BULKCARRIERS VOEREN ERTS AAN IN SLOEHAVEN BOSGEBIED BIJ CLINGE OPEN VOOR PUBLIEK Illegale verkoop horloges onderbezet door vakanties? P.v.d.A.-ZeeiaiicI spreekt ongerustheid uit: Middelburg Aantal bezoekers al verdubbeld oud en nieuw in vleeshal Gemeenten moeten stort- vergunning vragen typistensociëteit RAAD&DAAD Caféhouder staat perplex na vonnis .hoe heet uw bal?? Watik vanmorgen voelde was totaal nieuw voormij. Praathuis voor jongeren Voor Hoechst Holland N.V. Zonnig Steeds meer vis in Greveli n genmeer Delta Expo zaterdag open Voorlopig geen natte industrie aan De Zijpe Piet Vonck verbetert record Cu jé Voortgezel OOSTBURG Bij hoogwater geen paarden op het strand Ginnekenweg 103 Breda, tel. 01600- 33329/48916 RIJDEN ONDER INVLOED TERNEUZEN Jongelui slopen gestolen bromfietsen Je moet 'm voelen. De nieuwe Philishave'Qo Super. (Maak ook het gebaat van de tevreden driekop -scheerder). Vrijdag 30 juni 1972 9 streék 3 manMM HOGER ONDERWIJS NODIG (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-VLISSIN- GEN De aanvoer van fos faaterts bestemd voor Hoeehst- Rotterdam n v., za! begin 1973 worden verlegd van Rot terdam naar Vlissingen. Ver wacht wórdt dat maan - i' twee bulkcarriers van 30.930 ton in de Vlissingse Slochave; zullen worden gelost. De verlegging van de ertsaan voer van Rotteiidam naar Vlis singen betekent en belangrij ke uitbreiding van de haven activiteiten in het Sloege- bied. Met behulp van drijvende kranen zat het erts worden overgeslagen in lichters, die een pendeldienst zullen onder houden naar de kade van Hoechst in Vlissingen. Deze methode werd in samenwer king met Swarttouw's Haven bedrijf n.v. te Rotterdam ont wikkeld. De overslag zal evenals nu in Rotterdam door Swarttouw worden verzorgd. De diepgang van de bulk carriers maakt het noodzake lijk dat een deel van de Sloe- haven wordt uitgebaggerd. Het heeft van het begin af in de bedoeling van Hoechst gelegen de aanvoer van fos faaterts naar Vlissingen te verplaatsen ,maar dat was tot nu toe economisch niet verant woord. Door de i ngebruikne- mirag van een derde fosfaato- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Zonnige perioden, plaatse lijk een bui en gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon 2 tot 10. Min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: van 0 tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: Aantal uren zon 0 tot 8. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. STRANDWEER Vandaag liggn wij tussen een front dat Engeland nadert en een storingsfront langs on ze oostgrens. Hierdoor bij ons wisselend bewolkt maar nog kans op flinke zonnige perio den bij een zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Temperatuur zeventien a acht tien graden. Zeewater vijftien graden. Vooruitzichten: het blijft wat wisselvallig met nu en dan zon maar de tempera tuur ligt onder het normale niveau van eind juni. waterstanden Konstanz 350 plus 3, Rhein- felden 250 plus 10, Straatsburg 258 plus 14, Plittersdorf 408 plus 20, Maxau 450 plus 1, Plochingen 126 - 1, Mannheim 263 - 5, Steinbach 126 plus 1, Mainz 275 onv., Bingen 167 - 1, Kaub 188 - 3, Trier 239 plus 6. Koblenz 188 onv., Keulen /151 - 9, Ruhrort 314 - 16, Lobith 937 - 12, Pannerdense kop 910 - 10, Nijmegen 738 - 10, IJsselkop 843 - 5, Eefde IJssel 380 onv., Deventer 260 - 4, Morisin 5464 - 6, Borgharen 3867 - 33, Belfeld 1095 plus 6, Grave beneden de sluis 502 hoogwater Morgen, zaterdag 1 juli Bergen op Zoom 6.42 en 18.59, Hansweert 5.57 en 18.04, Ter- neuzen 5.21 en 17.29, Vlissin gen 4.48 en 17.01, Wemeldingei 6.32 en 18.49. I ven moet echter de aanvoer van erts aanzienlijk wonden