Nieuwe crisis dreigt in Ulster Doodgewaande kaper ■bont en blauw- gepakt Saigon zonder steun Y.S. volkomen weerloos HOGERE TARIEVEN GAAN GEWOON DOOR Beginselverklaring Septuagint vernieuwd MAZDA1300CC ZESHONDERD KINDEREN BEZETTEN GEVAARLIJK KRUISPUNT Fonds voor inzet gehuwde priesters lYËrT*-** rBr„ttn%uiten«. ^sss^ssss^ MAZ0A® Amerikaans rapport: Oppositie: overval op consument binnenland buitenland DREIGING VAN PROTESTANTEN ONTEVREDEN Kamer eens met studenten stop voor twee jaar Langzame voortgang in Simla KANTOOR BEDIENDE MAAKT FATALE SCHRIJF FOUT Protesten tegen Franse kernproeven nemen toe Vrl|cfag 30 juni 1972 13 17 (Van onze redactie buitenland) BELFAST Militante protestanten in Noord-Ier- land hebben gisteren de Britse regering doen weten, dat zij een sensationele actie in de zin hebben met de ver sperringen, die zij het aan staande weekeinde in geheel Noord-Ierland willen op richten. Een leider van de XJDA verdedigingsorganisatie van El- ster heeft verklaard, dat de strategie van de EDA erop ge richt is, de Britse regering de toezegging af te dwingen, dat Noord-Ierland voorgoed deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk. In de straten bij dit hoofd kwartier zijn zelfs de stoepran den .rood, wit en blauw geschil derd. „Zo Brits zijn wij nu", aldus de UDA-leider. „En wij willen dat blijven". Over de Britse staatssecreta ris voor Noord-Ierland was de onbekende UDA-vertegenwoor- diger slecht te spreken. „Whi- telaw is een vervloekte leuge naar. Hij heeft van het begin af aan beloofd, de katholieke afgesloten wijken te zullen openbreken, maar zij bestaan nog steeds". Op de vraag, of hij een tref fen met het Britse leger voor ziet antwoordde de UDA-leider: „Wij zijn niet bang voor elke tairen. Wij zullen hen niet neerschieten. Maar voor elke barricade die zij slopen kunnen wij er vier in de plaats stellen'. Ook William Hull, voorzitter van de royalistische arbeiders vereniging. een invloedrijke protestantse beweging, heeft donderdag verklaard, niet te vreden te zijn met Whitelaws belofte, dat hij „actief bezig zal blijven" met het vraagstuk van de afgesloten r.-k. wijken in Londonderry. Whitelaw heeft in het Britse parlement donderdag verklaard dat als de militante protestan ten in Ulster het komende weekeinde permanente versper ringen gaan bouwen, er op nieuw bloedvergieten van zou kunnen komen. „Het gevaar van een overhaaste actie is, dat zij tot hernieuwing zal leiden van het conflict tussen de twee partijen en dat op een ogen blik, dat er goede hoop be staat, dat er een eind aan ge komen is". De IRA heeft op het dreige ment van de UDA gereageerd met het verspreiden van vlug schriften in de r.-k. wijk Ar doyite in Belfast. In deze vlug schriften wordt steun uitge sproken voor het maandag te middernacht door de IRA af gekondigde bestand, maar te vens gewaarschuwd voor meer door protestanten uitgelokte gewelddadigheid. Ondanks de uiterlijke rust in Noord-Ierland zien veie huisvrouwen met bezorgdheid de mogelijkheid van nieuwe gewelddaden tegemoet. Krui denierswinkels hebben naar verluidt een grotere omzet dan de gebruikelijke. DETROIT (UFI) De Ame rikaanse federale recherche heeft in een voorstad van De troit een man gearresteerd, die ervan wordt verdacht degene te zijn die vorige week boven de Amerikaanse staat Missouri een straalpassagiersverkeersvlieg- tuig heeft gekaapt. De kaping vond plaats kort nadat het toestel uit St.