Europees record Anke Rijnders Berny Allen oppermachtig Agostini weer onbereikbaar Cuba steelt show in honkbalweek Ahlers breekt eigen record EVENARING RECORDS sport Duitse Lotto VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 8 JULI 1972 10 Hansje Bunschoten: record kwijt. Weer LEUSDEN (ANP) De Amersfoortse zwemster An ke Rijnders heeft zondag een tweede Europese record op haar naam gebracht. Na het record op de 200 meter vrije slag, dat zij met een tijd van 2.07.2 op 18 april in Hanno ver vestigde, werd zij zondag Europees recordhoudster op de 400 meter vrije slag met een tijd van 4.29.8. Anke Rijnders is daarmee als eer ste Europese zwemster be neden de vier en een halve minuut gekomen. Het oude record stond sinds 19 maart jl. op naam van Hansje Bunschoten met ruim 4 min. 31.1 secondien. Hansje Bunschoten, die enkele dagen geleden het Europees record op de 800 meter vrije slag kwijtraakte aan de Italiaanse Novella Oalligairis, vestigde dit record tijdens de jeugd-lam- denwedstrijd Oost-Duitsland - Nederland in Dresden- Het wereldrecord op die 400 meter vrije slag is in handen van de Australische Shane Gould met 4.21.2. De ontwikkeling van het Europees record sinds 1968: 4.41.4 Claude Marudoninaud (Fr) Parijs 4.8.1968, 4.40.2 Ga- brielle Wetzko (O-Dld) Mexi co 20.10.68, 4.36.1 Gabriel le Wetzko Wenen 16.8.69, 4.32.9 Elke Sehmiisch (O-dld) Barce lona 9.9-70, 4.31.9 Novella Cal- ligaris (It) Bolzano 20.7.71 Hansje Bunschoten Rotterdam 15.8.71, Hansje Bunschoten Bratislava 28.8.71, Hansje Bunschoten 19.3.72, 4.29.8 Anke (Nedl Lensden 4.31.7 (Ned) 4.31.3 (Ned) 4.31.1 Dresden Rijders 2.7.72- Het plan om het Europees record aan te vallen werd ge boren nadat Anke afgelopen woensdag in Utrecht Hansje Bunschoten op de 800 meter ernstig bedreigde. Hansje zwom in die race een Euro pees record. Om dat idee tot uitvoer te brengen werd Anke ingeschreven voor de 400 me ter van de clubwedstrdjden in het Burgemeester Bruining- bad, waar AZPC zomers traint. Anke startte 0-p baan zes, haar normale trainings- Anke Rijnders: Voorbij voornaamste rivale. baan. De watertemperatuur was 24 graden, de buitentem peratuur elf graden lager. De eerste honderd meter gingen in 1,03.5, de 200 meter in 2.11.0 de 300 meter in 3.20.5. de officiële eindtijd bedroeg 4.29.7. Tweemaal werd 4.29.7 geklokt en eenmaal 4-29.8 Het Leusder bad staat niet bekend als uitgesproken snel. Bet heeft een ondiep gedeelte, terwijl de ruimte bij de keer punten beperkt is omdat de kant naast de startblokken schuin oploopt. ONGEÏNSPIREERD SPEL VAN EVONNE GOOLAGONG Evonne Goolagong: sterk gespeeld. Niet LONDEN Het ontbreken van de Hunt-professionals op Wimbledon heeft in elk geval gezorgd voor een grote geografische spreiding van de overgebleven kanshebbers. Amerika en Australië, de grote tennismachten van na de oorlog, tellen bij de laatste acht heren niet meer dan drie vertegenwoordigers. Rekent men ook de Nieuwzeelander Onny Parun tot het kamp van Stan Smith, Jim Connors en Colin Dibley dan is het duel Europa-rest van de wereld na de achtste finales nog onbeslist: 44. Dat is een situatie die in lange tijd niet is voorgekomen. Kenmerkend voor de gehandicapte Wimbledon, dat typische trage banenspe- cialisten als Jan Kodes, Ilie Nastase, Alexander Metreveli en Manuel Orantes met uitzondering van de laatste, vrij wel zonder moeite zag doorstoten naar de betere geld prijzen. De klaarblijkelijke „Brain- drain" die Llamar Hunt op het Amerikaanse tennistalent heeft verwezenlijkt, is tot de heren beperkt gebleven. Dat is te