ONVERZEKERDE RIJDER IS GOED ZUUR WANNEER HIJ GEPAKT WORDT 's Zaterdags voor de kermis Ai L I E T ER GARAGEBEDRIJF BEGINT „SCHONE" AUTOSLOPERIJ Uitvoer haring en garnalen nam toe BOEREN DEMPEN SLOTEN MET DUITSE KLEREN VORIG JAAR 480 MENSEN VERDRONKEN Rode Kruis: Ronafide zaak JAPANSE AUTO'S op echtscheidings- beleid in bisdom Roermond binnenland buitenland I■■■■■■■■MN ONDERSCHEID RITSSLUITING TIMMERMANS KVP-Jongeren willen contact zoeken met D '66 en pvcLA Zes auto's Indianen zijn maar ongedierte Moordenaars vrijgesproken in Columbia Bundeling van bureaus voor geestelijke volksgezondheid Arrestaties in Rhodesië Zaterdag 1 juli 1972 Zwemmen leren (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Tientallen Nederlanders zullen deze zomer verkoe ling zoeken in het water en er niet levend meer uit komen. De nuchtere cijfers van de sta tistiek van de Koninklijke Bond tot Redding van Drenke lingen spreken van 480 slacht offers in 1971. Honderd veertig jongens beneden de zestien. Zevenendertig meisjes beneden de zestien. Tweehonderd zesen vijftig mannen. Zevenenveer tig vrouwen. Veel van de ver dronkenen konden niet zwem men. En het lijkt erop ge zien de cijrers dat de jon gens en mannen meer wagen dan de vrouwen. Opnieuw gaat er van het Vei ligheidsinstituut in Amsterdam een dringende waarschuwing uit aan iedereen, die zijn va kantie op of aan het water wil doorbrengen: wees extra voor zichtig. „De beste voorzorg is natuurlijk: zwemmen leren, liefst ook reddend zwemmen. Ais u er echt een watersport- vakantie van wilt maken, don is esn reddingvest voor u en uw huisgenoten onontbeerlijk", aldus het Instituut. In „Koopkracht", juli-uitgave van het Consumenten Contact Orgaan, wordt eveneens inge haakt op het verdrinkingsge vaar en zwem- en redidingves- ten. „Koopkracht": „Laten we even een belangrijk onder scheid maken. Er bestaan red- dingvesten en er zijn ook zwemvesten. Zwemvesten zijn goed als hulpje bij het zwem men leren, maar dan moet je wel zelf alles doen om geen water binnen te krijgen. Met andere woorden: je kunt in 'n zwemvest heus wel verdrin ken. Vooral iemand die over boord valt en in pandek raakt of het bewustzijn verliest. Of zeker ook een klein kind, dat niet weet wat het moet doen. Reddingvesten echter zorgen ervoor, dat mond en neus bo ven water blijven. Daarvoor moet het vest zo zijn gemaakt, dat het de drenkeling binnen tien seconden in de goede stand keert, waardoor hij adem kan blijven halen". Het Kunststoffen- en Rubber instituut van TNO heeft enke le merken op hun bruikbaar heid onderzocht aan de hand van praktijkproeven. Hun drijfvermogen is gemeten, de vulling is blootgesteld aan warmte, olie en benzine, was middelen en slijtage en het omhulsel is getest op licht-, wrijvings- en zeewater-echt heid. Op grond vari dit onder zoek hebben twee merken de goedkeuring van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen gekregen. Van het merk Besto vermeldt de Vereniging het type Baby- Super, bestemd voor kinderen tot 10 kilo gewicht tot en met volwassenen van 80 kilo. Prij zen oplopend van 32,50 tot 55,85 en het type Racing Belt, verkrijgbaar in zes maten in prijzen die oplopen van 38,75 tot 57,-. Het verschilmet de Sailing- belt is, dat die een kraag of drij ficussen heeft die aan ban den zitten, terwijl de Racing Belt een jack-model heeft, mét \ran voren een ritssluiting. De j Hema heeft ook een goedge keurd reddingvest: Reactor. Het is één type (jack-modél) in zes maten voor gewichten van 10 tot 80 kilo; prijzen van 29,75 tot 54,75. Er is een aparte uitvoering voor vrou wen met uitsparing in de borstkussens, geschikt