-Louis was vertrokken voor een vlucht naar Tulsa in Oklaho ma. De kaper, de 28-jarige Martin Joseph McNally, vroeg en kreeg 'n losgeld van 502.000 dollar en twee parachutes. Bo ven Peru in de staat Indiana sprong hij zaterdagmorgen uit het vliegtuig. Van de kaper werd geen spoor gevonden. Aangenomen werd dat hij de sprong niet had overleefd. Een boer in de omgeving van Peru vond maandag de half miljoen dollar. De federale recherche maak te inmiddels jacht op de kaper. In Wyandotte, een voorstad van Detroit, kon McNally, die door zijn parachutesprong over het gehele lichaam blauwe plekken had opgelopen, op straat worden gegrepen. (Van onze redactie binnenland) NIEUWE NIEDORP. Bijna 600 kinderen hebben gister middag om kwart over drie tien minuten een vier-strooks- kruispunt bezet. Ze protesteerden daarmee tegen de onvei ligheid van de kruising, een onderdeel van de provincie weg AlkmaarMiddenmeer. Nadat een legertje politiemannen het verkeer tot stoppen had gemaand, gingen de kinderen luid schreeuwend rondjes op het kruispunt lopen. Ze voerden daarbij 50 spandoeken mee, waarop hun eisen een viaduct en stoplichten tot uiting werden gebracht. Ter plaatse moeten dagelijks 150 kinderen viermaal over steken om de scholen te bereiken, die vlak bij de kruising liggen. Er geldt ter plaatse geen snelheidsbeperking. De actie was voorbereid door zowel het openbaar- als het katholieke onderwijs in Nieuwe-Niedorp. Als de geëiste voorzieningen niet voor de aanvang van het schooljaar zijn aangebracht, wordt een schoolstaking overwogen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON Als het huidige niveau van de Amerikaanse militaire en economische steun niet ge handhaafd blijft, zullen de Zuidvietnamese strijdkrachten grote Noordvietnamese aanvallen in de toekomst, voor zo ver die tenminste te overzien valt, niet kunnen weerstaan. Dit staat in een rapport, opgesteld door twee assistenten van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, dat gisteren is gepubliceerd. De Amerikaanse steun vanuit de lucht heeft een belangrijke rol gespeeld in het jongste Noord vietnamese offensief, aldus 't rapport, en heeft er in grote mate toe bijgedragen dat de Zuidvietnamese troepen geen nederlaag hebben geleden. In het rapport wordt de na druk gelegd op de ernstige mi litaire Situatie bij het begin van het Noordvietnamese offensief in maart en gezegd dat de Ame rikaanse militairen niet hebben kunnen begrijpen waarom de Noordvietnamezen en de Viet- congstrijders na hun overwin ningen in het begin, niet heb ben doorgezet. De toestand op het platteland van Zuid-Vietnam blijft ver slechteren en de Zuidvietname se president Ngoejen van Thieu is niet in staat geweest het volk achter zich te krijgen Het merendeel van de politie ke figuren in Zuid-Vietnam die in oppositie zijn, zo gaat het rapport dan verder, en sommi ge Amerikanen menen dat Thieu de politieke crisis die op een bestand zal volgen, niet zal overleven. De bijzonderheden in het rap port over de zware verliezen van de Zuidvietnamezen zijn voor een deel niet door de cen suur gekomen. De totale ver- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft wetenschapsmi nister De Brauw gisteravond gemachtigd om voor bepaalde studierichtingen de toelating van eerstej aarstudent aan onze universiteiten en hoge scholen te beperken. Op voor stel van de regeringspartijen zal deze machtiging (voorlo pig) slechts twee jaar geldig zijn en niet vijf jaar, zoals door de minister was ge vraagd. Ook de oppositie, die aanvankelijk alleen maar een machtiging voor het eerstko mende studiejaar had willen verlenen, ging hiermee ak koord. Minister De Brauw wil de verkregen machtiging voorlo pig aileen gebruiken voor vier studierichtingen, waarin de enorme toeloop van eerste jaarsstudenten niet meer be