Slagers zullen minder zelf slachten HET EINDE VAN ALLES" OOSTBURGSE AMATEURS GRIJPEN HOOG Werkgevers willen haast achter plan Ossenisse open of dichf? „NU AL TERREIN AANLEGGEN VOOR BASISINDUSTRIE" schelpdierencultuur en kinderkamerfunctie studie «li waard: Oosterschelde stad streek VERWACHTING VAN VLEESKEURINGSDIENST: Operettevereniging werkt hard aan „De Zigeunerbaron" Alternatief Bezwaren Vervanging Acht jongens veroordeeld Weekenddienst Stem-redactie Ontwerp streek plan Schouwen en Duivenland BEHOEFTE Terhole Te koud Zaterdag 1 juli 1972 3 waterstanden hoogwater (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De nu nog bestaande regeling ingevolge artikel acht, dat vlees dat afkomstig is uit een andere vleeskeurings kring bij uitvoer naar een andere kring, weer aan keuring onder worpen is, en er dus in feite tweemaal dat loon voor betaald moet worden, gaat per 1 januari 1973 verdwijnen. Dit zal voor vlees keuringsdienst Zeeuwsch-Vlaanderen een vermindering aan in komsten gaan bedragen van ruim 30 procent. De keuringsionen ln Zeeuwsch-Vlaanderen liggen hoger dan het landelijk ge middelde en dus zal dit met zich meebrengen dat nog meer Zeeuwsch-Vlaamse slagers minder zelf zullen gaan slach ten en hun vlees uit andert kringen zullen betrekken. Dit agendapunt was vrijwel vet enige waarover de kring- ■aad tijdens de openbare ver gadering van deze dienst dit gisteren in haar kantoor te Zaamslag werd gehouden dis cussieerde onder leiding van de waarnemend voorzitter de heer P. J. Brand te Hulst. Gevraagd werd naar de re den waarom de keuringsionen in dit gebied zo hoog waren. Directeur P r? rm zei hierop dat dit koml door de uitge strektheid van he1 gehird- „Als alles -iecoucent. eerd zou kunnen worden in één slacht huis zou het ook met minder personeel kunnen". Hij gaf vervolgens enkele cijfers met betrekking tot de achteruit gang van het aantal slachtin gen. De heer Vergouwe (Oost burg) merkte op dat hij vorig Jaar nog in een vergadering van de vleeskeuringsdienst gunstiger geluiden had verno men en vroeg of dit toen niet voorzien had kunnen wor den. Voorzitter Brand zei dat het maken van prognoses steeds moeilijker wordt en een aantal factoren die in het verleden niet aanwezig waren nu een rol gaan spelen. De vergadering werd bijge woond door vertegenwoordi gers van vijt van de acht Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten. (Vam onze correspondent) OOSTBURG Iedere don derdagavond wordt in de bo venzaal van hotel-restaurant Chez René aan de Markt in Oostburg hard en enthousiast gewerkt. Het is de drie maan den geleden opgerichte Zeeuwsch-Vlaamse oprette- en musicalvereniging (Z.O.M.), waarvan de leden zich met Ijver hebben geworpen op de moeilijke partituren van Johan Strauss' De Zigeunerbaron. De jonge loot aan de cultu rele stam in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, wil maart-april volgend jaar deze produktie op de planken brengen in Oostburg en Terneuzen. „Maar voor het zover is zal heel veel werk verzet moeten worden", aldus dirigent Kamiel Ingels, muziekleraar aan de scholen gemeenschap Sirit-Eloy. „Het stemmenmateriaal is er wel, aan enthousiasme bij de 40 koorleden en solisten ont breekt het niet. Maar het blijft een hele opgaaf voor de ze amateurs, daar het toch bij de meesten ontbreekt aan ele mentaire techniek en routi ne". Donderdagavond ging men er nog eens extra tegenaan. Het was dc laatste repetitie- avond voor de vakantie en steeds weer werden de begin- koren uit de operette doorge nomen en nog eens doorgeno men. Ze beginnen duidelijk uit de verf te komen. Tot grote tevredenheid en voldoe ning van Kamiel Ingels. „Ik moet zeggen dat ik in het begin een afwachtende hou ding heb aangenomen toen ik benaderd werd voor het dini- geren van deze operette. Nu, na drie maanden, moet ik be kennen er volledig achter te staan en zeggen dat zowel op komst als enthousiasme van de leden mij 