merken. Van de laatste acht dames hebben er vijf de Ame rikaanse nationaliteit, verte genwoordigt titelhoudster Evonne Goolagong na een ui terst magere zege op de Russi sche Olga Morozova (97 in de derde na een achterstand van 35) Australië en nemen alleen Virginia Wade en Fran- 50ise Durr het op voor Europa. FRANCORCHAMPS (ANP) Volkomen volgens de ver wachting veroverde het Itali aanse fenomeen Giacomo Agos tini op Francorchamps zijn elfde wereldtitel. Op zijn rode MV-Agusta was hij ongenaak- MOTORCROSS Pierre Karsmakers uit Aalst heeft zondag met zijn Husqvan-na een motorcross 500 cc klasse in Doetinchem gewonnen tel lend vootr het Nederlands kampioenschap. Pierre Karsmakers. HAMBURG (DPA) De winnende getallen in de Duit se lotto zijn: 1 3 4 19 24 27- Reservegetal: 20, Olympia- nummer 4U32. BASKETBALL In München zijn zondag bij lo ting de twee groepen vast gesteld voor het Olympische basketbailtoernooi. In groep A komen uit: Japan, Verenigde het nog te houden kwalifica- Staten, Cuba, die winnaar var. tieitoemoai iin Augsburg, Au stralië Egypte Tsjechoslowa- kije en Brazilië. Groep B be staat uit de volgende landen ploegen: West-Duitslanid, Se negal, nummer twee van he kwalificatietoernooi te Augs burg, Zuidslavië, Italië, Filip pijnen, Sovjet Unie en Puerto Riico. Het Olympisch tcernoo begint op zondag 27 augustus de dag na de opening van de spelen. baar in de 500 cc-klasse. Het was zijn zevende zege in de zware klasse van dit seizoen, waardoor hij de maximale 105 punten in de competitie om het wereldkampioenschap op zijn naam heeft. Vier maal werd de 30-jarige Italiaan titelhouder dtn de 350 cc-klasse (1968, 1969, 1970, en 1971), zeven keer in de zwaarste Masse, die hij vanaf 1966 volkomen beheerst. Se dert vorig seizoen ils Agostini wat betreft het aantal wereld titels in de motorsport een on betwiste recordhouder. De donkere Italiaan is diehit bij een nieuw hoogtepunt in zijn loopbaan. Hij won zondag op Framcorchiaimps zijn 95e Grand Prix-race tellend voor een we reldtitel, zodat hij dit seizoen nog zijn honderdste zege kan boeken. De Westduitse BMW-equipe Klaus Enders - Railf Engel- hardt behaalde in het slot nummer van de zijspannen een moeizame overwinning, na felle sitrijd met Heinz Luth- rinighauiser en Jürgen Cus- niick. Nederland ontbreekt bij die opsomming. Betty Stöve voor het eerst in haar carriere doorgedrongen tot de vierde ronde, verloor met 63 62 van Rosemary Casals. Een soort David-Goliath-overwin- ning in het vrouwelijke, zij het dat David (in casu de wa- tervlugge Rosemary er niet veel aan behoefde te doen. Betty deed alles zelf. Ze maakte de winners en de missers. Aange zien het laatste vijfmaal zo vaak voorkwam als het eerste, was het snel met haar afgelo pen. Rosie ging van 11 in de eerste door naar 51, greep zonder moeite de set en holde in de tweede door naar 4—0, voordat Betty Stöve daar iets positiefs tegenover stelde. In de kwartfinales komt het Cali- fornische mini-meisje tegeno ver haar landgenote Nancy Gunter. Wimbledon heeft zaterdag geruime tijd in spanning geze ten, of de droom van een hal ve finale-ontmoeting Evonne Goolagong-Chris Evert niet wreed verstoord zou worden. De jongste van de twee Wim- bledon-feeën gaf daar geen aanleiding toe. In haar vierde achtereenvolgende partij tegen een landgenote (ditmaal de 23-jarige Julie Anthony), die het hoofdtoernooi via de kwa lificaties was binnengedron gen) liet ze met haar perfecte ballen weer voldoende kalk van de lijnen schieten voor een eenvoudige overwinning: 6—3 6—2. Evonne Goolagong daarente