MAAR BOMBARDEMENTEN GAAN DOOR Vredesgesprek wordt hervat SPANNEND WEEKEINDE IN NOORD-IERLAND Kabinet buigt zich opnieuw over pers GEZAKTE GYMNASIAST KRIJGT GEEN VERLENGD HEREXAMEN Ver.verder te ver Auto rijdt in op groep politieruiters ZOEKEN TUSSEN PUINHOPEN Walvis- landen leggen zich beperkingen op binnenland buitenland BRABANT EN .OPPOSITIE MOETEN TOT SEPTEMBER WACHTEN TuiT Lvs vonnis tegen Timothy Davey bevestigd Strand vrij van mijnen HET WEER IN EUROPA Krij gsgevaiigeiieii Dijken IRA-barricades afgebroken BARRICADES G.S. beslist binnen 10 clagen over energiecentrale op Maasvlakte Sir Chichester slaat liulp af Rechter moet conflict Peiger beslechten Paus geeft de duivel de schuld Zaterdag 1 juli 1972 '1 9 13 (Van onze parlementaire ra dactie DEN HAAG Het is ook nooit goed, moet minister Boersma van Sociale Zaken deze week hebben gedacht, toen met name de drie linkse oppositiepartijen in de Kamer zijn programma ter bestrijding van de werkloosheid bekriti seerden. Sinds februari eist de oppositie, samen met de vak beweging ruim een half mil jard voor de werkloosheidsbe strijding. Nou geef je ruim 100 mil joen meer en nog is het niet goed. Deze keer was het niet Limburg, 'dat als „dekmantel" moest dienen voor de pogin gen van de oppositie om de minister over te halen nog meer geld uit te geven, maar Bra bant. PvdA-Kamerlid Wiel- draaijer vroeg maar liefst 70 miljoen meer voor het zuiden, „met name voor de bouw in Noord-Brabant". Terecht heeft - minister Boersma en de meerderheid in de Kamer die eis verworpen. Wat is er namelijk aan de hand? De regering besluit een nieuw program op te stellen in twee fases: de eerste die on middellijk moet ingaan en waarvoor 431 miljoein gulden is uitgetrokken, de tweede fa se, waarover in september moet worden beslist over een uitgave van nog eens 175 mil joen gulden. Op dit moment werkt men bij het ministerie al aan de plannen voor aanvullen de werken, die met die 431 miljoen worden gefinancierd. Verwacht mag worden, dat de eerste werken binnen ander halve maand in uitvoering ge nomen kunnen worden. Met de tweede fase liggen de zaken wat moeilijker. Boetrsma had de keus: die 175 miljoen gulden nu al concreet bestemmen en uitgeven of met die beslissing wachten tot sep tember. Dan immers zijn er meer betrouwbare prognoses bekend over de conjunctuur en een eventuele opleving daarvan. Om echter straks, als blijkt dat die opleving uit blijft, paraat te kunnen zijn, worden de aanvullende wer ken in die tweede fase nu al voorbereid. Besluit Boersma in september na overleg overi gens met de Kamer de 175 miljoen definitief uit te geven, dan kunnen de werken meteen aanbesteed worden. Dat is no dig ook omdat de voorberei dingen soms anderhalve tot twee maanden vergen. In dat geval zou het bijna winter zijn en het effect nihil. Wat wil nu de oppositie, be staande uit PvdA, PPR en CPN (D '66 trok zich later terug)? Reeds nu moet de bouw in Brabant gesteund worden met zo'n 70 miljoen gulden extra: dat betekent in de eerste fase dus een totale uitgave van 115 miljoen gul den. In de tweede fase komt daar dan nog eens 15 miljoen of meer bij. Maar zo rede neerde minister Boersma dan betekent het dat voor de tweede fase voor de andere provincies slechts 105 miljoen provincies slechts 105 miljoen beschikbaar blijft, wam-t die 70 miljoen extra zal ergens van daan gehaald moeten worden. Nee, repliceerde de socialist Wieldraaijer, in september moeten we dan maar eens be kijken of er nog meer geld bij moet. Voor Boersma een onmo gelijke eis, vooral als men be- denkt dat in september de be groting 1973 met veel pijn en moeite net bij de Kamer is gedeponeerd. Die zou dan al gewijzigd moeten