100 procent mee vallen". Kamiel Ingels is zang- pedagoog, die met zijn ruime ervaring in de concert- en opera wereld hij zong onder meer in de Muntschouwburg in Brussel niet alleen het koor dirigeert, maar koor en solisten in ruime mate zang techniek en vaardigheid bij brengt Innvddels zijn ook de solis tenrepetities iedere dinsdag avond begonnen. Op I ok tober zal bezien worden of de uitverkorenen hun rol ook in derdaad aankunnen. Die solis ten zij": Corrie van Sonne- veld, Mia Goossens, Anita Maas. Emmie vaii Kcrkvoort, Schelte van Jelgershuis, Peter de Lijser, Mario de Uijser, Pe ter Krijger, Leen Dekker en Izaak Haartsen. Te zijner tijd krijgt het Koor nog versterking van een twintigtal zangeresjes, die los van de operettevereniging hun partijen na schooltijd op Sint- Eloy instuderen. Mevrouw Riemens-Soesman uit Middel burg zal met een aantal van haar leerlingen de balletten verzorgen. „Toch kunnen wij nog leden, vooral heren, ge bruiken", aldus Kamiel Ingels. „Wij hopen op 3 augustus, wanneer de repetities hervat worden een aantal nieuwe zangers te mogen begroeten. Er zijn genoeg goede stemmen in Zeeuwsch-Vlaanderen". Uw vijf publicaties onder de titel „Oosterschelde: open of dicht?" heb ik met grote belangstelling gelezen. Zij geven mij aanleiding tot de volgende reactie: Allereerst zou ik willen vaststellen dat de idee in- en uitlaatwerken in de Ooster- schelde-dam te bouwen niet door een „Delfts" afstudeerteam is uitgevonden. Men kan in de Handelin gen van de Eerste Kamer van 16 februari 1971 lezen: „Als na de afsluiting of eventueel vóórdien - zou blijken, dat de tot nu toe gehanteerde veronderstel lingen niet uitkomen, wat doen wij dan? Is het dan technisch nog mogelijk, b.v. een inlaatwerk te bouwen of een compartiment van de Oosterschelde zout te la ten"? Die toen door ondergete kende uitgesproken woor den waren niet gebaseerd op eigen verzinsels. Doch ook niet op de wetenschap dat de Deltadienst van Rijkswaterstaat er al mee bezig was; slechts vermoe dens in die richting waren aanwezig. Op 17 februari 1971 ant woordde de toenmalige mi nister van V. en W.: „De heer Gooden zal van mij begrijpen, dat ik bepaald nog niet zie gebeuren dat er achteraf nog een perfo ratie in de dam zou moeten worden aangebracht". Het Oosterschelde-pro- bleem dient naar mijn me ning vanuit vier essentiële uitgangspunten te worden benaderd. Dat zijn: - a: de veiligheid tegen overstromingen, - b: het verlies van de schelpdierencultuur, - c: de kinderkamerfunc tie voor de zeevis van de zuidelijke Noordzee, - d: de ecologische aspec ten van 245 km dijksverho- ging. Tevens dient de samen hang van de Deltawerken, de Schelde-Rijn-verbinding en het Reimerswaalplan in het oog te worden gehou den. Ad A: Ten aanzien van de veiligheid tegen overstro ming is afsluiting van de Oosterschelde, gesteld tegen over het op Deltaniveau- hoogte brengen van de be staande dijken, een bijna onvergelijkbaar alternatief. Een overigens nauwelijks te verwachten doorbraak van een aan te leggen Oos- terschelde-dam zal te land geen mensenlevens eisen; verhoogde dijken rond de Oosterschelde zullen als primaire waterkering in dat opzicht stelling minder ga rantie kunnen bieden. Ad: B: Het verlies van de mossel- en oestercultures Is, in het bijzonder voor degenen, die daar werk in vinden desastreus te noe men. Vooral na het gereed komen van de dam in het Volkerrak bij Willemstad is duidelijker, dan ooit tevoren geworden dat de Ooster schelde een uniek schelp dieren-estuarium blijkt te zijn. Een nieuwe economi sche waardering van de be tekenis van de Oosterschel de t.a.v. dit aspect is naar mijn mening noodzake lijk- Ad C. De kinderkamer- functie van de Oosterschel de voor de fauna van de zuidelijke Noordzee is een betrekkelijk nieuw gege ven. Deskundigen-rappor- ten daarover en die be staan dienen te worden gepubliceerd. Een waarde ring van de economische betekenis van de