gen leefde deze zaterdag ui termate gevaarlijk. De titel houdster, dochter van een schapenscheerder en als ten nisspeelster veeleer ontdekt dan gemaakt, pleegt minder bekende opponenten nogal eens luchthartig tegemoet te treden. Tegen de vastberaden Russische was dat op het vol gepakte Centrecourt bijna fa taal. De Russische joeg achter elke bal en gaf zoveel vaart dat Goolagong vaak net een pasje te kort kwam. Het Au stralische meisje ontwaakte in de tweede set, maar in de derde dreigden de moeilijkhe den haar boven het hoofd te groeien. Morozova kwam met 5—3 voor, maar juist toen de winst binnen bereik leek, werd ze te fel. De 17-jarige Amerikaanse Chris Evert speelde ook nu weer sterk en plaatste zich bij de laatste in het dames enkelspel. ROTTERDAM (ANP). Nederlandse marathons lijken Berny Allen goed te liggen. De 26-jarige Engelsman, die vorig jaar september de der tiende internationale marathon van Enschede won in een re cordtijd van 2 uur 16 minuten en 54.2 seconden, zegevierde zaterdagmiddag op een par koers door het Kralingse Bos in Rotterdam opnieuw. De kleine Brit was met 2.16.34.6 zelfs sneller dan vorig jaar in Enschede. Geert Janeen, die allen eind mei tijdens een loop over de klassieke afstand van 42 km en 195 m in Maassluis met twee minuten versloeg en zijn nationale titel prolongeer de, startte niet in Rotterdam. De Amsterdammer, die na Maassluis waar hij onder bij zonder slechte weersomstan digheden een opvallende pres tatie (2.21.20.0) leverde en daarmee dacht zijn aanwijzing voor die Olympische Spelen verdiend te hebben, heeft de afgelopen daigien in grote onze kerheid verteerd. Ondanks de prestatie in Maassluis, die ook door chef de mission Bram Leeuwenhoek, zeer hoog werd aangeslagen, wilde het NOC dat Jansen zijn vorm nog eens bewees in een internationale marathon. Het NOC en de KNAU, die adviseerden had den daarvoor him keus laten vallen op een wedstrijd, die vorige week in Debno (Polen) werd gehouden. Jansen die begin mei ook al een mara thon in Karl Marx Stad (Odld) liep, vond dat drie van dergelijke monsterwedstrijden in nauwelijks twee maanden te veel was. Een mening waarin hij gesteund werd door de Amsterdamse arts Spook, lid van de medische commissie van de KNAU. Berny Allen, die op het laatste moment naar Rotter dam kwam, had zich bereid verklaard om zeker de eerste 30 km met Jansen samen te werken om aan een goede tijd te komen. In het laatste ge deelte van de wedstrijd zou dan ieder voor zijn kans vech ten. Geert Jansen, die in Rot terdam de wedstrijd volgde, had later toch wel spijt van zijn besluit. „Ik heb me echter door alle problemen, die zich de laatste dalgen hebben voor gedaan niet optimaal kunnen voorbereiden". Berny Allen had in Rotter dam een ideale sparringpart ner kunnen zijn. De Brit voer de op het snelle parkoers in de Maasstad een schitterende one man show op. Na vijf km. (15.40) had hij Nol op den Oordit .en Henk Kalp die in het nationale kampioenschap in Maassluis resp. tweede en derde werden, reeds afge schud. In iedere van de zes te lopen ronden, voegde hij aan zijn voorsprong ruim een mi- ATLETIEK De Tsjechi sche Eva Gleskoiva heeft za terdag tijdens de interland wedstrijd Hongarije - Ts-je- ohoslowakij e in Boedapest het wereld- en Europees record op de 100 meter dames geëven aard met een tijd van 11.0 ARNHEM (ANP) De 17- jarige Ria Ahlers heeft tijdens de wedstrijd Nederland - Bel gië meerkampen voor jeugd op Papendal haar eigen Ne derlandse record hoogspringen gebracht op 1 meter 82 centi meter. Het oude record