worden. Het KVP-voorstel met die 175 miljoen te gaan schuiven im september kon ook geen genade in de ogen van de bewindsman vinden en wel om dezelfde reden: reeds nu worden die werken voor de tweede fase voorbereid, wat een bepaalde keus inhoudt, die men in september niet meer kan veranderen. De belangrijkste reden voor de minister om bovenstaande voorstellen af te wijzen, is echter het Centraal Planbu reau, dat op de derde dinsdag in september met de macro- economische verkenning komt. Daarin zijn alle tot nu toe gehanteerde prognoses, waarop ook de bewindsman zijn be leid baseert, herzien. En de kans is groot dat die progno ses veel anders zullen luiden. De door Zijlstra gesignaleerde opleving van de conjunctuur in de ons omringende landen, zal ongetwijfeld van invloed zijn op onze economie. Wan neer precies en hoe groot die invloed zal zijn is nu nog niet te voorspellen. Als het CPB meer zekerhed verschaft over de conjunctuur, kan de rege ring eigenlijk pas goed „zaken doen". Tot zolang zullen de oppositie en Brabant geduld moeten uitoefenen. Want als blijkt dat de economie zal op leven, wordt zelfs de uitgave van de 175 miljoen twijfelach tig. Niets is namelijk zo ge vaarlijk als stimulerende in jecties bij een oplevende con junctuur. Het gevaar van doorschieten is dan levens groot en daar „past" minister Boersma voor... GRONINGEN (ANP). In het Groninger stadspark is een ongeluk gebeurd, waarbij zes politiepaarden met hun berijders en twee personenauto's betrokken waren. Doordat de bestuurder van een van de auto's geen voorrang ver leende botsten de wagens frontaal op elkaar, pal naast de groep van zes paarden. Een van de auto's draaide daarbij om zijn as en kwam midden tussen de paarden terecht. Alle berijders werden afgeworpen en enkele paarden sloegen op de vlucht. Hierbij liepen twee politiemensen verwondingen op. Ook twee paarden werden gewond. De bestuurders van de beide auto's, die total loss waren, liepen geen letsel op. De beide politiemensen konden na behandeling in een ziekenhuis huiswaarts keren. Een van hen had gekneusde ribben. Van dejjaarden liep een dier een aderlijke bloeding op, een ander kreeg schaafwonden. De gevluchte paarden konden na zeer korte tijd weer gevangen worden. (Van onze redactie binnenland) ALMELO De president van de rechtbank in Almelo heeft vrijdagmorgen uitspraak gedaan in liet kort geding, dat aangespannen was door me vrouw Scheeuwe ten behoeve van haar minderjarige neef Ton Scheeuwe, gymnasiast in Hengelo (O.) in verband met het eindexamen alfa, waar voor de jongen was gezakt- Mevrouw Scheeuwe had de gecommitteerden gedagvaard, teneinde voor elkaar te krij gen, dat haar neef een ver lengd iicrcxamcn zou kunnen krijgen, omdat hij een halve punt te weinig had gekregen om te slagen. De president heeft de vorde ring afgewezen en de eiseres veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. „Hoe teleurstellend de uit slag voor eiseres ook moge zijn geweest, niet uit hel oog moet worden verloren", aldus de president, „dat de door haar neef behaalde puntcnlijst maar net een halve punt te weinig voor de klassieke taien, door hem behaald is na twee her examens en vanuit een, gezien zijn rapportcijfers voor klas sieke talen, volstrekt onvol doende startpunt. De conclusie, dat de neef van eiseres op het gebied van de klassieke talen onvoldoende kennis bezat, was daardoor duidelijk gefundeerd cn er was geen enkele redelijke verwachting, dat een herhaald herexamen tot een beter resul taat zou leiden", aldus de pre sident. Eiseres heeft nog gesteld, dat de rector cn de leerkrach ten van het lyceum onvol doende voor Ton Scheeuwe hebben gevochten, doordal ze niet gedaan hebben gekregen, dat een herhaald verlengd examen werd gegeven. Deze stelling is volgens de presi dent op geen enkele wijze met enig feit gestaafd. De rector heeft ter zitting ook betoogd, dat voor een herhaald ver lengd examen geen reden was Dit was volgens de president gemotiveerd. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PARIJS Het Parijse vredesoverleg over een regeling voor het conflict in Vietnam, wordt op 13 juli hervat. Nixon heeft op een persconferentie de Ame rikaanse bereidheid tot de hervatting tot uitdrukking ge bracht. Later op de dag lieten Hanoi en de Vietcong weten zij het niet met zoveel woorden dat zij instemden met de hervatting. In een verklaring wordt wel gezegd dat Washington door hen en de wereldopinie gedwongen is terug te keren naar de onderhandelingstafel. Nixon liet op zijn persconfe rentie ook weten dat de bom bardementen op Noord-Viet- nam zullen voortgaan, evenals het leggen van mijnen voor en in havens van Noord-Vietnam, tot Hanoi bereid is tot een bestand en de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevange nen. ANKARA In Anka ra zijn vrijdag de gevan genisstraffen die aan een vijftienjarige Engelse schooljongen en drie an dere jonge buitenlanders op beschuldiging van handel in narcotica zijn opgelegd, in hoger be roep bevestigd. De 15-jarige Timothy Davey was in maart j. I. tot zes jaar en drie maanden veroordeeld omdat hij gepoogd had 26 kg hasjiesj van de nand te doen. De 17- jarige Oostenrijker Peter Friedrich Stoll kreeg toen acht jaar en vier maanden, terwijl de 20- jarige Fransman Jean Jacques Morisot en zijn 21-jarige landgenoot Pa trice Piasotto elk tot twaalf jaar werden ver oordeeld. De zaak was vorige week zaterdag in hoger beroep behandeld. De verdediging had toen ge pleit voor een nieuw proces, omdat het viertal niet had „samengezwo ren" om verdovende middelen te verhande len, zoals in het eerste proces als bewezen was geacht. De vier jongelui wa ren in augustus van het vorige jaar in Istanboei aangehouden. Timothy bevond zich daar op doorreis van India naar Engeland, samen met zijn moeder en Vijf broers sn zusters. 'S-GRAVENZANDE (ANP). De mijnopruimingsdienst heeft het strand van 's-Graven- zande geheel gezuiverd van mij nen. Het strand is voor het pu bliek weer vrijgegeven. Max. temp. Aberdeen onbew. 17 Athene onbew. 30 Barcelona zw. bew. 22 Berlijn zw. bew. 23 Bordeaux half bew. 20 Brussel zw. bew. 15 Frankfort regen 17 Genève licht bew. 21 Helsinki half bew. 30 Innsbruck regenbui 17 Kopenhagen onbew. 22 Lissabon nil Locarno zw. bew, 25 Londen onbew. 18 Luxemburg regenbui 15 Madrid licht bew. 30 Malaga onbew. 24 Mallorca licht bew. 26 München zw. bew. 18 Nice zw. bew. 28 Oslo half bew. 27 Parijs half bew. 16 Rome zw. bew. 26 Split licht bew. 31 Stockholm nil Wenen zw. bew. 25 Ziirich zw. bew. 17 Casablanca hall bew. 22 Istanboei licht bew. 27 Las Palmas zw. bew. 17 Nixon gal geen redenen voor de Amerikaanse bereid heid tot hervatting van de be sprekingen die Washington twee maanden geleden afbrak met de mededeling pas terug te keren als de tegenpartij be reid is tot opbouwende ernsti ge onderhandelingen en Parijs niet langer uitsluitend voor propagandadoeleinden gebruikt Volgens Amerikaanse functio narissen heeft Nixon geen ga ranties maar zou hervatting zeker niet zijn geschied als er geen redelijk sterke aanwij zingen waren met betrek king tot hetgeen kan worden verwacht. Vooral de vrijlating van de krijgsgevangenen weegt I zwaar. Nixon zei nooit een, situatie te zullen aanvaarden! zoals in 1954 toen Frankrijk; zich terugtrok uit Vietnam „en over het lot van 15.000 (Fran-i se) gevangenen nooit iets be-j kend is geworden." „Ik zal dat| nooit