voor da mes van 60 tot 80 kilo; prijs 54,75. Is dat duur Ligt eraan hoe men het bekijkt of reddingvest kopen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verkeers slachtoffers die geen verhaal hadden op verzekeringsmaat schappijen omdat de tegenpar tij of wel onbekend dan wel niet verzekerd was, hebben in 1971 voor zo'n 6'A miljoen gul den aan uitkeringen van het Waarborgfonds Motorverkeer ontvangen. In totaal werden 8200 aanvra gen behandeld. Voor hiet lo pende jaar verwacht men zelfs dat tegen de tien miljoen gul den zal moeten worden uitge keerd. Aldus vertelde ons mr. J. Groot, directeur van Waar borgfonds in Den Haag, naar aanleiding van recente ministe riële verklaringen, dat onge veer 1 procent van de Neder landse automobilisten zich zon der verzekering in het verkeer storten. Enkele tienduizenden mensen nemen zo vrijwillig het risico, dat ze voor zover moge lijk op moeten draaien voor aan anderen berokkend na deel, variërend van eenvoudige blikschade tot het wegvallen van een kostwinner. Men kan niet in alle gevallen een beroep doen op het Waar borgfonds. De Wet Aansprake lijkheids Verzekering Motor- verkeer, kortweg WAM ge noemd, heeft een aantal beper kingen ingevoegd. Allereerst blijft gelden dat er sei zijn die op alle potjes past. bewijs van schuld geleverd moet worden. Voorts moet het slachtoffer al het redelijke hebben giedaae om achter de identiteit van de dader te ko men. In de praktijk betekent dit al gauw dat men de politie inge schakeld moet hebben. Het fonds dient verder nog voor het geval verzekeringsmaat schappijen failliet zouden gaan en tenslotte ook nog voor risi- oodekkwi-g van hen die om ge moedsbezwaren geen verzeke ring willen afsluiten. Al met al blijft het probleem van de onverzekerde automo bilisten ondanks het Waar borgfonds erg groot. Het knel- borgfonds erg groot. Het knel punt is de controle. Dat vindt brigadier H. Geert- sen, woordvoerder van de Nij meegse gemeentepolitie. „Zoals de zaken er nu voorstaan is er weinig aan te doen. Wordt een onverzekerde rijder eenmaal gepakt dan is goed koop vaak duurkoop. De mar ginale rijder die wegens geld gebrek zich niet verzekerd heeft riskeert een boete van 1000 gulden of drie maanden hechtenis. En er wordt, zo is de ervaring, altijd een proces verbaal -opgemaakt en gesepo neerd wordt er vrijwel nooit. *A GROTE MARKT 25 BREDA Aflevering 7 De zon werd groter en vlamde de hemel in een rijke lijk blauw. De weelderige bomen waren eens zo groot geworden en de Nethedijken de helft verhoogd van het lis, het riet, de smeer- wortel en de witte kervels. Het gers der beemden kwam boven de knieën en de dui zend vette kruiden wasten on dereen tussen honderd ver schillende bloemen Zurkel, suikerij, vergeet-mij-nietjes, peerdepoot, wild© KlavGrplus- kes, enen helen boek. En den enen dag tegen den anderen veranderden zij van uitzicht. Nu eens was geel de hoofdkleur, dan purper, dan roos en dan weer groen, al naar gelang den groei der kruiden en der bloemen. En dat was 'n blijdschap voor 't gezicht, en 'n wellust voor den neus. De beken waren toe van 't groen, en het graan kwam bo ven de koppen der boeren. De bossen waren als bergen- En terwijl de zon daarbuiten de kroon bereidde van het jaar, dat zijn de zoete vruch ten, waren de mensen in en rond hun huis alles gereed aan 't maken voor de kermis. Deze nu viel juist op Sink sen, het feest van God den Heiligen Geest. En bij Pallieter stoof het er! Chariot haar hert was maar een boon groot van blij ver wachten, want de schone Be gijnhofprocessie zou haren groten ronde doen door het hof en over de