stond sinds 25 juni (Boekarest) op 1,80 meter. De aitiete van de Sperwers uit Emmen bereikte daarmee de NOC-limiet voor de Olym pische Speten in Mümchen, die eveneens op 1.82 is gesteld. Voorts vestigde Ria Ahlers met 4149 punten een nationaal jeugdrecorid op de vdjfkamp. HAARLEM (ANP) Dat het publiek een goede neus heeft bewezen de goed bezet te tribunes bij het zondag- middagtreffen tussen de twee ongelagen ploegen, Cuba en de Gold Panners. Het is een schitterende ontmoeting ge worden, waarin beide ploegen tqt aan de bodem van hun kwaliteiten gingen. Jammer was het dat het resultaat van deze wedstrijd nadelig beïn vloed werd door het zwakke optreden van de Italiaanse hoofdscheidsrechter Pettener, die bijzonder wisselvallig be oordeelde en daarmee zijn stempel op de uitslag drukte. Nadat de Gold Panners reeds bij de derde bal, die werper Roberto Valdez naar de thuis plaats zond, door een home run van Manny Estrada de lei ding hadden genomen, begon de Italiaanse umpire te knoei en. Cuba maakte op gelukkige wijze gelijk en kreeg in de derde innings plotseling de wind en de scheidsrechter mee. Jay Smith, de Amerikaanse werper met een grote variatie in zijn worpen, kon geen goed meer doen met zijn cur- veballen en werd gedwongen tot een rechte bal. Dat was een kolfje naar de hand van de slaggrage Cubanen, die in een innings liefst drie home runs lieten aantekenen: Blan- dino Marquetti (een klap van zeker 130 meter) en Montego. Iedere coach zou daarop zijn werper hebben vervangen. Ar- ce deed dat niet. „Deze jongen stond uitstekend te spelen. Hij werd sterk beïnvloed door de scheidsrechter, die merkwaar dige beslissingen nam", zei de rusitige Amerikaan na afloop. „Indien ik hem van de heuvel had gehaald, zou ik deze jon gen een nog grotere teleurstel ling hebben bezorgd". Dat Ar- ce het goed had gezien, be wees het verdere verloop van de strijd. Want na die drie Agostini: Ongenaakbaar in Franchorchamps. 'x. De Sullivans moesten met 9-5 het onderspit delven tegen Cuba. De Cubaan Montje (33) heeft met een daverende klap de bal in het veld gebracht en komt veilig op het tweede honk voordat Sullivans-speler Cuck Cassidy hem kan uittikken. homeruns konden de Cubaanse hitters en die zijn voor geen kleintje vervaard nog maar vier honkslagen geven. De steun, die Arce zijn wer per had geschonken, stimu leerde de overige spelers. Een homerun van Kerry Dineen in de vijfde innings met een man aan boord bracht de achter stand terug tot 43, waarna een derde homerun van het hout van linksvelder Dave Winfeld de stand in evenwicht bracht. Terwijl de regen in stromen viel en Cuba in pa niek dreigde te raken, greep weer de heer Pettener in en Cuba sloeg toe. Een twee- hönkslag van Cuba's grote ve dette. Isasi, gevolgd door een solo van Blandino was genoeg voor de 54 zege. Bob Sulliven was niet bijs ter ontgoocheld, nadat zijn team in het treffen tegen we reldkampioen Cuba met 59 het onderspit had gedolven. „Van de zeven honkbal weken zijn wij viermaal als overwin naar naar voren gekomen. Vo rig jaar verloren wij in de laatste wedstrijd van de Cali fornia Stags. Wie weet wat nu in de laatste wedstrijd gaat gebeuren. „Tenslotte ontmoe ten wij Cuba nog een keer". Een nuchtere ontboezeming van een nuchter man. Dat is Bob Sullivan, die koel berede neert wat hem te doen staat om de faam die zijn ploeg van Sullivan zint op revanche, dan is er nog niets verloren. Trou wens daar stond de kwaliteit van deze wedstrijd borg voor. De ongeveer zesduizend toe schouwers voor de eerste maal waren de tribunes