kinderka merfunctie dient plaats te vinden. Ad D: Op het onlangs in Cadzand gehouden sympo sium over de Oosterschelde viel mij op, dat: - aa. de hydrobiologen de afsluiting rampzalig vin den; - bb. de landbiologen ern stige bezwaren hebben te gen het op Delta-hoogte brengen van 245 km dijk; - cc. de hydrobiologen mi lieuherstel verwachten, in dien na afsluiting-in de Oosterschelde-dam - in- en uitlaatwerken zouden wor den gebouwd. Als ik de stand van za ken poog te evalueren kom ik tot de conclusie, dat het niet verantwoord is de aan leg van de Oosterschelde- dam te vertragen. Indien men met eigen ogen de ramp van 1953 heeft gezien, moet het vei ligheidsaspect zéér zwaar blijven wegen. Als men Yerseke, Bruinisse en an dere plaatsen een beetje kent, kan men aan de bete kenis van de schelpdieren cultuur ondanks de aan vankelijke uitgangspunten van de Delta-wet niet voorbijgaan. Als men de samenhang van de problematieken poogt te blijven zien, is een afgewogen oordeel niet eenvoudig. Maar het lijkt wel een zorgvuldige studie' waard zo mogelijk de schelpdierencultuur en de kinderkamerfunctie in de Oosterschelde te behou den. Terwijl de afsluitings- werken doorgaan kunnen die studies in gang worden gezet, kunnen de technische aspecten worden bestu deerd, kunnen de financiële gevolgen Worden gewaar deerd, kunnen de te nemen beslissingen worden voor bereid en genomen. De doeleinden van die te on dernemen studies zijn dui delijk. Allereerst behoud van de kinderkamerfunctie van een zout Westelijk Oosterschelde-comparti- ment. Secundair het schep pen van zodanige condities in dat zoutwatercomparti ment, dat daarin zowel oes ter- als mosselcultures voortzetting zullen kunnen vinden. Vooral t.a.v. de oestercul tures zullen die studies ge concentreerd moeten wor den op vervanging van de oesterpercelen van de Yer- seliebank; buiten- of bin nengaats. Gezien de belangrijke export van mosselen en oesters lijkt het mij alles zins verantwoord deze stu diekosten voor rekening van het Rijk te nemen BREDA IR J.G. GOODEN EERSTE KAMERLID KVP Ir. J. G. GOODEN (Van onae correspondente) MIDDELBURG De enor me vechtpartij tussen Zuidmo- lukse jongeren en de politie op vijf mei in Vlissingen, heeft vrijdagmorgen zijn be slag gevonden in de veroorde ling van acht jonge Zuidmo- lukkers. F. S. uit Middelburg, die naast deelname aan de yecht- ij ook de politie die hem m arresteren nog bedreigd had met twee messen, werd veroordeeld tot vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek. E. L., J. T„ D. N., J. S. uit Vlissingen, en K. P. uit Middelburg werden veroordeeld to.t drie maanden onvoorwaardelijk gevangenis straf met aftrek. W. S. T. uit Middelburg tot zes weken en vader I. S. tot tien dagen on voorwaardelijke gevangenis straf. De caféhouder J. P. werd veroordeeld tot f 300 boete en J. P. uit Vlissingen en L. J. L. en A. Z. Q. werden vrijgesproken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Namens de kring van werkgevers in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ir. J. van de Tas gisteren tijdens de vergadering van de commissie ad hoe ter voorbereiding van het structuurplan Terneuzen op gemerkt dat men nu eigenlijk al bezig zou moeten zijn met de aanleg van een terrein voor basisindustrie bij Ossenisse. Sfeertekening gedurende de receptie van de postburgse operettevereniging. Dit in verband met de som bere vooruitzichten op liet ge bied van de werkgelegenheid voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst. „Met uitvoering van de plannen voor de aanleg van basisindustrieterrein bij Osse nisse zijn we nu al te laat. Als we nu gaan graven, dan bete kent dat geen oplossing voor de werklozen van morgen", al dus ir. Van de Tas. Hij vond dat de werkgele genheid in Zeeuwsch-Vlaande ren op korte termijn een im puls moet krijgen, een impuls, die naar zijn mening niet los gezien kan worden van de herinvoering van de