Begijnenvest, ze zou er mee ingaan en alzo veel aflaten voor zichzelve en de zieltjes verdienen. Een zoe te lach krulde gedurig om ha ren mond. Pallieter hielp haar mee een volle wasmand strooisel snij den. Zij had rood, blauw, geel en groen blinkend papier ge kocht, dat zij in vingertop- grote vierkantjes verdeelde; ze liep de katholieke kruideniers winkels af om het zilveren papier van de chocolade te krijgen, en den dag van de processie zou zij er rozen, vlieren en riekende kruiden bijvoegen. Het kon niet schoon genoeg zijn, want onze Lieve Heer zou het met zijn eigen voeten betreden. En terwijl ze sneed, zong ze liedekens uit de kerk. Ze zou kunnen stoefen en pronken met hare mand strooisel tegen de begijntjes die meestal arm en gierig wa ren en tevreden moesten zijn met de gekleurde omslagen van oude St. Pranciscus' en Maria'sboden „Wa zal onzen Lieven Heer blij zijn mé zoe' schoe stroe- sel!" zei Chariot handenwrij vend. „Oewe Lievenhier mokt za' blij mé 'n doeë mus", zei Pal lieter. En Chariot was gram voor een half uurken. De zaterdag kwam ?n er was geen wolksken aan den hemel. Geen windeke bewoog; alles stond stil als 'n huis en een pluimken in de lucht zou van zijn plaats niet verroerd hebben Chariot had haar handen vol. Ze zorgde eerst voor een lekkere merte, rolde het ge kapt vlees tot kinderkopdikke bollen, en, terwijl ze stoofden, maakte ze saus van bezensap en patattebloem. Als de frika dellen goed gestoofd waren en nadien met 'n bruin korstje in zoete boeter gebakken, goot zij de rode saus er over. 't Was om er van te bekomen zo fris. Binst kookte een grote ketel rijstpap. Ze schudde ze in ta- felgrote schoongebloemde tei loren, en wat er in den ketel bleef, lakte ze met heuren vinger af. Terwijl zij nieuwe erwtjes in haar schoot pelde, schuimde Pallieter de soep. Die was om duimen en vingeren van af te lakken, want er was een felle Kempische- haan in, over de tweehonded boallekens, twee kilo mergbeenderen en een reusachtig stuk bouilli. Chariot stompte in een kuip de jonge patatten hun vel af, en Pallieter zorgde voor 't be reiden van het speenvarksken. Het vlees en andere spijzen die morgen eerst mochten ge reed gemaakt worden, lagen fris en vers in den koelen kelder. Zij kuisten nog salaad, sne den de bloemkolen, liepen over end weer om dit en om dat, en de stille noenuren gin gen vol warme zon over de vruchtbare wereld. En rond vier uur opende Pallieter het zwarte bakhuis van den broodoven. 't Was als of hij een heilige kast opende, zo stonden zijn ogen nieuws gierig gespannen. God! wat 'n warme, zoete reuk van eieren, boem en melk sloeg hem be- dv elmend in 't gezicht! En wat een smakelijk, gouden ko- leur bloemde op uit de sche mering van den oven! Hij haal de de broden er voorzichtigjes uit en lachte hardop om de diepbruine kleur die naar de kanten blond en geel neer daalde. Er waren weelderige scheuren in, die het blanke fcri od-hart lieten zien, en Pal lieter plukte er van goesting de losse zijlepjes af. De toerten waren welgelukt en schoon en geurig om een Sint Antonius te verleiden. En de zon die door het venster plonsde blonk schitterend in a'e rode en gele confituren. Maar ineens verduisterde het licht, en daar kwam een grote, grauwe wolk voor de zon geschoven. Pallieter kon het li; na niet geloven en Chariot kwam in de bakkerij gelopen, lamenterend; Ejé! dormee is 't goe we°r nor de knoppe! En de kerrits er. de processie! «J.'i Jezus-Maria-Jozef, ik gc-n a!gij ie pottenoster leze!" Ze liep terug weg naar heer kamer, waar ze néerviel voor haar Scherpenheuvels Lieve vrouwken, en, met toeë ogen, begon te bidden. En klets! daar viel de re gen. „Ja, mor dor van geprofe teerd!" riep Pallieter- Op een omzien stond hij uit te lekken lijk een waterhond en 't deed hem deugd, lijk aan een kouden bedelaar warme me:R met korentenbrood. De koele, malse regen ruiste fris over het land, begoot de bomen en de planten, kletste op het water en kletterde op het dak. 