van het Pim Mulierstadion zater dag volledig bezet bleven tot de laatste bal aan hun plaatsen gekluisterd. De re genbuien deerden hen niet. Men genoot met volle teugen van het voortreffelijke spel vain beide ploegen. Honkbal van zeer hoog gehalte, zelfs onder deze bijzonder slechte weersomstandigheden. Uitslagen: Ned. Antillen - Italië 1510, Goldpanners - Nicaragua 6—2, Cuba - Gold panners 5—4, Cuba - Sullivans 9—5. Geert Jansen: Niet aan de start in Rotterdam. nuut toe en finishte bijna acht minuten voor Op den Oordt, die na 23 km de Groninger Kalf was kwijtgeraakt. UITSLAG: 1. Berny Allen (brit) 2.16.34,6 sec, 2. Nol op den Oordt Kimbria 2.24.06,6, 3. Kalf (GVAV), 4. De Ruyter (AV'34) 2.30.59, 5. Tonneman (W.Dld) 2.31.46, 6. Steylen (Hanze Sport) 2.33.17, 7. Pei- ren (Belg) 2.33.23, 8. Kijne (Shell) 2.33.38, 9. Bock (Lux) 2.34.56, 10. Bergmann (WDld.) 2.36.56. sport In 't kort VOETBAL De FC Am sterdam gaiat het nieuwe sei zoen in met twintig conitract- spelers, waarvan elf van DWS komen, vijf van Blauw-Wit en vier van andere clubs, het zijn: Jan Jongbloed (DWS) Rob Boersma (DWS), Frita Eliimitevleuigel (DWS), Theo Cornwall (Blauw Wiiit), Tjeerd KooDman (ZFC), Aikki Jansen (DWS), Martin Kamminga (DWS), Jan Fransz (Blauw Wit), Ohjrds Dekker (DWS). Wirn Muller (DWS), Huub Mensink (DWS), Jaap Visser (DWS), Leen v. d. Merkt (FC Utrecht). Abe van de Ban (AZ '67), Theo Husers (DWS), Ronnie van 't Schip (Blauw Wit), Wietze Couperus (FC Den Haag), Frank Kra mer (Blauw Wit), en Cees van Sloten (DWS). De FC Den Bosch contrac teerde vrijdagavond nog de 25- jarilge middemveldspeler Joop Wiibred, die komt van de FC Twente. Wiibred kreeg een contract voor twee j aar. ZEILEN Onze landgenoot Fred Imhoff heeft zondag ook de tweede race voor het Euro pees kampioenschap in de fd- klasse gewonnen, om welke ti tel gezeild wordt op het IJ- selmeer voor Medemblik. De Brit Rodney Partisan eindigde wederom op de tweede plarafa. De Australiër John Bertrand heef zaterdag in Arnzio de vijfdie en voorlaatste wedstrijd van de strijd om het wereld kampioenschap zeilen in de finn-jollen klasse gewonnen. Joeng Bruder (Braz.) de grote favoriet voor de titel eindigde zaterdag als vierde, zijn laagste fcLassering in de tot nu toe getaucten races. PAARDESPORT Het Engelse paard Steel Pulse, ge reden door de Australiër Bill Williamson, heeft zaterdag in The Curragh de Ierse derby gewonnen- De voorsprong op Scottish Rifle met Ron Hut chinson bedroeg een lengte. Ballymore met de jockey Kes- ter Piiggott wend derde mat zeven lengten adhterstand. De eigenaar, de Brit Tikko, werd 58.925 pond sterking (on geveer 480.000 gulden) rij ker. TENNIS Tom Okker heeft vrijdagavond in een wedstrijd voor het officieuze wereldkampioenschap voor profs in St. Louis verloren van de Zuidslavier Nikki Pilk. De cijfers waren 7-6. 7-6. 8-6. AUTOSPORT Jackey Stewart. duidelijk favoriet heeft zondag op het circuit van Clermont Ferrand de gro te prijs van Frankrijk tellend voor het wereldkampioenschap der coureurs gewonnen. Het was de tweede zege van de „Vliegende Schot" op het Franse circuit. Ook in 1969 tri omfeerde dt tweevoudige wereldkampioen, die in een Tyrreill-ford reed. EUGENE (ANP) Tijdens de selectiewedstrijden voor de Amerikaanse Olympische atle- tiekploeg zijn zaterdag in Eu gene twee wereldrecords geëvenaard. Ray Robinson en Eddie Hart liepen er 100 me ter in 9,9 seconden. Dave Wottle evenaarde het wereldre cord op de 800 meter met een tijd van 1 minuut en 44,3 se conden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10