hoorlijk kan worden opgevan gen. Dat zijn de geneeskunde, de tandheelkunde, de dierge neeskunde en de sociale aard rijkskunde. liezen van de Zuidvietnamese artillerie worden op een bedrag van 8Y2 miljoen dollar geschat en de verliezen aan tanks op rond 38 miljoen dollar. Een voormalige Amerikaanse marinier heeft in Parijs onthuld dat Amerikaanse militairen die zich tegen de oorlog in Vietnam verzetten, vliegtuigen aan de grond hebben gehouden, bom men onschadelijk hebben ge maakt en napalmbommen in zee hebben gegooid in plaats van op doelen In Vietnam. De marinier, een zekere Tho mas Zangrill, die in 1968 en 1969 dienst heeft gedaan bij de luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam, verklaarde voorts dat sabotage er oorzaak van is geweest dat de Amerikaanse vliegdekschepen Kitty Hawk, Constellation en Hancock voor herstelwerkzaamheden naar het dok moesten. Zangrill is een van de vijf tien Amerikaanse oudstrijders die naar Parijs zijn gekomen om daar samen met hun vroe gere Noordvietnamese tegen standers de strategie voor een gemeenschappelijke actie uit te werken die het einde van de oorlog moet bespoedigen. Frankrijk neemt weer kernproeven (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) is niet bereid de eerder deze week aangekon digde verhogingen van de PTT-tarieven uit te stellen. Het socialistische Tweede-Kamerlid Oele had hem daarom ge vraagd. Volgens de bewindsman zijn de tekorten, die op de begroting 1972 geraamd waren, groter ge worden en zijn ook de kosten stijgingen ontstellend gestegen. Zo zelfs, dat het achterwege la ten van deze tariefsverhoging van 20 proeënt de PTT onmid dellijk in gróte-financiële moei lijkheden zou brengen. De PvdA-fractie vroeg hem in het vei volg betere ramingen te ma ken, waarop de bewindsman de ZAANDAM (KNP) „Kerk en wereld hebben zo'n achterstand opgelopen dat er nu haast gemaakt moet worden en dat nie mand zich meer de rol 'van zachte heelmeester mag aanmeten. Noch Jezus van Nazareth, noch de profeten voor en na hem waren uit gesproken zachtzinnig". Dit staat in een gisteren ver schenen pamflet van de groep van solidaire pries ters en dominees Septua gint, die hiermee hun nieu we beginselverklaring en programma hebben gepu bliceerd. De beweging kiest voor een duidelijke strategie: „Onze keuze sluit aan bij het politieke model dat door het marxisme is ont wikkeld als strategie voor de vernieuwing van de maatschappij: de armen moeten zelf hun bevrijding ter hand nemen. Wij menen dat dit model ook het enig bruikbare is voor de reali sering van de evangelische opdracht. Het heil kan pas komen als de machtigen van hun troon worden ge stoten en de armen van Jahweh het voor het zeg gen krijgen". Deze nieuwe weg is het resultaat van enkele maan den beraad, afgerond in een bijeenkomst van 11 tot 13 mei. Vor deze interne be zinning waren twee rede nen: behoefte aan een goed uitgewerkte theorie en de verslechtering van de ker kelijke situatie (onder meer vanwege de mislukte bisschoppensynode, de het ze tegen de OMO-catechese en het optreden van bis schop Gijsen). 