't Was 'n symfonie v«r> water! De duiven en de kiekens sloegen hun vlerken over hun kop, om de warme puttekens van l:un zwingen nat te laten worden. Petrus de ooievaar st, >r,d rr erloos met zijn wijf, elk op een been. in zijner, nest, en de eenden lagen op den blijk met open vleugels bijeen geklod derd. Pallieter was twee dagen te voren het haar rats nevens het hoold afgesneden en nu klet terde en blonk de regen er op lijk een stenen bol. Het regende, regende! En, trwijl hier het water stroomde, kwam er een balk zonnestralen door de wolken geboord, en daar was een vin nige plek lichtgroen land gin- derachter in het veld. Het licht zifte door den vallenden regen, en nu was 't goud dat er viel, allemaal bonen goud. Pallieter keek zijn ogen uit. „Da's manna!" zei hij, en hij wierp zijn kop achteruit, opende den mond en liet er de gouden droppelen invallen. En daar kwam weer een straal, en ginder nog een en 't was alsof de eerste frisse groene lente met de gauwte teiuggekomen was. Ginder, boven den veldbuik, rees het uitgewaterd einde van de vlaag omhoog en de helft van het land schitterde in de zon, wijl het donkere gedeelte nog ruiste van den regen. De vogelen schudden het nat van hun zwingen, vlogen op 'nen anderen tak en daar be gon een zoetelief te fluiten, een vink te kwetteren, en in eens was het er op: al wat maar bek had sloeg met een gekuiste stem de frisse vreug de uit De haan kraaide en een leeuwerik steeg omhoog. ,.Da's plizant, hè?" schapte Chariot, „oe zoe late berege- ne. „Och meske, zwijgt, 'k ben er 'ne voet mee gegroeid", zei Pallieter, en ging een zuiver hemd en een andere broek aan doen. De natuur scheen veertig dagen verjongd; alle mogelijke reuken stegen omhoog uit den natten grond, en alle bomen zongen. De hemel was weer rein en blauw gelijk en vergeet-mij nietje en de zon deed alls nog nat van den regen blinken. Pallieter wandelde nu vol lnnerlijken vrede door zijnen hof. Och, daar had dit kwartier ken regen ineens de volle zo merweelde gebracht- Het nat haalde al de bloemenreuken omhoog, rozen, vlier, reseda en alles ondereen. Het had de berstensrede knoppen vaneen doen gaan, en nu stonden er eens zoveel bloemen. De bo men lekten nog en in aile bloemen straalden regendrup pelen zilver. Er kwam een goed gevoelen tn Pallieter. Hij nam zijn doe delzak, zette zich neer op de bank vóór de voordeur en be gon te spelen oude doedelzak- liederen, zoals: „lek wil van de kerelen singen, al met hun langen baert De grove klanken ronkten in het goud der ondergaande zon. Begijntjes kwamen luiste ren, vertelden met Chariot die met hare volle wasmand strooisel pronkte, en zij wan delden over de vest In de versgeschuurde keu ken smaakte het avondeten en het bier om driemaal opnieuw te beginnen. De nacht kwam, en de stil te; de grond dampte den regen in fijnen doom omhoog en pas was de laatste schemerklaarte weggestorven, of de zon rees daar terug, rood lijk een oven vuur, en 't leven herbegon. 