laten gebeuren". Men veronderstelt dat de Sovjet-Unie een rol gespeeld heeft bij het overleg achter de schermen en wel in het bij zonder bij het jongste bezoek van president Podgorny aan Hanoi. Nixon verklaarde dat grote vorderingen zijn .gemaakt op weg naar beëindiging van de oorlog en wees op de vermin dering van de Amerikanse grondstrijdkrachten in Indo- China van meer dan 500.000 toen hij aan de regering kwam tot 49.000 vandaag. De Amerikaanse president verklaarde nadrukkelijk te hebben gelast de Noordvietna- mese dijken bij de luchtaan vallen niet te bombarderen. Hij ontkende dat er dijken zouden zijn gebombardeerd. Een verklaring, die in lijn rechte tegenstelling staat met beweringen van Zweedse di plomaten. Dezen zeggen met ei gen ogen te hebben gezien dat dijken in het dichtbevolkte gebied van de Rode Rivier wel degelijk gebombardeerd zijn. In de komende tijd krijgt de Rode Rivier grote hoeveelhe den water te verwerken. Zwakke dijken en overstro mingen zouden een ramp kun nen betekenen voor de onge veer 15 miljoen mensen die er in het gebied wonen en wer ken. Noord-Vietnam heeft de laatste weken herhaaldelijk laten weten dat dijken het doelwit waren van Ameri kaanse vliegtuigen. Ook zou den vaak bommen vlak bij de dijken zijn afgeworpen. Dooi de druk is de beschadiging van de vitale dijklichamen groot- (Van onze redactie buitenland) LONDONDERRY Noord-Ierland gaat een spannend weekeinde tegemoet. Hoewel in Londonderry het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) enigp barricades in de rooms-katholieke wijk Bogside heeft opgeruimd, hebben militante protestanten verklaard dat zij dit weekeinde hun wijken zullen gaan afsluiten. Het besluit van de IRA om drie van de bijna veertig weg versperringen te slopen kwam na een geheime ontmoeting van leiders van de r.-k. gemeen schap en hoge functionarissen van het Britse bestuur. Vol gens de militante „provisio nals" werden de drie barrica des gesloopt omdat zij een verzamelplaats van ratten wa ren geworedn en zo een gevaar opleverden voor de volksge zondheid. Zij verzekerden echter dat de voornaamste versperringen zouden blijven, ■waardoor Britse militairen en politiemannen buiten de wijk worden gehouden. De „belegerde" Bogsiders juichten toen een bulldozer een doorgang aakte door een berg afval, beton en autwrak- ken. Het eerste voertuig dat passeerde was een invalidewa- gentje met een door polio ver lamde man. De militante protestanten van de paramilitaire „Ulster Defence Association" (UDA) noemden de maatregel van de IRA „te gering en te laat" Zij verzekerden dat zij zich niet zouden laten afbrengen van hun plannen om protestantse wijken in Londenderry en an dere plaatsen te barricaderen. Deze barricades zouden pas worden opgeruimd als het Britse leger en de politie weer het gezag uitoefenen in de Bogside en het aangrenzende district Creggan. Volgens woordvoerders zuller. de hoofdwegen open blijven en alleen de zijwegen worden af gesloten. De Britse bestuurder in Noord-Ierland, William White- law, heeft laten weten dat hij geen nieuwe permanente af sluitingen van wijken zal dul den, ongeacht of dit door pro testanten dan wel door rooms- katholieken gebeurt. In politieke en militaire kringen acht men het echter waarschijnlijk dat de veilig heidstroepen zich in het ko mende weekeinde op de ach tergrond zullen houden. Overi gens gelooft men niet dat het Britse leger de protestanten in Londenderry zal toestaan hun versperringen vlakbij de rooms-katholieke wijken op te richten. De Britten hebben zich tot dusver buiten de afgegrendelde Bogside gehouden. Toen de genoemde drie barricades wa ren afgebroken, besloten zij een bij deze wijk gelegen