1 Kamer toezegde in de toekomst „gemaakte fouten" te zullen voorkomen. Toch bleef men het bij de PvdA een „overval op de consument" vinden. Als de investeringen van dit staatsbedrijf nog meer zouden moeten worden gedrukt wat de heer Oele voorstelde zou de service van de PTT sterk verminderen. Zo zou het aantal storingen en afbrekingen bij telefoongesprekken snel toene men en de wachtlijst van 100.000 man verder toenemen. De vei ligheidsmaatregelen bij de PTT zouden minder worden, wat repercussies zou hebben. Zo wees de bewindsman er op, dat 'n deel van 't grote tekort wordt veroorzaakt door bero vingen op postkahtoren. Dat zou nog meer toenemen. Ten slotte zou bij uitstel van de tariefsverhogingen de automa tisering en rationalisering bij de PTT-onderdelen ernstig worden gestagneerd. •>1 SIMLA (UPI-RTR). Hoe wel een Pakistaanse woord voerder donderdag meedeelde dat bij het overleg met India in Simla „langzame maar be vredigende vooruitgang" wordt geboekt, zijn de twee partijen het nog niet eens ge worden over een agenda voor rechtstreekse besprekingen tus sen premier Indira Gandhi en president Zoelfikar Bhoetto. Volgens functionarissen van de twee partijen is het voor naamste probleem dat India wil praten over een breed ver- zamelakkoord, terwijl de Pa kistaanse afvaardiging de kwesties stuk voor stuk wil bespreken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een werK- groep van kritische katholie ken heeft een fonds opgerichi voor de financiering van de inzet van gehuwde priesters in het pastorale werk. Het fond; heeft de naam gekregen „Witte Veldenfonds". Aanleiding voor het initiatief van de werkgroep is het feit dat tengevolge van priesterhu welijken broodnodige mam kracht in het pastorale werk onnodig verloren gaat. Vee) bekwame en inspirerende priesters moeten tengevolge van hun huwelijk hun pastora le werk opschorten. Veelal willen zij aanvankelijk wel hun strikt kerkelijk werk blij ven doen, maar in feite gaan zij meestal voor het kerkelijk werk verloren omdat financiële omstandigheden hen dwin gen een of andere maatschap pelijke functie te aanvaarden. Veel gehuwde priesters zouden uitstekend interparochiële ta ken op zich kunnen nemen ten dienste van de territoriale pa rochies. De moeilijkheid is vaak dat deze taken niet gefi nancierd kunnen worden om dat de parochies geen geld hebben of geen geld willen missen voor dergelijke bijzon dere taken. Massale deelname aan dit fonds zou volgens de initiatief nemers ook een teken zijn waarin duidelijk wordt dat ve len aan de basis de verant woordelijkheid voor de toe komst van hun eigen kerk in handen willen nemenen dat velen de medewerking van be kwame gehuwde priesters bij de toenemende afbrokkeling van het priesterbestand onmis baar achten. Op het „Witte Veldenfonds", dat een deskundige beheers raad zal krijgen, kan van twee kanten een beroep worden ge daan: van de kant van de bis schoppen en vanuit de basis. Voorzitter van het fonds is J. K. M- de Smet, Hilversum- straat 24, Amsterdam, secreta ris drs. J. Goudberg, Hilver- sumstraat 126, Amsterdam, penningmeester mevr. E. Teu- iings-van Dijk, Zd. Wandelweg 37, Amsterdam. Giften kunnen worden gestort op giroreke ning 154500 t.n.v. Witte Velden Fonds Amsterdam. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De 27-jarige kantoorbedien de R. R. H. uit Amster dam is door de Amster damse recherche aange houden in verband met de inning van een val selijk opgemaakt cheque van zijn werkgever. De cheque was verzil verd voor 15.204 gulden en gedateerd op 21 „ju- nie". De schrijfwijze van de maand juni werd H. fataal: bij een schrijf proef onder de tien werknemers van Mak Aandrijvingen N.V. in het westelijk havenge bied, bleek hij de enige te zijn die de bewuste fout maakte. Hij bekende de cheque ruim een week geleden tijdens overwerk, samen met een vriend, de 30- jarige pijplasser R. O. S., te hebben ingevuld. De ze vriend had de cheque ook verzilverd. Hij is gis termorgen aangehouden en heeft bekend. Bij H. thuis werd de nog over gebleven 5000,achter de gasmeter aangetrof fen. (Van onze redactie buitenland) CANBERRA De ministers van buitenlandse