uitgebreid van 700.000 tot 800.000 ton per jaar, hetgeen de directe aanleiding is ge worden tot verlegging van de aanvoer. Het eirts dat afkomstig is uit \merika (Florida) wordt mo menteel in Rottendam overge slagen in binnenschepen, die voor verder vervoer naar Viis singen zoa-gen. Het wordt ver werkt tot fosfor, fosforzuur, natriumtripolyfosfaat en natri- um-pyrofosfaat. ZIERIKZEE (ANP) Het Grevelingenmeer, ontstaan door afsluiting van de zeearm de Grevelingen vorig jaar ontwikkelt zich tot een van de visrijkste binnenwateren van ons land. Vorige week ving een gezelschap sportvissers aan boord van de kotter Alba tros niet minder dan 600 wij tingen in een paar uur Ook andere vissen komen in grote menigten voor. Alleen de paling overigens gere serveerd voor de beroepsvisse rij laat zich nog moeilijk vangen. De Grevelingen is al 'ver scheidene malen dood ver klaard, de praktijk bewijst echter 't tegendeel. Niemand heeft ooit vermoed, dat er zo veel vis in deze nu afgesloten zeearm leefde en nog leeft. Wel heeft men om er te vissen een vergunning nodig, van de federatie van Deltavissers. De ze dropte er vorig jaar 100.000 forellen. tl tt HELLEVOETSLUIS (ANP) Zaterdag zal in een speciaal daarvoor gebouwd paviljoen aan de zuidzijde van de Ha- ringvlietdam een tentoonstel ling over de Deltawerken wor den geopend onder de naam Delta Expo. Deze nieuwe ten toonstelling is tot stand geko men in samenwerking tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswaterstaat en het nationaal bureau voor toe risme. Zij zal op 15 november sluiten. Aan de han,d van foto's, kleurenkaarten en teksten wordt een inzicht gegeven in de geschiedenis van het Delta project en zijn betekenis voor ons land. Van het paviljoen leidt een voetpad naar de spuisluis, waar de mogelijk heid wordt geboden in het in wendige van de sluis foto's over de bouwgeschiedenis van de Haringvlietwerken, alsme de een machinekamer van een der sluisopeningen van nabij te bekijken. Regelmatig zal een tien minuten durende dia presentatie over het project worden gegeven. Delta Expo is voorzien van een parkeer terrein met een oppervlakte van 10.000 vierkante meter. ZIERIKZEE (ANP) Het geplande „natte industrieter rein" in Bruinisse een ha ven aan de Zijpe in de Stoof- polder gaat voorlopig niet door omdat enkele industrieën hun toezeggingen hebben inge trokken. Er zijn ook geen nieuwe ge gadigden en de gemeenteraad van BrUinisse heeft besloten te wachten op een verbetering van het economisch klimaat van Nederland, waardoo-r de vraag naar industrieterreinen zal toenemen. De aanleg van het industrie terrein had het wegvallen van de mosselcultuur gevolg van de deltawerken moeten compenseren. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Vandaag zal in de Middelburgse vlees hal de zomertentoonstellmg „Waard om te behouden" wor den geopend. Het is een expo sitie, waarin het vroegere en- het hedendaagse Middelburg elkaar ontmoeten. Tegenover elke prent uit de collectie van de verzameling Zeelandia II- Iustrata van het Zeeuws mu seum staat steeds een foto die precies dezelfde situatie weer geeft maar dan in de entoura ge van het Middelburg 1972. Deze tentoonstelling zal voor iedereen die van Middelburg houdt of de stad ook zelfs maar oppervlakkig kent een geweldige ervaring beteke nen. De zomertentoonstellmg zou dit jaar eigenlijk de Schelde als onderwerp hebben maar mr. W. L. de Bruine, biblio thecaris van de provinciale bi bliotheek van Zeeland en sa mensteller van deze expositie werd tijdens zijn ziekte door de Middelburgse wethouder van cultuur op andere gedach te gebracht. Waarom eigenlijk geen tentoonstelling over Mid