legerpost op te heffen. Deze post, waar ongeveer 100 militairen waren gelegerd, was herhaaldelijk het doelwit van sluipschutters van de IRA sinds vorig jaar augus tus het geweld in Londenderry sterk toenam. De ontruiming van de bost wordt beschouwd als een poging om de spanning verder te verminderen. Zeven Duitsers zijn, zoals wij gisteren reeds meldden, om het leven gekomen toen een vlieg tuigje kort na het vertrek van het vliegveld van Blackpool neerstortte. Wonderlijk genoeg kon nog een (zwaar)gewonde uit de puinhopen gered, worden. ROTTERDAM (ANP) Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland hebben vrijdag tijdens een hoorzitting meegedeeld, dat binnen tien dagen beslist wordt of aan de gemeente Rot terdam een verklaring van geen bezwaar wordt afgege ven voor de bouw van een elektriciteitscentrale op de Maasvlakte. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De belangrijk ste walvislanden hebben giste ren in Londen besloten hun vangsten ,in het volgende sei zoen met maximaal een derde te beperken. Het besluit is genomen op de laatste dag van de een week lange. 24ste jaarvergadering van de internationale walvis commissie. Donderdag wees de commissie een Amerikaans voorstel af om voor de duur van tien jaar van walvisvangst af te zien om een van 's we relds grootste dieren te con serveren. De Amerikaanse gedelegeer de, Russell Train, verklaarde dat de diermilieubeschermers althans het succesje hadden geboekt om de jacht voor 19721973 beperkt te zien. Zo mogen in het komende seizoen in het poolgebied 1950 walvissen gevangen worden, tegen 2683 het vorige jaar. Het quantum voor het noorden van de Grote Oceaan is be paald op 650, tegen 1600 vorig jaar. Japen en de Sovjet-Unie de grootste walvisjagers hebben erin toegestemd om verdere reducties volgend jaar in overweging te nemen. Een PLYMOUTH (ANP) Frans weerschip heeft gistrren de 70-jarige Britse zeiler sir Francis Chichester, die de strijd in de TVferansatlantische race heeft gestaakt en donder dag meldde dat hij „zich zwak voelde en het koud had", hulp aangeboden. De Brit weigerde echter ove te stappen in de uitgezette sloep. De trein uit de voorstad Colombes had gistermorgen in het St.-Lazairestation in Parijs niet genoeg aan de rails. De kop van de trein kwam, na door een stootblok te zijn geramd, op het perron terecht. Bij dit zonder linge treinongeluk raakten 17 passagiers licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De regering gaat zich opnieuw beraden over de steun aan de dagbladen. Mi nister Engels (Cultuur, Recrea tie cn Maatschappelijk Werk) heeft dit gisterennacht in de Tweede Kamer gezegd na zwa re druk van de confessionele partijen en de linkse oppositie. De meerderheid van de Kamer wilde een andere verdeelsleutel voor de steun aan de pers. Niet de ,',fifty-fifty"-regeling (regeringsvoorstel), maar de verdeelsleutel 40-60: 40 pro cent van het beschikbare be drag onder alle kranten op ba sis van het papierverbruik en 60 procent op basis van ver lies aan advertentie-inkomsten (naar de meest noodlijdende kranten). Een motie hiertoe werd door een grote kamer meerderheid aanvaard. Minister Engels kon niet be loven deze wens uit te voeren. Hij zegde opnieuw overleg bin nen het kabinet toe over de perssteun. Hij vreest, dat bij een andere verdeelsleutel dan die van de regering de diversi teit van de dagbladen in groot gevaar komt door het, dan uit eenvallen van de werkgevers organisatie in de dagbladwereld (NDP). De NDP had de be windsman geschreven dat dit gevaar bijzonder groot was bij een andere regeling. UTRECHT (ANP). De rechter zal het nu ai vier maan den durende conflict tussen het elektrotechnisch bedrijf Peiger in