investe- lungspremieregeling voor Zee land. Burgemeester J. Aschoff van Terneuzen onderschreef het betoog van ir. Van de Tas. Hij zei voorstander te zijn van het maken van een industrie gebied bij Ossenisse voor 1985 omdat anders vele mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen moeilij ke jaren zonder werk tege moet gaan of elders gedwon gen werk moeten gaan zoeken. „En dat levert dan een leeg loop van Zeeuwsch-Vlaande ren op. Met name de jonge gezinnen zullen wegtrekken", aldus burgemeester Aschoff. Hij was het met ir. Van de Tas eens dat voor de voorzie ning in voldoende werkgele genheid op korte termijn in ieder geval de investerings premieregeling voor Zeeland weer moet gaan gelden. „Het is een teken aan de wand dat deze premieregeling voor Zee land is opgeschort. Hieruit blijkt dat men in Den Haag te weinig oog heeft voor de pro blemen van Zeiand in het algemeen en die van Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder. Als we dit gebied willen opbouwen hebben we goede faciliteiten nodig. Daar bij behoort de investeringspre mieregeling", aldus burge meester Aschoff. Overigens waren de leden van de commissie ad hoe het beslist niet met elkaar eens over de vraag of de industrie, waaraan men in Zeeuwsch- Vlaanderen behoefte heeft, ook inderdaad bij Ossenisse moet komen- Diverse leden waren van mening dat bij in dustrievestiging in Ossenisse de „open ruimte" teveel wordt aangetast, de uitbreidingsmo gelijkheden van Terneuzen te veel worden belemmerd en te veel mensen last zullen heb ben van de milieuverontreini ging, die basisindustrie in welke mate dan ook met zich meebrengt. Deze commissiele den waren voorstanders van een industriële ontwikkeling langs of in het zuidelijke ge deelte van het Nederlands ge deelte van het kanaal, zodat dan aangesloten wordt op de ►e verwachten industriële lint bebouwing van het kanaal in België. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor redac tionele aangelegenheden kan men vandaag en morgen con tact opnemen met B. Augus tijn, tel. 01150 - 5745. (Van een onzer verslaggevers) Botsing De bestuurder van een personenauto, de L. uit Stoppeldijk is gewond geraakt bij een aanrijding tussen twee wagens op de Margaretsedijk. Vermoedelijk heeft een der be stuurders de wegbreedte on derschat, want de auto's kwa men met de flank met elkaar in botsing. De andere auto werd bestuurd door V. K. uit Hulst. MIDDELBURG De afde lingen der Provinciale Staten zullen op vrijdag 11 augustus bijeenkomen om het ontwerp streekplan voor Schouwen- Duiveland te behandelen. De vergadering beginit in het provinciehuis om 14 uur- Konstanz 351. (pi. 1), Rhein- felden 296 (pl. 46), Straats burg 268 (pl. 10), Plittersdorf 411 (pl. 3), Maxau 464 (pl. 14), Plochingen 146 (pl. 20) Mannheim 278 (pl. 15), Stein- bach 132 (pl. 6), Mainz 275 (onv.), Bingen 165 (-2), Kaub 187 (-1), Trier 234 (-lc), Ko blenz 191 (pl. 3), Keulen 158 (pl. 7), Ruhrort 308 (-16), Lo- bith 929 (-8), Pannerdense Kop 900 (-10), Nijmegen 730 (-8), IJsselkop 845 (pl. 2), Eefde IJssel 376 (-4), Deven ter 257 (-3), Monsin 5458 (-6). Borgharen 3865 (-2), Belfeld 1104 (pl. 9), Grave beneden de Sluis 506 (pl. 4). Morgen, zondag 2 juli Bergen op Zoom 7.20 en 19.40 Hansweert 6.34 en 18.39 Terneuzen 6.01 en 18.07 Vlissingen 5.28 en 17.39 Wemeldinge 7.10 en 19.30 Maandag 3 juli Bergen op Zoom 8.04 en 20.22 Hansweert 7.16 en 19.23 Terneuzen 6 46 en 18.54 Vlissinger, 13 en 13 26 Wemeldii ge 7.54 en 20.12 De verwachting voor zondag en maandag volgens het KNMI te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temperatuur omstreeks normaal. Max. tem peratuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een geheel droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: vijftig procent. Voor maandag: Aantal uren zon 2 tot 10. Min. temperatu ren ongeveer normaal tot 3 graden, onder normaal. Max. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3