't Was zondag en Sinksen, het feest van God den Heili gen Geest (Wordt vervolgd). („Pallieter" van Felix Tim mermans, uitgegeven door P. N. van Kampen en Zoon, Amster dam). (Van een onzer verslaggevers) BREDA. „ln de malaise die er heerst in de besprekin gen tussen de confessionelen, blijkend uit niet-aansprekende en bijna onleesbare concept compromissen, is het onze taak contact te zoeken met groeperingen buiten de confes sionelen. De tijd om tot sa menwerking te komen met de Arjos lijkt voorbij, na haar weigering om tot de federatie toe te treden. Laten we ons nu richten tot groepen binnen D'66 en PvdA". Met deze regels sluit een artikel van P. Claessen in het informatieblad van de KVP- jongeren Brabant over enkele aspecten van de samenwer king tussen de confessionele partijen. Uit het artikel blijkt een duidelijke voorkeur voor het omvormen van een christelijke partij op basis van politieke wilsovereenstemming- Daarte genover signaleert Claessen de zogenaamde „rechtervleugel o.l.v. Schmelzer, Laan en Krosse" die een dergelijke ontwikkeling vreest. „Het christendom als organisatiecri terium voor de partij is voor hen de enige mogelijkheid om in één partij te blijven zitten met personen waarmee zij on voldoende gemeenschappelijke politieke doeleinden en ideeën gemeen hebben". De schrijver signaleert ook een verandering in de Arjos (de jongerenbewe ging van de ARP), die, zo zegt hij, met de benoeming van Biesheuvel als premier haar kritische instelling lijkt te hebben verloren. Hoewel het artikel in het Informatiebulletin voor verant woording van de schrijver is blijkt daarin de gedachte ver tolkt te worden die bij de KVP-jongeren in en ook bui ten Brabant leeft. Dit in te genstelling tot de senioren in het Brabantse KVP-kringbe- stuur, die er „niet erg positief op hebben gereageerd", zoals ons werd meegedeeld. (Van onze redactie binnenland) VELDHOVEN Op het industrieterrein van Veld hoven (bij Eindhoven) heeft zich een nieuw automobiel bedrijf gevestigd, waarin volgens de eigenaren de gehr. Jannes zonder ruimtebeslag en milieuver ontreiniging de enige in Nederland functionerende schone autosloperij is ondergebracht. De broers hadden tot voor kort een ruimteverslindend slopersbedrijf in Eindhoven. Ze verhuisden echter naar Veldhoven en combineerden hun dealerschap met de slope rij annex „supermarkt in tweedehands onderdelen". Een sloopauto, die bij Jan nes binnenkomt, wordt direct verwerkt. De bruikbare onder delen worden er afgehaald en opgeborgen in rekken na te zijn schoongemaakt en eventu eel uitgedeukt De „uitgekle de" auto wordt met 1-uchtbei- tels in stukken gehakt en di rect naar de schrootverwer- kenide industrie gebracht. Men verwacht ongeveer zes auto's-per dag te kunnen ver werken, maar op den duur kan de sloopcapa-citeit toene men tot tien wagens per dag met een jaartotaal van onge veer 3000. Gerekend naar de gemiddelde levensduur van V BOGOTA (AFP) Een ju ry van drie man heeft te Villa- Vicencio in Columbia acht van de twaalf mensen, die be schuldigd waren van moord op zestien indianen onschuldig bevonden. Voor de vier ande ren, die bij verstek terecht stonden, zijn verzachtende om standigheden in aanmerking genomen. De acht gaven ronduit toe dat zij de indianen hadden gedood, maar zeiden niet te weten, dat dat verkeerd was en verklaarden de indianen te beschouwen en te behandelen als ongedierte. De jury kwam tot de conclusie dat de acht te goeder trouw en uit onwe tendheid hadden gehandeld. De uitspraak van die jury heeft grote verontwaardiging in Columbia verwekt. een auto in Nederland on geveer zeven jaar zullen dit jaar zo'n 400.000 eenheden op ■de sloophoop belanden. Cliënten voor tweedehands auto-onderdelen kunnen in Veldhoven terecht aan een moderne balie, waar men de onderdelen uit voorraad kan aanschaffen, die volgens de gebroeders Jannes niet duur der zijn dan vroeger, toen men het bewuste