Emmen en de Industriebond- NVV moeten beslechten. Directie-secretaris W. van dei- Graaf van Peiger deelde vrij dagochtend mee dat het bedrijf de president van de Amster damse rechtbank, mr. U. Sthee- man, zal verzoeken uitspraak te doen in het kort geding dat het bedrijf tegen de Industriebond- NVV had aangespannen. Laat ik vandaag maar eens meteen de koe bij de horens vatten. Om niet te zeggen da melkkoe, die het onderwijs nu ook al is geworden. U snapt het, de doordraver van deze week moet gekozen worden, en ik heb er weinig moeite mee om minister De Brauw met deze twijfelachtige eer op te zadelen. Kijk, dat je als minister in een bezuinigingskabinet ook eens 'n balletje opgooit om te kijken waar wat te verdienen valt, is tot daar aan toe. Maar duizend ballen, da's te gek. Dat is dan het wetensch appen je voor de dorst naar kennis. Het zit erin dat het week einde in Noord-Ierland weer, zoals dat eufemistisch heet, onrustig wordt. Nou. er gaan „gewoon" weer doden vallen, hoor. Ulsterreur. Hoe slim die vissen ook mo gen zijn, ze zullen toch geen for-el aan hun leven kunnen toevoegen, om het met een heel oud, maar goed, boek te zeggen. •tr Beurskringeltje: Het pond zakt verder tot het zelf een ons weegt. Nog een bijbelse tip. V hebt er misschien niet bij stilge staan, waarom dat fonds voor het inzetten van gehuwde priesters (waarover wij giste ren schreven in deze krant) het „Witte Veldenfonds" heet. Weet u dan niet dat de velden wit staan van de oogst? Prettige vakantie, en ver geet uw zwembroekje of uw kini niet. Over zwemmen ge sproken, wist u dat je daar tegenwoordig bijna niet nat meer van wordt? Wel vuil. De KLM denkt er zwaar over om hei met dum-dum- kogels te gaan pro beren tegen kapers. Da's wat je noemt een dumper op de viiegpret. Het moet toch wel tot diep nadenken stemmen (maar dat doet het nauwelijks) dat men moordtuig dat in oorlogstijd zelfs verboden is, in vredestijd gaat gebruiken, omdat het technisch niet anders schijnt te kunnen. Maar het is niet de eerste, noch de laatste keer dat de techniek het wint van de ethiek. Technocratie heet dat, en dat is wel de ergste vorm van dictatuur. Want daar zijn niet eens meer mensen de baas, hoe slecht ook, maar ma chines. Vliegmachines in dit geval Gehoord over de radio: mr. Pieter heeft zwakke enkels. En het zijn nog wel sterke benen die de weelde kunnen dragen! U ziet, de problemen vliegen de pan uit. Kop op. De vakan tiegangers wens ik fijne we ken en de thuisblijvers sterkte bij het opvullen van de gaten. Ciao, Ole, by, auf wiederse- hen! MERIJN. VATICAANSTAD (UPI/Rtr.) Paus Paulus, die gisteren het feit herdacht dat hij negen jaar geleden tot paus werd ge kroond, heeft in een toespraak tijdens een mis in de Sint Pie ter, de duivel de schuld gege ven van de stormachtige perio de in de r.-k. kerk na het Vati caanse concilie van 1962-1965. „Wij dachten dat er na dit concilie een dag van zonne schijn zou aanbreken in de ge schiedenis van de kerk", aldus de paus, „maar er zijn nieuwe stormen opgestoken". „Hoe heeft dit kunnen geT beuren? Ik zal u een gedachte toevertrouwen. Er is een vij andige macht geweest, de dui vel, die in het evangelie de ge heimzinnige vijand van de mens wordt genoemd, iets on natuurlijks dat gekomen is om de vruchten te verstikken van het oecumenische concilie". Paus Paulus die tijdens dit con cilie tot paus werd geko;/n, liet zich verbitterd uit over het werk van de duivel en de on rust binnen de r.-k. kerk. „Men zou zeggen dat de rook van Satan de tempel van God door een spleet is binnengekomen. Er is twijfel en onzekerheid. Er is onrust, ontevredenheid en confrontatie".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9