delburg gehouden? zo luidde de vraag. Het Zeeuws museum had bijzonder mooi materiaal over Middelburg voorhanden. Aldus is „Waard om te behou den" een bijzonder fijne expo sitie geworden. Mr. J. J. van der Weel zal de tentoonstelling vandaag openen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De openstelling van het waterwingebied in Ciinge voor het publiek, is met ingang van deze week officieel. De staatssecretaris van CRM heeft de Waterleidingmaatschappij Zeeland (WMZ) in ruil daarvoor een zogenaamde jaarlijkse „bosbijdrage" toegekend. Aan de publieke openstel-1 ling van het particuliere bos- i gebied zijn overigens wel ver- j schillende beperkingen ver- bonden. De toegang is verbo den tussen zonsondergang en zonsopgang, er mag niet ge- j wandeld worden buiten wegen en paden en motorrijtuigen, bromfietsen of paarden zijn taboe. Verder mogen er geen tenten of windschermen wor den opgezet, zijn loslopende den van andere bezoekers. De watermij. heeft verklaard er gelukkig mee te zijn, dat in het kader van de regeling „bosbijdragen particulieren", een altijd al voorgestane be perkte openstelling van het bosgebied, kan worden voort gezet. In dé praktijk betekent deze beslissing, dat de recrea tiemogelijkheden voor de be volking in de omgeving van Hulst, aanmerkelijk worden uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het is Piet Vonck van RKHAV tijdens avondat- 'etiekwedstrijden op de sintel- baan te Goes eindelijk gelukt iiet sedert 1958 op naam van Hein Cujé staande Zeeuwse record op de tienduizend me ter te verbeteren. Met groot gemak en geheel op zijn eentje liep Piet Vonck de tien kilometer in de tijd van 29.41.6 minuten. Het oude record stond op 29.43.0 minu ten. honden niet toegelaten, even als spelende muziekapparaten. Dat alles dient om de rust van de individuele bosbezoe- ker te waarborgen en om het waterwingebied zodanig te be schermen, dat de waterwinning niet in gevaar komt. Een woordvoerder van de water leidingmaatschappij heeft enige weken geleden ai verklaard, dat de jaarlijkse bosbijdrage onder meer benut zal worden voor verbetering en mogelijke uitbreiding van het bestaande terrein. Voor het publiek gaat er overigens niet zo heel veel veranderen, want wandelaars en andere natuurliefhebbers werden er al langere tijd toe gelaten. De belangstelling voor de bossen is enorm toegeno men, sinds de eerste berichten, dat officiële openstelling werd overwogen. Volgens 'n woord voerder van de WMZ was er zelfs sprake van een verdub beling van het gebruikelijke bezoekersaantal. Overigens zul len bepaalde delen voor het publiek hermetisch gesloten blijven. Dat zijn o.m. de plaat sen, die voor de waterwinning van essentieel belang zijn en die aan een combinatie van Oost-Zeeuwsch-Vlaamse jagers zijn verhuurd. Openstelling van dit terrein zou een versto ring van de zo noodzakelijke rust betekenen. Een en ander is tevoren in de jachtcontracten duidelijk opgenomen, zodat er geen sprake is van een onaanvaard bare beperking van de vrij he- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oost- burgse college van b. en w. voert momenteel besprekingen met de verschillende ruiter sportverenigingen in de ge meenten om te komen tot een regeling bij het rijden te paard op het strand. „De bedoeling is in de peri ode van 15 juni tot 15 augus tus de paarden bij hoogwater van het strand te weren", ver telde ons wethouder J. Baren- dregt. „Vooral in het hoogsei zoen kan het erg druk zijn op het strand en vorig jaar zijn enkele klachten over ruiters binnengekomen, omdat zij bij erg hoogwater als het ware tussen de badgasten door het strand berijden. De heer B>a- rendregt dacht wel met de verenigingen tot overeenstem ming te kunnen komen. KONING BOUDEWIJN iieeft op zijn paleis te Brussel tijdens een bezoek minister president Biesheuvel het grootkruis (grootlint) in de orde van Leopold van België verleend. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het gewestbestuur van de PvdA-Zeeland heeft tijdens een interne vergadering onder leiding van gewestvoorzitler A. P. Schouwenaar in de Prins van Oranje te Goes zijn ernstige ongerustheid uitge sproken over de ,,zeer geringe mogelijkheden om, met name voor de afgestudeerde leerlingen, de stu die binnen de provincie voort te zetten. Het bestuur vindt dat in verhoogde mate moet wor den gestreefd naar een ver snelde realisatie van een so ciale academie en een acade mie voor kunstzinnige vor ming in de provincie Zee land. De Zeeuwse situatie is vol gens de gewestbestuursverkla. ring „mede het gevolg van de onjuiste bezuinigingspolitiek van de regering. Hiervan dreigt een groep afgestudeerde Havo leerlingen het slachtoffer te worden". De Havo-opleiding is naast eindonderwijs in niet mindere mate bedoeld als basisstudie voor hoger beroepsonderwijs, aldus de Zeeuwse PvdA'ers. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben een vijftiental Zeeuwse ge meentebesturen verzocht op korte termijn te bevorderen dat, voorzover de vuilnstort- plaatsen in hun gemeenten door hen worden geëxploi teerd, een vergunning ingevol ge de hinderwet wordt aange vraagd bij Gedeputeerde Sta ten. Indien stortplaatsen door particulieren worden geëxploi teerd binnen het grondgebied van de gemeente, zullen de daarvoor geëigende maatrege len moeten worden genomen. G.S. deelden de betrokken ge meentebesturen mee, dat bij een onlangs gehouden inventa risatie van de aanwezige vuil stortplaatsen in de provincie was opgevallen, dat een groot aantal ervan „draait" zonder hinderwetvergunning, ondanks het feit dat de hinderwet een vergunning voorschrijft voor „die inrichtingen welke daar buiten gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken". Het provinciaal bestuur acht het niet aanvaardbaar dat de ge meentebesturen bij de toepas sing van de hinderwet in ge breke blijven. Zij vragen de gemeentebesturen mee te de len, tot welke stappen hun brief aanleiding geeft. De betrokken gemeenten zijn: Aardenburg. Oostburg, Reimerswaal, Sas van Gent, Sluis, Tholen, Wissen- kerke en Zierikzee. (aiXNaj,H3Aav) Het eerste uitzendbu reau van Nederland heeft de oplossing. Uitstekende, zorgvuldig geteste kantoor krachten van typiste tot boekhouder, staan tot uw beschikking. U betaalt al leen de gewerkte uren en mochten de prestaties niet aan uw verwachtingen be antwoorden, dan geldt de unieke 4-uren-garantie. Informeer eens bij het eerste uitzendbureau van Nederland. hét uitzendbureau dat garantie geeft „In de provincie Zeeland zijn behoudens de pedagogische academie binnen de sociaal- culturele sfeer weinig andere opleidingen voorhanden ter wijl voor studieopleidingen bui ten de provincie vaak afwij zend wordt beslist", aldus het gewestbestuur van de Zeeuwse PvdA. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 64-ja- rige caféhouder E. de V- uit Graauw maakte zich donder dagmorgen tijdens de zitting van de politierechter vreselijk kwaad. Op 27 maart zou hij in Hulst met zijn auto onder in vloed hebben gereden terwijl deze niet verzekerd was, en hij zelfs niet over een rijbe wijs beschikte. Hij kreeg een aanrijdinkje dat niets om han den had, maar waar hij ook geen aangifte van deed. Op zijn gemak legde hij de poli tierechter de zaak uit. Dat hij daarbij enkele belas tende punten over het hoofd zag, werd hem niet eens zo