onderdeei(tje) tussen de modder- en olietroep moest zien te vinden. Een ander voordeel van de „schone sloop" zou zijn, dat er geen geharrewar met kente kenbewijzen meer mogelijk is. Doordat de auto meteen wordt vernietigd, kan ook het kente kenbewijs direct naar Den Haag worden gestuurd en in de statistiek worden afge schreven. UTRECHT (ANP) Het uit vier landelijke bureaus voor geestelijke gezondheids zorg gevormde Nationaal Cen trum voor Geestelijke Volks gezondheid gaat op 1 juli van start. Het bureau, dat in Utrecht is gevestigd, is het platform van aile particuliere geestelijke gezondheidszorg in Nederland. Om de inbreng uit de zoge naamde ambulante sector in de geestelijke gezondheidszorg gestalte te geven is de Neder landse Vereniging voor Ambu lante Geestelijke Gezondheids- zorgNVAGG opgericht. Deze vereniging, die wordt onderge bracht bij het Nationaal Cen trum bundelt de medisch-op- voedkundige bureaus, de bu reaus voor levens- en gezins moeilijkheden, de sociaal-psy chiatrische diensten, de medi sche consultatiebureaus voor al coholisme en de instituten voor medische psychotherapie. De vier landelijke bureaus die nu in het Nationaal Cen trum zijn gebundeld zijn de Nationale Federatie, het Ka tholiek Nationaal Bureau, het Nationaal Protestants Cen trum, en het Algemeen Cen traal Bureau voor de Geeste lijke Volksgezondheid. Doelstelling is de bevorde ring van zowel klinische als niet-klinische voorzieningen, voorlichting, preventie, sociale actie en beïnvloeding van de publieke opinie op het terrein van de geestelijke volksge zondheid. Gestreefd moet wor den, zo zegt het NCGV, naar maatschappelijke verhoudin gen die de geestelijke gezond heid bevorderen. Een onder deel daarvan is verbetering van de opvangmogelijkheden voor mensen met psychische moeilijkheden. Algemeen se cretaris van het NCGV is drs. C.H.GM. Kuitenbrouwer. Bij het Nationaal Centrum werken 49 mensen. RIJSWIJK (ANP) Van het begin der teelt dit jaar tot en met 23 juni jl. bedroeg de aanvoer van gezouten haring 26.555 kantjes. In dezelfde pe riode van 1971 was de aanvoer 25.482 kantjes. De aanvoer van consumptie-garnalen bedroeg in de maand mei 218 ton ter waarde van f 1.191.236,-, ter wijl in mei 1971 de aanvoer 92 ton was ter waarde van f 431.905,-. De gemiddelde prijs was nu f 5,47 per kg- tegen f 4,71 per kg. in mei 1971. De uitvoer van deze beide artikelen is thans sterk toegenomen en was vorig jaar belangrijk min der. Deze mededeling deed de voorzitter van het produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten, drs. D.J. van Dijk in de bestuursvergadering. Hoewel er een voorstel op tafel lag om de adviescommissie inzake toekenning produktschapsprij- zen op te heffen, werd na discussie met acht tegen elf stemmen besloten deze com missie te handhaven. Wel TOKIO (AP) De expor ten van Japanse motorvoertui gen beliepen in mei 161.482 eenheden, dat was 4 pet. min der dan in april maar 16,4 pet. meer dan in mei 1971. De waarde van de exporten bedroeg in mei 269 miljoen dollar. Dat was 2,5 pet. minder dan in april maar 28 pet. meer dan in mei 1971. De exporten naar de Verenigde Staten be liepen in mei 75.748 eenheden (mei 1971 64-799 eenheden) De cijfers voor Groot-Brittan- nië waren 5.546 eenheden te gen vorig jaar 1.873 eenhe den. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Stol wijk, Gouda, Berkenwoude, Schoonhoven en enige tussen liggende plaatsjes in de Krim- penerwaard is voor de tweede maal in een half jaar enige beroering ontstaan over het feit, dat grote balen kleding in verpakking van het Westduit- se Rode Kruis door de boeren worden gebruikt voor het dempen van sloten. De kleding zou destijds zijn ingezameld ten behoeve van de Oostpakista-anse vluchtelin gen, maar terecht zijn geko men bij een Rotterdamse kle- dingopkoper, die voor de prijs van één gulden per baal van driehonderd kilo de boeren in de Krimpenerwaard aan mate riaal hielp om sloten te dem pen. In de Krimpenerwaard verbaast men zich hierover, omdat er veel goede en zelfs nieuwe kleding in de balen verpakt blijkt te zitten. Een boer uit Stolwijk: „Die mensen geven soms nog goede spullen weg en wij gooien het in een sloot. Laatst zag ik hoe een boer iets uit een baal trok, zijn boerderij inging en even later met een gloednieuw pak aan buiten stond. Uit de balen van het Rode Kruis." Volgens het Nederlandse Rode Kruis, dat van deze kwestie al geruime tijd zegt af te weten, betreft het een vol ledige bonafide zaak. De kle ding die het Westduitse Rode Kruis voor welk doel dan ook inzamelt wordt altijd aen op kopers verkocht. De mensen, die hun kleding afstaan wor den daar volgens het Rode Kruis ook attent op gemaakt. De opbrengst wordt dan ge bruikt voor de aanschaf van bijvoorbeeld medicamenten. De opkopers van de kleding brengen het spul weer op de markt in ontwikkelingslanden, waar westerse kleding op rommelmarkten erg in trek is. Veel van het textiel wordt geëxporteerd via Rotterdam. Bij het Nedearldse Roden Bij het Nederlandse Rode Kruis veronderstelt men, dat in het betreffende geval een van die opkopers een overtol lige hoeveelheid van de hand heeft gedaan. Het Nederlandse Rode Kruis heeft het West duitse overigens al meermalen verzocht de Rode-Kruisver- pakking van naar Nederland verkochte kleding te verwij deren ter voorkoming van misverstanden. werd enige wijziging in de samenstelling van deze com missie gesuggereerd. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de minimumprijs voor mosselen met ingang van 17 juli a.s. te verhogen en te brengen van f i3,- op f 14,- per ton. SALISBURY (Reuter De Rhodesische Afrikaanse nationale raad (ANC) heeft vrijdag in Salisbury meege deeld dat de politie 40 van haar leden in Mtoko, 160 km ten noordoosten van de Rhode sische hoofdstad heeft gearres teerd. Een reden werd niet opge geven. De ANC heeft zich het sterkst verzet tegen aanvaar ding van de Brits-Rhodesische voorstellen voor een onafhan kelijkheidsregeling. ROERMOND (ANP). De Nijmeegse hoogleraar in de bijbelwetenschappen, prof. dr. mr. J. van der Ploeg o.p. heeft verklaard over bewijzen te beschikken dat er in het bis dom Roermond tot nu toe echtscheidingen doorheen ge jaagd zijn tegen de bepalingen van Rome in. Mgr. Gijsen gaat daar nu het mes inzetten, al dus de hoogleraar. De officiaal van het bisdom Roermond, dr- P.J.B. Coenen, die de echtscheidingen behan delt volgt daarbij volgens prof. Van der Poeg geruime tijd geen juridische procedures meer, maar handelt ze admini stratief af. „Coenen ziet nu zijn einde naderen", aldus de Nijmeegse hoogleraar in een interview met een Limburgs dagblad. In Roermond zijn Duitse hu welijken ontbonden. Volgens prof. Van der Ploeg mag de Duitse bisschop Fittkau, die bezig is met een boek over de Nederlandse kerk waarmee hij de Duitse bisschoppenconfe rentie wil behoeden voor de fouten die in Nederland ge maakt zijn, daarom wel eens de schijnwerper op het bisdom Roermond zetten. Het enige commentaar van officiaal Coenen op de uitla tingen van prof. Van der Ploeg was vrijdagavond „Op vuilspuiterij antwoord ik niet. Van der Ploeg heeft wel meer de gewoonte om over dingen te schrijven waar hij niets van weet".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11