zaken van Australië en Nieuw-Zeeland hebben reden berichten uit Papeete (Tahiti) te geloven dat afgelopen maandag een Franse kernproef heeft plaats gevonden in de Stille Oce aan. De ministers veroordelen de hervattjng van de kernproeven door Frankrijk. In een geza menlijke verklaring zeggen zij het te betreuren dat Parijs geen acht heeft geslagen o.p hun herhaalde protesten en die van andere landen en vol ken van de Stille Oceaan. De gouverneur van Zuid- Australië, sir Mark Oliphant, wil zich graag aansluiten bij de anti-bomdemonstraties en naar het proefgebied in de Pa cific zeilen. De 70-jaa-ige vroe gere Britse kernfysicus en oud-professor aan de universi teit van Birmingham zei dat hij sprak als een wetenschaps mens en niet als gouverneur, Hij was stomverbaasd dat een groot en beschaafd land als Frankrijk zou geloven zichzelf te rechtvaardigen door het ne men van nog meer kernproe ven tegen de opinie en opposi tie van de meerderheid in de wereld. Nu de vrienden bouwvak kers alreeds de bouwplaat(s) gepoetst hebben, zijn we eens gezellig onder elkaar. De schoolgaande jeugd is ook fijn thuis, wat overigens betekent dat menig huismoeder over zes weken weer de nodige grijze haren rijker zal zijn. Moeders, ik heb met u te doen. Ik duim voor zes weken mooi weer, dat scheelt, niet waar? Er zijn van die beroepjes die je maar zo'n twee weken in het jaar kunt uitoefenen, zoals dat van: Bouwvakvakantiekdief. Het Amerikaanse jonge volkje een beetje overdre ven allemaal „hippies" ge noemd is ook reeds neer gestreken, per jumbo-jet zelfs, in ons gastvrije landje, meer in het bijzonder in het hoofd stedelijke Vondelpark. En nu is het natuurlijk verstandig om deze kinderen bij aan komst een folder uit te reiken, waaronder meer op staat dat Amsterdam trots is op zijn to lerantie, maar daar is net alles mee gezegd. In de folder wordt de jonge toeristen ook toegevoegd: „Maar deze tolerantie is er niet een van alles kan en alles mag". Zeker niet, maar dat geldt dan ook voor die Neder landers en Amsterdammers zelf. Deze week troffen mij achter elkaar echter al twee berichten, die niet zo best lui den. In het ene was sprake van een forse diefstal: een paar Vondelparkslapers waren op een morgen al hun spulletjes kwijt, geld, etenswaar, fotoca mera enz. In het andere geval had iemand aan jonge Ameri kanen gevraagd of ze een vals biljet van 2000 gulden konden wisseleri. Ze wisselden en kwamen snel bedrogen uit. Gelukkig werd deze dader nog opgespoord, maar het zijn kwalijke zaken, die ook wel eens genoemd mogen wor den. Forellende in het Veerse Meer. Denkt u ook niet dat er een aanmerkelijk verschil bestaat tussen een hoogbouwvakvakan- tiedief en een laagbouwvak- vakantiedief? Ik zie het feit dat de Bra banders en de Zeeuwen min der bier drinken dan de Lim burgers toch wel als verkla. ring voor het feit dat de beide eersten steeds minder behoefte hebben om hun minderwaar digheidscomplex te verdrin ken. De verklaring dat de bier consumptie in Limburg zo hoog zou zijn omdat al die pastores en katholieken hun verdriet wegdrinken, kan niet kloppen, want de cijfers die gisteren in de krant stonden, gingen over 1971. En toen was er nog niets aan de hand. Allez. Ik ga de zon opzoe ken. Gegroet. MERIJN. P.S. Tot ons aller spijt is gisteren in deze krant beweerd, dat prins Bernhard 62 jaar is geworden. Dat is niet waar, hij is pas 61. Sorry. ADVERTENTIE) nu in prijs O.-incl.BTW. autopauce-oebg :da1300nui7399-"--Tef070-455100 dEN HAAG, BINCKHORSTLAW v60r Den POSTBUS 1« DEN - Komtóikenbüewvan onzalSOdealers, i

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9