kwalijk genomen. Het rijbe wijs was hem destijds afgeno men wegens zijn gezondheid. De officier eiste een week on voorwaardelijke gevangenis straf voor het rijden onder invloed, negen maanden ont zegging, en f 300,- boete. Die eis viel wel zo verkeerd bij De V. dat hij eerst even per plex stond. Daarna begon hij de officier en politierechter op hoge toon toe te spreken. Ik heb een café waair de visclub, de fanfare en weet ik veel allemaal komt. Ik heb kippen en een hond. Moeten die alle maal een hele week zonder mij. Een oude, zenuwachtige oude man hoort toah niet meer in de bek thuis, riep hij geëmo tioneerd, Het hielp alleemaai niets. De politierechter bleef onverbiddelijk en veroordeel de de caféhouder wat de offi der had geëist. (ADVERTENTIE) Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes» Ardita wegwerpluiers De betere luier bij uw kruidenier. unicura nv, amsterdam postbus 1384 (Van onze correspondente) MIDDELBURG Drie jon gelui uit Temeuzen, twee van hen nog minderjarig, pikten aan de lopende band bromfiet sen. Het proces-verbaal be sloeg twintig bladzijden. De jongelui, waarvan W. F. V. de oudste was, sloopten de brom mers na de diefstal en ge bruikte of verhandelde de on derdelen. Een van de gedupeerden, een jongeman W. J. B. uit Terneuzen, vond tot zijn groot genoegen zijn rode brommer, die inmiddels van kleur was veranderd, terug op het poli tiebureau in Terneuzen. Tijdens de zitting van de politierechter eiste de officier van justitie tegen V. en een van zijn vrienden twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk, twee jaar proeftijd en f 300 boete. Mr. Ligthart, de verdediger van de twee jona sten, deed zijn best de finan ciële catastrofe voor de jonge lui zo beperkt mogelijk te houden. Vooral omdat uit de verhalen wel bleek dat ze niet over al te veel geld kon den beschikken. De politie rechter voelde met de verde diger mee, en hialveer.de de geldboete tot f 150. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een in ternationaal jongerenteam werkt mee aan een groot scheepse actie, die Youth for Christ Walcheren zaterdag voor een periode van twee weken begint. In een tent op het Middelburgse Hof van Tange wordt een praathuis, een koffiebar, geopend waar jonge mensen elkaar kunnen ontmoeten en kunnen praten over diverse problemen. The Advocates uit Engeland maken gospel- en folkmusic, de fockgroep Credo, bestaande uit Nederlandse, Duitse en Ca nadese jongeren, The Carpen ters, een formatie van eigen bodem, die aan het begin staat van een jaartournee door bin nen- en buitenland en tenslot te een aantal Middelburgse jongeren (als gastvrouw en -heer) verlenen hun mede werking. De koffiebar is van 1 tot en met 13 juli elke avond geo pend zodat iedereen kan bin nenlopen voor een kop koffie of gewoon om eens rond te kijken. PRINS BERNHARD is van plan op nUandag 18 september om 11.09 uur het nieuwe Schi Airport Hiltonhotei officieel tpenen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De laatste tijd komt het meermalen voor dat het publiek lastig gevallen wordt door horlogeventers. Vooral de weekmarkt waar het deze tijd heel druk is is yoor deze verkopers een ge liefd terrein. Overigens proberen ze ook elders in de stad Middelburg tot zaken te komen. Zo bieden zij horloges aan, waarop het merk Omega voorkomt. De vraagprijs schommelt rond de zeshonderd gulden. Bij afdin gen komt men tenslotte tot een prijs van circa honderd vijftig gulden. De werkelijke waarde van deze horloges ligt rond de vijfendertig gulden. Het publiek wordt door de politie gewaarschuuwd voor deze praktijken. 1

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3