat ontplofte. De man hep hierbij ernstige verwondingen op. Hij zal zijn hele leven Wind Wij ven. De heer Moers is in januari j.l. naar Spanje vertrokken. (Van een onzer verslagge vers). SCHIPHOL-ROME. Ui termate zwijgzaam is zaterdag avond kardinaal Alfrink op Schiphol teruggekeerd uit Ro me, waar hij in de loop van vorige week met paus Paulus en hoge functionarissen in het Vatikaan de toestand in de katholieke kerk in Nederland heeft besproken en met name de moeilijkheden in het bis dom Roermond rond bisschop Gijsen. Vrijwel het enige com mentaar dat de kardinaal op het vliegveld wilde geven, was zijn mededeling, dat zijn hoop op een oplossing van de moeilijkheden in het bisdom Roermond is versterkt na zijn gesprekken in het Vatikaan. Hij verklaarde dat hij van het overleg in Vatikaanstad eerst verslag wil uitbrengen aan zijn Nederlandse collega- bisschoppen. Deze komen op 10 en 11 juli a.s. in Groningen bijeen. Uit het feit dat deze maandelijkse bisschoppenver gadering vooralsnog niet is vervroegd, leidden ingewijden af dat een oplossing van het conflict in het Limburgse bis dom nog niet voor de deur staat en zeker nog de nodige tijd voor bezinning zal vra gen. Het gesprek met paüs Pau lus heeft anderhalf uur ge duurd, deelde de kardinaal mee. Dit is uitzonderlijk lang, want het is gebruikelijk, dat voor een bezoek van een kar dinaal aan de paus een half uur wordt uitgetrokken. „Dit geeft hoop dat d-e zaak serieus zal warden bezien", aldus de kardinaal. De delegatie van het Roer- mondise kapittel, onder leiding van mgr. P. van Odijk, is inmiddels ook uit Rome terug gekeerd. De drie kannunnik- feen waren naar Rome gegaan om persoonlijk het uitvoerige verslag toe te lichten, dat het kapittel over de ontstane moeilijkheden heeft samenge steld. Ook mgr. Van Odiij-k zei geen mededelingen over de gesprekken in Rome te kun nen geven, zeker niet, zolang de zaak nog in behandeling is. wel verklaarde hij, dat de be sprekingen „in een prettige sfeer waren varlopen". Hij vertelde ook d-at de kan- nunnikken het de curie duide lijk heeft kunnen maken, dat zij niet kwamen als „contes terende pristers, maar als bemiddelaar in het bestaande conflict. Hij had als indruk van de, gesprekken overgehou den dat het probleem van Roermond „ernstig wordt ge nomen". Bevoegde waarnemers in Rome wijzen erop dat men zich in Nederland niet moet Voorstellen, dat nu de zaak Roermond in het Vatikaan in studie genomen is, ook spoedig een oplossing gevonden zal zijn. Alleen al niet omdat de be noeming van mgr. Gijsen ze ker met duidelijke bedo lin gen is gedaan, waarmee het Vatikaan meende de belangen van de kerk in Nederland te dienen. Op zulk een besluit zullen de verantwoordelijke gezagsdragers in het Vatikaan niet gemakkelijk terugko men. Het ziet er volgens insiders naar uit. dat het Vatikaan al lereerst erop aan stuurt, dat tijdens een periode van „stu die" van de Roennondse pro blemen, een afkoeling zal ont staan. Zo mogelijk gepaard met een of andere vorm van toenadering tussen de stand punten van bisschop en ka ders. Dit zal ook ongetwijfeld met een beroep uit Rome op de bisschop gepaard gaan. (Van onze redactie buiten land) SAIGON Een gepensio neerde Amerikaanse politie man heeft gisteren een jonge Aziaat doodgeschoten, die pro beerde een Jumbojet met hoofdzakelijk Amerikaanse militairen aan boord naar Ha noi te laten vliegen. De kaper naar aangenomen wordt een Vietnamees, viel dood neer, nadat hij vijf kogels in zijn borst gekregen had. De piloot liep een vlees wond op. De kaper, had gezegd, dat hij wraak wilde nemen voor de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam. Hij werd na de landing te Saigon overmeesterd en doodgescho ten. Een tijdbom in een koffer heeft een straalverkeersvlieg- tuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij op 15 juni boven Zuid-Vietnam ver woest. Zegslieden die op de hoogte zijn van het onderzoek naar "et ongeluk, deelden mee da-t er geen twijfel aan is dat de bom, die aan boord is gebracht in de handbagage van een vrouw die in Bangkok is inge stapt, verantwoordelijk is ge weest voor de ramp die 81 mensen het leven heeft gekost, onder wie 71 passagiers en 10 bemanningsleden. Noordvietnamese troepen hebben gisteren vier uur lang de noordelijke Zuidviet- namese stad Hoeé met artillerie beschoten en naar schatting een vijftigtal mensen in Hoeé gedood of gewond. Het was nog niet duidelijk of dit het begin van een offensief tegen de oude keizerstad was. t

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1